Sierde Blad. ARME FAMILIE. iDonderdag 2 Juni 1927 BINNENLAND 7 K. WERKLIEDENVERBOND. Voorjaarsvergadering. latrrmorgen word de voorjaarsver- &ering van het R. K. Werkhe- verbond in Nederland voortgezet. Us adviseerend vertegenwoordiger in Partijraad der R. K. Staatspartij werd bozen de heer L. F. Guit, lid van het on voorzitter van „St. Vervolgens kwam in behandeling het orstel van het bestuur om het huishou- liik reglement aan te vullen met een ar- el (er regeling van verplicht overleg bij schillen tu3schen aangesloten vakbon- n over het organiseeren van bepaalde ,rknemers. Het voorstel werd na discussie m stern- ug gebracht en aangenomen met tegen stemmen van den Grafischen- en Hout- werkersbond. In bebandelmg kwam hierna het rapport ir commissie inzake het Herstellings- ird-vraagstuk, met het praeadvies van it bestuur. Do conclusies van het rapport kwamen erop neer: Het E. K. Werkliedenverbond gaat over het oprichten van de afdeeling Volks- Aan deze afdeeling wordt opgedragen stichten een R. K. Herstellingsoord voor annen en vrouwen en kinderen. de afdeeling Volksgezondheid ordt o.a. opgedragen krachtig te ijveren uitbouw der sociale verzekering, in het bijzonder voor invoering van én Ziekenverzorgingswet. afdeeling Volksgezondheid benoeme spoedig een commissie voor do uitzending i kinderen naar vacantiekolonies, uit Bisdommen Haarlem, 's-Hertogenbosch treda en Roermond. In het Aartsbisdom Jtrecht kan daarvoor de afdeeling Volks- •zondheid van dien Diocesanen Bond orgen. Behoudens eenige wijziging kan het be tuur zich met het rapport der commissie jlkomen vereenigen. Het prae-advies wordt na discussie z. h. aangenomen. Het voorstel van den R. K. Grafischen lond, om de verbondsvergadering als haar te doen uitspreken, dat al de R. K. Werkliedenverbond aangeslo- instanties hun druk- en bindwerk [oen vervaardigen bij georganiseerde pa- roons, werd zonder eenige discussie aan aard. Hierop werd de verbondsvergadering ge- loten. DE PASPOORTEN. Verlenging van duur en verlaging der kosten. Deregeering zal zooveel mogelijk spoed betrachten. Verschenen is het verslag van de vaste Commissie voor Belastingen der Tweede in wier handen is gesteld het wetsontwerp tot wijziging van de Zegel wet 1917 en van de Wet op de Kanselarij rechten. De Commissie heeft schriftelijk overleg jpleegd met de Regeering en bij dat overleg ana de Regeering medegedeeld, tegen den inhoud van het ontwerp bij haar geen bezwaar bestond. Naar aanleiding van in de Commissie gemaakte opmerkingen, deelde de Regee ring mede, dat zij van meening was, dat de verdubbeling van den geldigheidsduur van paspoorten als een maatregel in het van velen niet mag worden na- wijl daarmede het effect van dwangmiddel, tegenover een naar ver- w klein aantal kwaadwilligen min of meer zou worden verzwakt. Zij gaf daarbij de verzekering, dat, voor zoover dit van de Regeering af hangt, «het tijdstip van inwerkingtreding der wet zoo vroeg mogelijk zal worden DE SPOORWEGTARIEVEN VOOR VEEVERVOER. Verlaging met ingang van 1 Juli. In een vergadering van den Zuid-Hol- landschen Bond van Veehandelaren heeft de voorzitter van den Ned. Bond van Veehandelaren, do heer A. Trompet ter, medegedeeld dat de spoorwegen met ingang van 1 Juli do vrachttarieven voor het vervoer van vee aanmerkelijk zullen verlagen. Centraal Verbond St. Franciscus- liefdewerk. Tot voorzitter van het Centraal Verbond van St. Franciscus-liefdewerk in het Bisdom Haarlem is door Z. D. H. den Bisschop benoemd den weleerw. pater J. Gorver S.G.J. