DINSDAG 10 MEI 1927 i8e Jaargang. No. 5563 e £eicbelve (Bou/ccmt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ot., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. V Onder „Kerknieuws". Uit de rubriek Kerknieuws van de „N. Rott- Crt.": „Van belang is, dat de van de negers overgenomen dansen met de bijbehoo- rende negermuziek oorspronkelijk een religieus karakter hebben gedragen in de godsdienst-wetenschappelijke opvat ting van heb woord. Kan het met ziels- behoeften in verband staan, welke de westersche cultuur heeft verwaarloosd, dat de gansche geciviliseerde mensch- heid tot een step- en charlestongemeen schap geworden is?" Uit een rubriekKerknieuws. Ja, de zinnen zijn genomen uit het ver band. Maar, eerlijk gezegd, ook in het ver hand gelaten ia 't niet minder mal. Step en charlest-on in betrekking tot... aielfsbehoeften Men kan zoo ook moord en doodslag gaan beschouwen, want onder de neger volken treft men er ook wel aan, die men- 3chenoffers aan hun afgoden brengen 'b Is to dwaas, om er veel over te zeg gen. Dat in een ernstig blad, dat gaarne in cultureole kwesties toon wil aangeven, een vraag als de bovenstaande wordt ge steld, is toch wel een bedroevend, een ver bijsterend feit! Ren feit, dat velen de oogen kan ope nen BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie ter econo mische conferentie is als volgt over de drie groote commissies verdeeld: In de eerste eommissie voor den handel, waarvan de Nederlander Colijn voorzitter is, zitten als Nederlandsche leden Oudegeest. Meyers en Lamping; in de tweede commissie voor de industrie Zimmerman, Gelderman en Ser- rarens; in de derde commissie voor land bouw: Lovink. Rede van dr. Lovink. Bij de algemeene beschouwingen in de derde commissie der economische confe rentie voor landbowkwesties heeft de Ne derlandsche gedelegeerde, Lovink, in ant woord op eenige redevoeringen van andere leden die een bevorderen van de koop kracht der landbouwarbeiders bepleitten, verklaard, het geheel eens te zijn met de wenschelijkkeid van een zoodanige ver meerdering der koopkracht, doch niet wel in te zien, hoe dit door internationale maat jegelen zou kunnen geschieden. Zijns in- 3iens moet vooral langs nationalen weg in het belang der landbouwarbeiders worden opgetreden en Lovink wees op de heilzame uitwerking van de verbeteringen op het 5ebied van landbouwtechniek en verkeers wegen. Ook de coöperatieve boerenhanken doen ^n het algemeen nuttig werk en leiden tot Jen intensievere wijze van bebouwing. Lovink wees ook op de geslaagde Neder landsche methoden met betrekking tot de ontginning van braakliggende gronden en ie schepping van kleine grondeigenaren. Lovink, die een nauwe wetenschappe lijke samenwerking tusschen de volken- iondsorganen en het internationale land- bouwinstituut te Rome bepleitte in het iielang van een grondige bestudeering der landbouwproblemen, eindigde met den Wensch, dat, dank zij de conferentie, wel- ira een einde wordt gemaakt aan het stel- jel van in- en uitvoerverboden en beper kingen, die ook op de landbouwproductie Jen ongunstigen invloed hebben. Een aanval zonder effect. Ossinski's eischen te Genève. Zaterdag jl. was de „groote dag" voor de Russische delegatie ter Economische con ferentie. Nadat 's morgens het lid der itussische delegatie Sokolnikof het woord had gevoerd, kwam in de namiddag de lei der der Russen Obolenski-Ossinski aan het woord. Ossinski's rede was zoo ontleenen wij aan de „Vossische Zeitung" een aan val zonder uitwerking. Op scherpe wijze logde hij den kapitalistischen staten hun „zondenregister" voor, wat echter niet veel meer was dan een schoolmeesterachtige opsomming zooals die in de Moskousche arbeiders- en studentenclubs gebruikelijk is. De marxistische pijlen, die in series Ossinski's koker verlieten, waren evenwel Voor degenen, die in de Russische dialectiek iuet thuis zijn, niet zeer begrijpelijk. Eerst kwam er een philosopisch-propa- ■gandistiscke uiteenzetting. Met een beroep óp den Franschen philosoof Proudhon noemde^ Ossiski de sociale pbilosopbie van dezen tijd een philosophie der ellende. Hij wok een vergelijking tusscben de Ameri- kaanscbe textiel-arbeiders die 6090 dol lar per week verdienen en de Ghineesche, wier verdienste 4 dollar bedraagt. Ameri ka en Europa werkt acht uur, China daar entegen alle zeven dagen der week zonder onderbreking 1217 uur. Vandaar de ver bittering in Hankau en Sjanghai. Middelen tot verbetering van den toe stand? Ossinski gaf het volgende 1 ijstje: 1. Annulleeriug van alle oorlogsschulden en van alle betalingen die op den oorlog betrekking hebben, als grootste stap naar het herstel van den wereldhandel. 