ZATERDAG 21 MEI 192/ 18e Jaargang. No. 5573 S)c£eicboh& &ou/icmt ne ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl) vooruitbetaling Voo, Leiden 19 cent per week I 2.S0 per kwartaal. Ra on» Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per poet 2.95 pe, kwartaal, aet Geïllustreerd Zondagsblad ïb voor de Abonné's ver- triiubaar tegeD betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd gonila^sblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend z Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dn «mei bestaal uil vijl bladen, waaronder (tl Geïllustreerd Zondagsblad. V De tijd. Hoevelen zijn zich te weinig bewust van de kostbaarheid van do gave, ons geschonken inden tijd. Onze aandacht lieeft getrokken een zeer mooi artikel over Ndit onderwerp van mevr. Anny BerkvensHulsmans in het Tijd schrift voor R.-K. ouders -en opvoeders. En wij willen aan dit artikel gaarne hier een en ander ontleenen. Al onze dagen goed te gebruiken is ecli ter niet gemakkelijk. „Dat kost strijd, ieder uur weer opnieuw; een strijd die moeilijk te strijden is, omdat hij gevoerd moet wor den tegen het eigen steeds weer opstan dige ik Want de allernoodzakelijkste, on misbare voorwaarden voor een goed ge bruik van de kostbaren tijd zijn: offervaar digheid, zelfverloochening, orde en volhar ding". De schrijfster beschouwt elk dezer ver plichtingen, die het juiste gebruik van den tijd oplegt, nader en waarschuwt dan te gen het vervallen in uitersten. „Wordt geen slaaf van al uw uren! Bedenkt dat ontspanning nu en dan noodzakelijk is, wil len wij geest en hart frisch houden om straks den arbeid weer beter te kunnen verrichten. Ontspanningsuren zijn absoluut geen verloren uren. Integendeel 1 Ze zijn nuttig en noodig. De hoog immers kan niet altijd gespannen zijn. Ook de nachtrusl- tijd is wèl besteed mits redelijk genomen. Want alleen bij een voldoende-nitgerust- menscb zijn do krachten op haar best. 't Is ook absoluut de bedoeling niet, meer tijd uitsluitend aan anderen te besteden en zelf tekort te komen in gezondheid, in noodzakelijke levensvoorwaarden als: rust, levensouderhoud, noodige ontspanning". Maar we mogen ook geen moordenaars wezen van onzen tijd door luiheid of dag dieverij, door een pretleventje of lichtzin nigheid En geestelijk èn lichamelijk is werkeloosheid doodend. Doordat de uren niet door frisschen flinken arbeid gevuld zijn, daardoor is de gevangenisstraf zoo zwaar. Statistieken hebben bewezen, dat zelfmoord het meest voorkomt onder lui met veel vrijen tijd. We kennen allen het genot van den heerlijken arbeid, ook als hij offers vraagt; wij weten allen van de vol doening na een wei-besteden dag. Algemeen is de klacht: ,,'k heb geen tijd". Wie zijn het, vraagt de schrijfster, die ©ogenblikkelijk met deze verklaring komen? Het zijn de slordigen, de menscben, die den kostbaren tijd niet kunnen gebruiken, de onwilligen. En ze raadt: als „men u een uurtje, zij het dan van uw zeer-druk-bezet- ien tijd komt vragen, denkt u dan in de plaats van den ander. En handel, zooals gij m zijn plaats zoudt wenschen behandeld te worden". Zoo ge echter in alle oprechtheid meent geen tijd te hebben, tracht dan tijd te spa ren. „Men spaart geld, men spaart kleeren, spaart ook tijd". Hoe dit kan geschieden? Door de grootst mogelijke orde in uw werk; door overleg; '„ook is er tijd te spa ren door de vele minuutjes, die ongemerkt verloren gaan, óók nuttig te besteden. Iets vlugger toilet maken, iets vlugger tafelen, iets minder lang converseeren en: we heb ben al veel gewonnen". Mevr. Anny Berkvens-Hulsmans besluit haar