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De historie van een koe. De dood van een Voorschotensche koe, 'behoorende tot de veestapel van den land bouwer Hooimans, sleepte drie processen- verbaal na zich. Een daarvan was weer van de rol afge voerd, zoodat nu overbleef de zaak tegen J. J. V. en A. V. te V e u r en de tweede zaak tegen dezelfde J. V. eveneens te V e u r. Deze twee gebroeders zouden te samen een koe hebben geslacht, die lijdende was aan uierziekte en van te voren n et was gekeurd. Het vleesch was daarna ter con sumptie naar Don Haag vervoerd. Alleen A. V. was verschenen en deze verd. betoogde, dat hij slechts.de koe had helpen schoonmaken. Hij had slechts één band en kon dus de koe niet geslacht heb- m. Nadat een viertal getuigen waren ge hoord eischte de ambtenaar tegen ieder van hen 40 of 20 dagen hechtenis. Tegen J. V., die eveneens was gedag vaard, wegens het fe,t, dat hij de koe van te voren niet had bedwelmd, werd daarvoor bovendien 40 of 20 dagen geëischt. Twee auto's. M. J. v. d. W. uit N i e u w k o o p had een auto-aanrijding veroorzaakt op de Hoogewoerd. Verd. kwam volgens de eens luidende getuigenverklaringen met een auto van den kant der Breestraat de Hooge woerd oprijden, toen rechts uit de Kraaier- straat een andere auto kwam, bestuurd door den heer Baars. Verd. gaf geen sig nalen en stopte niot om de andere auto, die rechts reed, voor te laten gaan. Eisch 10" of 5 dagen. Steenengooien. J. D. en W. J. v. Z., twee jeugdige sprui ten van Sassenheim zouden zich op Zondagmiddag hebben vermaakt met het gooien van steenen naar voorbijkomende auto's, fietsers en wandelaars Beiden knapen ontkennen en stelligste. Van de twee getuigen had A. Waasdorp niet gezien dat deze jongens gooiden er stonden er vier, terwijl getuige Rewijk dit slechts van één van hen kon verklaren. De ambt. van het O. M. vond dat er weinig bewijs voor het tenlaste gelegde aanwezig was en 10 of 5 dagen eischende liet hij toch een mogelijke vrijspraak aan den kantonrechter over. M. J. P. te Voorschoten werd ten laste gelegd, dat hij zonder schriftelijke vergunning met fuiken had gevischt in eens anders vischwater. Get. van Weerden had niet gezien of verd. de fuiken er uit haalde. Ook getuige Haasnoot had dit niet gezien, maar deze verklaarde pertinent, dat hij de fuiken als van verd. herkend bad. Eisch 4 of 4 dagen. Versch brood. Een Katwijksch broodbereider die verdacht werd voor 10 uur des morgens brood te hebben doen afleveren door zijn wettige wederhelft kon na kort debat ten slotte met een verlicht gemoed en vrijspraak huistoe keeren. Overtreding der wet op gedistilleerd. Een boete van bijna drie ton. Op 16 December van het vorig jaar heeft het Amsterdamsch Gerechtshof bij verstek bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 2 Februari van het vorig jaar, waarbij de heer J. G E. L. S., beheeron-d vennoot der handels- vennooschap J. A. de Haas en Zoon to Haarlem, wegenB overtreding dei wet op het gedistilleerd, werd veroordeeld tot 82 geldboeten, tezamen bedragen 290.861.40 bij gebreke van betaling of verhaal te ver vangen door 82 hechtenisstraffen van twee dagen. Van dit verstek-arrest was de veroor deelde op 28 December van het vorig jaar in verzet gekomen. Tevens bad hij cassatie aangeteekend tegen de beslissing van het Hof, waarbij verstek tegen bo- 1 klaagde (wiens zaak nog onder de oude wet ressorteerd) werd verleend, hoewel aanvankelijk zijn gemachtigde mr. J. de Vrieze uit Amsterdam en zijn verdediger mr. G. W. G. Plister uit Haarlem waren toegelaten. Na ondervraging van verd. was het Hof toen in raadkamer gegaan, waarna het heslist had dat de zaak, in verband met de hangende cassatie, uitgesteld zou worden tot 31 Mei. Het cassatie-beroep van verd. was in middels door den Hoogen Raad verwor pen. Gisteren werd de zaak voor het ge rechtshof voortgezet. Do verdediger mr. G. W. G. Pliester legde aan president mr. Bijleveld twee brieven over; in den eersten deelde verd. mede, dat hij per soonlijk Ier zitting zou komen, in den tweeden, gedateerd 27 Mei 1.1., meldde hij, dat zijn geneesheer hem had afgeraden om de zitting bij te wonen. Er waren thans 36 getuigen gedag vaard. De dagvaarding spreekt van 181 hecto liter gedistilleerd, die verd. gekocht en in zijn pand heeft toegelaten, zonder daar voor accijns te betalen. In de zitting van 28 December 1.1. had