BELANGRIJKE MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING Fietstochten PUROL N.V. G. P. TIMP INGEZONDEN MEDEDEELING INGEZONDEN MEDEDEELING De Stormramp in hef Oosten des lands. wagon en in volle vaart reed hij tegen de stammen op. De kracht van den schok was zoo hevig, dat de verbindingsboom van voor- en achterwiel geheel vernield werd, cn do wielen onderstenboven op den weg kwamen te liggen. Een der stammen drong door den carburator en een der motor kappen cn vernielde deze volkomen. Groote ruïne richtte nog een andere stam aan, dio eerst de voorruit aan grui zelementen Blocg en daarna, vlak langs een naast den chauffeur zittenden jongen, door den binnenwand drong. Van het voorgedeelto van den auto was geen stuk meer heel. Het is onbegrijpe lijk dat de chauffeur er slechts met een klein wondje aan den pols en de jongen met een kleine kwetsuur aan de lip, af kwamen. De knaap heeft bij het zien aankomen van het gevaar zich naar links gebukt, anders was zijn hoofd, door den binnen- dringeden stam, ongetwijfeld verpletterd. Dr. Aert verleende de geneeskundige hulp. Door den bliksem gedood. Te Tholen is een 13-jarige jongen die in een deuropening stond door den blik sem getroffen, hij was onmiddellijk dood. Een jonger kind werd ook bewusteloos ge slagen, maar kon in het leven worden ge houden. Kind verband. Te Nijholtwold© is een 2-jarig kind van E. Hoekstra door het spelen met lucifers in brand geraakt en spoedig aan de ge volgen overleden. Motorschuit in brand. Gisterenmiddag is op den IJssel bij Kampen, een motorschuit, van den rijks waterstaat, in brand geraakt. De brand is ontstaan in de machine-kamer, die ge heel uitbrandde. De bestuurder, zekere Hulsman, bekwam vrij ernstige brandwon den. Hij werd naar het ziekenhuis te Al melo vervoerd. De schuit behoort op Schokland thuis. Stellage ingestort. De firma O. J. van Houten en Zn. te iWeesp had een uitbreiding van haar koel- gebouw met betonnen kapconstructie uit besteed aan de Amersfoortsche Betonmij., terwijl 't metselwerk werd uitgevoerd door de firma A. Vree en Co. te Weesp. Door onbekende oorzaak stortte gister middag de houten betonvormstellage over een lengte van ongeveer 30 M. in, vijf werklieden uit Amersfoort liepen lichte kwetsuren op. Offerblok gelicht. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan den Kleiweg te Gouda is Zaterdagmiddag jJ. tusschen 2 en 5 uur een groot offerblok gelicht. De diefstal werd eerst Woensdagavond, toen de kos ter der kerk de kluis wilde ledigen, ont dekt. De dader, een zekere B. S. J. H., wonen de te 's-Gravenhage, oud 21 jaar, van be roep meubelmaker, is door de politie ge arresteerd. De man, die meer dergelijke feiten op zijn geweten heeft, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Bij zijn arrestatie word een groote hoe veelheid centen op hem bevonden. Een breekijzer, waarmede de kluis is openge broken, werd in beslag genomen. Aangehouden. In een logement te Gouda zijn door de politie aangehouden een jonge man met een minderjarig meisje. Het meisje is op transport gesteld naar haar ouders te Nij megen. Do jonge man is ter beschikking gesteld van de politie te Zeist, aangezien hij wordt verdacht van verduistering van geld en een rijwiel. Bovendien zal hij wegens oplichting worden vervolgd, aangezien hij onder val- 8chen naam logeerde en zijn logement-re kening niet kon betalen. Een waarschuwing. Men schrijft uit Amsterdam aan dc „Msb." Het hier gesignaleerde is in Amster dam gebeurd, maar waar het mogelijk en zelfs waarschijnlijk is, dat deze practij- kcn ook elders zullen worden toegepast, achten wij het nuttig op deze plaats daar tegen een waarschuwing te doen hooren. Het betreft