18e Jaargang. VRIJDAG 6 MEI 192? No. 5560 3)e SeicUdte 6011/tcHit De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine advoriontiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden bf gevraagd, huur on ver buur, koop en verkoop 10.50. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Om het beginsel. Overdrijving schaadt. Ook bij do propaganda moet men van deze waarheid wel terdege overtuigd en doordrongen zijn. Als men er dan maar bij bedenkt, dat overdrijving kan geschieden naar twee kanten. Men kan overdrijven door te veel en wat natuurlijk niet minder verkeerd is en ook in zekeren zin overdrijven mag wor den genoemd door te weinig. Als we dit in verband brengen met de gemeenteraadsverkiezingen, dan geeft het aanleiding tot twee opmerkingen. Eerstens deze: 't Is niet waar, dat in een gemeenteraad, ook al is 't die van een stad, telkens en telkens prin- cipieele kwesties aan de orde komen. Vervolgens deze: 't Is niet waar, dat in een gemeenteraad zelden of nooit over principiële kwesties moet worden be slist. Wie uit deze twee feiten een conclusie wiï trekken, welke vrij is van elke over drijving, mag èn moet concludeeren, dat 't ook bij een gemeenteraadsverkiezing gaat: om het beginsel. Dus: op 24 Mei a.s. stemmen alle kies gerechtigden in de gemeente Leiden op de Katholieke lijst, lijst No. 10. V Wat overweging verdient. „Het Gentrum" bespreekt en citeert met instemming een boekje van prof. dr. J. A. Veraart over „De reorganisatie van de R. K. Staatspartij.'' Prof. Veraart wijst er in deze brochure terecht op, dat in den Partijraad eigen lijk niet moet worden gedacht over een preciese verhouding tusschen het aantal middenstanders, arbeiders enz. „Het Centrum" onderschrijft deze mee ning en vervolgt dan: Maar wèl is noodig en dit willen wij nog eens onderstreepen dat geen stand bij raadpleging en verte- genwoordiging - voornljgegcrah, zooaio lu aen „goeaen ouden tijd maar al te dikwerf geschiedde. "Want voor bet lenigen van nooden en bet wegne men van wanverhoudingen zal uiter aard het warmst, het best en ook met de meeste zaakkennis gestreden wor den door hen, die aan den lijve hebben ondervonden en nog ondervinden, dat zulke toestanden bestaan. Ziehier duidelijk aangegeven de reden, waarom het, zoo mogelijk, in meer dere of mindere mate noodig of zeer ge- wenscht kan zijn, een afvaardiging in een vertegenwoordigend lichaam te kie zen uit de verschillende standen. Maar niet allèèn in vertegenwoordigen de lichamen. Ook in besturen van maatschappelijke of kerkelijke organisaties wij denken b.v. aan Kerkelijke Armbesturen kan het zeer gewenscht zijn, dat er onder de leden is een schakeering in stand, opdat op de meest doeltreffende wijze, met kennis van zaken en klaar in zicht in de feitelijke toestanden, kan worden gearbeid. O. i. dient dit wel 'ns hier en daar meer dan tot nu toe te worden overwogen. BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De Nederlandsche delegatie. Rede van dr. Zimmerman. Gisterochtend heeft op de vergadering van de economische conferentie te Ge- nève de Nederlandsche gedelegeerde dr. Zimmerman het woord gevoerd. Een uit voerig exposé van deze rede geven wij morgen onder de rubriek Financiën en Economie". Volstaan wij thans met te zeggen, dat spr. een vergelijking maakte tusschen de gunstige economische toestan den in de Vereenigde Staten en die in Europa. Verder wees spr. op de groote uitbreiding der regeeringsbemoeiing, waardoor de productie te zwaar belast wordt en over de toenemende industriali satie der Staten. Rede van Colijn. Ook onze tweede gedelegeerde de heer Colijn heeft het woord gevoerd. Hij zag de voornaamste oorzaak van de economische malaise in Europa in het gebrek aan vrijheid en in de onzekerheid waaronder de handelsbetrekkingen hebben te lijden. Er hestonden natuurlijk nog an dere oorzaken, die meest het resultaat wa ren van een sociale ontwikkeling, welke .Sedert het midden der vorige eeuw een natuurlijke