INGEZONDEN MEDEDEELING INGEZONDEN MEDEDEELING Fietstochten helsctien vijand verpletteren on ïooie met do palmen der overwinning de trouwe zo nen van Christus". Cuba en het Vaticaan. Binnenkort zal bij het Cubaanschc con gres een wetsontwerp in behandeling ko men inzake de vestiging ecner diploma tieke vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Ingenieurs in Mexico beroofd. Roovers hielden bij Tasco, in Jalisco, drie mijningenieurs aan, van wie cén Amerikaan, die zij beroofden. BINNENLAND TWEEDE KAMER. OVERZICHT. De agenda. Een interpellatie. In de gisteren gehouden vergadering dor Tweede Kamer is op voorstel van den voorzitter besloten op de agenda voor de openbare vergadering, welke 31 Mei a.s aanvangt, o a. te plaatsen het wets ontwerp inzake de nadere rege'ing van do Collectievo Arbeidsovereenkomst, alsmede het ontwerp van een Ministerie van De fensie. Verd<# is goedgekeurd het voor stel om liet wetsontwerp nopens de Cen trale Middenstandscredietbank in do af- dcc-lingen te doen onderzoeken. De heer v. Dijk (R -K maakte nog de opmerking, dat deze aangelegenheid ze"br ingewikkeld is, mede in verband met het rapport van de commissie inzake de reorganisatie van het middeiulandscrcdetwezen, dat den noodigen tijd ter bcstudeering zal vorde ren. Inmiddels had deze afgevaardigde geen bezwaar het betreffende wetsontwerp in do afdeelingen te doen onderzoeken. Bij den aanvang der gehouden verga dering is den heer de Visser (comm.) verlof verleend tot het richten van vragen aan do rogeering in verband met de ge beurtenissen te Samarinda ter Zuid-Oost kust van Borneo, waarbij volgens de tele grammen uit Indië twaalf Chineczen ge dood en 25 personen werden gewond, als mede in zake het optreden van den Ne- derlandschcn gezant te Peking en het ant woord van den minister van Buitenland- sche Zaken op de vragen van het kamer lid Albarda gegeven. Be heer B ij 1 e- veld (A.-R had bezwaar deze interpella tie toe staan omdat daartoe z.i. geen aan leiding is. Spr. achtte haar nóch in het be lang van ons land, nóch in dat van Indië. Het verzoek werd evenwel toegestaan met 53 tegen 15 stemmen. Tegen stem den de heeren B r a a t (plattelander), eenige anti-revolutionnairen, eenige Chr.- ïï'storischen, ds. Lingbeek en ds. Kersten. De interpellatie zal gesplitst worden be handeld. Be vragen inzake het gebeurdo te Samarinda zullen tot den minister van Koloniën en die aangaande het optreden van don gezant te Peking tot den minister van Buitonlandsche Zaken worden ge richt. Na het sluiten der openbare vergade ring, begaf de Kamer zich in de afdeelin gen voor onderzoek van verschillende wetsontwerpen R. K. STAATSPARTIJ. Het werkprogram van den Partijraad. Het Partij-secretariaat deelt ons thans mede, het werkprogram voor den Par tijraad, zooals dit door het Partijbestuur in overleg met den Aroorzitter van den Partijraad, Mgr. dr. Nolens, is vastgesteld. 1. Partijraadvergadering op 2 Juli a.s. (reeds aangekondigd): Behandeling van het ontwerp-kiesreglement. 2. Partijraad vergadering in November a.s. (Dit is de Jaarvergadering volgens art. 15 van liet Par tij reglement): Behandeling van het belastingvraagstuk. Door 't Partijbestuur zijn drie prac-ad- viseurs uitgenoodigd. Het zijn do heeren F. Swane, notaris te Utrecht; I. M. H. van do Ven, inspecteur der Dir. Belastin gen en Hoofdbestuurslid van don Bond van Groote Gezinnen te Heerlen, en prof. dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer te '8-G raven ha ge. 3. Partijraadvergadering in bet voor jaar 1928, met als hoofdpunt der agenda: de socialo wetgeving. 