hier den verkoop van siga ren die zoogenaamd worden aangeboden ten bate van uitgetrokken sigarenmakers. Do aanbieder heeft een boek met hand- teekeningen van vroegere koopers. Het is techter gebleken, dat hij de kwantums, die deze hebben afgenomen op eigen houtje niet zuinig verhoogt. Bovendien is heb in Ihooge mate waarschijnlijk, dat de eertijds geleverde kwaliteit niet zoo inferieur was els die, welke thans wordt aangeboden, temeer waar vroeger inderdaad voor de uitgetrokken sigarenmakers werd handel gedreven. Waar dp kooplieden ook vele Eerw. Hec- xen Geestelijken bezoeken en in hun boek tal van namen uit den clerus opgeteekond hebben staan, is deze waarschuwing wel in het bijzonder voor do geestelijkheid van belang. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. .WERVELSTORM ZUID-MECKLENBURG, Groote schade. Wolff seint uit Mecklenburg d.d. giste llen: Heden werd in do vroeger middaguren ook het Zuidelijk deel van Mecklenburg Door toetreding van een ervaren vakman en meer economisch beheer, zijn wij in staat onze bekende kwaliteiten op te voeren en voor onze lage prijzen te blijven leveren. Probeert U de Pinksterdagen onze Alrikaantjes a 18 cent per ons o( Leidsche Biesjes a 12 cent per ons TEL. 383 - HAARLEMMERSTRAAT 247 115U over een groote uitgestrektheid door een orkaanachtigen wervelstorm en onweder geteisterd, dat met hagelslag en wervel winden gepaard ging. Te Parchim werden fabrieksschoorstee- nen door den storm omgeblazen en de da ken beschadigd. Zware regens overstroomden de straten. Talrijke vensters werden door de groote hagelsteenen vernielda Een groot aantal hoornen knakte af. WERVELSTORM in BEIEREN. Ook daar groote schade. Donderdagnamiddag tegen 5 uur heeft in de omgeving van Guezburg een wervel storm gewoed. Hij ging vergezeld van een hevig onweer en hagelsla.g Er is groote schade aangericht. Van vele huizen zijn de daken afgeslagen; de toren van de Pro- testantsche kerk is verwoest. Een zeer groot aantal hoornen is ontworteld. Het verkeer over de wegen is versperd. HITTEGOLF TE WEENEN. Verscheidene personen overleden. Donderdag heeft te Weenen een hitte golf geheerscht. Des middags werd een temperatuur van 40 graden Celsius bereikt Reeds zijn verscheidene personen tengevol ge van de hitte overleden. Ook groote hitte te Boedapest. Donderdag beerschte te Boedapest een ontzettende hitte. De temperatuur in de schaduw bedroeg 35 gr. Celsius. Verschei dene personen zakten op straat door de warmte bevangen ineen. BOOTONGELUK. 16 menschen verdronken. Reuter seint uit Cairo d.d. gisteren: Een boot, die pelgrims van Miniek naar Samal- lout vervoerde, is in botsing gekomen met een sleepboot. De boot sloeg om en zestien personen verdronken. Brand in een Beiersch dorp. 8 dood en; 13 boerderijen verbrand. Uit Freyung (Beierscho Woud) wordt gemeld: In het dorp Oberhaid bij Freyung ontstond in een schuur brand, doordat kin deren met vuur speelden. De vlammen gre pen snel om zich heen en 13 boerderijen werden in asch gelegd. Tweo volwassen personen en een klein kind kwamen om. Tien inwoners van het dorp liepen levensgevaarlijke brandwon den op. Auto-ongeluk. Gisternacht, is bij Dornholzhausen, een dorpje bij Homburg aan den Rijn een auto op nog niet opgehelderde wijze ver ongelukt. Twee der inzittenden werden dood, de derde zwaar gewond aangetrof fen. Een ongeluk in de bergen. Bij een uitstapje op den Abendberg bij Interlaken heeft een Engelsche dame een steen, die uit den bergwand viel, op het hoofd gekregen. Zij is spoedig daarop overleden. Een droevig begin. Op de nieuw-aangelegde spoorlijn Wes- terlandAltona heeft Woensdag, op den dag der opening van het traject, een ern stig ongeluk