evolutie doormaakt, en die daarom moeilijk kunstmatig zouden zijn tegen te gaan. Maar er zijn enkele oorza gen, welke door de tusschenkomst der re- geeringen zouden kunnen worden verwij derd of verzacht. In de eerste plaats moet werden cre- streefd naar een vermindering en verla ging der douane-tarieven en belemmeren de maatregelen, die sedert Versailles zijn ingevord. Ten tweede naar een billijker in richting der handelsverdragen. In dit ver band spoort hij de conferentie aan om nogmaals natdrukkelijk te wijzen op de na- deelen, aan den tarievenstrijd verbonden, waardoor de prijzen omhoog worden ge dreven en de koopkracht der bevolking vermindert, zoodat de productie er scha de van ondervindt. Hetzelfde geldt voor de andere belemmeringen, die den uitvoer en den invoer in den weg worden gelegd. De Russische delegatie. Wat zijn haar plannen? Uaar vernomen wordt, zal de leider >r Russische delegatie, Ossinski, morgen een rede houden, van de navolgende strek- ng: De Russen zijn gekomen voor positie ven arbeid, ofschoon zij niet optimistisch gestemd zijn. Ossinski zal dan wijzen op de kapitalistische oorzaken der economi sche depressie en mededeelen hoe Rus land de problemen heeft opgelost, terwijl hij eenige positieve voorstellen zal doen, o.a. met betrekking tot cartels, in ternationale credietverleening, handels verdragen en sociale nol'tick. Al te groote bescherming. De Russische gedelegeerden worden te Genève zoo conscienteus bewaakt, dat de gedelegeerden het een beetje al te lastig beginnen te vinden. Zii hebben verzocht om de voorzorgsmaatregelen terug te brengen tot den omvang, die ook voor an dere delegaties gebruikelijk is. Duitschland Bij de Völkischen. De vuist als argument. Gisteravond hield de Völkischo partij een vergadering, waar als spreker optrad de bekende dr. Göbels. Spr. begon zijn ge- zijn z.g. „Rollkommandos" aan de adres sen der linksche en Centrum-journalisten goed in het geheugen te prenten. Toen de aanwezige predikant Struver hiertegen protesteerde, noodigde Göbels de aanwezigen uit, Struver te lijf te gaan. Aan dit verzoek werd voldaan en ernstig gewond moest de predikant de zaal ver laten. Vervolgens hitste Göbels de toehoor ders op tegen den eveneens aanwezigen verslaggever van den „Lokal Anzeiger den bekenden oud-majoor Henning. _0°k deze kreeg een geducht pak slaag. Hij be gaf zich naar het nabijgelegen politiebu reau, waar men het nu eindelijk noodig achtte in te grijpen. Er werden 300 agen ten naar de vergadering gestuurd. De aanwezigen mochten slechiJ één voor één de zaal verlaten, daar zij zouden worden gefouilleerd. Frankrijk. Het separatisme in den Elzas. Het „b e v r ij d e" gebied! In den Elzas wordt een blad uitgege ven, dat een sterke agitatie voert tegen Franrkijk. Volgens dit blad wenscht 90 pet. van de Elzassers een einde te zien komen aan de Fransche heerschappij. Het zal wel een beetje overdreven zijn meent het „Vad." doch „iets" is er zeker van aan. De reis van Poincaré, die ditmaal met heel wat minder uiterlijk vertoon gepaard ging dan de vorige malen, bracht aanvan kelijk eenige ontspanning. Poincaré be loofde inderdaad belangrijke concessies in zake de onderwijstaal. De daardoor gewekte hoop is echter alweer teleurge steld. De centralfseerende administratie heeft dezer dagen besluiten gendtnen, die volkomen in strijd zijn. met de mooie verklaringen van den mfnister-presi- dent. Volkomen Franschgezind in Elzas zijn nog alleen de socialisten onder leiding van Gruobach, die in 1914 naar Zwitser land vluchtte en daar aan het hoofd stond der Fransche Elzas-propaganda. De Franschgezindheid van de meeste zijner partijgenooten is dan ook hoofdza kelijk anli-clericalisme: met de hulp uit Parijs wil men de macht der priesters in Elzas breken. Do Franschgezindheid der socialisten heeft voor gevolg, dat de communisten zich juist als de beschermers van het eigen volkskarakter voordoen. Zij wen- schen. volledige autonomie: noch Duitsch, noch