4. Partijraadsverg- dering in November 1928. (Dit is de Jaarvergadering bedoeld in art. 15 Partijreglement). Krachtens art. 15, lid 8, zal in deze ver gadering het program voor de nieuwe wetgevende periode worden behandeld. (Tn 1929 zijn er n.l. wederom Tweede Ka merverkiezingen.) Vertrouwd mag worden, dat de Partij- raadvergaderingen van November 1927 en Voorjaar 1928 op twee zeer belangrijko punten vruchtbaren en nuttigen vóór-ar beid zullen tot stand brengen, dio bij de vaststelling van het Program in Novem ber 1928 tot zijn recht zal komen. Zooals men weet, is dit toch do bedoe ling van bet werk van den Partijraad, om door behandeling en bestudeering van bc- Inagrijkc staatkundige vraagstukken, een degelijke voorbereiding te verkrijgen van bet vóór dc verkiezingen vast to stellen Program. Het spreekt van zelf, dat deze opzet in 1928 nog niet geheel tot zijn volle recht kan komen, omdat do reorganisatie-arbeid (bet kiesreglement daarbij inbegrepen) 1926 en half 1927 heeft, opgevorderd. Bij een normalen loop van zaken, wanneer men twee Partijraadvergadcringcn per jaar als basis neemt, zijn zes Partij raadvergaderingen beschikbaar voor be handeling van staatkundige vraagstuk ken, vóór men tot de Program-vergadering komt. Ditmaal zijn slechts twee zulko ver gaderingen mogelijk. Uit het bovenstaande moge duidelijk blijken do reden, die het Partijbestuur er toe bewoog do behandeling van het Ont- wcrp-Kicsreglement niet tot bet najaar 1927 tc verschuiven. Daardoor zou voor dc voorbereiding der Programvergadering 1928 slechts één Partijraadvergadering zijn overgebleven, hetgeen den opzet der reorganisatio in liooge mate zou hebben geschaad. Daarom is het Partijbestuur, na ampelo bespreking en overweging, heengestapt over het bezwaar, dat onte genzeggelijk in het samenvallen der actie voor gemeenteraadsverkcizingen en de be handelingstermijn van het Kiesreglement is gelegen. Do publicatie van het werkprogram voor den Partijraad geschiedt op verzoek van eenige partijraadlcden, in do eerste vergadering van dat College geuit- Het is nuttig, dat de geheelo R. K. Staatspartij weet, welk werkprogram voor den Partij raad is opgesteld, opdat de verschillende instanties hare belangstelling op die on derwerpen kunnen richten. Belangrijke order voor de Nederlandsche Scheepswerven. Gisteren heeft de gunning plaats gehad voor de vier motor-vrachtschepen, waar voor de directie van de Stoomvaartmij. „Nederland" onlangs offerten heeft aan gevraagd bij hinnenlandsche en buitenland sche scheepswerven. Do geheelo order is in Nederland ge plaatst kunnen worden, en wel hij de Ne derlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, de Rotterdamsche Droogdok maatschappij te Rotterdam, en do Ko ninklijke Maatschappij „D© Schelde" te Vlissingen. Beide eerstgenoemde maatschappijen hebben de opdracht gekregen voor den bouw van een schip, terwijl de Koninklij ke Maatschappij „Be Schelde" twee dezer schepen zal bouwen. Ü1T DE Ofw3SEWii& KATWIJK. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De heer N Parlevliet, voor de neutrale Kiesvereen. Gemeentrbclcng gecandidoerd, heeft hiervoor bedankt. In zijn plaats treedt de heer P. van Duivenbode. Het ingediende bezwaar betreffende de uitslag der gemeenteraadsverkiezing is door het boofdstembureau in openbare vergadering onderzocht en ongegrond verklaard, zoo dat in het aantal toegewezen zetels geen verandering kemt. Bij den penningmeester der B. K. Kies- vereeniging zijn nog als gift ontvangen 2 Obligaties Lcening 1020 R. K. Kiesvereeni- ging, onder letters N.N. UITHOORN. Noodlanding. Gistermiddag te kwart over zes moest een vliegtuig, komende uit Keulen, een noodlanding doen nabij Uithoorn bij 't Tha- merhuis. Het gevaarte kwam dusdanig te recht, dat de bestuurder verwond werd aan neus en hoofd De 4 overige inzittenden: 2 dames en 2 heeren, kwamen er wonder boven wonder met den schrik af. De bestuurder, meldt men ons nader, was bet spoor bijstor. Hij had naar Schip- bol gezocht, maar niet gevonden daar door de noodlanding. Dr. J. de Jong, arts alhier, was spoedig ter plaatse om den gewonde te verbinden. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Totaal uitgebracht 1846 stemmen, van onwaarde 37 stemmen, aantal geldige stemmen 1809, verdeeld als volgt over de vijf lijsten: Lijst I (Christ.-Hist.) 368 st. lijst IE (A.-R.) 373 st.; lijst III (Vrijheids bond 212 st.; lijst IV (S.D.A.P.) 191 stem men, lijst V R.-K.) 666 stemmen. De stemmen op de Kath. lijst uitge bracht waren als volgt verdeeld: J. A. Mens 637, L. J. van Leeuwen 8, W. G. Duij- nisveld 2, J. F. de Kleermaeker 3, P. J. Root 1, C. van "Wissen H.zn. 9, G. Lam- boo 4, J. C. Wagtendonk Jr. 2, te samen 066. Do kiesdeeler was 164 5/11. De nieuwe Raad zal als volgt zijn sa mengesteld O h r i s t.-H i s t. 2 leden, A. Verboon aftr., J. J. Dijkman aftr.Anti- Re v. hoogstwaarschijnlijk 3 leden, O. Eg- gink Sr. aftr., J. W. Bakker, D. Limburg aftr. (de heer J. Taal verschijnt dus niet meer in den raad); Vrijheidsbond 1 lid, W. A. A. J. Baron Schimmelpenninclc van der Oye aftr.; S.D.A.P. 1 lid, J. Bragaar; R.-Katb. 4 leden, J. A. Mens aftr., L. J. van Leeuwen, W. G. Duijnis- veld aftr. en J. F. do Kleermaeker aftr. De verhouding der partijen is dus waar schijnlijk onveranderd. Bij deze verkiezing is ook wederom de waarde van ééne stem gebleken, daar na melijk de A.-R. partij, wanneer zij één stem minder zou hebben uitgebracht dan thans haar derde zetel in den raad zeer zeker niet had kunnen behouden door de gewijzigde kieswet. Zoo is dan voor onze Gemeente heden deze Gemeenteraadsverkiezing gepasseerd. Bracht de R.-K. partij in 1923 in het ge heel 633 stemmen uit, thans is dit getal gestegen tot 668 geldige stemmen. Een grooto vooruitgang is dit niet te noemen, al kunnen wij tevreden zijn in vergelijking met de A.-R. partij, die in plaats van vooruit is gegaan 7 stemmen achteruit ge gaan is. De Christ.-Hist. daarentegen zijn vergeleken bij 1923 met 53 stemmen voor uitgegaan (is dit soms om de groote demo- catie?? in deze partij of is dit een gevolg van hare behoudensgezindheid?) Ook de Vrijheidsbond is 13 stemmen vooruitge gaan, ook dus maar gering, vergeleken bij do grootero uitbreiding van bet kiezers korps. Ook de S.D.A.P. is in stemmenaan- tal vooruitgegaan daar deze partij in 1923 uitbracht 135 stemmen en thans 191 stemmen, dus 56 stemmen is vooruitge gaan. Wat deze verkiezing een zittend lid in één der stemburcaux, wel heeft geleerd is dit, dat het zeer noodzakelijk is dat men onze menschen leert stemmen, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge klinken, daar hem door ervaring bekönd is, dat bij deze stemming zeer zeker een 10-tal stem men van R.