de rijnstreek sport rechtzaken voort HUIS EN HOF. ingezonden meoeoeeling laatste berichten Doorzitten PUROL UITNOODIGING financien en geconomie. wabxn'aérichten'" Advertentiën. DIENSTBODE een Klerk, Slagersbediende HuSpcoiitrQleur. IJZERWERKERS A. G. J. TERPSTRA telegrafisch weerrericht volgons waarnemingen verricht in den morgen van 7 Mei 1927, medegedeeld door het Kon. Ned Meteorologisch Instituut le De Bilt. Iloogslo Baroraeterst.: 776.0 (e Karlstadt. laagste Barometerst.: 749.8 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 8 Mei: Matige Noord-Oostelijke tot Zuid-Ooste lijke wind, meest licht bewolkt, droog weer, iets koeler des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur, mogelijk iets warmer. BAROMETERSTAND. De stand van hedenmiddag 3 uur ia aangegeven door den grooten wijzer. Het dunne lijntje beduidt den stand van gis teren. LUCHTTEMPERATUUR. 19.6 gr. G. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zoterdngnamiddag 8.03 uur lot Zondagmorgen 3.51 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 16.5 en 12 uur 17.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 16.5 en 12 uur 17.5 gr. G. STOMPWIJK. Geboren: z. v. G. H. J. de Hollander en van der Helm. z. v. W. M. Olijkoek en v. Duijn. z. van G. J. v. d. Sande en Kerkvliet. Ondertrouwd: L. Koos en A. G. Jonkers. VEUR. Geboren: z. van A. J. Koksboorn en Haket. z. van H. G. J. Raaphorst en van Nielkcrk. d. van M. B. Weerden- burg en van Boheemen. Ondertrouwd: F. J. v: Heiningen en E. J. Waaijer. Gehuwd: J. F. v. d. Veck, wedn. van M. M. Wessels en J. v. Diest, wed. van B. Paardckooper. WASSENAAR. R. K. V. V. Blauw Zwart. Het le elf tal van Blauw Zwart speelt Zondag haar len promotiewedstrijd en wel tegen V.G. M. I uit Rotterdam. Deze wedstrijd, die eerst te Rotterdam gespeeld zou worden, is op verzoek van Blauw Zwart tc Wasse naar vastgesteld en dezo wedstrijd, waar van de entree-gelde ten bate komen aan bet Comité van Herwonnen Levenskracht, vangt aan te half drie. Het bestuur van Blauw Zwart vertrouwt, dat vele men- schen op zullen komen om getuigen te zijn van dezen prachtigen wedstrijd, om zoodoende do Katholieke sportbeweging te steunen en tevens een offertje bij te dragen voor het zoo nuttig werk van Her wonnen Levenskracht. Het comité heeft in Wassenaar al zoo veel goed werk gedaan, maar het zou nog meer kunnen doen als do geldmiddelen wat beter toevloeiden. Dus, Katholieken, allen op naar het Blauw Zwart-terrein. Do entree welke f0.15 be draagt, kan voorzeker geen bezwaar zijn. Donateurs van Blauw Zwart hebben dezen Zondag, daar het voor dit doel gaat, geen vrij entree. Personalia. Bij Kon. besluit is aan J. Zaalberg verlof verleend tot liet aanne men van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Leopold II van België. BODEGRAVEN. Personalia. Tot volontair ter secreta rie alhier is benoemd de heer R. Samson te Alphcn a. d. Rijn. Hl4 Drentsche Veenkind. De gehou den Juliana-collecte voor het Drentsche Veenkind heeft in onze gemeente opge bracht f 230.33 Aanbesteding. In hotel van Haaftcn werd door den architect H. Slinger te Woerden aanbesteed het bouwen van een' landhuis met garage voor rekening van den heer A. Costcrus te dezer plaatse. De uitslag was als volgt: Van der Neut en Snatersc, Bodegraven f 14.750; Katwijk en Overcs id. f 14.G30; Fa. Wed. van der Leek, Recuwijk f13.300; J. Bierhorst, Bodegraven f 13.075; M. van Vliet id. f12.960; A. Ooms, id. f 12.087; P. v. d. Oudenrijn, Bodegraven f 12.387; Ft. 