gemeenteraadsverkiezing te leiden. 18e Jaargang. DINSDAG 24 MEI 1927 No. 5575 3)e Seicbelie (Bou/tomt peABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaaL tv; onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco pa post 2.95 pa kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- trijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 oent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r dubbele vaD het tarief berekend r Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. pi) NUMMER RESTART Uil TWEE BLADEN- De uitslag van de verkiezing van leden voor den gemeenteraad wordt hedenavond bekend gemaakt aan de achterzijde van ons gebouw. BUITENLAND - Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De slotzitting. De resoluties eenstemmig aangenomen. De economische conferentie is gister avond om zeven uur door den voorzitter Theurus gesloten na een uitvoerige, over zichtelijke, idealistische rede, waarin de president de overtuiging uitsprak, dat de dag komen zal, waarop de menschen meer geluk zullen hebben dank zij den arbeid der conferentie. Op voorstel van Loucheur verhieven alle gedelegeerden zich van hun zetels om president Theunis aldus voor de uitne mende leiding te huldigen. Ook Ossinsky en de andere Sovjetgedelegeerden stonden mede op. De formeele moeilijkheden, Zaterdag ontstaan, doordat de Russen tegen de re soluties voor handel, industrie en land bouw stemden, zoodat geen eenstemmig heid verkregen was, werden heden uit den weg geruimd, doordat nog een slotstem- ming plaats had over alle resoluties geza menlijk, zoowel die van Zaterdag als die van gisteren. Daar ditmaal de Russen zich van stemming onthielden, konden al le resoluties, dus ook die van Zaterdag, eenstemmig aangenomen worden ver klaard. Vóór algemeene ontwapening. Een amendement van Col ij n. De gisteren gehouden slotzitting der internationale economische conferentie, ontwikkelde zich tot een manifestatie van groote politieke beteekenis. Tot nu toe had men zorgvuldig verme den zuiver politieke kwesties in het debat te brengen, hoewel het duidelijk was ge bleken, dat de taak der conferentie niet slechts op economisch, doch wel degelijk ook op politiek gebied lag. De leider der Zweedsche delegatie, de bekende pacifist Anders Oerne, directeur- generaal der Zweedsche posterijen, bracht evenwel een politiek probleem naar voren, toen hij er op wees, dat het economisch le ven en de welvaart der volkeren sterk te lijden hebben onder den druk der militai re lokten. Meer dan 3.8 milliard dollar worden jaarlijks in de geheele wereld voor Oorlogsdoeleinden uitgegeven, waarvan al leen in Europa 2.2 milliard. De oorlogs- vutgaven zijn thans bijna even hoog als in Oerne vorklaarde ten slotte, dat de eco nomische conferentie met betrekking tot int kwestie niet mag zwijgen en dat de volkenbondsraad, zoowel als de betrok ken rogeeringen op scherpe beperking moeten aandringen. Een resolutie werd opgesteld, waarin de conferentie succes toewenschte aan alle Pogingen tot bewapeningsvermindering, yonjn merkte op, dat dit ook zou inhou- non instemming met pogingen tot eenzij- mge nationale ontwapening. Op Colijns voorstel werd het voorstel toen aldus ge amendeerd, dat succes toegewenscht ordt aan alle pogingen tot bewapenings- ^ermindering door een overeenkomst tus- c en de staten. Aldus gewijzigd werd het oorstel ook door de conferentie eenstem- goedgekeurd. Russen verwachten er geen heil van. na de aanneming dezer was dö Russische gedelegeerde olmkof aan het woord. Dezen ver in de Rnssen wel is waar met de res°lutie ontwikkelde denkbeelden don 5W ^°Ctl dat Zij ge0n heil van O ,°lkenl)ond verwachten, en !!i j volgende spreker was een Rus, die leider der delegatie, Ossinski, RiKiirwi aangekondigde verklaring over wSr V0rhouding tot den Volkenbond wmehte af te leggen. bonrl Zyn geen leden van den Volken- ook niei 200 verklaarde hij en wij zijn Sen vji Vv11 tot den B°nd toe te tre- ecn inoü wen den Bond niet als Vrede voor ^et behoud van den 'der ów?r een ^ddel in de banden om Ha .ff0gekende groote mogendheden Osainïï? e staten te onderdrukken." kis verklaringen werden onder stilzwijgen aangehoord. De