I I DINSDAG 14 JUNI 1927 18e Jaargang No. 5591 £cicbehe Qoustcmk nk ,BoNNEMENTSPRIJSbedraag*bl)voorultbetallng i I/iden 19 cent per week 12.50 per kwartaal 001 Aaenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. LTper 1 2-95 P" kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné'e ver- baai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling- Afzonderlijke onmmers 5 ct.. met Geïllustreerd |i HUMMER BESTAAT ÜIT TWEE BLADER. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentfön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentfön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 10.50. DE STORMRAMP. Vorig bedrag 615.1 Uitliefde 10.— N. N. 2 50 j.etomen bij het BK ilmsvestmgscom.: N. N. t 5 P K Totaal 637.30 Over de sport. i in het Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders het nummer van 15 Mei jegt Sylvain de Rouck ©enige be hartens- aardige dingen over de spont. In den laatslen tijd is de spiervergo- 'ding uit de angelsaksische landen ook in onze maatschappelijke lagen doorgedron- S gen. 't Is al sport en akrobateuspel wat de klok slaat. Gegoede families bezatten een eigen gymnastieklokaal met draai-, hang-, spring- en bui telwerk tuigen; ieder kind heeft zijn eigen -voetbal en hand schoen; wekelijks hebben er roei-, zwem en loopwedstrijden plaats, enz. Houdt men deze binnen de grenzen poorgesclireven door de gezonde rede, dan ontwikkelen zij het lichaam en bren gen zij terzelfder tijd voordeel aan den 'geest, dan moeten ze niet a priori uit het jnderdomein verbannen worden. 't Is het eigenlijke sportspel niet, dat men dient te bestrijden, maar de sport- fune, de sportpassie, de recordwoede en rooral die misdadige ijverzucht, die het kind brengt tot hoovaardigheid, zelfzucht, egoïsme, jaloerschheid, haat en twist. Sportpassie mag men niet dulden, orn- jai dan, zooals Koerster het zegt in zijn .School en Karakter", „allo zinnelijke ipyinptn en driften een nieuwe driest- erlangen, en omdat dan de lichaams- ■gezondheid die men beschermen wilde, A juist door de eenzijdigheid der lichaams- belangen ten hoogste beschadigd wordt. De buitensporigheid van de hartstochten door de sport gewekt, leidt tot zulke noodlottige overspanning der lichamelijke organen, dat daardoor zelfs het hygiöni- I» eche doelwit der gansche beweging illu- Fsoir gemaakt wordt.'' Ook voor onze tijden en voor onze lan den heeft Euripides' gezegde nog zijn volle waarde: „Er zijn veel slechte kerels in Attika, maar de slechtste van allen zijn de Jtthieten!1 sportbeoefening moet worden geleid in goede banen. En dat kan door middel van Katholieke Sportvereenigingen. NDie daarom onzen steun verdienen en onzo sympathie kunnen trekken. in-Rij- C BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. Vaststelling der agenda. Codificatie van het :en te elf uur ia te Genève - zitting van den Raad van den volkenbond onder voorzitterschap van den Britschen minister van Buitenlandsche aken Sir Austen Chamberlain geopend. Behalve Chamberlain zijn ook de minis ters van buitenlandsche zaken der andere groote mogendheden, Briand en Strese mann aanwezig. Ook Nederland wordt door den minister van Buitenlandsche Za- «n, jhr. Beelaerts van Blokland, vertegen woordigd. Bo Raad ging onmiddellijk in geheime zitting ter definitieve vaststelling van de Agenda, die ongeveer 40 punten omvat. de huishoudelijke openingszitting van den volkenbondsraad vond een eerste open de zitting plaats, waarop o.a. de bijeen- ïoeping van een internationale conferen ce voor cadificatie van het intern, recht Ier sprake werd gebracht. Vermoedelijk zal deze conferentie volgend jaar te 's-Graven- £age plaats hebben. De volkenbond zal echter eerst in September a.s. een defini- Heve beslissing dienaangaande treffen, ysterenavond vond te Genève een eerste 'nderhoud tusschen Briand en Stresemann 'laats en later tusschen Stresemann en Uamberlain. Frankrijk. De arrestatie van Daudet. Een pathetische overgave. 