honderd meter stond spoedig in v iXaie De brandweer kon slechts de 1 ..'k- loodsen nat liouden, terwijl de op- nlaats met balen katoen, vlas en gewe- f l elnffcn eeheel afbrandde. De schade hedraa"' nicer dan twee millioen francs. Auto cn fietser verongelukt. 'RLi Goldschmieden reed een fietser mid- OP den straatweg en versperde zoo- nde den weg voor een auto. Toen de "lm den fietser wilde passeeren, werd deze Iwenen De chauffeur raakte zijn stuur wiit en de auto kwam met den fietser in oen sloot langs den weg terecht. De bezitter ,n de auto werd gedood en 3 personen zijn T"" tie gewond. De fietser kreeg ernstige "'rondingen aan het hoofd. féederlandsch Oost-ïndië nnrust in de suikerstreken verwacht? Voorzorgsmaatregelen genomen. Naar de „Loc." verneemt, wordt in ver- hillende suikerstreken op Java rekening gehouden met de mogelijkheid van moei lijkheden tijdens de komende campagne als gevolg van een geheime actie- onder het '"^verhand hiermede zijn verschillende voorzorgsmaatregelen genomen, o. a. het instellen van verscherpte wachtdiensten door het Europeesche personeel. FINANCIËN EN OECONDMIE. BINNENLAND. Hollandia Melkproducten. Geen dividend over 1926. Aan het verslag der N.V. „Hollandia" Hollandsche fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen over 1926 ontleenen wij: Verschillende landen meenen ter we ring van buitenlandscho concurrentie ver hooging van invoerrechten en ook andere maatregelen te moeten toepassen; ze zijn aan de orde van den dag en beginnen aan den hedendaagscben uitvoer in het alge meen ernstige belemmeringen in den weg te leggen. Onze producten, gecondenseer de melk zoowel als boter en kaas hebben redes hun deel gekregen en het ongeluk kig vooruitzicht bestaat, dat ze dit nog in grootere mate zullen gaan ondervinden. Onze vennootschap nam in den loop der jaren deel in andere ondernemingen, die zich op hetzelfde gebied bewegen; ook deze verkeeren tamelijk wel in oen soort gelijken toestand. De deelneming echter, die het gevolg is geweest van ons besluit om van 1919 af de suikerfabriek en de raf finaderijen in samenwerking met anderen te doen exploiteeren heeft ook in 1926 de zelfde gunstige resultaten opgeleverd als in de laatste jaren, die aan dit verslag jaar vooraf gaan. Ook dit jaar leverden wij groote hoe veelheden verscho melk als consumptie artikel in de plaatsen, waar onze fabrieken gevestigd zijn, benevens als aanvulling voor do behoefte der groote steden. De omzet van gecondenseerde en geste riliseerde melk bleef niet alleen op het peil van 1925, doch ging nog iets vooruit. De boter had in 1926 een gemiddelde op brengst van f 1.96 per k.g. Do opbrengst der kaas was gemiddeld f 0.86 per kg. le gen f 1.15 in 1925. Wegens den achteruitgang van de waar- do van grondstoffen en producten toont het totaal omzetcijfer dit jaar, niettegen staande meer verwerking, weinig toene ming. Het was dit jaar f 16.024.504.20 te gen vorig jaar f 16.022.870.12. De winsten bedroegen f 1.180.756 (v.j. 1.481.005). Na aftrek van alle onkosten sluit de verlies- en winsterekening met een batig saldo van f 188.111 (564.016). De Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de N.V. „Hollandia", Hollandsche fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen te 's Gravenhage, heeft de balans met ver- lies- en winstrekening goedgekeurd en be sloten, af te schrijven op eigendommen f 153.352 (155.709) en f 34.759 over "te bren gen op nieuwe rekening en geen dividend uit te keeren (v.j. 10 pet.). Als commissa ris werd herkozen de heer P. J. v. XDmme- LUCHTVAART Vliegramp in de Ver. Staten. Vier militaire aviateurs omgekomen. Hit Augusta (V.S.) wordt geseind: Vier legervliegers zijn hier Zondagmiddag om het leven gekomen, toen een der motoren van hun vliegmachine op 200 Meter hoogte weigerde. De machine