VRIJDAG 13 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5566 9e- Êcicbelve 6ou^omt Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl| vooruitbetaling Voor LelrieD «9 cent pel week 12.50 per kwartaal R„ inzr Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per pos. I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- kriigbaai tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor- ditbetaling Afzonderlijke nummers 5 oL. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezc;;;derd Zon- en Feestdagen I. X/ Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertenllön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend r Kleine sdvortontfon, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. ail NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. V Liturgie en waarheid. Bij den dood en begrafenis van Charles Boissevain, den oud-directeur-hoofdredac teur van „Het Algemeen Handelsblad", k er in de pers aan vele uitlatingen van den bekenden en geëerden journalist herin- Zoo o.m., naar aanleiding van zijn be grafenis in Mei, dat hij eens, sprekende bij de begrafenis van een zijner zusters, die in Mei gestorven was, heeft gezegd: Er is geen betere maand om van het le ven te scheiden dan als a-Ues herleeft en hernieuwd wordt en weder opbloeit tot het dragen van nieuwe vruchten. Dat symbool van eeuwige herleving begroeten wij ais wij onze dierbaren ons zien voorgaan." Symbool van eeuwige herleving Een symbool van eeuwige herleving willen de voorstanders van de lijkver branding niet. Integendeel, zij schijnen juist te willen een symbool van eeuwige vernietiging, van volkomen beëindiging. Symbool van eeuwige herlevingHet kin gezien worden in een begrafenis plechtigheid op een algemeene begraaf plaats. Maar dit symbool spreekt en zingt en troost en b i d t in de begrafenis-liturgie op een Katholiek kerkhof. Onze liturgie sche plechtigheden bij het begraven zijn 'n zoo duidelijk-sprekend en zoo klaar-lich- tond symbool van de zekerheid, die wij hebben omtrent de eeuwige herleving van den gestorven mensch, wiens lichaam wij aan den schoot der aarde toevertrou wen, en voor wiens ziel wij bidden, dat „de engelen haar ten hemel geleiden"! Wij mogen ons er steeds diep van be wust zijn! Onze liturgie is zoo indrukwekkend mooi, óók aan het graf, omdat: de w aar heid, die wij belijden, óók aan het graf, zoo overweldigend-groot is! BUITENSLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Vrijheid voor carielvorming. Rede van Zimmerman. In de industrieele commissie van de economische confereent te Genève hield dr. A. R. Zimmerman gisteren een rede over de internationale industrieele over eenkomsten Het heeft spreker gefrappeerd in de do- cumentaitie, die hij heeft ontvangen, dat alle redenaars de groote voordeelen er kennen, die kunnen voortvloeien uit over eenkomsten en cartels. Allen erkennen, dat 't sluiten van industr. overeenkomsten leidt tot een rationeeler en recht vaardiger verdeeling der markten, tot be tere productiemethodes op voorwaarden, die gelijk zijn in de industrieën der ver schillende landen Zij doen uitkomen, dat niet uitsluitend het industrieel kapitaal or wel bij vaart, maar ook de arbeiders en consumenten. Deze conferentie, aldus spreker, vindt zijn oorsprong in het feit, dat na den oor'og de staten de vrije circulatie der goederen steeds moeilijker hebben ge maakt. De eerste commissie houdt zich bezig met de vraag der productie en der vrije uitwisseling van goederen, alsmede met de douanebarrières. Het is te hopen, dat zij tot ontwerpresoluties zal komen, dio tot een beteren toestand kunnen lei den, maar er is een groote afstand