Hijgt gij AbdiïsïroöP Tweede Blad. hij het frappenklimmen Vrijdag 6 Mei 1927 I STADSNIEUWS Het wetsontwerp omtrent de Naamlooze Vennootschap. Een adres. Aan de Eerste Kamer der Staten-Gcne- raal is door de Leidsche Vereeniging van ïnduslrueelen het volgende adres gezon den. Ondergeteekenden betreuren in hoogc mate do overhaaste behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Gencraal en de daarop gevolgde aanneming van het na der gewijzigd Ontwerp van Wet op de Naamlooze Vennootsohappen (Zitting 1926—1927 No. 27). Immers, eerst op 16 Februari 1927 diende de Minister van Justitie eenige be langrijke wijzigingsvoorstellen op het reeds sedert 1910 aanhangige wetsvoor stel in en met ongewonen spoed, n.l. reeds op 22 Maart d.a.v., nam de Tweede Ka mer het nader gewijzigd Ontwerp in open bare behandelingwelke behandeling op korten termijn, n.l. in den tijd van vier dagen werd beëindigd. Hoezeer voldoende tijd tot voorberei ding en tot grondige bestudeering van dit aangrijpend wetsontwerp heeft ont broken, blijkt uit het feit, dat slechts door enkele leden van de Tweede Kamer aan de discussies werd deelgenomen en dat de Commissie van Voorbereiding zich van nadere beschouwingen over de jongste wijzigingsvoorstellen onthield. Had reeds vóór de indiening van de jongste ininisterieele wijzigingsvoorstellen op 16 Februari j.l. overleg tusschen de Regeering en groepen van belanghebben den en deskundigen vrijwel geheel ontbro ken, na genoemden datum vond dusdanig overleg, waarop van verschillende zijden herhaaldelijk is aangedrongen, evenmin plaats, ja zelfs waren degenen voor wie een nieuw vennootschapsrecht in de eer ste plaats zou gelden door de zoo spoedigo behandeling niet meer in de gelegenheid eigener beweging hunne opmerkingen aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal té doen toekomen. Do beschikbare tijd was voor rustige bezonken studie te kort en dit is een allereerste vereischte, warr- neer het gaat over een diep in het eco nomisch leven ingrijpend wetsvoorstel als het onderhavige. Ondergeteekenden mogen ook niet ver helen, dat naar hun oordcel het gebrek aan overleg en zelfs de mogelijkheid daar toe, zijn stempel heeft gedrukt op liet Ontwerp zooals het thans luidt. Niet of 6lechts zeer onvoldoende is rekening ge houden met opmerkingen van terzake kun digea. Soo-fe.-rr-ia in het Ontwerp miskend het fundamenteel verschil tusscnen zooge naamde „open-" en „besloten'' vennoot schappen. Is voor de eerste het stellen van enkele algemeene regelen b.v. om trent het verstrekken van zekere gege vens, wanneer een beroep wordt gedaan op bet publiek tot het verschaffen van j bedrijfsmiddelen, wellicht op zijn- plaats, onjuist is het om dergelijke dwingende bepalingen voor te schrijven ter bescher ming van de belangen van het publiek, wanneer het. gaat over besloten- of fami lievennootschappen, die momenteel de meerderheid vormen van de bestaande haaml. vennootschappen. Bij deze laatste blijft immers een beroep op de kapitaal markt achterwege en is dus een wette lijke bescherming van de belangen van het publiek in dit opzicht overbodig en misplaatst. Want dit is toch wat het Ont werp met de betrokken publiciteitsvoor- sshriften wil geven. Immers, er is geen reden en zulks werd ook niet beoogd gewone handelscrediteuren ten aan zien van naamlooze vennootschappen bij zondere bescherming te verleenen. Een dergelijke bescherming bestaat evenmin voor alle andere handelszaken, die niet in den vorm van een naamlooze vennoot schap worden gedreven. Handelscrediteu ren hebben middelen genoeg om er- voor te zorgen de noodige gegevens te verkrij gen alvorens zekere transacties worden aangegaan. Desniettegenstaande dwingt bet Ont werp ook de besloten- of familievennoot schappen, wier aandeelhouders geen bij zondere bescherming behoeven of zulks zouden wenschen, tot allerlei overbodige omslachtige publicaties, die onder zekere omstandigheden voor de onderneming zelfs schadelijk kunnen zijn. De enkele uitzonderingsbepalingen, die het Ontwerp van Minister