ARME FAMILIE. DERDE blad „DE LE1DSCHE COURANT" VRIJPAO 10 JUNI UIT DE PERS haringexport of hoogverraad? 2et Vaderland schrijft: Hoogverraad cn geen ander woord is er voor het wangedrag van de haring- e*Wj?°hebben gistormiddag vergaderd in dc ICroon om te protesteeren tegen de zoo juist ingediende Haringwet. I Door deze wet wil de Minister controle aaan uitoefenen op de haring, die naar het buitenland geïmporteerd wordt. Minister Kan heeft onlangs een Com missie ingesteld om het haringvraagstuk to bestudeeren. Deze Commissie consta teerde, dat een deel van het afzetgebied der Hollandsche haring verloren was ge gaan, omdat er zendingen werden geëx porteerd met slecht gewicht en van onvol doende kwaliteit. En het is logisch, dat de Commissie den Minister dadelijk adviseerde aan dezen wantoestand een einde te maken. Wat zal men trachten de haringreederij te verbe teren wanneer het afzetgebied bedorven wordt? Maar tegen deze gestie kwam gister middag de Nederlandsche Bond van Ha ring-exporteurs op. Men protesteerde er tegen, dat de reederij commissie zich be moeide met exportzaken. En bovendien meende men onteerd te zijn door do op merking in de Memorie van Toelichting, dat er in den haringexport geknoeid is. Een der bestuursleden riep zelfs uit: „Hoe kan men zoo iets zeggen? Ons is maar één klacht bekendDe Bond wil zelf de controle in handen krijgen, omdat do Bond is opgericht om den haringexport te 6aneeren." Dat was blijkbaar een lid te veel. Hij onthulde met enkele woorden de naakte waarheid. De heer IJzermans wees twee catego rieën van knoeiers aan: le. de pionierknoeiers; 2e. de bonafide knoeiers. Bovendien wees hij op twee soorten van knoeierij le. In plaats van tonnen van 110 K.G., werden tonnen geëxporteerd van 100—85 E.G. gewicht; 2e. verleden jaar is een vrij groote par tij oude buitenlandsche haring geëxpor teerd als Hollandsche nieuwe haring. Is het wonder, dat het afzetgebied der Hollandsche haring slinkt? Is het wonder, dat de Commissie een wet heeft voorge steld en dat minister Kan rijkscontroleurs verkiest? Waar men zich wel over verwonderen moet, dat is do houding van de Bestuur ders van dezen Bond. Hun past het boete kleed van Canossa. Zij moesten begrijpen, dat de Nederlandsche haring-export zijn eigen ruiten heeft ingegooid, want door zijn opvatting van „zaken doen" heeft hij rich aan niets minder dan hoogverraad schuldig gemaakt, hoogverraad aan Hol lands naam in den vreemde, aan het par ticulier initiatief, aan den reëelen handel, aan de haringreede-ij, en, dom, genoeg, aan zi;'n eigen zaken. Hij heeft Mercurius gedegradeerd van god van den handel tot god van de dieven. Zijn handelsinzicht is gespeend aan elke gezonde opvatting. En hoe goed de Bond het ook bedoelt, hij kan geen resultaat hebben, tenzij de rotte plekken worden uitgesneden. Maar daar toe is de Bond niet sterk genoeg. Dat had het bestuur moeten weten. En die weten schap had het bestuur kunnen weerhou den van het protest, waarmede men zich nu belachtelij k heeft gemaakt. Aan goede bedoelingen zal het den be stuursleden zeker niet ontbreken; de sta tuten bloeien van schoon© beloften, maar met statuten alleen wordt een rotte tak van handel niet gesaneerd. Hulde aan do Staatscommissie voor haar activiteit. Bravo, minister Kan, dit kunt ge niet langer gedoogenl Toen deze wet verscheen, verzuchtten 'ij: nog meer overheidsbemoeiing! Maar nu blijkt, hoe de zaken staan, hopen wij dat beide Kamers de wet spoedig