VRIJDAG 3 JUNI 1927 18e Jaargang. No. 5583 3)e StoXdóohz (Boivtmii BONNEMENTSPRIJSbedraaglbll vooruitbelallng lalden 19 cent por week 12.50 per kwartaaL AeentoD 20 cent per week 12.60 per kwartaal rJfïï 12.95 per kwartaal. fieülnstreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e eer- h«i tegen betaling van 50 ot per kwartaal, bij voor- - Sine Afcnnderllike nummers 5 ot., met Geïllustreerd r. »w.f.9ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen /I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertontlën 30 eenl per regel Vooi Ingezonden Mededeellngen wordt het s dubbele van het tarief berekend 2 Kleine adverfentlön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver* huur, koop en verkoop 10.50. Christelijke liefde, K-; Wij hebben gisteren in een artikel in 4.& €t yolk" over de stormramp een goeden »n mogen beluisteren. Een opwek- Jo; 1(, om giften te geven voor de slacht- 11" pus; nu 'ns niet, zooals wij dat van lenda zjjde gewoon zijn, een onmiddellijk en I ^juren op Overheidssteun, een direct wijzen naar de Staatskas; neen daar- ir zelfs nog gen enkel woord! Wij kunnen dat waardeeren. ^et Volk" schrijft o.m.: Er zal worden gegeven en allen zullen zich in dienst stellen van de groote zaak der menschlievendheid, die is de edele baatzucht van het En door den dag van toorn en rampspoed, zal de verbroedering een oogenblik werkelijk worden en zal de mensch zijn evenmensch herkennen in zijn naakte hulpeloosheid. Deze ramp is onafwendbaar ge weest en in zijn uitvoering verschrik kelijk. ellendig in zijn troostelooze on nuttigheid. TenzijTenzij wij op gewekt worden om te werken aan de altijd durende gemeenschap van men- schen in wederzijdsche liefde, hulp betoon en solidariteit. iWij, Christenen, weten, dat God, die it het kwade het goede kan doen gebo- en worden, ook aan physieke, stoffelijke mpen goede gevolgen kan verbinden. En zoo zal ook deze droeve ramp i e t 0 n n u t zijn a 1 s daardoor wordt op wekt tot „hulp en solidariteit", tot: hristelijke lief del wjj hebben gisteren een inschrijving van iften in onze courant geopend met een ft van de N.V. „De Leidsche Courant", ïie volgt? f 100.— 25.— BUITENLAND Volkenbond De internationale arbeids-confcrentie. Besluiten inzake ziekte verzekering Woensdagmiddag is in de commissie oor de ziekteverzekering het belangrijke artikel twee van de ontwerp conventie van de ziekteverzekering aangenomen. Het ar- ikel bepaalt, dat de employe's en arbeiders 'an alle industrieele en handelsonderne- pingen verzekeringsplichtig zullen zijn, net inbegrip van de thuis-arbeidenden en ■et huispersoneel. Uitgezonderd zijn de- enen, die slechts voor korten tijd te werk ijn gesteld alsmede zij, die krachtens hun alaris waarvan de grens wettelijk vastge- teld kan worden niet verzekeringsplichtig Ön. Voorts worden uitgezonderd de arbeï- ters die hun loon niet in geld uitgekeerd lijgen, alsmede degenen, die thuis arbei- len en wier arbeidsvoorwaarden niet aan- epast kunnen worden, bij die van andere oongenietende arbeiders, zij die boven of leneden de wettelijke leeftijdsgrenzen zijn, en ten slotte de familieleden van den werk- «ver. Een zeer belangrijke ontwerpconventie oor den landbouw werd eveneens aange komen. Daarentegen blijven voorloopig de isschers en zeelieden van de conventie litgozonderd. Men besloot, dat voor hen «n speciale ontwerp-conventie ter behan- leling op een latere arbeidsconferentie zal 'Orden opgesteld. Do vrijheid der vakvereeni- g i n g e n. De strijd in de commissie uit de interna- tonale arbeidsconferentie