Tweede Blad. binnenland ARKIE FAMILIE. s Maandag 16 Mei 1927 j WIJZIGING HUWELIJKSRECHT. Een wetsontwerp. Do Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 13 September 1919 tot wegneming van de onjuistheden en aanvulling van leem ten in de Noderlandsche Burgerlijke Wet geving heeft den Minister van Justitie thans een ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen in zake het huwelijks recht, met toelichting aangeboden. De man blijft het hoofd. Dit ontwerp is zegt de commissie de vrucht van een langdurige discussie ■waarbij groote meenings verschillen tot uiting kwamen. Allereerst liepen deze ver schillen over de kwestie van al dan niet gelijkstelling van de vrouw met den man. De meerderheid besliste ten slotte, dat de wet niet behoort uit te gaan van het be ginsel der gelijkstelling, en dat de uitdruk king: „de man is het hoofd der echtver- eeniging" behoort te worden gehandhaafd. Op het behoud van het voorschrift van artikel 161, eerste lid, werd door de over groot© meerderhéid echter geen prijs ge steld. Handelsbevoegdheid voor de gehuwde vrouw. In art. 163 is uitgewerkt het beginsel der handelingsbevoegdheid der getrouwde vrouw. Deze voor de vrouw inderdaad be langrijke stap in de richting van de ont voogding, is gedaan met instemming van alle leden. Op het gebied van het huwe lijksvermogensrecht wilden allen zoover mogelijk gaan in de richting van gelijk heid van man en vrouw. De vrouw zal dus in het vervolg alle rechtshandelingen zelf standig kunnen verrichten en in rechten kunnen optreden, evenals de man en voor de door haar verrichte rechtshandelingen op dezelfde wijze aansprakelijk zijn. Wecierzijdsche verplichting tot onderhoud. De in artikel 162, tweede lid sub b, ge noemde verplichting van den man tot on derhoud van de vrouw moet een verplich ting van beide echtgenooten over eji weer gorden. Uitdrukkelijk is vastgesteld, dat deze verplichting er een is tot levensonderhoud, die wel is waar in het eene geval in een hoogere en in het andore in een lager uit- keering tot uiting komt, zulks naar mate van den levensstaat, welke echtgenooten in verband met him vermogenstoestand kunnen voeren, maar die toch nimmer zóó mag worden opgevat, als zouden de echt genooten verplicht zijn over en weer el- kaars schulden te betalen, ingeval een van beiden financieel in nood verkeert. De verplichting tot onderhoud houdt echter op te bestaan, wammeer de echt genoot, die die verplichting wil geldend maken, niet voldoet aan de verplichting tot samenwoning, welke artikel 161 van het ontwerp als verplichting der echtge nooten vaststeld. Crediteuren der gemeenschap. Artikel 221 B. W. is geschrapt. Een re geling is gemaakt, welke ten gevolge heeft dat de crediteuren der gemeenschap alle goederen kunnen aanspreken, waarvan de echtgenooten niet kunnen bewijzen, dat zij, hetzij door hen aangebracht, hetzij staande het huwelijk zijn verworven. Den lOden titel is tot opschrift gegeven: „Van scheiding van goederen krachtens rechterlijke uitspraak", omdat volgens het ontwerp voortaan ook minnelijke scheiding van goederen mogelijk wordt. Artikel 161 stelt de samenwoning als norm en wel op de plaats, die de man be paalt. De vrouw kan zich echter door den rechter een afzonderlijke woonplaats la ten aanwijzen, wanneer zij „gewichtige re denen" heeft, om niet met den mhn sa men te wonen. Die gewichtige redenen bijv. kunnen zijn: gezondheidsredenen, of FEUELLETQü. Ronum door (Jompton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 33) t Is nooit zoo interessant om dat aan nuj uit te leggen, weet je, want 