2. Loonsverhooging voor arbeiders in de industrie. 3. Acht-uren dag; resp. zes-uren dag voor mijnen en soortgelijke bedrijven. 4. Absolute vakvereenigingsvrijbeid. 5. Werkloozenondersteuning; verhoo ging der inkomstenbelasting voor de be zittende klasse vermindering van alle onproductieve uitgaven, zooals voor mi litarisme, ambtenarij, weeldeartikelen etc. 6. Strijd tegen prijsverhoogingen. 7. Emigratie- en immigratie-vrijheid. 8. Afschaffing van het protectoraat en mandaatsysteem; terugtrekken van troepen uit koloniën. 9. Beëindiging der militaire interventie in China, aan welk land zijn politieke en economische vrijheid moet worden terugge geven. 10. Er moet een eind komen aan alle vor men van economische en politieke boycot tegenvoer Sovjet-Rusland. Voorts moeten de betrekking met dit land hersteld worden, met erkenning van het onvermijdelijke naast elkaar bestaan van de beide verschil lende systemen. Credietverleening aan Rus land; afzien van alle aanvallen op de in stellingen, die in Rusland aan bet socialis tisch systeem, vooral aan den buitenland- schen handel, verbonden zijn. 11. Volkomen afschaffing van de perma nente strijdkrachten te land en ter zee, waarbij arbeiders- en boerenorganisaties de likwidatie der militaire instellingen op zich nemen. Duitschland De positie van Stresemann.'1 Bedreigd? De „Frkf. Ztg." maakt gewag van be richten uit Parijs volgens welke de Duit- sche zaakgelastigde in de besprekingen met Briand heeft betoogd dat de positie van Stresemann gevaar zou loopen als Frankrijk vermindering van bet aantal bezettingstroepen mocht weigeren. Enkele Parijsche avondbladen hebben daarna al gezinspeeld op een aftreden van Strese mann. Diens laatste redevoering te Oeyn- hausen bewijst echter, dat hijzelf zijn po sitie niet in gevaar acht. Intusscben zal de buidigen regeering, met haar sterk Duitsch-nationaal gehalte er meer dan elke andere naar moeten streven op het gebied der buitenlandsche politiek iets tot stand te brengen, indien zij de verwach tingen van haar aanhangers niet wil te leurstellen. (Over de rede te Oevnhausen, waarvan sprake is in bet bovenstaande telegram, meldt de' Berlijnsche draadlooze dienst: Stresemann verzekerde, dat hij zou aftre den, als de koers waarin de buitenland sche politiek zich de laatste jaren heeft bewogen en die de rijksregeering, met af wijzing van elke revanche-gedachte, uit drukkelijk heeft goedgekeurd, mocht wor den prijsgegeven. Betóogingen die strooken met de tradi ties van het oude leger zijn niet als een af wijking van de verzoeningspolitiek te bo schouwen. Stresemann verklaarde dat dergelijke betoogingen wel dad'eb'jk zou den ophouden als op Duitschland's ont wapening de ontwapening van de andere mogendheden volgt. Red.). Na den Stahlhelmdag. Do totale „buit" der politie gedurende en na den Stahlhelmdag j.l. Zondag te Berlijn bedroeg niet minder dan 833 gear resteerden. De meesten zijn echter weer op vrije voeten gesteld. De meeste delicten bestonden in het niet opvolgen van de bevelen der politie, beleediging, verboden dragen van wape nen en voor een klein deel gewelddadig heden. Frankrijk. De Jeanne d'Arc-feesten. Rustige viering te Par ij s. Zondag is het feest van Jeanne d'Arc, dat thans een nationaal feest is met steun der regeering, in Frankrijk gevierd. Zoo wel te Parijs als in andere deelen van het land hebben plechtigheden ter herdenking der heilige plaats gehad. Vorige jaren wa ren optochten op straat eigenlijk verbo den in verband met bet gevaar van tegen- demonstraties van socialisten en commu nisten. Dit verbod is evenwel nooit effec tief geweest. Er mochten namelijk slechts groepjes van 50 personen worden ge vormd, met bet gevolg, dat