INGEZONDEN MEDEDEELING Wij rekenen hier 'Weer op de animo van JLeiden's Katholieken, om te toonen, dat hun goede plannen bij de pogingen tot versterking der R. K. Sportbcweging in Leiden geen fantasieplannen zijn geweest. Wie den wedstrijd van Leiden I tegen Graaf Willem II gaat zien, krijgt daarna nog een partijtje genoeglijkheidevoetbal te zien tusschen de Leidsche veteranen en de dito's van Teylingen. Wie weer eens hartelijk wil lachen, wie weer eens wil hel pen versterken den band, die Roomsch Leiden aan zijn eigen Roomsche voetbal- vereeniging moet binden, hij kome morgen op het terrein nabij hoeve „Veldheim". Katholieken, laat ons niet tevergeefs een beroep op uwe welwillendheid doen. Er is in Leiden morgen geen enkele be langrijke wedstrijd, dus mogen we de voet balenthousiasten op het Leiden-terrein verwachten In Woerden wordt nog gespeeld de wed strijd V.E.P.Bataven. Beide clubs huizen in de onderste regionen der tweede klasse F, maar voor V.E.P. is het toch morgen een prachtgelegenheid zich een plaats naar boven te werken, want de Bataven, die één punt meer hebben, komen op be zoek. Waar O.K.V. thuis bovendien wel niet van P.V.C. II zal winnen, kan het een goede dag voor V.E.P. worden. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Promotie en degradatie. Lisee: LisseVooruit. Tweede klasse F. Woerden: V.E.P.Bataven. Tweede klasse H. Leiden: LeidenGraaf Willem II. MORGENMIDDAG te 2 UUR Leiden IGraaf Willem II gevolgd door den Veteranen-Wedstrijd Leiden Vet—Teylingen Vet. Komt allen naar het Terrein nabij „Hoeve Veldheim"! 14127 DIOC. HAARL. BOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Derde klasse F. Den Haag: Edoh IIS.J.O. II 2.30 u. Vierde klasse H. Delft: D.H.L. IV—V.V.P. II. Den Haag: R.I.A. II—V.A.O. II. Extra competitie. Voorschoten: V.V.L.—B.S.M. II. Vriendschappelijk. Leiden: Leiden Veter.Teyl. Veteranen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Tegen Newcastle. Het programma van morgen is in zoo verre belangrijk, dat velen zich zullen af vragen wat het Olympisch, hier toevallig het Nederlandsch, Elftal (met een invaller voor van Heel) zal presteeren tegen de Engelscho prof-kampioenen. 't Zal een krachtproef worden van je welste, want indien de Hollandera eenig gunstig resultaat willen bereiken is het inderdaad nog maar de vraag, of zij het hier kunnen bereiken. Do Engelsche kampioensclub Newcastle United wist op fraaie wijze beslag te leg gen op den titel en zij zullen het zich tot een eer rekenen hun prestige zoo hoog mo gelijk te houden. We hebben gezien, hoe het Engelsche elftal in Brussel met 91 van de Belgen won, Newcastlo zal als kampioensclub hiervoor niet willen onderdoen, zoodat er doelpunten verwacht kunnen worden. Aan welken kant die komen is van minder be lang. Hoofdzaak is, dat het Olympisch Elftal door dezen oefenwedstrijd iets leert en dat de andere Olympische ploegen er een aansporing in mogen vinden, om zich te geven zooveel zij kunnen, wanneer Newcastle in Rotterdam, Deventer ol Eindhoven komt spelen. Om het kampioenschap. Het N.V.B.-progTamma biedt morgen .weinig bijzonders. Heracles ontvangt Ajax in Almelo en moet in staat geacht worden om de Am- sterdammers te kloppen, al zullen de cij fers niet groot zijn. Inmiddels heeft Ajax opnieuw haar voorhoede gewijzigd, zoodat men maar weer moet afwachten, wat zulks zal geven. Voor de rest vermeldt het programma één competitie en enkelo promotiewed strijden. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Oefenwedstrijd. A'dam: Olympisch elftalNewcastle Un. Kampioenschap van Nederland. 'Almelo: HeraclesAjax. AFDEELING L Eerste klasse. Rotterdam: Excelsior't Gooi. AFDEELING II. Promotie en degradatie. Derde klasse. .Gouda: GoudaConcordia. R'dam: R.F.C.Steeds Volharden. Promotie en degradatie. 4e klasse. Leiden: U.V.S.