over de vrijheid an ^akvereenigine is gisteren geëindigd jiet de overwinning van de Italiaansche •elegatie. De formule, die de commissie enslotle in strijd met den wil van de arbei- lersgroep heeft gegeven betreffende het 'Ggmsel van de vrijheid van handelen der jakvereenig'ngen, is zoo elastisch gewor lea. dat de arbeidersgroep daarna ver gaard heeft, het volgend jaar geen prijs eer stellen op het redigeeren van een •onyentie inzake de vrijheid an vakver- nigmg, wanneer die conventie op dien zal moeten rusten. h-handelen der vatvereenigingen slechts zou beperkt worden door wet- ïflir;611 jeTort*eiimeen betreffende de hand- 'Pfilf1? .?pe.n^are orde, doch dat op dit tot vrijheid van handelen geen beroep van ftUl!ne? wor<*en gedaan, indien de wijze fltTiüi der vakvereenlgingen in ordp handhaving der openbare ter zake bestaat Gr 86811 W€t verordening e^°vA^eze formu^e zou dus een regeering VGreonitri«eil70inen handeling van een vak- ie suhioA»8 111111(511 verbieden op grond van 3e bfcVPVattin^ der regeering, dat IBudon Ja i openbare orde daardoor worden geschaad. Men kan het dus begrijpen, dat de arbei dersgroep liever in het geheol geen conven tie heeft dan een in den zin van de beslui ten der commissie, die steeds met een meer derheid van slechts zeer weinig stemmen zijn genomen. De Nederlandsche re- geeringsverlegenwoordiger, m^r. Nolens, die tevens voorzitter der commissie is, stemde bij de belangrijke beslissingen steeds met de arbeidersgroep mede. Wel licht zal de conferentie de volgende week toonen. een ander oordeel te hebben dan deze commissie van 36 leden, doch op het oogenblik zijn de Italianen zoo tevreden, dat het gevaar voor een bruusk vertrek van de Italiaansche delegatie uit Genève voor bij is. Engeland De breuk met Rusland. Rosengolz vertrekt heden. De zaakgelastigde der Sovjet-regeering, Rosengolz, heeft minister Chamberlain medegedeeld, dat hij en het personeel van het gezantschap, zoowel als Khintjoek en het personeel der handels-delegatie he den (3 Juni) uit Londen zullen vertrekken. Geen handelsbelemmering. In antwoord op vragen van den Labour- leider Glynes in het Lagerhuis, zeide de Britsche minister van Binnenlandsche Za ken, dat de regeering geen moeilijkheden wenscht te bereiden aan den handel tus- schen Rusland en Engeland. De Russen die naar Engeland willen komen voor bo- fide-handel, zullen dezelfde faciliteiten genieten als de onderdanen van andere landen. Ten opzichte van passen e. d. zul len dezelfde methodes worden toegepast als tot dusver, doch er zal in de toekomst in Rusland geen Britsch ambtenaar zijn voor pas-controle. De toestemming om voor han delsdoeleinden in Engeland te komen, zal stilzwijgend insluiten, dat de houder van het paspoort zich niet schuldig maakt aan werkzaamheden of propaganda, die voor Engeland nadeelig zijn. Glynes zeide, van meening te zijn, dat dit antwoord den geheelen handel in het alge meen geruststellen zou. Hij vroeg of met bet oog op de afwezigheid van consuls of andere bescherming van de Britsche scheepvaartbelangen en zeelieden in Russi sche havens de minister de Britsche scheepvaartbelangen zou aanraden den handel met de Russische havens voort te zetten. De minister zeide, dat de Noorsche re geering verzocht was zich te belasten met de behartiging der belangen van Engel- schen in Rusland. Hij ziet geenerlei reden, waarom Britsche schepen niet zouden voortgaan met den handel op Rusland of Russische schepen met den handel op En geland. Rusland Rykof fulmineert tegen Engeland. Geen handelsrelaties zonder