CHEVROLET KARAVAAN Hoofdagent voor Leiden en Omstreken: A. J. STALLINGA, Boogewoerd 50, Tel. 30 SERENADE. KOHSCHULTE noteert lage prijzen voor Vloerzeil en Cordijnstoffer Diefstal aan boord. Aan boord van de Belgenland, van de Red Star Line, heeft een diefstal plaats gehad, waarvan een welgestelde New- Yorksche dames, miss Matilda Pillot, die een reisje naar Rome had ondernomen, het slachtoffer was. Twee dagen voor het schip te Plymouth aankwam, vermiste zij uit haar hut haar koffertje met haar paspoort, juweelen en 12000 dollar in geld. Te Plymouth kwam de politie aan boord maar de dader is nog niet ontdekt. Groote boschbranden in België. Van tien uur des morgens tot zes uur namiddags hebben Zondag in de omge ving van Spa en Etoumont boschbranden gewoed; meer dan driehonderd H.A., voor namelijk beplant met dennen, zijn afge brand. De boschwacbters hebben de hulp van troepen ingeroepen om het vuur te bestrijden. De schade wordt op meer dan een millioen francs geraamd. Een melk-dronkaard. Een 63-jarige inwoner van Bristol schijnt een manie te hebben voor melk. Herhaal delijk heeft hij" al gevangenisstraf onder gaan wegens het stelen van flesschen melk die in portieken waren neergezet en een maal, toen hij tegen borgstelling op vrije voeten was gelaten, was het eerste wat hij deed, weer een flesch melk stelen. Zoo veel overlast heeft dit heerschap veroor zaakt, dat de vereeniging van melkhande laren te Bristol hem een halven liter melk per dag, voor zijn heele verdere leven, heeft beloofd als hij de flesschen van de klanten met rust wil laten. Eerst een week geleden was hij uit de gevangenis gekomen, maar dezer dagen werd hij opnieuw betrapt; hij wierp den melkbezorger, die hem betrapte, de flesch naar het hoofd, gelukkig zonder hem te raken. Toen hij den laatsten keer de gevange nis verliet stond, in overeenstemming met de belofte der melkhandelaren, een poli tieagent hem bij de poort op te wachten met een flesch melk. Hij rukte den agent de flesch uit de handen, dronk haar in één teug leeg en wierp de flesch weg. Hij is te Birmingham en te Bristol door deskundi gen onderzocht, doch dezer hebben uitge maakt, dat hij toerekenbaar is. Do rechter besloot de melkvoorziening van Bristol voor een half jaar „veilig te stellen" door hem voor dien tijd naar de gevangenis te zenden. De hitte in Italië. Do warmte laat zich dit jaar in Italië zeer vroeg gevoelen. Reeds meerdere da gen wijst de thermometer dagelijk 'n tem peratuur aan van 24 graden Celsius en meer. Gewoonlijk valt de groote hitte eerst later in. Nederlandsch Oost-lndië Bomaanslag. Aneta seint uit Padang: Zaterdagavond zijn hier elf bommen aangehaald, die op het kantoor van den Djaksa ontploften en plaatselijke schade aanrichtten. Zelfont branding van de bommen wordt onwaar schijnlijk geacht. Chineesche optocht ontbonden. Aneta seint uit Batavia: Naar het Soer. Handelsblad uit Balikpapan ver neemt, heeft de politie aldaar op 1 Mei een Chineeschen optocht ontbonden en den leider, die uit Kanton afkomstig was, ge arresteerd. De menigte eischte dat hij losgelaten zou worden, maar ging ten slotte uiteen, zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. Omkooping en bedreiging door een f m advocaat. Aneta seint uit Soerabaja: Rechtsin gang is verleend tegen mr. K. H., advo caat alhier, wegens omkooping en bedrei ging van een inlandsch bestuursambte naar, van wien hij de noodige verklarin gen van getuigen inzake beschuldiging van meineed wilde verkrijgen. FINANCIËN EN OECONOMIE. BINNENLAND. NED. SPAARVERZEKERING