liEiFEBEir INGEZONDEN MEDEDEELING I.E.M.C.O. RADIO UIT DE UIT DE AD 10*WERELD. Programma's voor Zondag 22 Mei. Hilversum, 1050 M. 9.50 v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. 1.2.30 Kamermuziek door het kamer- muziek-ensemble Le Coultre. Frans le Coultre, viool. Ritsche le Coultre, cello. Mevr. Clara van der WaalsNachenius, alt. Joop Smits, alt. Mej. Scager, viool. Mevr. Lien BangetVisser, sopraan, Riek Dieperink, piano. 2.30 Namiddagconcert te geven door de Amsterdamsche Orkestvereeniging in „Ar- tis", te Amsterdam. Dirigent: Frans van Diepenbeek. 6.45 V. P. R. O.-uitzending uit het ge bouw van den N. P. B. te Hilversum. 8.Persber en sportuitslagen. 8.10 „Carmen", opera in 4 bedrijven van Bizet. Algem. voorber.: Gris de Vos. Rol- verdeeling: Carmen, Greta Santbagens. Micaëla, Jeanne Baciliek. Don Jose, Chris de Vos, Escamillo, Paul Pul, Zuniga, Hen ri Bloemgarten. Frasquita Wilh. v. d. Hoek, Mercedes, Annie Hofman. Dan Caire, M. v. Reen. Remendada, Herre de Vos. Morales, A. v. Beek. Daventry, 1600 M. 8.50 Concert. De militaire band. H. Wil liams, bariton. M. Fairless, viool. 5.405.50 Vertellingen u. h. Oude Tes tament. 8.20 Kerkdienst in Leeds. 9.15 Liefdadigheids-oproep: Wireless for hospitals. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Het Brahms-Quintet voor clarinet en strijkinstrumenten. 10.05 Concert. 10.55 Epiloog. „R a d i o-P a r i b", 1760 M. 12.201.05 Gewijde muziek en preek. 12.201.10 Orkestconcert. 5.05 De Homonyme jazzband. 8.5010.50 Concert Orkest Mario Ca- Langenberg, 469 M. zes. Dansmuziek. 9.2010.20 Morgenconcert. 11.50 Beethovenfeest in Bonn. I.202.20 Kamermuziek door het We- rag-sf rijkkwartet. 5.50—6.50 Orkestconcert. 7.35 „Missa Solemnis", voor soli, koor en orkest van Beethoven. 9.2010.50 Gedichten uit Oud-Oosten rijk. Dr. Fortner, declamatie. Lutterkapel. HalO12.20 Concert door de Lutterka pel. Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 666 M. 9.20 Morgenwijding. Koorzang. II.50 Beethoven-herdenking in Bonn. Beethovenconcert. Blaas-orkest en man- nenzangver. 12.35 Beethovenconcert. Orkest. 4.506 20 Orkestconcert. 8.50 Concert. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 3 9 4.7 M. 9.3511.05 Morgenconcert. 11.5012.50 Orkestconcert. I.252.10 Orkestconcert. 2.102.50 Populairconcert. 4.255.50 Vroolijk concert. 5.507.45 Orkestconcert. 8.2012.10 Philharmonisch orkest en koor: Albert Dösscher, koor van 1918. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Galaconcert. Orkest en so listen. Programma's voor Maandag 23 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het trio J. Castrelli. 3.304.30 Vrouwenuurtje, door Mevr. Rhémonda. 5.6.Kinderuurtje. 6.6.45 Vooravondconcert door het H. D.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. 6.45—7.15 Tuinbouwhalfuurtje. Ir. G. A. C. Spaan, over: Het gebruik van kunst mest in tuinen. 7.157.45 Vooravondconcert (vervolg). 7.45 Politieber. 8.10 Een avond in Alkmaar. 1. Harmo nie „Excelsior", dir. Hr. P. Pranger. 2. Rede van den heer S. Brugman, voorz. v. d. Noordermarktbond. Tuinbouw, vei lingwezen enz. 3. Harmonie „Excelsior". 4. Gem. koor a capella gem. zangver. „Crescendo", dir. Willem Hespe. 5. Kin derkoor der gem. zangver. „Crescendo", met pianobegeleiding van den heer w. J. Smit. Pauze. 6. R.-K. Gem. Zangver. „St. Caecilia", Dir. J. Al. 7. Symphonie „Sem- pre Crescendo". Dir. P. Pranger. 8. R.-K. Fanfarekorps „Genot door Kunst", Dir. A. H. Maas. 10.80 Persber. Daventry, 1600 M. II.20 Daventry-kwartet en solisten. 1-202.20 Orgelconcert en vioolsoli. -WERELD 3.15 Voorlezing: Rural Rides. 3.20 Lezing: Roman Britain. 