WOENSDAG 18 MEI 1927 löe Jaargang. No. 5570 Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux. RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per rags. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. z Kleine advertentiën. van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden oangebodeD of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UI) ORIE BLADEN. V Op Dinsdag a.s. Maandagavond heeft de S. D. A. P. een propagandavergadering voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing gehouden in de Stadsgehoorzaal. De belangstelling voor vergaderingen is niet groot, ook niet bij de S. D. A. P. Do zaal was nog niet voor de helft be zet! Do heeren mr. v. Eek en v. Stralen heb ben een redevoering gehouden. De heer v. Stralen becritiseerdo o.m. „het beruchte college, het Burgerlijk Armbestuur", sprak over de opheffing der Huurwetten (door het Rijk!), over werkloosheidsbestrijding en bracht den burgemeester hulde voor diens houding bij de interpellatie-Wilbrink inzake ae 1 Mei-optocht der S. D. A. P. op Zondag. De tweede spreker, mr. D. A. van Eek behandelde meer in het algemeen het ge meentebeleid. Vervolgens besprak spr. de houding zij ner fractie in de toekomst. Wanneer zij aan het Dagelijksch Bestuur der gemeen te deelneemt, is het onontbeerlijk de be schikking te hebben over de noodige geld middelen, opdat de gemeente haar sociale taak zal kunnen vervullen. Daartoe is noo- dig: opvoering der progressie van de gem. ink.bel. zoo hoog als de wet het toelaat, verhooging der opcenten op de vermogens belasting, wederinvoering der zakelijke belasting op het bedrijf, invoering eener belasting op bouwterreinen, ten slotte het streven naar een betere regeling dor fi- nancieelo verhouding van Rijk en Gemeen ten, aldus spr. Mooie toekomst-plannen De communist dr. Knuttel was er na tuurlijk in het debat bij om deze plannen bij de socialistische arbeiders van zijn richting verdacht te maken! En de Katholieke arbeiders zij zul- zich zéker niet door schoone leuzen en groote beloften laten afbrengen van hun plicht geen Katholiek kiesgerechtigde, te Leiden, of hij is er van doordrongen, dat hij, om het Katholiek beginsel, op a.s. Dinsdag te Leiden stemt op: LIJST 10. BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Oe arbeid in de commissies. Deoorlogsschulden ter sprake. De economische conferentie nam Maan dag in zooverre een interessante wending, dat de kwestie der oorlogsschulden op positieve wijze te berde werd gebracht. De betreffende subcommissie der handelscom missie besloot namelijk, dat in de resolu ties in zake de hooge douane-tarieven een zinsnede over de schuldenregeling moet worden ingelascht, die het verband con stateert tusschen de hooge tarieven en de mogelijkheid der schuldenregeling. De debiteurenstaten kunnen, naar in ge noemd besluit wordt betoogd, hun schul den niet betalen, indien de crediteuren- staten den export uit de debiteurenstaten door hooge rechten beletten. Er werd een speciale commissie van vier ingesteld, bestaande uit Layton (En geland), Davis (V.S.), Trendelenburg (Duitschland) en Serruys (Frankrijk), ten einde deze belangrijke kwestie op te hel deren. De heer Col ij n heeft succes. De heer Golijn heeft met weergalooze voortvarendheid de vergadering der sub commissie voor de tarievenkwesties der handelscommissie geleid en deze in de avondzitting van gisteren die van half ze ven tot balf tien duurde, er toe gebracht zes resoluties der redactiecommissie zon der cenige wijziging aan te nemen, na in trekking van een ontelbaar aantal amen