'A. J. Kanncworf, Woerden f 12.372; J. de Bruin, Bodegraven f 11.697; L. Zijderveld, id. f 11.430. LEIDERDORP. Raadselachtig. Sinds Maandag wordt vermist de heer N. L., langer dan 25 jaar werkzaam bij de firmc^S. en R. (c Leider dorp. waar hij een functie van vertrou wen bekleedde. Tot dusverre verkeert men omtreut den persoon in onzekerheid. Gis teravond werd bericht uit Aruhcm gezon den, dat hij daar gezien was. ROEIEN. dc ploegen van Die Leythe. Naar we vernemen zijn do volgende Ploegen van Die Leythe reeds gevormd: Judo Twee (zonder stuurman): L. J. Langen van der Valk (slag) en H. G. do Vlies (boeg). Jonge Vier: G. J. Förch (slag), G. A. G. Gerritse, A. H. Ni erop en J. II. v. d. Hoeven (boeg). Ovcrnaadschc Vier: W. Flini (slag), van Gohiga, G. P .J. Modderman, C. N. Kramer (boeg). Skiff: A. M. Jacobi. Wellicht wordt er nog een Jonge Twee gevormd. Diefstallen uit collectebussen. Op 2 December van het vorig jaar deed do rechtbank tc Amsterdam uitspraak in de zaak tegen een gezin uit Rustenburger- straat, dat vervolgd werd wegens verduis tering van geld uit collectebussen. De 4G-jarigc vader is toen veroordeeld tot 1\» jaar, do 22-jarige zoon tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf, terwijl aan dc 46-jarigo moeder acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf werd opgelegd. Ten opzichte van de vrouw was het O.M. in lioogcr beroep gegaan. Het gerechtshof heeft in zijn arrest het feit, door do vrouw gepleegd, le ernstig ge oordeeld voor een voorwaardelijke veroor deeling en haar nu vier maanden gevange nisstraf opgelegd. BACTERIëN AAN PLANTENWORTELS. Met de verbreiding van de meerdere kennis voor kunstmeststoffen en het daar meer gepaard gaande meerdere gebruik scheen het, dat de z.g. vruchtwinding die men voorbeen voor onontbeerlijk hield op den achtergrond zou geraken. De eene plant gebruikt meer stikstof dan do andere, een tweede meer kali dan de eerste en een derde meer fosforseer dan de overigen enz. Door deze keunis is het voorhanden zijn van enkel? voudige kunstmeststoffen waardoor genoemde voedingszoutcn in elke onwil lekeurige verhouding in den grond kun nen worden gebracht, meenden velen, dat een vruchtwisseling wel achterwege zou kunnen blijven. Een stuk grond wat bijv. bijzonder ge schikt was voor de teelt van aardappe len zou met behulp van kunstmest jaar in jaar uit met hetzelfde gewas beplant kunnen worden. De practijk heeft echter het tegendeel bewezen en ons aangetoond dat verschillende gewassen meerdere in vloed op onzen bodein uitotfenenb dan er in het verschil van voedsclverhou- dingen is af te eliden. Het telen van spe ciale producten gaat meestal gepaard met een grootcr gevaar voor plantenziekte en veroorzaakt dikwijls een zekere moeheid aan den grond clio nog niet verklaard kan worden, en door geen enkele beniso- ting kan worden ougeheven. Wel is ge bleken, dat bet cenc_ soorL van_gewas ecu betere invloed op den bodem uitoefent dan het andere. Terwijl het eene gewas den grond aan alles verbazend kan uitputten, blijkt een ander gewas don grond aanmerkelijk te verbeteren, ja zelfs in staat de voedings stoffen in den grond le vermeerderen en dat verschijnsel blijft ondanks het ver krijgbaar zijn van enkelvoudige meststof