verd. verklaard, van meening te zijn geweest, dat zijn handel wijze geoorloofd was, omdat men hier zoo had hij gezegd niet te doen had met accijnsplichtig gedistilleerd, maar met een geheel bruine vloeistof, die slechts door filtxeeron en toevoeging van ander gedistilleerd voor het gebruik geschikt gemaakt kon worden. Ook had verd. bij de behandeling op 28 December 1.1. beweerd, dat hij, of schoon hij reeds 30 jaar in het vak is, niet wist, welke instrumenten gebruikt worden om het gehalte van gedistilleerd te bepalen. De raadsheer-rapporteur, mr. Jolles, had er toen op gewezen, dat getuigen verklaard hebben, dat hem goed gedistil leerd was geleverd. Verd. had dit ten stelligste ontkend. Tot aan de pauze leverde thans het verhoor der getuigen geen nieuwe ge- zichspunten op. Ook het getuigenverhoor, dat na de pauze plaats vond, wierp geen nieuw licht op de zaak. Te half vier schorste de president mr. Bijilevekl, de verdere behandeling tot Woensdag 15 Juni a.s., 's middags half twee. Alsdan zal nog worden gehoord een der voornaamste getuigen die aan den Rijksadvocaat had bericht, door omstan digheden verhinderd te zijn ter terecht zitting te verschijnen. Met een stoel iemand doodgeslagen. „Ik had vijftig glazen bier gedronken", aldus verdachte ter verdediging. Voor de Rechtbank te Roermond had zich Dinsdag te verantwoorden de 32-jarige ca féhouder H. J. A. J. uit Weert, die op 19 April jl. den koperslager H. M. Meyers al daar met een stoel op het hoofd heeft ge slagen, tengevolge waarvan Meyers eeni- gen tijd later overleed. In den avond van 19 April jl. toen M. het café bij den broer van verdachte bin nenkwam en aan een kaarttafeltje ging zitten, werd hij plotseling door verd., die ook in dit café vertoefde, van achteren aangevallen. Verd. gaf Meyers met een stoel een geweldigen slag op het hoofd. Meyers had nog de kracht naar de maré chaussee-kazerne toe te loopen, doch zakte aldaar bewusteloos in elkaar en overleed spoedig daarna. Verdachte verklaarde thans voor de Rechtbank in drift, gehandeld te hebben. Hij had voorts een vijftig glazen hier ge- oronken. En men had hem een beetje warm gemaakt in verband met een vroegeren twist met M. Dr. Hulst uit Leiden, als getuige-deskun di«?e pphnord verklaarde, dat dooT den slag mot den stoel een harst in den schedel was ontstaan, waardoor bloed was uitge treden tusschen het schedeldak en het har de hersenvlies, waardoor Meyers is overle- leden. Nadat nog eenige getuigen gehoord wa ren kwam het O.M., waargenomen door Mr. Dr. P. Rieter, aan het woord. Spr. meende, dat deze man, die hier lachend verklaart, dat hij wel eens 50 gla zen bier drinkt den ernst van zijn daad niet beseft. Spr. eischt wegens zware mis handeling den dood ten gevolge hebbende, een gevangenisstraf van vier jaar, met af trek van het voorarrest. Verdachte's verdediger Mr. P. Trippels pleitte voor een clemente straf. Uitspraak over acht dagen. FINANCIEN EN 0EC0N0MIE. BINNENLAND. Haagsrhe Tramweg Mij. Blijkens het verslag over 1926 van de Haagscbe Tramweg-Maatschappij sluit do winst- en verliesrekening met oen voor- deelig saldo van 148.910 (v.j. 219.553) Uit het algemeen overzicht blijkt, dat het vervoer op do gemeente (stads)lijnen en op den spoorweg Den HaagDelft met rond 2.6 en dat op den spoorweg Den HaagLeiden met rond 3 toe nam. Het totale vervoer, inclusief dat per autobus, vermeerderde met 5.5 De exploitatiekosten vermeerderden van 4.5(35.208 tot 4.881.579, of met 6.9 Deze vermeerdering was voorno- melijk een gevolg van het grootere aan tal afgelegde wagenkilometers. Het gevolg van de stijging der exploita tiekosten was, dat het exploitatie-over schot slechts steeg met 78.872, n.l. van 1 687.988 tot 1.766.860. Aan de gemeente 's Gravenliago werd in totaal uitbetaald f 1.358.098 (v. j. 1.286.810). Op 31 December 1926 eindigde de ver gunning van de gemeente 's Gravenhage voor de exploiatie van het stedelijk txam- wegnet, aan de Maatschappij