Fransch, maar Elzassisch! De machtige clericale partij wil zelfstan digheid in het raam van den Franschen staat. Engeland De wet op de vakvereenigingen. In tweede lezing aangenomen, Na 4 dagen van debatteeren in het En gelsche lagerhuis werd gisteravond de wet op de vakvereenigingen in tweede lezing aangenomen De Balkan Joego-Slavië en Italië. Toch een vredelievende oplossing^ Naar de correspondent van de „Köln. Ztg." te Belgrado meldt, is, nadat de Ita- liaansche gezant aldaar, generaal Bodre- ro, den Joego-Slavischen minister van bui- tenlandsche zaken Marinkowitsj, Dinsdag een bezoek had gebracht, in de openlijke besprekingen over het Italiaansch-Joego- Slavisch conflict rust ingetreden. Het schijnt, alsof zoowel Belgrado als Rome wenschen, dat het conflict, hetwelk soms een zeer oorlogszuchtig karakter droeg, toch vredelievend zal opgelost wor den. Griekenland Komitadsji-inval in Griekenland. Sofia vefantwoordelijk? De bladen te Athene melden, dat talrijke benden Bulgaarsche komitadsji's de grens van Oost-Thracië hebben overschreden met het doel,'den spoorweg te vernielen. Bij een botsing met de bewakingstroepen van den spoorweg zijn eenige komitadsji's gewond of gedood. Een Grieksche divisie en. een bataljon zijn gemobiliseerd om de inyallers te ver drijven. In zekere Grieksche kringen is men van meening, dat de komitadsji's tot hun optreden aangezet worden door de re geering te Sofia. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Echec van Tsjang Kai-Sjek. 4000 man versterking naar KiangsL Uit Britsche bft>n wordt gemeld, dat Tsjang Kai-sjek een échec hoeft geleden de provincie Kiangsi. Vierduizend man hebben Foetsjau verlaten, om Tsjang's le ger te versterken. Treffen tusschen rooden 'en V'" Tu&sciIC- Kwantoeng. _.vön in Kwan- toeng, de extremisten en de gematigden uit de Kwomintang in die provincie, is het veel spoediger tot een treffen gekomen dan verwacht werd. De witten (de partij van Tsjang Kaï Sjek) hebben Yingtak veroverd, op 100 K.M. ten Noorden van Kanton, alsmede Woesjek terwijl binnenkort de bezetting van Sjioetsjau, 190 K.M. ten Noorden, door de witten spoedig verwacht wordt. Deze laatste stad is reeds door de rooden ontruimd. Bedreigingen van Rusland. Naar de „Chicago Tribune" meldt, heeft de Russische regeering aan het Chineesche gezantschap te Moskou een nota doen toe komen, waarin zij dreigt represaille-maat regelen te zullen nemen, ingeval de in het Russische gezantschapsgebouw gearres teerde Russen, mevr. Borodin en de te Nanking gevangen genomen Russische koerier voor een buitengewone rechtbank zullen worden gebracht en men hen het zelfde lot zal laten ondergaan als de Chi neesche communisten. Volgens het be richt hebben de Chineesche autoriteiten te Peking, na ontvangst van de nota, be sloten tot uitstel van het proces tegen de gearresteerde communisten. Amerika DE TROEBELEN IN MEXICO. Successen van de Regeering. De Mexicaansche regeering maakt mel ding van een reeks van successen, welke zij op de Yaqui-Indianen en andere op standelingen in de staten Jalisco, Colima en Sonora heeft behaald. President Calles deelde mede, dat de revolutionnaire beweging volkomen onpo pulair is en bekwame leiders mist. Do regeering heeft, naar hij zeide, slechts aan twee problemen het hoofd te bieden, dat namelijk van den plaatselijken opstand der Yaqui-Indianen in Sonora en dat van de benden der Katholieke „extremisten", geleid door Katholieke priesters, in den staat Jalisco. Deze „benden" zijn nooit over eenige stad in den staat meester ge weest. Een bericht van de Mexicaansche grens meldt, dat generaal Caraveo, hoofd der militaire operaties in Chihuahua, die door drie regimenten van de federale troe pen verslagen was, opnieuw do vaan van den opstand heeft ontplooid en dat do voormalige president Obregon van Coa- huila uit tegen hem optrekt. Kiezers in Mcrida, Yucatan, hebben Obregon candidaat gesteld voor de pre- sidents-verkiezing van het volgende