artikel met eenige wenken voor de opvoeding der kinderen tot het beste ge bruik van den tijd: Ze moeten al zoo vroeg mogelijk leeren inzien, dat het er niet om ?aat, de dagen door te komen, onverschil lig hoe maar dat hoofdzaak is, de uren mittig te besteden. Spel is noodig voor de Jonge gasten, maar hen, zonder ernst al de toren to laten verspelen, voert tot onheil. Zoo vroeg mogelijk moeten zp, natuurlijk ijnet mate, den arbeid leeren kennen. En iet besef: eerst het nuttige en noodzakelij- ^an rest! moet al gauw tot Waarheid in hen komen. Leert ze orde stel- *n op den tijd en met den tijd woekeren, «estnjdt de traagheid, die dikwijls ont aardt in luiheid en oppervlakkigheid en grof egoïsme. Leer uw kinderen den arbeid te hebben en den lediggang te veraf- icüuwen. Een zeer goeden raad, welken, als de viclers hem volgen, den kinderen en de aatschappij der toekomst ten zegen zal Vrekken! BU8TER3LAMD Volkenbond CE ECONOMISCHE CONFERENTIE. soluties der subcommissies aangenomen De kartels. ianüü!^1 de todustriecommissie als de j»Me scommissie hebben gisteren in vol- laissipjig6n resoluties barer subcom- werd L«ail»«n- Nog gisteravond foötdinatuf11™ ?et de laat3te algemeene ?n do bandels-, industrie- en asrx zoodat hedenmiddag in de volledige conferentie de slotbespre- kingen kunnen beginnen. Nadat alle standpunten en de oppositie daartegen in de commissies tot uiting zijn gekomen, is het echter niet waarschijnlijk, dat in laat ste instantie nog groote wijzigingen zul len worden aangebracht. Alleen de Rus sen hebben een amendement voor de vol ledige conferentie aangehouden. Het be treft den wensch tot formeele erkenning door de conferentie van het verschillend economisch stelsel der Sovjets en tot re- commendatie tot samenwerking tusschen Rusland en de andere landen op den grondslag van het buitenlandsche han delsregiem der Sovjets, dat. naar men weet, een staatsmonopolie is. In de industriécommissie werd de tekst betreffende de internationale kartels on gewijzigd aangenomen De onververmijde- lijke vaagheid van den tekst, die door sommigen met de uitdrukking „litteraire vaagheid" werd bespot, lokte natuurlijk oen gelegenheidsprotest uit van de arbei dersgroep, bij monde van Jouhaux, die voor de zooveelste maal op internationale controle aandrong en het correctief der pulbiciteit betreffende kartelaangelegenhe den nauwkeuriger wilde definieeren, maar die toch eindigde met niet tegen de reso lutie te stemmen, doch zich van stemmen te onthouden. Evenals trouwens de Ame rikanen, die blijkbaar den tekst te zwak vonden in zijn veroordeeling van de mo nopolistische tendenzen in het kartelwe zen, welke bijvoorbeeld op het gebied van de grondstoffen Amerika zouden kunnen benadeelen, en die eveneens elke regee- ringsinterventie sterker wilden afwijzen. Tegen stemden natuurlijk de Russen, die nog eenmaal de overtuiging uitspraken, dat de eenige effectieve controle de ver sterking van het proletariaat kon zijn en die prijsbepaling door den staat als cor rectief aanbevalen, alsook de Belgische vakbewegingsleider Mortens. De rapporteur, de Italiaan Pirelli, <üe vruchtelaos om de Rusische instemming vroeg, nu, gelijk hij ironisch opmerkte, Rusland goed vond om met zijn commu nistisch paradijs eenige buurschap te zoe ken met de kapitalistische hel, sprak ten slotte een waar woord, toen hij zeide, dat de resolutietekst een begin beteekent, waarmede men voor het oogenblik tevre den kan zijn. Colijn gehuldigd voor zijn leiding. Na eindelijke aanvaarding van de reso lutie met algemeen stemmen, ook die der Russen, diende Loucheur