2ooals wij gisteren meldden, is gisteren- orgen Léon Daudet gearresteerd, die nog 1maanden gevangenisstraf moest onder aan wegens smaadschrift tegen een chauf- in verband met den dood van zijn zoon. ■eon Daudet weigerde aanvankelijk zich Wangen te laten nemen en had zich ?er- schanst in het gebouw van de „Action Frangaise". Zijn royalistische parlijgenoo- ten, de z.g. „Camelots du Roi" zwermden om en in het gebouw en veroorzaakten tel kens relletjes, zoodat men begon te vreezen voor bloedige botsingen. De vrijwillig belegerden hielden niet op zich te versterken; bun partijgangers buiten breidde zich voortdurend uit in grooter kring rondom het kwartier Rome. De poli tie hoopte ook steeds aanzienlijker verster kingen op. Onder bet publiek mengden zich onop houdelijk groepjes communisten en provo cateurs, om charges uit te lokken. Eh, als gewoonlijk, de onschuldige nieuwsgierigen ontvingen steeds meer en steeds gevoeli ger klappen. In den nacht van Zondag op.Maandag riep de prefect van politie, na een conferen tie met minister Serraut alle hooge politie chefs in conferentie bijeen op de prefectuur. Om één uur kwam op den boulevard du Palais één redacteur van de „Action Fran- gaise" aan, die onmiddellijk met den heer Chiappe, den prefect van politie, in confe rentie trad. Men had toen weldra het voel, dat een soort schikking geprepareerd werd. Dat onderhoud duurde een kwartier en kort daarna vertrokken de hooge politie ambtenaren naar de Rue de Rome, waar bij het aanbreken van den dag de nachtpos- ten versterkt werden met de ploegen voor den dag. De beide „commandanten" van het „fort", Lacour en Lecoeur kwamen echter plotseling van hun troepen, die op dat cogenblik een 600 man sterk waren, overgeven van de wapens vorderen. Zij vergewisten zich zorgvuldig dat niemand meer wapens bij zich droeg. Om zes uur kwam een enorme politie macht opzetten, om den reeds zoo ster ken ordedienst nog te vermeerderen. Wel dra hoorde men het getrappel der paarden en ariveerde de „garde" republicaine" en werden alle omgevende straten ontruimd. Alleen aan journalisten werd, na zeer strenge controle, een plaats aangewezen bij het tramhuisje tegenover het station St. langs de andere toegangswegen werden af geleid. Alle hooge politie-autoriteiten in uni form, alle commissarissen, waren aange komen en een brigade met brandweerma teriaal had zich gereed gemaakt, om de stralen in „batterij te brengen". Precies 7 uur arriveerde een file auto's met den prefect van politie en de direc teuren van de prefectuur. De heer Chiappe begaf zich onmiddellijk naar den wacht post in de poort en vroeg den heer Daudet te spreken. De wacht verdween en eenige minuten later werd het raam boven de poort ge opend en verscheen de heer Daudet op 't kalcon; hij bevond zich toen op weinige meters afstands tegenover den prefect en diens directeuren. Een geweldige spanning maakte zich van allen meester. De heer Chiappe, in martiale houding, nam het woord'en riep met zeer luide stem: Mijnheer Daudet, ik doe een beroep op u als mensck. als Franchsman! Geef u overl Het bloed, dat gij zoudt doen vergieten zou niet terugkoopen dengene, dien gij beweent". De heer Daudet, met de allure van een chef, antwoordde luid, zoodat 't zeer ver werd verstaan: „Mijnheer de Prefect, u spreekt humane taal. Ik weet, welke krachten ik achter mij heb. Ik wil niet, dat door mijn schuld bloed wordt vergoten, noch dat de burgeroorlog op het grondgebied uilbreke. Ik geef mij over voor Frankrijk en voor de nagedach tenis van mijn kind". De prefect ontwoordde: „Merci, mon sieur Daudet." De heer Daudet verdween daarop van het balcon en onmiddellijk daarop ver schenen de chefs van de „camelots" en de directeuren van de politie, om de onder handelingen betreffende de overgave te voeren, die geen moeilijkheden schenen op te leveren, want weldra verlieten militairs- gewijs met onverstoorbaare gezichten, voor beeldig van discipline, de talrijke „came lots" het „fort" van de „Action Francaise", om zich buiten den kring van de politie- barrages te gaan verspeiden. Het waren mannen van alle klassen der maatschappij, meest in de kracht van hun leven, zelfs zeer ouden en zeer jongen, en menigeen kreeg een huivering bij de ge