EISCHT GOEDE KWALITEIT Je [elÉeSie Eifaiil" DUS, EISCHT Tweede Blad. IHGEZOfüGEN MEDEDEELI&G STAAT AA DE SPITS Dinsdag 10 Mei 1927 B1&ÜÜEI3L0MD Het nieuwe Motor- en Rijwielreglement. De uitvoerings-v oorschriften van de gewijzigde Motor- en R ij w i e 1 w e t. In het 5 Mei j.l. afgekondigde Stbl. no. 143 is opgenomen het nieuW© Motor- en Rijwiel-reglement. De algemeen© bepalingen vertoonen reeds aanmerkelijke wijzigingen. Nieuw zijn o.m. de definities van aanhangwagens cn van de verschillende soorten banden; terwijl thans wordt gesproken van wegen (d.z. alle voor het openbaar verkeer open staande rijwegen enz.) en van rijks- en provinciale wegen, werd in het oude regle ment slechts gesproken van Rijkswegen. Nieuw zijn dan in het reglement de be palingen betreffende geslotenverklaring van wegen. Omtrent de verlichting van een motor rijtuig op meer dan twee wielen, wordt be paald, dat het behalve ten minste twee voorwaarts een helder wit licht uitstralen de lantaarns, aan de linkorachterzijde moet voorzien zijn van een lantaarn welke achterwaarts een rood licht uitstraalt zoo dra hij wordt beschenen. Een motorrijtuig, waarmede met een snelheid van meer dan 20 K.M. per uur over een weg buiten de bebouwde kom men van gemeenten wordt gereden, moet voorzien zijn van een verlichtingsinrich ting, waardoor de weg, bij het rijden met oen snelheid van 20 K.M. tot ten hoogste 40 K.M. per uur, tèn minste tot op 25 M. en bij het rijden met een snelheid van meer dan 40 K.M. per uur, ten minste tot op 100 M. vóór het motorrijtuig voldoende wordt verlicht. Een motorijtuig, hetwelk zich op een weg bevindt, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zons opgang, mag niet eene verblindende ver lichting voeren, voor zoover: a. de weg is gelegen binnen een bebouwde kom eener gemeente, b. het motorrijtuig stilstaat; c. het motorijtuig een ander motorijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trekdier of vee tegenkomt, van het oogenblik af, dat het op 100 M. genaderd is, tot het oogenblik, waarop een ontmoe ting plaats heeft gehad. Een motorrijtuig, of een ander rij- of voertuig, waarmede over een weg wordt gereden; moet voorzien zijn van een spie gel, waardoor de bestuurder van zijn zit plaats het links achterliggend weggedeelte kan overzien, tenzij de bestuurder een zit plaats inneemt, zóó, dat hij vandaar het verkeer op het bedoelde weggedeelte zon der spiegel gemakkelijk kan waarnemen. Deze bepaling is niet van toepassing op stoom- en motorwalsen, op motorrijtuigen, bestemd om op buitenlandsche wegen to worden gebruikt en op rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, waarbij een spiegel bezwaarlijk zal kun nen worden aangebracht, of bezwaarlijk bevestigd zal kunnen blijven. De bestuurder van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht binnen bebouwde kommen van gemeenten met den hoorn en daarbuiten met den hoorn, de sirene, de claxon of de mechanische fluit een signaal te geven telkens, wanneer de veiligheid van het vorkeer zulks vordert. Het is hem verboden binnen de bebouw de kommen van gemeenten eenig ander geluidsignaal dan den hoorn te gebruiken. Taak van den accountant. Zaterdagmiddag hield prof. dr. J. A. Veraart uit Delft in de Industrieele Club alhier een lezing over „Taak en positie van den Accountant in het moderne eco nomische loven" voor de Nederlandsche Broederschap van Accountants. De heer Veraart betoogde o.m., dat een wettelijke regeling van de positie van den accountant niet kan uitblijven. Jubilé Leger des Heils. Het Leger des Heils vierde Zondag zijn veertigjarig bestaan te Amsterdam. Prins Hendrik verscheen op de receptie en zeide verheugd te zijn, zich in het mid den van het Leger des Heils te bevinden. Dc prins bracht dank aan den comman dant mr. Howard. Namens de regeering sprak oud-minister De Visser, die wees op het vele goede, door hot Leger des Heils in zijn veertigjarig be staan verricht. Ook voerde het woord burgemeester De Vlugt. Een Sovjet-film verboden. Naar de „Msb." verneemt is de burge meester de hoer W. de Vlugt, voornemens van de film „Moeder", die voor ons land is aangekocht van de Russische filmmaat schappij, die ook de „Potemkin"-film pro duceerde, de vertooning te Amsterdam te verbieden. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Autobus door een trein aangereden. Do laatste autobus, komende van Hen gelo, is Zaterdagavond omstreeks elf uur op de Hengelosche straat vlak bij het sta- tion-Noord te Enschede op den bewaakten overweg, waarvan de boomen niet waren neergelaten, door een rangeerenden trein aan de voorzijde aangereden. Do autobus, die eenige metera opzij werd gedrukt, werd ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht naar do garage rijden. Do acht passagiers kwamen met den schrik vrij. Een wielrijder, die het onheil zag aankomen, plaatste zich met opgeheven handen op den overweg, ten gevolge waar van de chauffour door krachtig remmen grooter onheil wist te voorkomen. Een meisje gedood. Op den onbewaakten overweg op heb traject RijssenWierden geraakte het 0- jarig dochtertje van den heer G. D. onder een trein. Deerlijk verminkt werd het kind opgenomen en overleed kort daarop. Twee zusjes overreden. Eén doode, één gewonde. In de Ant. Heinsiusstraat te 's-Graven- hage zijn gisternamiddag omstreeks half zes twee meisjes do zusjes B., wonende in die straat op no. 51, door een auto over reden, met het gevolg, dat de jongste, een kind van ruim vier jaar, vrijwel op slag werd gedood. Het andere meisje dat onge veer 12 jaar oud is, werd vrij ernstig, hoe wel niet levensgevaarlijk, aan het hoofd gewond. Omtrent de vermoedelijke oorzaak kan worden medegedeeld, dat de beide kinde ren de straat wilden oversteken toen de auto, bestuurd door de C. achter een an deren auto, die de garage zou inrijden, langs reed. De chauffeur van eerstgenocm- den auto zeido, do kinderen eerst te heb ben gezien, toen een aanrijding niet meer was te vermijdden. De politie heeft tegen de C. proces-ver baal opgemaakt op het vermoeden van het veroorzaken van dood door schuld. Het lijkje is, 'evenals de auto, in beslag genomen. Noodlottige baldadigheid Een meisje verbrand. De 6-jarige Lena Millenaar te Leerdam heeft Zondag ernstige brandwonden ge kregen, doordat een kwajongen op straat haar een brandende sigaret in het schort had gegooid, tengevolge waarvan haar kleeren in brand raakten. De heeren Bit ter en Vermeulen hebben al hun best ge daan om het kind te helpen en hebben daarbij zelf ook brandwonden gekregen. Gisternacht is de kleine aan de gevol gen overleden. De moord te Steyn. Een twee do spoor. De verdachte van den gepleegden moordmoord te Steyn blijft nog steeds ontkennen. De Justitie gaat nog een twee de spoor na,. In het dorp Voerendaal is n.l. een knecht, in dienst bij den melkboer L., sinds Zondag 1.1. spoorloos verdwenen. De moord op de Kerens-heide werd eveneens Zondagavond gepleegd. Alhoewel dit tijd stip en de verdwijning van den knecht van L. geheet toevallig kan zijn, zoekt toch de Justitie de verblijfplaats van C. Ernstige fabrieksbrand. Men meldt uit Apeldoorn: Gisternacht om 3 uur ontdekten voor bijgangers een verschijnsel van brand in de kurkfabriek van don heer 13. Geerdink aan het Kanaal, die om 12 uur nog een rondgang door do fabriek deed, doch niets had bemerkt. In den Oosthoek van het ge bouw bleken de vlammen al aardig wat vernieling te hebben aangebracht, toen de huren gewaarschuwd werden en de brand weer opbelde. Do Apeldoornsche brand weer was