zullen goedkeuren. Hollands naam staat op het spel. BlMiaEIILAMD- REORGANISATIE MIDDENSTANDS- CREDIET. Een Centrale Middenstandscredietbank. Yoorloopig verslag wetsontwerp. Na een klacht over het feit, dat het wetsontwerp betreffende de Centrale Mid denstandBCredietbank op zoo overhaaste wijze moet worden behandeld, werd door vele leden der Tweeede Kamer bij het af- deelingsonderzoek van het wetsontwerp to wijziging van het 7de Hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1927 de wensch uit gesproken, dat de thans der griffie gede poneerd© stukken alsnog ten spoedigste zullen worden gepubliceerd en dat even- sens ten spoedigste aan de Kamer, bij voorkeur in den vorm van publiek stuk, zullen worden toegezonden de balansen en de winst- en verlies-rekeningcn van de Boazbank voor Limburg over de laatste drie jaren, en dezelfde bescheiden, als mede het jaarverslag voor den Midden stand. Bij hun beschouwingen over den inhoud van het wetsontwerp stelden verscheidene leden op den voorgrond, dat het aan ern- stigen twijfel onderhevig schijnt, of in het algemeen een bank voor middenstands srediet wel de noodige levensvatbaarheid bezit, zelfs als zulk een bank een feitelijk monopolie geniet. De ervaring toch heeft geleerd, dat het middenstandscredietbe- drijf weinig winstgevend «is. Daarnaast bestonden bij deze leden an dere bezwaren tegen de voorgestelde rege ling, welke hen mede, althans aanvanke lijk, geneigd deden zijn him stem aan het wetsontwerp te onthouden. Het voornaam ste dezer bezwaren is gelegen in de on evenredigheid, welke bestaat tusschen het deel van het risico, dat deze regeling ten laste van anderen, in het bijzonder van de Nederlandsche Bank, brengt. Deze leden waren van oordeel, dat nog eens ernstig dient te worden overwogen of het niet beter zou zijn, het plan tot reorganisatie van het middenstandscre- diefc geheel te laten varen en zich te bepa len tot het bevorderen dat de zaken van de bestaande banken geleidelijk worden geliquideerd. Vele andere leden verklaarden aan het wetsontwerp hun stem te zullen geven. Zij juichten het zeer toe, dat de Regee- j-ing het middenstandscredietbedrijf wil steunen. Verscheidene leden, die op zich zelf voor de ontworpen regeling zeer weinig gevoelden, verklaarden nochtans aa-n het wetsontwerp hun stem te zullen geven, wijl de Staat toch reeds door een garan tie is gebonden. Er werd op gewezen, dat het schijnt vast te staan, dat de Centrale Boazbank zich ook zonder medewerking der Regee ring zeer wel zou hebben kunnen hand haven, terwijl ook de toestand der Mid- denstandsbank voor Limburg niet ongun stig is. Tntusschen zou men gaarne door do Regeering over do positie van do ge noemde banken worden ingelicht. Vele leden verklaarden den financieelen opzet niet zonder bedenking te achten. Men meende, dat van een stevige kapi- l aalspositie geen sprake is. De volgende vragen werden gesteld: Hoe groot is het totaal bedrag der nog loopende credieten van de liquideerende Hanzobank in het bisdom Haarlem? Zullen, als de Hanzebank wil medewer ken, deze credieten allo worden overgeno men? Zuilen de vijfjarige obligaties, welke de Hanzebank zal ontvangen, inderdaad na 5 jaar worden afgelost? Welke rente dragen deze obligaties? Eenige leden achtten het nog een be zwaar van de ontworpen regeling, dat zij geen bepaling bevat, welke voor de be langhebbenden een prikkel vormt om tot plaatsing van aandeelen te geraken, zoo dat de mogelijkheid