verleend. In verband met de overname door het Gemengde Bedrijf van de eigendommen der Maatschappij had een taxatie daarvan plaats. Deze taxatie wees een aanzienlijk meer waarde aan boven de boekwaarde. Dien tengevolge bleek het noodzakelijk een ge heel nieuwe balans op te stellen met bij- behoorende verlies- en winstrekening. Hierop komen de waarden, welke de Maat schappij overdeed aan het Gem. Dedrijf, voor met een saldo van 10.458.005. Blijkens de balans en winst- en verlies rekening per 31 Maart 1927 laat het winst saldo toe aan aandeelhouders uit to kee ren een dividend van 200%. De in de bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders medegedeelde bedoeling om bovendien aan alle aandeelhouders een gratis-aandeel te verstrekken is tengevolge van verschillende redenen niet mogelijk gebleken Coöp. Centrale Boerenleenbank. Aan het verslag over 1926 der Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven orlleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar geeft alleszins re den tot tevredenheid. In vergelijking met het vorig boekjaar is do winst met 80.000 vermeerderd, wat hoofdzakelijk liet gevolg is geweest van de verlaging van den rentevoet der bij ons geplaatse depositogelden. Wij konden het geheele jaar weder ruimschoots over do noodige middelen beschikken en daarvoor ook steeds voldoende emplooi vinden. Bij de belegging is streng vastgehouden aan het beginsel van een gezonde liquiditeitspoli- tiek. De mindere gunstige gang van zaken bij de boeren- en tuindersbedrijven was uit den aard der zaak merkwaardig bij het verloop der aan ons toevertrouwde spaar- en depositogelden. Uit het feit, dat niettegenstaande deze ongunstige omstan digheden, het totaal bedrag der credietgel den geen grooteren teruggang te zien, geeft, meenen wij tot ons genoegen te mo gen constateeren, dat de belangstelling voor onze instelling ook in broederen kring is toegenomen. De kapitaalrekening en het aansprakc- lijkheidsfonds zijn sedert het vorig jaar met 124.000 vermeerderd, zoodat zij thans met het totaal der reserve na goed UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 3 'Juni Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuzlek door hefc Trtb J. Castrelli. 3.304.00 Lezing. 4.004.80 Gramofoonmuziek. 5.006.45 Vooravondconcert door het AL N. A. O.-orkcst, o. 1. v. Nico Troop. R Vonk: xylophone en zingend© zaag. 6.45—7.15 Engelsche les voor boginners. 7.15—7.46 Engelscho los voor iets gevor derden. 7.45 Politieber. 8.10 Uitzending vanwege liet Onderwijs fonds voor do Binnenvaart. Spreker: do heer Ed. Polak, Wethouder voor Onder wijs te Amsterdam, over: Wat is do plicht van de overheid tegenover de schippers kinderen? 8.35 Concert door het A. N. R. O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep. 9.15 Radio-Tooneel „Theerozen", tooneel- stukje in 1 acte. Daarna voortzetting van hot concert. 10.00 Persber. 10.15 Radio-tooneel „Een vreemdeling'^ tooneelspel in 1 acte. 10.3511.00 (Vervolg) Concert. D a v e n t r y 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten (so praan, bariton, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing: How British laws are made. 3.50 Lezing: Let's go round the world. 4.05 Volksmuziek en -dansen. 5.05 Duetten. H. Thorpe: tenor. H. Brindlebas. 5.20 Lezing: A gardeu chat. 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Orkestconcort. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie: Seen on the screen. 7.35 De werken van Back. Pianomuziek. 7.45 Lezing: More companionable books. 8.05 Foxtrots door do jazzband. 8.40 Gedichtenvoorlozing. 8.55 Vioolsolo's gearr. door Kroisler. A. Sammons: viool. 9.20 Weerbor., nieuws. 9.40 Debat tusschen Major John Hay Beith en Mr. D. Woodruff, over: That sport is a menace. 10.60 Concert. O. Groves: sopraan, D. Kircher: piano. II.20—1.50 's nachts Dansmuziek. „Radio Paris" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestooncert. 