VOOR j KATHOLIEKEN. J|[ Een gerechtelijke aanklacht. lr Togen directie on commissarissen. Vrijdagavond j.l. was door de aandeel houders der Nederlandsche spaarverzeke- ring voor Katholieken in een der zalen van het St. Andreaspatronaat een verga dering belegd, waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Nadat besprekingen wa ren gevoerd omtrent den noodtoestand der Maatschappij en de verantwoordelijkheid van Directie en Commissarissen ten deze, werd een Comité van Actie gevormd, dat ten doel zal hebben in overleg met spaar ders en andere belanghebbenden en even tueel in samenwerking met comité's in an dere plaatsen van het land een gerechtelij ke aanklacht tegen Directie en Commissa rissen in te dienen. Binnenkort zal een tweetal vergaderin gen worden belegd, waar door eenige spre kers de te voeren actie uiteen zal worden gezet. Deze vergaderingen zullen nader worden aangekondigd. Ieuer, die adhaesio wenscht te betuigen met de te vormen actie, wordt verzocht hiervan kennis te geven door zijn kaartje te zenden aan den heer F. L. Ver braak, Jac. van Lennepstraat 33, Amster dam. C. N. Teulings' Koninklijke Drukkerijen. Aan het verslag van do directie der N. V. C. N. Teulings' Koninklijke Drukke rijen, ontleenen wij het volgende: Waar de gang in het drukkersbedrijf sterk reageert op den meerderen of min deren bloei van het bedrijfsleven in het algemeen, zoo ligt het voor de hand, dat onze branche in het afgeloopen boekjaar over het algemeen ook haar aandeel kreeg in de opleving eenerzijds, die het afgeloo pen boekjaar kenmerkte, doch anderzijds ook in de moeilijkheden, die do ontwikke ling van he bedrijfsleven in ons land thans op haar weg vindt. De moeilijkheden, die de onderlinge bin- nenlandsche concurrentie schept, naast die, welke van uit het buitenland zich voordeden, kwamen in lagere verkoopsprij zen tot uitdrukking. Wij zijn er met voorzichtige voortva rendheid op uit, door toepassing van tijd en kostensparende techniek de marge tus- schen den verkoopsprijs en den kostprijs te verbreeden. Ook over het afgeloopen jaar heeft rui me afschrijving op al de daarvoor in aan merking komende activa plaats gehad, om andermaal de commercieele basis onzer Vennootschap zooveel mogelijk te verster ken. Voorgesteld is over het afgeloopen boek jaar het dividend evenals ten vorige jare te bepalen op f 15.per preferent of per preferent winstdeelend aandeel (f 7.50 per preferent of per preferent winst' deelend onderaandeel). BUITENLAND. Leening Abdij Nullius. Naar wij vernemen, worden de inschrij vingen op de uitgifte van 7 pet. Ie Hyp. 12-jarige obligatiën Abdij Nullius van O. L. Vrouwe de Monte Serrate ten volle toe gewezen. UIT DE OMGEVING ZEGWAART. GEMEENTERAAD. Gymnastiek een plezier. Ver- menigvuldigingscijfer 1.45 (v.j. 1) Vrijdagavond om half acht uur kwam de vroedschap dezer gemeente, ten Raad- huize in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester F. S. G. Bos. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. Aanwezig alle leden, behalve de heer H. Veldhuijzen. Op do gebruikelijke wijze, met het voor geschreven gebed, wordt de vergadering geopend, waarna de notulen der vorige twee vergaderingen worden gelezen. Deze worden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd Aan de orde komt het onderzoek van den geloofsbrief van den heer E. Huijs- man Sr. Deze wordt in ordo bevonden, waarop besloten wordt den heer Huijs- man als raadslid toe te laten. De mededeelingen bevatten verschillen de missiven van