een zeer harte lijke motie in, waarin hij den voorzitter Colijn huldigde om zijn „magistrale lei ding." De motie werd gesteun door Wal ter Runciman, van de Internationale Ka mer van Koophandel, en naderhand door den Engelsche economist Layton. België De verblijf-taxe. Voor de Nederlanders, die hun vacantia aan de Belgische kust willen gaan door brengen is het goed dat zij er van op de hoogte zijn, dat zij daar een verblijftaxe moeten betalen en wel van fr. 2.50 tot 0.75 per hoofd en per dag, naargelang de be langrijkheid van de hotels of pensions waar zij onder dak komen. Voor villa's, kamers en appartementen is deze taxe, alweer volgens do belangrijk heid van de inrichting, bepaald van fr. 2 tot 0.50 per hoofd en per dag. Frankrijk. Frankrijk aanvaardt den 8-urendag. Op voorwaarde van mede aanvaarding door de anderen. De Fransche Kamer heeft gistermorgen haar goedkeuring gehecht aan de wet, waarbij de conventie van Washington in zake den achturendag geratificeerd wordt. De wet werd twee jaar geleden door de Kamer aangenomen onder het voorbehoud dat zij niet eerder in werking zou treden dan wanneer de conventie ook in Duitsch- land geratificeerd zou zijn. De Senaat amendeerde dit voorbehoud nog in dien zin, dat ook Engeland de conventie eerst zou moeten ratificeeren. De socialisten in de Kamer bestreden gisteren dit amendement en wezen er op, dat de ratificatie door Engeland voorloo- pig niet zal kunnen plaats hebben, waar door dus de toepassing van de conventie weer voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld. De minister van Ai-bied, Fallières, ant woordde, dat hij niet zoo pessimistisch ge stemd is als de oppositie omtrent de kan sen van de ratificatie door Groot-Brittan- ni?, doch zelfs indien daaraan getwijfeld mocht worden, acht hij het amendement van den Senaat toch nog gerechtvaardigd Hij verzocht ten slotte de Kamer de wet onmiddellijk aan te nemen, ten einde den Franschen afgevaardigden te Genève meer ruggesteun te geven. Engeland De huurbeperkingwef. Verlenging met een jaar? Daar de huurbeperkingswet, voor wal betreft de voleldige controle over de hu ren, aan het eind van dit jaar zal afloo- pen, houdt het ministerie van gezondheid zich thans bezig met deze zaak, haar be schouwend in het licht van de groote vorderingen in de laatste jaren gemaakt met het bouwen van nieuwe huizen. Zeer waarschijnlijk zal, n$ar de „Daily Tele graph" meldt, de regeering voorstellen de wet nog met eèn jaar te verlengen. Hongarije. Het verdrag met Italië. Groot tumult in de Kamer. Het Hongaarsche huis van afgevaar digden heeft gisteren het Hongaarsch- Italiaansche vriendschaps- en arbitrage verdrag aangenomen. Bij de behandeling" van het betreffende wetsontwerp speelden zich woeste toonee- len af. Het verzet ging uitsluitend van de sociaal-democraten uit, wier woord voerder, de afgevaardigde Varnai, hot fascisme en Mussolini heftig aanviel. Varnai betoogde o.m: Mussolini heeft verklaard, dat Italië zich moet uitbreiden of ontploffen. Deze woorden zou ik aldus willen iDterpreteeren, dat Italië zich of wel moet uitbreiden, of dat anders het fascisme in do lucht moet vliegen. Varnai vervolgde, dat het Hongaarsche volk zich verzet tegen dit verdrag met de fascisten, die hij als „ca handlangers van moordenaars" bestempelde. De afgevaar digden der regeeringspartijen sprongen woedend van hun zetels op en balden dreigend de vuist tegen den sociaal-demo- cratisclien spreker; diens partijgenooten daarentegen juichten hem stormachtig toe on er ontstond een oorverdoovend lawaai. De voorzitter riep Varnai tot de