er vele oplocht- jes plaats hadden, waardoor ongeregeld heden in de band werden gewerkt. Thans waren er geen beperkingen en ook geen ongeregeldheden. Politie behoefde thans niet tusschenbeide te komen en de plech tigheden hij het standbeeld van Jeanne d'Arc hebben in alle kalmte plaats ge had. Er werd te Parijs druk gevlagd. Alle regeeringsgebouwen waren versierd en van kerken en openbare gebouwen wap perden de vlaggen. Evenals vorige jaren werden ook nu vele kransen bij het stand beeld van Jeanne d'Arc gelegd, waaronder kransen van den president der republiek en van kerkelijke autoriteiten. In de ker ken hadden religieuse plechtigheden plaats. Daarna trokken vele optochten door de straten; sommige waren meer dan VA K.M. lang. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De verhouding tusschen Engeland en China Een verklaring van Chamberlain. De Britsche Minister van Buitenland sche Zaken Sir Austen Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd betreffende den stand van zaken na de Nankingsche excessen. Na een zeer uitvoerig overzicht te heb ben gegeven van de ontwikkeling van den politieken toestand in China zelve, zeido spr., dat, als gevolg van do vorming eener nieuwe regeering to Nanking, de Engel- sche regeering van gevoelen is, dat het nemen van sancties op grond van de te Nanking gepleegde gewelddaden en het niet eerbiedigen van de overeenkomst van Haukau, niet dienstig zou zijn. De Chi- neesche Nationalisten hebben met onver- gelijke gestrengheid en doortastendheid de verantwoordelijke agitatoren gestraft. Evenzoo heeft de Britsche regeering be sloten voor het oogenblik de Engelsche concessie te Hankau niet weder in bezit te doen nemen. Als gevolg van een en ander ligt het niet in het voornemen van de Regeering van Engeland een nieuwe nota aan Tsjen te zenden, maar wel be houdt zij zich volkomen en algeheele vrij heid van handelen voor de toekomst voor, inzonderheid ten aanzien van eventueele nieuwe aanslagen op de Britsche vlag, on derdanen en bezittingen. Mevr. Borodin aan d, justitieele autoriteiten uitgeleverd. De vertegenwoordiger van Tsjang Tso- lin's partij deelt mede dat alle Russische gevangenen, onder wie ook mevrouw Bo rodin, aan de plaatselijke justitieele auto riteiten zijn uitgeleverd. Men gelooft, dat het openbaar proces binnen enkele dagen zal plaats hebben. Drievoudige opmarsch tegen de Kantonneezen. Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge meld, dat de Noordelijke troepen in de verwachting, dat de heerschappij van de nationalisten in het Yangtsedal op het punt staat ineen te storten, toebereidse len treffen om tegen de stellingen der Kantontroepen op te trekken. Soen Tsjang Fang zal langs 't groote kanaal oprukken, over de Yangtse trekken en Sjanghai innemen, terwijl Tsjang Tsjocng Kai Shek te Nanking zal aan vallen en Woe Pei Foe in de provincie Honan zal oprukken. Int. vakvereenigingsconferentie der Pacific-landen. Te Hankau De Sovjet-regeering deelt mede, dat de Sovjet-delegatie na een avontuurlijke reis te Hankau is aangekomen, om deel te ne men aan de „internationale vakvereeni gingsconferentie" voor de landen aan de Stille Zuidzee. Door deze conferentie hoopt men eenheid te brengen in de vak- vereenigingspolitiek van alle landen aan de Stille Zuidzee. De conferentie zou aanvankelijk te Can ton worden gehouden, doch is uitgesteld in verhand met de politieke moeilijkheden aldaar. Thans zijn do gedelegeerden van Rusland, Japan, Frankrijk, Amerika en Java in Hankau aangekomen. De confe rentie zal 15 Mei aanvangen BINNENLAND R. K. Algemeene Propaganda- vereenigingen in Nederland. F cderatie. Zondagmiddag is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de Federatie van R. K. Algemeene Propaganda-Voreeni- gingen in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den heer Mr. D. J. I. van den Oever, voor zitter van de Algemeene R. K. Propagan- da-vereenigingen te 's-Gravenhage. Aanwezig waren een 50-tal propagandis ten uit heel het land. De voorzitter hield een korte inleiding, waarin hij het nut van de Federatie uit eenzette. Het doel is te brengen meer eenheid, meer samenwerking tusschen de R. K. Propagandaverecnigingen