INGEZONDEN MEDEDEELIN6 Quick Quaker 4.85 3.75 0.95 0.28 0.28 0.70 0.65 0.72)1 0.60 WAAE>[.F,^/X CBSTBAXn50@l EEN KREET OM HOEP. INGEZONDEN MEDEDEELING VLUGKOKEND HAVERMOUT voovdeelig in het gebruik. vreemden fantast, die bovendien ook nog een berooving in Rotterdam op zijn reke ning had genomen, welke mededeeling ook aï weer onjuist is gebleken, en die toch op zijn minst genomen een ernstige psycho paat moet zijn, natuurlijk gehouden in ver band met de inbraken en de brandstich ting. I nbrcker-brandstichier. "Woensdagmorgen werd de Zwijndrecht- tcho politie gewaarschuwd, dat ten huize van den wed. L. te Kijfhoek was inge broken. De inbreker had gepoogd in de zchuur te komen en zich daarna door het uitsnijden van een ruit toegang tot een der kamers verschaft. Vermoedelijk uit ergernis, dat er niets te halen was heeft hij met behulp van een kan petroleum het huis in brand trachten te steken. Het vuur is gelukkigerwijze echter uit zichzelf uitgedoofd, zonder noemenswaardige scha de aan te richten. Als verdacht van deze inbraak met poging tot brandstichting beeft de politie aangehouden de 20-jarige D v. B. Hij is naar Dordrecht overge bracht. Boschbrandje. Woensdagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in 't bosch van baron Pal- iandt van Rosendael, benoorden den Schelmschen weg, aan de Ringlaan, juist op de grens der gemeenten Arnhem en Rosendaal, meldt de „Arnh. Grt.". Jon gens van den Geitenkamp hadden ter plaatse een vuurtje gestookt. Landarbei ders van het kasteel Rosendael en bewo ners van den Geitenkamp begaven zich dadelijk naar de plaats des onheils. De Arnhemsche brandweer rukte uit, om op alle eventualiteiten bij uitbreiding van den brand te zijn voorbereid en om hulp te verleenen. Alhoewel het vuur snel om zich heen greep wist men bet tenslotte, door met stok ken en dunne stammen in de vlammen te slaan, meester te worden. Ongeveer 1 H.A. bosch brandde af. Alleen de halfverkoolde, verschroeide stammen van de jonge den nen bleven staan. Hoe een rentenier bedrogen werd. Uit Kerkrade wordt aan de „Tel." ge meld: De heer G. alhier, die zijn schaap jes op het droge heeft, had nooit iets met vrouwe Justitia te maken gehad. Toch voelde de zestigjarige zich ten zeerste verontrust, toen een kennis van gezelschap verschillende cafés bezocht had en ietwat angeheitert was thuis ge komen, woorden gesproken zou hebben, waarover de Justitie zeer slecht te spre ken zou zijn. Een vervolging zou mis schien niet uitblijven. De heer G. kon zich wel niet herinne ren, dat hij tegen de wet gezondigd had, doch daar H. bij herhaling op zijn „euvel daad'' wees, werd het hem angstig te moede, vooral toen H. hem ten slotte een papier vertoonde, waarop de Justitie hem uitnoodigde tegen G. te getuigen. Het was voor H. wel zwaar om, tegen zijn vriend te moeten getuigen, doch het ging niet anders ofer moest wat geld geofferd worden. Dan zou H. zijn mond houden en de naam van den ren tenier zou ongerept blijven. G. gaf hem met een verlicht gemoed vierhonderd gulden en aan een vrouw, die bij de intimidatiepogingen geassisteerd had, een bedrag van honderd gulden. Na eenige maanden is thans het geval uitgelekt. De politie heeft zich er mee bemoeid en van een en ander proces-ver baal opgemaakt. Een klacht bij de Spoorwegen Ingediend. Omtrent de botsing op den bewaakten overweg bij Nijmegen verneemt „De Gelder lander", dat door de directie der Quick- ©nderneming een klacht en tevens een eisch tot schadevergoeding bij de directie van de Staatsspoorwegen, in verband met het ernstig aanrijdingsongeluk op den be waakten