spoedig ter plaatse, gevolgd door de brandweer van de Eendracht. Gretig vonden de vlammen voedsel in de opeen gestapelde kurkplaten, waarvan een geheele voorraad ter verzending gereed stond. Bovendien was juist in de afgeloo- pen week nog een wagon kit gelost, welk goedje terdege brandde. De fabriek met het gebouw en aangrenzendo houten lood sen w.o. ook twee als pakhuis in gebruik bijde Coöperatie „Vooruit", en waarin een hoeveelheid steenkolen en turf aan wezig was, ging geheel in vlammen op, slechts weinig is gered. De brandweer gaf met 15 slangen water en de motorspuit bleef den geheelen dag op haar post om het telkens oplaaiende vuur in bedwaug te houden. Een en ander was verzekerd, doch de groote voorraad van de kurkfabriek veel te laag. De burgemeester van Apeldoorn en do directeur van gemeentewerken wa ren op het terrein van den brand aan wezig. Een der oudste brandweerlieden, pas benoemd tot eerelid, de heer E. Had- staak, die bij den brand aanwezig was, begaf zich to ongeveer half zes naar zijn woning, om zich ter ruste te begeven; nauwelijks te bed zijnde, overleed hij aan een hartverlamming. Deze brand, waardoor voor een waarde van circa 50.000 verloren ging, is ver moedelijk ontstaan door broeiing van kurkplaten, welke in dezo fabriek worden vervaardigd uit een mengsel van gemalen kurk en teet. De platen worden in koel- inrichtingen gebruikt. De brand te Leende. Omtrent den grooten brand onder Leen de ontleenen wij nog het volgende aan de ,,'s-Hert. Crt.": Zondagavond om goed zeven uur begon het serpent zijn vernielend werk en om 9 uur vertoonde Oostrik, zoo heet de plaats des onheils, onder Leende, een volslagen ruïne aan weerszijden van den Provincia len weg. Van hieruit in het derde boeren huis, tevens café in do bebouwde kom der gemeente, ontstond do brand bij Jan Maas en in minder dan geen tijd stond de geheele liuizinge in lichtelaaie. De bewo ners zochten hun heil in de vlucht; met veel moeite slaagde men erin het huisraad grootendeels te redden. Op den adem van 'n lichten drogen wind dreven de hoogop- springende vonken in nood-oostelijke rich ting en dwarrelen neer op de strooien da ken der aan weerszijden van den weg staande boerderijen. De eene hofstede na do andere geraakte in brand, zoodat Oostrik over een lengte van ongoveer 800 meter een groote vlam menzee geleek, welke vooral vam af den weg Valkenswaard—Leende ëen fantasti sche» aanblik bood in den schemeravond. Do stilte dor anders zoo doodscho dorp straat werd verstoord door huiveringwek kende hulpkreten. Zenuwachtig liepen de bewoners in en uit de brandende woningen en trachtten in allerijl nog te redden wat te redden viel. Velen der getroffenen wis ten gelukkig voldoende tegenwoordigheid van geest te behouden in do algemeene verwarring, zoodat het reddingswerk vlot van stapel liep. De algeheelo schade is nog niet vastge steld, doch zal wel om cn om een ton bo dragen. Gelukkig zijn het over het alge meen betrekkelijk welgestelde boeren. De provinciale weg is haar en daar be zaaid met steenen en gruis, afkomstig van do omgevallen muren. Merkwaardig is het, hoe de met pannen bedekte woningen tus schen de verbrande -zijn behouden geble ven. Begin van 'n heidebrand. Uit Zeist wordt gemeld: Gisterenmiddag werd door een vlieger brand gezien in de heide nabij do Stom- perd. Door spoedig ingrijpen kon hier er ger worden voorkomen. Verduistering en valschheid in geschifte. Op het filiaal te Amsterdam van een groote drukinktfabriek te Hamburg was een 40-jarig boekhouder werkzaam, die het volste vertrouwen van de directie genoot. Controle op hetgeen hij in de boeken schreef, kwam uiterst sporadisch voor en zoo kon het gebeuren, dat de boekhouding een geweldige chaos werd en dat de fa briek voor een