tus- schen de resoluties der conferentie en de internationale verdragen, die noodig zijn om ze uit te voeren. De internationale ententes tusschen producenten openen een korteren weg. Iedere moderne onderneming heeft de behoefte, voort te brongen in groote hoe veelheden om goedkoop te kunnen produ- ceeren. In moderne fabrieken spelen vaste installaties een beslissende rol en zij kunnen slechts met winst geëxploiteerd worden, indien de verkoopen tot een zeer boog niveau worden opgevoerd. Iedere verlaging van den exploitaitiecoëffioiënt brengt een dermate belangrijke vermeer dering van de productie met zich, dat de toepassing van de stelling: laag omzet- oijfer en hooge prijs per eenheid, een ver gissing zou zijn. Wij bevinden ons tegenover een re- conto en jonge ontwikkeling. Het zou be treurenswaardig zijn, die te belemmeren ie haar vooruitgang door internationale maatregelen of zelfs door uitingen der conferentie. Europa lijdt aan een overmaat van regeeringsmmengingen. Het heil zal niet komen van een toeneming der reglemen teering, maar veeleer van een toeneming der vrijheid. 'Amerikaanseh protest tegen trustvorming. w— te New-York verschijnende „Evening Post" heeft Hoover, de Ameri- aansche minister van handel, den verte genwoordigers der Vereenigde Staten op ue economische wereldconferentie op- acbt gegeven, in het bijzonder te pro testeeren tegen de "orming van trusts in Europa welke sedert het verdrag van Lo carno grooteren omvang heeft aangeno men. Een voorstel van Lovink. Inzake planten- en dieren- ziekten. De heer Lovink heeft een ontwerp-reso- lutie ingediend in den geest van zijn gis teren gemelde rede, waarin hij de mee ning uitspreekt, dat de middelen van ver weer tegen de verspreiding van planten en dierenziekten gebaseerd moeten zijn op het resu'taat van internationaal weten schappelijk overleg cn waarin hij de con ferentie vraagt den Volkenhond te ver zoeken het internationaal landhouwinsti- tuut te Rome tot bestudeering dezer kwes tie aan te sporen. Een persconferentie bij de Russen. De Russische delegatie te Genève ont ving heden de vertegenwoordigers der we reldpers om enkele haar gestelde vragen te beantwoorden. Aan dit gesprek na men Ossinski, Sokolnikoff en prof. Varda iel. Ossinski verklaarde, dat volgens zijn persoonlijke opvatting Rusland aan de a.s. ontwapeningsconferentie zal deelnemen. Verder sprak hij over de wenschelijkheid van de hervatting der diplomatieke be trekkingen met die landen, met welko economische betrekkingen moge'ijk zijn, Zwitserland en de Vereenigde Staten. Sololnikoff gaf uitvoerige verklaringen over de wenschelijkheid van het investee- ren van kapitalen in Rusland, in zooverre deze tot de verhooging van het productie vermogen bijdragen. Wenschelijk zijn con cessies op langen termijn, daar Rusland, 'dat reeds tame'ijk veel eigen kapitaal ge accumuleerd heeft, geen belang meer heeft voor verdragen op korten termijn. Het reeds vastgestelde eigen Russische ka pitaal beloopt 15 milliard goudroebel. Op een vraag betreffende de sociale po sitie der arbeiders verklaarde Soko'ni- koff, dat de Russische arbeiders formeel het stakingsrecht bezitten Betreffende de Frausch-Russische schuldenonderhandelingen verklaarde So kolnikoff, dat in strijd met andere berich ten de onderhandelingen op den goeden weg zijn, al duren zij ook, krachtens haar aard, wat lang. Engeland Een opzienbarende huiszoeking. B ij de a 1-Russische Goöp. vereenigingen. De politie heeft gisteren en heden een grondige huiszoeking doen houden in do gebouwen der al-Russische coöperatieve vereenigingen in de City van Londen. De bureelen der Russische handelsdelegatie, welke