Ged. Staten, betrekking hebbende op goedkeuring van raadsbe sluiten; verslag van den Keuringsdienst van "Waren te 's-Gra^enhage; verslag van do Gezondheidscommissie gezeteld le Zoetermeer en eenige minder belangrijke zaken. Over geen dezer mededeelingen werden inlichtingen verzocht. Verzoek subsidie Gymnastiek-vcreeni- ging „Pro Patria". Praeadvies van B. en W. een subsidie te verleenen ad 100. Werd aldus aangenomen met de stem van den heer A. Zegwaart tegen, die op merkte, dat gymnastiek maken plezier- werk is en door de beoefenaars dan maar zelf betaald moest worden. Verzoek subsidie Harmonie-vereeniging „Kunst en Vriendschap''. Voorstel B. en W. de vereeniging met 60 te subsidiee ren. Overeenkomstig dit voorstel werd be sloten, met de stem van den heer A. Zeg waart tegen, die hetzelfde motief aanhaal de als bij het vorige punt. Daarna komt aan de orde: Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting 1927-28. Voorstel B. en W. 1.45. Door den Voorz. wordt een en ander toegelicht, o.m. waarom het vermenigvul digingscijfer het vorig jaar, in verband met eene belangrijke navordering, op slechts 1 kon worden vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Een "wijziging der begrooting, dienst 1926, wordt goedgekeurd. Aan den heer H. van Reeuwijk te Zeg waart wordt vergunning verleend tot het aanleggen van een straat vanaf den Mo lenweg naar de Rokkeveen, overeenkom stig een overgelegde situatie-teekening. Bij de rondvraag wordt door den heer D. van Duivenbodo geïnformeerd, of een gedeelte van do opbrengst der Wegenbe lasting, door de inwoners betaald, ten goede der gemeente komt. De Voorz. ant woordt hierop, dat de bestemming dier gelden wordt geregeld hij de Wegenhelas- tingwet. Hierna sluiting. KATWIJK. Ongeval. Door de onwilligheid van een wielrijder, die niet of onvoldoende wenschte uit te halen, geraakte de heer de B. met zijn auto op weg naar IJmuiden, in „de Noord" in de sloot. Oen inzittenden gelukte het, met behulp van andere in de buurt werkzaam zijnde personen, de auto er uit te krijgen. Echter, de auto was eenigszins beschadigd. De heer de B. moest met zijn auto zonder voorruit cu zonder voorspatbord de reis voortzetten De „Rooversbrug". De klachten bij den overzet aan „Rooversbrug'' zijn legio Waren het in de week de tuinders, die de dupe zijn van een dergelijken toestand, op Zondag zijn het wielrijders bij honderdtal len die dezen treurigen toestand meema ken. Daarbij komen honderden auto's en motorfietsen die genoodzaakt zijn een grooten omweg met een slechten weg te maken, plus de tientallen, die geheel ver keerd rijden, 't Is te hopen, dat hierin spoedig wordt voorzien. LISSE. Gouden jubilaris. Wij maakten de vorige week melding van het feit dat de bloemistarbeider G. Spaargaren Zaterdag j.l. den dag zou her denken dat hij 50 jaar geleden in dienst kwam bij de firma Gebr. Blokhuis al hier. Dien dag is voor den jubilaris tot een onvergetelijke gemaakt. Allereerst werd Zaterdagnamiddag met een viertal auto's van de N.V. C. van Werkhoveus Automob.elbedrijf door den jubilaris en zijn echtgenoote en de tier firmanten, echtgenooten en zonen benevens de oude heer Blokhuis een rijtoer door de bollen streek gemaakt. Te ongeveer 5 uur kwam men terug aan de bollenschuur waaruit het Nederl. dundoek vroolijk wapperde en begaf men zich naar de pakplaats, welke was herschapen in een feestzaal. Het ge- heelo personeel, zoowel losse als vaste ar beiders, was hier aanwezig alsmede alle firmanten met gezinnen, het dienend vrou welijk