fen voor den land en uinbouw van groot belang. Reeds vroeger was bet alom bekend, dat de gewassen van klaver, lupinen, boonen en dergelijk een veel gunstiger in vloed op den bodem uitoefenen dan de gewassen van bieten, kool rapen, enz. Het was den heer Hellriegel, die het eerst in het jaar 1887 de juiste oorzaak vaststelde. Wel waren er voor dien tijd waarnemingen hekend welke naar de oorzaken wezen, maar deze werden, zoo als vaak gebeurd, langen tijd verkeerd uitgelegd, erwijl door de ontdekking van Hellriegel aaii alle dwalingen op dit punt een einde werd gemaakt. net verschijnsel wordt het beste be schreven door het mededeelen van een proef, die reeds vroeger door een Fransch landbouwkundige, die ook in den practischen landbouw thuis was, ge nomen werd. Hij oogste op zijn landgoed in den Elzas in bet eerste jaar der vruch(opvolging 11000 K.G. aardappelen met 47 KG. stikstof; in het tweede jaar 1200 K.G. tarwekorrels en 200Ü K.G. tarwestroo met 36 K.G. stikstof; in Jjet derde jaar 400z K.G. klaver met 80 K.G. stikstof, alles per H.A. terwijl er in dien lijd geen enkele meststof werd ge bruikt. Do stikstof opbrengst van het laatso jaar-was dus belangrijk hooger dan in bet eerste jaar hoewel er twee ge wassen waren voortgebracht zonder eenige bemesting. Het belangrijkste was echter: dat in het vierde jaar na de kla ver een tarwc-oogst werd binnengehaald, die g-rooier was en meer stikstof bevatte dan de oogst van hetzelfde gewas van het tweede jaar der proefneming. Stond deze proef op zich zelf, dan zou zij zeker niet van zoo groote beteekenis zijn om er een belangrijko conclusie uit le trekken, doch dit is geenszins het geval. Hel zelfde verschijnsel deed zich alge meen voor en werd door de landbouw kundigen uit alle landen bevestigd. Niet alleen stond bijv. vast dat men ldaver niet met stikstof behoefde to bemesten, maar zij verbeterde steeds belangrijk do vruchtbaarheid van den grond, terwijl bij een verbouw van tarwe of aardappe len sj^eds wi-rd waargenomen, dat dc vruchinaarheid afnam, zoodat men zon der nieuwo bemesting geen behoorlijko ootsL kon verwachten. Hellriegel nu heeft bewezen, dat do oorzaak van dit verschillend gedrag (c vinden is in do opname van vrije stik stof uit do lucht. Deze opname van lueht- stikstof geschied niet door de cultuurge- was|en rechtstreeks, doch door bacteriën die voornamelijk voorkomen aan de wor ds der vlinderbloemige gewassen. bij Wielrijden en een door dc Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Door genoemden onderzoeker werden ook tevens do voorwaarden, waaromier de bedoelde planten leven, nauwkeurig vastgesteld. Wauncer wij het wortelgestel van dc vliuderbloem:go gewassen bekijken dan vinden wij daaraan steeds verbonden een grootero of kleinere hoeveelheid knolle tjes. Deze knolletjes zijn saamgepakte weefsels van bacteriën en bevatten een rijke hoeveelheid eiwit, wat na ontbin ding in stikstofvocdsel voor do plant wordt omgezet. De samenleving van deze tweo organismen noemt men symbiose, d. w. z. elkander in hun verrichtingen wedorkeerig steunende organismen, tus- schen welke geen verwantschap bestaat. Deze wederkeerige samenwerking bestaat daff wel hierin, dat do vlinderbloemige planten de organische sloffen de koolstofverbiiulingen leveren, terwijl do bacteriün zelf in staat zijn do vrije stikstof uit de lucht op tc nemen, waar