groot is, dat de ga rantie voor f 6.500.000 een zeer langdurige zal zijn. Verscheidene leden verklaarden ten slotte de tijd gekomen, een einde te ma ken aan het verleenen van steun van Staatswege aan in déconfiture geraakte bedrijven. ESPERANTO EN KATHOLICISME. Groote Nationale Jaarvergadering van R. K. Esperantisten In Tilburg. Op 28 en 29 Mei 1.1. heeft te Haarlem het 3de Ned. Esperanto-Congres plaats gehad, dat een schitterend succes is ge weest voor Esperanto in 't algemeen. Nu zal op Zondag 19 Juni, te Tilburg een groote vergadering plaats hebben van uit sluitend Katholieke Esperantisten. Dat deze vergadering als zeer gewichtig wordt beschouwd, moge wel hieruit blij ken, dat niemand minder dan Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Herto- genbosch, het eerevoorzitterschap heeft willen aanvaarden, en tal van vooraan staande personen op Onderwijsgebied lid van heb Eere-Comité zijn, zooals: De Hoogeerw. heer J. F. M. Sanders, Deken van Tilburg, Dr. Th. A. J. Goossens, Rec tor Magnificus v. d. R. K. Handels-Hooge- school; Dr. J. Verhoeven, Rector v. h. R. IC. Lyceum; Frater M. Tharcisio, Supe rior Generaal der Eerw. Fraters v. Til burg; Zuster M. Christine, Algemeene Overste der Eerw. Zusters v. Tilburg; P. M. de Jong van den Heuvel, lid der Eer ste Kamer; Dr. H. Moller, lid der Tweede Kamer; Mr. J. van den Mortel, Wethou der van Onderwijs der Gem. Tilburg, terwijl als sprekers zullen optreden: Dr. Gerlach Royen O.F.M. uit Heerlen en P. Schendeler, uit Eindhoven, secretaris van I.K.U.E. Om circa 11 uur zal in een der open bare kerken een plechtige H. Mis plaats hebben, waaronder predicatie in Espe ranto. 1) Do sprekers zullen optreden in do na middag-vergadering. Mogen dan vele Katholieke Esperantis ten op 19 Juni naar Tilburg trekken, op dat ook hier bij ons, Katholieken, dezelf de groote belangstelling blijkt voor de wereld-hulptaal Esperanto, die, volgens heb woord van Kardinaal van Rossum „ge roepen is om do Kerk groote diensten te bewijzen." Het is de wcnsch van Mgr. Diepen, dat vooral op Onderwijsgebied groote aan dacht worde gewijd aan Esperanto, opdat spoedig de achterstand ingehaald wordt, wat betreft Katholieke studieboeken en litteratuur. De Tilb. Esp. Vereeniging „Ame kaj Pace" bereidt zich ter dege voor om hun Katholieke Samideanoj op waardige wijze te ontvangen. Frater WIGBERTUS VAN ZON. 1) Programma-boekjes gratis verkrijg baar bij den secretaris der Tilb. Esp. Ver. „Ame kaj Pace", den heer E. Vossen, Markt 3, Tilburg. Gebedsverhooring. Men schrijft uit Roermond, aan „De Tijd": Een plotselinge gebedsverhooring schijnt geschied door de voorspraak ïiu O. L. Vr. in 't Zand te Roermond. Een meisje, de 23-jarige R. L. uit Rot terdam, dat bijna 2 jaar aan een ernstige zenuwziekte leed, werd Zondag 29 Mei j.l. op aanraden van den dokier bediend, daar er ernstig stervensgevaar dreigde. Woens dag 1 Juni scheen de dood nabij en bad men de gebeden der stervenden, nadat zij van al hare huisgenooten afscheid had ge nomen. Den nacht bracht zij in staat van verdooving door. Op Donderdag 2 Juni, den 9den dag der noveen, die zij met al haar familieleden had gehouden tot O. L. Vr. in 't Zand, wier beeltenis zij steeds voor zich had, opende zij des morgens om kwart voor 7 eensklaps do oogen en riep uit: „Maria, Maria, ik dank u, vader ik blijf leven." Zij was volkomen genezen, haar bijna volslagen blindheid bleek verdwenen, zij stond op, at en dronk en speelde piano, als in