jaar. Geen vrede In Nicaragua. De Amcrikaausche poging tot bomidd'eling mislukt. Reuter meldt uit Tipitapa, in Nicaragua, dat generaal Moncada, de leider van de strijdkrachten der „liberalen" in Nicara gua, een onderhoud heeft gehad met Stim- son, den gedelegeerde van president Coo- lidgo, die gepoogd heeft don vrede tus schen „liberalen" en „conservatieven" in Nicaragua tot stand te brengen. De conferentie is echter mislukt op de quaostie van president Diaz. Deze wordt gesteund door de Amerika nen, maar de liberalen" willen niet hoo- ren van een bestendiging van dit presi dentschap. Staat van beleg in Bolivia. Ten gevolge van een studenten staking. Gistermorgen is te La Paz de staat van beleg afgekondigd ten gevolge van een staking der studenten, die ontevreden zijn over de weigering der regeering, de sala rissen der professoren uit te betalen, die hebben deelgenomen aan revolutionnaire agitaties. Een der oppositiebladen is ge schorst en de hoofdredacteur is -gearres teerd. BINNENLAND HET ZEVENDE LEERJAAR. Voorloopig Verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de ontwerpen van wet tot: wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der lageronderwijswet 1920 en wijziging van art. 3 der leerplichtwet, zooals het wordt gelezen krachtens de wet van 30 Juni 1924 Niet voldoende. Blijkens dit verslag achtten vele. leden het bij deze ontwerpen bepaaldo ten eenen- male onvoldoende. Na de aanneming van do motie-Suring had men een regeling van verdere strekking mogen verwachten. Reeds bij de behandeling van meergenoem de motie heeft de Kamer zich terecht op het standpunt gesteld, dat de toestand van döogt. Nu door het" algemeen e onderzoek, waarvan sprake is in de memorie van toe lichting tot het eerste dezer wets-ontwer- pen, is komen vast te staan, dat op 74.1 pet. der scholen voor gewoon lager onderwijs gelegenheid tot het ontvangen van onder wijs in het zevende leerjaar bestaat, terwijl slechts op 568 scholen, d. i. 8.5 pet. men schoolruimte te kort zou komen en dus zou moeten worden bijgebouwd, kan ook met het oog op de behoefte aan schoolruimte tegen die invoering geen ernstig bezwaar bestaan. Deze leden begrepen niet, wat de minister door invoering van^ het verplichte zevende leerjaar zonder gelijktijdige invoe ring van de zevenjarige leerverplichting in liet belang van het onderwijs wil bereiken. Bezuiniging tengevolge der niet-invoering der leerverplichting zou alleen bereikt worden, als groote groepen kinderen geen gebruik zouden maken van het zevende leerjaar. Doch mislukking van het zevende leerjaar kan toch niet in de bedoeling van den minister liggen. Deze leden waren van meening, dat dit wetsontwerp in den be- staanden toestand weinig of geen verbete ring zal brengen. Het bekende hiaat tus schen de leerplicht- en de arbeidswet blijft dus bestendigd, waarin de regeering ten onrechte door wijziging van art. 88 der Arbeidswet wil trachten te voorzien De loden, hier aan 't woord, spraken daarom do hoop uit, dat do minister bereid zou zijn, alsnog het wetsontwerp zoodanig aan te vullen, dat aan den wensch naar onmiddellijke invoering van den zevenja rigen leerplicht wordt voldaan. Mocht de minister daartoe niet bereid blijken dan wenschten sommigen reeds nu te ver klaren. dat zij niet zouden nalaten te trachten door amendeering van het wets ontwerp de invoering van den zevenjari gen leerplicht te verkrijgen. Wel tevreden. Vele andere leden spTaken hun voldoe ning uit over de indiening van dit voorstel, waarmede beoogd wordt, een geleidelijke aanpassing te verkrijgen aan den toestand, die met 1 Januari 1930 automatisch zal intreden. Sommigen hunner zouden intus- schen gaarne van de regeering vernemen, of er, gelet op 's Lands financiën, inder daad overwegende bezwaren bestaan tegen invoering reeds nu van den zevenjarigen leerplicht, en welk standpunt de regeer in g zal innemen, indien door amendeering der wetsontwerpen getracht zal worden herstel van dezen