-K. zijn verloren gegaan, om dat zij op hun stembiljet cp verkeerde ma nier, hun stem, hoe goed gemeend ook, hebben uitgebracht. Er ia dus voor onze propagandaclubs nog zeker wel zeer nut tig werk te verrichten. En nu het eindbesluit. Wanneer men de Ledikanten in P.P. en eiken geschilderd 6.50 Idem, exira hoog. 14.00 In massief eiken 22.75 Alles in prima afwerking. vraag stelt of men tevreden kan zijn met den uitslag van deze verkiezing, dan kan worden geantwoord: „Ja noch neen". Het is niet tegengevallen, het is niet medege- vallen. Om een definitief oordeel uit te spreken is beden nog niet de tijd. Im mers er zijn verschillende factoren aanwe zig, die hierin een woordje medespreken. Wel is gebleken, dat do uitbreiding onzer Gemeente nu niet direct in het voordeel is der R.-K., Dat de R.-K. hun 4 zetels in den raad zouden behouden is ook steeds beweerd, maar men vergeet dat wij bij de 4 zetels maar een overschot hebben van 8 2/11 stem, dus zeer gering. Wel heeft deze verkiezing wederom bewezen dat het voor ons een hoogo noodzakelijkheid zal blijken in onze gemeente als een massale eenheid op te treden. Geboren: Florcntina Cornelia d. van P. Schuitemaker en M. A.^Rijkevorst Jo hanna Helena Christina d. van J. A. van Heusden en J. II. C. Ranselaar. Ondertrouwd: C. L. Beutwelzen 24 j. en M. P. E. van der Werf 21 j. S. de Graaf 44 j. en G. Floor 39 j. W. J. Vastenburg 21 j. en H G. V Tukker 18 j. Getrouwd: J. Zonneveld en G. Th. v. Vliet R. D. Thierry en A. Kooi. Overleden: N. P. van Gassel 58 j. WARMOND. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Do uitslag van de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing is als volgt: Lijst I (R.-Kath.). Uitgebracht 621 stem men, verdeeld al3 volgt: W. H. Heemskerk 581, G. M. van Stijn Sr. 1, J. H. Haver kort 9, G. Onderwater 6, C. Zwetsloot 5, J. L. M. Bakker 15, J. van Moorsel 4. Lijst II (Gemeentebelang). Uitgebracht 187 st., verdeeld als volgt: Alb. Oudshoorn 139, Mr. D. W. Molhuizen 30, J. Langeaar 6, G. J. Pijnacker-Hordijk 12. Lijst III (Christ.-Hist. en Anti-Rev. ge combineerd). Uitgebracht 183, verdeeld als volgt: J. K. Heijl 159, J. Dekker 8, J. G. van der Voet 3, P. v. d. Heijden 2, G. v. Zeijl 4, C. Wilbrink Jr. 3, G. Breedijk 4 Totaal uitgebrachte st. 1027, van on waarde 36, aantal geldige stemmen 991. De kiesdeeler was 141 4/7. De nieuwe Raad zal als volgt zijn sa mengesteld: R.-Kath: 5 leden, W. H. Heemskerk (aftr. weth.), G. M. van Stijn Sr. (aftr.), J. H. Haverkort (aftr.), C. van Schie (aftr.) en G. Onderwater; Ghrist- Hist.: 1 lid, J. K. Heijl (aftr.) en Ge meentebelang 1 zetel: Alb. Ouds hoorn (aftr. weth.) In den nieuwen Raad komt niet terug Mr. D. W. Molhuizen, in wiens plaats G Onderwater (R.-K.) komt, zoodat de Ka tholieken een winst van 1 zetel behalen, wat te danken is aan de prachtige opkomst van bijna alle Kath. kiezeressen en kiezers. Gered. In een onbewaakt oogenblik geraakte een 2-jarig kind van A. Haverkort in een voor het huis liggende sloot. Op het hulpgeroep van andere kinderen kwam het 19-jarig b« urmeisje Cor Juffermans toe snellen. Deze bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed in de smerige baggersloot, en mocht het genoegen smaken de kleine, welko reeds bewusteloos was, van een wis sen dood te redden. Dr. Walenkamp was spoedig ter plaatse en nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, kwam het kind weer bij. Het maakt bet thans weer rede lijk wel. WOUBRUGGE. Vcenderpolder. In de Oude Rechtka- mer vergaderde heden onder leiding van den dijkgraaf, den heer M. J. Mooren, het bestuur en de Ingelanden van den Veen- derpolder alhier. De penningm. deed daar na verslag van zijn gehouden beheer. Do ontvangsten waren 3527.05, de uitgaven 3118.31*, goed slot 408.73. De voorz. brengt de begrooting over 1927 ter tafel die na bespreking werd vastgesteld op in en uilgaven 14547.64. Besloten werd voor de kosten der verbeterde bemaling een leening te sluiten van 9000, terwijl verschillende deelen van de windmolen worden te koop gesteld. ZOETERMEER. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Do uitslag van de gister gehouden ge meenteraadsverkiezing is als volgt: Lijst I (R.K.) uitgebracht 234 stemmen, verdeeld als volgt: J. Groenewegen Hzn. 172, G. L. de Groot 5. J. P. Boonekamp 0, Jac. Verwer 3, J. A. Duinisveld 52, P. L. J van Bohemen 1, Jac. Berk. Lijst II (H. G. S.) Uitgebracht 43 stem men. Lijst III (A. R.) Uitgebracht 90 stem men. Lijst IV (G. H.) Uitgebracht 63 slem- men. Lijst V (V. B.). Uitgebracht 87 stemmen. Lijst VI (S. G. P.) Uitgebracht 79 stem men. Lijst VII. (Vrije Arb. lijst). Uitgebracht 45 stemmen. Aantal kiezers 695. Totaal uitgebracht G50 stemmen, van onwaarde 9, aantal geldige stemmen 641. De kiesdeeler was 91 4/7. De nieuwe raad zal als volgt zijn samen gesteld: R. K. 3 leden J. W. Groenewegen Hz. (aftr.), G. L. de Groot, en J. A. Dui nisveld met voorkeurstemmen. A. R. 1 lid A G. Scheer. C. H. 1 lid J. N. van Recuwijk. V.B. 1 lid Facel Schaeffer (aftr.) en S. G. P. 1 lid J. C. van Dorp. Do H. G. S. verliest haar zetel, terwijl de tweede zetel van den V. B. door die partij niet meer bezet wordt. Van den ouden raad zijn 5 leden niet herkozen, nl J P. Boonekamp en J. Verwer (R.K.); M. Bos Az. (H.G S.) en J. Scheer waren niet B.) en J. Scheer (A.R.). Do heeren M. Bos Az. (H.G.S. en J. Scheer waren niet gecandideerd. De aftredende raad bestond uit 3 R. K., 1 H. G. S., 1 A. R„ 0 G. H., 2 V B., 0 S. G. P. DE HBJIMSTREEK BOSKOOP. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Do uitslag van de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing is als volgt: Lijst 1 (Christ. Hist.), uitgebracht 380 stemmen, verdeeld als volgt: A. Nijhof 305, P. Loef 18, W. Kranenburg 25, A. Ab- benbroek 11, W. van Bergen 10, W. Hoo- gendoorn Jczn. 2, G. Hoogendoorn 5, D. de Bruijn 3. Lijst II (Anti-Rev.). Uitgebracht 752 st., verdeeld als volgt: E. Guldemond 520, J. J. Grootendorst 58, D. Mesman 21, Corn, do Wolf 57, A. Keijzer 39, H. Haring 9, J. de Mol 27, J. Loef 4, G. Akerboom 4, J. H. v. Usnabruggo 16. Lijst 111 (S.D.A.P.). Uitgebracht 318 st verdeeld als volgt: P. D. Noest 306, L. 't Hart 4, M. StigterTos 6, J. van Veen Spruit 1, P. W. Buitendijk 1. Lijst IV (R.-K.): Uitgebracht 569 stem men, verdeeld als volgt: A. Brand Pz. 522, Th. A. Houdijk 3, H. A. Boekraad 9, H Redegeld 30, H. Fase 2, W. van Lint 2. Lijst V (V. B.). Uitgebracht 645 stem men, verdeeld als volgt: J van Gelderen 473, W. G. van Kleef Kz. 36, W. de Ruij ter 71, J. Radder 26, G. Boer Pz. 6, J. W. Eb- binge 15, H. Koster 3, P. J. G. Oosthoek 5, W. Kruiswijk 3, W. M. de Vos 7. Lijst VI (Staatk. Geref. Partij). Uitge bracht 107 stemmen, verdeeld als volgt: G. Bos 92, D. Verburg 6, J. Broer 9. Totaal uitgebracht 2842 stemmen, van onwaarde 71, aantal geldige stemmen 2771 Do kiesdeeler was 213. De nieuwo Raad zal als volgt zijn samen gesteld: Christ.-Hist.: 2 leden, A. Nijhof (aftr.), P. Loef (aftr.); Anti.Rev.: 4 le den, E. Guldemond (aftr.), J. J. Grooten dorst (aftr.), D. Mesman (aftr.), Corn, de Wolf (aftr.); S. D. A. P.: 1 lid, P. D. Noest (aftr.); R.