spoorwegovergang, is ingediend. De pseudo-hopman. Do te Eemmen gearresteerde Antwer penaar L., die zich uitgaf als hopman van Belgische padvinders, is door de Amster damse he politie niet herkend als de man dien men zocht in verband met de gemel de oplichting van de familie U. en ge Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. Ontploffing op een Belgisch schip. Drijven er nog mijnen? Op een motor-visschersboot uit Ostende had Woensdagmorgen een ontploffing plaats voor de Nederlandsohe kust. Het schip begon onmiddellijk te zinken. De bemanning uit vijf koppen bestaande, werd later in een reddingsboot gevonden en naar Lowestoft gebracht. De kapitein is van meening, dat zijn schip op een oude mijn is geloopen. Een gevecht met een tijger. Twee p ol i t i e-amb t e n a r en gewond. Jacobson en Collins, twee ambtenaren van de politie in de Centrale Provincie, hebben een verwoed gevecht met een tij ger moeten leveren. Het dier was door drijvers opgejaagd, toen men een van hen een vreeselijken gil hoorde slaken op het oogenblik dat de tijger hem ontvoerde. Do andere drijvers vluchtten, maar de twee Engelschen gingen erop af. Jacobson vuur de op den tijger, waarop het dier Collins aanviel en vreeselijk in den rug klauwde, ondanks de revolverschoten, die hij loste. Toen Jacobson zijn laatste schot had afge vuurd, ging hij den tijger met den kolf van zijn geweer te lijf, zoodat hij van Collins afliet. Nu kroop Collins, ofschoon door bloedverlies verzwakt, op zijn buik naar het dier toe en loste nog drie schoten, die doel troffen en het dier doodden. Zoodoende werd Jacobson's leven gered. Beiden lig gen thans in het ziekenhuis te Nagpur. Gedood door een waterkraantje. Te Terville, bij Thionville, wilde een vijfjarig knaapje, Mario Radolwitch aan een kraantje drinken. Het ventje wrong daarbij het hoofd tusschen de kraan en een houten beschot en werd door den ster ken waterstraal, toen hij blijkbaar de kraan niet dicht kon krijgen, letterlijk verstikt. Zwaar onweer In Duitschland. Boven het gebied van Koburg heeft gis terenavond een hevig onweer gewoed. Ha^- gelsteenen van buitengewone grootte be dekten den grond. Op de velden is veel schade aangericht en de bloesem van de boomen is voor het grootste gedeelte ver nield. De brandweer was den geheelen nacht in de weer om hulp te verleenen. Influenza In Alaska. Vele zieken, weinig doktoren. Uit Nome (Alaska) wordt gemeld: Een ernstige influenza-epidemie op groote schaal woedt thans in het Benedenstroom- gebied van de Joekon. Er is geen medische bulp dichterbij dan 5 k 500 K.M., te No- me. Bijna alle menschen zijn ziek, zij heb- rrocoind nm fno?Pnfli INGEZONDEN MEDEDEELING De man is nu op transport gesteld naar Zutphen, van waanuit ook zijn aanhou ding was verzocht. Nog steeds mijnen. De Engelsche bladen maken melding van bet feit, dat Dinsdagmorgen een mo- fortreiler „President Wittoch", afkomstig van Ostende, bij de Nederlandsche kust aan bet visschen was, toen plotseling aan den voorsteven een geweldige ontploffing gehoord werd, gevolgd door een dikken rook en en blauwe vlam. Een waterkolom, zoo hoog als de voormast, kwam op het dek neer en tegelijk begon de boot te zin ken. De vijf opvarenden approviandeerden oen reddingboot en verlieten het schip. Na verscheidene uren roeien werden zij ge praaid door een stoomboot uit Lowestoft, die hen in deze plaats aan wal zette. De Belgische schipper gelooft op een mijn ges too ten te zijn. menten. Zesvoudige moord. Op een boerderij bij Bahia Blanca in Argentinië zijn de eigenaar, diens vrouw, twee kinderen, het dienstmeisje