plaats gevonden. Een baan wachter werd door den D-trein van 3.30 des namiddags overreden en gedood. Balkon ingestort. Wolff seint uit Kattowitz: Te Bendzin stortte een balkon van een tweede verdie ping in. Tien personen, die zich- op het balkon bevonden, werden meegesleurd. Allen werden zwaar gewond. Steiger ingestort. Wolff seint ons uit Castrop d.d. giste ren: In de wijk Werklindo stortte gister middag tegen 12 uur een steiger omlaag. Drie met reparaties bezig zijnde arbeiders vielen van een hoogte van ongeveer 35 meter. Twee hunner werden volkomen ver pletterd. De derde kon zich aan een ijze ren stang vastgrijpen, nadat hij reeds 7 meter diep gevallen was. Een Birmeesch vrijbuiter. Nga Sanpe, een geducht rooverhoofd- man, geeft de overheid in Birma veel te stellen. Zijn bende bestaat thans uit zes sluwe dacoits (bandieten) en een afdee- ling militaire politic van 150 man en do plaatselijke politie doen vergeefs moeite dit kleine troepje in handen te krijgen. Er is een prijs van 500 ropijen voor Sanpc's lichaam, dood of levend, uitgeloofd. Sanpe is oorspronkelijk in regeerings- betrekking geweest. Hij w'erd, op aangifte van een anderen inlander, gevangen gezet wegens het stelen van een roestig, oud geweer. Dc man dio hem aangaf, ging er daarop met zijn vrouw van door. Santo zwoer wraak, maar nadat hij vrij was ge laten, werd hij opnieuw wegens een kleine overtreding gepakt. Terwijl men bezig was hem te boeien, griste hij een bajonet weg, doorstak er den politie-beambte mee en nam do vlucht. Na dien tijd verspreidt hij schrik in het district Thazi. Zijn laatst© opzienbare daad is het aan plakken van een kennisgeving, geschreven op do achterzijde van een biljet van 10 ropijen, op het bord van het districtsge rechtshof van Thazi, waarbij hij 1000 ro pijen uitlooft voor de hoofden van zijn vrouw en haar minnaar. De inspecteur-generaal van do politie, heeft thans te Thazi zijn hoofdkwartier opgeslagen en is vast besloten Nga Sanpo onschadelijk te maken. Een Nederlander redt een Amerikaansche vlag. Blijkens een med©deeling van Aneta be vat de Sjanghai Times van 10 Mei een bericht waaraan het volgende is ont leend Een week geleden was de heer Henk Alsem Hollandsch cinema-operateur in Nanking, waar hij een film moest opne men voor de Fox Film Cy. In zijn gezel schap was een Amerikaan. De beide hee- ren stonden op den besten voet met ge neraal Tsang-Kaisjek en hadden een ge wapend geleide meegekregen van vier Kantonneesche soldaten. Zeer toevallig kwamen zij een klein gebouwtje binnen op ongeveer 150 M. afstand van het Ame rikaansche consulaat, dat gebruikt werd als wachthuisje voor do soldaten. Smerig stroo bedekte den vloer en daarover was een Amerikaansche vlag gespreid, die een maal gewapperd had van het consulaat gebouw en waarschijnlijk gestolen was. Bovenop deze vlag lagen twee in lompen gehuldo Kantonneesche soldaten. De Hol lander ergerde zich hieraan en vestigde de aandacht van zijn kameraad op het zon derling gebruik van zijn nationale vlag. De beide heeren Vertelden het geval aan een Chineesch regeeringspersoon den heer C. Sjen, secretaris van het politiek bu reau te Nanking, De heer Tjen deed niets en het mis bruik van de yjag van een groote mogend heid bleef den heer Alsem hinderen. Wat later op dien dag toen de heer Alsem zich weer in de buurt van het wacht huisje bevond, terwijl de soldaten daaruit afwezig waren, wist de heer Alsem door een list te ontkomen aan ziin gewapend geleide, snelde het huisje binnen, greep de vlag en stopte die in het foudra-al van zijn cinema-toestel. Hij nam de vlag mee naar Sjanghai en bracht die aan boord van het Amerikaansche slagschip Pitts burg vlaggeschip van