Donner nog toeliet voor be sloten vennootschappen zijn door do Tweede Kamer zelfs nog verminderd, zoo dat deze beide geheel verschillende be drijfsvormen volkomen ten onrechte door den wetgever over één kam worden ge schoren. Doch er is meer. Niettegenstaande van onverdachto zijde, zoo b.v. door een Com missie van Hoogleeraren uit de Vereeni- oing „Handelsrecht", is gewezen op bet gevaar, gelegen in de dwingende voor schriften omtrent bet houden van een en quête, zijn de desbetreffende artikelen on gewijzigd gehandhaafd (Artt. 53 e.v.) Al leen al het feit, dat één of meer houders van aandeelen, tezamen 1/5 gedeelte van bet geplaatst kapitaal uitmakende, een enquête aanvragen bij do Rechtbank, of het feit, dat een Rechtbank overeenkom stig art. 53 van het Ontwerp meent, dat c? „gegronde redenen" zijn om aan een .Juist beleid en goeden gang van zaken" te twijfelen, kan voor een vennootschap noodlottig zijn, ook al mocht achteraf blijken, dat de „gegronde redenen' niet aanwezig waren, of dat een enquête uit binder edele motieven werd aangevraagd, -trouwens, waarom deze bevoegdheid dwingend bij de Wet aan aandeelhouders toegekend? Een dergelijk recht kan des- fiewenscht by do statuten worden yer- leend, en geschiedt dit niet, dan weten oprichters en toekomstige aandeelhouders, dat zij dit recht missen en voldoende ver trouwen in de leiding van de vennoot schap moeten kunnen stellen alvorens daarin deel te nemen. Waarom belang hebbenden (vennooten) niet vrijgelaten eigen zaken naar eigen inzicht te rege len? Indien den wetgever dit beginsel meer voor oogen gestaan zou hebben, zou de structuur van het Ontwerp aan merkelijk eenvoudiger en minder inge wikkeld geworden zijn, Thans gaat bet Ontwerp uit van het dwaalbegrip zooals terecht is opge merkt in een critiek op het Outwerp, ge leverd door een Commissie van vooraan staande rechtsgeleerden, ingesteld door het Verbond van Nederlandsche Werk gevers (zie het Verbondsadres van 14 Maart 1927 aan de Tweede Kamer) „alsof men door eenig wetsvoorschrift, boe streng ook, ooit zou kunnen bevorde ren, dat aandeelhouders in naamlooze vennootschappen daarin een veilige beleg ging zouden vinden; in het daaruit voort gekomen streven om tot in de kleinste bijzonderheden te willen voorschrijven, hoe bij alle naamlooze vennootschappen, boe groot of hoe klein ook, en wat ook het onderwerp barer onderneming moge ziju, de gang van zaken moet wezen, en om de vrijheid der oprichters om hunne zaken zoo in te richten, zooals zij met het oog op de omstandigheden van ieder ge val voor noodig of nuttig houden, aan tallooze banden te leggen.'' Noemen wij tenslotte nog de gebrekkige en ingewikkelde regeling van het stem recht, het ontbreken van een beroepsin stantie, wanneer het Departement van Justitie weigert een verklaring af te ge ven, dat tegen de oprichting van een naamloozo vennootschap geen bezwaar bestaat en het verbod van onbeperkte toepassing der oligarchische clausule, dan vleien wij ons met de hoop Uw Hoog Col lege te hebben aangetoond, dat dit Ont werp reeds op deze hoofdpunten dusda nig in strijd is met hetgeen de e.óschen van het zakenleven noodwendig voor schrijven en vooraanstaande deskundigen onmisbaar achten, dat redelijkerwijze aanvaarding niet kan worden gevergd. Het is o.m. op deze gronden, dal wij vrijheid vinden op verwerping van boven besproken wetsvoordracht aan te dringen. Uw Hoog College de verzekering geven- do van onze gevoelens van bijzondere hoogachting. De 1 Mei-optocht. Op de laatst gehouden vergadering der Chr. Hist. Unie afd. Leiden, werd het vol gende besluit met algemeene stemmen aangenomen: De Ckristelijk-Historischo Unie, afd. Leiden, kennis genomen hebbende van de verleende toestemming, tot het houden van een optocht met muziek op Zondag 1 Mei 1927, door den burgemeester dezer ge meente, overwegende, dat naar hare overtuiging, do overheid geroepen is, om te waken voor het heilig houden van den dag des Hee- ren, om den Zondag to gebruiken voor het hou den van openbaar feestvertoon, waardoor een aanzienlijke groep der bevolking in haar godsdienstige gevoelens is gekwetst, en besluit bovenstaande te publicceren. Deze vergadering stond onder leiding van den chr.