en de knecht, welke laatste een Duitscher was Fritz Winkler geheeten, uit Saalfeld af komstig, door twee arbeiders met bijlsla gen gedood. Vermoedelijk is wraak de oor zaak van de misdaad. Ontaarde zoon. Te Aken heeft een 25-jarige werklooze electricien zijn vader, een smid met een strijkijzer bewusteloos geslagen en daarna het geldkistje van den man leeggeroofd De smid is met een schedelbreuk en een ernstige hersenschudding in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De ontaarde zoon is voortvluchtig. Oproer in een gevangenis. In 'n gevangenis te Warschau is Woens dag oproer onder de gedetineerden uitge broken. Omstreeks 120 man namen er aan deel. Den vorigen dag waren zij begonnen met het weigeren van voedsel. De gevan genbewaarders losten eerst een salvo met scherp in de lucht, hetgeen weinig hielp, zoodat zij krachtiger moesten optreden, ten gevolge waarvan eenige gevangenen licht gekwetst werden. Eerst na geruimen tijd waren de bewaarders weer meester van het terrein. Een dure neus. Hoeveel is een neus waard? Of liever wat is de waarde van het reukvermogen? Wilt ge het precies weten: 20.000 francs.. Niet voor ieder gewoon sterveling echter, doch wel voor dengene, wiens reukvermogen hem strekt tot middel van bestaan. Te Parijs werd dezer dagen een „alles zins bekwame keukenmeid" door een taxi „ereden. Haar neus ging er aan, werd deerlijk beschadigd. Hij was nooit fraai geweest, maair nochtans had de keuken meid altoos een fijnen neus gehad wat het eten betreft. Doch tengevolge van interne kwetsuren was zij haar reukvermogen kwijtgeraakt, en dat was erger. Zij eischte schadevergoeding van de taxi- maatschappij, daar zij haar beroep niet langer uitoefenen kan. Een kookster, die niet kan ruiken, die den geur van fijne spijzen niet meer in zich opnemen kan, is waardeloosZij kreeg 20.000 francs schadevergoeding. Dronkenschap onder Russische vrouwen. De „Troed", het centrale orgaan van het Russische Vakverbond, deelt vele bijzonder heden mede over de drankzucht onder de Russische vrouwen. Het blijkt, dat de mannen niet meer het mopopolie bezitten voor de eer dronkaards te zijn. Het gebruik van brandewijn (d. w. z. van „rykowka",- van het product van bet rijksmonopolie dus) wordt in de industrie-centra geschat in doorsnee op 12 flesscben per persoon per jaar (zuigelingen inbegrepen). Een gH«el'e van de rvkowka wordt door KINDERFIETS 3-wielig met houten zitvlak TREKWAGENTJE zeer practisch en sterk ONTBIJTLAKEN prima gebloemd damast, kleu ren lila, goud, rose en rood GEKL. LINGERIE KATOEN het artikel voor Uw onderklee- ding OVERHEMDENPERCALS kleurecht DAMESHEMD in gekleurd tricot BIJPASSENDE DIRECTOIR VÏEEREN-NETFLANEL ia afwerking TiEEREN NETPANTALON RECLAME 3/3 KAPOK- MATRASSTEL schuin peluw, 2 kussens, le kw. kapokvulling, geheel compleet. GESTREEPT BEDOVERTREK volslagen maat m. nestel gaten 2-PERSOONS STROOZAKKEN zware vulling KINDERLOOPREK 100/100 c.M SALONGARNITUREN 2 fauteuils, 4 stoelen, gestoff. m. vochtechte trijp GROOTE FAUTEUIL prima gestoff. en geheel veerend 1500 TAFELKLEEDEN in diverse geruite dessins, licht en wdschecht Al deze, gezien de kwaliteit, bijzondere prijzen zijn de geheele week geldig VRIJ ENTREE. VRIJ ENTREE. vrouwen gedronken. In sommige instellin gen voor alcoholisten vormen de vrouwen zelfs de meerderheid (04 pet.). E eningewikkelde historie. Nn November '1913 trad te St.