't zijn mijn bloedverwanten niet, alleen maar aange trouwd. Ik heb altijd 't gevoel, dat Jimmie als oudste zoon vreeselijk gewanboft heeft. Kijk nou eens naar jou, bijvoorbeeld. Ik wil niet zeggen, dat hij jaloersch is, Want dat is-ie niet; maar 'k geloof, dat hij tüsschenbeiden wel eens denkt dat hij op jouw plaats behoorde te zijn, ofschoon dat natuurlijk niet wil zeggen, dat hij jouw °P zijn plaats zou wenschen. Maar 'n mensch kan 't nou eenmaal niet helpen, te vinden, da-t er geen reden is, waar om eliii niet allebei op jouw plaats zouden zijn. t Vervelende van Jimnrie is, dat hij zoo veel tijd verknoeid heeft, toen hij jong was, en soms denk ik wel eens maar d^t '_eg ik nooit tegen iemand beha-lvo nu aan ■jou sonis denk ik wel eens dat hij vindt a re te^ jong getrouwd is. Dan heb jc z'n «juffers. Ze vallen heelemaal uit el- aar, door gebrek aan belangstelling. Ik ÏT ^1€^' er iemand in Engeland is, ie zich zooveel moeite gegeven heeft voor '+o.- tl s' maar wat heb je nu aan wa- 'J« ers? Ze zullen nooit in den alge- vinf6'1] smaak van het publiek vallen, kon ri steken ze niet, de menschen den- heiu,.eenmaa,l> dat ze 't doen. En dan bc-'iro I6U ere* wïe is 't ook weer 't e mek cen M och mijn slecht ge- om het feit, dat do woonplaats van den man haar zou verhinderen haar beroep of ambt te vervullen, terwijl de door haar daarmee gevormde inkomsten noodig zijn tot handhaving van het levenspeil van het gezin. Bijdragen in de kosten van het gezin. In artikel 160 is belichaamd de weder- zijdsche verplichting der echtgenooten om bij te di-agen in de kosten voor het ge zin. De bijdrage kan bestaan zoowel in arbeid als in geld. Voor huishoudschulden zijn beide echtgenooten hoofdelijk aan sprakelijk. Verondersteld wordt weder- zijdsche machtiging tot het aangaan de zer schulden. Echter kunnen zoowel man als vrouw de machtiging voor de huishoud schulden intrekken. De oirbaarheid daar van is echter gesteld onder controle van den rechter,1 terwijl deze intrekking eerst tegen derden werkt, wanneor zij behoorlijk is bekend gemaakt. Gemeenschap van goederen wettelijk stelsel. Het ontwerp handhaaft de gemeenschap van goederen in den zevenden titel als wettelijk stelsel. De man is de beheerder, tenzij de vrouw daarvoor bij huwelijksche voorwaarden is aangewezen. Se ep_©Bigsi© BepasüsfLew ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard door een sneltrein vermorzeld. Uit Voorst wordt aan de „Tel." gemeld: Vrijdagmiddag is' op een onbewaakten overweg te Voorstonden een voor een wa gen gespannen paaid door den sneltrein overreden. De voerman kwam met den schrik vrij. De wagen bleef behouden. Hot paard werd vermorzeld. Oooüetijk ongeval. In de fabriek der I. G. B. te Breda kreeg de 48-jarige werkman-draaier Hoozemans aldaar het deksel van een ketel op het hoofd; de dood trad onmiddellijk in. De ongelukkige laat een weduwe met zes kin deren achter. Aan de gevolgen overleden. To Winschoten is de 70-jarige Oosten- veld, die op 9 April door vrouw E. met een hamer op het hoofd werd geslagen over leden, vermoedelijk tengevolge van die mishandeling waarom de daderes gearres teerd werd. Vrachtauto in brand gevlogen. De brandweer te Arnhem werd gealar meerd door een autohrand die ontstaan was op den Deelenschen weg. De bestuur der van oen vrachtauto, die met zijn wa gen zonder lading uit Deelen kwam, was door eenige wielrijdsters er op attent ge maakt, dat het onderstel van den auto in vlammen stond. Zijn eene broekspijp brandde reeds. Terwijl de wagen nog in volle vaart was, is de man er afgespron gen. De auto reed nog 