resultaten der conferentie. Verklaringen van den heer G o 1 ij n. De heer Colijn verklaarde Zondag in oen onderhoud met Nederlandsche persverte genwoordigers, dat de uitkomst der confe rentie. welke hij aanvankelijk vrij scep tisch tegemoet zag, op het punt der han delsvraagstukken veel beter is gebleken te zijn dan hij verwacht had. Dit niet alleen om de eenstemmigheid (de Russen uitge zonderd) waarmede het handelsrapport is aangenomen, dat een nieuwe richting in de handelspolitiek aanduidt, maar ook omdat de discussies hebben aangetoond, dat de aanbevelingen van het rapport zoo goed als algemeen werkelijke warme instemming hebben gevonden. Do resolutie in het landbouwrapport tegen onbillijke toepassing van sanitaire controle, waarvoor onze landgenoot Lo- vink zich in de landbouwcommissie zoo veel moeite gaf, achtte de heer Colijn van groot belang zooals hij trouwens reeds in zijn eerste nota aan de conferentie had uit eengezet. Bij zijn arbeid in Genève heeft de heer Colijn zich volgens zijn verklaring laten leidon door de gedachte hoe de wereld behoort te zijn ingericht op economisch gebied. Maar wanneer de wereld niet al gemeen medewerkt aan de verwezenlijking van dit ideaal moet elk individueel land op eigen economische belangen bedacht blij ven. Zelfs de Engelsche vrijhandelseco- noom Layton heeft in de subcommissies dit standpunt gehuldigd. Zoodanige over wegingen brachten den heer Colijn ook tot het Nederlandsche tarief van 1925, al bedoelde dit geheel niet aan te toonen, dat de Nederlandsche handelspolitiek protec tionistische beginselen ging huldigen. Indien de aanbevelingen van het han delsrapport, zooals die nu in de conferen tie aanvaard zijn, door de staten worden opgevolgd, zeide de heer Colijn, dan ge beurt er feitelijk niets anders dan dat alle landen de traditioneele Nederlandsche handelspolitiek aanvaarden. Nederland behoeft zijn politiek dan echter in niets te wijzigen. Van fiskaal standpunt zou tarief- verlaging in Nederland trouwens minder moeilijkheden opleveren dan in vele an dere landen, omdat Nederland op een to taal der begrooting van ongeveer 750 mil- lioen per jaar slechts ongeveer 50 mil- lioen of een vijftiende uit invoerrechten betrekt. Bij vele andere landen is dit aan deel veel grooter. De resultaten van de industriecommissie achtte de heer Colijn vaag en een bewijs van het feit, dat deze kwestie nog niet rijp is voor internationaal overleg tus- schen alle belanghebbende groepen. Of hier iets gedaan zal kunnen worden moet de toekomst leeren. Duitschland De Rijnscheepvaart. Een actie van het personeel. Het personeel bij de Rijnscheepvaart, dat sinds eenigen tijd zonder collectieve arbeidsovereenkomst werkt, heeft onlangs loonsverhooging gevraagd, welke echter door de reederijen en particulieren schip pers werd geweigerd. In een groote te Duisburg gehouden ver gadering heeft de voorzitter van den Duit- schen Verkeersbond, Birk, de houding der werkgevers aan een scherpe critiek onder worpen en met staking gedreigd, als aan de eischen van het personeel geen gehoor werd gegeven. Twee vertegenwoordigers van den Neder- landschen Transsportarbeidersbond wa ren ter vergadering aanwezig. Zij deelden mede, dat de Nederlandsche Rijnschippers knechts, enz. eveneens nieuwe loontarie- ven hebben geëischt en verklaarde, dat als de Duitsche Verkeersbond staking zou proclameeren, de Nederlandsche schip persknechts zich met hun kameraden soli dair zouden verklaren. Engeland De Britsch-Russische betrekkingen. Baldwin zal de regeerings- vorklaring afleggen. In de speciale kabinetszitting van gis termorgen is besloten, dat de regeerings- verklaring in zake de Arcos-affaire heden in het Lagerhuis door den premier zal worden afgelegd. Een verbreking der diplomatieke betrekkingen verwacht. Do diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph zegt, dat de „thans alge meene onderstelling", dat men heden niet alleen getuigen zal zijn van een opzegging van de handelsovereenkomst, „maar ook van een volkomen breuk van de tegen woordige diplomatieke betrekkingen tus- schen Londen en Moskou het algemeen onderwerp van gesprek onder do buiten- landscho diplomaten