—Alphia. AFDEELING IV. Promotie en degradatie. Tweede klasse. Bleyerheide: BleyerheideBredania. KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: Het ZuidenNaas. P r o m. degr. eerste k 1. N. H. Amsterdam: HerculesD.V.D. Prom. degrad. Ie klas Z. H. Den Haag: H.S.V.O.S.C.R. WIELRENNEN. Om de Miss Blanche prijzen. Voor den jaarlijkschen landenwedstrijd DuitschlandNederland, welke op 26 Juni a.s. te Keulen wederom zal plaats hebben, worden ook dit jaar selectiewed strijden op verschillende hanen gehouden. Aan de hand van de prestaties in deze wedstrijden, welke in provinciale en lan delijke voorwedstrijden worden onder scheiden, zal worden beoordeeld welke amateurs de Nederlandse he ploeg zullen vormen. Het programma van den Landenwed strijd bevat dezelfde nummers als dat van de Olympische Spelen 1928 Wielren nen, n.l. een sprint-, een lange afstand-, een tandem- en een achtervolgings-race. Aangezien ook de aan de samenstelling der Hollandsche ploeg voorafgaande se lectie-wedstrijden deze 4 wedstrijdnum mers zullen omvatten, vormt de geheele opzet een uitstekende voorbereiding onzer wielrenners voor de 01. Spelen 1928. Het is om deze reden, dat de Vittoria Egyptian Cigarette Co. haar steun heeft toegezegd in den vorm van een groot aan tal Miss Blanche-prijzen. Voor elk der provinciale voorwedstrij den worden 3 prijzen uitgeloofd, welke inééns worden gewonnen. Voor drie lan delijke voorwedstrijden, aan elk waarvan 24 amateurs kunnen deelnemen, wordt één stel prijzen uitgeloofd resp. ter waar de van 100, 75, 50, 25 en 10 stuks elk van 10 gulden, voor welke de winnaars zich prijzen naar eigen keuze kunnen aanschaffen. Do provinciale voorwedstrijden worden gehouden: Voor de Zuid-Hollandsche amateurs, te Rijswijk op Woensdag 18 Mei a.s. des avonds te 6.30. Voor de N.-Hollandsche en Utrechtsche amateurs, te Amsterdam op nader te be palen dag en uur. Voor de Zuidelijke amateurs, op de Bai'oniebaan te Ginneken op Dinsdag 17 Mei a.s. des avonds te 7 uur. Uit elk dezer selectiewedstrijden zullen 8 amateurs worden aangezocht deel te nemen aan de 3 landelijke voorwedstrij den, waarvan de eerste op 22 Mei op de Rijswijksche baan plaats heeft. De voor deze 3 wedstrijden beschikbaar gestelde Miss Blancheprijzen wórden vol gens eene puntentelling toegekend. UIT DE OMGEVING TER AAR. GEMEENTERAAD. Hei vermenigvuldigingscijfer 1.8 (gelijk v. j.) De noodslacht- plaatsen. De schrik voor het 7e leerjaar. Donderdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter Burgemeester Jhr. de Muralt. Bericht vein verhindering is ingekomen van de heeren Hartveld en Kroon. Na opening met gebed worden de no tulen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Totaal zijn 06 ouders opgeroepen, waar van voor de R. K. school 49, openbare school 7, de bijz. school van den heer de Rooij 10. Het verzuim was verschoon bar bij de R. K. school in 42 gevallen, van de openbare school in 7 en de bijz. school van den heer de Rooij in 9. Uit het verslag blijkt dat het schoolverzuim gering is. Een adres is ingekomen van de Ned. Federatie van Vereenigingen v. Ziekenhuisverpleging verzoekende om adhaesie-betuiging aan een adres, gericht tot den Minister van Onderwijs, tot ver lagen der verpleegkosten in Acad. Zie kenhuizen. Besloten wordt adhaesie te betuigen. In verband met het gesprokene op de vorige vergadering over de wet op de vleeschkeuring, zegt de Voorz., dat B. en W. aan Inspecteur en Rijksveearts hebben voorgesteld de slachtplaatsen van v. d. Pijl te Langeraar, Turkenburg ie Korteraar en v. d. Pijl te Aardam, als centrale slachtplaatsen aan te wijzen. Na dien heeft ook de Bruijn zich hiervoor bereid verklaard, doch in een gecombi neerde vergadering van B. en W. met Inspecteur en Rijksveearts, werden ge noemde plaatsen andermaal als de ge- schiksto aangewezen. De Voorz. stelt zich op het standpunt, dat B. en W. in over leg met inspecteur cn veearts konden aanwijzen, om welke reden geen sollici tanten werden opgeroepen. Met de slacht plaatsen te Langeraar en Korteraar