-bist. wethouder den heer Meynen Hoe zit dat. nu? Het toestaan of weige ren van een optocht is een bevoegdheid van den burgemeester; doch de handha ving van de Zondagswet is een taak van B. en W. En in het college van B. en W. zijn 2 Christ. Hist, leden en 1 Chr. Hist, gezind voorzitter van de 5 leden! Of stond het misschien volgens het college van B. en W. vast, dat krachtens de Zon dagswet een optocht met muziek op Zondagavond niet kan worden verboden, zoodat het college de beslissing over het toestaan of weigeren heeft overgelaten aan den burgemeester als zoodanig, die daarvoor nu tot de orde werd geroepen op een vergadering, welke staat onder pre sidium van een der wethouders. 't Wordt een ingewikkeld geval. RECHTZAKEN De fraude bij de vischvoorziening te Amsterdam. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 54- jarigen vroegeren klerk-kassier bij de afdeeling Visch van den Centralen Dienst der Levensmiddclenvoorziening te dezer stede, die terecht had gestaan ter zake van twee verduisteringen tot gezamen lijke bedragen van 4000 en 10.000, welke hij ten nadeele van genoemde Vischvoorziening geploegd heeft in den loop van 1921, 1922 en de eerste drie maanden van 1923. Hij had gehandeld in samenwerking met den vroegeren op zichter-afslager en den gewezen gemeente kleTk bij dezen tak van het gemeentelijk levensmiddelenbedrijf. alsmede met een vroegeren schrijver. Van de laatstgenoem de drie menschen zijn naar men zich herinnert de eerste twee door de recht bank op 17 Februari 1.1. veroordeeld ieder tot drie jaren gevangenisstaf. De rechtbank veroordeelde den gewe zen klerk-kassier tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Het O. M. mr. Reilingh, had twee ja ren gevangenisstraf, met aftrek der ge- heele preventieve hechtenis geëischt. Behalve deze veroordeeling heeft ver dachte nog een vonnis van drie jaren ge vangenisstraf te zijnen laste, dat hij naar men weet op 31 Maart 1.1. tegen zich heeft hooren uitspreken en wel ter zake van een andere verduistering, door hem ten nadeelo der Gemeentelijke Visch voorziening gepleegd. De hiervoren genoemde vroegere schrij ver, 30 jaar oud, die thans een positie van boekhouder te Utrecht bekleedt en terecht had geslaan wegens een soortge lijke verduistering ten nadeele der Ge meentelijke Vischvoorziening doch tot een veel kleiner bedrag, werd door de recht bank overeenkomstig den oisch van het O. M., mr. Reilingh, wegens heling ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Ontploffing in een mijn. Een doode. Op de Staatsmijn Hendrik te Brunssum heeft gisterenmiddag een ontploffing plaats gehad in de gascompressorenafdee- ling. De 23-jarige C. Baar, zoon van een bekend aannemer te Heerlen, die aldaar werkzaamheden verrichtte, werd door een weggeslagen stuk hout getroffen en was op slag dood. Bofsing tusschen trein en bus. Gisternacht te ongeveer 1 uur is op den Liesbosch weg onder Princenhagc een groole autobus in botsing gekomen met een goederentrein der Zuid-Nederlandsche Stoomtram Mij. De chauffeur kon juist nog tijdig uit de bus springen, terwijl een seconde later do carosserie totaal ver splinterd werd. Enkele minuten te voren was uit de bus nog een geheel gezelschap bruiloftsgangers gestapt. Door een vailende dakpan getroffen. Te Utrecht heeft zich een droevig ge val voorgedaan. Waarschijnlijk door het dreunen van een passeerende vrachtauto, viel van een perceel op den Amsterdam- schenwog een dakpan, juist op het hoofd van een passeerend negen-jarig meisje Het kind werd ernstig gewond en moest per ziekenauto naar de Rijksklinieken worden vervoerd. Dinsdagavond is het meisje aan de he komen verwondingen overleden. HZm KKKEUK borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt? Doe, wat duizenden vóór U deden: zuiver Uw borst van de benauwende slijm met de onvolprezen die door zijn