stortte brandend neer en het mocht den ijlings toegesnclden redders niet gelukken, de vier vliegers bij tijds uit de brandende machine te verwij deren. Duizenden menscbën waren getui gen van het ongeluk. Een vliegtuig in Estland omlaag gestort. In de haven van Reval is een verkeers vliegtuig van de Finsche Maatschappij »Acro", die het luchtverkeer met Helsing- fors onderhoudt, neergestort. Drio passa giers cn twee leden der bemanning wer den ernstig gewond. Hoe Lindbergh in Amerika ontvangen zal worden. He ontvangst van Lindbergh in Amerika wordt thans terdege geprepareerd. New *°rk zal een „Romeinschen triomftocht" eleven, met escortes van soldaten, matro zen, burgers, orkesten en banieren, terwijl wis aan huis bevlagd zal zijn en overal eerepoorten verrijzen. Men is bezig aan het vervaardigen van een enorm vlot, waarop Lindbergh's toe- iteI, met bloemen bedekt, zal geplaatst Worden. Nadat Lindbergh den Amerikaan- schen torpedojager, waarmee hij aankomt, heeft verlaten, volgt een groote optocht naar het stadhuis, waar do begroetingsre devoeringen zullen worden uitgesproken. Daarna trekt men naar Central Park, waar de staatsgouverneur, Al Smith, zijn toespraak zal houden. De scholen zullen gesloten zijn. Eskaders legervliegtuigen zullen 's avonds over de stad vliegen, elk in elcctrischc lampen vertoonend één let ter, terwijl met deze vliegtuig-letters dan achtereenvolgens begroetingsformule-s zul len worden gevormd als: „Welcome to Lindbergh", „Amerika greets her gallant son", enz. Men zoekt ook naar een speciaal volkslied voor deze gelegenheid. Eén ont werp daarvoor, geschreven door den vroe- geren gezant te Rome, Underwood John son, en getiteld „The young Chevalier", begroet Lindbergh als „den geest der jeugd" en wordt op bekende melodie ge zongen. De decoratie van Lindbergh met de Distinguished Service Order zal door pre sident Coolidge zelf verricht worden. Nog een onderscheiding voor Lindbergh. President Coolidge heeft zijn goedkeu ring gehecht aan do verleening aan Lind bergh van het eerekruis voor buitengewo ne verdiensten op vlieggebied. Er is te St. Louis een commissie van burgers benoemd, bestaande uit 250 ledon, dio zich zal bezighouden met de voorbe reiding der plechtigheden bij Lindbergh's terugkeer en voor een passende ontvangst zal zorgdragen. DE BIJHSTBEEft BODEGRAVEVN. Gewestelijke Vergadering Ned. R. K. Volksbond. Zondagmiddag vergaderde het Gewest „Bodegraven" in het Patronaatsgebouw. Te ruim 3 uur opent de Voorzitter, de heer Grobbe, met een kort gebed en geeft den secretaris gelegenheid tot het lezen der notulen welke worden vastgesteld. Van de 13 afdeelingen blijken er 8 te genwoordig te zijn, hetgeen den Voorz. spijt in verband met punt 4. Verder deelt de Voorz. mede, dal door het Centraal Bestuur de prijs van het Bondsblad met ingang van 1 Jan. 1928 verlaagd zal worden van 3 tot 2 cent en wekt op, dat allen het zullen lezen. Verder wekt de voorz. allen op, om deel te nemen aan het Congres te Nij megen. In verband met punt 6 deelt de voorz. mede, dat men zich zoo spoedig mogelijk moet opgeven aan de Congres commissie. Dan wijst de voorz. nog op de circulaire omtrent 't verplicht wederzijdsch lidmaat schap en dringt er bij de besturen der afd., die de vragenlijst nog niet ingevuld hebben, op aan, dit alsnog te doen. Ook „Herwonnen Levenskracht" wordt onder de aandacht gebracht. De Voorz. hoopt, dat alle hiervan lid zullen worden en roept de medewerking van de aanwezi gen in. De voorz. zet duidelijk uiteen, dat het zeer noodig is, om het Centraal Bestuur uit te breiden met twee gesalarieerde be stuursleden, n.l. een penningmeester cn een propagandist. Dit zal echter niet gaan zonder een contribulieverhooging. Do voorz. wijst er op, dat men hier be taalt 76 ct. per jaar, terwijl men in Den Bosch 1.50 