Derde Blad. gemeenteraadsverkiezing. Voor een gezellig avondje, Mevrouw, laat u toch zeker VERHAGEN's parijsche wafels „rkumcfl" en „milko" halen?? Van elk een ons??? ARME FAMILIE. Woensdag 18 Mei 1927 '^STADSMBEUWS De lüst tier R. K. Staatspartij beeft het nummer gekregen. Vanaf dit oogenblik moet ieder Katho liek kiezer (es) onzer stad dit nummer vast in het geheugen prenten, zoo, dat hij of zjj op den dag der verkiezing Dinsdag a.s. niet anders dan op lijst 10 kan stemmen. Het mag en kan niet anders. Door niemand late men zich afbren gen van zijn onwrikbaar besluit, om te stemmen op lijst 10 Het parool zij van nu af: STEMT ALLÉÉN OP LIJST 10 brieven van een wandelaar. iy Ik moet beginnen met te zeggen, dat bet niet meevalt mijn belofte, in den vorigen brief gegeven, te houden. Niet dat ik te gen de wandeling opzag, al was bet bitter koud; daar komt men wel over heen. Ech ter niet zoo gemakkelijk over alles wat ten aanzien van ons nieuwe politie-bu- reau "mrdt gefantaseerd en op den kop ges'afe^n. 't Is al lichtelijk verwonderlijk als men zoo hoort wat er zich al zoo om dit bouwwerk afspeelt, boe uit den volks mond dingen ter oore van de goegemeente komen, die onmogelijk waar kunnen zijn. Eerstens speelt men kie-ke-boe, waar staat het? En daarin schuilt een tikje ge zonde humor Men zegt dat er 's avonds een lichthand komt op de Breestraat, die om een hoek wijst naar het politie-bureau. Nu is het ons inziens niet onlogisch, dat men voor een gebouw als dit, toch een meer waardige plaats had kunnen kiezen. Wie stopt nu een monumentaal gebouw buiten den gezichtskring cn wie gaat nu toch den vreemdeling dwingen te zoeken naar een politie-bureau dat toch de vraagbaak van allen moet zijn. Was daar geen betere plaats voor te vinden ge weest. Het huis van wijlen notaris Coe- bergh en dat daarnaast, op den hoek, was een kostelijke plek geweest om dit gebouw neer te zetten. En dan had de el ders uitgesproken vrees voor vernieling van bet aspect geen gevelbreuk geëischt, docb intact had kunnen blijven bet mooie front en achteruit bad men volop gelegen heid gehad den buitendienst te doen func- tioneeren; daar had men aan de Bree straat geen spatje last van behoeven to hebben Of wel een plaats op een terrein, dat zich meer dan waar ook, uitstekend voor een politiebureau had geleend en waar bovendien nog -het grooto voordeel aan verbonden was, dat het ligt aan een grooto verkeersweg en toch nog in het cen trum van de stad. En dan noem ik het terrein van „Amicitia", oftewel „de bit- lerschuur" op den Stationsweg. Eerstens had geen kostbare huizenaankoop behoe ven te geschieden; er was volop grónd, in eigendom van de gemeente. Bovendien had een tikje overleg en een beetje saam- hoorigheid tusschen de verschillende dien sten een pracht gelegenheid geschapen om op dat flinke terrein al de diensten: brand weer, geneesk. dienst te zamen te brengen, wat bovendien gemakkelijk is en ook voor delig, daar zij toch in de meeste geval len op elkanders hulp zijn aangewezen. En voor „de schuur" was het niet erg ge weest. Alleen kan men er zich wat wre velig over maken als men ziet dat een ding waarvoor hij de leden zelve geen zier animo beslaat, zulk een mooie plek in dit stadsdeel moet innemen. Als wij de oude archieven napluizen dan kunnen wij ons hegrijpen dat, in den voortijd, toen het sociëteitsleven nog eenig raison had, de vroedschap aan zoo'n politiek na verwan te en in