zeer groote bedrag bena deeld werd. De boekhouder goochelde met wissels en met hooge bedragen, wetende, dat hij controle niet behoefde te vreezen. Gere geld zond hij de staten met de bedragen der wissels naar Duitschland, doch een trouwe weerspiegeling van wat het filiaal inde en uitgaf leverden deze niet. Zoo op hot eerste gezicht was de staat in orde, doch bij aandachtige beschouwing deugde er al heel weinig van. Verschillende wis sels, die hij zelf geïncasseerd had, kwamen er bijvoorbeeld niet op voor en ook in andere opzichten verduisterde hij geld, zoo b.v. bij betalingen aan het kantoor. Do contanten gebruikte hij ten eigen bate. Want deze boekhouder leidde een dubbel leven en kon zoodoende heel wat geld aan. Ten slotte begreep de directie te Ham burg niet, dat er zulke hooge debiteuren in Holland waren. Een der firmanten kwam over en bevond, dat de ganscho boekhou ding niet klopte. De dader, die begrepen had, dat het misliep, verdween, doch een inspecteur van het bureau Warmoesstraat zat hem op do hielen. Hij begaf zich in gezelschap van een rechercheur naar een woning in do Indische buurt en daar wachtten zij eenige uren. Ten slotte kwam een familielid poolshoogte nemen. Deze man werd gevolgd en zoo kwam do politie achter de schuilplaats van den dader. Een arrestatie vond plaats en bij fouilleering ontdekte men een pas geïnd bedrag van f 600 in zijn portefeuille. Ook werd een wis sel van ruim f 1000 op de drukkerij Voor uitgang op de Keizersgracht aangetroffen. Het plan was geweest, ook deze te innen en vervolgens naar het buitenland te I vluchten. Do arrestant, bekende op z'n minst een bedrag van f 60.000 gebruikt te hebbende politie die de boeken aan een voorloopige beschouwing onderwierp, gelooft ovenwei, dat het bedrag de f 100.000 nadert. Wegens verduistering, gepaard met valschheid in geschrifte, is de dador gis termorgen ter beschikking van de justitie gesteld. Geraffineerde inbrekers. Door een bedriegelijk telegram werd de slagen M. te Zeist naar Utrecht gelokt, daar het heette, dat aldaar een familielid oen auto-ongeluk was overkomen. Tijdens de afwezigheid van den slager werd in zijn woning ingebroken. De daders vonden evenwel niets, daar de slager zijn geld bij zich had gestoken. Alleen de toonbank lade bevatte geld en de dieven maakten zich van een bedrag van ongeveer f 10. meester. In zijn huis teruggekeerd ontdek te de slager onmiddellijk, dat tijdens zijn afwezigheid ongenoode gasten een bezoek aan zijn huis hadden gebracht. Hij deed aangifte hiervan en korten tijd later wer den te Utrecht de twee daders aangehou den, die tot de bekenden van den slager behoorden. Later werd nog een derde per soon gearresteerd, die zich schuldig moet hebben gemaakt aan het verzenden van het misleidende telegram. Diefstal van een auto. Zondagavond, omstreeks half zeven werd bij de politie te 's Gravcnhage aan gifte gedaan van diefstal van een Ford auto toebchoorende aan den heer J. v. B., wonende aan do Spreeuwenlaan. Ge noemde heer had in den loop van den middag zijn auto op het parkeerterrein aan den boulevard geplaatst. Toen de heer v. B. des namiddags zijn auto wilde halen was deze verdwenen. Door do politie word een onderzoek ingesteld maar zonder re sultaat. Het signalement van do auto, welke nog zoo goed als nieuw was, werd door Hilversum per radio-telephoon uit gezonden. Zondagavond omstreeks 11 uur werd te Zandvoort iemand aangehou den, die met een auto zonder licht reed. Tegen den man werd procesverbaal op gemaakt en toen men het nummer van do auto opnam, werd juist een radio-gram opgenomen, waarin de aanhouding van do auto met dit nummer verzocht werd. Do man werd aan een scherp verhoor onderworpen, maar was niet tot een be kentenis te krijgen. Het