DONDERDAG 2 JUNI 1927 18e Jaargang. No. 5582 3)c Zeidóebo, q0 ABONNEMENTSPRIJS bodraagtbij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal, get Geïllnstreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advartentlën 30 oent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlön, van ten hoogste 30 woorden, waar^ betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei huur, koop en verkoop 10.50. Oil NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. Een Nieuwe Stormramp Een verschrikkelijke stormramp heeft gistermiddag het Oosten dee lands ge troffen. Misschien nog erger dan die van 10 Aug. 1925. Zeker erger in één opzicht: in verschillende plaatsen heeft de ramp een of meer levens gedischt en groot is het aantal gewonden. Burgerlijke en militaire autoriteiten en medische hulp zijn van alle kanten toe gesneld en er wordt op het oogenhlik reeds veel gedaan om de eerst noodige hulp te verleenen in de zeer zwaar ge troffen streek. Maar heel Nederland zal weer ter hulp moeten komen om te lenigen de droeve nooden, om te verzachten het schrijnende lijden, dat de nijvere bevolking van den Aohterhoek door den storm heeft getrof fen. Nederland zal weer hebben te toonen den ernstigen wil en moge weer beseffen den dringenden plicht, om de gevolgen van de ramp, die medemenschen trof, voorzoover mogelijk, dragelijker te ma ken. Wij openen voor dat doel een inschrij ving van giften. N.V. De Leidsche Courant 100. Gymnastiek en sport. Zoo nu en dan moet 't worden her haald. Om de eenvoudige reden, dat de opper vlakkigheid in zien en oordeelen maar al te gemakkelijk in deze tot verkeerde prac- tijken voert. Wij willen dit nog 'ns zeggen: Katho lieke jongens en meisjes behooren thuis in Katholieke gymnastiek- en sport- vereenii?in<T°T> Niet allereerst omdat do wijze van gymnastiek- en sportbeoefening in een katholieke vereeniging anders zou zijn dan in een neutrale. Misschien wel; of beter gezegd: zéker is dat ook wel het geval. De zedenwet heeft ook hier haar eischen, die niet altijd in een neutrale vereeniging worden in acht genomen. Maar, veronderstel dat op de wijze waarop niets zou zijn aan te merken - wat zéker niet in alle gevallen kan worden toe gegeven dan blijft het bezwaar, dat in zulk 'n neutrale vereeniging het gevaar van voor den katholiek ongewenschte en verkeerde vriendschappen en relaties in ieder geval veel grooter is dan in een ka tholieke vereeniging, d i e staat onder de gelijke katholieke leiding. Heel goed kunnen wij dan ook verkla ren, dat de Sport-Hlustratie, het officieel orgaan der Federatie van R. K. Voetbal bonden in Nederland, er haar ontstemming over uit, dat in een onzer steden een Ka tholiek Raadslid, voorzitter van A. R. K. A., secretaris-penningmeester van een neu tralen Voetbalbond is. Dat is werkelijk een droevig bewijs voor bet feit, dat men dergelijke dingen vaak zoo oppervlakkig beziet! Hoevelen zullen er, aangetrokken door zulk 'n voorbeeld, lid worden van den neu tralen bond, de katholieke vereenigingen, den rue toekeerend.... En durft bedoelde katholiek déarvoor als hij er goed over nadenkt de verantwoordelijkheid dragen? De katholieke jeugd staat aan al te veel gevaren bloot voor haar karakter-vorming in katholiek bewustzijn, dan dat wij niet verplicht zouden zijn. alle zorg aan te wen den, om die gevaren te verminderen, zoo veel mogelijk I BUITENLAND Duitschland Sovjet-conferentie te Berlijn. Diplomatieke kopstukken b ij e e n. Het oponthoud van Tsjitsjerin te Berlijn °P zijn doorreis naar Rusland zal niet alleen bijzondere beteekenia krijgen door de besprekingen, welke hij met Marx en otresemann zal voeren. Do aankomst van Tsjitsjerin valt samen met die van den uit Londen terugkeerenden Russischen zaak gelastigde Rosengoltz en de leden van de Russische