5,05—5.55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9,05—10.50. Fragmenten van „Gringoire" van do Banvillo on „Oosi fan tutte", van Mozart. Orkest en solisten. Langenberg 469 M. 1.50—2.30 Gramofoonmuziek. 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.35 Gustav Jacoby-avond. G. Jacoby: declamatie. Werag-orkeet. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. en Berlijn 4 84 en 566 M. 3.20—8.05 Lezingen en lesson. 8.50 Concert. E. Moris: viool. Th. Mackeben: piano. 9.20 Werken van Idja Ehrenburg. L. Miitherdeclamatie. 10.50—11.50 Orkestconcert. E. Arndt on H. Rohde: picolofluit. W. Sommerfeld: xylophone. Hamburg 394.7 M. 4.35—5.20 Brahms-liederon met orkest- begel. 5.206.15 Orkestconcort. 6.206.50 Vroolijk concert. 8.2012.10 Neder-Duitsche balladen. Daarna orkestconcert. Brussel 509 M. 5,20—6.20 Het Radiotrio. Mile. Golni- vaux: zang. 8.20 Orgelconcert. 8.50 Orkestconcert. 9.05 Gramofoonmuziek. I 9.30—10.20 Orkestconcert. FEUILLETON. Romm door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 48) «Ik heb 't hier niet gezien. Waar zei U, dafc U 't verloren had?" „lek soek ien plaats." «Wat waren de Engelschen toch achter- "jk, dacht John met een meewarige zucht yoor de arme vreemdelingen, die dagelijks 111 Londen den weg kwijt zijn. Deze agent *as echter zoo lummelachtig, dat hij voel de. dat hij er een bijna volmaakte uit- 8Praak wel op dorst te wagen. «0! Kemmerer Squer," zei do agent met ee" vollen, begrijpelijken glimlach. „U ®taat er precies voor," hij wees de straat 'tJol111» had heelemaal n!et hoeven te vragen. Tank U, goeden wond," zei hij hardop. «Hetzelfde voor U en nog dikwijls Na poleon," knikte de politieagent. John spoedde zich weg en weldra liep J langs een smallen tuin, heelemaal geen i ®nscken tuin, want hij stond vol met Jjif bevroren kruiden en bloemen en rook ka f Ian<h Geen een huis aan dezen at van het plein leek op het naburige, - ar nmnmer 83 was wel het allergrap- 0 van allemaal; twee verdiepingen en •Dl6*'..een klein Chineesch balkonnetje jasmijn boven een leuk spits poortje gesmeed ijzer. ^jühcer, mevrouw Hamilton is ttlus> zei dc meid. De laatste maten van iets van Schumann of Chopin stierven weg; in de betrekkelij ke stilte die nu volgde hoorde John een kanarie zingen en het gerinkel van thee kopjes, ook was er een geur van geroos terd brood en mimosa? dacht hij. In ieder geval was 't erg lekker, vond hij, ter wijl hij zijn overjas zoo klein mogelijk maakte, teneinde de vestibule niet heele maal te vullen. „Mijnheer Touchwood is de naam, geloof ik?" vroeg de meid. „Wat 'n verstandig meisje! Hoe veel verstandiger dan die politieagent. Maar vrouwen zijn ook veel verstandiger in klei nigheden," dacht hij, terwijl hij zijn hoofd boog, om het salon binnen te gaan. HOOFDSTUK IX. Opeens werd John doordrongen van 't gevoel kolossaal te zijn (ofschoon hij eigenlijk maar betrekkelijk zwaar was) toen hij zich binnen in het salon van Ca mera Square No. 83 bevond en pas toen de stoom van den trekpot den vorm had aangenomen van miss Hamilton, die in een teere, grijze japon om hem heen zweef de, als wolken om een berg zweven, voelde hij zich op z'n gemak. „Hoe vriendelijk van U, om uw woord te houden," zei haar welbekende diepe en zachte stem. „U kent m'n moeder, geloof ik, nog niet? Moeder, hier is mijnheer Touchwood, die zoo vriendelijk- tegen Ida en mij was op de terugreis van Amerika." Mevrouw Hamilton behoorde niet tot die moeders, die de vooruitzichten van hun kinderen bederven door met hun uiterlijk te getuigen, waar hun schoonheid metter tijd op lijken zal: noch haar gelaat, noch haar uitdrukking, noch haar gebaren of haar stem leken in 't minst op die van haar dochter. Op 't eerste gezicht was John geneigd haar te vergelijken met een miniatuur clown, maar aanstonds viel zijn blik op 'n paar vergulde mandarijnen, die op een verlakte kast voortstapten en vond toen, dat zij op een mandarijn leek; daar na leek 't hem of hij, waar