ZATERDAG 7 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5561 3)e £cicbdie (BouAcmt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r dubbele van het tarief berekend r Kleine edvertenllën. vao ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huor en ver huur, koop en verkoop 10.50. Oil nummer bestaal uit vijl bladen, waaronder hel Eeïlluslreerd Zondagsblad. V Zijn de sociale verhoudingen Christelijk? Op deze vraag kan niet een bevestigend antwoord worden gegeven! Zeker, er zijn sociale verhoudingen in beperkten kring, die kunnen worden ge zien en goed bevonden in het licht der Christelijke beginselen. Maar in het alge meen genomen zijn de sociale verhoudin gen in onze maatschappij verre van Christelijk, zijn zij vierkant in tegen spraak met de Christelijke beginselen! Degene, die Christen willen zijn, niet slechts in naam maar ook in daad, moeten doordrongen zijn van den plicht, om die sociale verhoudingen te baseeren op de Christelijke beginselen! Do socioloog, de Oostenrijksche Jezuiet dr. Ferd Frodl zeide onlangs: „Wij zien, hoe in de laatste eeuw door het verzuim van velen, die geroepen wa ren het werkende volk te leiden, honderd duizenden, millioenen door de dwaalleer van het socialisme verloren gingen. Stel len wij ons nu de vraag: hoe winnen wij do ziel van den werkman? Wij winnen ze niet met ruw verweer tegen het socialisme. Wij winnen ze al leen door een waarachtige, sociale, diep- apostolische gezindheid, die ons bewust maakt, dat de werkman het offer is eener beslist onchristelijke, absoluut niet door God-gewilde „Gesellschaft- und Rechts- ordnung", aan welker hervorming mee te werken plicht is van iederen katholiek. Het socialisme is een paalbouw boven het proletarische water. Wordt dit water afgeleid, dan verliest het socialisme elke bestaansmogelijkheid." Degenen onder ons die allèèn schelden öp het socialisme en niets doen, het o zoo goed vinden zooals het nu is zij mo gen deze woorden ter harte nemen! V Leeren en opvoeden. Zou er in onzen tijd misschien niet te veel worden „geleerd" en te weinig wor den opgevoed? In en buiten de school! Zouden er niet te veel ouders en leer meesters zijn, die aan het „leeren'' een te hooge waarde schenken in verhouding tot de opvoeding? Ons trof vanmorgen in de rubriek over Onderwijs e.d. van het „Handelsblad" deze opmerking: Overigens hangt het slagen in het leven in heel vele gevallen gelukkig niet af van rapportcijfers, maar van werklust, werkkracht, energie, doorzet tingsvermogen en van nog vele andere niet in cijfers uit te drukken waarden. Dat moge we wel bedenken, 't Kan een waarschuwing zijn voor ouders, wier kin deren goed kunnen leeren en een bemoe diging voor hen, die tobben met het lee ren van hun kinderen. Inderdaad, de eerste kunnen gemak kelijk mislukken en van de tweeden kun nen zonder bovenmenschelijke inspanning goede, maatscbappelijk-nuttige menschen worden gevormd. 't Is goed, hierover 'ns na te denken, opdat blijve staan in de opleiding voor het leven op de allereerste plaats de op voeding, de vorming van een door het verstand voorgelichten krachtigen wil! Dat bepaalt 75 van de waarde, niet al leen in de godsdienstige dus in de voornaamste maar ook in de maat- beteekenis van het leven! ByiTEHLABSQ Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Eon viertal practische aanbevelingen. Het verloop der algemeene beschouwin gen in de drie afgeloopen dagen der eco nomische conferentie heeft doen blijken, dat de kleinere staten van Europa in de commissie voor handelspolitiek zullen aan dringen op vooral vier hervormingen: Ten eerste de veroordeeling der over dreven hooge tarieven, die vervangen moeten worden door tarieven met zuiver fiscaal of hoogstens licht protectionistisch karakter. Ten tweede langere geldigheidsduur der handelsverdragen. Ten derde grootere uniformiteit der han delsverdragen en vereenvoudiging der no menclatuur. rieu vierde loyale naleving der meestbe- gunstigdngsclausule en aanvaarding eener zoodanige interpretatie omtrent deze clau sule, dat