dementen van tal van delegaties. Na afioop der zitting kwam een voor aanstaand lid der redactiecommissie naar den heer Colijn toe om hem zijn bewonde- r'ng te betuigen voor deze prestatie. Intusschen kan het niet anders, of een dergelijke handelwijze moet hier en daar wel eenig kwaad bloed bij de betrokken partijen zetten en zoo was men in Belgi sche kringen nog al ontstemd over het volgende incident: Do Belgische gedelgeerde had een amen dement ingediend. Nadat de heer Colijn de intrekking er van verzocht had, meen de hij te verstaan, dat de Belg inderdaad zyn amendement introk, waarop de heer L°lijn den Belg bedankte voor zijn mede werking aan de voltooiing van den arbeid o Delg antwoordde hierop, dat bet amen dment integendeel gehandhaafd werd, aar°P de beer Colijn zeer ter snede her- n®» dat hij overtuigd was, dat de Belg hii amendement zou intrekken, daar een g.' naet k°n wenschen, dat Colijn heoi Verglssing ten overstaan van de ge- Y zaa^ zou maken. Ofschoon de Belg V nfi^Qomï)elde, het amendement toch te eèon nam ^ieer C°U)n hiervan onn«n° betgeen in Belgische kringen Aangenaam aandeed. Dit is echter de eenige aanmerking, die wordt gemaakt op het overigens algemeen geprezen beleid van den heer Colijn. De rationaliseering der productie. De industrie-commissie hoeft gister avond de resolutie over de rationaliseering der productie met groote meerderheid aangenomen. Eenige gedelegeerden ont hielden zich van stemmen, de sovjet-gede legeerde stemde tegen en motiveerde zijn houding in een toelichting, waarin hij deze rationaliseering, daar zij kapitalistische beginselen tengrondslag heeft, als nadee- lig voor de arbeiders beschreef. Het ontwerp-resolutie der Noordelijke industrioeelen werd met groote meerder heid verworpn. België Mgr. Seghers. t Bijzonderheden uit zijn leven. Gistermiddag omstreeks 12 uur is in het bisschoppelijk paleis overleden mgr. Se ghers, bisschop van Gent. Eén der meest eminente leden van het Belgisch episcopaat is in de persoon van den doorluchtigen bisschop van Gent, mgr. Emüius Johannes Seghers heengegaan. Mgr. Seghers werd den 3den September 1855 te Gent uit een rijke en alom geëer biedigde familie geboren. Zijn persoonlijk fortuin, dat aanzienlijk was, heeft mgr. Seghers om zoo te zeggen geheel besteed voor het lenigen der ellen de van de armsten zijner kudde. In 1917 volgde mgr. Seghers bisschop Stilleman op als bisschop van Gent. Men was toen volop in de moeilijke oor logsperiode en meer dan eens heeft mon seigneur het met den Duitschon bezetter aan den stok gehad. Hij haalde zich vooral diens verstoord heid op den hals, toen hij in scherpe woorden protesteeerde tegen de hatelijke deportaties van burgers. Op gevaar af van gevangen genomen te worden, ging hij den opgeëischten woor den van troost toespreken, ondanks de dreigende bajonetten, die de burgers op een afstand moeten houden van de onge- lukkigen, die op de deportatie wachtten. Evenals kardinaal Mercier. wiens over lijden voor hem een zware slag is geweest, was mgr. Seghers een onvermoeibaar wer ker voor het heil zijner kudde, daarbij zichzelf beschouwende als een slaaf zijner plichten. Mgr. werd den 2Qsten Mei 1925 aan de nieren geopereerd in dezelfde kliniek te Brussel, waar kardinaal Mercier den geest heeft gegeven. De operatie scheen goed gelukt te zijn, want monseigneur keerde opgewekt en vol moed naar zijn bischopsstad terug, waar hij weer, zooals vroeger, onverdroten be gon te arbeiden. Maar de aanvankelijke beterschap duur de niet lang en ten slotte namen de krach ten zoo' zeer af, dat Z. D. H. hot