in het land. Spr. toonde dit nut aan, door o.a. te wijzen op de R. K. Öevolkingsbureaux. Met vrucht zullen deze Bureaux alleen geëxploiteerd kunnen worden als er sa menwerking is tusschen de verschillende plaatsen des lands. Hierna werden de door een Oommissie ontworpen statuten behandeld en vastge steld. Als doel der Federatie werd bepaald het brengen van meer kracht en eenheid in het voeren van de propaganda op gods dienstig, sociaal en politiek terrein. Dit doel zal de Vereeniging trachten te bereiken o.a. door het bevorderen van nauwere samenwerking tusschen R. K. Propagandavereenigingen in Ned <y land door het initiatief nemen tot algemeen© propaganda-acties, het bevorderen van de oprichting van algemeene R. K. Propa- ganda-vereenigingen enz. Lid van do Vereeniging kunnen zijn allo R. K. Propaganda-vereenigingen in Nederland, die ter Federatie-vergadoring zullen worden vertegenwoordigd elk door twee afgevaardigden. Op voorstel van Kap. Sutens uit Eind hoven, stelde de Federatie zich onder be scherming van Koning Christus, Wiens heerschappij zij bevorderen wil. De contributie werd vastgesteld op een minimum van f 5.per aangesloten ver eeniging; van grootere vereenigingen wordt een contributie van f 10 of meer verwacht. Tot bestuurslid van de Federatie werden gekozen de heeren C. C. Bekkering, Am sterdam; A. v. d. Berg, Delft; Brosser, Waddinxveen; A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; D. Th. van Dijk, Naaldwijk; Van Genabeek, Den Bosch; Mr. D. J. I. v. d. Oever, Den Haag; Mr. A. Pott, Rotter dam en J. J. Zwetsloot, Baarn, terwijl het bestuur gemachtigd werd zich nog twee leden te assumeeren. Besloten word op de statuten de Ko- ninklijko en Bisschoppelijke goedkeuring aan te vragen. Bij do rondvraag word o.a. de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid der stichting van een groot R. K. Volksdag blad, dat in concurrentie zou kunnen tre den met „De Courant". Na een opwekkend woord van den voor zitter, werd de vergadering gesloten. In een onmiddellijk daarna, gehouden bestuursvergadering werd gekóZen tot voorzitter Mr. D. J. I. v. d. Oever, Den Haag; vice-voorzitter Mr. A. Pott, Rot terdam; secretaris D. Th. van Dijk, Lijn schootenlaan 23 Naaldwijk; penningmees ter A. v. d. Berg, Wijnhaven 19 Delft, ter wijl do heer II. Rietveld, Pletterijstrnat 113, Den Haag, als adjunct-secretaris zal optreden. R. K. Propaagnda-verecnigingen, die zich bij de Federatie willen aansluiten, worden verzocht aan laatstgenoemd adres daarvan kennis te geven. Als het druk is aan de spoorwegloketten. Reizigers, die bij groote drukte aan de loketten tijdig aanwezig wa-ren en dus buiten him schuld niet vóór het vertrek van den trein van een plaatsbewijs konden voorzien worden, mogen met toestemming van den stationschef tot den trein worden toegelaten en betalen dan den gewonen prijs voor een plaatskaart aan den con ducteur in den trein; KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heoft de volgende W.E. hoeren benoemd: 'tot Pastoor te Zandvoort C. Wijnker, te Oude Schild E. Derksen, die kapelaan was te Vlissingcn; tot Kapelaan te Haarlem (H. Bavo) P. Bangert, 's Hago (H. Fam.) M. Nolet, A\lam (H. Anna) J. Middelburg, R'dam (II. Elis.) G. v. Zuylen, A'dam (H. Catha- rina) C. Borkcnmeyer, Rijswijk J. v. Bcm- mclen, Beverwijk P. Braak, Vlaardingen W. v. Leeuwen, Pijnacker H. Dyssclbloem die kapelaan was te Obdam, alsmede te R'dam (H. Ignatius) J. Holtus S.J.; tot assistent te A'dam aan het St. Jac. Gest. N. Bijl, voorheen kapelaan te Me- demblik. LAND- EM TUINBOUW Invoer van narcissen in Amerika. De Florists' Exchange brengt thans do nadere mededeelingen van den Federal Hortical Board over bet invoeren van narcissen op special permit in het zo merseizoen, aldus meldt het Wcekbl. voor Bloembollencultuur. Geen invoer zal meer worden toegelaten voor de vier verscheidenheden; Golden Spur, Emperor, Victoria en Princc-ps. De Board meent, dat deze verscheidenheden in voldoende mate in de Vereenjgde Sta ten verkrijgbaar zijn, om te voldoen aan do behoefte voor voortkweekingsdoelein- dcn. Van allo andere verscheidenheden zullen ten hoogsto 100.000 bollen mogen worden