dachte wat er gebeurd zou zijn, indien hot' tot een botsing gekomen ware. Engeland Een bezoek van koning Alfonso te Londen Aanstaanden Zondag zal koning Alfonso zich over Parijs naar Londen begeven. Op 28 dezer zullen koningin Victoria en de twee prinsessen van Madrid naar Londen vertrekken, om zich bij hem te voegen. Dit bezoek moet wel de aandacht trek ken in verband met de opnieuw opgedoken geruchten over een verloving tusschen den prins van Wales en de infante Beatrijs. Men weet dat deze geruchten pas op nieuw gelogenstraft zijn. Oostenrijk De Weensche Universiteit gesloten. Wegens anti-semietische relletjes. De Weensche universiteit, is in verband met anti-semietische relletjes, veroorzaakt door Hakenkreuzler, gesloten. De burge meester van Weenen heeft de politie op- d;acht gegeven, voortaan op verlangen van de autoriteiten der academie de loka len van de universiteit binnen te dringen, doch ook zonder dat daartoe een verzoek wordt gedaan, handelend op te treden, wanneer zich wanordelijkheden mochten voordoen. Rusland DE MOORD OP WOJKOF. De ncta van Rusland. Een basis voor een regeling. De Poolsche minister van Buitenland sche Zaken, Zaleski, beeft in een onder houd met den Geneefschen correspondent van het „Berliner Tageblatt" verklaard, dat de nota der Sovjet-regeering een zeer geschikte basis vormt voor de regeling der aangelegenheid. „De Sovjet-nota omvat drie eischen," aldus de minister, „van welke de eerste is, dat de Poolsche regeering de noodige maatregelen voor een nauwkeurig onder zoek en een strenge veroordeeling van den dader en zijn medeplichtigen moet treffen. Deze eisch is reeds vervuld; de schuldige is aan de justitie overgeleverd. Het on derzoek is zeer nauwkeurig ingesteld. Men heeft nagegaan of er een complot bestaat en tot mijn vertrek uit Warschau had men ongeveer 50 huiszoekingen verricht bij personen, die met den moordenaar op eenigerloi wijze in relatie stonden; men heeft echter niets kunnen ontdekken. Wij hebben er geen belang bij op ons gebied buitenlandsche organisaties te dulden, die ons moeilijkheden met onze nabuurstaten zouden kunnen veroorzaken. Wat den tweeden eisch betreft," ging de minister voort, „n.l. dat de Poolsche re- e t-v e r te genwoordigër zal toestaan, op dit punt bestaan bij ^ntl duidelijke wettelijke bepalingen. Degene, die door een misdaad schade heeft gele den, heeft er recht op persoonlijk deel te nemen aan het onderzoek. Ook is het hem geoorloofd, getuigen aan te wijzen. Wat betreft den derden eisch, Igens welke de Poolsche regeering onmiddellijk energieke maatregelen ter verhindering van een tegen de Sovjet-regeering en haar vertegenwoordigers gerichte activiteit van terroristische organisaties en personen moet nemen," verklaarde Zaleski, „natuur lijk zijn dergelijke terroristische organisa ties, die zich tegen een va" onze nabuur staten richten, bij ons niet geoorloofd en wanneer de °ovjet-regeering ons hierop betrekking hebbend materiaal levert, zul len wij de zaak nauwkeurig onderzoeken. Wanneer wij iets van dien aard vinden, zullen wij tegen de betreffende organisa tie en person jn optreden. De eischen der Sovjet-i lc eren dus geenerlei moeilijkheid op en ik ben er vam overtuigd, dat de aangelegenheid ge makkelijk geregeld kaï worden. In ieder geval is de nota der Sovjet-regeering op zeer verzoenenden toon gesteld." Nieuwe doodvonnissen in Sovf'and. Uit Odessa wordt gemeld, dat bij een proces tegen Roemeensche spionnen tien personen ter dood zijn veroordeeld, - ..ce anderen kregen tien jaar gevangenisstraf. Egypte De politieke toestand. De spanning verdwenen. Uit Kairo wordt gemeld: Gedurende het Bairamfeest, dat kalm verliep, is er een volstrekte stil and geweest in de Egyp tische politiek. De spanning blijkt gewe ken en do bestaande atmosfeer gunstig voor een spoedige beëindiging van de crisis. China. Dc burgeroorlog. Tsjang Kai Sj opmarsch. Berichten uit Britsche bron melden, dat Tsjang Kai-sjck de plaatsen Haitsjau en Sjijang heeft bezet en nu naar Sjoedjien oprukt.. De val van do belangrijkste ste den langs het groote kanaal wordt