hare gezonde dagen. Nadere bijzon derheden omtrent deze schitterende ge bedsverhooring zullen na een ernstig on derzoek bekend gemaakt worden in het volgende nummer van „Het Pelgrimsblad", speciaal gewijd aan de vereering van O. L. Vr. in 't Zand. Vacantiereis Lisieux, Parijs, Lourdes. De afdeeling Katholieke Reizen van het bekende Reisbureau Lindeman, welk bu reau reeds bijna 20 jaren speciale reizen voor Katholieken op haar program heeft, verzocht ons te berichten, dat, teneinde logiesteleurstelling te voorkomen, de deel name voor de bekende vacantiereis naar Lisieux, Parijs, Lourdes wordt gesloten op 15 Juli a.s. De reis vangt aan 2 Augustus a.s.; er za-1 niet met nachttreinen goreisd worden, terwijl er steeds gelegenheid is do Hei lige Mis bij te wonen. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie in ons blad van 17 Juni a.s. LAND. Eli TUINBOUW Bond tot verbetering van den Pulphandel in Nederland. Jaarverslag. De Bond tot verbetering van den pulp handel in Nederland, zooals bekend is een Federatie van de Vereengiing van pulpverbruikers cn den R. D. Diocesanen Land- en Tuin bouw bond in het Bisdom Haarlem, is in April 1926 opgericht. De voorop gezette bedoeling was: te trachten door vriendschappelijk overleg met de pulpfabrikanlen, deze wijzende op do tal rijke onbillijkheden en misstanden in den pulphandel en het schromelijk eenzijdige der pulpeonfcracten, oen gezonden toe stand in den pulphandel te verkrijgen en vooral om een verbeterd „pulpoontract" tot stand te brengen. Prijspolitiek lag niet in de bedoeling, daar het bestuur van het standpunt uit- ging, dat deze zich moest regelen volgens vraag en aanbod; prijs drukking zou slechts als laatste middel worden ge bruikt. Bij de onderhandelingen met de pulp- fabrikanten werden de volgende punten besproken: I. Hoofdbezwaren togen het „pulp- briefje", welke betroffen: a. in het koopbricfje: wordt verkocht op een hoeveelheid „ongeveer''. Gewenscht wordt te bepalen, dat slee hls 5 speling wordt toegestaan op de op gegeven hoeveelheid. b. onvoldoende zekerheid betreffende de gewichtsbepaliüg en datum van leve ring. Bij die vastgestelde leveringstijd werd oen speling van 7 dagen voorge steld. c. onvoldoende controle op de reductie hij bietenmisoogst cn invallende vorst. II. Gewenscht wordt vaststelling van bepalade prijzen geldend b.v. voor één week, ter beperking van de speculatie- handel in pulp. III. Gewenscht wordt, dat de fabrikan ten pulpcontracten zullen sluiten door bemiddeling van den Bond lot verbetering van den pulphandel. Deze onderhandelingen werden steeds gevoerd door enkelo bestuursleden, onder eminonto leiding van Mr. Dr. van Roy to Leiden, krachtdadig bijgestaan door Dr. Loviuk te -Alphen aan den Rijn. Met deze onderhandelingen is niets be reikt, wat wij wenschten. De pulpfabri kanlen waren in het algemeen niet ge neigd aan onze billijke eischen tegemoet te komen, al werd verschillende malen toegegeven, dat do toestanden inderdaad voor de pulpverbruikers onaangenaam wraren. Verandering van hot contract zou bun te groote opofferingen van finantieo- len en technischen aard vergen. Het ver dient opmerking dat wij van de zijde der coöperatieve fabrieken een veel tegemoet komender houding zagen dan van de cen trale suikermaatschappij. Herhaaldelijk werd met verschillende fabrieken en met den Bond van Coöpe ratieve suikerfabrieken en de centrale suikermaatschappij persoonlijk onderhan deld. Daarnaast stond de