personeel niet uitgesloten. Nadat de jubilaris door een der firmanten was toe gesproken en gelukgewenscht werd hem een couvert met inhoud namens de firma overhandigd. Het ging er recht gezellig toe en me- nigen heildronk werd op den grijzen ju bilaris, hij is ruim 70 jaar oud, uitke- bracht. Te ongeveer 10 uur kwam de Harmonie „Trou moet Blycken" den ju bilaris een serenade brengen. De firman ten noodigden het corps binnen te komen en het feest te blijven opluisteren waar aan werd voldaan, hetgeen natuurlijk de feestvreugde in niet geringe mate ver hoogde. Een flinke douceur in de kas der Harmonie werd hiervoor in dank aan vaard. Het was ongeveer drie uur in den nacht toen men allen welvoldaan huis waarts Irok. Bij Kon. besluit van 25 April j.l. is aan den jubilaris de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, toegekend. Gemeenteraad. De raad komt Dins dagavond te half acht uur in spoedeiscben de vergadering bijeen. De agenda bevat: 1 Bespreking der door Ged. St. van Noord- en Zuid-Holland verleende con cessies aan autobusmaatschappijen op de trajecten Haarlem—Leiden en Leiden Lisse 2. Demping van de sloot aan de noordzijde van de Kanaalstraat vanaf de Rolbrug tot voorbij de N.V. Vleeschwaren- fabriek. De wekelijksche bloemententoonstelling. De eerste tentoonstelling van afgesne den bloemen in 't Bondsgebouw was dit maal evenals de vorige weer schitterend. Zooals wij hadden verwacht warén in hoofdzaak Darwintulpen ingezonden. Ech ter waren er ook vele soorten Breeder- en nog enkele soorten Mendel- en Triumph- tulpen. Behalve vele nog „ongedoopte'' nieuwe variëteiten waren er evengoed handelssoorten aanwezig. De Drw. Barti- gon zagen wc wel in vier kleuren, alle maal verloopen uit de oorspronkelijke roode. Een mooi opgemaakt mandje met de gewone Poëticus in al haar eenvoud waartusschen enkele roode tulpen en er voor een paar potjes bloeiende Gloxinia's trok veler aandacht. Bij eene inzending zagen wij een vaasje Anemonen en een vaasje Ranonkels, zoodat van deze laatste de volgende week wel meer te zien is. De belangstelling was wederom groot. ROELOFARENDSVEEN. Rozencultuur. Zooals bekend zal zijn heeft de heer J. Loos alhier eenigen tijd geleden de eerste rozen kas in deze ge meente geplaatst. In deze kas zijn 7000 rozenstruiken geplant. Dezer dagen heeft de heer Loos de eerste rozen gesneden en deze aan do verschillende geestelijke en burgerlijke autoriteiten aangeboden. Het mag als een verheugend verschijnsel wor den beschouwd, dat de inwoners met hun tijd mede weten te gaan en hun bedrijf door den bouw van kassen meer produc tief weten te maken. Wij wenschen den heer Loos veel succes toe met zijn voor deze plaats nieuwe onderneming en spre ken tevens de hoop uit, dat zijn goede voorbeeld door meerderen zal worden op gevolgd. ZEGWAART. N.V. Centrale Fabriek van Melkproduc ten en Melkhandel. „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal de crediteuren- lijst bevatten in bovengenoemd faillisse ment. Zij telt 205 namen met een passief van totaal 73.399.76. De baten zijn nog niet volledig bekend. DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Bloemenhandel. De bloemenhandel, vooral wat betreft de afgesneden rozen, was in de afgeloopen week niet zoo gun stig als voorgaande weken. De oorzaak is wel, dat de aanvoer door het mooie weer verbazend groot was en door de felle zon de kleuren der rozen niet zoo vast doch wat bleeker zijn, en de bloemen dus ook niet zoo prijzig waren: Ophelia J 0.32 1.30, Golden Ophelia 0.341.10, Mar