diplomatieke betrokkingen. In de plenaire vergadering van den Mos- kouschen sovjet heeft Rykof, met betrek king tot de breuk tusschen Engeland en Rusland o.m. het volgende verklaard: „De gebeurtenissen en de ervaringen der jongste twee maanden rechtvaardigen deze breuk niet. De geuite beschuldigingen be rusten op vervalschte documenten". „De breuk", ging Rykof voort, „is een poging van de Engelsche regeering, het echec harer binnen- 6n buitenlandsche politiek te verdoezelen en het offensief te gen arbeidersklasse te bemantelen. Dit is de eerste stap naar den oorlog. De door Baldwin te kennen gegeven hoop, dat de han delsrelaties ook zonder diplomatieke be trekkingen gehandhaafd zouden kunnen worden is ten eenenmale illusoir. Tegenover het dreigende oorlogsgevaar zal de Sovjet- regeering een onverzettelijke vredespoli tiek stellen. Bij slot van rekening is het verbreken der betrekkingen geen slag voor Sovjet-Rusland, doch voor Engeland" De vergadering nam naar aanleiding van de door Rykof gehouden rede een re solutie aan, waarin het pptreden der regee ring, dat het handhaven van den vrede ten doel heeft, onvoorwaardelijk wordt goedge keurd, en waarin do bereidwilligheid te kennen wordt gegeven alle maatregelen tot bescherming van Sovjet-Rusland te steu nen. Op het volk wordt een beroep gedaan om een machtige financieele steunorganisatie tot stand te brengen door het waarborgen eener regularisatie der staatsleeningen. De Sovjet-regeering dient geen enkel voorstel tot voldoening der door de Britsche onder danen gestelde eischen in behandeling te nemen, totdat de diplomatieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Groot-Brit- tannië weer volledig hersteld zijn en alvo rens de Britsche regeering behoorlijk vol doening heeft gegeven voor de beleediging, welke Sovjet-Rusland thans wordt aange daan, alsmede vergoeding voor de berok kende materieele schade. Onafhankelijkheidsbeweging in den Kaukakus. Do „Intransigeant" verneemt uit Genève, dat aldaar berichten zijn ontvangen uit den Kaukasus, welke melding maken van de vorming van een organisatie, genaamd „on afhankelijkheidscomité voor den Kaukasus" Het omvat vertegenwoordigers van Azer- beidsjan, Georgië en Noord-Kaukasië. Dit comité heeft een oproep gericht tot de volken van den Kaukasus, waarin de ineenstorting van het bolsjewistisch regi me wordt aangekondigd. Vereenigt u, be sluit de oproep; weg met de Russische bezettingsmacht! China. OE TEGENSLAG DER NOORDELIJKEN. Deseriie van twee generaals. Algemeene terugtocht. In het hoofdkwartier der Noordelijken is gisteren een uitvoerige uiteenzetting aan de pers gegeven over de redenen voor den algemeenen terugtocht. Het blijkt, dat twee generaals van Woe Pei-foe, die in Honan samenwerkten met de Noordelij ken, plotseling zijn overgeloopen naar de nationalisten en daardoor alle berekenin gen in de war hebben gebracht. Een de zer generaals heeft het leger van Feng Joe-sjiang in Loyang binnengelaten, ter wijl de ander, die slechts tien dagen ge leden nog in Peking geweest is en daar geld en munitie verkreeg met de opdracht 26 Mei een offensief te beginnen, bij zijn terugkeer aan het front, naar den vijand is overgeloopen. Door deze twee deserties op strategisch gewichtige punten en door het in gebreke blijven van den toetsjoen van Sjansi om zijn belofte tot steun aan de Noordelijken na te komen, terwijl zelfs gevreesd wordt, dat hij zich aan de zijde der Zuidelijken zal scharen, zijn de Noordelijken gedwon gen, zich uit de onhoudbare posities in Honan terug te trekken. De