bed moest houden, om het niet meer te verlaten. Zoo lang hij kon, is de onvermoeide 'prelaat zijn uitgestrekt bisdom blijven be sturen, totdat zijn nierkwaal hem ten grave sleepte. De door hem opengelaten plaats zal door den j.L Zondag gewijden hulpbis schop, mgr. Honoratus Goppieters, worden bezet. Duitschland De wet ter bescherming der republiek. Definitief door den Rijksdag verlengd. De Duitsche Rijksdag heeft in zijn gis teren gehouden zitting het initiatiefonf- werp der regeeringspartijen tot ongewij zigde verlenging voor den lijd van twee jaar der wet ter bescherming der republiek met 332 tegen 41 stemmen in derde (laat ste) lezing aangenomen. Van de afge vaardigden ontbraken er 131 op het ap pèl; van do Duitsck-nationale fractie was het meerendeel aanwezig, doch de roya listische vleugel dezer partij ontbrak vrij wel geheel. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen. Weer op het doode punt. De Duitsch-Poolsche onderhandelin gen te Warschau zijn wederom op het doode punt gekomen. De kansen op het tot stand komen van een compromis in de vestingskwestie, hetwelk voorwaarde is voor de hervatting der onderhandelin gen over het sluiten van een handelsver drag, zijn opnieuw slechter geworden. Eenerzijds heeft de Poolsche regeering inmiddels de sedert eenigen lijd voorbe reide wet ter bescherming van den arbeid bij den Landdag ingediend; deze wet verleent aan de werkgevers zeer vérstrek kende bevoegdheden met betrekking tot het ontslaan van buitenlandsche werkne mers, indien de economische toestand zulks noodig maakt. Onder deze bepaling zouden in de eerste plaats de Duitsche werknemers vallen. Anderzijds is in som mige Berlijnsche kringen hot verzet toe genomen tegen de voorgestelde regeling betreffende den invoer van varkens uit Pelen; dit verzet gaat vooral van hot rijksministerie van Landbouw uit. Ook tegen de voorgestelde regeling betreffen de den invoer van Poolsclie aardappels bestaat aan Duitsche zijde verzet. Engeland DE HUISZOEKING BIJ DE ARCOS. De houding der Sovjets. In den doofpot? Vandaag zou de Russische regeering een nota inzake de huiszoeking in de gebouwen der Russische handelsdelegatie te Londen aan de Engelsche regeering overhandigen. Men schijnt in Engelsche kringen te verwachten, dat de Sovjet-re geering na dit protest de zaak in den doofpot zal doen. Ook Duitschland erbij betrokken? In do wandelgangen van den Duitschen Rijksdag deden geruchten de ronde vol gens welke bij de huiszoeking in de ge houwen der „Arcos" te Londen ook Duit sche belangen betrokken zouden zijn. Bij de documenten, die door de Lon- denscke politie worden gezocht, moet zich, zoo hoorde men beweren, ook een document bevindeu, dat een Engelsch- Fransch opmarschplan tegen Duitschland ingeval van bedreiging der Fransche Oostgrens bevat Een soort van aanvul lend Engelsch-Fransch verdrag dus voor het geval van schending der verdragen van Lacarno door Duitschland. Tot dusverre is bovenstaand bericht evenwel ih geen eukel opzicht bevestigd. Spanje Koning Alfonso jubileert. Alfons XIH Léon Ferdinand Marie Jacques Isidore Pascal Antoine, koning van Spanje, Castilifl, Leon, Arragon, de beide Sicilian, Jeruzalem, Navarra, Gre nada, Toledo, Valencia, Galiciö, Majorca, Minorca, Sevilla, Gerdana, Gordobo, Cor- cega, Murcia, Jaen, Algarviü, Algeciras, Gibraltar, de Canarische Eilanden, de West- en Oost-InditVi, Indië en het vas teland van Oceanië; aar'-shertog van Oos tenrijk; hertog van Boi v;jgondië, Brabant en Milaan, graaf van Kahsbürg, Vlaande ren, Tyrol en Barcelona, heer van Viz- caya, Molina en