de tegenwoordige ontduikings methoden voortaan niet meer mogelijk zij 11. Alen is niet zonder hoop, dat eenstem migheid inzake deze praktische aanbeve lingen aan de regeeringen mogelijk zal «jn. Nederlands moeilijkheden. Een rapport van den heer Col ij n De heer H. Colijn, lid der Nederlandache delegatie, heeft, naar de „R. K. Werkge ver" meldt, omtrent de economische moei lijkheden van ons land het volgende schrif telijke rapport aan de Volkenbonds-oonfe- rentie uitgebracht. De schrijver onderscheidt die moeilijk heden in drie deelens I. Gedurende den oorlog zag de regee ring zich genoodzaakt zeer kostbare mili taire en andere maatregelen te nemen, die zware financieel© lasten op het land heb ben gelegd en die slecht te dragen waren met behulp van nationale leeningen. II. Na den oorlog heeft het verarmde Europa niet meer in dezelfde ma te als vroe ger de producten van den bodem en van de nijverheid noch de artikelen, die door handel en scheepvaart verwerkt werden, kunnen opnemen. Bovendien zijn verschillende landen er in geslaagd op de internationale markt de plaats in te nemen, die vroeger door Ne derland werd bezet. IIL Na den oorlog zijn verschillende Staten overgegaan tot het instellen van meerendeels zeer hooge douanetarieven, tot vermeerdering der bestaande tarieven en tot het scheppen zoowel van invoer-, als van uitvoerverboden, ten einde him natio nale voortbrengselen te beschermen tegen de vreemde mededinging. Deze politiek is voornamelijk gevolgd door de Staten, voortgekomen uit het Verdrag van Ver sailles. Van Nederlandsch standpunt bezien hangt het herstel van de economische om standigheden vooral af van: lo. Vaste munteenheden in alle landen; 2o. De beperking van de invoerrechten tot fiscale doeleinden of ten hoogste tot een zeer lichte bescherming der nationale producten; 3o. De afschaffing van verschillende an dere maatregelen die ten dool hebben den handel te belemmeren, gelijk boven om schreven, en de vaststelling, dat de sani taire maatregelen strikt beperkt moeten worden tot het sanitaire doel, waarvoor zij ingesteld zijn; 4o. De zorg om de vermijden, dat door ongelijke toepassing van maatregelen van sociale wetgeving, de productievoorwaar- den in zekere landen ongunstig worden beïnvloed 5o. Het scheppen, zoo eenigszins moge lijk, van gelijke voorwaarden, door het af sluiten van handelsverdragen, gebaseerd op de eerlijke toepassing van het meestbe- gunstigingsbeginsel; vermeden moet wor den, dat deze behandeling illusoir wordt gemaakt door een te ver doorgevoerde Om dat te bereiken is noodig de instel ling van verplichte arbitrage, zooals deze reeds in meerdere tractaten bestaat; 60. De zorg om te vermijden, dat de han del uit zijn normale banen wordt gevoerd ten gunste van andere wegen, door de in stelling van voorkeurstarieven op do ver keersmiddelen (bijvoorbeeld de voorkeur tarieven op de spoorwegen). De Ontwapeningskwestie. De Drie-Mogendheden conferentie. Op 20 Juni te Genève. Naar de „Chicago Tribune" verneemt, zal de drie-mogendheden conferentie aan gaande de ontwapening ter zee, voorge steld door president Coolidge, op 20 Juni te Genève worden gehouden. Volgens het blad gelooft men voorts te Genève, dat Italië en Frankrijk door waarnemers ter conferentie vertegenwoor digd zullen zijn. Italië. Vrijwillige loonsverlaging. Naar de Milaneesche correspondent van de Times aan zijn blad meldt, heeft Tu- rati, de secretaris-generaal van de fascis tische partij, telegrafisch aan Mussolini laten weten, dat 20.000 landarbeiders uit het district Brescia, vergaderd op een in drukwekkende bijeenkomst, een loonsver laging van 10 percent neerkomende op 2% lire per dag hebben aanvaard. Zij hebben dit, naar Turati zegt, gedaan om de politiek van herstel van de waarde van de lire te steunen en de verlaging van de kosten van levensonderhoud te verhaasten. De „Popoio dTtalia" stelt do Bresciaan- sche landarbeiders ten voorbeeld aan de patroons en aan de fabrieksarbeiders, die in deze dagen angstig zooken naar een punt van evenwicht. De