4.05 Dansmuziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Literaire critiek. 7.35 Sonates van Beethoven. 7.45 Fransche voorlezing. 8.05 Een avond in Brighton. De band van het le batt. York en Lancaster Reg. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Brihton (vervolg). 10.20 De Sussex Women Musicans Club en strijkkwartet (2 violen, viola, cello). 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9 0510.30 Concert. L a n g e n b e r g, 469 M. 1.252.25 Orkestconcert. 5.506.50 Vocaalconcert. 9.20 Lichte muziek. Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. enBerlijn, 484en566 M. 2.508.05 Lezingen en lessen. 9.40 Her-uitzending van het program ma van Daventry. (Zie Daventry hierbo ven). Hamburg, 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 4.355.20 Bas-aria's. 6.207 10 Vroolijk concert. 8.2012.10 „Cganarelle", lucht van Mo lière. „Der zerbrochene Krug", klucht v. H. v. Kleist. Brussel, 509 M. 5.206.20 Concert (piano viool, cello). 8.20 Orkestconcert. 9.2010.20 Dansmuziek. Uitzending van den K.R.O. op a.s. Dinsdag Op verzoek van verschillende abonné's publiceeren wij thans het programma van den Kathol. Radio Omroep van a.s. Dinsdag. Maandag plaatsen wij het pro gramma opnieuw bij de overige program ma's. 8.10 Kath. Radio Omroep. Eerste Tilburgsche K.R.CL-avond. Mot medewerking van de Nieuwe Koninklijke Harmonie en haar onderafdeeling sym- phonieorkest Directeur A. Groot); Konink lijke Liedertafel „Souvenir des Montag- nards" (Directeur Henri van Loon); Ge mengde Zangvereeniging „Bel Canto" (Di recteur Jan van Leeuwen); Kerkkoor „St. Josef" (Directeifr Fr. Heerkens); Gemengd Kerkkoor „H. Martelaren van Gorcum" (Directeur M. Bonants); Jac. v. d. Bre- kel. (Tenor) met begeleiding door Arie v. d Brekel (Cello); Matthieu Lejeune Ba riton) en Leo Verschuuren (Tenor). Ac compagnement: Jos. Vastersavondts. Sprekers zijn: Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Deken J. F. M. Sanders en Rector Magnificus Prof. Dr. Th. J. A. J. Goossens. De uitzending geschiedt vanuit de zaal van de N. K. Harmonie te Tilburg. 1. a) In Treue fest, Marsch. G. Teike. b) Heimkehr aus der Fremde, F. Men delssohn. 2. Inleiding door Mr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Burgemeester van Til burg. 3. a) Kyr>'e uit de „Missa Papae Mar- celli", voor 6 st. gem. koor, Giov. da Pa- lestrina. b) Popule Meus, voor 4 st. gem. koor. Th. L. de Vittoria. c) Laudate Domi- num, motet voor 5 st. gem. koor. Giov. da Pal es trina. 4. Toespraak van Deken J. F. M. San ders. 5 a) Prière, uit de opera „Le Cid". Mas senet. b) Aria uit de opera „La Reine de Saba". Gounod. 6. a) Ouverture zum Ballet „Die Ge- schöpfe des Prometheus", L. v. Beetho ven. b) Andante uit het strijkkwartet D- dur voor strijkinstrumenten, Tschaikows- ky. c. Der Frühling, elegische melodie, Ed. Grieg. 7. a) Agnus Dei uit de Mis Op. 172, Jos. Reinberger. b) Jesu Du^is Memoria, a capella, B. Kothe. c) Ave Maria uit Op. 172, a capella, Jos. Reinberger. d) Noël, D. v. Reysschoot. 8. Tilburg als Onderwijsstad. Rede door Prof. Dr. Th. J. A. J. Goossens. 9. a) Aria uit de opera „Herodiade". Massenet, b) Der Wanderer. Fr. Schu bert. 10. a) Rêverie. Henri Weyts. b) L'Océan Th. Moreaux. 11. Panis Engelicus, Caesar Franck. 12.. a) Schlachtlied der Assasciren. Op. 53, L. Baumann. b) Les Vaix de la Na ture, Th. Dubois. 13 Czardas uit de opera „Der Geist des Woiwoden", L. Grossmann. 14. Aan U, O Koning der Eeuwen, Joh. Verhulst. Gezamenlijk te zingen met bege leiding van de N. K. Harmonie. Het programma luidt: 10—11 u. H. K. V.—Fluks. 11—12 u. Fluks—H. S. V. 121 u. H.S.V.Deetos. 12 u. DeetosH.K.V. 2—3 H. K. V H. S. V. 45 u. FluksDeetos. 