orde, waarna het Huis besloot Varnai door de immuniteitscommissie te doen straffen. Daarop verhief Bethlen zi h van zijn zetel en zeide: „Ik moet er tegen pro testeeren, dat op zulk een toen- over Italië en dien eersten staatsma gesproken wordt. Varnai heeft getoond Jat in zijn aderen geen enkele droppel Hongaarseh bloed stroomt!'' Opnieuw on tond er oen geweldig rumoer en de sor ^I-democra tische afgevaardigden namen een drei gende houding tegen Bethlen aan; do af gevaardigden der regeeringspartijen plaat sten zich voor den premier, ten einde hem te verdedigen. De voorzitter vestigde er Bethlen's- aandacht op, dat het niet aangaat in twijfel te trekken, of Varnai tot de Hongaarsche nationaliteit behoort. Daarna werd het verdrag, zooals ge zegd, door het Huis aangenomen. Rusland Communistische „sanitaire detachementen." Ook in Nederland gevormd. De bolsjewiki hebben onlangs besloten om dit voorjaar speciale „sanitaire deta chementen'' naar China te zenden ten be hoeve van het nationalistische leger bij zijn opmarsch naar Peking, doch de af scheiding van Tsjang Kai-sjfek heeft dit moeilijk gemaakt, daar voor de Russen thans nog slechts de lange karavaanweg beschikbaar blijft. De Sovjet-pers heeft dientengevolge medegedeeld, dat het af zenden van deze gezondheidsdetachemen ten voorloopig is uitgesteld. Een zekere Willy Münzenberg heeft evenwel opdracht gekregen om dergelijke proletarische „sanitaire detachementen' in andere landen te organisceren. Mün zenberg is nu uit Berlijn te Moskou aan gekomen en deelt mede, dat hij goede vorderingen heeft gemaakt, vooral in Duitschland, Frankrijk, Nederland, België, Tchecho-Slowakije en Amerika, waar talrijke kleine detachementen, elk van 25 personen, reeds georganiseerd zijn door bemiddeling van de Russische orga nisatie Mezhrabpom. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Hankau bijna geheel ingesloten. Slechts de uitweg naar het Noordwesten nog open. Do van communistisch standpunt be schouwd gevaarlijke positie van Hankau blijkt duidelijk uit het feil, dat do stad langzamerhand van allo zijden, behalve in het Noord-Westen, wordt ingesloten, het geen een opmarsch naar Tsjangtsjau drin gend noodzakelijk maakt. De communisten dienen Tsjangtsjau wel te bezetteu, wan neer zij, in geval van een nederlaag, naar Mongolië zouden moeten vluchten. De communistische autoriteiten te Han kau beweren, Siping op 160 K.M. ten Zui den Tspagtsjau genomen to hebben, doch hun verdere opmarsch naar het Noorden zou op krachtigen tegenstand stuiten. Een paniek blijft heerschen onder de Chineezen te Hankau, dio fantastische be dragen bieden om naar Sjanghai vervoerd te worden. Hankausche banken sluiten de loketten. Volgens particuliere berichten uit Han kau hebben do Chineesche banken haar loketten gesloten. Als reden voor dezen maatregel wordt aangegeven de voort schrijdende inflatie, die het doen van za ken in Hankau-valuta onmogelijk maakt. Inmiddels is een kapitaalvlucht naar Sjanghai ontstaan, Men verwacht, dat de Hankau-regeering zeer spoedig in een kri tieke economische situatie zal geraken. Generaal Jang Joen-ting, de adviseur van Tsjang Tso-lin, verklaarde, dat er geen ernstige bezwaren tegen een samengaan met de Nanking-regeering bestaan. De po litieke situatie in China is momenteel vol komen verward. Amerika Huerta beschuldigd van samenzwering tegen de V. S. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft een aanklacht ingediend bij het federaal gerechtshof te Tuscon (Arizo na) tegen Adollo de la Huerta en vier van zijn aanhangers, wegens samenzwering te gen de Ver. Staten en wegens uitvoer van wapens en munitie naar Mexico, hetgeen een overtreding i svan het embargo door den president ingesteld. Bevel tot hun ar restatie is gegeven; enkele Mexicanen, die van medeplichtigheid worden verdacht, zijn reeds gearresteerd. De la Huerta ont kent het hem ten laste gelegde. Aanslag op president Calles' zoon. Uit Nogalis (Arizona) wordt gemeld: Er is een aanslag gepleegd op Rodolfo Galles, den zoon van den president van Mexico, in een kleine plaats even over do Mexicaan- sche grens, waar hij eenige dagen geleden aankwam om het huwelijk van zijn zuster Ernestina met een New Yorksch koopman bij te wonen. Er werden twee of drie ko gels op Rodolfo Calles afgevuurd, die zijn kleeding raakten; hijzelf bleef echter on gedeerd. BINNENLAND. Vragen van Kamerleden. Films met communistische s t r e lelt i n g: In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kleerekooper betreffende het weren van films met een bepaalde strekking door de burgemeesters van eenige groote Bteden, zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, do heer Kan, dat, naar hem wordt medegedeeld, het be richt, als zouden de burgemeesters van eenige groote steden in onderling overleg besloten hebben alle films van communis tische strekking, zooals er den laatsten tijd telkenmale worden ingevoerd en die het vermoeden wekken van een stelselma tige propaganda, te weren, onjuist is. Wel is door de burgemeesters der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht ten aanzien van een bepaalde film overleg gepleegd. Deze film is, na vertoo ning, door alle genoemde burgemeesters afgekeurd. Ten opzichte van andere niet- vertoonde filmwerken is door de betrok ken burgemeesters geen besluit genomen. Handelsreizigers en agenten. De minister van Justitie deelt in ant woord op do desbetreffende vragen van het Kamerlid Oud mode, dat het juist is, dat een voorontwerp tot wettelijke rege ling der rechtspositie van handelsreizigers en handelsagenten aan de Kamers van Koophandel om advies is toegezonden. Daarbij wordt aangeteekend, dat het voorontwerp is samengesteld naar aanlei ding van de adressen van organisaties van handelsreizigers en handelsagenten, in verband waarmede in dit stadium het vragen van advies tob de bij de regeling betrokken kringen van handel en nijver heid werd beperkt. Intusschen heeft de minister, toen door verschillende organi-. saties der betrokkenen om kennisneming van het voorontwerp werd gevraagd, gee nerlei bezwaar gemaakt, dezen een exem plaar toe te zenden. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer bedoelde organisaties naar aanleiding van die toezending opmerkin gen hebben te maken do minister daarvan gaarne zal kennis nemen. Ten aanzien van nog iri te dienen verzoeken om vertrou welijke toezending van een exemplaar, geldt hetzelfde. Notaris J. M. Slinkert. f In den ouderdom van bijna 75 jaren is gisteren overleden notaris J. M. Slinkert, een van de oudste Rotterdamsche nota- SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R.-K. V. V. Teijlingen. Do propaganda-wedstrijden. Als wij zoo hier en daar ons oor l luisteren leggen, dan belooft het morgen schitterend te worden op Sporlhof te Sas- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Goede vooruitgang op de economisch! wereld-conferentie te Genève. Colijn onf zijn beleid gehuldigd. Frankrijk aanvaardt den 8-uren-dag. De Amerikaansche vlieger Lindbergh is gistermorgen te New-York gestart voor een nieuwe vlucht over den Oceaan naar Pa rijs (Luchtvaart). Ook zijn 2 Engelsche vliegers gestart voor een non-stop-vlucht