hij ook in do kamer rondkeek, overal haar miniatuur ontdekte op de borden met het wilge patroon, op den porceleinen schoorsteen mantel, en zelfs op het rood verlakte brug getje, dat over de theebus gespannen was. „We hebben allemaal over mijnheer Touchwood hooren spreken," zeide zij, en raapte een klein zilver wapen op in den vorm van een erwten-schieter, terwijl ze haar dikke wangen opblies in een vergeef- sche poging om do vlam van het spiritus- lichtjo te dooven. „En ik ben dol op too- neel. Poef Ik vind dit een vervelend in strument, kind. Wat zou Engeland zijn zonder Shakespeare? Poef! poef! Ik blaas en blaas en blaas maar tot heusch 't heeft mo geleerd geen spijt te hebben, dat ik indertijd geen fluitlessen genomen heb, toen er sprake van was. Poef! poef!" John bood zijn diensten aan, als blus- schor. „U moet heel hard blazen," waarschuw de zij hem; en daar hij vastbesloten wa3 miss Hamilton in ieder geval onder den indruk te brengen, blies hij als een ridder aan het hek van een beiooverd kasteel. Het werd een bijna te harde windvlaag: behalve, dat de vlam werd gebluscht, waaiden ook ettelijke krenten van de cake op mevrouw Hamilton's schoot, die John om z'n buitengewoon goeden wil te toonen weer probeerde er af te blazen, met min der succes echter. „Bravo," zeide de oude dame en klapte in haar handen. „Het doet mo genoegen te zien, dat het toch lukt. Maar U hebt immers „De wallen van Jericho" geschre ven? Ach nee, ik denk aan Jozua en z'n bazuin." „De Val van Babyion, moeder," viel miss Hamilton glimlachend, met een weinigje minachting in. „Dan had ik 't nog niet zoo erg mis. „De Val van Babyion", natuurlijk. O, wat 'n val was dat, m'n landgenooten." Zij glimlachte, om den schrijver aan te moedigen, die vriendelijk terug glimlach te; straks begon ze in zichzelf te kakelen en John hopende, dat in z'n ijver om vriendelijk tegen miss Hamilton's moeder te zijn, het niet leek alsof hij een kip wil de nabootsen, kakelde terug. „Ik ben blij dat U zin voor humor hebt," riep zij uit, nam opeens een zeer ernstige uitdrukking aan en trok haar wenkbrau wen op, alsof het koorden waren om touw tje mee to springen. John, die 't gevoel kreeg, alsof hij een spelletje speelde, bootste haar uitdrukking zoo goed mogelijk na. „Ik leef er van," ging zij voort, „en 't bekomt me uitstekend. Een klein inkomen en een groote zin voor humor. Ja, want op die manier vermijdt men verkwisting, maar geniet er van bij andere menschen." „En hoe maakt miss Mcrritt 't?" vroeg John aan miss Hamilton, toen hij al bui gend z'n waardeering getoond had voor haar geestigheid. Nog voor dat zij ant woorden kon, ratelde haar moeder door: „Miss Merritt zal Dons mei meer mee nomen naar Amerika. Miss Merritt heeft 'n boek geschrovon, getiteld „Do Aforis men van Afrodite". De merkwaardige wenkbrauwen der oude dame flitsten als bliksemstralen over haar voorhoofd. „De Aforismen van Afrodite!" herhaalde ze. „Een verzameling van eenige der minst klassieke opmerkingen, die ik ooit heb leeren kennen." Als de armen van een dui ker trokken de wenkbrauwen zich nu sa men om in bodemlooze moreele diepten te duiken. „Maar beste moeder, heel veel men schen vonden 't onderhoudend," protes teerde haar dochter. „Miss Merritt," verklaarde do oude da me, „was bestemd voor dubbel boekhou den, in plaats daarvan, schrijft ze nu dub belzinnige boeken. Het profijt is misschien driedubbel, maar methode is gemeen. Wat voor indruk heeft zij op U gemaakt, mijnheer Touchwood?" „Ze maakte me bang," bekende John. „Ik vond haar manieren wel wat streng." „Hoor je dat Doris? Haar ethisch uiter lijk joeg hem angst aan." „U oordeelt allebei erg hard over Ida. Ik wou maar, dat ik do helft van haar ga ven had." „Met dat al, heb jij je stenografie," zei de de oude dame. John's hart klopte vlugger. „O, kent U stenografie," kon hij niet na laten uit te stooten met uitdrukkelijke vreugde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5