-Kath:: 3 leden, A. Brand Pz. (aftr.), Th. A. Houdijk (aftr.), H. A. Boek raad (aftr.); Vrijheidsbond: 3 leden; J. van Gelderen (aftr.), W. G. van Kleef (aftr.), W. de Ruijter. Do verhouding der partijen is dezelfde gebleven. KOUDEKERK. De brug over den Rijn. In de raads vergadering van Maandag j.l. werd beslo ten aan Ged. Stat„n mede te deelen, dat uit do gemeentekas geen gelden kunnen wor den beschikbaar gesteld voor afkoop van het veerrecht en aankoop van de brug over den Rijn met het daarbij behoorende huis, op grond dat de daarvoor to doene uitga ven, ook in verband met den slechten toe stand, waarin de brug verkeert, noch ge heel noch gedeeltelijk door een gemeente als dezo kunnen worden gedragen. Polderbestuur. In do vergadering van ingelanden van den Hondsdijkschen Polder is tot voorzitter van dien polder herkozen de heer Ant. van Egmohd en tot poldermeester ter voorziening in de vaca ture ontstaan tengevolge van het overlij den van den heer D. Reijneveld, de beer K. Reijneve'd. Voorts werden de rekening en begroot'ng vastgesteld en de omslag be paald op 3.75 per H.A. REEUWIJK. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gekozen zijn tot raadslid de heeren W. do Jong, Th. v. Leeuwen Bz. en S. van Rijn, allen R.-K.; G. Vente en J. Reer, V.-B., J. G. Hagen en O. Teekens, A.-R A. Verboom en J. D. Buitenhuis, C.-H.; en W. Schouten en J. Doeland S.D.A.P. Do R.-K. partij heeft, volgens do „N. R. Crt." tegen dezen uitslag protest aangetee kend. Zij meent recht te hebben op 4 zetels ZEVENHOVEN. Personalia. Onze vroegere plaatsge noot de eer. broeder Lambertus (in de we reld de heer E. Verleun) is te Kaatsheu vel in het Missiebuis plotseling overle den. Geboren: Jacobus Antonius z. van G. Hooijman en D. G. Ninwendijk. STADSNIEUWS PROF. KRABBE GEHULDIGD. Aanbieding van een huldeblijk dcor een Commissie uit zijn oud-leerlingen. Met het oog op het aftreden van prof. mr. H. Krabbe, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, als hoogleeraar in het staatsrecht aan de Leidscbe universi teit, bad zich uit een groot aantal oud-lecr- liugcn van prof. Krabbe een commissie ge vormd, met het doel dezen hooglceraar cn omiuenten kenner van ons staatsrecht op den dag van zijn afscheidscollege een hul deblijk aa:. te bieden voor bet.vele en be langrijke, wat hij voor de staatswetenschap Katholieke Agentia LEIOEN. Franciscus Tentoonstelling in de Ta kenhal tot en met 6 Juni. Geopend Oo werkdagen van 10 uur voorm. tot 4 U|J. nam. Op Zon- cn Feestdagen van 12.3oli uur nam. Vrijdag. R. K. Ver. vanNHandelsrcizieor; Den.Burcht, 8.30 uur. Algemeene Agenda LEIDEN. Van Woensdagavond 8 uur tot Vrijdag, morgen 8 uur nemen de volgende buisart" sen den dienst waar: Dr Niemer, Stationsweg Dr Schreuder, Plantsoen Dr. Starck, Witto Singel 29. Dr Veldhuyzen, Hooigracht 84 De geneeskundige dienst to Ocgs|. geest wordt van Woensdagavond 8 uut tot Vrijdagavond 8 uur waargenomen door: Dr. Varekamp, Geverslraat 32. tel 1916. Het Doorzitten bij Wielrijden, een doo: de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten vprzacht cn geneest men me: Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROLl in het algemeen en voor zijn leerlingen i' bet bijzonder beeft gedaan. De oproep, welke deze commissie toi prof. Krabbe's oud-leerlingen had gericht, om haar in staat te stellen den voorlreffe lijken leermeester van hun groote achtin: voor hem en voor liet door hem gegeva onderwijs te doen blijken, vond bij hen on verdeelde instemming en uit alle deelen des lands kwamen voor dit doel bijdragen iii teneinde het plan der commissie, nameliji het samenstellen-van een boekwerk, waarl; prof. Krabbe's voornaamste werken zij. bijeengebracht en waarin tevens verschil lenden zijner oud-leerlingen een onderwen van staatsrechterli.iken aard