20 M. door en is ten slotte tegen een boem gehotst. Het benzine-reservoir bevatte 50 L. benzine en iu een minimum van tijd sloegen de vlam men 15 M. hoog en tastten de kruinen van de hoornen aan. De brandweer, die met een motorspuit ter plaatse verscheen, gelukte het om het vuur met behulp van het water in het re servoir van den motorwagen en eenige minimaxen te hlusschen. De vrachtauto werd vrijwel geheel vernield. De ijsheiligen. Dekoude-inval loopt ten einde De filiaalinxichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut meldt: Zooals Vrijdag in het weeroverzicht werd-gemeld waren de eerste teekens zicht baar, die op zachter weer wezen. De lucbt- drukking heeft zich verder in gunstigen zin gewijzigd, zoodat de temperatuur nu hoogstwaarschijnlijk over geheel Europa, en zoo goed als zeker over onze omgeving tot meer normale waarden zal oploopen. Zij heeft hiermede al een aanvang ge- I maakt, zooals uit onderstaande getallen blijkt. Van 9 tot en met 14 Mei was de temperatuur des morgens 7 uur over ge heel Europa achtereenvolgens 0.6 gr. C heugen is iets chronisch! Nou in ieder ge val hij heeft 'n boek geschreven over bijen, dat verbazend veel opgang heeft gemaakt. Waarom? Omdat een bij erg be leend. is. Natuurlijk, ze steken ook, maar ze hebben honig en daarom telen de men schen zo. Als de menschen waterjuffers teelden, zou 't heel anders zijn. Nee, ik voor mij blijf er bij, dat Jimmie voor 'n oudsten zoon vreeselijk gewanboft heeft." Den volgenden dag verdween Bertram naar school op zoo'n vroeg ochtenduur, dat John zich alleen nog maar herinnerde, dat zooiets in zijn jeugd bestond, maar wat hij sinds lang al beschouwde als 'n deel van den duisteren afgrond des tijds. Vol takt verdween Beatrice onmiddellijk na 'b ontbijt met z'n nichtje, geen dage- raads-ontbijt, zooals van Bertram, maar de prettige maaltijd van 10 uur, en be halve 'n repetitie van 'n bolero in do ka mer boven de bibliotheek, bracht John een ongestoorden werkzamen ochtend door. 's Middags ging Beatrice met Viola wandelen en toen Bertram ongeveer te gen zes uur uit school Icwam, hield ze hem zoozeer gezelschap bij z'n thee, dat ze bij na haar eigen eetlust bedierf voor het diner. John had 'n paar rustige uren met Jeanne d'Arc voor den eten, waarin hij maar eenmaal gestoord werd door Beatri ce, die als afgezant van haar neefje kwam, om het verleden deelwoord van een of an der Latijnsch werkwoord te vragen, het geen hem vijf minuten zoeken naar een woordenboek kostte. Na den eten speelde John twee spellen piket met z'n schoonzus ter en toen hij ze allebei gewonnen had, begon hij tot de overtuiging te komen, dat er heel wat te zeggen viel voor de aanwe- boven; 1.4 gr., 3.8., 4.0 gr., en 3.7 gr. C. heneden de normale temperatuur. IJsland, Schotland, Ierland en Znid- West-Engeland hadden gistermorgen een temperatuur welke reeds hoven normaal was. BuitenS. Berichten ONGELUKKEN. DE MISSISSIPPl-RAMP. Groeier en grooter de ellende. Een millioen acres open voor do golven. Uit New Orleans wordt gemeld: De dij ken hij Bayou des Glaises brokkelen voorL durend af onder den druk van het water. Over een afstand van 250 K.M. van New Orleans af zijn reeds vier groote en twaalf kleinere bressen in do dijken ontstaan. Honderden mannen, dio het water van de Mississippi in dit district bestreden, heb ben den arbeid in wanhoop moeten neer leggen; zij hebben hun woningen in den steek gelaten en de wijk genomen naar de vluchtelingenkampen. Uit New York wordt geseind: De water massa's zijn gisteren op talrijke plaatsen door de dijken bij de Bayou des