de Amerikaansche vloot in do Aziatische wateren. Daar werd de heer Alsem ontvangen door commandant Smith, die zeer onder den indruk was van den moed van den jongeman en hem dankte uit naar van do Amerikaansche marine. Toen de heer Alsem het Amerikaansche vlaggeschip verliet werden hem de eerbe wijzen van de marine gebracht. voorheen DE RAAD 11513 Wij leveren prima werk legen matige prijzen. Voor bruiloften en partijen speciaal tarief Bij U aan huis te ontbieden zonder verbooging Hooigracht 86 - Tel. 1074 Door anti-clericale hetze in den dood gedreven. In een aanval van zware melancholie heeft dezer dagen in de abdij van Lam- bach te Melk een pater prof. dr. Paulus Stranz zelfmoord gepleegd. Daar dit betreurenswaardige voorval, waarover in de anti-clericale Duitsche pers de onzinnigste legenden reeds do ronde doen, waarschijnlijk ook in den hetze-vorm natuurlijk in Holland uit gebuit zal worden, mcenen we goed te doen de lezing, welke de Katholieke „Reichs post" van de bevoegde autoriteiten ont ving, volledig weer te geven aldus de „Msb.". Prof. Stranz was sinds jaren zenuwlij der en leed vooral aan slapeloosheid, zoo dat hij reeds lang veronal gebruikte. In den loop van den tijd ontstond bij hem een diep wantrouwen tegen zijn om geving, vooral tegen zijn oversten; hij was geneigd in alles kwade bedoelingen te zien Helaas heeft hij de producten van zijn ziekelijke fantasie ock onder de hem bekende kringen der bevolking gebracht, waar men ze vaak voor werkelijkheid nam Daardoor bezorgde hij zichzelf, zijn oversten en zijn medebroeders veel onge mak. Enkele maanden geleden werd hij aan leiding tot een klacht bij de kerkelijke autoriteiten, waarin onwaarheden en on juistheden vermengd waren. Het bestuur der abdij kwam daardoor tot de overtui ging, dat hij in dezen ziekclijken toestand niet in do communiteit kon blijven, daar hij zelf en het geheele huis niet tot rust kwamen. In een brief, weiken hij eenige jaren geleden tot den abt richtte, schreef hij van zichzelf, dat hij tengevolge van zija zenuwachtigon toestand vaak niet wist, wat hij zeido en het zich later ook niet meer herinneren kon. Het bestuur der ab dij bood hem nu aano voorloopig naar een kleine parochie te gaan met het uit zicht, dat hij binnenkort een betere stand plaats zou krijgen. Dr. Stranz wees echter dit voorstel af, wijl hij zich niet voor de zielzorg geschikt achtte. Daarop werd hem een verlof toegestaan, dat hij naar eigen wensch in de abdij-Lambach zou doorbrengen. Nauwelijks was hij vertrokken, of in de anti-clericalo „Abend" begon een reeks ar tikelen welke de monsterachtigstc beschul digingen tegen de abdij inhielden. Onge twijfeld had dr. Stranz met die artikelen niets te maken, maar waren zij het, wel ke zijn versomberd gemoed elke zelfbeheer- sching ontnamen In den brief aan den prior van 20 Mei schrijft hij daarover: „Ik kan in de diepste droefheid van mijn hart slechts zeggen: Wee hem, die dit onheil gesticht heeft en mij en mijn broeders in deze ver schrikkelijke verdenking gebracht heeft. Bij het lezen van het eerste artikel, dat mij toegezonden is, werd ik van walging doodsbenauwd over zulk een grenzelooze gemeenheid. Mijn ergste doodsvijand had mij niets ergers kunnen aandoen, dan dit artikel". Ook de andere artikelen werden hem toegezonden. Nog duidelijker zag hij daar in, op welke gewetenlooze wijze men z.g. in zijn belang de abdij aanviel, en smart daarover heeft hem ongetwijfp van zijn verstand beroofd en hem tot i verschrikkelijke daad gedreven. Als m' dus zeggen wil, dat iemand hem in dood gedreven heeft, dan waren het gewetenlooze arlikelschxijvers, die hij in bovenaangehaalde woorden zelf het h( geteekend heft. Do