de sociëteit den gemeentedienst uitmakende burgers een zoodanig terrein afstond! Doch, nu leven wij in andere tijden en privileges van voor jaren moeten wijken voor wat het algemeen belang eischt. En vooral heeft men ten opzichte van het nieuwe politiebureau een schoone gelegen heid laten voorbijgaan om aan een mooi stadsdeel een monumentaal gebouw te- scheppen, dat niet gezocht behoefde te worden, doch dat het aanzien van dat stadsdeel aanmerkelijk had verhoogd niet alleen, doch de aan dit gebouw besteedde groote kosten en enorme overschrijvin gen eenigszins meer verdedigbaar ge maakt. Is het wonder dat de burgerij, die eerst maar wat mompelde, doch nu luidop per sonen, financiën, enz. bespreekt, daartoe als vanzeive komt, omdat reers meer dan i een jaar geleden de oplevering had moeten geschieden en nu alles in een waas van groote geheimzinnigheid ziet, die als het tot een opklaring komt, wel een beeld zal geven van een toestand, welke toch niet doodgezwegen kan worden. Want als het waar is wat zoo hier en daar verluidt dan hebben we een politiebureau, cum annex is doch ook een groote strop, die de burgerij te betalen krijgt. Men "vraagt*gjkander af, wie de schuld is van dit schoone drama en men noemt volop namen. Laat men dit nu niet doen. Ons kwam ter oore dat een streng en nauwkeurig onderzoek gaande is en we -zullen daarin moeten berusten en afwachten. Alleen willen wij hopen, dat de burgerij ten volle zal worden bevredigd, opdat dat heen-en-weer-geslinger een ein de neme en de publieke opinie bevrediging vinde in het feit dat waar dit noodig is recht worde gedaan. EEN WANDELAAR. De stemplicht. Lichamelijk hulpbehoevenden. Het blijkt, dat onze huisbezoekers nog niet altijd weten, hoe gehandeld moet worden, wanneer een kiezer lichamelijk hulpbehoevend is en de hulp die hij op den stemdag noodig heeft begeert zoo schrijft de „Nieuwe Leidsche Crt." en wij mc-enep, dat deze opmerking juist is. Het blad vervolgt dan: - Art. 78 der Kieswet zegl: Wanneer blijkt, dat een kiezer lichamelijk hulpbe hoevend is, kan de voorzitter van hot stembureau toestaan dat hij zich doe bij staan. Hieruit blijkt drieërlei: le. dat de Voorzitter van het Stem bureau moet toestaan dat de hulpbehoe vende kiezer zich doe bijstaan: 2e. dat de kiezer zelf beslist over don bijstand n.l. door wien dat zal geschieden; 3e dat de hulpbehoevendheid bliiken moet. Volgens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij de behandeling van het ontwerp der Kieswet moet onder dien bijstand ook zelfs gerekend worden dat zoo noodig een ander voor den hulp behoevenden kiezer met het stempotlood de bedoelde keuze mag verrichten. Het is dus onjuist te meenen dat men een kiezer die aan verlamming lijdt, of die sterk beeft, zoodat hij onmogelijk zelf zijn stem kan uitbrengen, de hand moet vasthouden, opdat de hand van den kie zer, en die alleen, het stempotlood han teert. In die gevallen kan wel degelijk worden toegestaan dat een ander de hulp verleent. Verschillende beslissingen zijn er reeds genomen die hebben uitgemaakt, dat hij stand aan kiezers, die niet, zooaLs de wet eischt, werkelijk lichamelijk hulpbe hoevend zijn, tot vernietiging van de stemming leiden moet. Daarom is simu latie van hulpbehoevendheid ongeoor loofd. Wij vertrouwen echter dat de Voor zitters onzer Stembureaux in dezen een billijk oordeel zullen vellen. 