Glaises ge broken, en de dijk dien men hier de Hin- denburg-linio is gaan noemen en die een millioen acres van het beste bouwland in de Vereen. Staten beschermt, is over een lengte van 10 mijlen tusschen Bordelon- villo en Moreauville in een groote bocht der rivier bezweken. Door drie groote breuken stort zich nu een immense water massa in de vallei van de Atchafalaya. Niets kan nu nog de vier steden reddén aan de westzijde van deze rivier en wan neer de beneden-Teche niet in staat is de' watermassa's snel genoeg af te voeren en zelf ook overstroomt, zal dit geheole ge- Leed onder water komen op een tot dusver ongekende schaal. Zelfs Morgan City, moer dan 100 mijl van de Bayou des Glai ses, zal dan niet aan den watersnood kro nen ontkomen. De dijken aan den oostkust van de Bayou des Glaises houden nog steeds stand en voor het oogenblik is de vallei tusschen de Atchafalaya en de Mississippi buiten gevaar, doch het hoogste punt van de wateren der Red River nadert snol de Mississippi en binnen enkele dagen hoog stens zal deze rivier haar groote massa's storten in de z.g. oude rivier, die de At chafalaya verbindt met de Mississippi, en het staat te vreezen dat de druk, die op de Mississippi-diikon zal worden uitgeoefend, niet te weerstaan zal zijn. Als deze dijken bezwijken, en te Torras toonen zij reeds een gevaarlijke zwakte, aan is de geheele vallei ten Oosten van do Atchafalaya tot overstrooming gedoemd Bit gebied wordt nu van drie kanten be dreigd. Uit het Noorden door de z.g oude rivier, uit het Westen door de Atchafalaya, die elk oogenblik buiten de oevers kan tre den en uit het Oosten door de Mississippi, die over de geheele lengte van Natchez tot New Orleans een steeds stijgend niveau vertoont. Door de dijkdoorbraken langs de Bayou des Glaises wordt slechts het water afge voerd uit het Westelijk deel van de binnen zee, die zich nu in Noordelijk Louisiana heeft gevormd. De watermassa's aan de Oostzijde evenwel worden nog steeds naar het Zuid-Oosten opgestuwd, waar zij weer de bedding van de Mississippi zullen berei ken, waaraan zij 14 dagon geleden in Ar kansas zijn ontsprongen. De dijken van de Mississippi worden aan een steeds grooter druk blootgesteld en' dreigen op zes of zeven plaatsen tusschen Angola en New Orleans to bezwijken. Overal waar de rivier wijde bochten heeft en dat is op zeer veel plaatsen tusschen Angola én New Orleans het geval, bestaat er nu groot gevaar. Te Plaquemine Point aan den Oostelijken oever van de Mississippi is de bevolking gewaarschuwd, zich gereed te l'ouden om zoo noodig te vluchten. Als hier inderdaad de dijk doorbreekt, hoopt men, dat de vloed zich betrekkeliik zonder veel gevaar zal storten in het PontchaT- irain-meer achter New Orleans De Apostolische Delcgaat betuigt de deelneming des Paurcn. De Apostolische Delegaat te Washington heeft aan president Coolidge de deelne ming des Pausen overgebracht met de slachtoffers van de Mississippi-overstroo- mingen. zigheid eener vrouw in huis. Ongeveer om elf uur op den volgenden ochtend verscheen James, en niet alleen James, maar tevens Beyle, de buldog, die, oo^deelend naar z'n gedrag, evenveel min achting a-ls z'n mees tor had voor John's bibliotheek, maar 't op een nog veel on aangenamer wijze toonde. „Ik wou, dat je je hond in de vestibule liet," protcstoorde John. „Kijk 'm nou weer, liij heeft de prullemand omverge- goaid. Kom van dien stoel af! Zeg, let nou toch eens op hem!" Beyle rende do kamer rond en stuurde zichzelf met den afgeknotten bobbel, die hem als staart diende. „Hij vindt dat zachte karpet