«Ei MEOEDEELSHO Advertentie». CONCIERGE. AOapellaConcert iier-l TELEGRAFISCH weerbericht waarnemingen verricht in den vin 13 J1"1^ 1927, medegedeeld ®or£L hol Kon. Ned. Meteorologisch d00r Instituut to De Bilt [c Barometorst 767.4 te Visby Ttarometcrst.: 755.6 to Vardo. Officii'ing tot den avond van 14 Juni: 7wakke 'tot matige wind uit Oostelijke w-%»n ia het Noorden; in liet Zuiden richting afncmcn(je bewolking, aan- vanlelijk no's kans op regen o£ omveer, iets barometerstand. De stand van hedenmiddag 9 uur is >an"Cgeven door den grootcn wijzer. Del dunne lijntje beduidt den stand van gis- luchttemperatuur. 19.0 gr. C. licht op voor fietsers e.a. Van Maandagnamiddag 9.50 uur lol Dinsdagmorgen 4.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 16, 12 tur 17 en 3 uur 18 gr. C. Zweminrichting Hoogee Rijndijk: 7 uur 17.5 12 uur 17.5 en 3 uur 18 5 gr. G. Do vereeniging is gevestigd in Den Haag: voorzitter is de heer Mohammad Halta in de Adelheidstraat 121 aldaar, bij wie de politie Vrijdag ook een inval heeft gedaan; secretaris is de heer Achmad Subardja. Do vereeniging geeft een eigen orgaan uit, dat in brochure-vorm om de tweo maanden verschennt, n.l. „Indonesia Mer- deka" (De onafhankelijkheid van Indië). Ofschoon de Justitie alles wat zich ten huize der studenten aan bescheiden en bro chures bevond, in beslag heeft genomen, hebben wij de exemplaren weten machtig te worden van het nummer van de maan den MaartApril. Uit het eerste artikel, getiteld „Het Nieu we Jaar in", blijkt o.m. op welke wijze deze vereeniging haar doel nastreeft. O.a. wordt gezegd „Meermalen heeft ons or gaan met ondubbelzinnige taal den bruten overheerscber gewaarschuwd tegen den naderenden storm, die ginds op lil was. Omdat wij meeleven met ons volk, hebben wij instinctmatig gevoeld, dat er iets ko men moest. Wat ook kwam! Een volksop stand tegen den vreemden lyrau". En verder: „Al kan „Indonesia Mcrdc- ha" niet iedereen in Indonesia bereiken, niets vermag echter te beletten dat haar geheimzinnige roepstem gehoor vindt in zoo vele Indonesische harten. In ieder In donesiër leeft haar naam, leeft „Indonesia Merdeka". Wie haar naam noemt, herin nert zich aan een trouwen en wakkeren makker in den strijd voor onze nationale onafhankelijkheid. „Indonesia Merdeka" is het symbool van het vrije vaderland in de toekomst. Zij is het vaandel waaronder wij alle thans strij den. Kortcm „Indonesia Merdeka" bezit de kracht van het woord, maar zij hoeft tevens de kracht van de actie. Ook in de volgende jaren zal ons orgaan zijn dubbele rol blijven vervullen: de stem van de studeerende Indonesiscbo Jonge lingschap en de vertolker van do gevoe lens, die opkomen in de harten van de verdrukte massa eener millioenenhevolking, stemmen en gevoelens, die men niet onge straft kan laten. Met moed en vertrouwen zal „Indonesia Merdoka" de toekomst tegemoet gaan en inet onverzwakte kracht zal zij zich op de' bres stell&i lij de herovering van liet ons onvervreemdbare goed: de nationale onaf hankelijkheid". Het orgaan wordt behalve in hel Nedcr- landscli ook in het Maleisch gedrukt. Het Correspondentie-Bureau meldt om trent deze aangelegenheid: Eenigen tijd geleden is de justitie op bet spocr gekomen van een communistisch complot, dat voornamelijk zou bestaan onder te 's-Gravenhage en Leiden wonen de en te Leiden studeerende Indische jon gelui Rit comp'ot zou wijde vertakkin gen hebben en zijn voort plan tingen hoofd