slijmoplcssen- de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrijgb. in koker a f 1.50, (2.75, f4.50 De groote flacons zijn .voordeeliger. Overreden en gedood. Spelende geraakte de 4-jarige J. v. Rooyen op den Krooswijkschen weg to Rotterdam onder een auto. Het meisje werd met zware inwendige kneuzingen opgenomen en overleed korten tijd daarna Door een auto meegesleurd. Toen gistermorgen mej. Van Ekeren uit Leerdam zich met een kinderwagen met een kind van één jaar ongeveer er in zich naar het naburige Acquoi (gem. Beesd) begaf, werd ze aan de Huygen- stoeg achleropgereden door een auto be stuurd door den heer Woudenberg van Driebergen. Waarschijnlijk heeft de vrouw op het laatst nog willen oversteken en trachtte W. door vermeerdering van vaart een botsing te voorkomen. Dit gelukte echter niet; vrouw en wagen werden gegre pen en de laatste met bet kind eenigo me ters meegsleurd. Do wagen was totaal vernield doch 't kind kwam er met eenige onbeduidende schrammetjes af. Moj. Van E. werd met een dijbeenfracluur en eenige hoofdwonden naar het ziekenhuis te Leerdam vervoerd. Haar toestand haart geen zorg. Een onmiddellijk ingesteld po litic-onderzoek heeft uitgemaakt dat W. geen schuld heeft. Het gelaat verbrand. Gistermiddag werd mej. v. E. to Waal wijk hij het openmaken van een fleschje cementlijm ernstig aan het gelaat getrof fen doordat de inhoud er plotseling uit spoot. Geneeskundige hulp was direct noodzakelijk. Haar gelaat was geheel ver brand, doch de oogen zijn wonder bo ven wonder gespaard gebleven. Zich zelf in brand gestoken. To Venlo heeft oen simpel meisje in een onbewaakt oogenblik zich mot petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. Haar zuster vond haar onder aan do trap, waarvan de ongelukkige, waar schijnlijk vluchtend, afgevallen was, ge- heel met brandwonden overdekt. Haar toe stand is hoogst bedenkelijk. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 7 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmu/.iek door het Tria- non-Trio. 2.003.00 Radio voor scholen. Les is de Astronomie door Prof. A. Nyland uit Utrecht. G.007.45 Concert door het H.D.O.-or- kest. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 6.10 V.A.R.A.-avond. Daventry, 1600 M. 2.20 Concert. Orkest en R. Gourley: hu morist. 3.20 Liederen en duetten door contra alt en tenor. 3.404.35 Orkesteoncert. O. Thomas: piano. 4.35 Ivindcruurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Tijds., weerb., nieuws. G.05 Dansmuziek. 0.20 Lezing: The month's reviews. G.35 MacDowell's militaire band. 8.20 Weerb., nieuws. 8.40 Lezing: Mr. E. M. Forsten 8.65 Militaire band-concert (vervolg). 9.50—11.20 Dansmuziek van het Savov Hotel. „R a d i o-P a r i s", 17 50 M. 9.5010.20 Concert. 11.501.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. Radio Jazz sympho- nic-band. 7.5010.00 Galaconcert. Langenberg, 469 M. 12.251.25 Gramofoonmuziek. 4.505.50 Orkestconcort. 8.20—9.50 Symphonicconcert. Werag- orkost en W. Schulze-Prisca: viool. Dr. Anheisser: inleiding. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en B e r 1 ij n 484 c n 566 M. 2.107.05 Lezingen en lessen. 7.50 Vroolijk concert. Orkest en solisten. Daarna „Besuch in den Nacht", 1-acter van Landau. J9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 3 9 4.7 M. 11.50—1.20 Orkestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. De bliksem ingeslagen. Tijdens het zware onweder, dat gister- namiddag boven Rotterdam woedde sloeg do bliksem in in do woning van Dr. J. G. Vcenenbos aan de Heijplaat. De brand weer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur met drie stralen op de water leiding Hot bovengedeelte van het huis ging verloren. Doodelijke ongelukken had den niet plaats. De man. die bekende en het toch niet gedaan heeft. De naagsclie, Rottcrdamsche en Zwijn- drechtsche politie hebben do vorige week, naar de „Nt R. Grt." meldt, een drietal drukke dagen gehad, toen ze dachten den al zoo lang gezochten moordenaar van het Bezuiden hout te pakken lo hebben. Dag en nacht is