gaat de vergadering met alg. stemmen accoord. De heer Kammeraad vindt noodslachting in een meer bevolkte buurt minder ge- wensebt. Ook do heer van Vliet Wz. meent, dat do oude slachtplaats van de Bruijn hiervoor wel is goed te maken. Nadat do keuze tusschen de gelegenheid van v. d. Pijl of de Bruijn in stemming werd gebracht, werd de slachtplaats van v. d. Pijl met 5, tegen 4 stemmen op de Bruiju, hiervoor aangewezen. Volgt verzoek om eervol ontslag als on derwijzeres aan de Openbare school aan do Aardam door Mej. G. Goudkade, tegen 1 Juli wegens huwelijk. Met alg. st. wordt eervol ontslag verleend. De Voorz. zegt, dat een bijzonder geval zich bij een nieuw te benoemen onderwijzeres voor doet. Bij het voorgaande kalenderjaar UIT DE Programma's voor Zondag 15 Mei. Hilversum, 1050 M. 8.309.30 R. K. Morgenwijding. G. v. Töth, sopraan. L. Kosters, cello. Joh. Brandts-Buys, piano. 1. Elegie, van Goens (cello). 2. Recitatieve en Aria. Handel (so praan). 3. Meditation Thais, Massenet (cello). 4. Rede door den heer A. Vermeu len, over „Lasteren en kwaadspreken". 5. Elegie, Verhallen (cello). 6. O Tod o Tod (Jezus Sirach Cap. 41), Brahms (sopraan) 7. Andante cantabile, Stiasni (cello). 8. Wenn ich mit Menschen (St. Paulus ad Co rinth. Cap. 13), Brahms, (sopraan). 9.50 Dienst in de Geref. Kerk te Gouda. 1.30 Concert door het Hawaiian Radio vijftal. Chris de Vos Jr., Hawaiian guitaar, Eug. Scholten, Hawaiian Guitaar. Jan de Vos, Bas guitaar. H. Fernandus. Guitaar, Chris Seegers, Ukulele. 2.30 Namiddagconcert te geven door de Amsterdamsche Orkestvereeniging in „Ar- tis" te Amsterdam, Dirig. Frans van Die penbeek. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Symphonieconcert door het H. D 0 Symphonie-orkest, o. 1. v. Willem van Warmelo. Paul Loewer, fluit. In de pauze declamaties door den heer Gerard Arbous. Moderne gedichten. Daventry, 1600 M. 3.50 Mendelssohn's „Elijah", oratorium Koor en symphonie-orkest. 4.50 Vertellingen u. h. Oude Testament. 5.00 „Elijah", 2e ged. 5.506.20 Kinder-kerkdienst. 7.25 Dienst in de Trinity College Chapel 8.20 Lezing: The friends council for in ternational Service. 8.35 Oude en moderne liederen door het koor. 9.15 Oproep: Queen Charlotte's materni ty hospital. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.3511.05 Edw. MacDowell's muziek. Symphonie-orkest. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.201.05 Gewijde muziek. Koorzang en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 5.055.55 De Homonyme Jazz. 8.50 Kinderhalfuurtje. 9.2011.00 Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 9.2010.20 Morgenwijding. I.202.20 Kamermuziek (2 violen, viola cello). 5.206.20 Harmonikamuziek en Iseglio- kapel. 8.209.15 Vroolijke avond. 9.20 Symphonieconcert. Daarna tot 12.12 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn. 484 en 566 M. 9.20 Morgenwijding. II.501.10 Militaire muziek. 4.506.20 Kamer-orkest concert. 8.50 Serenade's van beroemde compo nisten. W. Guttmann, bariton Orkest. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 9.3511.05 Morgenwijding. 11.5012.50 Orkestconcert. I.252.10 Orkestconcert. 4.255,25 Orkestconcert. 5.507.45 Orkestconcert. 8.2012.10 Moderne operettemuziek en -zang. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.206.20 Dansmuziek. 8.209.20 Concert. Orkest en vocale solisten. Programma's voor Maandag 16 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio S. L. Castrelli, viool. S. Metz, piano. S. Swagemakers, cello. 3.304.30 Vrouwenuurtje door Mevr. Rhcmonda. 5.006.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.006.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 6.457.15 Tuihbouwpraatje door den heer E. J. Ludding, over Rozen. 7.157.4-5 Voortzetting van het concert. 7.45 Politieberichten. 10.00 Persberichten. 