zakelijk in Indië hébben. Een en ander is voor de justitie aanleiding geweest. Vrij dagmiddag een huiszoeking te doen aan eenigo adressen in den Haag en Leiden, «aar Indische studenten wonen. De substituut-officier van Justitie, mr. Dngor, de rechter van instructie jrh. mr. uikoco en een tweetal inspecteurs van politie stelden Vrijdag een onderzoek in j* do Pttceelen Adelheidstraat 121. Char- 118° "n ®oul"b°nPlein 18 en Schenkstraat Daar werden in beslag genomen een °r groot aantal papieren, corresponden te on andere bescheiden, die in de Ja- amische taal waren gesteld Wy vernemen, dat er ook een aantal JTT in beslag genomen zijn. Velen i„, Ue Indische studenten liepen met ge wen revolvers in hun zak. Zij zijn on- T ruaaS(l, doch er is nog niemand gear- sioord, omdat uit het onderzoek der be- 'ciden nog blijken moet, of er termen In M?n ^Rechterlijke vervolging in stollen. Dit onderzoek zal echter nog lÜd vorderen. Zaterdag zou nm •S,'e cenige deskundigen benoemen 2'ch met dat onderzoek te belasten, -nn eiH ^Gt complot, noch omtrent de v ron; die tot de ontdekking geleid heb- J^nschen jusuao en politie eeuigc eoeeling te doen, zoolang niet de ab solute zekerheid bestaat, dat al hetgeen er van de bedoelingen der samensmeders vermoed wordt, gpblekene is, juist te zijn. Worden die vermoedens uit de in beslag genomen stukken bevestigd, dan is men van meening, dat men hier met oen be langrijke samenzwering te doen beeft, waarvan de ontdekking zal leiden tot be veiliging tegen communistische uitspat tingen, hier te lande, maar hoofdzakelijk in onze overzeesebe bezittingen. Nader wordt uit Den Haag gemeld: Bij een der kamerbewoners, die lid ge weest is hij bedankte reeds geruimen tijd geleden van de Indisch-nationalis- tischo vereeniging Perbimpoenan Indone sia, werden uitsluitend papieren in bcs'ag genomen, waaronder eenigo particuliere brieven, in het Maieisch gesteld. De reden waarom de justitie deze meenam, kan vol gens den betrokken bewoner, oen jong Indonesisch juridisch student, niet anders geweest zijn dan dat men den inhoud ter plaatse nïcl kon lozen. Hij is er dan ook zeker van, deze correspondentie te zullen terugontvangen zonder dat zij iets bezwa rends zal hebben opgeleverd. Persoonlijk verfoeit hij de communistische agitatie. Hij was echter wel bevriend met enkele bestuursleden van Perbimpoenan Indone sia In een der andere percoelen worden be halve hoekjes en geschriften, ook tweo schrijfmachines in bps'ag genomen. Het hier bedoelde adres is dat van den voor zitter, Mohamed Hatta, die echter sinds zes weken afwezig is en wiens kamer aan vankelijk lijdelijk door een ander Indone siër van wien werd gezegd, dat hij bij Halta „in functie" is en sedert j.I. Maandagavond - door een derden landge noot wordt bewoond. Hatta -studeert aan de Hande'sliDOgeschool te Rotterdam, docli woonde om particuliere reden den laat- s'en tijd geen colleges bij. Hij nam sedert dien blijkbaar wel een krachtiger aandeel in de leiding zijner politieke vereeniging. Waar hij zich op het oogenblik bevindt was niet bekend. Een student gearresteerd wenens desertie. Een der Javaansche studenten, zekere G„ dio in 1901 te Soekaboemi is geboren, is gearresteerd en aan de militaire politie overgeleverd Hij was n.l. dienstplichtig en heeft zich aan den dienst weten te ont trekken. Zijn opsporing was verzocht. Door den inval der justitie is men hem op het spoor gekomen. Hij bevindt zich thans in