betaalt. Men wil nu komen tot een contributie van 1.Spr. wijst op de taak van het Centraal bestuur. Ge gevens verzamelen en leiding geven ver- eischt veel tijd. De taak van den propa gandist zal bestaan in het geven van rechtskundige adviezen, spreekbeurten vervullen enz. Spr. wijst er ook nog op, dat de boekhouding in de afdeeling soms zeer gebrekkig is, waardoor moeilijkheden kunnen- ontstaan. Hierbij is ook hulp noo dig van het Centraal bestuur. In som mige afdeelingen zit geen pit, deze moet cr in gebracht worden en hiervoor zijn geen personen beschikbaar. Spr. acht het zeer wenschelijk, dat alle afd. minstens eenmaal per jaar bezocht worden (er zijn ruim 100 afdeelingen). Vele van deze za ken moesten afgedaan worden door den secretaris, die thans overvloedig belast is. Dit kan niet zoo blijven, wat we voor ons zelf vragen, moeten we op de eerste plaats geven aan onze eigen bestuurders. De voorz. maakt een vergelijking tusschen de andere diocesane bonden en deze en komt tot de conclusie dat de andere bon den vooruit gaan, terwijl de onze terug gaat. Dat, aldus spr., mag niet. Haarlem moet, zooals vroeger, aan de spits gaan. De afd. Gouda wijst er op, dat do se cretaris ondanks zijn drukke werkzaam heden, toch nog zitting heeft in belang rijke colleges. Spr. vraagt of. dit ook geen krachtsverspilling is. Dan wijst de spr. ook nog op de stemming. Nu is naar diens meening niets wisselvalliger dan juist een stemming. Maar bij de bedoelde stemming was geen contributicverhooging genoemd. De financieele kant is voor Gouda een overwegend bezwaar. Het is niet gemakkelijk om nog meer geld los !o krijgen. Nog wordt geleden onder na werking van den oorlog. De afd. Alphen a.d. Rijn brengt naar voren, dat juist in het Bondsblad de aan dacht te veel is gevestigd op de contri bulieverhooging. Zijn de gesalarieerde bestuursleden noodig, dan mag de gelde lijke kant geen bezwaar zijn. Do Voorz. onderstreept de voorz. van de afd. Alphen a.d. Rijn. Er moet meer kracht uitgaan van het Centraal bestuur. Vroeger is te veel gekeken op de centen. Andere bonden hebben veel verkregen door krachtige financieele steun. Spr. wijst er op, dat de secretaris, juist door bestuurslid te zijn van die verschillende organisaties door Gouda genoemd, op de hoogte komt van verschillende zaken, ■waarvoor men anders bij andere personen in den arm genomen moeten worden. Spr. noemt de laatst gehouden stemming Diet grillig. De financieele kant was wel naar voren komen. Spr.brengt dan nog ter berde, dat men dikwijls, als alles goed gaat, bet Centraal Bestuur overal buiten laat en als de boel verkeerd gaat, wordt hulp ingeroepen, maar dan is het soms al to laat. Do secretaris van het Centraal Bestuur, do heer Aengenent, bespreekt nog even het gesprokene Hoor Gouda. Spr. zou graag ontlast zijn van vele werkzaamhe den, maar acht dit noodig zooals de voorzitter reeds zeide. Bovendien acht spr gesalarieerde bestuursleden goed- kooper, want anders moeten andere per sonen die werkzaamheden verrichten en krijgt men reiskosten, verzuim enz. Ook wijst spr. er op, dat het zeer noodig is, om zich eens behoorlijk met de toestand op do hoogte te stellen. Spr. bewijst dit door voorbeelden uit de praktijk. Spr. ontkent niet do moeilijkheden. Het Cen traal Bestuur verklaart zich gaarne be reid, op de ledenvergadering de bezwa ren te overwinnen. Spr. wijst er nog op, dat deze vergadering hierop geen besluit behoeft te uemen. Hierover spreekt de Centrale Raadsvergadering zich uit. Gouda daukt voor de gegeven toelich ting. Het voorstel zal moeten behandeld worden in de volgende bestuursvergade ring. Er wordt nog over geklaagd om weinig stof voor de gewestelijke vergade ring. Spr. vindt deze overbodig. De heer Aengenent brengt naar voren, dat juist de afdeelingen moeten zorgen voor stof. De