8.10 Kamermuziek door he' Hollandsche strijkkwartet. Herman Leydensdorff, le viool. Julius Röntgen, 2e viool. Bram Men- des, altviool. Thoma Canives, cello. Daarna aansluiting van het Roxy-theater. Een uurtje filmmuziek. Het orkest, o. 1. v. Bo ris Lensky. Daventry, 1600 M. II.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, bas, viool, piano). 1.202.20 Orgelconcert. waren bij het openbaar onderwijs 47 leerlingen, terwijl er 49 hadden moeien zijn ter voorziening in do vacature. Op 't oogenblik wordt de school door 57 leerlingen bezocht. Aan de hand van een artikel in de wet acht de Voorz. het toe laatbaar, dat sollicitanten worden opge roepen voor tijdelijk, met vooruitzicht van vaste aanstelling. Volgt benoeming schattingscommissie. De heeren M. Holscher, Jac. Akerboom, D. van Eijk en C. Kroon worden bij ac clamatie herbenoemd tot 1 Mei 1931. Enkelo wijzigingen begrooting 1926 1927 werden goedgekeurd. De oude brand spuit werd voor 125 verkocht. Door B. en W. werd voorgesteld, over do jaren 1923—'24 als achterstallige post van pensioenbijdrage voor onderwijzend per soneel 238.42 op de begrooting te bren gen. Vaslsteling vermenigvuldigingscijfer. De Voorz. zegt, dat, word de begrooting 1926 od 49000 geraamd, deze begroo- -WERELD 3.10 Ontvangst v. M. Doumergue, Pre sident van Frankrijk voor zijn bezoek aan den Engelschen Koning. 3.30 Voorlezing: Rural rides. 3.35 Lezing: The early iron age. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Lezing: What to do when things go wrong. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventry-kwartet. 6.50 Tijds., weerbericht, nieuws. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Composities van Brahms, Piano muziek. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 Variété, (guitaar, zang, humorist, vocaal kwartet). 9,00 Olczewska, contra alt. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: The importance of odleness. 9.55 My programma, samengesteld door Mrs. Pollard. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 17 5 0 M. 1.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9.0511.Fragmenten van „La Vani- na", van P. Choudens, E. Bastide. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 1.252.25 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 0.3510.50 Künnecke-operette avond. 10.0512.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en B e r 1 ij n 484 e n 566 M. 12.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Der Jahrmarkt von Sorotschintzi" kom. opera in 3 acten van Moussorgsky. Hamburg, 3 9 4.7 M. - 12.502.20 Orkestconcert. 4.355.20 Balladen en liederen. 5.206.15 Dansmuziek. 6.207.10 Orkestconcert. 8.2012.10 „Der Weibsteufel", drama. Brussel, 509 M. 5.206.20 Concert (piano, viool, cello). 8.2010.20 Concert. Orkest en vocale solist. Om 9.30 onderbroken door een kwartiertje lectuur. JOHAN DE HEER OVER DE KATHOLIEKE RADIO. Het spreekt wel van zelf, wat wij den goeden trouw van de redacteur van „Het Zoeklicht" niet in twijfel trekken, ook begrepen wij dat hij zeer bezorgd is voor het Protestantisme in het algemeen en vooral in ons land, omdat volgens zijn overtuiging Rome hier „een groote actie" ontwikkelt. Vervolgens meent hij ook, dat er onder de protestatnen „een sterke zui ging naar Rome is", wat wij, omdat hij het weten kan, beter dan wij, op zijn gezag wel willen aannemen. „Ook de Radio", verklaart hij verder, „is een machtig middel in haar hand ge worden. En de Roomsche Radiopreeken maken zij in den regel zoodanig, dat geen enkele Protestant zich er aan behoeft te stooten en velen zich afvragen: welk ver schil is er dan eigenlijk tusschen hen en ons? Daarbij komt nog, dat hetgeen Rome biedt op het gebied van kunst meestal op veel hooger peil staat en voor den bui tenstaander veel aantrekkelijker is, dan hetgeen de Protestanten kunnen aanbie den. En zoo wordt op allerlei wijzen een sfeer geschapen, waarin de argeloozen zich afvragen: „Behoor ik eigenlijk in die schaapstal niet thuis?" In hoeverre deze beschouwing van den Zoeklicht-redacteur gedeeld