56 u. H. K. V.adsp. Vitesse—A.L.O. «Morgenmiddag om 2 uur zal Vitesse op baar terrein aan den Zoeterw. Singel een ■vriendschappelijken wedstrijd spelen te gen A.L.O. uit den Haag. CRICKET. Wedstrijdprogramma. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Eerste klasse. A. C. C.— Ajax, H. D. V. S—H. C. C. 2, V. V. V.—Quick, H. C. C. I—Phoenix HilversumV R. A., R. W.Haarlem, P. w.—V. 0. C. Derdo klasse. Phoenix 2L. C. G., H. C. G. H. D V. S. 3. Overzicht. De voetballerij noodzaakt Ajax om in 'de eerste weken alleen uitwedstrijden te epelen en zoo trekken de Leidenaars mor gen naar Amsterdam om het pas gepro moveerde A. G. C. te bekampen, ten minsteals de Amsterdammers over een terrein beschikken, dat goedgekeurd is voor eerste klas-cricket. Op het oogen- blijk waarop wij dit overzicht schrijven is daarvan nog niets bekend. Ajax is het nieuwe seizoen niet slecht begonnen, zooals wij in ons verslag van den wedstrijd H. C. C. IIAjax al op merkten, en waar de Leidenaars morgen „au grand complet" vrijwel, naar de hoofd stad trekken, durven wij wel een overwin ning te voorspellen, hoewel cricket meer dan iedere andere tak van sport, een spel van verrassingen blijft. Ook in de lagere afdeelingen begint mor gen de competitie. Voor de 3e klasse Zuid, gaat L. C. C. bij Phoenix 2 op bezoek. De Leidenaars, verleden jaar kampioen van hun afdeeling, zullen er goed aan doen, met dezen eersten wedstrijd te winnen. Het is mogelijk. SCHIETEN. Bond van Schietvereenigingen te 's-Gravenhage. Do uitslag van den door bovengenoem- Sen bond gehouden beker- en propaganda- wedstrijd luidt: Korpswedstrijd le klasse (max. 250 pun ten): Oranje Nasau 228 p., 2. Prins der Nederlanden 214 p., 3. Pepita 208 p. Hoog ste korpsschutter M. Vuurman 49 punten. 2e klasse: 1. Juliana te Wassenaar 202 p., 2. Wassenaarsche politie schietvereeni- ging 199 p., 3. Gregoire 196 p. Hoogste korpsschutter J. ten Zijthoff 47 p. Vaste baan wedstrijd (max. 150 pun ten): 1. O. F. de Ruyter de Wildt 47 46 46, 139; 2. A. Bahhenes 49 45 45, 139; 3. M. Olieman 48 48 43 139. Vrije baanwedstrijd max. 90 punten): 1. rA. Bahhenes 89, 2. G. O. de Ruyter de iWildt 88 229; 3. M. Olieman 88 528; 4. J. O. Andriesse 88 328; 5. A. van Scher- penzeel Jr. 88 228. Geluksbaan (max. 600 punten): 1. E. M. Herweyer 498; 2. J. J. Olieman 493; 3. Joh. H. den Drijver 492 94; 4. G. Dommerholt 492 92. Propaganda-wedstrijd le klasse: 1. 'Prins der Nederlanden 1307 punten; 2e klasse: 1. Juliana, Wassenaar 1268 pun ten. LUCHTVAART Weer vliegtuigresten gevonden. Thans bij de kust van Connecticut. Uit New London (Connecticut), wordt geseind: Een snelvarende boot van de kust .wacht is naar Nehawa gezonden, waar zij een kotter van de kustwacht tegemoet zal ïen. Deze kotter heeft bij Montauk Point *n vleugel gevonden v. 'n nog niet geïdenti ficeerd vliegtuig. De autoriteiten weigeren 'de mogelijkheid te bespreken, of dit wel licht een vleugel is van Nungesser's vlieg tuig. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. In memoriam C. J. L. van der Meer. Vaststelling vermenig- vuldigingscijfer. De grensrege ling langs het strand. Rapport inzake losplaats. De raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester jhr. W. O. van Panhuys. Aanwezig waren alle leden. De voorz. opent de vergadering met een in memoriam aan den oud-wethouder, den heer C. J. L. van der Meer, onlangs over leden. Hoewel de beer v. d. Meer reeds eenige jaren geleden zich uit den raad had terug getrokken bleven allen toch met hem meoelcven. Allen kenden hem als een opgewekten, levenslustigen man, die zichzelf geen rust gunde zoolang het dag was. In zijn aard was hij meer een Zuid- dan een Noord-Nederlander. 