handelsdelegatie. Naar de „Vos- Bische Zeitung" verneemt, zal dit aanlei ding geven tot een groote diplomatieke bovjet-conferentie te Berlijn, waaraan ook de Russische vertegenwoordiger te Berlijn jnr es this ki, de vertegenwoordigers van usland op de internationale economische Conterentio te Genève, de Sovjet-gezant te urijs Rakofski, en de vertegenwoordiger er °ovjet-regeering te Rome zullen deel nemen. Naar verluidt reeds naar Berlijn ontboden. Het Barmat-proces. O u d-m inisters als getuigen. Het Barmat-proces te Berlijn is nog steeds aan den gang. Gisteren werden verschillende oud-ministers als getuigen gehoord, zooals oud-rijkskanselier dr. Lu ther, do voormalige rijksminister van Eco nomische Zaken Schmidt en de rijksminis ter van Posterijen dr. Schatzel Frankrijk. Tusschentijdsche verkiezing. Een communistisch succes. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor de Kamer in het Aube-dep. hebben de communisten een voorloopig succes ge boekt, dat wel bevestigd zal worden. De verkiezing was noodig geworden door het overlijden van graaf de Launay, die tot de bejaoudende Bepublikeinsche Unie be hoorde. De Bepublikeinsche Unie had wederom een candidaat gesteld, kolonel Lenfant, die echter op twee na het minste aantal stemmen op zich vereenigde. De commu nistische advocaat Plard kreeg 15.824 stemmen, echter niet voldoende om te zijn gekozen. Er zal nu a.s. Zondag een her stemming plaats hebben en daar de socia listen, die eerst een eigen candidaat had den, den communist zullen steunen, lijdt het geen twijfel of deze zal er komen. Engeland De breuk met Rusland. Oritiek in het Hoogerhuia. In het Hoogerhuis oefenden verscheiden Labour-peers critiek op de breuk met Bus- land, speciaal op grond van de evt-1. nood lottige gevolgen voor den internationalen toestand. Lord Beading, de liberale oud-onderko ning van Indië, verklaarde, dat de regee ring een beter besef van de moeilijkheden van den toestand in Europa en Aziëzou feaJl^gesteld met de verwijdering der pro pagandisten en de intrekking van de voor rechten der handelsdelegatie. Balfour, die uit naam der regeering ant woordde, zeide het verbreken der betrek kingen te betreuren, maar, voegde hij er bij, een diplomatie, welke niet anders deed dan valsche beloften afleggen, leidde tot zeer weinig goeds. De breuk, welke 18 maanden geleden de gebeele wereld zou hebben opgeschrikt, had voorzoover hij kon nagaan, geen schadelijke gevolgen op internationaal gebied, welke ook. Birkenhead, verklaarde, dat het Brit- sche prestige over de geheele wereld aan zienlijk zou toenemen door de ontmaske ring van deze bedriegerij. Albanië. Grensoverval. Het Giorna-le d'Italia meldt, dat de Al- baneesche grenspost Nicai Merturi in den nacht van 27 Mei door een bende Komi- tadji's zou zijn overvallen. Litauen. Generaal Klesjtsjinski gefusilleerd. De krijgsraad te Kowno heeft Dinsdag de zaak behandeld tegen den gewezen chef van den Litauschen generalen staf, gene raal Klesjtsjinski, die beschuldigd wordt spionnage ten behoeve van Rusland te hebben verricht. De krijgsraad heeft den generaal ter dood veroordeeld. Klesjtsjins- ki's verzoek om begenadiging is afgewe zen. Naar de „Litausche Rundschau" ver neemt, is generaal Klesjtsjinski gistermor gen drie uur gefusilleerd. Egypte De spanning met Engeland. Een verzoenend antwoord. Het Egyptische kabinet heeft na 'n lang© zitting het ontwerp-antwoord opge steld op de Britsche nota. Dit ontwerp- antwoord luidt, naar vernomen wordt, in verzoenenden toon. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De Noordelijken trekken verder terug. Strubbelingen met gewapends boeren. Reuter meldt, dat het hoofdkwartier van Tsjang Tso-lin besloten heeft om, ten einde de strijdkrachten der noordelijken te consolidceren, Tsjengtsjau en Hsoetsjau- foe te onruimen en zich uit de provincie Honan terug to trekken, tot ten noorden van de Gele Rivier alsmede uit de pro vincie Anhwei tot Hantsjoeang. Men ver- klaai't dezen maatregel door het verzet dor gewapende boeren in Honan en hun dreigend optreden in de provincie Sjansi. Tsjang Tso-lin's macht aan het wankelent Het voortdurend échec der Noordelijken beschouwt met in Japan als een bewijs, dat zij niet meer in staat zijn zich te hei> stellen, zoodait de provincies achter de beide fronten weldra overstroomd zullen worden door de verslagen en gedemorali seerde noordelijke soldaten. Voordat de zegevierende zuidelijken de provincies Sjantoeng en Tsjili zullen zijn binnenge trokken vreest men dan ook voor ongere geldheden. Onder deze omstandigheden kan een versterking der Japaneche bezet ting in Peking en Tientsin dan ook niet langer worden uitgesteld. Aan de macht van Tsjang Tso-lin schijnt een einde te zijn gekomen en de mogelijk heid bestaat zelfs dat de drie provincies in Mandsjoerije, waarover hij zestien jaar lang het bewind heeft gevoerd, een buit zullen worden van de verschillende oor- logsheeren. Er bestaat evenwel een kans, dat de drie provincies nog bijeen zullen blijven onder Jang Joeting, den chef van den staf van Tsjang, of onder Wang, die tot zijn twist met Tsjang civiel gouver neur van de drie provincies is geweest. Jang staat reeds geruimen tijd in corres pondentie met Tsjang-Kai-sjek en sympa thiseert met de nationalisten terwijl Wang als civiel-gouverneur waarschijnlijk gaar ne door de bevolking aanvaard zal wor den. Tsjang'ë leger gezuiverd. Uit ePking owrdt gemeld, dat het Fcng- tien- (d.i. Tsjang Tso-lin's) leger in Honan zich thans bevrijd heeft van alle onbe trouwbare „verbonden" legers, zoodat er 85.000 goed-toegeruste Mande joe rij sche soldaten van goed moreel overblijven ter bevechting van den gecombineerden op- marsch der legers uit Hankau en van Feng Yoe-hsiang, die blijkbaar nauw sa menwerken. De houding van gouverneur Yen van Sjansi zal waarschijnlijk een beslissende factor zijn, maar totdusver is er geen aan wijzing, welken kant hij zal kiezen. Over de houding van Feng Joe-sjiang aiftï^d0;,LulcxiAiuinstIsrTro' regeering van Haukau als aan de gematig de van Nanking mededeeling gedaan van de verovering van Honanfoe. Mexico. Boycot van Amerikaansche goederen. Op bevel van Galles. Als repressaille voor hetgeen de Mexi- caansche regeering beschouwt als een em bargo, door de regeering der Vereenigde Staten gelegd op de goederen, welke door verschillende Mexicaansche regeerings- diensten in de Vereenigde Staten zijn ge kocht, heeft president Calles gelast, dat alle Mexicaansche openbare diensten Amerikaansche goederen moeten boycot ten. Van het Vaticaan. 's Pausen zeventigste verjaardag. Ontelbare gelukwenschen. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den H. Vader, zijn uit de geheele wereld ontelbare gelukwenschen op het Vatikaan aangekomen. In de Gregoriaansche universiteit werd een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarop veertig professoren en 1500 stu denten uit alle landen tegenwoordig wa- BOHHENLAHD TWEEDE KAMER. OVERZICHT. De collectieve arbeidsovereenkomst. De Regeering heeft zich niet bijzonder behoeven in to spannen bij de verdediging van het wetsontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst, waardoor het eene artikel (167n) in het Burgerlijk Wetboek, dat betrekking heeft op het collectieve arbeidscontract wordt vervangen door een wet van 27 artikelen Veel bewondering was er niet aan dag gekomen in de redevoeringen der leden, maar vrij algemeen wilde men toch ook wel het goede, dat het ontwerp bood, dan maar aanvaarden. Er was een stemming van niet onwelwillende onverschilligheid gedemonstreerd. De