wordt door zijn geloofsgenooten kunnen wij niet nagaan, maar wij willen hier wel den nadruk er op legen, dat er bij de Katholieken geen sprake van is, de preeken te maken met het doel om anders denkenden te suggereeren, alsof er geen of weinig verschil zou bestaan tusschen bei der leer. Wat wij preeken is op de eerste plaats voor onze eigen geloofsgenooten. en wat wij als regel aangenomen hebben is: i.ooit of nimmer door middel van de radio- preekt voor de radio, zooals zij het doet, anderen aan te vallen of te becritiseeren, en verder is alle list, alsof wij den schijn wilde verwekken, dat de verschillen tus schen hen en ons niet noemenswaardig zijn, om zóó de „argeloozen" te vangen, eenvoudig een verzinsel. Onze geestelijkheid preekt over de radio, zooals zij het doet, wanneer de microfoon niet in de Kerk is opgehangen, d. w. z. zij verkondigt de ka tholieke leer zooals zij is, en niet anders. Dat onze protestantsche medechristenen somtijds vreemd er van opzien, als wij het op heel voorname punten van ons geloof met hen eens zijn, is niet, wijl wij de Ka tholieke waarheden verdoezelen om zieltjes te vangen, maar omdat onze andersden kende luisteraars ondervinden, dat hen de ting met f 42000 kan volstaan met inbe grip van kwado posten, welke op J 7000 zijn geraamd. Uit de gegevens blijkt, dat het globaal inkomslencijfer zeer is ge daald. Dit bedroeg vorig jaar 1.200.000, thans zal bet 850.000 bedragen in ver band met de slechte uitkomsten in 1926 in land- en tuinbouw. De Voorz. hoopt dat 1927 voor deze gemeente gunstiger zal zijn en stelt voor het vermenigvuldi gingscijfer, evenals het vorig jaar, vast te stellen op 1.8. Hiertoe Werd met alg. stemmen besloten. Voorstel van B. en W. oen geldleening van 4000 aan te gaan tot betaling van de brandspuit. Het was aanvankelijk de bedoeling dit tegelijk met den bouw van de Chr. school te doen, doch in verband met wat vertraging van dit bouwplan moet thans hiertoe worden overgegaan. Voorgesteld werd do leening te sluiten bij de Maatschappij van Gemeentecrediet te Amsterdam, tegen 4% tegen den koers van 99M. Alvorens tol algeheele betaling leer der katholieke kerk menigmaal-is t%tt- gehouden. zooals ze niet is. En nu kun l:et wel zijn, dat de redacteur va» Zoeklicht" vreest voor mogeiijken invloed welke Tan het eenvoudig verkondigen van de Katholieke leer zooals ze wel is, kaa uitgaan, boven en vóór alles zal bij hem toch zeker „de waarheid" gaan es met Augustinus zal hij moeten toegeven, dat van welken kant de waarheid ook komt, zjj alleen tenslotte overwint. „Non vineit nisi Veritas". Laat hij dus gerust zijn, als de waarheid aan zijn kant is, zal hij overwin nen, als ze aan onzen kant is, wij. Maar laat dit al vast de vrucht zijn van de radie- predicaties, dat zij nu reeds er veel toe hebben bijgedragen om van weerszijde vooroordeelen weg te nemen en een „sfeer" te scheppen voor betere onderling» waar* deering. L. H. PERQÜIN, Voorzitter van de K. R. O. NIEUWE LAMPEN VOOR OUDE. Welke amateur of luisteraar zou hel aanbod om zijn oude lampen om te ruilen, voor nieuwe niet met beide handen aan grijpen? Het is ook inderdaad een aanlok kelijk voorstel en eenvoudig om dit te ver wezenlijken. Ik heb hier niet op het oog de lampen waarvan de gloeidraad doorgebrand ia, doch die welke z.g. hun emissie verloren hebben. We laten de lampen een verjon gingskuur ondergaan. De z.g. miniwattlampen danken hun zui nig gloeistroomverbruik aan den tboriun- gloeidraad, een gloeidraad met thorium- atomen aan de oppervlakte. De gloeidraad is niet met thorium overtrokken doet bet bevindt zich in den geheelen gloeidraad. In bet gebruik verdwijnt de buitenlaag van den gloeidraad langzamerhand, wat ten gevolge zou hebben dat de electronen-emis- sie, d.i. de anodestroom, belangrijk minder wordt en de lamp tenslotte ongeschikt voor bet gebruik, doch de thorium wordt steeds weer aangevuld uit den gloeidraad zeü zoolang