-Jans-Mo- lenbeek in België Jeanne Jacqueline Le page in bet huwelijk met Albert Roosen. In het trouwboekje werd de bruid als Jeanne Roosen ingeschreven, hetgeen door de jonggehuwden niet werd opgemerkt. Deze vergissing zou geen ernstige ge volgen hebben gehad, vertelt de „Stan daard", indien Jeanne Jacqueline niet een zuster bad gehad, die Jeanne heette. Toen mevrouw Roosen twee jaar na baar huwelijk een identiteitskaart op bet stadhuis kwam vragen, werd haar mede gedeeld, dat zij niet maar haar zuster Jeanne met Albert Roosen was getrouwd en daaraan was niets te veranderen. In 1917 werd Jeanne Lepage, die vol gens den burgerlijken stand Jeanne Roo sen was, krankzinnig en in 1919 stierf zij. Zij had een verzekering gesloten ten voor- haar zuster. Jeanne Jacqueline, ringsmaatschappij weigerde echter het geld uit te betalen omdat zij niet Jeanne Jacqueline was, maar Jeanne! Sedert 1918 hebben Albert Roosen en Jeanne Jacqueline Iepage al het moge lijke gedaan om den toestand te regelen. Vonnis op vonnis werd geveld, maar het een sprak het ander tegen, en in plaats van den toestand te regelen, geraakte men al meer en meer in de war. Eindelijk is er licht gekomen in de zaak. De vorige week werden Albert Roosen en zijn vrouw Jeanne Jacqueline Roosen uitgenoodigd om bij den burgerlijken stand van St - Jans-Molenbeek te komen, en het paar beeft een nieuw trouwboekje gekregen, waarbij een einde gemaakt wordt aan den onregelmatigen toestand, die in den grond een regelmatige is! Nederlandsch Oost-lndië IN ATJEH'S KWADEN HOEK. De nieuwe overval op een marechaussee brigade. Na langen tijd van rust is een nieuwe overval op onze troepen ter "Westkust van Atjeh uitgevoerd. Het moet, gezien de vrij zware verlie zen, aan de in de Mengamat-vallei, in het landschap Kloeët, overvallen marechaus see-brigade toegebracht, een krachtige aan val zijn geweest, welke de nog rondzwer vende benden van verzetslieden hebben be- Volgens hetgeen generaal La Lau, de le gercommandant, in een interview na te rug van Atjeh meedeelde, zouden er in Januari ter Westkust nog maar een 40-tal verzetslieden rondzwerven, en volgens me dedeeling van gouverneur Goedhart, van de vorige maand dateerend, zouden er toen in heel Kloeët niet meer dan 32 man, voorzien van 2 vroeger buitgemaakte le- gerkarabijnen, in kleine benden verdeeld, onder leiding van Teungoe Ali, T. Karim en T. Boegis, de guerilla hebben voortge zet. Men moet dan ook wel aannemen dat de aanval op de marechaussee-bri gade, practisch zonder vuurwapenen ver richt, een echt Athjesche verrassing is geweest, een dier onstuimige klewang- overvallen, waarvan in 't bijzonder de Westkust beruchtheid bezit. Het opgege ven aanvalstijdstip „des voormiddags half vier" zal wel beteekenen: des ochtends half vier, wat in Indië, waar het nooit vóór vijf uur a half zes licht begint te worden, volslagen nacht beteekent. De meening, door gouverneur Goedhart ten beste gegeven, dat er van troepenver mindering in Atjeh geen sprake kan zijn, „zelfs niet als de laatste „djahat" (kwaad willige) is neergelegd", wordt hiermede opnieuw bevestigd. De gouverneur heeft er bovendien op gewezen hoe ter West kust enkel in Troeman en Kloeët, in het vorige jaar 129 verzetslieden zijn geval len en hoe door deze verliezen de haat van den Atjeher daar weder is opge wekt. Zoo zet het kwaad er zich voort. Men weet intusschen, hoe zwaar ook do verliezen onzer troepen in dezen laatsten kwaden hoek van Atjeh zijn geweest. Mei moet nu wel vreezen dat het nog lang zat duren alvorens het bende-wezen, waarte gen onze patrouilles onafgebroken agee- ren, daar geheel tot het verleden zal be- hooren. Dit zal wel zoo lang duren totdat deze ontoegankelijke streek geheel voor het verkeer is opengelegd. Er wordt, naar generaal La Lau