gewerkt, om een aantal merkwaar dig kloppende gegevens door den dader zelf aan het licht gebracht, te controleeren en te toetsen. Het resultaat van alles was echter, dat de arrestant, die de schuld op zich had genomen. Vrijdagnacht plotse ling in schreien uitbarstend, moest toege ven maar een rol te hebben gespeeld en zoo onschuldig aan den moord te zijn als een pasgeboren kind. Zucht om zich belang wekkend te maken had hem, verslinder van detective-verhalen, er too gebracht, do rol van moordenaar te spelen. Eenigen tijd geleden kwam bij de politie te Rotterdam een brief in, geteekend Louise do P., (de familienaam niet voluit) waarin werd medegedeeld, dat als men den moor denaar van mevrouw Wilk wilde vinden, men maar eens moest zoeken aan een met name genoemden weg onder Zwijndrecht Natuurlijk wordt in een zaak als deze geen enkele kleinigheid veronachtzaamd en dus werd do politie te Den Haag niet den brief in kennis gesteld en kreeg do politic te Zwijndrecht opdracht een onderzoek in te stellen. Op het aangegeven adres bleek ech ter een eerzame landbouwer te wonen met zijn vrouw en een dienstbode en kneclit, die allen to goeder naam on faam bekend stonden, en op wiens gedrag niets viel aan te merken. De aanwijzing werd dus als zondor beteeken is beschouwd. Maar eenigen tijd later werd in Zwijn drecht ingebroken, bij welke inbraak brand was gesticht. Er was in don laatsten tijd herhaaldelijk in het tegenover Dordt gele gen plaatsje ingebroken en de politie toog weer ijverig aan het zoeken. Een dochtertje van do bewoners van het laatste pand. waar do inbraak met brand stichting had plaats gehad, had den avond te voren den knecht van den landbouwer K:, zelf genaamd v. 13.in do huurt van haar woning gezien. Zij doolde dit mee aan de politie, die v. B. aanhield, vingeraf drukken nam en tot do conclusie kwam, dat v. B. den brand had gesticht. v. B. bekende do inbraak en deed dat in een fantastisch relaas. Hij had omgang met twee vrouwen van verdachte zeden to Rotterdam, die 's nacht per auto uit de Maasstad kwamen, met hem de inbraken ploegden en dan 's morgens voor dag en dauw weer naar Rotterdam togen. Naar do namen van zijn vriendinnen gevraagd, gaf v. B. op Agatha V. en Louise do P. Die laatste naam riep hij do Zwijn- drechtschc politie de herinnering weer op aan den ingekomen brief betreffende den moord in Den Haag. Den boerenknecht werden de duim schroeven aangelegd cn.hij hekendo er aan debet te zijn. De Haagsche politie werd onmiddellijk op do hoogte gebracht, en commissaris Kramer nam persoonlijk 3-3J—^-20 .Scènes uit „Der Trompeter von Sakkïngen", opera. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.20—11.10 „Der fostliche Marsch", door de politieknpel. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4-205.20 Dansmuziek. 5.20 Engelsche les. 7.20 Orkesteoncert. 8.25 Causerie. 8.409.20 Dansmuziek. RADIO IN DEN ZOMER. Nu de tijd weer gokomen is, dat de kachels naar den zolder worden gedragen, de overjassen worden opgeborgen en do knusse binnenkamers verlaten, is het ge- wenscht eens na te gaan, wat de radio ons bij den huidigen stand van do techniek, ons gedurendo den zomer geven kan, schrijft hot „Vad.". In het algemeen is in den zomer radio* ontvangst mindor gunstig dan in den win ter, doch do moeningen, die hieromtrent heerschen zijn in den regel nog al ovor- dreven. Het kun niet ontkend worden, dat gedurende den zomer luchtstoringen meor optreden dan 's winters en er zelfs dagen kunnen zijn, dat, ten gevolge van deze s'.Dringen, de ontvangst niet wel mogelijk is. Indien men echter nagaat, hoevele ma len het in den zomer voorkomt, dat dit het geval is, dan komt men tot een zeor bemoedigende conclusie: het blijkt name lijk, dat- het aantal dagen van herige sto ring gemiddold circa 20 per jaar bedraagt. Daarentegen biedt radio-ontvangst ia den zomer weer andere mogelijkheden dun gedurende en winter. Men kan b.v. gebruik maken van draagbaro ontvangtoestellen cp uitstapjes en pic-nics. Vele radio-ama teurs zullen op hun jaarlijksch