cel Rouyer f 0.55—1.40, Hadley f 0.60 1.68, Cl. Pernet 0.301.20, Golumbit 0.28—1.40, Butterfly f 0 38—1.30, Mee Keiler 0.54—1.30, Wilhelm Kordes 0.251.0O, Rosalandia 0 631.30, Johan G. Mensing 0.411.03, alles per bos van 10 stuks. Diversen per bos: La thyrus 12^23 ct., Violieren 0.751.15, Tulpen 614 ct., Kersentakken 1225 ct. Overleden: Hendrik van Reenen 25 jaar. ZEVENHOVEN. In botsing. De chauffeur van de auto-bodedienst „De Hoop" had het onge luk te Amsterdam op een vrachtauto Ic rijden met zijn gerij, hetwelk belangrijke schade bekwam en onklaar geraakte. Per soonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. ZOETERWOUDE. Patronaat. Voor de jongens van het Patronaat van de parochie Zuidbuurt werd een v'iegerwedstrijd georganiseerd. Onder voorbehoud dat de vlieger zou op gaan, werden te voren de bekroningen reeds toegekend voor de mooiste en de geestigste vliegers Het was een echt vliegerwindje, juist sterk gneoeg voor de goede en te zwak voor de minder goed geconstrueerde vlie gers dus was het goed te zien welke vlie gers het beste vervaardigd waren. Als een pijl uit de hoog ging de eerste vlieger recht naar boven, dan volgden an deren met meer moeite; velen b'even zelfs weigerachtig en een paar kwaadwilligen waren zoo strijdlustig elkaar door dwaze duikelingen naar beneden te doen storten 't Was een gewirwar van touwen, een be drijvig gedoe; de jongens waren zóó echt in actie dat het een lust was het te zien. Eindelijk te halfzes stonden 14 vliegers in de lucht, de overigen waren gesneuveld door allerlei ongelukken. Stralend van vol doening stonden de jongens te trekken aan de leege haspels; de jury had een moeilijk werk de beste stand te bcoordee- len. Na lang kinwen waren ten s'otte de vliegers weer naar beneden gehaald en ging op de bovenzaal het prijsuitreiken beginnen. De eerw. directeur verzocht den heer Schouten de prijzen te willen uitrei ken. Als uitspraak van de jury gaf de heer Schouten een overzicht van de ge maakte vliegers en wees daarbij op de eigenaardige navolging van elkanders werk: veel wapens en schi'den. Ook het verontachtzamen vande goede constructie bij de vliegers die in aanmerking waren gekomen voor bekroningen. 0e mooite vlieger, waardoor Jan van der Hoeven zoo'n reuzen pech had werd afgekeurd. Toch wilde de jury als waardeering voor het ijvervol vervaardigen van de soldaat en het mooie scheepje een troostprijs ge ven waarbij Jan de raad kreeg een vol gende keer met de andere jongens ook eens de bekende vormen als strandvlie- gers, vogels, vlinders, vliegmachines e. a. te maken. Piet v. Leeuwen had ongetwijfeld de beste vlieger gemaakt; zijn vlieger was het die recht boven zijn hoofd pijlsnel de lucht inging hij kreeg de eerste prijs. Piet Broxterman had ook een beste vlieger, die nadat hij uit de hoogste boom was gehaald, toch weer met onverflauw- den ijver was opgezet en bijna het hoogste stond; hem viel de 2e prijs ten deel. De overige prijswinners waren 3e Wim Pie- terse, 4e BeTtus van der Hoeven, 5e Hend. Broxterman, 6e Jan van der Krogt, 7e Jan Bosman, 8e Aad van der Hoeven, 9e Gor van der Meer, 10e Pieterse, 11e Piet van Ve'zen. De mooie prijzen werden aan elke jon gen met een bespreking over zijn vlieger uitgereikt. Een volgende vliegerwedstrijd zal zeker blijken dat de wenken ter harte Massa's „muzikale" menschen Kinderen met Pa en Moe, Trokken in de beste stemming Naar de Serenade toe. Overal waar maar muziek is, Ook al klinkt het nog zoo valsch. (Nee, 't is geen steek onder water) Danst men