abdij Melk betreurt dit ontzetten voorval ten diepste, maar het abdij! stuur, dat den overledene juist het voor een zenuwkuur in Reichenhall gez0 den had, is zich bewust, dat het in de geven omstandigheden alles gedaan het om den ongelukkige te helpen. DE TOTALE SCHADE IN GELDERLAND. Op minstens f2.000.000 geraamd. Uit Arnhem wordt aan de „Msb." ge meld Donderdag zijn al aanstonds steuncomi- té's opgericht. In Borculo vergaderde on middellijk do plaatselijke steuncommissie, een overblijfsel van do ramp in 1925 en do vele bezoekers werden direct door een zwerm van collectanten ontvangen. In Neede, Groenlo en Lichtenvoorde werd druk gecollecteerd; in Eibergen had de burgemeester bezwaren tegen deze straat- collectes. Het bezoek van particulieren en autoriteiten is zeer druk geweest. Ik trof in Neede dr. Josephus Jitta van den Na- tiona-len Gezondheidsraad en zijn inspec teur, verderop ir. Kuysten inspecteur van de volksgezondheid. De heeren ir. de Liefde, ir. van Löben Seis, Sannes en Keurschot-, leden van het college van Ged. Staten bezochten Don derdag alle geteisterde plaatsen, verge zeld van den Griffier Jhr. mr. Snouck Hur- gronje. Verschillende vooraanstaande per sonen uit voorname corporaties hebben een tocht door het verwoeste gebied ge maakt. Uitteraard wordt thans, nu in on middellijke behoefte moet worden voor zien, nog niet over een bouwplan gespro ken. Doch naar we hier en daar van be voegde personen mochten vernemen, zal men heb er wel op aansturen, dat alles weer in handen van een bouwbureau komt. In Neede was gebrek aan een 40 nood woningen; men wilde trachten deze uit de Betuwe te krijgen, doch we vernamen, dat er daar maar enkele beschikbaar zijn. De bewoners der verwoeste boerderijen schijnén overigens wel het meest gebaat met een noodwoning in de nabijheid van de plaats waar 'thans al hun arbeidskracht gevergd wordt. In vele plaatsen worden vergaderingen gehouden om steuncomité's op te richten. De burgemeester van Arnhem richtte gistermiddag reeds zulk een comité op voor de stad Arnhem. Gisteravond hadden we een onderhoud met een lid van Ged. Staten van Gelder land. Er was door liet college gepoogd een schatting te maken der aangerichte schade. Deze werd begroot op tenminste f 2.000.000. Men is hierbij uitgegaan van de stelling dat de opbouw van elk vernield huis er zijn er 300 verwoest op f 4000 zou ko men. De groote fabriek te Neede schat men in 2 maanden weer te kunnen herstel len; er wordt thans wekelijks een f6000 aan loonen uitbetaald. Vele arbeiders zijn dus gcruimen tijd werkloos. Van andere zijde achtte men deze schat ting zeer aan den lagen kant. HET OPRUIMINGSWERK. Gistermorgen functionneerde het inter- locaal telefoonverkeer zooal niet normaal, dan toch weer behoorlijk. In den afgeloopen nacht zijn de plaat een waar verwoestingen zijn aangericht door militairen en marechaussees be waakt. Ook helpen de militairen ijverig den chaos op te ruimen. Het is nog steeds zeer moeilijk van dc verwoesting een goed overzicht te verkrij gen. Het blijkt evenwel dat deze zeer groot is. In de gemeente Eibergen b.v. zijn vol gens nauwkeurige telling 50 huizen totaal verwoest, terwijl er ongeveer honderd ernstige schade hebben geleden. In het dorp Eibergen zelf is nagenoeg geen scha de aangericht. Do verwoeste huizen liggen alle in de buurtschappen Beltrum, Avest. Olden- Eibergen en Hupsel. Vooral eerstgenoem de buurtschap heeft vreeselijk geleden. Even erg als Beltrum is ook do buurt schap Lie velde aan den spoorweg Zutphen- Winterswijk getroffen. Hier zijn niet min der dan 38 huizen totaal verwoest, en een ongeveer even groot aantal ernstig be schadigd. Het waren alle flinke boeren