naar Britsch- Indië (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND Een moord, tengevolge van een lichte woordentwist, te Leidschendam (Omgeving, 4de blad). Drie kinderen door een zandinstorting te Roermond gedood. (Gemengde Berichten, 2de blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Onze letterkundige medewerker vervolgt zijn beschouwing over Heinrich van Vel deke (3de blal). Ajo geeft interessante bijzonderheden over Victor de Stuers (3de blad). Onze apologetische medewerker vervolgt zijn verhandeling over de naastenliefde. LEIOEN. Een rede over de pt;incipieele beteekeni* van de gemeenteraadsverkiezing (2de blad). senhoim. Inderdaad staat er een mooi programma te wachten en wanneer hot goed weer mag zijn dan goloovon wij ook zeker, dat het bezoek morgen dat van het vorig jaar ter gelegenheid van den Lief dadigheidswedstrijd zal overtreffen. Toen waren 1500 supporters tegenwoordig hij den wedstrijd TeijlingenLisse. Nu ech ter is het Leiden die ook zijn volle mede werking wil geven voor de Sasse^heinir- scre Wijkverpleging. Wij willen dau maar. niet voorspellen wie zegevierend uit den strijd zal komon maar vast staat, dat Leiden een goed» spelend cl'tal heeft. Dat hebben zij verleden Zondag nog eens ge toond. De Tcijlingers kunnen dan ook re kenen op een flinken wedstrijd. De wed strijd vangt aan te 1.30 uur, onder lei ding van H. Piët uit Purmerend. Wanneer deze wedstrijd is geëindigd krijgen wij nog oen interessan ten wed strijd te zien en wel Lisse IW. F. C. I. Hier behoeven wij de voetballiefhebbers niets te zeggen daar een ieder weet wat het LLsser elftal kan en W. F. G., do kampioenen van de 1ste klasse D.H.V.B. zal het zeker Lisse niet cadeau geven, te meer daar zij volledig uitkomt. Dat do be langstelling groot zal zijn blijkt wel uit den voorverkoop van kaarten in Sassen- heim. Niet minder dan 400 zijn er ver kocht. Laten nu de R. Katholieken eens toonen dat er bij R. K. voetbalwedstrijden wel eenige duizenden kunnen komen. Wij hooren wel eens zeggen: wat heb ben wij aan een voetbalwedstrijd te zien? Daar is niets aan. Daarom hebben wij ook nog iets anders bedacht om diegenen ook op het veld te krijgen of liever gezegd, dat zij ook hun kwartje offeren voor de Sassenheimscho Wijkverpleging en dat is wel do gccostumeerdc Veteranen-wed strijd. Hoe of deze er uit zullen zien wil len wij niet verklappen, maar dat heb ben wij wel gehoord, dat er buitenlanders in het veld komen en daar zijn do Hol landers altijd mee vereerd. Do muziek zal dan ook zeker hot Volkslied spelen wan neer die buitenlanders in het veld komon. Wij willen dan nog eens onze donateurs laten weten dat dezen Zondag geen vrijo toegang is op vertoon van hun donateurs- kaart en wij zijn er dan ook van over tuigd dat een ieder gaarne een kwartje wil offeren voor dit mooie doel. Kinderen onder de 10 jaar zijn vrij onder geleide. Er zullen voor dezen Zondag extra zit plaatsen aangebracht worden. WIELRENNEN. Lcidsche Ren- en Toerist-Vereeniging „Swift." Morgen zal de wedstrijd gereden wor den, welke j.l. Zondag is afgelast. Deze wedstrijd gaat over 100 K.M. De Juniores rijden een wedstrijd over 20 K.M. De samenkomst is 7.50 aan de De Gij- selaarsbank, vertrek precies 8 uur. UIT DE OMGEVING. DE KAAG. Gered. Toen gisterenavond J. de Vries bij het eindigen van zijn werkzaam heden aan do Jachtwerf „de Kaag" huis waarts keerde, trof het zijn aandacht dat een paar kinderklompjes in het water dre ven, en bij nadere beschouwing tevens een kind daarbij. Met behulp van eenige col-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1