lekker," legde zijn meester uit. „Hij denkt dat 't gras is." „Wat 'n idioot van 'n hond," schimpte John. „En dan denkt hij zeker, dat m'n Aubusson-kleed 'n rand bloemen is. Laat los, vlegel, wil je! Zeg toe, breng 'm be neden. Hij gaat er dadelijk mee stoeien en iedereen is 't er over eens, dat buldogs nooit iets willen loslaten, als ze 't een maal to pakken hebben. „Keest, ga liggen, vooruit!" James brulde van 't lachen om z'n broers verontwaardiging, maar ten slotte joeg hij den hond toch de kamer uit en John hoorde naar hij meende een panickachtige vlucht langs de trappen naar beneden van Maud, of.... „Zeg, ik hoop, dat hij juffrouw Worfolk niet door 't heele huis achterna zit," bracht hij ontzet uit, en holdo 't portaal op. Wat Beyle ook had uitgevoerd, thans was hij tot rust gekomen en keek van de yoordcurmat glimlachend naar John op. UIT DE RADIO WERELD. Programma's voor Dinsdag 17 Mei. Hilversum, 1050 M. 12Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio. S. L. Gastrelli, viool. S. Metz, piano. S. öwagemakors, cello. 5.006.45 Concert door het H. D. O.- orkest. Sophie Vos, piano. 6.457.15 en 7.157.45 Engelsche les voor gevorderden en Engolscho conver satieles. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.1011.00 R. K. Avond in Bergen op Zoom. la. Adplf Kolpingmarsch, Gieles. b. Les Dragons do Villars, Maillart. 2. Redo van den burgemeester, den heer 11. Stulemoyer. 3. Aria u. d. opera Samsou en Dalila, St. Saüns (sopraan en piano, G. Henuing en A. v. d. Berg;. 4a. Prae- parate corda vestra, Handl. b. Een vrouw Koop, c. Vryage, Oilman, d. De Kuyper, Kools. (Mannenzangver. „Laus Deo''). 5a. Allegro maestroso (vioolconcert no. 1), de Beriot. b. Scherzo Tarantelle, Sitt. (lt. Zander, viool). 6a. Andauto cantabile (sympbonie no. 5), Tschaikovvsky. b. Me- ïiueLte (Symphon.e no. 1), Beethoven (Symphoniever. „Der Vreughden Bloe- me''). 7. Twee koren uil „Die Schöpfuug" en aria., Haydn. (Ver. R. K. Zangers en zangeressen, J. v. d. Beemy, bariton). 8a. Nordische fantasie, Hoch (piston), b. Flo- renliner Marsch, Fucik (Harmonie Ivol- pngs Zonen). 9. Rede door den heer W J. Nieuwenhuis, over: En toen Hij nabij gekomen was zag Hij de stad (Luc. 19: 41). 10a. Prière a Notre Dame, Bocll- manu. b. Adagio (lc sonate voor orgel), Mendelssohn c. Ave Maria (Offertoiro pour les Fètes do la Ste. Vièrgê), Guil- mant. d. Praeludium (Fuga in C-moll), Bach. (H. Zander, orgel). Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten. I.202.20 V. Oiof sextet en Ph. Wolfe, sopraan. 3.15 Voorlezing: Pride and prejudice. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Causerie- 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing: A night in an American forest- 7.35 Piano-composities van Brahms. 7.45 Lezing: Limitations of form. 8.05 „Dros Gymru" (For Wales). Een Welsche mijnwerkersnacht. Glanhowy Concert partij. Pwllgwaun Collier's kcior. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.4-0 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.00 :,The fisherman and his soul", van Oscar Wilde. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trio-concert (piano, viool, collo). 9.0511.00 Galaconcert. „De Bruiloft van Figaro", opera van Mozart. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 4 69 M. 1 252.25 Orkestconcert. 5.506.50 Kamermuziek. 8.459.15 O. Wirlz-Koort. Liedjes bij do luit. 9.2010.50 Concert. II.05 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. e n B e r 1 ij n, 484 en 566 M. 12.208.05 Lozingen en lessen. 9.20 Marschen, uitgevoerd door hot 3e batt. 9e Inf. Regim. Spandau. Hamburg, 3 9 4.7 M 12.502.20 Orkestconcert. 