voor'oopige bewaring. COMMISSARIS VAN POLITIE. De heer Stapel zal ontslag nemen. Naar wij vernemen, heeft de heer Sta pel, commissaris van politie alhier, bet voornemen, om dezer dagen wegens ge zondheidsredenen ontslag uit zijn betrek king te vragen. DE S. D. A. P. EN DE WETHOUDERS- VERKIEZING. „Het Volk'' deelt het volgende mede: In do Vrijdagavond gehouden ledenver gadering der partij-afdeeling werden be sprekingen gevoerd over do positie van onze partij in verband met de gehouden raadsverkiezing. Na ruime discussie werd besloten om liet verleden jaar door de afdeeling inge nomen ©landpunt betreffende de aanvaar ding van wethoudersaetels to handhaven, Dit houdt in, dat onze partij alleen zit ting zal nemen in het college van B. en W., indien zij daarin twee zetels zal krij gen en or in den Raad een meerderheid is, om eenjge punten van ons gemeente- program te helpen verwezenlijken. Dankbetuiging. Ongetwijfeld past mij een woord van hartelijken dank voor de giften op de col lecte van de kerken ten bate van do R. K. Sportbeweging. De opbrengst gisteren in de Petrus-parochie was 146.28$, in de Hartebrugkerk was het eenigc weken ge leden 123.45-' en in de Mon Póre pa- rochiie f 70.85, terwijl de St. Joseph 28.43$ bijdroeg. Men zij er van over tuigd, dat het geld broodnoodig was, en dat dus do weldaad van het geven des te meer zal lellen. God moge het U allen loonen. Kapelaan Groot. „Mathesis Scientiarum Gcnitrix". Het toelatings- en eindexamen van den Electrotechnischen cursus had plaats ten overstaan van de hoeren ir A. J. Ehnlc en Cor Pot. industrieel te Slikkerveer, gedele geerden van de afdeeling voor Electro tech niek van bet Koninklijk Instituut van Inge nieurs. Aan boven genoemd toelatingsexamen werd door 26 candidaten deelgenomen, waarvan 5 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: G. A. Annokkee van Leiden; D. W. Ge- sink \an Katwijk a, d. Rijn; J van de Graaf van Leiden; P. D. Groot van Doetinebem; P. H. van Ingen van Bodegraven; M. Joon van Leiden; G. H. Koekkoek idem; A. leemans, idem; P. M. van Leeuwen, idem; P. J. Moens, van Rotterdam; L W. Muller van Apeldoorn; H. van Raalte van Hooge- veen; A. W. Renaud van Delft; K. G. Ro man van Leiden; G. H. Schouten van Rot terdam; P. Sjardijn van Leiden; G. A de Vries idem; J. van Weesel idem: A. "Wig man van Den Haag; H "Wind van Leiden; P. G. van IJsscldijk van Oegstgeest. Aan het eindexamen electrotechniek na men 14 candidaten deel, waarvan 2 afge wezen moesten worden. Dc namen der geslaagden zijn: C. Bot van Den Haag; G. Broekhuizen van Leiden (met lof); D. M. Coenen, van Haarlem (met lof); M. D. Kolderman van Leiden; G. J. Leusden idem; A Meenks van Rijssen; K. H. Muggc van Leiden; G Peusken van Deventer; P. G. van Straaten van Den Haag; F. J. Thomas idem; J. J. van UIden van Leiden, en B. "Wijling idem. Zaterdag slaagde do heer B. H. J. Heij- demann, leeraar Ambachtsschool alhier, voor het examen N IV Werktuigkundig teekenen, Werktuigbouwkunde enz. Uitgebreide Sorteering in: Rieten en Houten Tuinmeubelen, losse Meubelen, complete garnituren, practicche Meubelen voor allerlei sport. Prima kwaliteiten. - Lage prijzen. Onze groote Meubel-Etalage is in een tuin herschapen en toont U de verlangde Meubelen in haar natuur lijke omgeving. 