'raaggi—a—B—attaaa—a Letteren en Kunst Dr. P. J. H. Cuypers herdacht. Woensdagavond om half negen werd de herdenking van dr. Cuypers' eeuwfeest in het Rijksmuseum te Amsterdam voortge zet met een bijeenkomst, o.a. bijgewoond door den burgemeester en wethouder Wi- baut. Eerste spreker was de architect, Jan Stuyt, die een rede hield over Cuypers als bouwkunstenaar. Tweede spreker was pater B. H. Molken- boer O.P., lector van de R. K. Universiteit van Nijmegen. Huib Luns sprak tenslotte over: Dr. Cuypers, den grooten arbeider. mot* Hajis EN HOF, wat elke maand te doen geeft. 2e helft Mei. Geef nu acht of op uw akkers in hot eene of andere gewas ziekte zich vertoont. Merkt ge iets bijzonders op, vraag dan uw rijkslandbouwconsulent om raad Zoo (reedt de Hooghalensche of zure ziekte op een pront aantal velden op: zij teekent zich af in do haver door onregel matig gele plekken: de zieke planten zijn smalbladig, grasachtig, min of meer krui pend, de bladeren zijn in de lengterichting gedraaid. Oorzaak: kalkgebrek. Veel min der komt de Veenkoloniale Ha ver ziek te voor, oorzaak: te veel kalk. Vaak ziet men ze optreden op plekken, waar 'kalkhoopen hebben gestaan: de haver ,is dan bronsachtig geelgroen, de bladeren knikken halfweg en krijgen ddrre vlekken; is de ziekte erg, dan verschrompelt de ge- heele plant. Geneesmiddel: uitstrooiing van 50 Kilo mangaansulfaat per Hectare, liefst tijdens een regenbuitje. Soms ziet men bok haver met roodbruine afstervende blad punten meest op oud bouwland. Vermoe delijk is dit dan een soort van ontgin ningsziekte, waartegenkopervitriool kan worden aangewend: 50 a 60 Kg. per Hectare. Ook compost is uitstekend, maa.r in vele gevallen te duur. Gewoonlijk ver- loont de ontginningsziekte zich eind Mei, het kopervitriool wordt dan met de Chili ineeëgd. Prachtige resultaten heeft men hiermee, vooral in Drente, verkregen. Het is nu ook de tijd om verschillende on kruiden te vernietigen door uitstrooiing in den vroegen morgen van fijngemalen kainiet. Wilde kamillen, rits en diverse on kruiden in haver, en korenbloemen in rog ge, zijn legen het goedje niet bestand. Op de breede, behaarde bladeren van herik, dauwnetel, distel, korenbloem, wikke enz. blijft, als de planten vochtig zijn, de kai niet kleven en vernietigt ze. Daarentegen glijden de kainietdeeltjes langs de gladde bladeren dor jonge grasplanten, zonder, blijvende schade aan te-richten. Uitdrukke lijk verlange men echter fijngemalen kai niet; ze moet stof fijn zijn en zooveel moge lijk stuiven, en vóór het gebruik daarom droog bewaard worden. Als regels gelden: Strooi de kainiet uit als het onkruid 3 tot 5 blaadjes heeft; strooi vroeg in den mor gen, ais tiet Ulihiulü flink nat rail <lt» dauw is, óf na regen, wanneer zonneschijn verwacht mag worden; strooi 600 tot 1000 Kg. per Hectare. Nauw is de groei der gewassen begonnen, of de slak vertoont zich ook alweer en vangt haar vernielings werk aan. Menigen boer en tuinder heugt het nog maar al le goed, wat schade do slakken verleden jaar en ook in '25 heb ben aangericht. En het regende vragen: „Wat kunnen wij doen tegen de slakken- plaag? De gewone middelen: keukenzout, kalk e. a. falen als de slak in enorme mas sa's optreedt. Het schijnt echter, dat nu van uit Engeland redding wordt geboden. Men nam daar in de laatste jaTen interes sante poeven togen de grauwe en zwarte akkerslakken. Do heer H. Lindeman te Amsterdam vertelt er van in het „Tijd schrift over Plantenziekten". Verschillen