vacantic- uitstapje ook hun Radio niet willen onthe ien en zullen een draagbaar ontvangtoe stel trachten, mee te nemen. Verder is het zomerseizoen het ge- schikst voor openlucht-demonstratie cn inderdaad, bij den vooruitgang, welken de luidspreker- en ontvangtechuiek in den laatsten tijd gomaakt heeft, behoort een fraaie openlucht-uitvoering zeer zeker tot de mogelijkheden. Ook kan een draagbaar radiotoestel, een goede aanvulling blijken bij autotochtjes en voor kampeerders. Voorts is hot merk waardig, dat de vele zeiljachten welko 's zomers de Hollandscho binnenwateren bevaren, slechts zelden van een radio- installatie zijn voorzien, zoodat ook hier nog een expansie-terrein voor den Radio aanwezig is. het verdere onderzoek ter hand. v B ver klaarde per auto naar Den Haag te zijn gegaan met zijn tweo vriendinnen, zij wa ren naar binnen gegaan, in do woning van de ongelukkige vrouw, hadden haar ge dood en beroofd, terwijl hij zelf op don uitkijk stond en spoorslags was men met den buit van 72 weer naar Rotterdam getrokken. Het kwam er nu op aan de twee vrouwen Ir, Tinitevrrl'irn In .vindon VTnrVnro n vrl Januari, dat wist hoer K zich met Voo precies meer te herinneren, v. B een maal des Zaterdags verlof had gevraagd om naar Den Haag te gaan en des Maan dagsmiddags was terug gekomen Men herinnert zich, dat de moord op een Maan dagmorgen is geschied De Rotterdamsche recherche, die al da delijk niet veel geloof aan do verhalen van v. B. sloeg, heeft haar uitersto bost gedaan om de twee vrouwen to vinden. De arres tant had een adres op den Schiedamschon dijk opgegeven, waar hij dos nachts met de vrouwen vertoefde. Op dat adres ble»'k echter een kleine drukkerij te zijn geves tigd. En wie men ook vroeg van alle met de bevolking van den Dijk vertrouwden, vrouwen wier naam geleek op de opgogc- vene, of wier signalement klopte met do beschrijving, die v. B. gegeven had, bleken onvindbaar. Wel was weer juist een ander gedeelte van 's mans relaas, nl. dat hij oen maand lang met een der vrouwen zijn en haar fiets gestald had ergens op don Lin ker Maasoever Toen men v B. liet vuur wat nader aan do schenen ging loggen, is hij na eon lang durig verhoor door de mand gevallen en deed hij do bekentenis zelf het gruwelijk feit te hebben gepleegd. Wel was een der vrouwen naar Den Haag mee geweest, had zij in haar tasch de bijl meegedragen, waarmede de winkelierster was afgemaakt. Zelf had hij de winkelierster zestien slagen met dat voorwerp op het hoofd gegeven. Men moest in Zwijdrecht maar eens zoe ken. daar lagen in zijn koffer een met Moed bevlekte jas en broek en een gabar dine pet. Onmiddellijk deed de Zwijndrocht- séhe politie huiszoeking en inderdaad kwa men de klcoren, die de sporen ervan droe gen, dat men gepoogd had ze uit te wisschen met bloed bevlekt, te voorschijn Dit was dan toch weer zeor overtuigend. Steeds bleven echter de gezochte vrou wen onvindbaar, het onderzoek werd met kracht voortgezet en toen bleek cn daarmee viel het hecle verhaal in elkaar dat verdachlcs reis naar Den Haag in De cember had plaats gehad cn niet in Ja nuari. In tegenwoordigheid van verschil lende rechterlijke autoriteiten cn nadat hem een portret was getoond van een to Rotterdam wonende juffrouw V. wier naam dezelfde was als die verdachte had opgegeven, slechts de voornaam kloplo niet! heeft hij toen, in het nauw go- bracht door do aanwijzingen dio legen zijn bekentenis pleiten, hekend het lieele ver baal te hebben gelogen. De leugen moet zoo overtuigend aan den dag getreden zijn, dat men in I)on naag met het hecle geval zich niet verder be moeien wil; ile Zwijndrcchlsche politie is daarop mot haar arrestant weer huis waarts getogen. Schrijfproeven hadden bovendien uitge maakt, dat verdachte, zij het met een ver draaide hand, zelf de brieven had ge schreven, die do politie op zijn spoor brachten, liet biped in zijn klcoren moet bij een of andere slacht daarin zijn geko- men. Do Zwijndreclxtsciio politie heeft den

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7