Min. v. Justitie en de Min. v. Arbeid hebben in korte redevoeringen het ontwerp verdedigd. Aan de orde was een motie-Sannes. De motie luidde: „Do Kamer, het wenschelijk achtende, dat aan de berechting van gedingen be treffende een collectieve arbeidsovereend- komst ook niet tot de rechterlijke macht behoorende personen deel hebben; ver zoekt don Minister van Justitie te bevor deren, dat zoo spoedig mogelijk een des betreffend wetsontwerp, waarbij gebruik wordt gemaakt van de tweede zinssnede van artikel 156 der Grondwet bij de Ka mer worde ingediend. In dezen, gewijzigden, vorm werd de mo tie met groote meerderheid, namelijk met 52 tegen 24 stemmen, aangenomen. Tegen stemden de Vrijheidsbonders, de Christelijk-Historiscben, en de Anti-Rev. behalve de heeren "Bijleveld, Leenstra, Smeenk en Heemskerk, de Katholieken v. Wijnbergen en Ruys de Beerenbrouck en de heeren Kersten en Lingbeek. R. K. Staatspartij. Het ontwerp-Kiesreglemont. In de R. K. Statenlrieskringorganisatie 's Hertogenbosch werd het aantal 2/3 van door specialiteiten te bezetten zetels uno- iem te groot geacht. Een zelfde gedachte werd uitgespro ken op de vergadering van den Bond van R. K. Kiesv. in den Rijks kieskring Mid delburg. Prof. Jan te Winkel, t Professor dx. Jan te Winkel, oud-hoog leeraar aan de Universiteit van Amster dam, is overleden. SPORT VOETBAL. DenemarkenNederland. Naar de „N. R. Grt." verneemt, is de linksbinnen van het Nederlandsch elftal Gehring van L. 0 N. G. A. verhinderd de reis naar Kopenhagen mede te maken. Den 12den* Juni zal in zijn plaats van den Broek van N. A. G. spelen. LAWNTENNIS. De int. kampioenschappen te St. Cloud. Gisteren speelde de Nederlandsche kam pioene mej. Kea. Bouman tegen Miss Tap- scott en won 62, 60. Mej. Bouman komt nu in de halve be slissing uit tegen Miss Heine (Zuid- Af rika). WATERPOLO. inschrijvingen. Voor de roeiwedstrijden, die 11 en 12 Juni a.s. door Hollandia., Alphen aan den Rijn, gehouden worden, hebben in de ver schillende nummers de volgende ploegen ingeschreven: Jonge twee A: Dare Devil Olub. Jonge vier B: De Hunze, Aegir, Maas, La ga, Triton, Amstel. Jonge acht A: Triton, Amstel, Njord, Nereus, Willem III. Overnaadsche twee: Do Hoop, Poseidon, Delftsehe Sport, Triton, Njord. Jonge skiff A: De Hoop, Die Leythe, Poseidon, Nautilus, Njord, Spaarne, Dordt. Oude twee: Die Leythe, Laga, Amstel, Willem III. Jonge vier A: De Hoop, Die Leythe, Ar- go, Aegir, Laga, Triton, Deutsche Ruder Yerein, Amsterdam, Njord, Spaarne, Wil lem III. Oude skiff: Maas, Laga, Amstel, Njord, Spaarne. Oude vier: Laga, Njord, Nereus. Jonge twee B: De Hoop, Die Leythe, Hunze. Jonge acht B: Laga, Amstel, Nereus. Skiff B: Do Hoop, Laga, Njord, Spaarne. Overnaadsche vier: Die Leythe, Argo, Poseidon, Triton, Nereus. Oude acht: Laga, Njord. Twee zonder stuurman: Dare Devil Club Amstel. Double Scull: De Hoop. Vier zonder stuurman: Nereus. Vierriemsgieken, geroeid door dames se niores: De Hoop, De Vliet, Viking, Het Spaarne, Nereus. Vierriemsgieken, geroeid door dames ju niores: De Hoop, De Vliet, Poseidon, Deltsche Sport, Viking, De Laak, Spaar ne, Dordt, Nereus. De zeilwedstrijden van Hollandia. Naar wij vernemen zijn de volgende in schrijvingen ontvangen voor de wedstrij den van Hollandia op 12 Juni as. die op het Braassemermeer zullen worden gehou den: Handicap O: Noordster; handicap D: Simmerwille. 45 M. kruiserklause: Benati II, Walta, Föhn, Ariel. Zesmeter klasse: Kemphaan, De Ruyter, Prinses Juliana. Regenboogklasse: Meteor, De Lecde, Brasem, Holalndia, Gaay, Dolfijn. Vrijbuiterklasse: Kaper, Stoertebeker, Paul Jones. 12-voetsjollen: Loodsje, Francis, Micke, Mamsele X, Prekkel, Bern, Windekind II, Snapje, Rietvink, 135, Meeuw, Daphnia, Karakiet, Puck, 178, Vicharend, Fuut, Willgerr, Marietje, Had-je-mc-maar, Lyt- sc, 178. 