de middelen, werden beproefd. Het doel was te vinden een bestrijdingsmiddel, liefst een droog strooipoeder, dat: lo. de slakken doodt; 2o. de gewassen niet schaadt; 3o. zonder machine 'en op eenvoudige wijze te gebruiken is, en 4o. in groote hoeveelheden legen een billijken prijs is te verkrijgen. Men heeft dit nu gevonden in een meng sel -van kainiet on fijngemalen kopersul faat (kopervitriool): 1 dool van het laatste op 20 d. kainiet, 't zij van de gewone in den handel zijnde fijne kainiet, óf van de fijngemalen kainiet, welke men ter bestrij ding van het onkruid gebruikt. Men strooit van het mengsel 400 Kg. per H.A. uit, bij droog weer, en let wel: des nachts, als de slakken vretende zijn; in elk geval vóór zonsopgang, omdat daarna de slakken zich spoedig in den grond of in andere schuilhoekjes terugtrekken. In Engeland verkreeg men bij onderscheidene gewassen: haver met klaver, suikerbieten en erwten, zeer mooie uitkomsten. Die goede uitkom sten hieven achterwege, wanneer het mid del werd uitgestrooid als er nog geen slak ken boven den grond waren, bijv. 's avonds om 9 uur. De slakken, die dan later kwa men bleven ongedeerd, of althans in leven, cmdat de stof slechts den voet raakte en niet het gansche lichaam. Belanghebben den, die nadere inlichtingen wenschen, kunnen deze inwinnen bij den Plantenziek- tenkundigen Dienst te wageningen. In deze maand, bij warm weer, kan men postelein zaaien: warmte en vocht moeten hier samenwerken. Daarom make men de bedden goed nat en beschutte ze tegen uitdroging door bedekking of door dagelijks te gieten, zoodra echter de jonge plantjes te zien zijn. wat na een dag of drie reeds het geval kan zijn, stake men het gieten, 't Is nu ook tijd voor den b i e- en zaai: in lossen, voedznmen grond, die goed verteerden most hoeft ontvangen: de grond mag niet kluiferig zijn. anders „vergaffelen" de wortels, wat lastig en onaangenaam is. De IJsheiligen zijn voorbij: is het weer nu gunstig (warm), dan logge meu de Loontjes, althans een deel, later meer. Ook de boon houdt van warmte; kou en nattigheid doet ze verrotten of met „kwade harten" voor den dag komen. Leg de boon tjes niet te diep, vooral niet als uw hof nat is In het laatste geval, als ge bang zijt voor het verrotten, moet go eens een paar druppeltjes slaolie door de boontjes roeren; als ge dit met een deel doet, met een ander deel niet, kunt ge misschien ervaren of het middel tegen rotting inderdaad helpt. Uw bleek- en knolselder ij kunt ge nu uitplanten, maar niet vóór ge enkele dagen reeds het glas, waaronder ze ver- speend staan, hebt weggenomen, waardoor de plantjes voldoende afgehard kunnen zijn. Op verschillende bedden hebt ge mogelijk last van de a a r d v 1 o o be smeer dan een plankje met koolteer, be weeg dit, geholpen door een tweede per soon, bij zonnenschijn over het bezaaide bed. zoo dicht mogelijk langs de jonge plantjes; bij tien-, neon, bij honderdtallen vangt ge dan de springers, die aan de teer blijven kleven. FINANCIEN EN OECONOMIE. binnenland. Coöp. Centrale Raiffeisenbank. Winst 1926 f 384.100 (v. j. 700.843). Het jaarverslag der Goöp. Raiffeisen bank te Utrecht is thans verschenen. Me- (logeucelü. wwdt Jat iiei iututal uauSvolo ten Banken in 1926 in totaal 719 bedroeg, zoodat 7 banken waren toegetreden in 1926 in totaal 719 bedroeg, zoodat 7 bau- ken waren toegetreden in 1926. De rente in rek.