ver wacht. Tsjang Tso-lin trekt zijn hoofdleger naar Mookden terug. Mexico. DE KERKVERVOLGING. De vijfvoudige moord om een Kerkelijke huwelijksvoltrekking. We hebben indertijd melding gemaakt van den wreeden moord to Leon in den staat Guanajuato gepleegd' op een pries ter die een huwelijk had ingezegend, de bruid en den bruidegom en dc beide ge tuigen. „La Veu de Catalunya een blad te Bar celona, heeft thans van drie verschillen de zijden uitvoeriger mededeelingen over den afschuwclijken moord ontvangen. De tragedie had plaats op Maandag, 15 April. De slachtoffers waren Pater An- drè SolA, een Spanjaard, priester van de congregatie van het H. Hart van Maria; de eerw. heer Trinitat, een Mexicaansch wereldgeestelijke die als getuige optrad; senorita Maria de las Nieves Cuelias, de bruid; senor Leonardo Perez, de bruide gom en senor Valdivia, notaris te Leon en tweede getuige. Pater Solè. was geboren te Santa Euge nia de Berga, in Catalonie, waar zijn moe der nog in leven is. Verschillende jaren heeft hij als missionaris in Mexico door gebracht en bij de uitzetting van alle kloosterlingen en buitenlandsche geeste lijken, hield hij zich in Leon verborgen om in het geheim de H. Sacramenten te kunnen toedienen. Op Beloken Paschen zegende hij het huwelijk van den heer Perez en mejuffr. Maria Cuelias in. Ge tuigen waren gelijk gezegd do eerw. heer Trinitat en notaris Valdivia. Leon heeft herhaaldelijk de executie van Katholieken moeten aanschouwen. De mi litaire commandant der stad generaal Amarillas is een der hardnekkigste vervol gers. Hij kreeg kennis van do huwelijks voltrekking en liet tegelijk den priester die het huwelijk had ingezegend, het ge huwde paar en de beide getuigen arrestee ren. 's Maandagsmorgens werden de rijf gevangenen voor een zoogenaamd en krijgsraad gebracht, beschuldigd van on gehoorzaamheid aan de nieuwe kerkelijke wetten van Mexico. Zo werden „schuldig" bevonden en tor dood veroordeeld. Pater Solit deed tevergeefs een persoonlijk be roep op generaal Amarillas om het leven van zijn vier gezellen te sparen. De executie had plaats op het voor naamste plein der sta-d. Terwijl de slacht offers voor het vuurpeleton stonden, ver klaarden ze, dat ze van harte vergaven aan ieder, die op eenigerlei wijze bij hun arrestatie en hun executie betrokken was. Pater Sala verzocht, dat een der omstan ders zoo goed zou willen zijn do tijding van zijn dood to zenden naar zijn moeder H en *'e zeSSen hij voor het weerklonk vereenigden zich aTlenPmsluv° kreet: „Leve Christus de Koning". Pater SolA was niet terstond dood. Hij viel ge wond neer en een tweede salvo maakte een eind aan zijn leven. De vijf lijkon werden eenige uren op het plein tentoon gesteld, bewaakt door schildwachten. In een plakkaat boven do lugubere plek werd verklaard, dat zij waren gefusilleerd wegens on^. hoorzaamheid aan de wetten van de republiek. Gemeld wordt dat generaal Amarillas eerst bevel had gegeven, do lijken denzelf den avond te verbranden; de Katholieken van Leon slaagden er echter in ze in hun bezit te krijgen en gaven ze denzelfden avond eer christelijke begrafenis. BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan R. Reyers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Velp. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. F. van de Ven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend els burgemeester der gemeente Nistelrode. Ned. Vereeniging voor Radio-Telegrafie. Een gift van 100.000. Zondag j.l. werd te Utrecht de alg. jaarvergadering gehouden van do Ncd. Vereeniging voor Radio-telegrafio, en wel in het Jaarbeursgebouw aldaar. Jaarver slag en financieel verslag werden goed gekeurd. De benoeming van den oud voorzitter den heer A. Veder tot eere voorzitter werd bij acclamatie bekrach tigd. Hierna deed de secretaris mededcoling van een schrijven van den heer Veder, waarin deze meldde, dat hij een fonds zal slichten, dat den naam „Wetenschappe lijk Radiofonds Veder'' (afgekort ^Wora- fonds Veder) zal dragen. Van do rente van liet stamkapitaal van dit fonds, groot 100.000, zal, indien daartoe