vallen onder de bepalingen der di plomatieke immuniteit, zijn hierbuiten gelaten. Er hadden geen arrestaties plaats Een sterke politiemacht bewaakte de toe gangen en weigerde iemand binnen te la ten tijdens de huiszoeking, die geheel on verwacht kwam, daar het Russische ge zantschap er niets van wist, dat zoo spoe dig een huiszoeking zou plaats hebben. Gemeld wordt, dat de politie bij het binnenkomen in een der kamers ontdekte, dat gepoogd werd documenten te verbran den. Het vuur werd onmiddellijk gedoofd. De „Daily Tel." meldt, dat de Russische zaakgelastigde bij den minister van bui- tenlandsche zaken Chamberlain heeft ge protesteerd tegen deze huiszoeking. Bckeering in hoogen kring. De zoon van den Japanschen gezant te Londen, baron Keishiro Matsui, Woensdag tot het Katholieke ge'.oof over gegaan. Peter bij het H. Doopsel was ad miraal Yamamoto. die gelijk bekend even eens Katholiek is. Albanië. Heeft Achmed Zogoe koningsplannen? Verhalen van Albaneesclie vluchtelingen. De „Politika" meldt uit Podgoritza (voormalig Montenegro), dat de laatste dagen weder herhaaldelijk vooraanstaan de Albaneezen over de Joego-Slavische grens komen, die voor de achtervolgingen van den Alhaneeschen president, Achmed bey Zogoe, moeten vluchten. De vluchte lingen, wier aantal vrij groot is, verzeke ren, dat Achmed boy Zogoe zich op 15 dezer plechtig te Tirana tot koning vau Albanië wil laten uitroepen. Het is hem bekend, dat de Noord-Albanecscho stam men daar tegen zijn; om die reden heeft hij, naar gemeld, de hoofden van genoem de stammen naar Tirana doen komen en ze vervolgens in strijd met zijn plechtige beloften laten interneeren. Tot het uitroepen tot koning van Ach med bey Zogoe zou te Rome zijn besloten. De Italiaansche gezant te Tirana, Aloisi, die te Rome vertoefde, is plotseling naar zijn standplaats teruggekeerd. Rusland Volkstelling met hindernissen. In Sovjet-Rusland heeft de jaarlijksche volkstelling plaats gehad. Volgens het voorloopig resultaat telt Rusland 146.3 millioen inwoners. Uit verschillende ver afgelegen districten zijn nog geen uitsla gen ontvangen. Een aantal met de telling belaste ambtenaren zijn omgekomen of spoorloos verdwenen. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De positie der Zuidelijken. Succesvolle opmarsch der Noordelij ken. De correspondent van de „Daily Mail" te Hankau meldt, dat de positie van de Kantonneesohe regeering wanhopig is tengevolge van de aanvallen der Noor delijken, welke op 3 punten plaats heb ben. De hoofdmacht van het Kantonnee- sche leger, welke was geconcentreerd aan beide zijden van den spoorweg Peking Hankau wordt thans door de Noordelijke troepen in het nauw gebracht. Sjanghai voelt Tsjang's belastinggreep. Aangeslagen voor dertig millioen dollar. Tsjang Kai-sjek heeft Sjanghai aan geslagen voor een belasting van 30 mil lioen dollar, als bijdrage in de kosten van zijn campagne. Tot dusver hoeft hij drie millioen losgekregen van de Chinee- sche bankiers. Hij is thans voornemens, den katoenspinnerijen een belasting op te leggen in verhouding tot het aantal spindles. Men acht het hier evenwel on waarschijnlijk, dat hij de volle 30 mil lioen bijeen zal krijgen. Het douanekantoor te Hankau is over gegaan tot het heffen van 20 extra douanerechten Voorgegeven wordt, dat deze extra heffing dient voor het aan leggen van dijken ter bescherming van de streek legen overstroomingen van den Jangtso, doch inderdaad heeft zij ton doel, de inkomsten aan to vullen, die voortdurend geslonken zijn sedert de vreemdelingen do vlucht hebben genomen en de buitenlandsche handel tot een mi nimum gedaald is. Staat van beleg te ia.oinglrii opgeheven. Volgens een draadloos telegram via Berlijn is de staat van beleg te Sjanghai opgeheven, daar de toestand weer nor maal is geworden. Amerika Liga van onafhankelijke Amerikaansche staten? Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, hebben de vertegenwoordigers van Hon duras, Guatemala, Peru, Uruguay en Argentinië en continentalen bond ge vormd, die er naar zal streven een liga tot stand te brengen van onafhankelijke Amerikaansche staten, met inbegrip van die staten, welko onder protectoraat der Vereenigde ,Staten staan. De woelingen in Mexico. Do Mexicaansche federale troepen heb ben dicht bij de grens der Vereenigde Stalen te Nogales loopgraven aangelegd ter afwering van een aanval van 800 Yaqui-Indianen, die, naar gemeld wordt, optrekken onder bevel van generaal Luis Matuz. De federale troepen bestaan uit 1500 man, terwijl 2500 soldalen zich te Lomaz bevinden. In afwachting van de ie verwachten gevechten hebben honderden toeristen zich in auto's naar goede uitzichtpunten ten Noorden van de Mexicaansche grens begeven. Het hoofd van do federale troe penmacht te Sonora verklaart, dat de op standige Yaqui-Indianen in zijn gebeid vrijwel onderdrukt zijn en dat honderden Indianen zich aan de federale troepon hebben overgegeven. BamiENLAND R. K. Staatspartij. Het Ontwerp- kiesreglement. Het partijsecrelariaat heeft aan de Rijks- kieskringbesturen medegedeeld, dat de da tum voor inzending van amendementen op het ontwcrp-kiesreglement der R. K. Staats partij van 8 op 13 Juni is verschoven. STADSNIEUWS WIE MEE MAG STEMMEN. Om hier ter stede deel te kunnen nemen aan dc a.s. stemming voor den Gemeente raad, gelden de volgende eischen: A. men moet 1 Februari 1927 zijn inge schreven in het bevolkingsregister dezer gemeente, en het jaar, aan dezen datum voorafgaande, woonplaats hebben gehad in de gemeente Leiden, terwijl voor hen, die zich alhier hebben gevestigd uit het buitenland (waaronder niet begrepen dc Nederlandsche koloniën), bovendien de eisch geldt, dat die vestiging geschiedde vóór of op 1 Augustus 1925 B. men moot den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt vóór of op 15 Mei 1927, dus geboren zijn vóór of op 15 Mei 1902. Wie aan deze eischen niet voldoet, be spare zich een noodeloozen gang naar het Stadhuis; hij of zij kan Dinsdag 24 Mei in geen geval meestemmen. De Katholieke lijst is: lijst 10. Dat moet iedere Katholieke kiesgerech tigde weten I Dat moet allen vast in het gehougen staan! BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. HL 't Is al een poosje geleden, dat de voor- zitter van de winkeliere-vereeniging „Het Centrum" in een speech zijn tevredenheid uitsprak over de perspectieven ten opzich te van het verkeer geopend. Hij wees op den aankoop van de huizon langs het Gan getje als een groot belang voor den meer deren bloei van de Botermarkt, als deze drie panden tegen den grond zullen lig gen. En, inderdaad, de man heeft gelijk! In dit stadsdeel hapert iets aan de eischen van den tegenwoordigen tijd en daar dient spoodig iets gedaan te wordon om den middenstand meer kans to geven om zijn zaken tot meer ontwikkeling te brengen. Wij vragen ons wel eens af, of do overheid voldoende zich bewust is dat een bloeiende middenstand een voorname factor is voor een stad, vooral als Leiden, waar zoo tal van buitenmenschen hun in- koopen kunnen doen en waar nog wel een beetje meer handels vertier kan worden ge veeld. Van zelvo komen wij dan al loopendo op de Vischmarkt en deelen volkomen do klacht van den daar zakondoenden mid denstander, dat het toch van weinig ge zond beleid getuigt, dat daar, te midden van do zaken een paar huizen zijn