Voorz. ontkent de overbodigheid van de Gewestelijke vergaderingen, er gaat wel degelijk kracht van uit naar de afdeelingen. Spr. hoopt dat deze bespre kingen vrucht zullen dragen voor de Centrale Raadsvergaderingen. De Voorz. zegt dank voor de besprekingen omtrent dit punt gehouden. Hierna kwam in bespreking bet weder zijdsch lidmaatschap. De afd. Noorden wilde de verplichting opgeheven zien, van wederkeerig lid te zijn van Vakorganisatie en Volksbond. Er zijn wel menschen, die lid willen wor den van den Volksbond, maar niets voe len voor vakorganisatie. Spr. wil de menschen via den Volksbond naar de vakorganisatie doen overgaan. De Voorz. licht toe, dat de Volksbond voornamelijk beoogt de behartiging der geestelijke belangen, de vakorganisatie is de materieele. Beide zijn niet te scheiden. Bovendien is dit vastgelegd in de goed gekeurde Statuten, waaraan niet getornd kan worden. Spr. wijst er op, dat de scherpe lijnen tusschen vak- cn stands organisatie al beginnen te vervagen. We bchooren lid to zijn van beide. De afd. Bodegraven wijst er op, dat zij met hetzelfde te kampen heeft, maar nu is men dat weer te hoven gekomen door middel van huisbezoek. De Voorz. wijst hierop, en meent, dat dit een zeer nuttig ding is voor de gewes telijke vergadering. Spr. wijst Noorden op hetzelfde middel. Do afd. Noorden wijst er op, dat men vele menschen heeft, die graag lid zijn van den Volksbond, maar die niet zijn onder te brengen in een vakorganisatie. Spr. verklaart, dat alles beproefd is, maar tevergeefs. Moeten we wachten, tot beide ten gronde zijn, of trachten, ten minste een te behouden? De Voorz. merkt op, dat het bestuur daar dan geen blaam treft. Spr. merkt op, dat menschen diezelfstandig werken, wel lid kunnen worden, daarvoor bestaat geen vakorganisatie, dus daarvoor bestaat die verplichting niet. Zijn hier nog be zwaren, breng ze dan bij het Centraal Bestuur. Bij punt 6 merkt de Voorz. op, dat wij dat hier niet kunnen regelen, dat moot do Congrescommissie doen. Omtrent dit punt kan men daar inlichtingen krijgen. De Voorz. raadt aan, hier liefst morgen al werk van te maken. Bij de rondvraag wordt door een der aanwezigen gevraagd of het Centraal Be stuur er niet op kan #werken, dat ook de menschen der praktijk zitting kunnen ne men in de 'kerkelijke armbesturen. De Voorz. vindt deze kwestie heel moei lijk. Die behoort echter niet lot de taak van onze organisatie. Bovendien, zegt spr., zijn er vele arbeiders, die geen ge legenheid hebben om in deze te werken en ook dat vele geen vertrouwen en in vloed daarin hebben. De Weleerw. heer Boos merkt op dat do Katholieke Kerk, in tegenstelling met de burgerlijke maatschappij is. een Hiër archische, monarchale instelling. Dit weet men, als men zich er voor verbindt. Degelijke arbeiders kunnen a priori niet buitengesloten worden, maar allen langs den weg van minnelijk verzoek. De Voorz. dankt den heer Boos voor zijn tegenwoordigheid en de aanwezigen voor de gehouden besprekingen. Spr. wekt de aanwezigen op tot krachtiger organisa tieleven, en sluit met den Chr. groet. SPORT voetbal. R.-jK. FEDERATE. Promotie-wedstrijd. Vooruit ILisse I 02. In een goed gespeelden wedstrijd is het Lisse wederom gelukt haar 2den promo- tie-Avedstrijd te winnen van Vooruit met 20. Uitblinkers in dezen wedstrijd wa ren er nu zoozeer niet. Bij Lisse was het backstel safe on deze hebben doelpunten voorkomen, daar v. Leer bij Vooruit de man was die trachtte steeds liet Lisse- doel in gevaar te brengen. Jammer was liet bij Lisse, dat het grootste deel van den wedstrijd het verhand in de voorhoede zoek was. Het terrein viel zeer logen en daarom was het onmogelijk goed spel te leveren. Nu resten Lisse nog twee wed strijden en wel tegen H M.S. uil Kuilen. Play up, Lissenaren. V. E. P.