ingevoerd door eiken importeur, dio om een special permit voor die hoe veelheid vraagt. Als het resultaat van wat de Board noemt: „de samentelling van de aanplau- tingen van narcissen in de Vereenigde Staten voor do bescherminst van do bol- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rede van den Ned. gedelegeerde dr. Lo vink op de economische conferentie. De Engelschen zien af van verdere pres sie op de Chineesche nationalisten inzake de gebeurtenissen te Nanking. De beide Fransche vliegers, die over den Oceaan poogden te vliegen, nog niet te New-York aangekomen. Men maakt zich ernstig ongerust. Het weer op den Oceaan is zeer slecht. (Luchtvaart 2d© blad en Telegrammen). BINNENLAND. Het nieuwe Motor- en Rijwielreglement. (2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haariem. (Kerknieuws, 1ste blad). LEIDEN. Een debat in den Leidschen gemeente" raad naar aanleiding van de 1 Mei-optccht der S. D. A. P. op Zondagavond. (3de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: een bezoek van Indonesiërs aan de bol- lenstroek; wedstrijden van „Westend" te Aalsmeer; de St. Janstoren te Zutphen; cenige gebeurtenissen op sportgebied lencultures", deelt hij mee, dat in totaa 134.178 480 bollen van allo narcisscn- varieteiten op dit oogenblik in de Ver. Staten geplant staan bij 288 kweekers. Van dit aantal zijn or in 1926 bijna 43 millioen geïmporteerd. Dit aantal is voor den Board de basis geweest voor het mar ken van do nieuwe bepaling, die hier boven staat. Het normale verbruik in Amerika wordt door den Board geschat ©p 77 ^iU- lioen* stuks leverbaar, zulks op grond van do cijfers van vóór do sluitingspoli- tiek (die van 1922). Volgens deze bere kening, wanneer bet juist is, dat niet meer dan een derde van de te veldo staan de bollen voor verbruik mogen worden verkocht, zal dit jaar een tekort ontstaan van 30 millioen stuks leverbaar. LEIDEN Bevorderd tot doctor in do Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Nitratio van A. Methoxy (etho- xy) phenyl B. ethylureum", do hoor H F. J. Lorang, geboren te Malang. bevorderd tot doctor in de gen os kun de, op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van den Icterus neonato rum", de heer J. Neuborgcr, geboren 'o Antwerpen. SPNRT VOETBAL. R.K. FEDERATIE. Lisse I— Wilskracht I. Beide elftallen hebben een paar inval lers. Lisse trapt af voor wind en tegen zon. Het spel gaat het eerste kwartier vlug van dool tot doel, waar beide keepers op hun post zijn. Dan krijgt Lisse een cor ner to nemen, dio A. v. d. Zwet goed voor doel plaatst en Buschman kopt in (10). Een minuut later werkt Buschman uit een voorzet van A. v. d. Zwet no. 2 in doel. (20). „Lisse" is dan iets in de moerder- heid, maar oven voor rust moet van Diest toch een paar keer optreden, wat hem goed afgaat. Als na rust. Wilskracht we der aftrapt gaan zij op het Lisse-doel af on zonder dat een Lisser den bal heoft geraakt maken zij een tegen-goal (21). Even later stopt de W.-keepor een schot van Buschman, maar Wassenaar schiet don terugspringeden bal onhoudbaar in. (31). Wilskracht krijgt oen penalty, die zij benut (32) en na wat heen en weer getrapt komt het einde. Een kwartier ging er van den wedstrijd heen met wachten op den bal die in de sloot lag, want er was maar één bal op het veld. Lisse speeld© een goeden wedstrijd. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportverceniging A.V.V. Begunstigd door schitterend weer wer den Zondag de seriewedstrijden van A.V. V. goed ingezet en worden een drietal wedstrijden gespeeld. Van 1:.—1 uur bekampten de V.V.L.-Ju- nioren en do Lisse-Jun. elkaar. Hot was oen aardige wedstrijd, waarin vooral do Lisse-Jun. aardig samenspeeldon en do ge boden kansen beter wisten te benutten dan de V.V.L.'ers. Door een 2O-overwin ning plaatsten do Lissonaren zich dan ook in do volgende ronde. Te 4j4 u. betraden V.V.L. ILisse III het veld. Van beide zijden wordt terstond flink aangepakt en wordt er goed ge speeld. Lisse neemt spoedig te leiding, doch dan komt V.V.L. fanatiek opzetten en tot 2 maal toe ontsnapt het Lisse-doel wonderlijk aan een doorborintr. Zeker had

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1