hoofdmacht van Tsjang Tso-lin houdt nu stand aan den Noordelijken oever van de Gele rivier met Sansiang als hoofd kwartier. De overige troepen zijn langs den Loenghaispoorweg, oostwaarts opge trokken, waar zij zich gevoegd hebben bij het Sjantonge-leger. Of de Noordelijken ook in de provincie Honan langs de Gele rivier zullen stand houden, zal afhangen van den tocfëjoen van Sjansi. Hoewel het Sjangtoeng-leger in gevech ten gewikkeld is geweest, heeft het naar gemeld wordt, geen ernstige verliezen ge leden. In Honan hebben slechts de legers der generaals, die Tsjang Tso-lin steunen, aan de gevechten deelgenomen. Tusschen de legers van Tsjang zelf en de nationalis ten is het tot nu toe niet tot een treffen gekomen. Terugtocht in volmaakte orde. Naar door buitenlandsche officieren be vestigd wordt, heeft het leger van Tsjang Tso-lin zich in volmaakte orde terugge trokken In getalsterkte en uitrusting is zijn leger nog bijna intact. Katholieke missionarissen, die met oen aantal zusters uit Tsjangtsjau te Peking zijn aangekomen bevestigen eveneens, dat er orde onder de Noordelijken heerscht en het moreel der troepen door den terug tocht niet is aangetast. Vele batterijen ar tillerie worden aan den noordelijken oever van de Gele rivier in positie gebracht. V oorzorgsmaatregelen te P e-k i n g. De Fransche en Japansche legatie-wach te te Peking zijn met 300 man versterkt. De Chineesche militairen bewaken zorgvu'dig de toegangspoorten van de stad als voorzorgsmaatregel tegen onlus ten Troepen uit Mandsjoerije trekken door de straten van Peking op weg naar Pao- tingfoe, 140 KM. ten zuiden van Pe king. 0 Elk oogenblik wordt verwacht, dat Hsoeljaufoe in handen der Zuidelijken zal vallen. Amerika Nieuw onderzoek in de zaak Sacco-Vanzetti. Gouverneur Fuller heeft den president van de Harvard Universiteit Lowell, den president van het Technologisch Instituut te Massachusetts, Shatton, en andere voor aanstaande personen benoemd om een nieuw onderzoek in te stellen naar de zaak der Ita'iaansche anarchisten Sacco en Vanzetti, die zooals bekend wegens een zes jaar geleden gepleegden moord, ter dood zijn veroordeeld Op de Filippijnen. Verzetslieden neergelegd. Uit Manilla wordt gemeld, dat een af- deeling van de Amerikaansche konstabel- macht een klein inboorlingenfort bij Takajawan heeft aangevallen. Drie Moro's werden gedood. BI W N EN LAND TWEEDE KAMER. OVERZICHT. De collectieve arbeidsovereenkomst. Na verwerping van enkele amendemen ten kwam een debat over een amende ment-Heemskerk, waarbij aan artikel 1 de bepaling werd toegevoegd, dat ieder beding, waarbij een werkgever verplicht wordt, arbeiders van eene bepaalde gods dienstige of staatkundige overtuiging, of leden van eene bepaalde vereeniging niet, dan wel uitsluitend in dienst te nemen, nietig is. Wij veroorlooven ons, bier het volgen de te onlleenen aan het Kamerovertacht van do „Msbd.'': Toen liet amendement werd voorgesteld, konden velen twijfelen aan de noodzake lijkheid daarvan. Na het debat van heden kan gerust gezegd worden, dat het een groote fout zou zijn geweest, als deze be paling niet in de wet was opgenomen. Feitelijk kon niemand, behalve dan do communist, maar die was er heden niet, er iels tegen hebben. De sociaal-democra ten hebben zich uitgeput in hun betoogen, om aan te toonen hoe verdraagzaam ze zijn, maar, als men nu verwachtte, dat zij zich op grond daarvan voor het amen dement zouden verklaren, dan kwam men bedrogen uit. Zij wenschten het beslist niet en toonden daardoor juist de nood zakelijkheid ervan aan. Dit