—O. K. V. 6—0. V. E. P. speelde Zondag wederom een voetbalwedstrijd, thans tegen O.K.V. uit Utrecht. Ofschoon de competitie bijna ten einde is, was deze wedstrijd toch nog van groot gewiohl. O.K.V. toch kwam met V.E.P. voor de laatste plaats in deze afdeeling in aanmerking. Ondanks* het niet medespelen van enkele spelers is deze wedstrijd in een groote overwinning voor V.E.P. geëindigd. De gasten konden met een G0 nederlaag naar huis toe keeron. Niet dat V.E.P. dezen wedstrijd schitterend voetbal speelde, doch er werd hard gewerkt en dit is al veel waard. Voor de rust brachten beide voorhoeden er niets van terecht, zoodat deze met blanken stand inging. Kort na de hervatting maakt een back van O.K.V. even buiten het strafschopge bied hands. Met een goed gericht schot maak'te de midvoor voor V.E.P. uit de toegestane strafschop het eerste doelpunt. Door een paar goede voorzetten van den links- en rechtsbuiten werd dit doelpunt weldra door een tweede en een derde ge volgd. De achterhoede van O.K.V. raakte hierdoor geheel den moed kwijt. Er werd niet veel tegenstand meer geboden, zoo dat V.E.P. een gemakkelijke taak had om hieraan nog een drietal doelpunten too te voegen. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. DIOC HAARL. BOND R. K. Sportvereeniging A. V. V. Onder begunstiging van schitterend zo merweer werden Zondag de A. V. V.-Serie- wedstrijden voortgezet. Van 1.152.15 uur bekampten V. V. P. 2V. A. G. 2 elkaar. Onder de goede lei ding van scheidsrechter v. d. Giesen traptq V. V. P. af cn brengt terstond een bezoek bij liet V. A. C.-doel, waar echter de ver dediging niet thuis geeft. Ook V. A. G. probeert het, dooh vindt eveneens de V. V. P.-verdediging in goede conditie. Ven bei de zijden wordt er kalm gespeeld en slechts een enkele maal wordt een vlugge aanval opgezet. Het noodige enthousiasme ont breekt echter ten eenemale, zoodat de ver dedigingen gemakkelijk meester van het terrein blijven. Rust breekt dan ook mei 0—0 aan. Na de rust komt er wat meer vuur in en spoedig neemt V. V. P. uit een penalty de leiding. V. A. G. begint nu beter aan te 1 akken en doet eenige mooie aanvallen. Op keurige wijze weet de linksbinnen den ge lijkmaker in het net te plaatsen. Ook V. V P. zit niet stil, doch kan de V. A. C.-ver- dediging niet passeeren. Bij een nieuwen aanval weet V. A. G. de leiding te nemen en hoe V. V. P. ook werkt, verandering komt er niet meer, zoodat V. A. G. 2 zich door een 21 overwinning in de volgende rende plaatste. Een gelijk spel had de ver houding beter weergegeven. Te 2.30 uur traden A. V. V. IEdoh 2 in liet veld. Terstond na den aftrap wordt er flink aangepakt en A. V. V. belaagt voortdurend het Edoh-doel, doch de ver dediging is in goede conditie. Ook Edoh doet cenige uitvallen en weet spoedig op zeer fortuinlijke wijze door een misver stand in de A. V. V.-achterhoude zeer ge makkelijk de leiding te nemen. A. V. V. werkt hard, doch heeffc geen geluk. Rust breekt aan met 10 voor Edoh. Na de rust neemt Edoh vanaf den aftrap den bal mee en weet, terwijl de A. V. V.- achlerhoede zich nog niet geheel hoeft op gesteld, den voorsprong te vergrooten. Dit wordt A. V. V. te bar cn spoedig weten zij oen mooi tegenpunt te maken. Do strijd gaal dan vrijwel gelijk op; 2 minuten voor tijd maakt A. V. V. uit een penalty gelijk, doch nog voor het eindsignaal klinkt, her neemt Edoh de leiding, waarin geen veran dering komt, zoodat Edoh met 32 wist te winnen, ofschoon zij niet meer clan oen ge lijk spel verdiende. Tot slot werd gespeeld V. A. P. 1Lisse 3 voor de 3e Afdeeling, de mooiste wedstrijd van dezen middag. Van beide zijden werd er vlot en enthousiast gespeeld en keurige a au vallen worden opgezet. De wedstrijd was het aankijken dan ook ten volle waard. De kleine V. A. P.'ers wisten keurig stand te houden tegen de forschere, doch