politiek van her stel van de lire, zegt het blad, moet ge volgd worden door een periode van pijn lijke normalisatie, welke gemakkelijker zal te bereiken zijn als overwegingen van louter zelfzucht terzijde worden gesteld. Rusland Kerken in de Oekraine gesloten. In de Oekraine zijn een aantal Katholie ke en orthodoxe kerken en synagogen door de autoriteiten voor den eeredienst geslo ten en voor andero cultureele doeleinden beschikbaar gesteld. De sluiting is het ge volg van een verzoek van verschillende arbeiders- en boerenorgajxisaties, die ver klaarden, dat de kerken vrijwel door geen arbeiders meer bezocht worden. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De krijgsoperaties. Een succes der Noordelijken. Volgens een bericht uit Shanghai wordt uit het hoofdkwartier der nationalisten gemeld, dat Jangchow Donderdag her overd is, nadat groote afdeelingen troepen over de Jang-tse waren gegaan en or zeer hevige gevechten waren geleverd, waarin 4000 dooden en gewonden, in hoofdzaak nationalisten gevallen zijn. Tsjang Soen Tsjang is een offensief te gen de nationalisten begonnen, waarbij hij de nationalisten teruggedreven heeft en Anking en andere plaatsen aan den Zuidelijken oever heeft veroverd. Uit Tsjinkiang wordt gemeld, dat de Zuidelijke troepen, die de Britsche conces sie en het consulaat aldaar bezet hebben Woensdagavond zijn vertrokken. Verder wordt gemold, dat vliegtuigen uit Nangking van Tsjang Kai-sjek's leger Woensdag de troepen van Soen Tsjoen- fang te Jangtsjau en Sjiherwei gebombar deerd hebben, waardoor in laatsgenoemde plaats brand ontstond. Communistische troepen naar Swatau. De Britsche admiraliteit meent te we ten, dat communistische troepen oprukken naar Swatau met de bedoeling deze stad in brand te steken; de troepen bevinden zich thans reeds op slechts zeventien mijl afstand van Swatau. Amerika Liquidatie van den Nicaraguaanschen burgeroorlog. De leider van de liberale strijdkrachten in Nicaragua, generaal Moncada heeft voorbereidingen getrof'on voor het ver spreiden van een proclamatie aan rijn vol gelingen, waarin hij hun verzoekt de wa pens in te leveren en naar hun woonste den terug te keeren. De conservatieve troepen hebben reeds een aanvang ge maakt met het uitleveren der wapens aan de Amerikaansche marine. De conservatieve president, Diaz, tee- kende gisteren een algemeen amnestie-de creet, dat door geheel Managua verspreid werd. De verkiezingen zullen in 1928 plaats hebben. Rumoerig Mexico. Tweehonderd Mexicaansche rebellen gedood. Speciale telegrammen uit Guadalajara melden, dat in gevechten met do federale troepen tweehonderd rebellen zijn gedood. Australië. De nieuwe hoofdstad. Canberra Maandag ingewijd. Maandag a.s. zal de Hertog van York, de tweede zoon van den koning van En geland, het parlementsgebouw in Can berra, don nieuwen zetel der Australische regeering, plechtig inwijden, nadat zeven jaar geleden de Prins van Wales den eer sten steen er van legde. Een bittere strijd is aan de definitieve keuzo dezer hoofdstad voorafgegaan. Syd ney en Melbourne, de twee grootste steden van Australië, meenden beide aanspraken te kunnen doen gelden, zoodat ten slotte werd besloten den zetel van de regeering van het Gemeenebest naar een nieuw te stichten stad over te brengen. Lange ja ren werd er toen gehaspeld over de vraag welke der Australische staten de nieuwo stad binnen zijn grenzen zou krijgen, waarbij Nieuw Zuid-Wales zegevierde. Do stad mocht evenwel noch te dicht bij Mel bourne, noch te dicht bij Sydney worden gesticht, daar anders een van deze heide steden er te veel voordeel van zou genie ten. Vier parlementen bepaalden achter eenvolgens do plaats, waar Canberra zou verrijzen; telkens echter werd het geno men besluit door het nieuwe parlement ongedaan gemaakt. Eindelijk viel de de finitieve beslissing en kocht de Australi sche regeering van Nieuw Zuid-Walcs een stuk land met een oppervlakte van 912 vierk. mijlen, waar doorheen twee ri vieren, de Murrumbridge en do Molonglo, stroomen; aan deze laatste ligt