constateeren kon, over al weder aan de wegen gewerkt en de ge nie is bezig de rotsachtige obstakels in 't bergachtig gebied te doen springen. Maar het zal toch, naar gouverneur Goedhart heeft verklaard, nog wel vier jaar duren alvorens de groote verbindingsweg van Koeta Radja naar Singkel aan de West kust gereed kan zijn. On troepenmacht ter Westkust is enkele maanden geleden met zeven brigades ver sterkt. Een reserve-marechaussee-brigade is echter niet aanwezig. Verliezen bij do marechaussee moeten uit infaterie van de posten worden aangevuld. Vreemde geneeswijze. Krankzinnige in tijgerkooi a 1 n t. e u Den 6en April kreeg de politie te Medan bericht, dat er in kampong Dalam een inlander in een kooi gevangen zou wor den gehouden. Een politieopziener, die hierop ter nader onderzoek uittrok, vond in genoemden kampong in een buis inder daad een groote bamboe-kooi, een z.g. tij gerkooi, waarin zich een menschelijk we zen bevond. De adj. hoofdcommissaris van politie en een dokter van het Stadsverband be gaven zich daarop naar het aangewezen huis en bevonden, dat in de kooi opgeslo tene, een jongmensch van een jaar of 18, aan acuten godsdienstwaanzin lijdende was. Het bleek, dat de opgeslotene dn laatste jaren veel gelezen had en zich den laat sten tijd speciaal op het doorwerken van den Koran toegelegd had. Hij sprak ech ter herhaaldelijk wartaal en gaf meerma len als zijn wensch te kennen, naar New York, San Francisco en Moskou te wil len vertrekken. De vader, wien deze ge dragingen zeer verdacht voorkwamen, had daarop een doekoen (Inl. „geneesheer") geraadpleegd, die geadviseerd had den zoon in een kooi op te sluiten en hem een bepaald soort voedsel toe te dienen. Deze raad werd opgevolgd, met het gevolg, dat de zoon zich nu al zes dagen in gevangen schap bevond, en deze denkelijk nog wel eenigen tijd langer geduurd zou hebben, in dien de politie hem niet bevrijd had. Als een staaltje hoe overtuigd de be woners van het huis waren, dat de „kuur" door den doekoen voorgeschreven zou helpen, kan nog worden meegedeeld, dat een der familieleden de politie ver zocht den lijder nog eenige dagen in de kooi opgesloten te houden, omdat hij over tuigd was, dat hij deze dan genezen zou verlaten. Er was nu al eenige beterschap te bespeuren, meende de man Het voedsel, dat den zieke zeer geheim zinnig werd toegediend, bleek te bestaan uit een zevental hardgekookte en niet meer geheel frisch riekende eieren. De zieke is direct naar het Stadsverhand overgebracht, en zal vandaar binnenkort naar het Krankzinnigengesticht te Loe- boek Pakam worden overgebracht. Actie van Chineezen in Samarinda. De Preangerbode heeft een telegram ontvangen uit Bandjermasin over een huiszoeking bij Chineezen in de afdeeling Samarinda. Belangrijke stukken werden in beslag genomen en enkele arrestaties gedaan. Toen de arrestanten naar het po litiebureau zouden worden overgebracht kwam de toegestroomde menigte in verzet en werden politie en de militairen van alle. kanten aangevallen. Er moest van de wa pens gebruik gemaakt worden en twaalf Chineezen werden neergelegd; eenige zijn gewond. Nader wordt uit het Samarindasche ge meld, dat men hier te doen heeft met een actie van de Kwo Min Tang. Het optre den van de poltie stond hiermee in ver hand, naar inderdaad gebleken is. Twee vooraanstaande leiders zijn gearresteerd, Bij het overbrengen naar het politiebureau deed het Chinpesche gepeunel pogingen, Lezer, nu U in de kranten Zoo heel veel ellende leest, Denkt U er dan wel eens aan, h&o Uw jeugdjaren zijn geweest. Een mooi huisje, lieve ouders, U