-courant bedroeg voor de aange sloten banken: voor crediet en 41 voor debet, terwijl voor depots voor 1 jaar vast 4% rente word vergoed. Onder de vereenigingen, aan wie ge leend is, komt voor do Tuinbouw-aankoop- Gentralo te Aalsmeer, wclko vereeniging in liquidatie is. Tot dekking van het loo pend risico op dezen post is voorzichtig- heidshave een bedrag van 80.000 onder crediteuren gehoekt. Het winstcijfer over 1926 bedraagt per saldo 384.100 (700.843). Na afschrij ving en storting in het res. extra-fonds volgens ar;t. 6 sub 6 der slatuten ad f 35, resteert 382.208 (689.285). Voorgesteld wordt, dit in 't reservefonds te storten, waardoor de reserves zullen stijgen tot 2.835.744 (2.453.500). Voorgesteld zal worden „reserve koersverschillen" met 80.000 te verhoogeu, zoodat deze dan op 520.000 komt te staan. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 19 Mei 1927 Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.85—2.00 Concert door het trio S. L. Gastrelli, viool. S. Metz.p^iano, S. Swaga- makors, cello. 3.30.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. 6.007.45 Concert door het H. D. O orkest. Hendrik Kubbinga, bas. 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Concertge bouw te Amsterdam. Beethovenconcert, o. 1. v. Willem Mengelberg, le, 2e en 3e Symphonie. Iu do pauzo concert door Nico Treep, viool en Egbert Veen, piano 10.30 Persber. Davenlry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartelen solislen. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing: Natural hnistory of Selborne. 2.50 Lezing: The growth of a plant fro'" a seed. 3.20 Evensong van do Westminster Abbey. 4.05 Kniples. 4.20 Brown quintet en M. Herbert, sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Padvinderscauserie, 7 20 Lezing: I wish i had lived in the eighteenth century. 7.35 Composities van Brahms. 7.45 Lozing: A stake in the country 1850—1878. 8.05 Symphonieconcert. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Causerie. 9.55 Symphonieconcert (vervolg). 10.50—12.20 Dansmuziek. „Radio-Paris". 1 7 50 M 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkeslconcart. 5.055.55 Klassiek uurtje. 9.0511.00 Concert. Impressionistische en symbolistische componisten. Debussy, Fauré, Dukas en Ravel. Langenbcrg, 469 M. 1 252.25 Orkestconcert. 5.506 50 Orkestconcert. 8.50 „Pension Scholier", klucht van Laufs. Daarna dansmuziek in café Corse Dortmund Konigswustorhausen, 1250 M. en B e r 1 ij n 4S4 e n 566 M 3.207.40 Lezingen en lessen. 8.30 „Der alte Dossaucr", operette in 3 act en van Keszler en Winterberg. Hot stuk speelt in Dessau in 1720. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 3 9 4.7 M 12.502.20 Orkeslconcert. 4.355.20 Weensche liederen voor or kest cn bariton r 2^*15 Dansmuziek. 6 207 00 Orkostconcen. 7.45 „Dokter Faust", gedichten en mu ziek van Busoni. Daarna tot 12.10 Dans muziek. Brussel, 509 M. 6.206.20 Dansmuziek. 6.20—6.50 I/es. 8.20 Orkestconcert. 