inge richt tot gemeentebureaux, die, nu ja, op den dag niet zóó hindoren, doch dee avonds het heelo aanzien van dc Bo- t_.3j t\'a, kt ooder v en, doo rdat ze, ab een paar donkere, onverlichte plokken, hot aanzien ter plaatse een heel stuk naar omlaag trekken. En is het bovendion goen groote kortzichtigheid winkelpanden in te richten tot bureaux, wat duur is en ons inziens ongcwe-.scht, daar de Gemeente alles wat lijkt op speculatieve eigendoms- verlcrijging, buiten de deur moet houden, tenzij het algemeen belang er door wordt gediend. Waar wij toch over deze soort, dit onderdeel, gemeentepolitiek schrijven, zouden wij wel willen adviseeren dat de Gemeente allo niet direct noodige panden maar aan den man brengt en zoodoende den finantiën een goeden dienst bewijst. Drukken de zorgen van do gemeente-huis houding al niet zwaar genoeg en moeten allo dingen die tot verlichting kunnen bij dragen niet worden benut! Wij weten wel dat men in besturende kringen voor dit denkbeeld niets voelt, dat men kramp achtig vasthoudt aan al dat mooie! bezit, doch een correctie in dezo zal geen over bodige weelde zijn. Wij hebben even op do Botermarkt staan peinzen en gaan even zien naar do Nieuwe Rijn, waar een trottoir-aanleg ons weldadig aandoet en juist breed ge noeg, den wandelaar een weg wordt gebo den om te loopon en zich te vermeien in wat de étalages ten verkoop bicden. Dat is daar nu heel wat rustiger, wat aangena mer loopen on, als nu nog de meer mo derne verlichting is aangobracht, dan zal het daar, ook vooral des avonds, een groo- tere en aangenamer fleurigheid govon, die men er lang niet heeft gekend. Zoo zullen wij hopen, dat in dit stadsdeel de bewo ners tevreden zullen zijn on dat hun za ken bloeien. Ik was nog voornemens den kant van het nieuwe politiebureau uit te wandelen, teneinde daar eens te kijken, doch ik zal dio wandeling tot een volgende koer moeten uitstellen. EEN WANDELAAR. HET ITALIAANSCHE VOLKSFEEST. De plechtige opening. Een uur voordat do deuren der Stads gehoorzaal zich gisteravond zouden ope nen voor de stroomen van bezoekers, die zich ongetwijfeld zouden opmaken om de Italiaansche kermis of fancy-fair te bezoe ken, was in de receptiekamer dor Stads gehoorzaal een uitgelezen gezelschap bij eengokomen om tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening der volksfeesten, die vier dagen lang massa's bezoekers uit Lei den cn omgoving hoopt té trekken. Daar waren de hoogcerw. Deken v Leiden P. L. Dessen», de hoogedelachtbi heer Burgemeester der stad mr. A. v. d Sando Bakhuyzen, de Zcereerw. hecrcn Pastoor Crombag en Beukers, Pator v. d. Donk, do voorzitter van het hoofdcomité, cn do leden van het hoofdcomité, dc andere paters Franciscanen hier ter stede, kape laan Nieveen van Dijkum, het Kamerlid Engels, do Wethouder Sanders en vele an dere leden van het cere-comité cn dc leden van do verschillende sub-comité'a der St. Franciscusfeesten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Op de economische conferentie te Genè ve heeft mr. Zimmerman gesproken over industrieele cartelvorming. Een voorstel van dr. Lovink. Een opzienbarende huiszoeking bij d« Russische handelslegatie te Londen. Nog niets vernomen van de vermiste Oceaanvliegers. Nieuwe candidaten voor de Oceaanvlucht staan op 't punt te ver trekken. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Overleden is de Zeereerw. Heer M. P. A. Ooms, oud-Deken van Alkmaar en pas toor der St.