zoo voort, Katholieke Majesteit, vierde gisteren in allen een voud zijn 41sten verjaardag en tevens zijn zilveren regeeringsjubileum. Tot koning werd Spanje's huidige heer- scher reeds uitgeroepen op den dag van zijn geboorte, ongeveer een half jaar na den dood van zijn vader Alfonso XII. Zestien jaar lang nam zijn moeder, Ma ria Christina, het regentschap waar. Op den 17den Mei 1902 besteeg de jonge vorst den troon; vier jaar later huwde hij Victoria Eugenia Christina (Ena) van Battenberg, uit welk huwelijk zes kinde ren werden geboren. Alfonso is onder de vorsten van Euro pa altijd een typische verschijning ge weest Onverschrokkenheid, hij aanslagen herhaaldelijk aan den dag gelegd konden ook zijn tegenstanders hein niet ontzeg gen. Want ook aan tegenstanders heeft het hem nimmer ontbroken. Vooral zijn vlot berusten in de dictatuur, dreef een aantal Spanjaarden tot een repuhlika- nisme, dat echter weinig kans maakt. In liet buitenland was de koning steeds een graag-geziene gast. Vooral in Frank rijk heeft hij door zijn eenvoudig-demo- cratiscke allures en zijn goed humeur velen gecharmeerd. Ter gelegenheid van zijn jubileum heeft do koning verscheidene vooraanstaande Spanjaarden in den adelstand verheven en aan een aantal gevangenen amnestie verleend. Albanië. Achmed Bey nog geen koning. Engeland zou hem niet willen erkennen. De Albaneesche minister van Buiten landsche Zaken deelt officieel mede, dat -het bericht, volgens hetwelk de Albanee sche premier, Aclimed bey Zogoe, zich tot koning van Albanië zou laten uitroe pen, van eiken grond is ontbloot. Naar in verband hiermede verluidt, heeft de Italiaansche regeering Aclimed Zogoe er op gewezen, dat het tijdstip voor de koningsproclamatio nog niet ge komen is, daar Engeland voorloopig niet bereid is, hem als koning van Albanië to erkennen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Miitaire bedrijvigheid in Honan. Feng's troepen trekken op. Omtrent de militaire activiteit in de provincie Honan komen te Peking vele berichten binnen, die in hoofdzaak be trouwbaar schijnen. Do troepen van Feng Joesiang, die naar de zijde van Tsjaug Kai-sjek overhelt, trekken volgens deze berichten oostwaarts op. De opmarsch der nationalisten tot staan gekomen. Na de inneming van Poekau door de nationalistische troepen is hun opmarsch naar het noorden bij Poetsjen, 8 K.M. voorbij Poekau aan den spoorweg naar Tientsin tot staan gekomen. De concen tratie der noordelijke troepen op deze lijn schijnt daarvan de oorzaak te zijn, doch volgens do nationalisten kunnen de troepen niet verder trekken door gebrek aan rollend materiaal. De Engolscho ma rine-commandant te Nanking heeft na melijk geweigerd toestemming te verleenen tot het vervoer van het rollend materieel van den spoorweg NankinSjanghai naar den anderen oever der rivier, daar hierdoor de belangen der Engelsche hou ders van obligaties van dezen spoorweg geschaad zouden worden. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Het oordeel van een voormalig gezant. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De lieer Henry Lane Wilson, die eeni gen tijd gezant van de Vereenigde Staten in Mexico is geweest heeft onder den ti tel: „Diplomatieke episoden in Mexico, België en Chili'' een boek uitgegeven, waarin over de godsdienstige verwikkelin gen in Mexico het volgende staat te lezen: „De politieke macht der Katholieke Kerk sinds den val van Maximiliaan tot aan de korte regeeringsperiode van Huer- ta is slechts een mythe. De Katholieke Kerk bestaat in Mexico absoluut niet als politieke organisatie, waarbij