amendement vroeg toch ook be scherming voor de sociaal-democraten en, als men hen wil gelooven, hebben ze dat noodig, want Vliegen en Brautigam kwa men met een van aandoening trillende stem getuigen van de vervolgingen, waar aan ze hebben bloot gestaan. Dat zij het echter niet wilden en zeer bepaald de woorden: „leden van een bepaalde ver eeniging" eruit wilden hebben, deed vree zen, dat zij, eenmaal de macht in handen hebbende, het met de vrijheid van ande ren niet zoo nauw zullen nemen. Onder gehuil en geschreeuw der sociaal-demo craten hield de heer Engels, die zeer op dreef was, hun de huidige toestanden in Oostenrijk voor. Alles wordt echter ont kend. Wat in Genève gebeurd is, gelooven ze niet. Eerst moeten ze Oudegeest zelf spreken voor dat zij gelooven, dat de heer Serrarons de hulp van Golijn moest in roepen, om ook zijn meening te kunnen zeggen. Hiermede echter in het nauw ge dreven, gaf Stenhuis de belangrijke ver klaring, dat zoo het waar was, wat daar over beweerd werd, de beer Oudegeest ter verantwoording zal worden geroepen. Dat kan fraai worden. Godsdienst- en gewetensvrijheid, dat is het lokaas om do arbeiders te krijgen in de roode organisatie en, zijn ze eenmaal daar, dan leert de ondervinding, niet al leen van Roomsch-Katholieke, maar ook van do Christelijke arbeiders, hoe ver deze reikt. Er moet zijn één vakorganisa tie, onder hun leiding, een andere wordt niet geduld en om dit te bereiken zouden ze niet terugschrikken om van de uitslui ting gebruik te maken. (De heer Engels wees daarop in een helder en de S.D.A.P. pijnlijk treffend betoog). Den moed om dit openlijk te getuigen door tegen het amendement te stemmen misten ze. Wo hadden de heeren met hun grooten mond moediger gedacht, maar we hadden een to hoogen dunk. Om de roode heeren zoo in een hoek te drijven, moet men een politicus zijn als Mr. Heemskerk. Wij mogen den anti-revolutionairen leider wel dankbaar zijn voor deze nederlaag, onder zijn eliding, der S.D.A.P. toegebracht. On der het hoongelach van heel de Kamer, waaraan ook hun ontwapeningsvriend, de heer Marchant meedeed, moeten zij zich wel heel klein hebben gevoeld. Hot schouwspel was niet verheffend Wie echter nog niet mocht weten, wat ons te wachten staat, als de roode partij de macht in handen heeft, moet dit debat in do Handelingen maar eens nalezen, dan twijfelen wen iet of men is daarom trent volkomen op de hoogte. In artikel 10 werd bepaald, want de Kamer heeft het geschrapt, dat de leden eener vereeniging niet gebonden zijn aan het contract als zij binnen een termijn van hoogstens 21 dagen voor het lidmaat schap bedanken. Men kan dit wel noe men een bescherming van de minderhe den, maar in feite is de bedoeling van dit artikel destructief en onorganisatorisch. Hierdoor zou zelfs een lid, dat meege werkt heeft aan de totstandkoming van liet contract, zich na het afsluiten er nog aan kunnen onttrekken. Dat is niet juist. Eenmaal gebonden blijft gebonden. Met do stemmen van de Katholieken, vrijzinnig democraten en sociaal-democraten werd het egschrapt. Heden wordt doorgegaan met de be handeling van do andere artikelen. Koninklijke Besluiten. Poster ij en en Telegrafie. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot adjunct- inspecteur der posterijen en telegrafie to Middelburg T. van Houwelingen, thans directeur van het post- en telegraafkan toor to Joure, en tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter Apel M. H. van der Wolde, thans idem te Bres- kens. De wethoudersvacature te Rotterdam. Tot 4 Sopt. 4 wethouders. De gemeenteraad van Rotterdam aan vaardde gisteren een voorstel-van der Hoeven, gedaan namens de geheel Rech- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Sovjetdelegatie verlaat heden Lon den. Tsjang Tso Lin zet zijn tocht voort Twee zijner generaals zijn gedeserteerd. De storm heeft ook groote verwoestin gen aangericht in het Emsgebied. Het stadje Lingen ernstig getroffen. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Nadere berichten over de stormramp in het Oosten des lands. (2de blad). Een Tweede Kamerdebat over verdraag zaamheid. (Overzicht, 1ste blad). Overleden is de bekende architect Eduard Cuypers. (L. en K., 3de blad). Het overlijden van prof. dr. Jan te Winkel. (Wetensch. Ber. 3de blad). LEIDEN. Voorstellen van B. en W. inzake het openbaar en bijzonder bewaarschool-on derwijs. (3de blad). OMGEVING. Installatie van den burgemeester van Zevenhoven. (1ste blad). Het 25-jarig ambtsjubileum van den burgemeester van Leiderdorp. (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De pholo-pagina is geheel gewijd aan de afbeeldingen van de door den orkaan in den Achterhoek aangerichte verwoes ting. terzijde, om in de vacature-Schouten niet te voorzien, maar tot September a.s. het aantal wethouders te bepalen op vier. Uit het Drukkersbedrijf. Tegen afschaffing prijs- tarief. Dinsdag en Woensdag 1.1. hielden de Boekdrukkerijenbonden te Nijmegen hun algemeene vergadering. Door het District Amsterdam was oen motie ingediend om het prijstarief af te schaffen. Deze motie werd met 1300 stom men tegen 55 verworpen. Nederlandsch Oost-lndië VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN. Met twee inzittenden verdwenen. Vruch telooze opsporingspogin gen. Aneta seint uit Soerabaja: Een van do dxie W A.-vliegtuigen, welke Donderdag morgen van hier zijn uitgevlogen, stortte in het Westgat, veertig mijl van het licht schip, in zee Noch van het vliegtuig, noch van de in zittenden, den piloot korporaal-vlicgtuig- maken F. C. van der Boek, en don zoo waarnemer, milicien-onderofficier J. M. Graadt van Roggen, is iets te vindon Vijf W.A.-vliegtuigen, twee Dornier-walvliog- tuigen, Hr. Ms. „Krakatau" en Hr Ms. torpedoboot „Krokodil" hebben den ge heelen morgen de zee vruchteloos afge zocht. Do opsporingspogingen worden voortgezet. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie' „Van een verkiezing en een benoeming". Geen fair play? Geachte Redactie, Het door U uit het „Vaderland" aange haalde stukje tast te zeer het karakter van Mr. Schokking aan, dan dat wij daarover mogen zwijgen. Wil ons dus eenige plaatsruimte afstaan. Het „Vaderland" zegt, dat „men moei lijk tot een andere conclusie kan komen, dan dat de heer Schokking slechts gediend heeft a's trekpaard, zooals dat heet, waar mee bedoeld is, dat hij de populariteit, die hij in Leiden geniet, in dienst heeft gesteld van de partij." Het is wel zeer te betreuren, dat men volgens het „Vaderland" moeilijk tot een andere conclusie dan deze kon komen De populariteit, die Mr. Schokking in Lei den, en waarlijk niet alleen in Leiden, maar in wijde kringen van ons land en in de heelo Chr. Historische Unie geniet, ia zeker ook mede toe te schrijven aan de oprechtheid, aan de waarachtigheid van het karakter van dezen edelen boogstaan- den man. Wie Mr. Schokking kent, weet, dat hij zich nooit zou leenen tot unfair play; zijn karakter waarborgt, dat hij zich niet zou kunnen laten gebruiken om „slechts als trekpaard" to dienen. Dat if eenvoudig uitgesloten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1