mede zij den eiwilachtige stoffen vormen, welke weer voedingsstoffen bevatten voor de hoogero planten. Toen deze ontdekking vaststond, zag men dadelijk in, dat dit voor den land bouw van buitengewone beteekenis zou zijn, le meer omdat de stikstofmeststof fen tot dc duurste meststoffen belmoren. Vooral ook voor de uitbreiding van den landbouw bij het ontginnen van heide gronden is boven beschreven wetenschap van zeer groote beteekenis geweest. M. tot bijwoning van de plechtige H. Mis van Requiem voor de zielerust van den Heer C. J. L. VAN DER MEER. in leven President-Commissaris van „De Leidsche Courent" op DINSDAG 10 MEI te 9»/2 uur in de Mon Père-Kerk te Leiden. BUITENLAND. Mexico's Begrootincsdificit. Dictatoriale macht van den minister van financiën. De Mexicaansclie regccring heeft bij de creet van den president dictatoriale maclit gegeven aan Monies de Oca, den minister van do Schatkist, in verband inet het ern stige deficit, waarvoor do schatkist zich geplaatst ziet. Bij dit decreet wordt het maximum der uitgaven in het bcgrootings- jaar vastgesteld op 250 millioen pesos, wat neerkomt op een vermindering der bcgroo- ting met 50 millioen pesos. De regeering verklaart, dat dc buiten- landsche schuldcnovereenkomsten met de grootste zorgvuldigheid zullen worden na gekomen, doch dat met de binnenlandsche crediteuren onderhandeld zal worden over uitstel van de betalingen der regee ring, die in do twee eerstvolgende jaren zullen vervallen. Het decreet bepaalt verder, dat dc af betaling van do vlottende schuld zal wor den opgeschort voor zoover daaromtrent geen specialo overeenkomst is gesloten. Dc General Crcditos moet allo regelingen aanvaarden, die Montes de Oca aan dc bank voorschrijft. De dictator krijgt vol ledige bevoegdheid om het departement te reorganisecrcn, alsmede de belastingen te innen, zoodat hem volstrekte controle wordt gegeven over dc inkomsten en uit gaven van hot land. Onder meer wordt hem volmacht gegeven om wetten, over eenkomsten en regelingen uit to vaardi gen, die hij noodig mocht achten voor de verpachting van de eigendommen der na tie, welke gebruikt kunnen worden voor cominercieele doeleinden, echter met uit zondering van de kerken, federale regee- ringsgebouwen en gedcnkteckencn, waar omtrent bepalingen zijn getroffen bij de wet van 1902. Hij mag eveneens regceringscigendoni- men of gronden in het bezit der rcgecring met een hypotheek bezwaren of verlcoo- pen, wanneer hij dit noodzakelijk acht. Daar ongeveer vijftig jaar geleden de re geering dc eigendommen der kerken als genationaliseerd heeft beschouwd, wordt aan deze clausule in Mexico-City do be teekenis gehecht, dat liet. mogelijk zal zijn om do eigendommen der kerken nu tc vcr- koopen. Dc Zweedsche staatsinkomsten. Belasting op tabak verhoogd. De Zweedscho Rijksdag besloot do he- lasting op tabak, speciaal op sigaretten te rerhoogen en de invoerrechten op autorao- bielondcrdeclen tc verlagen, doch ander- tijds de huidige invoerrechten op automo bielen te handhaven. Inbraak in een Coöperatieve Zuivelfabriek Uit Hoeren veen wordt ons gemeld: In den afgeloopon nacbt is ingebroken in dc Coöperatieve Zuivelfabriek ,,'t Meer' te Vecnsluis bij Heerenvecn. De inbreker is vermoedelijk aan do voorzijde der fa briek binnengedrongen door een raam van do bolermakerij, dat los stond. Van de bolermakerij geeft een deur