nummer cn het verder signalement van de auto klopte echter volkomen met de beschrijving, wel- ko de eigenaar gaf.' De aangehoudene, I. v. d. V. uit Amsterdam, die door de poli tie voor verschillende diefstalion gezocht wordt, is op transport naar Den Haag ge steld. Sensationeele schietpartij. Gisternacht te ongeveer 2 uur bemerkte een agent van politie to R'dam, dat de deur van een kiosk op den Bergweg, hoek Noordsingel openstond. Toen hij do Kiosk voorzichtig naderde sprong er plotseling een man uit te voorschijn, die, ziende dat hij gesnapt werd, een revolver trok en twee schoten loste, gelukkig zonder den politieman te raken. Daarna greep hij een breekijzer en slingerde dit in de richting van den agent, echter ook zonder dat deze gekwetst werd. Toon nam de man de vlucht en hoewel do agent hem achterna zette en vier schoten loste, gelukte het niet, hem te arresteoren. De inbreker had een breekijzer en een ring met sleutels achtergelaten, een pa troon en een huls werden gevonden. In do kiosk was alles doorzocht doch vermoede lijk is de dader zonder buit op de vlucht gegaan. De politie vermoedt, dat de inbre ker een medeplichtige heeft gehad, die op den uitkijk heeft gestaan. Geval van vergiftiging te Venlo? Op het einde der vorige week heeft zich te Venlo vermoedelijk een geval van op- zottelijko vergiftiging voorgedaan meldt „de Tel." De 63-jarige H. W. is in het loge ment van U. plotseling overleden. Do po litie, van eenige nadere gegevens op de hoogte, vond het geval verdacht. Zij stel de de justitie te Roermond van het ge beurde in kennis. Deze vond termen om het lijk in beslag te doen nemen, en een sectie te la/ten verrichten door den des kundige Dr. Hulst uit Leiden, welk onder zoek nog gaande is. De overledene zou eorst kort geleden door erfenis in het be zit van een vrij' aanzienlijke som geld ge komen zijn, waarvan bij zijn dood nog slechts f 400.terug werd gevonden. Twee meisjes vermist Sedert Zondagmiddag worden uit het Gereformeerd Burgerweeshuis aan de Goudschewagenstraat te R'dam vermist do 16-jarige Wilhclmina Bos, en de 16-jari- ge Tonia Geluk. Boiden zijn gekleed in donkerblauwe katoenen jurken en dragen gestichtsonderkleeren en zwart lederen molières. De commissaris van politie in do tweede afdceling, bureau Oppert, ver zoekt opsporing en aanhouding van beide meisjes. Prettige buren. Dezer dagen werd door den koopman S. C. V., wonende Visschersdijk te Rotter dam, bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit zijn jas, die hij in zijn kamer had gehangen, een bedrag van f 300 vermiste. Hij vermoedde, dat zijn buurman hier meer van zou weten en daar dezo naar Amsterdam was vertrokken, besloot de koopman ook daar heen te gaan. Inder daad kwam de benadeelde Zaterdagmor gen den bewusten persoon op het Rera- brandtplein tegen. Hij waarschuwde een politieagent, die don man arresteerde cn overbracht naar het politiebureau Singel. Een bedrag van f 120 werd nog in zijn be zit gevonden. De arrestant is eenige uren later op transport gesteld naar Rotterdam. Dc 10.000ste inwoner van Wierden. Do raad der gemeento Wierden besloot een bedrag van 100.vast to zeiten op do spaarbank voor den 10.000sten inwo ner, die binnenkort geboren zal worden. Dit bedrag met de interest zal 't kind op 26-jarigen leeftijd worden uitgekeerd. Buiienl. Berichten ONGELUKKEN. DE TORNADO IN ARKANSAS. Meer dan duizend huizen verwoest. Minstens elf dooden en vijftig ge w o n d e n. Uit Hutchinson (Kansas) wordt gemeld: Door een tornado die in drie districten heeft gewoed, zijn minstens elf personen gedood en vijftig gewond. Meer dan dui zend huizen zijn verwoest. Geteisterd Amerika. De tornado doodt vijftig personen. Door den tornado, die in verschillende staten van Amerika hoeft gewoed, zijn vijftig personen gedood en driehonderd ge wond, ook do omgeving van de Mississip- pi-vallei werd geteisterd. Het hevigst woedde tornado in Missouri, Kansas en Arkansas, waar een zeer groot aantal boerderijen word verwoest. In Texas, Iowa en Colorado werd eveneens schade aangericht, terwijl do storm nog steeds voortduurt. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. Nog meer gedeelten van Louisiana in gevaar. Uit New-Orleans wordt geseind: Men verwacht de overstrooming ook van Zui delijk en Centraal Louisiana, door hot Mississippi water als aanstaande en in allerijl worden ondersteunings-expedities naar do bedreigde plekken gestuurd en speciaal naar de punten waar dijkdoor braken werden gevreesd. Het watersnoodsfonds is thans al tot 9,000.000 doll, geklommen. Tragisch ongeluk. In een variété te Londen werd Zater dagavond hij een schfetvoorstelling ecc veertienjarigo jongen, zoon van een we duwe, die bij de voorstelling bohu'pzaain was om iets voor zijn moeder te verdie nen, bij ongeluk doodgeschoten Honderden zagen hot tragisch ongeval gebeuren cn verscheidene dames vielen flauw. Tragisch ongeval. Te Aurillac zag een zekere Pagès zijn negeniarjg zoontje, dat in een kastanje bruin pakje langs een heg gras plukte voor zijn konijnen, voor een vos aan. Hij nam zijn gewccs en trof zijn kind zoo ongeluk kig, da4 het °P we8 naar het ziekenhuis overleed. Pagès viol bewusteloos neer en een buurman, die naast hem stond en het eorst den armen vader op don „vos" had gewezen, greep het geweer om in zijn wanhoop zichzelf te dooden. Toosnellondo buren moesten den man met geweld het wapen ontrukken. Ernstig ongeval. Te Cu :diff is Zondag een autobus om geslagen, waarin een tiental communiston was gezeten. Twee hunner werden gedood. Huis te Chicago ingestort. Uit Chicago wordt gemeld: Men gelooft, dat eenige personen om liet leven zijn gekomen bij het instorten van een grobt magazijn van verscheidene étages. Do eigenaar bemerkte gelukkig de eerste scheuren, zoodat het pand nog bijna ge heel ontruimd kon worden. Bloedige zigeunerstrijd in Spanje. Twee groepen zigeuners in Spanje had den een oude veete tegen elkaar, die dezer dagen tot een uitbarsting kwam. toen circa vijftig man elkaar ontmoetten op do paarden- en ezelmarkt in een voorstad van Madrid Met allo mogelijke en onmogelijke wapens, oude ruiterpistolen, mensen, stuk ken ijzer en stokken ging men e kaar lo lijf, één afdceling onder aanvoering van oen meisje, Carmen genaamd, dat zich met een lang mes danig weerde, en niet gedood word, maar wel met voel moeite werd gearresteerd. De marktpolitio was op oen dergelijken veldslag niet voorbereid en kon eerst na tien minuten strijd mot ver sterking optreden en de vechtenden uit eendrijven Na den aftocht bloven drie zi geuners zieltogend liggen, vijf zijn leo'ijk toegetakeld en vele lichtgewonden werden later nog gearresteerd Viervoudige moordenaar gearresteerd. Do politio to Romo heeft thans do hand gelegd op het individu, dat zich sinds Juni 1924 aan moord op een viertal meisjes had schuldig gemaakt. Een onaangename verrassing. Op het punt in het huwelijksbootje te stappen begaf zich een te Epinal geboren meisje naar het stadhuis, teneinde een extract van haar geboorteaeto to halen. Tot haar verbazing mnest zo daar evenwel hooren, dat men officieel van haar ge boorte onkundig was, zo stond in dc re gisters niet ingeschreven, en als niet be kend bij den burgerlijken stand kon zo niet trouwen, voordat bij rechterlijke uit spraak haar geboorte officieel zou zijn vastgesteld. Inbraak in een Museum. Gisternacht is ingebroken in hel mu seum van natuurlijke historie to Bor deaux. Er zijn 34 waardevolle steenen ont vreemd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3