1521 VRIJ ENTREE - VRIJ ENTREE Voor Stenografie „Groote" is geslaagd mej. G. dc Nio en voor Machineschrijven de jongejuffrouw A. v. Dieren, leerlingen der St. Jozefschool v. d. "Werf straat. Circus Amar. Ook in Holland heeft het Fransche cir cus Amar naam gekregen na do succes volle tournee, dal zij verleden jaar door ons land maakte. Bij hun wederoptreden nn heeft zij dien naam tenvolle gehandhaafd en van het eerste oogenblik af, valt de organisatie reeds te bewonderen, waarmee, al dat veel omvattende werk, vlug en goed wordt aan gepakt en volbracht. Waar zooeven nog niets stond, verrijst in enkele uren een volledig geoutilleerd circus om de bezoekers te ontvangen, zoo als Fransehen dat alleen kunnen doen, vriendelijk, beleefd en charmant. Dc Lcidenaars en misschien nog eerde- ren uit dc omgeving van Leiden hebben zich dan ook niet onbetuigd gelaten en zijn Zaterdagavond in grooten getale naar het circus der gebroeders Amar beengestroomd om van een uitgebreid on grootsch pro gramma te kunnen genieten. Behalve het vertqonen van twee olifan ten door den oudste der gebroeders Amar, op wiens bevel de logge (tieren bun taak volbrengen is het eerste deel van het pro gramma gewijd aan paardëndressuur, hon- dendressuur. trapezewerk en athletiek. De schitterende rijkunst van M. Depenc- inier dwingt als eerste nummer aller be wondering af, terwijl de daarop volgende kunststukjes der goed afgerichte honden i-iet alleen verbazing geeft, maar boven dien de lachlust uitermate opwekt, als deze dressuur haar hoogtepunt vindt in een bond bereden door een aap, die ondanks do meest onverwachte sprgngen, die de hond maakt, zijn zitplaats met vrijgeeft. Het trapezewerk der beide „Aslrals" is af, de de toeren die beiden hoog in het cir cus verrichten zijn dikwijls adembenemend. Ook treedt nog op „Salab-Sara" die water, in allo gewenschte dranken verandert. Het hoogtepunt van dit programmagc- dcelte is wel datgene, wat in het program ma vermeld slaat, als de „gouden droom", een voorstelling van acht paardeny die er uit zien als goudhaantjes en allen volko men gelijk zijn afgericht Na het acrobatenwerk der jeugdig Albes- tini, sluit het eerste deel met de lichtfon teinen, die in scliitierende kleuren en vor men een goede imitatie betcekenen van de waterwerken van Versailles. Het tweede gedeelte is geheel aan de wiklo dieren gewijd. Bij de troep wolven en hyena's bewonderen wij bovenal den moed van den man die zich begeeft te mid den dezer dieren. Vijf tijgers volvoeren op commando en haast zonder dralen wat hun temmer wensebt, terwijl de jongste der gebroeders Amar met zeven leeuwen en leeuwinnen nog verder gaat en buiten de staaltjes van dressuur een moed aan den dag legt, dio boven het normale op dit gebied verre uit gaat. Het programma eindigt met het ver- toonen van 6 gedreseerde bruine en witte heren. De entre-acten worden gevuld met mu ziek en de clownereske groeten. De gebroeders Amar zullen de enkele da gen, die zij hier vertoeven, aan belangstel ling geen gebrek hebben. Oneerlijke dienstbode. Op verzoek van de politie alhier is te Rotterdam gearresteerd de 24-jarige dienst bode A. E., die zich in haar dienstbetrek king bij den heer H. op de Rijn- en Schic- kadc alhier aan diefstal van zilveren voor werpen, geld enz. heeft schuldig gemaakt. Aangezien zij onder toezicht der regeering stond zal zij naar het opvoedingsgesticht worden teruggebracht. Gisterenmiddag is zekere G. de B. op den Rijnsburgersingel uit baldadigheid voor een auto gesprongen. De chauffeur kon niet tijdig genoeg stoppen en da man werd aangereden, waardoor hij verschillende blessuren