toegang tot do gang die naar liet kantoor leidt. Deze deur is geforceerd. Door bedoelde gang kwam dc inbreker bij liet kantoor. Het glas van liet loket naast dc kantoordeur was uitgesneden en stond in don gang le gen den wand. Men zegt, dat bij dit glas een boekje is gevonden. Door het loket is de inbreker liet kantoor binnengekomen waar zich de ingemetselde brandkluis be vindt. Daarin bevond zich een aanmerke lijk bedrag aan melkgold, zooals gewoon lijk in den nacht van Vrijdag op Zater dag. De inbreker heeft zich van dit geld niet meester kunnen makcu. Wel heeft bij ongeveer f 3 aan wisselgeld uit een nap je weggenomen. Naar men zegt, wordt ook do fiets van den directeur vermist. Gewoonlijk wordt in den nacht van Vrij dag op Zaterdag door de marechaussee in de omgeving der fabriek gesurveilleerd. TELEGRAFEN VAN ONTEW nRAADLOOZEM DIENST) Een ontzetfende wolkbreuk. Boven het Altvatergcbergte. BRüNN, 7 Mei. (V. D.). Een ontzet tend onweer beeft in den afgeloopen nacbt in bel Allvatergeborgtc gewoed. Aan beido zijden van het gebergte Tn het Noordelijk district van Mahren en in West-Silezië brak Donderdagavond tegen 8 uur een wolkbreuk los, welke tot in de morgen uren aanhield en waardoor het land over een groote oppervlakte verwoest werd. Alle bcrgslroomen werden in snclstroo- mendo watermassa's veranderd, zoodat talrijke bruggen weggeslagen werden. Het spoorwegverkeer werd op verschillende plaatsen gedeeltelijk verbroken. Hcag water in Rusland. Ecu overstroom do stad. MOSKOU, 6 Mei. (V.D.). De stad Sama ra staat grootendeels onder water. Als ge volg van de hernieuwde stijging van bel water is dc slaat, van beleg afgekondigd. De schade, door do overstroomingen te weeg gebracht, bedraagt lot dusverre 2 millioen roebel. Do beurs was boden stil. De meeste af faire ontwikkelde zich nog op de Suiker- afd. in H. van A., die wederom een koers winst van meerdere pets. behaalden Voor Tabakken was de belangstelling bekoeld: de Sumatra-soorten zcltèn bun rijzing niet voort, w^ren integendeel geneigd iets te reageeren. Industrie-papieren hadden een beperkte markt. Kunstzijde eerder iets in reactie, vooral Enka's, die iets lager waren. In Rubbers ging weinig om, A'dam in hoofdzaak omstreeks de slotkoersen van gisteren afgedaan. Olie vrijwel geheel bui ten de belangstelling. Kon. overigens vast gestemd, doch per saldo weinig veranderd. Schccpv. veronachtzaamd. Onder de Yankees onLsfoud ocnige beweging in Wa bash, die vast gestemd waven. Een interventie. BERLIJN, 7 Mei. (V. D.). Volgens de „Vorwarts" beeft de president van den rijksdag Loebo zich le'cgrafisch tot pre sident Coolidge gewend met liet verzoek de ter dood veroordeelde Italianen Sacco en Vanzelti niet tc recht te doen stellen. Wissolnofeerincen Amsterdam Niet officieel. herlijn,59.101/2 London 12.137/JJ Ncw-York 2.4913/M I'arjjs9.79 Brussel (lïcIgH)34.79 Züricli 48.05 Milaan 13.27 Madrid 44.17' Oslo64.05 Kopenhagen66.65 Stockholm 66.so Weencn 35.17 Praag7.40' LEIDEN, 7 Mei. Eieren. Totaio aanvoer 17380 stuks. Dc prijzen waren: Kippon- eieren 5 103.80 en Eendeneieren 4 50 - 5.per 100 stuks. Handel matig. Beter. De prijzen van boter op de he den gehouden markt waren als volgt: pri ma fabrioksboter (controle) 1.80. prima hoerenhof er 1.70—1.80 en goede bocrcn- boter j 1.501.60 per Kg. Aangevoerd 196/8 en 33/16 vaten, wegende 4323 Kg. Handel vlug. Turfmarkt van 2 tot en met 7 Mei Aangevoerd 470.000 stuks Langolurf, prijs 7.508.per 1000 stuks. Korteturf geen aanvoer en geen noleering. LEIMUIDEN, 6 Mei. Eicrcnveiling. Aanvoer: 4233 Kippeneieeren 4.733.15 848 Eendeneieren 4.254.65, 12 parclb. eieren 5.10 per 100 stuks; Leidsche kaas 8084 een! per kilo; Snijbloemen 23 ct. per bos BOSKOOP, 6 Mei. Veiling. Bloemen. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 50 ceut, Golden Ophelia 5064 cent. Marcel Rouyer 6290 cent, Hadlcy 1.15—1.20. Cl. Fernet. 5080 cent, Columbia 92 cent, Butterfly 6073 cent, Mac Keiler 1.20, Wilhelm Kordes 42 cent, Rosalandia 1.30 Johau G. Mousing 60 cent. Diversen per bos: Genistas 36 cent, Lathyrus 1923 cent, Violieren 8287 cent. Tulpen 1014 cent, Acertakkcn 82 cent, Clematis Durandi 65 cent, Rhododendronlakken 813 cent per tak, idem II 3.75 per 100 tak, Aza lea ïndica 39 cent por stuk. LEIDEN. BIOSCOPEN. In den week van 7 tot en met 12 Mei: Casino1: Niet afgekeurd voor volwassenen. City: Niet afgekeurd voor volwassenen. Luxer: Goedgekeurd voor volwassenen. CONCERTEN. Dinsdag, 10 Mei: Oratorium „Francis- cus", Stadsgehoorzaal, 8 uur. ROELOFARENDSVEEN, 6 Mei. Veiling Groenten. Spinazie 6—11 cent per kilo. Sla 25.40 per 100 krop, Suijboonoi: J 2.50 per 100 stuks. Bloemkool 518 cent per stuk, Poen 516 cent per bos, Radijs 3 cent per bos, Aardbeien 2735 cent per doosje, Peulen f 2.903.90, Idem Extra 4.204.30 per 10 pond. ALPHEN a. d. RIJN, 5 Mei. Veiling. Eieren. Aauvoer 17161 stuks. Per 100 sluks: Kippeneieren 4.505.70, Eendon- eieren 4.505.Kalkoencieren 7. ALPHEN a. d. RIJN, 6 Mei. Veiling. Groenten. Per 100 Kg.: Spinazie 3 8 50, Postelein 1524; Per 100 bos: Ra dijs J 3.303.80, Rabarber 5.2016.10, Per 100 stuks: Kropsla I 57.80, Krop sla II 2.20—3.50, Bloemkool I 20—35, Bloemkool II 1015. DANKBETUIGING. oor de vel blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden betuigen wij hierbij onzen hartelijkcn dank. j;yj78 F. A. v. TOL en B. C. v. TOL—v. d. KROFT Hoogmade, 7 Mei '27 DANKBETUIGING. Hierin ede bctuïge-nwij m.zon hartelijke» dank voorde zeer vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze gclicldc Moeder ondervonden. Namens do familie: 13948 W. 1>E BOER. Zoelerwoude, 7 Mei 1927. DANKBETUIGING. Voor d.' vele blijken van belangstelling bij onze 25- jarigc Echtvcreening betoond, betuigen wij onzen hartelijkcn dank. 13942 II. J. VAN DKR KRÖC.T en Echtgenoote. Zocterwoude, 7 Mei 1927. Gevraagd tegen 15 Mei of later, een nette voor dag 1 n nacht, v.g.g.v., zelfstandig kunnende werken cn bekend met koken. llr. met opgaaf van verlangd salaris bur. v.d. blad No. 13983 Ten kantore van de Water en Lichtbedrijven der Ge meente ALPHEN AAN DEN RIJN, kan geplaatst worden op een aanvangsalar.s van f650.-, met 4 jaarlijkschc verhoogingen van f75.- Schrif telijke sollicitaties vóór 15 dezer te zenden aan den Directeur der Water- en Lichtbedrijven. GEVRAAGD: oen flinke Voor direct gevraagd hij de Fok- en Contrólevereeni- giny „Nooit Gedacht" te Sassenheim, een HULPC0NTR0LEIS7. Brieven m. opgaaf van ver laagd salaris aan N. SLINGER LAND. te Sassenheim. Gevraaod, bekwame bij H. P.. AKERBOOM, Scheepbouwer. LISSE. GEVESTIGD: TANDARTS. Hooigracht 34A, Tel. 1870, Spreekuren: 1315 Alle werkdagen van 1- 2. Dinsdag Donderdag 's avonds v. 7—8 en volgens afspraak.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7