8.5510.20 Concert. Nederlandsche Omroep-Vereeniging. Gisteren is in Den Haag do oprichtings vergadering gehouden van de Nodorland- sclio Omroep-Vereeniging (N.O.V.). Do vereeniging beoogt do beoefening ten behoeve van haar leden van den draadloo- zen omroep en zal daartoe, zoodra het vor- oischte ledental zal zijn bereikt, een eigen zendvergunning aanvragen. Do vereeniging zal omvatten allen, die niet uitsluitend wenschen lo bchooren tot een der bestaande vereenigingen op con- fessionecl-godsdienstigen grondslag. gBSGEZOMPEM BÜEDEDEELIHG FEUILLETON. Roman door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 35) „Nooit van 't dier gehoord," bekende John. „Zeg Viola," riep Bertram ongeloovig oifc, „hoor je dat, hij heeft nooit van de zeboe gehoord." Viola was zoo ontdaan over haar oom's onwetendheid, dat ze alleen maar treurig kon glimlachen. „Morgen zullen we 'm U laten zien," be- •oofdo Bertram. „Dank je wel. Het zal me 'n waar feest ®ju de zeboe te ontmoeten," gaf John ne derig toe. „Hebben jelui nog meer vrienden ta de dierenwereld, waarvan de naam met sen Z begint?" „En we zijn ook de farao-rat misgeloo- Pen," bracht Viola haar broer in herinne ring. «Jelui laatste bezoek schijnt vol misluk te afspraken te zijn geweest, 't Is maar jood, dat jelui morgen weer gaan. Dan kan ie uitleggen, dat 't niet jullie schuld was." „Nee, dat was 't ook niet," zei Bertram, «tiet was miss Coldwell d'r schuld." „Ja,' Zei Viola. „Ze holde gewoonweg \eral langs. En toen Bertram den sjim- pansee een bruinen knikker gaf, in plaats n-noofc' zoo<3at hij bijna een tand ak) zei ze, dat 't wreed was." in'! l'e voor, alsof dat wreed was," nde Bertram. „Maar hij was anders woest-riijdig, hij spieet me 't ding dadelijk terug. Maar op Maandag ruilde ik dien knikker weer met Higgenbotham junior voor twee gewono groentjes: ik zei tenmin ste dat 'b die knikker was, maar eigenlijk had ik 'm laten vallen, toen we op den omnibus stonden te wachten." Den volgenden ochtend nam John z'n maatregelen en zond de bagage van de kinderen naar Earl's Court, zoodat hij ze direct naar huis kon brengen, als de die rentuin gesloten werd en niet in de ver zoeking zou worden gebracht op zijn be sluit terug le komen: toen gingen ze op weg naar Regent's Park, onder 'n hemel, die zoo blauw was als Londen bij mogelijk heid in de maand November kon produ- ceeren. Met z'n neef en nichtje als gidsen bracht John een gezelligen, hoewel vermoeienden dag door. Gedachtig de kritiek op miss Coldwell's vluggen tocht, verwijlde hij ern stig bij elke kooi, ofschoon bij cr zich van te voren geen rekenschap van had gege ven, hoeveel dieren do Zoo wel telde en vreesde voor 'n lange lijst onbezochte be woners op heb eind van den dag. Hij be haalde een alleraardigsten triomf, toen hij nog twee dieren ontdekte, wier naam met een Z begon, namelijk del Zibet en do Zoril, betgeen nog verhoogd werd, doordat beide dieren nieuw waren voor de kinderen. Er ontstond een twist met den bewaker van het Reptielenhuis, omdat Bertram bijna 'n slapende krokodil met z'n zusje's para- pluio blind sloeg, en nog een met den be waker van de giraffen, omdat Viola, on danks het ernstig verzoek de dieren "niet te voeden, erin slaagde eentje te laten lik ken aan een frambozenzuurtje. Werden er ook onvermijdelijk enkele dieren overge slagen, er waren daarentegen verschillen de prettige verrassingen, bijvoorbeeld za gen ze veel meer van het nijlpaard dan de toppen van z'n neusgaten, die als twee stukken modder op de watervlakte drij ven; verder zagen ze den vermoedelijken staart van 'n bever, een echtelijk tooneel- tje dat zich tusschen twee ijsberen afspeel de, een waarlijk duivelsche uitbarsting van woede van den Tasmanischen duivel, pracht gymnastische toeren van een wit baby-luipaard; ze slaagden erin den neus van den kangoeroe aan te raken; dc py thon gaf een onmiskenbaar kronkelend -teeken vap leven en een slaperige vruch ten-etende