vond 't allemaal gewoon; Heel veel vreugde, heel veel pretjes, O, wat was uw jeugd toch schoon. Maar nu is U „groot" geworden En d'kerinn'ring zegt U, dat U nog blijde kunt getuigen: 'k Heb een mooie jeugd gehad. De gedachte aan die dingen, Die U vroeger blij genoot, Geven U zelfs ,n u nog vreugde. Kleuren nóg Uw wangen rood. Kunt U dus geen meelij voelen Met het arme Drentsche kind, Dat nu in zijn jonge leven Reeds zooveel ellende vindt? Een wanstallig krot als woning, Dak en muren hoop'loos lek. Geen comfort, soms zelfs geen dekking, Honger, armoe en gebrek. Arme kind'ren! arme oudersl Met Uw groote menschenwe© "Voelen wij ook Nederlanders Heel diep en van harte mee. 'k Hoef U nu niet meer te zeggen, Waar dit alles wel om gaat: Morgen is er een collecte Voor het Drentsche kind, op straat. Dan vraagt 't bodemlooze busje U een gave groot of klein. Kom, laat het nu eens een kwartje, Gulden of rijksdaalder zijn. Breng toch in die groote armoe Eens een beetje lentezon; t En bedenk, die menschen zeggen: 'k Wou dat i k wat geven k o n. IS OPFOK /'PLUIMVCeVOEDC.e.FA'BRlEA 11 ZfootsbuBff Vraagt Uwen winkelier de arrestanten te bevrijden. Hierdoor werd dé gewapende macht gedwongen tot krach tiger ingrijpen en moesten de escorteeren- de miltairen noodzakelijkerwijs gebruik maken van hun geweren. Behalve het reeds geseinde aantal dooden, zijn er vijf- en-twintig gewonden, onder wie eenigtf inlanders. Er werd geen enkel Europeaan getroffen. Het incident moet beschouwd worden als geheel op zichzelf staand. Massamoord door een krankzinnige In een kleine kampong in de buurt van Tjilegon (Bantam) werd een inlander, die reeds sinds langen tijd teekenen van ver standsverbijstering vertoonde, plotseling „mata-gelap" en begon met een bijl woest op zijn familieleden in te hakken, na eerst een drietal woningen in brand te hebben gestoken. Vijftien lieden bracht hij tal van bijlhouwen toe, voordat hij door een zijner broers met een kapmes doodgeslagen kon worden. Een vijftal zijner slachtoffers is zeer zwaar gewond, o.a. zijn moeder en een broer! SPORT LAWNTENNIS. Om den Davis Cup. Holland door Denemarken verslagen. Gisteren is het dubbelspel gespeeld van den Davis Cup-wedstrijd tusschen Dene marken en Nederland. Van Lennep en Timmer hebben van Ul- richHendriksen verloren met 16, 63, 3—6, 6—4. Daar Denemarken thans twee enkelspe len en het dubbelspel heeft gewonnen van de vijf partijen, is de stand 30 en heeft Nederland den wedstrijd reeds verloren. OLYMPISCHE SPELEN 1928. Hongaarsch bezoek. Dezer dagen heeft de heer Jules do Musza, lid van het I.O.C. en voorzitter van het Hongaarsch Olympisch Comité, een bezoek gebracht aaii Amsterdam, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van dé voorbereidingen voor de Olympi sche Spelen. Gedurende zijn verblijf daar tersteclo bezichtigde hij het in aanbouw zijnde sta dion. Do heer de Musza gaf zijn bewon dering te kennen over de wijze, waarop de wielerbaan in dit Stadion gebouwd is, dio hij eenig ter wereld noemde. Bovendien was hij prettig verrast door het feit, dat men 4 weken vooruit was op het tijdsche ma van den bouw, terwijl het hem opge vallen was, dat men bij de vorige Speleil de heer de Musza heeft ze ongeveer alle meegemaakt steeds achter was. Wat. betreft de huisvesting der Hongaar- sche deelnemers, ten getale van 80 man,- kan worden medegedeeld, dat de heer dë sza een voorloopige overeenkomst met het Centraal Hotel te Baarn heeft getrof fen, welks omstreken hij bij uitstek ge schikt achtte voor zijn landgenooten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8