secretaris ook geregeld in correspondentie met de vele andere fabrieken. Als gevolg van onze actie is: een meer regelmatiger pulphandel te constateeren geweest. Daar onze verlangens ten dien aanzien niet bevredigd zijn, zijn wij ge dwongen te gaan op den weg van de prijzen-politiek. De z.g. „pulpbeuns" we kelijks te Leiden gehouden, heeft tot re sultaat gehad, dat de prijs van 12 en 11. gulden tot 8 gld. is gedaald. Dit resul taat is goed, te meer daar de bietenoogst geringer was dan het vorig jaar en veel meer pulp gedroogd werd. Veel boeren UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 11 Juni. Hilver'sum 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziek door hot Trianon-trio. 6.007.45 Concert door het A.N.R.O.- orkest, onder leiding van Nico Troep. 8.10 V.A.R.A.-avond. 10.30 Persberichten. 10.40 Een uurtje filmmuziek uit de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest on der leiding van Hugo de Groot. D a v e n t r y, 1600 M. 12.201.20 School prize giving. 2.35 Cricketwedstrijd tusschen Middle sex en Nottingham. Muziek van do mi litaire band. 5,35 Kinderuurtje. 6.15 Birthdays from London. 6.30 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.10 Roei wedstrijden, Cambridge. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: The history of bowls. 8.05 Variété. Autumn's orkest. Daarna Canadeesche zangcyclus voor piano, vier stemmen en obligaatviool. Muziek van B. C. Hilliam. Gedicht van E. P. Johnson. 8.50 Mi'. Flotsam en Mr. Jetsam. 9.05 „P. T. O.", een revue van Noel Scott en S. Rowe. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Causerie: Mr. L. du Gardo Pesch „Ou running commentaries". 9.50 Trinity College kamer-orkest. 10.05 „The gan^vroolijke zang en muziek. 10.5012.20 Dansrpuziek. ,R a d i o-P a r i s 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5011.20 Galaconcert. Langenborg 469 M. I.502.50 Orkestconcert. 5.506.50 Vocaal concert. 8.209 35 Kamermuziek van Mozarl. 9.35 Vroolijke avond. II.201.20 Dansmuziek. Königswustérhausen, 1250 M. e n B e r 1 ij n, 484 en 560 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Der siebente Tag", van Sclianzer en Weklisch, Berliner klucht. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 4.205.20 Moderne sonates voor viool en piano. 6.207.10 Vn- iHik concert. 7.4511.10 opera. Daarna dansmuziek. 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 Les. 7.50 Orkestconcert. 9.5010.50 Dansmuziek. De R. K. Radio-Gids. Naar wij vernomen zal de R. K. Radio- Gids met ingang van 1 Juli a.s. worden uitgebreid met de volledige binnen- en buitenlandsche programma's. Daar een ander blad (Do Radio-Luistergids) deze week door bijzonder© omstandigheden ver schijnt ook met het officieel programma- gedeelte van den K. R. O. en de andere Omroepen (welk volledig programma met 1 Juli uitsluitend als hijvoegsel voor den R .K. Radio-Gids wordt gedrukt) zou bij Katholieken een misverstand kunnen ont staan, waardoor zij zich abonneeren op den Radio-Luistergids of eenig ander niet R. K. Radioblad. Men zal nu begrijpen, dat zulks niet noodig en zelfs niet wen- schelijk is, omdat Katholiek Nederland met ingang der volgende maand over een eigen volledig Radio-blad de beschikking krijgt en wel den besiaanden R. K. Radio- Gids, officieel orgaan van den K. R. O. en den Bond van R. K.Radio-Vereonigin- gen, welke zooals gezegd over eenige weken met de volledige programma's zal worden uitgebreid. FEUILLETON. Romm