-Laurentiusparochie aldaar. (Kerknieuws, 3de blad) In het Canisius-Zieksnhuis te Nijmegen is overleden de Zeereerw. Pater J. van Rijckevorsel S.J. (Kerknieuws, 3de blad). LEIOEN. De opening van de „Ivol". (1ste blad). Dnze Geïllustreerde Panina De photo-pagina geeft o.m. photo's vau: de uitvoering van hett oratorium „Fran- ciscus" te Leiden (de photo is genomen op den avond van de generale repetitie^1 'e Stahlhe'mdag te Berlijn; Aanton v Welie en een portret van Mussolini: de water molen in den Boschs en Gasthuispo'der te Leiden. Rede pater v. d. Donk. Voor deze schare van genoodigden be gon do voorzitter van het hoofdcomité. Do weleerw. pater v. d. Donk, zijn openings rede, zeggende deze min of meer plechti ge bijeenkomst op do gobruikelijko wi re te willen openen met don Chrisrelü! cn groet. Dit openingswoord is een woord van welkom, vooreerst tot den hoogeer*1.. De- kon, als voorzitter van het ecre-comité. die ondanks het gure weder on ziin hoogen leeftijd, aanwezig is om zijn belangstelling te toonen. Vervolgens aan den Burgemees ter, die nu reeds voor do tweede maal e Franciscusfeesten met zijn tegenwoordig heid vereert, en tenslotte welkom aan alle leden van het cere-comité en do sub-romi- té's cn aan alle genoodigden. Spr. wil een woord van inlichting cn verklaring doen voorafgaan en zet dan uit een, dat de Ivol-feestcn, behalve een fan cy-fair in de feestzaal, een dubbele ten toonstelling te zien geeft, één van liefda digheidswerk cn een van loterij-prijzen. Spr. weidt dan uit over de derde orde van St. Franciscus, een van zijn stichtingen, die de eeuwen overleven cn wier leden nok op zich nemen hot beoefenen der Christe lijke liefdadigheid. Naar hot voorbeeld van Franciscus lief de voor do armen, vervaardigen de dames- leden der Derde Orde klcedingstukkon enz. om die aan de armen te kunnen uit deden. Werd anders, aldus spr., dc expo sitie daarvan omtrent Kerstmis georgani seerd, nu moest dat wel samenvallen met do buitenkerkelijke St. Franciseus-vie- ring en uitgebreider en grooter dan anders hot goval was. Maar wil men de nooden der armen lenigen, dan is er geld noo dig, en daarom werd er omstreeks Kerst- is dan ook steeds gelijktijdig oen loterij goorganiseerd, die nu bij dezo groote fees- ton eveneens is uitgebreid. Behalve «lio beide tentoonstellingen zullen nu ook de Ivol-feesten beginnen gaan, volksfeesten, waarbij hij de hoop uitspreekt, dat het werkelijk volksfeesten genoemd kunnen worden, feesten voor alle standen, daarom zijn de prijzen laag gehouden en is het vermaak afwisselend. Spr. vraagt dan of men met het organiseeren van dit feest handelt in den geest van St. Franciscus en antwoordt hierop bevestigend, want, wie ging er vroolijker door het leven dan St. Franciscus, die zingende door hot leven, ja, zingende den dood inging. Vervolgens brengt spr. dank aan allen, dio zoo goed hebben medegewerkt om deze feesten te doen slagen, aan de schen kers der prijzen, aan de vervaardigsters der kleeding, aan don ontwerper W. v. d. Laan en diens uitvoerders, kortom allen, die ook maar iets tot hot tot. stand komen hebbon bijgedragen, en die te velen zijn om hen hier allen apart to vermelden. En wat spr. Dinsdagavond door omstan digheden niet had kunnen doen, wil hij nu vooral met nadruk doet; dank brengen nJ. aan het muziek-comitó, aan de zangers en zangeressen van het oratorium voor de groote moeito, die zij zich hebben getroost om door eendrachtige samenwerking en toewijding te bereiken, wat bereikt is on der de bewonderenswaardige leiding van den heer Aug. Smots. Aan allen dank. Spr. hoopt, dat God al die arbeid moge zegenen en met succes bekronen. Allen moeten dan echter mot Gods hulp mede werken, door propaganda te maken binnen en buiten de stad, opdat duizenden hier heen zullen komen. Zegt hen, aldus spr.,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1