aanleiding beslaat, jaarlijks oen prijs (of zullen prij zen) worden uitgereikt aan dien Neder lander of die Nederlandsche, die in het jaar, waarover de prijs wordt uitgereikt, hetzij door een uitvinding of werkwijze, heLzij in het algemeen door eenige werk zaamheid het meest heeft bijgedragen tot de bevordering van de ontwikkeling der radiowetenschap of radiotechniek in den rui maten zin des woords, met dien verstande, dat voor een zoodanigen prijs uitsluitend in aanmerking komen zij, die bij den aanvang van het jaar, daarover dc prijs wordt uitgereikt, reeds lid van de N. V. V. R. waren. Bovendien zal van eiken toegekenden prijs slechts 90 pet. aan den bekroonde worden uitgekeerd, HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad is gisteren te Ge nève bijeengekomen. De arrestatie van Léon Daudet te Parijs. De spanning tusschen Engeland en Egypte schijnt verdwenen. Een vijfvoudige moord in Mexico wegens een kerkelijk huwelijk. De ontvangst van Lindbergh te New- York. (Luchtvaart, 2do blad). BINNENLAND. Wij geven een beschouwing over de af sluiting en drooglegging der Zuiderzee. (2de blad). Een weerkundige beschouwing over de cyclonen in den Achterhoek. (2o blad). Het nut van het gebruik van stadsaf- val voor de bemesting. (L. en T., 2de blad) In Den Haag zal geen gemeentelijke huurverordening komen. (1ste blad). Een auto-ongeluk, waarbij twee perso nen om het leven zijn gekomen. (Laatste Berichten). LEIDEN. Mededeeling van B. en W.t dat de be grooting voor het nieuwe politie-bureau met 69.000 gulden is overschreden. Onze Geïllustreerde Pagina De pliolo-pagina geeft o.m. photo's van: de encycliek-meeting te Zocterwoude; do Hollandia-wedstrijden op het Brasemer- meer. terwijl de rosleerende 10 pet. in de kas dor vereeniging gestart wordt met uit sluitende bestemming, om daaruit propa ganda voor do N. V. Y. R. in den ruini- slen zin dos woords te bekostigen. Een en ander zal ingaan op 1 Jan a.s. Kath. Wetenschappelijke Vereeniging. schappelijke Vereenigió^ ^Vcïen- jaarvergadering gehouden. Zaterdagavond vergaderden de afdee- lingon. Nadat Zondagmorgen in do kapel van liet college der paters Jesuieten een H. Mis voor de overleden was opgedragen, opende de voorzitter der vereeniging, prof. dr. A. Barge, uit 1/eiden, in do ro- doutezaal van den schouwburg de 23ste jaarvergadering met een rede, waarin hij wees op den invloed van algomeeno gees tesrichtingen op het wetenschappelijk denken en vorschen. Spr. richtte eon woord van hulde en gelukwensch tot het lid der vereeniging prof. Keesom wegens het groote weten schappelijke resultaat, door hem in het Leidsche laboratorium bereikt. Prof. Keesom, dio ter vergadering aanwezig was, werd door do loden warm toege juicht. De vergadering was gewijd aan de be spreking van het Bevolkingsvraagstuk, waarbij inleiders waren prof. dx. Cb Raaymakers S. J., prof. dr. J. A. Ver aart, mr. G. G. J. D. Kropman en clr M. v. Bouwdijk Bastiaanse. In Den Haag geen gemeentelijke huurverordening. Na breede discussie is in den gemeen teraad van '8 Gravenhage verworpen een motie, om een verordening tegen onrede lijke opdrijving van hooge huren van wo ningen met „lagen huurprijs" De motie is verworpen met 21 tegen 18 stemmen. Voor stemden 12 soc. democraten, tie anti-rev. Duymaer v Twist en v. d. Loo, de communist de Visser en de R K Peters Guit en Mooyman. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd do volgende W. E. heeren tot kapelaan to Schiedam (0. L. V. Vis) J. Bekkers, te LeidschendamTh Nyman en te Oudorp J. Pijnaker. die kapelaan was te 's Hage (0. L. Vr. v. G. R ONDERWIJS Het St. Willibrordus-college te Katwijk. In ons bericht betreffende de overplaat sing van 't St. Willibrorduscollege van Kat wijk naar Den Haag word gemeld, dat liet de bedoeling is het volgend jaar de laag- set klassen van Katwijk niet meer met nieuwe leerlingen aan te vullen". Dit is, naar men ons uit do beste bron meldt, niet juist, net volgend jaar worden wel leerlingen voor dc laagste klas van het gymnasium aangenomen. „Msb. -

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1