door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 63) John's welsprekendheid was niet zoo uit hem opgeweld; hij had deze toespraak frrepeteerd onder het loopen van Hamp- stead en hij was aangenaam verrast, dat hij. dank zij z'n vriend's hoestbui, in de degelijkheid was geweest ze bijna woor delijk te herhalen. Dikwijls genoeg was e"D vooruit bedachte tirade hem, door een onverwachte wending van het gesprek, ontnomen, dus voelde hij zich nu veel op geruimder, dan eigenlijk wel hoorde on der den druk van een familieschandaal. -Jouw edelmoedigheid...." ging hij voort, J^ee.'..nee'" viel do architect hem in do Iede) jjij bent edelmoedig." Do twee romantici koken elkaar met 20011 n°bele uitdrukking aan, dat woorden waren. "Wij kunnen 't ons veroorloven, edel moedig te zijn," zei John, hetgeen volko- eQ waar was, ofschoon het meer moest aan op do waarde van karakter, dan op vaarde van fortuin. «Een en tachtig pond, zes shilling en it L Pence>" mompelde Crutchley. „Maar oift v,'6r °°k schuld aan. Ik had geen a cheque-boek moeten laten slingeren, niet ^aS onvoorzicktig. Het was, ik aarzel t to zeggen, misdadig onvoorzichtig. r je- kent mijn houding ten aanzien van geld. Ik ben gewoon weg niet in staat met geld om te gaan." „Dat is zoo," stemde John met overtui ging toe. „Ik ben net zoo. Voor mij is geld slechts het middel tot een doel." „Precies wat het voor mij is," verklaar de de architect. „Geld op zichzelf zegt mij niets. Ik zeg altijd tegen mijn klanten, dat als ze 't beste werk willen hebben, ze er voor moeten betalen, 't Is het werk dat telt., niet 't geld." „Net mijn standpunt," stemde John toe. „Wat de menschen maar niet begrijpen willen, is dat een kunstenaar hooge prijzen berekent, als hij geen zin in het werk heeft. Als menschen er op aandringen, dat hij 't werk doet, moeten ze er ook voor be talen." „En natuurlijk," ging de architect voort, „zijn we het aan onze collega's verschul digd de waardigheid van ons beroep hoog te houden. Kunst is in Engeland veel te goedkoop geworden." „Je bent nog even enthousiast als vroe ger," zei Jolin tegen z'n vriend, ,,'t Is heer lijk om iemand te vinden, die niet door succes bedorven is. Een en tachtig pond, zei je? Ik heb mijn chèque-boek meege bracht." „Een en tachtig pond, zes shillings en acht pence, ja. Dat is nou weer net iets voor jou, John, om zoo te handelen. Maar ik wou, dat het je bespaard was gebleven. Je begrijpt toch goed, niet. waar, dat ik van plan was geweest erover te zwijgen en mijzelf m'n slordigheid te verwijten? Aan den anderen kant, kon ik je broer on mogelijk meer 't zelfde vertrouwen schen ken. Deze ellendige geschiedenis bedierf onze geheele verhouding." „Ik zal niet probeeren over mijn gevoe lens uit te wijden," zei John, terwijl hij den architect de gestolen som overhandig de, „maar je zult ze begrijpen. Ik geloof, dat de schok me oud heeft gemaakt. Het lijkt me, dat ik iets van m'n zelfvertrou wen verloren heb. Vanochtend nog dacht ik er over na, dat ik heuseh een particu lier secretaris moet nemen." „Ja, dat moet je zeker doen," stemde de architect in. „Ja, dat is zoo. Alleen sedert die afschu welijke strapatsen van Hugh heb ik 't ge voel, dat iemand, die zoo weinig zaken man is, als ik, zich zelf niet moet overle veren aan een jongmensch. Wat is jouw ondervinding van vrouwen? Van een zake lijk standpunt bekeken, bedoel ik." „Ik geloof, dat 'n vrouw je werk veel beter zou doen dan 'n man," zei de ar chitect beslist. „Dat