't Gebeurt niet veel, dat menschen van dergelijke ouderdom zich nog zoo levens lustig toonen en belangstelling hebben voor wat er om hen heen gebeurt. Des te meer zal de heer v. d. Meer ge mist worden in de vele kringen, waarin hij verkeerde en vooral in het huisgezin, DE N.ÊUWE ZENDER EN DE KATHOLIEKEN. Er zal thans bij niemand nder ons wel eenige twijfel meer over zijn of binnen zeer korten tijd zenden wij met ons eigen station. Hoe de verhoudingen zullen zijn met onze protestantnche medechristenen is allen duidelijk geworden uit het offici eel bericht, dat de vorge week namens de twee rechlsche omroeporganisaties in alle bladen gepubliceerd is. Wij halen hier nog eens de volgende verklaring uit dat bericht aan: „Door de oprichting van deze N.V. zul len geen der beide organisaties ook maar iets van haar, zelfstandigheid verlozen. Zoo zal op de samensteilng der program ma's van de N. C. R. V. geenerlei invloed uitgeoefend kunnen worden door den K. R. O., noch omgekeerd. Ook komen de con tributies en giften voor de N. G. R. V. al leen ten goede aan den Omroep en de or ganisatie van die vereeniging; evenzoo zijn de gelden voor den K. R. O. uitslui tend bestemd voor die stichting. In heide gevallen dus niet voor den N. D. 0. Deze laatste stelt slechts tegen een vooraf be paalden matigen prijs per zenduur den zender aan de genoemde vereenigingeu beschikbaar. De vrees, door deze en gene uitgesproken, dat de vereenigingen iels van haaf onafhankelijkheid zouden inboe ten, kan dus volstrekt ongegrond genoemd worden". Het is nu de zaak van de Katholieken hun zender groot te maken en het is hier om, dat ik nog eens een beroep doe op aller medewerking. Laat toch vooral een of andere kleine bemerking of kleine con sideratie voor niemand een beletsel wor den om zijn steun te verleenen, maar la ten allen inzien het groote gewicht van den eigen omroep, waarvoor wij hebben gestreden en die wij, zij het ook onder veel tegenwerking, zelfs van personen van wie men het niet verwachten zou, hebben verkregen. Onze zaak staat er schitterend voor. Hadden wij tot nog toe eenige vrees over de golflengte, omdat door de Union de Geneve, dezelfde (1870) aan Tsjecho-Sio- wakije was gegeven, deze vrees is nu ver dwenen. Onze vertegenwoordiger op de laatste vergadering te Lausanne heeft met betrekking hiertoe alles in het reine ge bracht. De heer mr. A. v. d. Deure kon verleden week de voor ons zoo verblij dende tijding door Vas Diaz laten medc- deelen, dat Tsjecho-Slowakije een korte golf kreeg, en de onze van 1870 verzekerd was. Nu staat niets meer in den weg en de begonnen werkzaamheden voor het inrich ten van ons zendstation kunnen doorgaan. Mag ik nu eens zeggen wat mij be zwaart? Ik trek in de laatste weken het land door om overal Katholieke Radio Vereeni- gmgen op te richten. Wal mij opvalt is dit. Op de vergaderingen, waar ik spreek blijven de katholieken van den midden stand en hooger vrijwel afwezig. Er zijn enkele uitzonderingen, maar over het al gemeen is het weer het oude liedje: Aveg- blijven en later zich beklagen oahdat men niets te zeggen heeft als het noodig mocht blijken. Vooral de Katholieke Radioverenigin gen moeten een bestuur hebben, waarin ook bijzonder de meer ontwikkelde en de man van „standing" een plaats inneemt. Het zijn cultureele verenigingen, en zij moeten het door haar propaganda ter plaatse mogelijk maken, dat de K.R.O. met een programma voor zijn luisteraars verschijnt, dat er onder alle opzichten zijn mag. Het gaat in de radiovereenigiu- gen op de eerste plaats om het amateu risme te bevorderen (dat kan men gerust aan een