te Londen is. Palestina. Engeland en Palestina. Een Arabisch memorandum aan den Volkenbond. Reuter seint uit Jerusalem: Er is een memorandum, onderteekend door Jamil Husseini, secretaris van bet Arabisch uit voerend comité, uitgevaardigd en aan den volkenbond voorgelegd. Het memorandum bevat drie grieven tegen de mandaat-mogendheid, Engeland. Vooreerst beschuldigt het de Briteche regeering, op onvoorzichtige en economi sche wijze de immigratie der joden te hebben bevorderd, waardoor de belangen der Arabieren werden geschaad. Vervolgens wordt erop gewezen, dat Pa lestina thans iederen vorm van zelfbestuur mist, aldus minder vrijheden geniet dan vroeger onder Turksch beheer. Tevens wordt er de Britsche regeering een ver wijt van gemaakt, dat zij het volk niet raadpleegde bij de beslissing van voor het land gewichtige vraagstukken, zooals de Palestina-leening, de Doode Zee-conces sie enz. Ten derde wordt gezegd, dat de Arabi sche taal in het landsbestuur en in offi- cieele stukken wordt achter gesteld bij het Engelsch en Hebreeuwsch. Beuter merkt naar aanleiding van bo venstaand memorandum op, dat het Ara bisch uitvoerend comité, waarvan dit me morandum blijkbaar afkomstig is, de woordvoerder is van de Arabische natio nalistische partij, die bij do jongste ge meenteraadsverkiezingen in Jerusalem en Haifa de nederlaag leed tegen de gecom bineerde Arabische en joodsche stemmen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Hankau nog niet genomen. Anti-roode troepen naderen echter de stad. De militaire toestand te Hankau is duister. Het gisteren gepubliceerde ge rucht, dat Jang-sen de stad veroverd zou hebben, blijkt onjuist te zijn, doch de anti- roode troepen zijn, naar men gelooft, tot op 15 K.M. afstand van de stad genaderd. Het zakenleven te Hankau ligt nog ge heel stil. De kooplieden weigeren de nieu we banknoten te accepteeren, terwijl het kopergeld plotseling uit de circulatie ver dwenen ie, in verband met het voorstel der autoriteiten om bankpapier voor ko pergeld uit fe geven. De Noordelijke tTekken terug. Tn plaats van een overwinning der Noordelijken bij Hankau wordt thans in tegendeel een nederlaag gemeld. Volgens een telegram uit Nanking zou Tsjang Kai-sjek een eclatante overwinning behaald hebben op de noordelijke strijd krachten. Tsjang Kai-sjek zou de generaal der noordelijken Tsjang Tsoen-tsjang naar Soetsjaufoe teruggeworpen hebben na Pengpoe in de provincie Anhwei te heb ben veroverd. De gevechten in Honan. De berichten uit Midden-Honan zijn nog altijd zeer tegenstrijdig. Beide par tijen beweren belangrijke overwinningen behaald te hebben. Geregelde Noordelijke troepen hebben, naar gemeld wordt, in dit gebied nog niet gevochten en de toestand wordt als gunstig voor de Noordelijken beschouwd. Twee divisies der Noordelij ken rukken langs den Loenghadspoorweg naar Loyang op. Zij bereiden een offensief voor tegen de Zuidelijken. Amerika In Nicaragua wordt het rustiger. Stimson, die met een speciale opdracht van president Coolidge in Nicaragua hoeft vertoefd, om daar besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der conserva tieven en liberalen, is teruggekeerd. In Nicaragua, zeide hij, is het nu betrekkelijk vreedzaam en het geeft ons groote voldoe ning, dat wij daar een der wreedaardig ste en bloedigste revoluties van den mo dernen tijd gesmoord hebben. De toe stand in Nicaragua ging op anarchie ge lijken, toen de Vereen. Staten de zaak in handen namen. Beide partijen, conserva tieven zoowel als liberalen, dwongen de mannelijke bevolking tot dienstneming in haar legers. Dientengevolge waren er tal rijke gevolgen van desertie. Geen der bei de partijen maakte gevangenen; conser vatieven en liberalen maakten zich gelij kelijk schuldig aan het dooden van de zwakken en gewonden. De vrede gesloten? Volgens een te Hamburg ontvangen te legram deelt de regeering van Nicaragua, mede, dat met medewerking der Amerika nen officieel vrede tusschen do conserva tieven en liberalen is gesloten. Volgens een bericht uit New York, heeft de liberale leider dr. Sacasa met verschei dene zijner aanhangers Nicaragua verla ten, ten einde te ontkomen aan de ge volgen van Amerika's vredes-ultjmatum. Hij zou echter voornemens zijn volgend jaar bij de verkiezingscampagne terug te keeren. &INÜEI1LAND. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Gouda. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor den gemeenteraad zijn gekozen de heeren Kamphuisen (C.-H.), 8 Soc.-Dem. do heeren van Staal, Lafeber, Sanders, Overhand, Mevr. van Danzig-Melles, Fok kers, Provoo en van Vliet, 2 leden van den Vrijheidbond, de heeren Bokhoven en mevr. Riesz-Noodhoven van Goor, 6 R.-K. de heeren Heerkens, Koemans, Donker, Hoffman, Potharst, Middclweerd, 2 Anti- rev. van de lijst-Vingerling, de heeron Vingerling en dr. de Raadt, 1 anti-rev. van de lijst-Muylwijk, de heer Muylwijk; 1 lid van den economise hen bond voor gemeentebelangen ,de heer van Wijnen. De S. D. A. P. wint 2 zetels, de R.- Kath. en de economische groep voor ge meentebelangen ieder één zetel; de Vrij heidsbond verliest 2 zetels, de Chr. Dem. Unie en de Vrijz.-Dem. verliezen beiden hun eenigen zetel. Deventer. Bij de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezing heeft de S. D. A. P. één zetel gewonnen, terwijl de Vrijheidsbond één zetel heeft verloren. Andere veranderingen zijn er niet in de verhouding gebracht. Enschede. De uitslag van de verkiezing voor den gemeenteraad van Enschede is dat de Vrijz.-Dem. één zetel verliezen aan den Vrijheidsbond Verder is or geen wijziging in de ver houding gekomen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Wegens het bedanken van den heer A. Verduijn Jr. (Liase), is tot lid vandeProv. Staten van Zuid-Holland benoemd ver klaard de heer A. van Egmond, te Kou dekerk a. d. Rijn. Vragen van Kamerleden. O nbewaakte overweg. De heer Zijlstra, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat bij den onbewaaktcn overweg, waar de spoor lijn Nieuwe Schans-Hatrlingen den weg, die den Peizerweg verbindt met het dorp Hoogkerk, snijdt, en waar Donderdag 19 Mei j.l. een auto, komondo van het Zui den, door den sneltrein, welke 12.25 uit Groningen vertrekt, gegrepen weird met het bekende schrikkelijk gevolg, het uit- zioht op de spoorlijn zoo goed als geheel belemmerd wordt door de celluloidfa- briek, die zich daar bevindt? 2. Is het don minister bekend, dat de automobilist, die met zijn auto uit zuide lijke richting komt, daar ter plaatse eerst een voldoend gezicht op do spoorlijn heeft, wanneer hij zich op de lijn zelf- be vindt? 3. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen en de maatregelen te doen treffen, die in den gevaarlijken toe stand aldaar de noodige verbetering kun nen brengen? Limburgsche mijnen. De productie teruggeloopc». Gedurende de maand April produceer den de Limburgsche mijnen 737.422 ton steenkolen, hetgeen in vergelijking met do vorige maand een teruggang beteekenb van 69.365 ton. Alhoewel gedurende do maanden April en Mei steeds een terug gang der productie valt waar te nemen, doet de invloed der z.g. „feierscliichten" waarbij op sommige particuliere mijnen gedurende den Zaterdag niet wordt ge werkt vanwege de afzctmoeilijkheden, zich eveeneens gelden. Toch is het pro ductiecijfer nog 51763 ton liooger dan ge durende dezelfde maand van het vorig jaar, terwijl de totaalproductie over de afgeloopen periode toch nog 298005 ton hooger is dan over dezelfde periode van het vorig jaar. Geschiedenis der Geneeskunde. Het zesde internationale congres. Het programma van het 6do internatio naal congres voor de Geschiedenis der Geneeskunde, dat van 18 tot 23 Juli alhier en te Amsterdam zal worden gehouden is thans verschenen. Prins Hendrik, beschermheer van het congres, mr. M. A. N. Waszink, minister van Ond., K. en W., de commissarissen der Koningin in Zuid- en Noord-Holland, en de burgemeesters van Amsterdam en Lei den, hebben zich bereid verklaard, als eere voorzitter op te treden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren dr. J. G. de Lint, voorzitter; dr. D. Schouten en dr. B. W. Th. Nuyens, onder voorzitters; dr. J. E. Kroon en dr .J. B. F. van Gils, secretarissen: dr. M. A. van An- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De economische wereldconferentie- te Genève gesloten. Alle resoluties eenstem mig aangenomen. De Russen onthielden zich van stemming. Colijn over de resul taten. Heden zal de Britsche premier een ver klaring afleggen inzake de Arcos-affaire. Men verwacht een verbreken der diploma tieke betrekkingen met Rusland. Successen der rooden in China. In Nicaragua zou de vrede gesloten zijn. De huldiging van Lindbergh tc Parijs. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Uitslagen van gemeenteraadsverkiezin gen. (Binnenland en Omgeving, 1ste blad). Een merkwaardige uitslag te Katwijk. Hoe wordt de uitslag van een gemeente raadsverkiezing berekend? (2de blad). del, dr. F. M G de Feyfer, dr J. van dor Hoeven en A. J. M. Lamers. Maandag 18 Juli des namiddags te 3 uur zal hot congres worden geopend in het groot-auditorium der Universiteit aLhier. Te vijf uur des namiddags zal hot congres door den burgemeester van Leiden op het stadhuis worden ontvangen. Des avonds te 8 uur zal in de Stadsgehorozaal een nog aan te kondigen spreker een voordracht houden. Dinsdag 19 Juli zullen des vooriniddags do voordrachten worden gehouden in do Leidsche Universiteit. Des namiddags half drie zal dr. C. A. Crommelin in hot na- turkundig Laboratorium alhier een voor dracht houden, gevolgd door een bezoek aan de tentoonstelling van oude natuur kundige instrumenten uit do 18do eeuw To half zes worden ten huize van mr. Fokker, het sterfhuis van Boerhaave, de deelnemers aan het congres door mr. Fokker ontvangen Des avonds, aanvangende half acht zal in do Stadsgehoorzaal een film worden vertoond van experimenten van Van Leeu wenhoek en Swammerdam. Woensdag 20 Juli, des morgeus negen uur, zal in de Leidsche Uuniversitcit het congres worden voortgezet, waarbij ver schillende voordrachten, opgeluisterd door lichtbeelden, zullen worden gehouden. Des avonds acht uur zullen do congres-loden zich in auto's naar Den Haag en Scheve- ningen begeven, waarbij eerst een bezoek aan het Kurhaus zal worden gebracht. Vervolgens zal het congres in het cabaret Pisuisse ontvangen worden door de artsen- veroeniging van Den Haag. Donderdag 21 Juli zal te Amsterdam het congres worden voortgezet, aanvangende des morgens half elf, in het universiteits gebouw te Amsterdam Des namiddags 3 uur zal een bezoek gebracht worden aan do mcdisch-hislorischo tentoonstelling in het museum Suasso, waarbij dr. Nuyens een voordracht zal houden. Des namiddags half vijf zal het congres door B. on W. van Amsterdam (en pfaïjhuiz'1 wnrrlen ontvan gen. Vrijdag 22 Juli zullen ia het universi teitsgebouw to Amsterdam verschillende voordrachten worden gehouden en zal daar ook do internat, vereeniging voor do geschiedenis der geneeskunde vergaderen. Zaterdagmorgen half acht zal met een stoomboot een tocht worden gemaakt naar Enkhuizen. Na aankomst des namiddags half één zal het congres ten stadhuizo wor den ontvangen, waarna het oudo zieken huis zal worden bezocht. Om twee uur ver trekt het gezelschap naar Volendam. Hot congres zal des avonds worden be sloten met een banket in het Pavillioen Vondelpark. Visschen op snoek. Do Minister van Binnenlandsche Zaken en L. hoeft, gezien hot advies van do com missie tot onderzoek van do vraag, voor wolko wateren in het belang van do be scherming van den snoek, hot visschen mot den hengel, geaasd met visch, zal zijn to verbieden bepaald: a. dat in 1927 van 1 Juni af tot wederop zegging, doch uiterlijk tot 15 October, hot visschon met den hengel, geaasd met visch, in do nagenoemdo wateren zal zijn verboden: de Leidsche Rijn van Utrecht» tot Leiden; de Bijleveld; do Bijlovcldscho Vaart onder Wilnis; do Linschoten, van don Leidschen Rijn af to Woerden tot aan Oudewater; de Zeg veld sche Weteringdo Grachten om do Stad Woerden; do Krom me Mijdrecht; do Oostvaart, van don Leidschen Rijn af tot aan het Dorp Ha- zer8woude; do Westvaart of Gemcencweg- sch© Vaart, van den Leidschen Rijn af tot aan het Dorp Hazorswoude; Do Westoin- der Vaart ten Noorden van het Dorp Ha- zerswoudo; do Vliet onder Hazorswoude, van de Oóstvaart af tob de Schutsluis van heb Rietveld; de Drecht; de Loidsche Vaart; b. dat doc^r den Inspectcuir dor Vis-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1