fair spelende Lissenaren. Lisse neemt de lei ding, doch spoedig maakt V. A. P. gelijk en hoe er ook gewerkt wordt verandering komt cr niet en mol den stand 11 kon digt de scheidsrechter het einde aan. Ook na 2 maal 7% minuut verlenging, is de stand nog dezelfde, waarna cr geloot wordl, waarbij V. A. P. 1 de gelukkige is Over de scheidsrechters niets dan lof Zaterdagmiddag werd nog gespeeld de wedstrijd V. V. P. 4V. A. C. 3 voer do Junioren-afdeeling. De kleine V. V. P.'ers wisten na een aardigen en door beide par tijen goed gespeeldon wedstrijd mot 10 te winnen; een gelijk spel had V. A. C. echter wel verdiend. Een en ander had een aan genaam en prettig verloop. Bestuursvergadering N. V. B. Herinneringsmedaille aan het Ned. Elftal. In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van het bondsbestuur van den N. V. B. heeft de voorzitter, ir. Kips, volgens „De Sportkroniek" hulde gebracht ■aan den heer G. A. \V. Hirsclnnan, twee de voorzitter, van wien het op 26 dezer der tig jaar geleden was, dat hij voor het eerst in het bestuur gekozen werd. Dank zij ver schillende eigenschappen,. heeft de lieer Hirschman zeer veel goeds voor den bond tot stand gebracht. De lieer Hirschman acht liet zelf geen bijzondere verdienste, dal hij reeds dertig jaar lang een bestuurs- funclie bekleedt, vooral waar het vroeger gemakkelijk was, dit reeds op zeer jeugdi gen leeftijd te doen. De agenda van het te Helsingfors te hou den F. I. F. A.-congres werd langdurig be sproken. Naar aanleiding van een Duilscli voorstel, tol instelling van een Europecscli voetbalkampioenschap, werd besloten hot vroeger door liet bondsbestuur ingenomen standpunt te handhaven, dat instelling van zulk een kampioenschap niet wensche lijk is, doch wel 't eenmaal in de vier jaar organisccren van een tournooi, uilsluitend voor amateur-elftallen, al dan niel ter ge legenheid van de Olympische Spelen en zonder een kampioenstitel. Op liet F. I. F. A.-congres zullen mede eenige voorstellen tot wijziging van de spelregels, o. m. den strafschop betreffende, worden besproken. Zooals bekend, heeft de F. I. F. A. geen zeggenschap over de spelregels, welke nog steeds voorbehouden is aan don door de vier Britschc voetbalbonden ingestelde In ternational Board, waarin de F. I F. A dechts twee adviseerende stemmen heeft'. De wedstrijd LuxemburgZuid-Neder land is thans definitief vastgesteld op 9 October 1927. Besloten werd wederom een „zwart boek" van geroyeerde spelers uit te geven en wel op 1 Augustus a.s. Op voorstel van den heer Hirschman werd besloten aan de spelers van het Ned. elftal, wegens het feit, dat dit elftal voor het eerst een eerste klasse Engelsch be roeps-elftal heeft geslagen,- een herinno- ringsmedaille aan te bieden. Aan den trai ner zal een gratificatie van 500 worden geschonken. Scheidsrechter Mutters in Zürich gehuldigd Voor den aanvang van den Zondag jl. te Ziirich gespeelden wedstrijd Zwitserland- Oostenrijk (uitslag 14) werd de heer J. Mutters, die als scheidsrechter fungeerde, door den Zwitserschen Voetbalbond met bloemen gehuldigd. Deze aardige attentie dankte de heer Mutters aan hot feit, dat Iiij voor de 35ste maal een interlandmatch arbitreorde, terwijl de wedstrijd van giste ren juist de tiende was, waarhij de Zwit sers onder Mutter's leiding speelden. Onzo landgenoot, die hij de Helveten zeer popu lair is, handhaafde ook gisteren weer zijn reputatie als uitstekend referee „Tel." LAWNTENNIS. Mej. Bouman naar Amerika. Mej. Bouman is voornemens de tweede helft van dit seizoen naar Amerika te gaan om daar aan verschillende wedstrijden o.a. de Amerikaansche kampioenschappen en liet tournament te Seabright' deel te ne men. Een en ander op uitnoodiging van den Amerikaanschen Lawntennisbond. WIELRENNEN. Kampioenschappen van Nederland op den weg. Gisteren