club van jongere lieden in de ver eeniging over laten), maar om een goed georganiseerde propaganda te hebben, die alle Katholeke luisteraars binnen brengt in het huis van den K. R. O. Welnu die propaganda slaagt niet ten zij de Katholieken zien, dat in het bestuur der radiovereenigingen personen zitting nemen, welke om hun ontwikkeling of hun stand vooraanstaande menschen zijn. Wanneer zij een voorbeeld geven van in teresse, dan begrijpen de anderen, dat het niet gaat om een amusementszaakje, maar Avezenlijk om een groot deel van godsdienstige cultuur en sociale ontwik keling, welke nu reeds en later nog veel meer kan bijgebracht worden aan ons volk door het voornaamste middel der moderne techniek: de radio. En het is daarom ook, dat ik met de hulde, welke ik breng aan de geestelijkheid, en aan de voormannen op verschillende plaatsen, die zich beschikbaar stelden voor het ad viseurschap die zitting namen in het be stuur der Katholieke radio-vereenigingen ook tevens een dringend verzoek richt tot alle vooraanstaande Katholieken daar, waar de vereeniging nog moet komen: Stelt U zelf disponibel voor dit groot Katholiek belang. Het werk dat van u ge vraagd wordt is gering, de gevolgen door het voorbeeld, dat u geeft, zijn groot. Toont nu toch door uav aanwezigheid bij de oprichting van een Katholieke Radio- vereeniging, dat u het gewicht van de zaak begrijpt en toont het met de daad door niet te weigeren als men u \rraagt ora in het bestuur een plaats in te nemen. Wanneer in de vereenigingen het Katho lieke leven in zijn verschillende schakee ringen vertegenwoordigd is, dan eerst bestaat de kans, dat de Omroep daarvan waarvan hij het middelpunt was, zal hij een leege plaats achterlaten. Spr. geeft ten slotte de verzekering, dat zijn nagedachtenis bij allen in eere zal blijven. Hierna heet de voorz. welkom den heer dr. van Nes, die na een langdurige ziekte thans weer \-oor het eerst aanwezig was. Spr. feliciteerde dr. v. Nes met zijn her stel en wees erop hoe reeds zijn ont vangst in de gemeente een bewijs Avas van het medeleven der burgerij. Spr. hoopte, dat dr. a?an Nes nog vele jaren voor de gemeente gespaard moge blijAren. Dr. a-an Nes dankte ontroerd voor de woorden van den voorz. en zeide dank baar te zijn in het openbaar gelegenheid te hebben dank te brengen voor die groo- de uiting kan zijn door zijn programme En dat is ons ideaal. L. H. PERQUIN. WEERSTAND IN RADIO-ONTVANG- TOESTELLEN. Men zegt, dat een toestel op een station afgestemd staat wanneer dit station met de grootste uit 't toestel verkrijgbare ge. luidsterkte hoorbaar is. Als we het ver sterker-gedeelte even buiten beschouwing laten, Avordt zulks bereikt door het in schakelen van een passende spoel en den juisten condensatorstand. De uitgezonden en ontvangen 6troomen bij de radio-techniek zijn wisselstroomen. die bij een golflengte van 1000 M. per seconde 300.000 keer heen- en weer gaan. Nu zijn er drieërlei soorten weerstand die den loop van deze wisselstroomen trachten te belemmeren, n.l.: 1. Ohmsche of echte weerstand, die energie vernietigt. 2. Inductieve of schijnbare weerstand van een Spoel, die veroorzaakt wordt doordat de spoel hij stroomdoorgang een magneetveld opbouwt en daardoor aan den stroom energie onttrekt, die bij 't af nemen van den stroom weer afgegeven Avordt. 