er aan mag worden getwijfeld of dit gebrek aan in vloed en de vervolging van de geestelijk heid aan het Mexicaansche volk (en goede is gekomen. De Kerk werd onder de regeering van Juarez en Diaz van haar invloed, haar gezag en haar bezit beroofd, doch geen van dpze beide presi denten noch hun opvolgers hadden den moed of laten we liever zeggen, ge noeg gebrek aan vaderlandsliefde om met geweld en militaire middelen een atheistisch of heidensch regiem in te voeren, in overeenstemming met de bol- scbowistische propaganda. Niet alle christenen in Mexico zijn in het lot der Katholieke Kerk betrokken, doch ook de protestanten stellen belang in de dreigende volledige vernietiging van den christelijken godsdienst evengoed als de volgelingen van den Paus van Rome." BINNENLAND HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Te 4 u. 58 in officieele taal 16 u. 58 reed gisteren de Koninklijke trein het Centraal Station binnen. Prins Hendrik, die reeds eerder in de hoofdstad was aangekomen, was de eerste die de Koningin en de Prinses verwel komde. De Koningin droeg een mantel van groene zijde en een groenen hoed met veer. De Prinses was in het rose.' Prins Hendrik droeg do admiraals uniform. Na een kort oponthoud in de Konink lijke wachtkamer stijgt het Koninklijk ge zin in het hofrijtuig met den rooden bok. Daarna rijdt de stoet naar den Dam, over het Damrak waar veel belangstellen den langs den weg staan geschaard. Reeds ongeveer een kwartier nadat Amstel's burgerij de koninklijke familie op don Dam lmd begroet, speelde de Ma rinekapel andermaal het „Wilhelmus". Weer kwam do wacht, onder commando van kapitein Spiegelberg in het geweer, opnieuw kwamen de hofrijutigen het koninklijk rijtuig nu zonder rooden bok voor. De Prinses zat, evenals bij den intoclits- rit, naast haar moeder. Voor het eerst dit maal, vroeger zat zij steeds tegenover haar beide ouders. Prins Hendrik reed nu ach teruit Te kwart voor vijf werd het Zeemans huis het huis, waar, men weet het, zee lieden een gastvrij onderdak vinden be reikt. De hooge gasten maakten vervolgens een rondgang door het gebouw. Toegejuicht dor de verzamelde menig te, aanvaardde de stoet den terugtocht naar het Paleis. Kwart voor zes werd de Dam weer be reikt. Gisteravond heeft H. M. de leden van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, en die van den gemeenteraad aan een maaltijd vereenigd, waarbij ook prinses Juliana en prins Hendrik aanza ten. Van het college van Gedeputeerden wa ren verschenen, de Commisaris der Ko ningin Jhr. mr. dr. A. Röell en de grif fier mr. 3. Vening Meinesz; voorts do hoe ren J. N. Hendrix; Jhr. van Lenncp; mr. J. B. Bomans en D. Kooiman. Het dagelijksch gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door den burgemeester, den lieer W. de Vlugt, den secretaris, den heer J. J. Roovers en de wethouders, do heeren J. ter Haar Jr.; dr. I H. J. Vos en J. H. A. L. von Frijtag Drabbe. Van de gemeenteraadsleden waren aanwezig de dames mr. G. F. Katz; mevr. A. M. KoekMulder en mej. N. A. G. Crielars, alsmede de heeren: E. J. Abra hams; G. Baas Kzn.; W Boisscvain; W. J. Garels; J. Douwes, A. A. van Hamers- veld, Th. M. Ketelaar, G. J. M. van Lin- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Resultaten ter economische conferentie te Genève. Mgr. Seghers, bisschop van Gent, over leden. Jubileum van den Spaanschen koning. De overstroomingen in Amerika. (Bui- tenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Amsterdam, (lo blad). Moord en zelfmoord te 's-Gravenhage. (Gemengde Berichten, 2de