fox-trott, step of wals. Kind'ren, die al moesten slapen, Maken nu een helsch kabaal. En de straatjeugd hangt in trossen Hoog in een lantarenpaal. Moeders zelfs met kinderwagens. Zijn dan 's avonds op de heen, Midden door die massa menschen Loopen lieve paartjes heen. Musikale serenades? Oud en jong is er present, •Alles loopt met de muziek mee En voorop gaat een agent. Groote wilde vlammenfakkels Gaan er in den optocht mee, En de trommels bonzen dreunend Van.... tararaboemdiejé! Dan een „moppie" voor de voordeur, Een glas „sjampie", een sigaar, Even nog: „Lang zal hij leven" En dan is 't karwei weer klaar. Dapper werd er bij het spelen Door de lieve jeugd gehost, Daarna, in den laten avond, Is de heele zaak ge-Drost. INGEZONDEN MEBE0EEL5NG" Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprutoB. Bij alle Drogisten. 2601 LUCG^vaart NUNGESSER'S VLUCHT. Uren van spanning. De „Times" meldt in zijn eerste editie, dat er bij het ter perse gaan van het blad nog geen bericht was ontvangen van de aankomst van Nungesser en Goli te New- York. In een bericht uit New-York om tien uur gisterenavond te Londen ontvan gen wordt gemeld, dat een vliegtuig, dat zich spel in zuidelijke richting voortbewoog om 2.35 bij het passeeren van Portland (Maine) was waai^enomen Het is echter niet zeker of dit het vliegtuig van Nunges ser is, dan wel een verkenner, die naar hem op zoek is gegaan. Het bericht, dat liet vliegtuig boven Halifax was gezien, werd eerst geloofd, doch toen later bl,eekv dat het onjuist was. maakte liet optimisme te Parijs, Londen en New-York plaats voor een gevoel van onrust. De weersomstandigheden aan de Atlan tische kust werkten niet mee. Zondagmid dag kwam een mist opzetten. Ten Ooslen van New Foundland stormde het, terwijl mist, sneeuw en regen en hooge winden den toestand nog slechter maakten Om vier uur verlieten gisteren negen vliegtuigen Boston om naar Nungesser te zoeken. Hun start was verlaat door het slechte weer. In den loop van den avond bereikten Parijs verschillende berichten, dat Nunges ser te New York was aangekomen Deze berichten, hoewel niet bevestigd, werden geloofd. Het nieuws veroorzaakte groote vreugde in de Fransche hoofdstad Late edities der avondbladen waren onmiddellijk uitverkocht en de Fransche luchtheUlcn vormden het gesprek van den dag In sommige café's werd de Marseillaise a! gespeeld. Om 10.15 werd op het mi nisterie van Luchtvaart echter medege deeld, dat nog geen betrouwbaar bericht was ontvangen. Latere berichten uit. New-York melden, dat het vliegtuig, dat hoven Portland is waargenomen, blijkens dc beschrijving niet de „Witte Vogel" was. Vliegongeluk te Breslau. Een dood en een gewonde. Te Breslau is Zondag, tegen het einde van een door het Deutsche Luftfahrtver band georganiseerde vlieg week, een ern stig ongeluk gebeurd. In de ochtenduren steeg een Udet-vliegtuig, bestuurd dooi von Floten, op met het doel om wat te oefenen voor de in den namiddag op het programma staanden strijd in het kunst vliegen. Bij het landen is het vliegtuig over den kop geslagen. Von Floten were zwaar gewond en zijn begeleider, vor Richthofen, werd op slag gedood. He' vliegtuig werd geheel vernield. Woensdagmorgen ongeveer 9 uur zal een rondrit plaats hebben van circa 30 Auto's, alle producten der „General Motors" in alle diverse modellen, zoowel Luxe als Vrachtauto's. Na afloop der rondrit zal de karavaan eenigen tijd ter bezichtiging blijven op de BEESTENMARKT a.d. STEENSTRAAT. 2«oo

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4