3. Gapacitieve of schijnbare weerstand van een condensator, die bij 't aanleggen van een spanning op de platen energy opzamelt en weer afgeeft. Ohmsche weerstand Avordt uitgedrukt door het teeken R. Hij blijft bij wissel stroom van iedere frequentie dezelfde. De inductieve weerstand R1 van een spoel neemt met de frequentie van den wissel stroom toe. Telkens wanneer de stroom ontstaat moet het magneetveld opgebouwd worden en wordt energie onttrokken Hoe grooler de frequentie, hoe vaker zulks gebeurt. De energie neemt ook toe met de sterkte van het magneetveld, zoo dat de Aveerstand met de grootte van de spoel (aantal windingen) hooger wordt. Net tegenovergesteld is het met den condensator. Hoe grooter de capaciteit C (hoe grootere of hoe meer platen) hoe meer stroom er in kan, dus hoe kleiner zijn weerstand Rc, wanneer de capaci teit grooter wordt. Hoe meer keeren hij geladen wordt, hoe meer stroom hij op neemt, zoodat zijn weerstand met 't toe nemen van de frequentie afneemt De tegenovergestelde verhouding van spoel en condensator wordt ten slotte daardoor aangetoond 'dat hun weerstan den tegenovergesteld gericht zijn; dat tij elkaar min of meer opheffen, dat daar om slechts het verschil R1Rc of Rc—R1 invloed uitoefent. Door de juiste spoel- grootte en condensators tand kan men maken dat bedde elkaar opheffen, dus dat R1Rc 0 (nul) is. Het is duidelijk dat in dit geval de stroomsterkte maximum moet zijn. Nu blijft nog slechts de Ohmsche Aveerstand over, die zoo klein mogelijk gemaakt moei Avorden om nog sterkere ontvangst te verkrijgen. De Ohmsche Aveerstand Avordl beïnvloed door de lengte, doorsnede en materiaal van den geleider. Bij Avissel- stroom moet men er nog rekening mede houden dat de stroom door zijn verba .end groot, aantal Avdsselingen geen lijd hooft om de gcheele doorsnede van den gelei der te benutten Hij gaat in hoofdzaak langs de oppervlakte, die dus goed gelei dend en zoo groot mogelijk moet zijn. Zooals reeds hierboven gezegd, wordl rondom de spoel een magneetveld ge vormd. Wanneer zich hierin nu geleiders bevinden, Avordt daarin een E" M. li. (Electro-motorische kracht) opgCAvekl waardoor alweer energie onttrokken wordt. Hierin is tegemoet te komen door de spoel zoodanig op te stellen dat het verlengde van haar as geen metaaldeclen treft. Doeltreffend zijn natuurlijk de spoe- i len, welke geen magneetveld hebben, n.l de z.g. a'eldlooze spoelen 'I BLIKSEMGEVAAR EN DE ANTENNE De tijd van het jaar brengt het mede dat er eenige aandacht besteed moei worden aan onze bliksem-schakelaar Kans op inslag, althans in de groote steden, is heel gering, doch.... neemt geen risico. De antenne-invoerleiding loopt langs den kortsten weg naar bene den en voor zij 't huis binnengaat Avordt een eenpolige schakelaar met vonkenbrn: aangebracht. De aardverbinding van ik' schakelaar gaat recht naar beneden den grond in. Is het maken van een verbinding di rect in den grond niet mogelijk, dan zal een verbinding met een regenpijp Avclke „aarde" maakt ook wel voldoende zijn. Het beste kan goed geïsoleerd draad van niet te kleine doorsnede worden gebruikt In ieder geval moet de bliksemsehakolaar buitenshuis aangebracht Avorden Mare 70 - LEIDEN - Tel. 1118 Groote Radio-Sorteering Accu-, Laad- en Reparatie-Inrichting 14*238 te belangstelling en hij sluit zich aan bij den wensch van den \Toorz., dat hij nog veel a'oor de Gemeente moge doen. De voorz. doet hierna mededeeling a-an de ingekomen stukken. Adhaesie wordt betuigd aan een adres van Fed. van Vereen, van ZiekenliuisAer- pleging aan den Minister a-an Onderwijs inzake tarieA-en Ziekenhuisvcrpleging. Tot Commissaris a-an de Spaarbank wordt herbenoemd de heer C. M. aran der Lee. De benoeming tot schatters der rijks- inkomstenbelasting Avordt op a-oorstel van den beer v. d. Wiel aangehouden tot na de geheime vergadering. Bij het punt: instelling van gemeente- timerman, teA*ens belast met zoodamfiS

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12