dacht ik ook. Maar ik ben blij jouw raad te hebben gehoord." Hierna voelde John geen weemoed meer, dat hij afstand had moeten doen van eenentachtig pond, zes shillings en acht pence, niet meer ten minste, dan hij ge voeld. zou hebben, wanneer hij een specia list twee guineas had moeten betalen, voor 't verkregen advies, dat hij 'n rust kuur moest doen, wanneer hij juist zin in een rustkuur had. Do verheven houding van z'n vriend ten aanzien van geld, had, hetgeen eigenlijk een onpleizierigo trans actie was, op een lioogor plan gebracht: zelfs geen van zijn helden had op dichter- lijker en sympathieker wijze uit een der gelijke verwikkeling kunnen treden. Nu bleef hem nog slechts over met den schurk af te rekenen. „Zullen we Hugh laten binnenkomen?" vroeg hij. „Ik wou, dat ik hem hier kou houden," lachtte de architect. „Maar ik heb het recht niet, m'n persoonlijke gevoelens te raadplegen. We moeten z'n gedrag op zichzelf beschouwen." „In ieder geval," zei John vlug, „heb ik maatregelen voor zijn toekomst getroffen. Hij wordt mahonicboom-planter in Britsch Honduras." „Ik gebruik natuurlijk weinig mahonie hout voor mijn werk, maar als ik ooi begon de architect, toen John z'n vriende lijke bedoelingen afzwaaide. ,,'t Is een edelmoedige ingeving, Ste phen, maar ik heb liever, dat wat jou be treft je altijd zult doen alsof Hugh nooit bestaan had. Eigenlijk moest ik jo eerlijk bekennen, dat ik blij ben, dat ik een be roep voor Hugh gekozen heb, dat hem ab soluut verwijderen zal van hetgeen voor mij altijd pijnlijke herinneringen aan de bouwkunde zullen blijven." Terwijl ze wachtten op den zondaar, trachtte John zich don naam te herinne ren van den mahonieboom-planter, dien hij op de Murmania ontmoet had; maar hij kwam niet verder dan oen vaag idee te hebben, dat het zoo iets als Raikes kon zijn en hij besloot dus voorloopig geen toespelingen op Britsch-Honduras te ma ken. Hugh lcwam zonder de minste kleur cn z'n ho:fd had hij toch niet kunnen buigen, al was z'n berouw nog zoo echt geweest, omdat zijn boorden de minste buiging on mogelijk maakten; toch dacht John, had hij tenminste het fatsoen kunnen hebben, niet te gaan zitten, voor hij daartoe was uitgenoodigd en als hij ging zitten hoef de hij z'n pantalon niet zoo strijdlustig op te trekken, om die tartende sokken te ver- toonen. Stephen Crutchley verrees van zijn troon on schuifelde naar den haard en leunde tegen de Bteenon overmantcling in een houding, die iedereen, behalve Hugh, onder den indruk zou hebben gebracht. „Touchwood," begon hij, „je hebt zeker al geraden, waarom ik je verzocht heb hier te komen?" Hugh knikte aanmoedigend. „Ik wil niet uitweiden over do omstan digheden van je gedrag, omdat jo broer, mijn oude vriend, gekomen ie om je voor de gevolgen te beschermen. Evenmin ben ik van plan je over oplichterij in 't alge meen te onderhouden. Al begon je er nog zoo luchthartig moe, ongetwijfeld zul je nu wel van de ernst er van dóórdrongen zijn. Wat je in de verzoeking bracht, deze misdaad te begaan, hoop ik niet te kun nen radon; maar ik vrees, dat een derge lijke manier om aan geld to willen ko men veroorzaakt is door schulden, of jo ze met kaarten, op wedrennen, of mis schien wel om vrouwen hebt gemaakt, weet ik niet." „Doet U er nog maar vesten on whiskey bij, dan hebt U de aanleiding," zei Hugh luchtig. „Pas op, dat uw broek niet schroeit," vervolgde hij bezorgd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7