Canberra. Oogenschijnlijk een allerdwaast plan om op een uitgestrekt zandterrein een stad te gaan bouwen, terwijl zich twee prachtige havensteden, Sydney en Mel bourne, in do onmiddellijke nabijheid be vinden. In 1912 werd een internationale prijsvraag uitgeschreven voor een plan der nieuwe stad. Daar de voorwaarden dezer prijsvraag het Royal Institute of British Architects noch het Institute of Civil Engineers voldeden, bleven de En- gelsche architecten buiten mededinging. Dit had tengevolge, dat do drie voornaam ste prijzen aan buitenlanders toevielen: aan een Amerikaanschen, Finscben en Franschen architect. Het Parlement echter, dat overmorgen zal worden geopend, is door Britten, of liever Australiërs, gebouwd. Er was aan vankelijk ook een prijsvraag voor uitge schreven, maar de oorlog kwam tusschen beide en toen later de geheele zaak op een minder kostbare leest moest worden ge schoeid, kreeg een Australische firma de opdracht. Het gebouw biedt plaats voor 56 Hooger- en 112 Lagerhuisleden. Met groote voortvarendheid is aan den bouw van Canberra gewerkt. In 1923 ves tigde de directeur-generaal van open bare werken er zich. In 1924 werd de be volking reeds op meer dan 3600 zielen geschat; voor de arbeiders was voordien al een gansche wijk verrezen. Bij den aanleg is met alle eischen van modernen stedenbouw en hygiëne rekening gehou- B131E3E91L3HD De opheffing der Huurwetten. Krijgt Amsterdam een gemeentelijke verordening? Zooals onzen lezers bekend is, zullen krachtens drie op 18 Jan. 1.1. gedagtcelcen- do Koninklijke Besluiten na 18 Juli zijn vervallen de Huurcommissiowet, de Huur- opzeggingswet en do Huuraanzeggingswet, omdat volgens genoemde Koninklijke Be sluiten de omstandigheden het voortbe staan dior wetten na dezen laatsten datum niet meer noodig maken. B. en W. van Amsterdam stellen nu don Raad voor, een besluit te nemen door het aannemen van oen concept-verordening te gen onredelijke huuropdrijving, die de Commissie voor do Strafverordeningen op hun uitnoodiging heeft samengesteld. In een nota tot den Raad doelen de wet houders dr. I. H. J. Vos, Jan ter Haar Jr. on J. H. A. L. von Frijtag Drabbo mede, dat zij overwegend bezwaar hebben, om aan de vaststelling van een zoodanige verordening mede te werken. Uit het Houtbedrijf. Het collectief contract. De minister van Arbeid, H. en N. heeft, beschikkende op een verzoek van den Ne- derl. Houtbond te Amsterdam dat in de ondernemingen (houthandel, houtzagerijen -schaverijen) te Amsterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief contract voor het houtbedrijf toegetreden werkge vers arbeid mag worden verricht, in af wijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, vergund dat van 13 Juni tot en met 24 Sept. a.s. door do ar beiders, werkzaam in die ondernemingen op de eerste vijf werkdagen der week ten hoogste negen uren per dag en op Za terdag ten hoogste vijf en een half uur arbeid wordt verricht, met dien verstan de, dat door jeugdige personen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week arbeid mag worden verricht. Aan deze beschikking zijn voorts cenige voorwaar den verbonden. De zilveren Staatsmijnen. De goede gewoonte getrouw, heeft de di rectie der Staatsmijnen gemeend, ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum, aan belangstellenden een Gedenkboek te moe ten aanbieden. Het werk, dat wat uitvoe ring betreft tot in de kleinste bijzonder heden is verzorgd, geeft in een zestal hoofdstukken een beknopt overzicht van het ontstaan en de verdere ontwikkeling gedurende de afgeloopen 25 jaren vnn de Staatsmijnen. Het is tevens verrijkt met eenige grafieken en schitterende foto's. Gisteravond is te Heerlen in restaurant „Limburgia" een feestmaal gegeven, waar bij o.m. aanzaten Prins Hendrik en do mi nisters Van der Vegte, Waszink, Lambooy en Slotemaker de Bruine. Zoowel te Amsterdam als te Rotter dam stellen B en W. voor, het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke in komstenbelasting te handhaven. Te Amsterdam is overleden de heer A. J. do Haan, in den ouderdom van 70 jaren, een zeer bekend aannemer lEttcran en Kunst Dr. W. Rooyaards. Dr. W. Rooyaards is to Nice ongesteld geworden. Hij moet het bed houden. STADSNIEUWS DE ST. FRANCISCUSFEESTEN. Het Oratorium. Wij herinneren er aan, dat er morgen, Zondag, in de vestibule van de Stadsge hoorzaal, van 122 uur, plaatsbesprckon is voor de officieele uitvoering van a.s. Dinsdag. Dan zijn er ook, voorzoover nog niet uit verkocht, kaarten verkrijgbaar k f2.50 en 1.50. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een viertal practische aanbevelingen ter economische conferentie te Genève. Een rapport van Colijn. De burgeroorlog in Nicaragua wordt geliquideerd. Iets over de nieuwe hoofdstad van Australië. BINNENLAND. Een vergadering van Ned. Radio-ver- eenigingen (2de blad). Zal er te Amsterdam een gemeentelijke verordening in plaats van de Huurwet ten komen? (1ste blad) Er zal een congres over emigratie worder. gehouden. (2de blad) ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Ajo schrijft over den grooten bouwmees ter Cuypers. (3de blad). Onze letterkundige medewerker begint een beschouwing over ballade en romance. (3de blad). Onze Apologetische medewerker behan deld de beteekenis van de naastenliefde. (3de blad). Wij geven een uitvoerig verslag van de door dr. Zimmerman op de oeconomische conferentie te Genève gehouden redevoe ring. (Financiën en Oeconomio, 4de blad). De generale repetitie toegankelijk. Gezien de groote verkoop van kaarten voor de uitvoering van a.s. Dinsdag, heeft hot comité besloten, Maandag ook de ge nerale repetitie toegankelijk te stellen. Deze medcdcoling zal velen verblijden. De entreeprijs bedraagt dan slechts 50 cents plus 5 cents stedelijke belasting. Wie dus Dinsdagavond om do een of andere rodeo niet kan, wordt Maandagavond in de ge legenheid gesteld het oratorium „Francis- cus" te gaan bijwonen, en te genieten van koor, solisten cn orkest. Blijkens een advertentie in dit nummer zijn voor de uitvoering van Maandag kaarten alleen verkrijgbaar Maandag aan de zaal van 122 en 's avonds van 7 uur af. Het Italiaansch Volksfeest. Het tentoonstellingscomité verzoekt allen dames, medewerksters aan 't „Italiaanscho Volksfeest" a.s. Donderdagavond te half 7 uur in Italiaansch costuum aanwezig to zijn in de Stadsgehoorzaal, ingang Aal markt. Toegangsbewijzen mode brengen. De loterij. De dames, die nog loten of gelden daar van onder hunne berusting hebben, wor den verzocht Maandagmiddag 4 uur te ko men afrekenen in de Militaire Vcreeni- ging- DE ZUSTERS CARMELITESSEN. De Zusters Garmelitessen zullen weer haar jaarlijksche rondgang doen. Een rondang voor de armen. Voor do honderd kinderen, die zij dagelijks ver zorgen, en aan wie zij geven een naar ziel en lichaam boede opvoeding! Wat aan deze Zusters wordt gegeven is goed gegeven! Zij, die zichzelf geven voor de armen, maken aanspraak op aller .daadwerkelijken steun. Daar do Zusters nu slechts 14 dagen verlof hebben gekregen om In de stad te collecteeren vorige keeren 'n maand wordt men verzocht, bij het eerste bezoek zijn gift te geven; de zusters kunnen be zwaarlijk terugkomen. Volksbondsnieuws. Radio. Voor de leden van den R.-K. Volks bond en hun huisgenooten is er in het Bondsgebouw wederom gelegenheid a.s. Zondag 's morgens om 10 uur te komen luisteren naar oen uitzending van de Eerw. Paters Carmelieten te Oss. Hot belooft een schitterende ochtend te wor den. Zio Radio-agenda hedenavond. A.s. Dinsdagavond is er ook gelegen heid to komen luisteren naar den R.-K. Radio-avond te Eindhoven. Sint Antonius-patronaat. Morgen na do Hoogmis tot 's middags 3 uur is do gelegenheid opengesteld lot het bezichtigen van het nieuwe St. An tonius-patronaat aan de Hazowindsteeg. Iedereen, die belangstellend ia voor het jeugdwerk, moet dit schitterend gerestau reerde en voor het beoogde doel prachlie ingerichte gebouw bezichtigen. Hij zal erkennen, dat hier met spaarzaamheid en ijver iets groolsch is tot stand gebracht.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1