vleermuis krabde opeens z'n oor. Zoowat tien minuten vóórdat dc tuin gesloten werd, verklaarde John, die dood op was en op onverklaarbare wijze z'n si garenkoker vol apennootjes vond, dat 't tijd was, om naar huis te gaan. „O, we moeten toch nog even kijken in heb hok van de bunsingen," riep Bertram, en Viola sloeg haar handen ineen van ver schrikking bij dc gedachte zelfs, dat zij 't niet zouden doen. „Goed," stcpide Jolm toe. „Ik zal drie minuten op jullie wachten en ga dan lang zaam naar den uitgang." De drie minuten waren verstreken cn daar do anderen nog wegbleven, liep hij door, zooals ze hadden afgesproken. Toen ze »hem niet zoo gauw inhaalden, als hij verwacht had, wachtte hij 'n oogenblik en keerde toen met een uitroep van ontstem ming terug. „Wat voor plezier kunnen ze vinden in dien afschuwlijken stank," dacht hij, toen hij het bunsinghok binnenkwam, om ze moe te sleuren. Het hok was leeg, behalve een wachter, die zich verveelde en aan z'n thee dacht. „Hebt U ook twee kinderen gezien?" vroeg John bezorgd. „Nee mijnheer, dit is het hok van do bunzingen," antwoordde de wachter. „Kinderen," herhaalde John geprikkeld. „Nee mijnheer. Of ja," ik geloof dat er een jongetje cn oen meisje hier waren, maar ze zijn al 'n paar minuten weg. 't Is sluitingsuur," vervolgde hij veelbelceke- nend. Jolm holde dood ongelukkig in de sche mering door de verlaten lanen en zocht overal tevergeefs naar Bertram en Viola. „Iedereen eruit," werd aan alle kanten geroepen. „Twee kinderen," riep hij hijgend tegen den wachter bij den uitgang. „Iedereen eruit." „Maar er zijn twee kinderen in den tuin zoek geraakt." „Sluitingsuur, mijnheer. Ze zullen door 'n ander bek zijn gegaan." Hij loodste John door het tourniquet naar buiten de straat op, zooals hij een weerspannige gazel binnen z'n omheining zou terugdrijven. „Maar 't is ontzettend," klaagde John. ,,'t Is vreeselijk. Ik heb George z'n kinde ren verloren." Hij riep een taxi aan, reeds naar het dichtst bijzijnd politiebureau, gaf daar hun beschrijving en gebood den chauffeur naar Halma House, Earl's Court Squaere te rijden. HOOFDSTUK VII. Onder heb rijden naar Earl's Court kwam John tot do overtuiging, dat het bij zondere gevoel van ongerustheid, dat door heb verliezen van twee kinderen teweeg werd gebracht, toogeschreven moest wor den aan een zich sterk rekenschap geven van hun beweeglijkheid. Dikwijls genoeg had hij voorwerpen verloren als goudstuk ken, lucifersdoosjes cn belastingbiljetten; maar bij hun verdwijning had hij zich al tijd getroost met de wetenschap, dat ze tijdelijk op de een of andere plaats ver wijlden, en dat do oen of ander zo op den een of anderen tijd wol zou vinden tot z'n voordeel of lot z'n teleurstelling. Maar Bertram en Viola kondon overal zijn; wa^ ren ze op het oogenblik ergens, dan kon den zo voordat do taxi don volgenden hoek was omgegaan, weer ergens anders zijn. Het oenige gemis dat hiermee vergeleken kon worden, was het missen van een trein, waarbij het slachtoffer eveneens ontdaan wordt bij de gedachte van do boweoglijk- beid van het vermiste. Daarbij kwam nog dit: was het logisch gesproken mogelijk twee kinderen eerder dan oen gomiston trein terug to vindon? Evenals do trein konden ze door iemand anders gepakt worden, maar behalve bij zigeuners, dio vrijwel uitgestorven zijn, is do sport van kinderen pakken tegenwoordig onbekend. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11