4.356.20 Pianoconcert. 6.207.20 Vroolijk concert. 8.2012.10 Orlcestsonato on Orkest- suite lot Beethoven. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 Les. 8 20 Orkeslconcert. 8.S5 Causerie. 8 50 Orkestconcert. „Ik hoop nrnar, dat 't juffrouw Worfolk t niet geweest is," zei hij terugkomende, „zo is op 't oogenblik in oen uiterst gcvoeligen staat." „Waten" gilde James -ongcloovig. „O nee, zoo bedoel ik 't. niet. kerel, nee niet in dien zin. Maar ze is er niet aan ge wend zooveel gasten tegelijk hier in huis te hebben." „Ik ga er een van moenemen, als haar dat tot troost kan strekken," verkondigde James. „Beatrice toch niet?" stotterde z'n broer. James knikte grimmig. ,,'t Ia allemaal goed en wel voor jou mot jo bende dienstboden, die voor jo zorgon: maar ile lean Beatrice even weinig missen als dat jij juffrouw Worfolk zou kunnen missen. Ik heb 'b verduiveld onbehaaglijk gohad bijna tweo dagon lang; m'n vrouw moot terugkomen." „Ja maar hoor eens," weerstroefde John, „zo heeft de kinderen prachtig geleid. Ik merkto ternauwernood, dat zo in huis wa ren. Jo leunt Beatrice niet meenemen." ,,'t Spijt mo, Johnnie, maar mijn be staan ié niet zoo rijkelijk bedeeld als 't jouwe. Neem zelf 'n vrouw. Dat kan je best betalen." „Maar kunnen we niot tot een schikking komen?" pleitte John. „Waarom kom jij liier ook niot je tenten opslaan?" „M'n tenten opslaan, huicliolaarlioon- do de criticus. „Nee hoor, jo kunt mij niet omkoopeu met jo weelde. Donk je soms, dat ik zou kunnen werken mot twee kin deren, die door 't heele huis zworven? Ik twijfel niet, of ze storen jou niet in jo too- neelstukken. Je hoort ze zeker niot boven heb gekletter der zwaarden en het gedon- 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30—10.20 Dansmuziek. i H. D. O. EN JAC. v. CAMPEN. De strijd om de Luistergids. Eigenlijk een strijd „Handel.sbla d^„T c 1 egr a a f"? Zooals onze lezers weten hoeft do H. D. O. zijn naam veranderd in A. N. R. O. (Alg. Ned. Radio-Omroep) om zoodoende pro forma een andere maatschappij te vormen. De reden voor deze formcelo ver andering was een contract met do uitge versfirma Jacob van Gampen, welk con tract geldig was, zoolang de H. D. O. zou bestaan. Daar do H. D. O. dit contract wenschte te verbreken, maakte hij dit mogelijk langs bovengenoemden weg. Vóór verleden week deelde do uitge versmaatschappij in de Luistergids (dio inmiddels een andere redactie kreeg) liet een en ander mede over bot conflict, dat door bovengenoemdo handelwijze van don H. D. O. is ontstaan. Verleden week pu bliceerde de H. D. O. een soort vlug schrift, waarin hij van zijn standpunt uit gegevens verstrekt en stelling neemt legen de uitgeversfirma, die z.i. do radio ton eigen bate wil „uitbuiten" (door exploitatie n 1. van do Luistergids), terwijl de abonne mentsgelden voor officiecle programma's behooren ten goede te komen aan den Hilversumschen Omroep aldus in hoofd zaak de gednehtengang van het vlug schrift. Het „Volk" merkt in een bepreking vau dit vlugschrift het volgende op: Meer interessant dan alles, wat in bet manifest wordt gepubliceerd, is datgene, dat er niet in staat en toch voor den op- merkzamen lezer zeer duidelijk is. Zoo is b.v. met den eersten oogopslag te zien, dat dit manifest afkomstig is van hot dag blad „De Telegraaf". Formaat en lettertype wijzen dit zonder den minsten twijfel aan Vervolgens deelt de H. D, O. in hel ma nifest mee, dat het paehtrecht van do nieuw op te richten „Actherbode" voor 5 jaar is gegund aan de hoogste inschrijf- ster, de N.V