plaatsen. Volgens officieele telling zijn in de ge meente Neede, waaronder vallen de buurt schappen Buwenhof cn Achteveld behalve de fabriek der Gebr. te Weeme 44 huii totaal vernield en 138 huizen min of nu ernstig beschadigd. Reeds heden zijn maatregelen genou om de dakloozen onder te brengen. Do burgemeester van Lichtenvoorde heer A. J. v. d. Laar heeft begrepen, t de bewoners zooveel mogelijk op hun eij erf willen blijven. Gisteren reeds is t commissie onder leiding van een genie te-opzichter en bijgestaan door bouwk digen langs de verwoestingen gegaan te onderzoeken welke maatregelen voorl pig moeten worden genomen. Reeds is besloten tien keeten te b ewn om de bewoners van totaal verwoe huizen,, die in het geheel geen scht plaats meer bieden, onder te brengen. I ze keeten worden gebouwd op het erf i bewoners, zoodat zij op hun bedrijf k nen blijven en zooveel mogelijk hun wc zaamheden kunnen voortzetten. In Lichtenvoorde zelf is slechts schi aangericht aan den Driehoek, waar t aantal arbeiderswoningen ernstig is schadigd. EEN NADERE MEDEDEELING V, HET KON. NED. MET. INSTITUU" Het Kon. Ned. Met. Instituut te de 1 deelt nog mede: Het natuurverschijnsel, dat den len J in den Achterhoek van Gelderland e» Twente zijn 6poor van geweldige verwo ting heeft achtergelaten, draagt geb het karakter van een windhoos, maar i een van buitengewone afmeting en in! siteit. Het oordeel van personen, die verwoestingen hebben gezien, welke vr ger te Borculo zijn aangericht, luidt e stemmig, dat de kracht van deze bi grooter is geweest, dan van de vroegi Waren toen voornamelijk de daken v nield, nu ziet men in dc zone vnh sterkst© verwoesting vrijwel alles plat drukt. Alle boomen liggen in ZuidXo delijke richting tegen den grond en de h zen zijn met muren en al in de ricliti van de stormbaan tegen den grond pc? gen. M Volgens ooggetuigen had dc hoos de wone slurfvormigc gedaante en was dui lijk een draaiing om een verticale as, genovergesteld aan de richting van wijzers van een uurwerk, te onderkenn Nu eens kon men onder do donkere i door de lichte lucht zien, dan weer raai de slurf den grond, geheel in overeenstc ming met het feit, dat tusschen de v woeste gedeelten de baan zich niet slechts onduidelijk heeft afgeteekei doordat de hoos zich van den grond be losgemaakt. Het spoor loopt in een rechte lijn een punt ten Zuiden van Lichtenvoor dicht ten Oosten langs die plaats, vlak I Oosten van het station te Neede, om c veel verder naar het Noorden den weg v Delden naar Goor te kruisen op een pu ongeveer op een derde van den afsw tusschen die beide plaatsen aan den van Delden. Waar de hoos he' ergst heeft liuisgen< den, liep dit spoor als rechte, vuile, pro zwarte, met modder en afbraak bedel strook van ongeveer 100 meter breeil door het land. In dit spoor ligge- dc huizen neerges gen cn de boomen liggen, met modder dekt, tegen den grond, geheel kaal, bladeren afgerukt en afgeschuurd. I windrichting is in de vuile strook van zwaarste verwoesting, voor zoover is 1 gegaan, overal Zuid geweest, samenvaW dc met de richting van de stormbaan. Aan weerskanten van genoemde stro bevindt .zich een zone van_ geringere schadiging waarin geen vuil op de T werpen te zien is; deze zone breidt r. aan weerskanten van de middenstroo* ongeveer 200 meter breedte uit, zooast' geheele breedte van het spoor ,0ll=e'; 500 meter bedraagt, gedeeltelijk iets Rechts van de strook zijn de boo» meestal iets naar binnen gevallen, de op een wind van Z.Z.O. tot Z.O.« Aan den linken-and der baan zijn boomen over liet algemeen eveneens^ binnen gevallen, met Z.W. tot Op sommige punten kan men in de l'r''

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4