de lamp normaal gebruikt wordt en de spanning niet meer dan 10 pet bo ven de voorgeschreven gloeispanning stijgt. Door 't aanleggen van een hoogere dan de voorgeschreven gloei- en anodesn u.ning gaat de verdamping van bet thorium to snel en kan de lamp haar functie niet meer Laar behooren verrichten. Ook door te lage gloeispanning ':an de lamp bedorven worden. De gloeidraadtemperatuur is dan zoo laag, dat de verdamote thorium van de oppervlakte niet tijdig aangevuld» wordt dor nieuwe thorium-atomen uit het bin nenste van den gloeidraad. Een lami die haar normaal aantal branduren heeft ge- bad kan men natuurlijk niet meer tot nieuw leven terugbrengen, doch in de mees te gevallen zijn ze oud voor hun tijd, en dan is er nog veel kans hen tot nieuw le ven terug te brengen. Deze „verjonging- methode" is reeds lang bekend en werd reeds met veel succes door vele amateurs toegepast. De voorschriften daaromtrent loopen echter nogal uiteen. In de „General Radio experimenter" komt een goed gedocumenteerd artikel over dit onderwerp voor, dat vrijwel geheel klopt met mijn eigen waarnemingen en waaraan ik het volgende ontleen. Indien men een lamp heeft welke met goed meer functioneert wordt eerst onder zocht of de emissie werkelijk onder nor maal is gedaald. Rooster en plaat wordeu doorverbonden en aan de pluspool van de anodebatterij bevestigd. In dezen kring wordt een m.A.-meter opgenomen De ne gatieve pool van de anodebatterij komt aaL de negatieve pool van den accu De accu zelf staat via een gloeidraadweerstand verbonden op den gloeidraad De aangeleg de gloeispanning wordt afgelezen van een Voltmeter welke parallel op den gloeidraad staat. In den anodekring is voorts noj een seinsleutel (een gewone scbakelaai kan ook) aangebracht. Men geeft nu d« lamp door den fabrikant voorgoc~ revt» gloei- en anodespanning en druj.t dei' seinsleutel neer om de emissie op den m.A.. meter af te lezen. Indien de anodestroom onder deze omstandigheden nul of mindei is dan de min. emissie (zie weer voor schrift fabrikant) kan de lamp nog „ge nezen" worden. De verjongingskuur gebeurt in twee ge deelten en tijdens het geheele proces moe ten rooster en plaat onverbonden blijve*. Voor 4-Voltlampen wordt gedurende seconde een gloeispanning van pl.m. li Volt aangelegd. Hierdoor verdampt hc' thorium aan do oppervlakte geheel, doel deze krachtproef heeft een zoodanigen hl vloed op den gloeidraad dat er zich direct een nieuw thorium-laagje vormt wanneci de gloeispanning daarna even op 5 Yell wordt gezet. Deze eenvoudige handeling doet de la»U) weder haar gewone emissie verkrijgen cn kan zij weer voor langen tijd mede Ind'en blijkt, dat dit proces de lamp niet verbe tert heeft zij haar aantal branduren al go had, of is het vacuum verslechterd. Het hernieuwen van den gloeidraad van oen zelfde lamp kan op deze wijze met sueees eenige keeren gedaan worden. Het experi ment is eenvoudig en goedkoop en zeker dc moeite waard om eens te probeeren. over te gaan, werd door den heer Kau- meraad voorgesteld de spuit door een deskundige te doen inspectecren, of aan den gestelden eisch werd voldaan, wal de Voorz toezegt. Daarna zegt de Voorz. onlangs bezoek te hebben gehad van den Secretaris van het Hoofdbestuur van den R. K. J.and- en Tuinbouwarbeidersbond St. Deus Dcdit om to spreken over de uitgetrok- 'kenen bij werkloosheid. Voldoende xvaa de Secretaris op de hoogte gebracht, da. reeds in een regeling werd voorzien- Voor hoofden van gezinnen bedroeg 4» 1.40 en ongehuwde kostwinners J 1-20 per dag, doch een kleine wijziging werd voorgesteld n.l. 50 cent vergoeding Per kind, doch B. en W. hebben gemeend i®'| ruimer te moeten toepassen n.l. 60 ccn' per kind te beginnen bij het 3e kiud be neden 15 jaar en 1.40 aan hoofdon van gezinnen, welke geen zoons hebber- boven 20 jaren Nader werd nog besloten kostwinners met hoofden van gezimi?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8