Aandcelenexploitatio-Mij „De Eenheid", gevestigd te Amsterdam. Van deze N.V. „De Eenheid'' waar van niemand tot dusverre hoorde wordt alleen verteld, dat de II. D. O. over haar draagkracht volkomen gedocumenteerd >s. De N. V, „De Eenheid'' is echter n et zoo onschuldig als zij er uitziet. De zaak gaat er heel wat anders uit zien, als men weet, dat deze N.V speciaal voor het druk leen van „De Aetherbode" is opgericut. Dezo N. V. kwam in September van hot vorig jaar tot stand en heeft tot dusverre nog niets naar buiten gedaan. Zij telt twee aandeelhouders, t.w. H M. C. lloldert, eigenaar van „De Telegraaf', die alle aan deelen, op één na, bezit en F. H. J. Bol dert, directeur van „De Telegraaf", dio het ovorblijvonde aandeel in zijn bezit heeft. De hoer H. M. C- Holder! heeft zich lot president-commissaris van de Naamlooze Vennootschap benoemd. In dit verband is hel ook opmerkelijk, dat do n., D. O., voordat hij tot naams verandering overging, zich heeft laten voorlichten door mr. J. de Vrieze. advo caat vau „De Telegraaf". En het moge een wonderlijk toeval zijn, vast staat, dat de man, die namens de N. S F.-Philips Radio aan „Jacob van Campen'' (dat is feitelijk „Hel Handelsblad'*, want de druk kerij Jacob van Campcn is een dorliler- ondernem ng van „Het Handelsblad") is toegevoegd geweest, thans, ook al sinds ongeveer September, aan „Do Telegraaf" verbonden is. Om to concludecren hooft deze strijd om do programma's er heel veel van to zijn een deel van den concurrentiestrijd, van „Do ToWonf" tr^on „Hrf Tfandels- blad.'' Minister Lamhooy bij Philips. Z ij n red.e draadloos naar I n d i Bij zijn bezoek aan do Phiüps-fabrio- ken te Eindhoven heeft Minister Lam- boov Zaterdag voor de microfoon van don Philipszondor een rede uitgesproken Ongeveer een kwartier na het beëindi gen van de rode werd, terwijl de Minister nog in het Philips-laboratorium verloofde, aldaar dank zij de buitengewoon vlotte medewerking van den Rijksradiodienst lo Bandoeng en te Amsterdam, reeds telefo nisch bericht ontvangen, dat do rede van don Minister in Ned -Oosi-Tndië uitste kend werd ontvangen. Do Minister gaf bij hot vernemen van dit bericht uitdrukking aan zijn bijzondere waarde'ering voor dit Sch''terend succes. - o tej der van 't onweer uit, maar voor kritieken schrijven moet ik absolulo rust hebben, 't Spijt me, maar ik moet housch Beatrice neencmen." „Nou, als 't dan moet, natuurlijk...." mompoldo John troosteloos. En 'b was al bittor weinig troost, te bedenken, dat ter wijl Viola een fandango instudeerdo in de bibliotheek, alvorens 't hcclo huishouden in do war to sturen door Maud van haar werk af lc halen, om haar naar do dansles te brengen, dat Beatrico zelf dolgraag had willen blijven. „In ieder geval," nam John zichzelf streng voor, „als James 'n' volgenden keor weer op 't huwelijksleven afgeeft, zal ik hom dc waarheid zeggen over die aanstel lerij van 'm." Hij besloot eindelijk do kinderen een weck in Church Row te houden, hen Zater dags op 't een of ander te fuiven on ze dan Zondagavond voor den cton bij hun vader terug te brengen en er op aan to dringen, dat hij verantwoo! lijk voor hen was. Wilde 't toeval, dat Gcorgo werkelijk ziek was, wat hij geen oogenblik veronderstel de, dan zou hij strenge maatregelen nemen en de kinderen onmiddellijk naar Ambles zenden, totdat hun moeder thuis kwam. Viola kon dan elke variatio van Spaanscho dansen boven Laurence's hoofd instudee- ren, in Laurence's kamer desnoods; en Bertram mocht Harold naar hartelust be derven. (Wnrdt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5