opliep. Hij kon zich naar he Academ. Ziekenhuis begeven om verbon den te worden. Zekere G. K. uit Oegstgeest heeft bij de politie alhier aangifte gedaan, dat hij op Let Rapenburg is mishandeld door P. Zaterdagnacht is een stadstram voor de sociëteit Minerva op een stilstaande auto gereden. De benzinetak van de auto werd liadigd, en van do tram werd een kop lamp vernield. Gisterenavond wilde een reiziger, die van den laalsten trein kwam, vlug nog even binnenwippen in café Spoorzicht aan do Stationsweg. Hij bemerkte evenwel niet, dat de glazen afsluiting voor het café reeds was neergelaten en hij liep pardoes door de ruit. Een duur bezoek. Vanmorgen to half vier ontstond een he in van brand in de uikkelinrïchting der Gebrs. S. in do Koppenhinksfecg, doordat een 15-jarige leerling achteloos een bran dende lucifer in een hak petroleum wierp. Met water en oude kleercn werd het vuur gebluscht. De aangerichte schade was zeer gering. De brandweer behoefde geen dienst tc doen. De Commissaris van Politie alhier geeft in overweging bij hem inlichtingen in te innen alvorens in handelsrelatie te treden met Willem Vermeulen, geboren tc Bode graven 14 Mtiart 1895, van beroep koop man, wonende te Leiden Lammermarkt no. 5. ACADEHfilE-ESIEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer R P. R. v. Riemsdijk (Leiden). - SPÖST GYMNASTIEK. „Brunhilde'' op de selectiewedstrijden der K. N. A. u. Op de gister gehouden seclctiew9dstrij den van de Kon. Ned. Alh. Unie wisten de dames van „Brunhilde" de vclgpndc successen te boeken. Iu de 100 M. lianlloopen plaatste -Mei. Briejcr zich als 2e in haar serie en als 4e in de finale. Tevens bereikte zij in bet nummer hoogspringen 1.35 M (hoogste sprong 1.40 M.) Mej. Ag. v. Nooit kwam onbedreigd als no. 1 aan de finish in het uummcr 800 M. hardloopen. Voor do eerste maal werd dit nummer in do K. N. A. U. ver- loopen en het had dan ook de volle be langstelling van het publiek. In de Estafette 4 X 100 M -estafette kwam „Brunhide" als 2o uit den strijd, en heeft zij daarmedo revanche genomen op de verleden jaar gehouden wedstrij den van den Z. H. A. B. alwaar haar prestaties betwist werden. LAWNTENNIS. Invitatie-wedstrijden L.T.C. De verdere uitslagen zijn: Heeren-enkelspel2e ronde: Sarkics sl. Schell 63, C—2; 3c ronde: E. Karstens si. A. Wamsteker 75, 57, 6Sarkics sl. Hollander 60, 60;semi-finale: E. Croes sl. E. Karstens 97, G5. Dames-enkelspel: 2o ronde: mevr. Wam steker sl. mevr. Wcerenkerk 86 (set). Gemend dubbelspel: 1c ronde: de heer en mevr. Pel sl. mevr. Driessen en J. H. C. Schell 75, 64; do heer en mevr. A. Wamsteker sl. mej. H. Bcckwyt en J. Kinsman <>—1, 30, 6—0. Hceren-dubbclspel, le ronde: P. K. Pel en J. H. C. Schell sl. H. V. Gruneberg en B. J. II. Deunders G0, G2; 2e ronde: A. en H. Wamsteker sl. mr. Rinkel en E. Karstens 3—G, G4, 6—4. Dames-dubbelspel, 1c ronde: mevr. von Weiier en mevr. Clifford si. mej. Boekwyt cn mej. J. Jonker G4, 8—6. LAATSTE BERICHTEN Verdronken. Hedenmorgen is in do Zuid-Willems vaart te Helmond te water geraakt cn ver dronken de 25-jarige Schippersknecht v. Scbijndel uit Raamsdonksvcer, die daar met zijn schip in het kanaal lag. Hij was met een roeiboot op de Zuid-Willems vaart gezien. Later werd de boot leeg te ruggevonden, terwijl do pet van den schip persknecht drijvende werd gevonden. On- mïddcl'ijk werd met dreggen begonnen, tot nu toe evenwel zonder resultaat. Fabrieksbrand te Doctinchem. Hedenmorgen ?s brand uitgebroken in de ijzergieterij en emaillefabrieken „Vul kaanoord" te Doetinchom Terwijl dit be richt afgezonden werd. stond de kistcn- makerij in lichtc'aaie De brand woedt voort. Nadere bijzonderheden ontbreken TELEGRAMMEN Ongeluk bij een autcmcbiel-concaurs. ROME, 13 Juni, (V.D.). Bij een alhier gehouden automobielconcours werden twee personen gedood en een aantal anderen gewond MARKTBERICHTE» LEIDEN. BIOSCOPEN. In do week van 11 tot 16 Juni: Casino Goedgekeurd voor ai o leeftijden Luxer: Goedgekeurd roor volwassenen. City: Goedgekeurd voor volwassenen 46 en 32)»36 cent; Ossen 5052. 44— en 40 cent; Kalveren 67L-70, 57.'a60 et 47J450 cent; Schapen 20—34: kanome ren 1623; Varkens 32 en 31 'A cent. AMSTERDAM. 13 Juni Vee. Aange voerd 546 vette koeien lc kw. 1.101.20, 2e kw 090—1.10, 3e kw. 0.68—0.90 120 melk en kalf koeien 300375 per stuk. 161 vette kalveren -c kw. 0.80094, 2e kw. 0.70—0 80, 3e kw 0.60—0.70. 104 nuch tere kalv. 1017 per stuk. 79 schapen 32 42 per stuk 30 lammeren geen notec- ring. 782 varkens. Boll Overs, en Geld. le kw. 0.7ü—0ë.77 enkele boven noteering Holl. Ovcrz cn geld. 2e kw. 0.750.76, vet te varkens 0.720.75 35 paarden 100 225 per stuk. ROTTERDAM, 13 Jbni Vee. Aanvoer: 557 Vette Runderen, 331 Vette Kalveren, 701 Schapen of lammeren, 1127 Varkens, Prijzen per half Kg.: Koeien 5153, 44 Wisseluotceri ngen Amsf«11 Bcrljjn 50. J Londen12.12%., Ncw-YorU 2.49!l/j. Parijs9.77* Brussel (Belga) .34.09 Zflricli48.01 Milaan 13.77 Madrid 43.0*1 Oslo (>4.55 Kopenhagen 66.7"» Stockholm 66.85 Woonen 35.16 Praag7.40 B EUR SOV ER ZICHT. De beurshandel had vandaag weer wei rig te betcekenen. Rubbers iets beter ge disponeerd. Tabakken weinig at.eritfe er. niet veel veranderd. Op de Olieafd waren Kon. niet noemenswaardig gewijzigd. Kunstzijde ook weinig bijzonders. Schocpv. lijna geheel buiten de belangstelling It Suikers slechts kleine variaties. Yankee*- markt stil Prol 3% pCl. lieden overleed ï.a een langdurig lijden, tijdig voorzien van de II.IJ. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Man, Vader, llehuwd- en Grootvader, de heer HENDRICUS MESKERS, in den ouderdom van ruim 78 jaren. 1503 Wed. II. MESKERS— v. Wieringen Kinderen en Klein kinderen. Warmond, 12 .Juni '27. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden, tijdens de langdurige ziekte en overlijden van mijn «lier- baren en onvergetelijkeu Echtgenoot, den lieer WILHELMUS FRANCISCUS BOERS, betuig ik mijnen wclgemcen- den dank. 1510 Wed. W. F. BOEUS-Scburing. Alplien a. d. Rijn, De Coöperatieve Verbruiks- vereeniging Daor Sameuwerking Sterk" te Noordwijk, vraagt niet beneden de T6 jaar. Brieven met opgaaf van ouderdom, verlangd salaris enz. Molenstraat 49, Noord- wijk-Binnen. J4m Gevraagd Sept. a.s. een R.-K. CONCIERGE. Prima referentiën. Schrif telijke sollicitatiën in te zenden voor 25 Juni. Brieven onder no. 1500c Bureau van dit Blad. GEMENGD KOOR Sursum Corda Dir. HUBERT CUIJPERS jnet medewerking van Mevr. Sopraan (Hilversum), cn ANTH. v. d. HORST, Orgel (Hilversum) 150-1 Dinsdag 14 Juni 1927 8 uur, in dc Pieterskerk (ingang Ilcorensteeg). Werken van: SWEELINCK» BACH, CESAR FRANCK, HUBERT CUIJPERS, c.a. Kaarten ».111.— (+10%bic«i.I.c1.) tekstboek jes a 25 cL en pfaatsbeïpr. (jp vertoon van kam t) ft FO ct. j». plaats, bij Conc.-bur. v.d. t)OK8, Hrecstr. 109 von 10—1 en3--Cnur en op «Ion Conecrtnvonil l/o. dekerk

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7