12-voetsjollen (dames) Annie, Meeuw Mioke, Pam, Vioharend. WATERSPORT. Het Olympisch zevental. Naar wij vernemon heeft de Ned. Ze HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Egyptische regeering heeft een ver zoenend antwoord opgesteld op de Britsche nota. De macht van Tsjang Tso Lin begint te tanen. De Noordelijken trekken steods verder terug. Stormen ook In het buitenland, in Bel gië en Duitschland. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. EEN HEVIGE STORM HEEFT GIS TERNAMIDDAG GROOTE VERWOES TINGEN AANGERICHT IN DEN ACH TERHOEK. VERSCHEIDENE DOODEN. ETTE LIJKE BOERDERIJEN VERWOEST. (2de en 1ste blad). H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana opnieuw voor de microfoon, thans om Oost-lndië toe te spreken. (3de blad). OMGEVING. Installatie van den burgemeester van Nieuwveen. (1ste blad). vental-commissie het voorloopig© Olympi sch© Zevental als volgt vastgesteld: Doel A. 0. Slop (G.Z.O.), achter F. Kuyper (Dol- fyn), A. H. Goedings (A.Z.) en A. H. van Senus (Maas). Voor O. C. Leenheer (U.Z. O.), P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn) en Jac. Kohier (Het IJ). Reserves: J. Buys (L.Z, C.), H. Minnes (U.Z.C.), K. Struys (IJ), J. Tetenburg (U.Z.C.), F. Pronk (Dolfijn), G. Dekker (Neptunus), G. F. Muller (Dolfijn), J. C. den Boer (G.Z.C.), W. O. Bokhoven (G.Z.O.), P. F. van Senus (Maas), H. Schreuder (Dolfijn) en J. Hottentot (DoJ- fjjn). SCHERMEN. Het Wapenfeest van den K. 0. S. B. Het d e g e n-t o u r n o o i. Gisteren word op hot Wapenfeest van De einduitslag van den degenwedstrijd luidt: 1. Italië, 7 gew. matches. 2. Frankrijk, 5 gew. matches en 66 gew. partijen. 3. Nederland 5 gew. matches en 66 gew. partijen. 4. Denemarken, 4 gew. matches en 63 gew. partijen. 6. Hongarije, 2 gow. matches en 35 gew. partijen. Spanje, 1 gew. match en 35 gew. par tijen. 8. Engeland, 0 gew. match en 24 gow. partijen. DAMMEN. Damdag Bodegraven. Te Bodegraven werd op Hemelvaartsdag een bijzonder welgeslaagd damconcours gehouden door de dam vereeniging „Bode graven", waaraan door 68 Bpelers uit wel haast alle omliggende plaatsen werd deel genomen. r werd in drie klassen gespeeld in groepen van 4 personen, waarbij de win naars uit de ochtendronde des middags te gen elkander speelden, terwijl de verlie zers in de middagronde wederom tegen elkander uitkwamen. (Bij remise werd door loting een winnaar aangewezen). In den namiddag werd door den heer Ph. J. Ham uit Rotterdam een simultaan- voorstelling gegeven voor de spelers, welke hun partijen reeds beëindigd hadden, en nog op de prijsuitdeeling moesten wach ten. Elf spelers namen hieraan deel, waar van er 7 door den simultaanapeler werden geslagen, terwijl 2 deelnemers hun partij in hun voordeel wisten te beslissen en 2 remise maakten. Winnaars waren A. Sterk en J. Thesink; remise maakten D. Barnauw en W. Bolle. Waarschijnlijk zal binnenkort voor deze vereeniging een blind- en/of simultaan- voorstelling worden gegeven door den heer Ham, die zich ook thans voor een eimul taanvoorstelling beschikbaar stelde. „Msb." DE RIJNSTREEK NIEUWVEEN. INSTALLATIE BURGEMEESTER J. W. GEESINK. Huis aan huis wapperde het vader- landsche dundoek toen gistermorgen te 11 uur de nieuw-benoemde burgemeester, de heer J. W Geesink, zijn intrede in de gemeente deed. Door den loco-burgemees ter, den heer Quelle werden hij en zijn echtgenoot© en familieleden van het sta tion afgehaald en per auto naar de Raad zaal gebracht, waar een openbare Raads vergadering plaats had. Eerst behandelde de loco-burgemeester nog een spocdeischend voorstel, hel her stellen van do brug in den Kerkweg door den polder Nieuwkoop, wat terdege zal geschieden en wat hoogst noodzakelijk ia.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1