blad). OMGEVING. Consecratie van de kerk te Noordwljk. (lste blad). Nieuwe burgemeesters voor Nieuwveen en Zevenhoven, (lste blad). Onze Geïllustreerde Pagina Do photo-pagina geoft o.m. photo's van: de Kaagwedstrijden; den landstormdag te Alkmaar; den voetbalwedstrijd Ned. Elf talNew Gastle. gen; A. R. Ophorst; J. Th. Peters, mr. G. P. M. Romme; J H. Solkesz, J. F. H. Spier, Klaas de Vries en F. J. A. M. Wierdels. Midden aan den disch, slond de zetel van de Koningin; rechts van H. M. zat do prins; prinses Ju'iana vond haar plaats ter linkerzijde van haar moeder In opdracht van de Koningin waren voor de tafelversiering kasfnnjobloosems geko zen. TT. M. droeg een robe van roomkleurig satijn afgewerkt met zalmkleurig fluweel. Dit toilet werd gecomn'eteerd door een zacht poenen sleep; de prinses was ge kleed in zacht rose crepe de chine: do prins had de admiraalsuniform groot te nue gekozen. Tijdens den maaltijd, die in een snol tempo verliep en waarbij geen redevoerin gen werden gehouden, deed zich een or kestje hooren. Na afloop van het diner vcr'-nni^de do koningin haro gasten in een aangrenzen de zaal, waar zij en haar gemaal zich met verschillende genoodigden onderhield Alle dames en heeren werden achtereen volgens aan de prinses voorgesteld Wijziging dienstplichtwet. Het ontwerp ingetrokken. De Regeering heeft hot hij Kon. Besluit van 23 Januari 1925 ingediend ontwerp van wet tot wijziging van do Dienstplicht wet ingetrokken. De goede naam der Holl. haring. Een wetsontwerp. Een wetsontwerp is thans ingediend dat strekt tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van misbruiken in den uit voerhandel van haring. In de M. v. T. wordt in herinnering go- bracht, dat de voorschriften van oudsher door de overheid gegeven met het dool te waken voor de goede kwaliteit van de Hollandsche pekelharing en de handhaving voor een goeden naam dezer haring op do buitenlandsche markt, in den loop der vo- rigo eeuw geledeilijk zijn verdwenen. De gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. Van verschillende zijden zijn, speciaal de laatste jaren, klachten geuit over misbrui ken. Uit Duitschland kwamen klachten over de levering van minderwaardige ha ring en „Schwindel packung". Te Antwer pen werd geklaagd over levering van slechte kwaliteiten, wanneer prima haring besteld was. Ook in Zweden was men niet tevreden over de Hollandsche haring. In de kringen van roeders en handela ren werd reeds langen tijd stérk de nood zaak gevoeld om deze misbruiken tegen te gaan. In verband hiermede werd bij be schikking van 1 September 1926 een com missie voor de haringvisscherij ingesteld. Deze heeft den Minister van Binnenland- 8cho Zaken en Landbouw een wetsontwerp aangeboden, dat dezo in hoofdzaken onge wijzigd heeft overgonomen. Verboden wordt bij dit wetsontwerp haring van oen der aangewezen soorten uit te voeren of aan een middel van vorvocr of uitvoer aan to bieden, wanneer die haring niet verpakt en do verpakking niet gemerkt ïb op de voorgeschreven wijze. Hot ligt nJ. in do bedoeling regelen te stollen ten aanzien van do maten van het fust. Do handelaar wordt verantwoordelijk gesteld ten aan zien van do voorgeschreven maten der tonnen en het merk, dat hij gebezigd heeft, terwijl eveneens regelen kunnen gesteld worden omtrent hetgeen in het fust ver pakt wordt. De controlo van Rijkswege zal zich bepalen tot heb houden van toezicht op de richtige naleving van de gegeven voor schriften van de zijde van den handel. Het ligt in de bedoeling, dat de merken-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5