werd op het traject in Gelder land het wegkampioenschap van Neder land voor professionals, amateurs en nieu welingen verreden. Deze wegwedstrijd wordt gehouden met toestemming van den minister van waterstaat en van Gedepu teerde Staten van Gelderland, terwijl ver der door do politie-autoriteitcn der te pas seeren gemeenten volledige medewerking is toegezegd. Het traject loopt van Arnhem (start cn finish voor het openluchtmuseum) over Teriet, Woesthoeve, Beekbergen, Ughclen, Ottcrlo, Harskamp, Essen, Wersel, Barne- veld, do Valk, Roekei, Ede, Ginkel en dan via Koningsweg, Schaarbergen weer naar het Openluchtmuseum. Deze route wordt tweemaal gereden, een afstand van totaal 195 K.M. To 10 minuten voor elf vertrokken de prpfessionals, te 10 minuten over elf de amateurs en te 20 minuten over elf do nieuwelingen. Van de professionals namen 23 personen deel, van de amateurs 50 man en van de nieuwelingen 54 man. In den ochtend was cr een weinig regen gevallen, doch op liet moment van ver trek was het mooi windstil en droog weer, het mooiste weer voor ccn wegwedstrijd dat zich denken laat. Do wegen zijn in uitstekenden staat. SCHERMEN. Kon. Officiersschermbond. Het intern, wapcnfeesl. Gistermorgen te tien uur is in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenliage liet internationaal wapenfeesl, ter herden king van het dertigjarig bestaan van don Koninklijken Officiers-Schermbond ge opend. Deelnemende landen zijn Neder land, Engeland, Hongarije, Italië, Spanje, Denemarken en Zweden. De Zwitsersche groep, die mede was ingeschreven, heeft bericht gezonden, dat zij, o.m. wegens en kele ziektegevallen aan het wapenfeest niet zal deelnemen. Bij de opening waren o.m. aanwezig do luitenant-generaal Muller Massis, com mandant van het Veldleger, de luitenant- generaal b.d. van Terwisga, de kolonel van Mens, inspecteur der Gavalerio en de kolonel Seyffardt, commandant van de lo Artillerie-brigade en het eerelid majoor A. P. Wirix De bondsvoorzitter, kolonel F. J. Bac ker, constateerde in zijn openingswoord, dal de Nedcrlandsche officieren, die aan gewezen zijn om in dezen kamp den naam van ons land hoog te houden, een zwaren strijd zullen hebben.. Spreker hoopte, dat zij zooal niet met de eerste prijzen, dan toch met eere uit dezen strijd te voor schijn zouden treden. Verder herinnerde spr. aan de sclicx-m- succcscn in het afgeloopen jaar in het buitenland wederom behaald door onze landgenooten, de kapiteins A. E. W. do Jong cn J. Doorman. Met de aanwezige autoriteiten en de buitenlandschc delega ties heette spr. die beide schermers in 't hijzondr welkom De wedstrijden namen daarop een aan vang met den kamp op floret. Nog vernemen wij, dat Z. K. H Prins Hendrik, beschermheer van den K.O'.S. en voorzitter van het eere-comitó voor dit wapenfeest, het bestuur heeft doen welen, dat Hi.i voornemens is, Donderdag 2 Juni een gala-avond bij te wonen. Er werd getrokken op 4 loopers. Be gonnen werd met floret 3e klasse. In de lo' ronde werden gevormd 4 poule's, 2 van 7 en 2 van 8. De 2e ronde beslaat uit 2 pou le's van 3, waravan uit e'ko poule 4 over gaan naar de beslissing, liet aantal deel nemers is 32. De uitslag van den pcrsoneelen floret— wedstrijd klasse I en n was: l. majoor A. P. "Wierix, 4 gew. part.: 2. luit. Van der "Wiel, 3 gew. part., 19 ontv. treffers; 3. luit. L. van Wageningen, 3 gew. part., 20 ontv cn 22 geg. treffers. Hel resultaat van de finale van den derde klasse wedstrijd floret was ten slot te: 1. luit. ter zee Jhr. van Geen, 6 gew. part., 9 ontv. en 20 geg. treffers; 2. !"it. E. van Boven, 5 gew. part13 ontv en 17 gog. treffers: 3. luit. E J. Bruins met 5 gew. part.. 15 ontv. en 17 geg. treffers; 4 luit. J. W. L. Verstcegh, 4 gew. part., 16 ontv. en 15 geg treffers.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5