zouden behar- delen, te verwezenlijken. De commissie b stond uit de heeren Prof mr. Kranenber. hoogleeraar te Amsterdam, voorzitter: m J. J. Boasson. Den Haag: mr J H Gar; Den Haag; Mr. F J. A. Huart, Leeuwar den; Mr. L. A. Kesper, Den Haag: Mr l G. J. M. Kappevne van do Connelle, Am sterdam secretaris-nenningmeestor): Mr Dr. E. van Raalto, Don Haa": Mr Dr. C J H. Schepel, lid van den Hoogon Raai der Nederlanden, Den Haag; Mr ür A I. Scholten, secretaris-generaal van het de partement van Arbeid. Den Haag; Pro! Mr. Dr. H. Frijda, hooglceraar te Amster dam en Mr Dr. R. H baron do Vos va; Sleenwijk. griffier van de Tweede Famn Vanmiddag heeft de geheelo commissi zich ten huize van prof Krabbe vervoesd waar de voorzitter, prof Kranenburg, he: na een hartelijke toespraak, waarin hij c' groote verdiensten van prof. Krabbe vo do staatsrechtswetenschap en zijn voorin: felijke gaven ais docent schotste. Imt liuld blüIr overhandigde, lsmede een album n- de namen zijner oud-leerlin"on. die tot d huldeblijk hebben bijgedragen. Het aan prof. Krabbe aangeboden hit deblijk bestaat uit een twee deelen beril tend boekwerk en is uitgegeven door <i; firma Martinus Niihoff, te 's-G raven haft Het heeft tot tijel: Staatsrechtelijke Onslel Jen, uitgegeven ter ;elegenheid van hot af treden van prof H. Krabbe, als hoo; leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leitjes In het voorbericht draagt do commissi1 het werk met de volgende roee'en aan nro! Krabbe op: „Nu Krabbe afscheid gaat nemen \t- zijn universitaire werkzaamheid hebfe zijn oud-leerlingen den drang in zich s; voeld uiting te geven aan hun groote syt pathio en waardeering voor hun lcerme^ ter. De vorm was, meenden zij. aan^evi zen door den aard van Krabbe's person en streven. In zijn werk is ntwikkelitj' met de uitgave van een aantal waardevol' artikelen, die, in verschillende jaar^ane^ van meerdere tijdschriften opgenomen, vo' vele beoefenaars van het staatsrecht nie gemakkelijk toegankelijk waren, wori' naar het oordeel der commissie, de staah rechtswetenschap, waaraan Krabbe beste krachten wijdde, ten zeerste gedieD^ Een kenmerkende eigenschap van Krat bo's vervulling van zijn lioogleeraar&aml is geweest, dat hij dc studenten met belanf stelling gelegenheid gaf voor en ben te prikkelen tót zelfstandige Werkzaanw Een belangrijk deel van de voorbereidin- voor het vroegere doctoraal-examen cd staatswetenschap bestond in eigen we:» der studenten, en bespreking daarvan bet privatissimum van prof. Krabbe" Na gewezen te hebben op dc opstellen den tweeden bundel van de hand van ver schillende zijner oud-leerlingen besluit k voorwoord „Moge do lezing van deze opstellen herinnering aan do vele uren van leven®'- debat over belangrijke staatsrechtelijk vraagstukken in verschillende perioden w zijn vruchtbare academische werkzaamnf' bij Krabbe oproepen, gelijk bet schrijf do gedachten dikwijls daarnaar heeft te ruggeleid". Behalve dit voorwoord in den eeroif bundel, welke, zooals reeds gezegd, ui sluitend staatsrechtelijke opstellen J prof. Krabbe bevat, bevat bet eerste fl* hot sprekend gekkend portret van PJ; Krabbe. Be van de hand van prof. Kra« in den loop der jaren verschenen art' len, welke in den eersten bundel nomen, zijn de volgende: Hot vVefc grip (Bijdragon tot de kennis van Staats-, Provinciaal cn Gemeen lehes in Nederland, 28ste deel. Nieuwe 15de deel, (de afl. 1886); Constitution^ Monarchie (De Gids 1900): Dc Eerslejv mcr (Dc Gids 1910); Oud- en

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2