leerplicht op een vroegeren da tum dan 1 Januari 1930 te verkrijgen Gevraagd werd, of de regeering bereid is, de invoering daarvan op 1 September 1928 te stéllen. Zeker niet meer. Verscheidene andere leden verzetten zich tegen den aandrang tot vervroegde invoering van de zevenjarige leerplichting. De financieele bezwaren tegen een ver vroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht achtten zij gegrond. De Kamer behoort de regeering niet te sturen in de richting van nog verdere opdrijving der reeds zoo hooge onderwijs-uitgaven. Eeni- gen dezer leden voeeden hieraan toe. dat HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Redevoeringen van Zimmerman en Co lijn te Genève. Het separatisme in den Elzas. De troebelen in Mexico. BINNENLAND. Het voorloopig verslag in de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot in voering van het zevende leerjaar. (1ste blad). De rente van voorschotten onder ver band van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen, bepaald op 4K pet. (1ste blad). Met den Pullman-trein ParijsAmster dam. (1ste blad). Een pseudo-dader van den moord aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. (Ge- mengde Berichten. 2de blad). OMGEVING. Vragen aan de Regeering inzake den aanleg van een spoorweg GoudaAlphen ■a. d. RijnBoskoop. (Rijnstreek, lsto blad). Onze Geïllustreerde Pagina Be pholo-pagina geeft o.m. photo's van: houw van het nieuwe stadL te Amster dam; demonstratie met een zelfrichtende reddingsboot te Delfzijl; het 25-jarig jubi- leiun der Staatsmijnen in Limburg zij in beginsel gekant waren tegen elke verdere uitbreiding van den leerplicht. Lasten voor de gemeenten. Verscheidene leden hadden zien in hoo ge mate verbaasd over de lichtvaardig heid t waarmee de mnriator^liiienxdii^t nvw Met de verplichte tewerkstelling van wachtgelders konden zeer vele leden zich beginsel vereenigen, andere leden wa ren weinig ingenomen met den in te voe ren dwang bij do benoeming van onderwij zers. Zij wenschten nauwkeurig te wor den ingelicht omtrent het aantal wacht gelders en omtrent de bezuiniging, die do inister zich voorstelt te bereiken. Te lang op school. Enkele leden hadden bezwaar tegen do bepaling, dat in sommige gevallen kinde ren ook na het bereiken van hun 14e le vensjaar in school moeten worden gehou den. Deze leden zouden in elk goval een kind bij het bereiken van den 14-jarigon leeftijd van leerplicht willen zien vrijge steld. BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN. Rente van voorschotten. De ministers van arbeid, handel en nij verheid en van financiën hebben, gezien de beschikking van de ministers van ar beid, handel en nijverheid en van finan cial van 14 Augustus 1924 tot vaststel ling van „Regelen, betreffende het be schikbaarstellen van voorschotten ouder verband van tweede hypotheek ^voor don bouw van arbeiderswoningen", bepaald, dat voor do voorschotten, waarvan do de finitieve vaststelling plaats vindt ouder of na de dagteekoning van deze beschik king 4 Mei 1927 de rente 4^ pet. zal bedragen Vragen van Kamerleden. Benoomhaarkeid van gehuw den Onchristelijk rogee- ringsbeleid. De heer Deckers, lid van do Tweede Kamer, heeft aan den minister van ko- loniün de volgende vragen gesteld; I. Acht do minister het geoorloofd, dat de overheid aan de benoemdbaarheid van gehuwden voorwaarden verbindt ton aan zien van hun kindertal? II. Zoo neen, wil de minister dan maatregelen nemen, leidend, tot onmid- dellijko intrekking van den eisch, dat ge huwden, dio in aanmerking willen komen voor uitzending als commissaris 2de klasse of politiek opziener naar Neder* landsch-IndU\ niet meer dan twee kinde ren mogen hebben? TTT Keurt de minister het goed, dat aan do 14 commissarissen 2de klasse en 70 politie-opzieners, wier uitzending naar Nederlandsch-Indid is gevraagd, oen be- zoldiging wordt gegoven, van welko zV naar het oordeel van den minister en d» Indische regeering in den eersten tijd be zwaarlijk oen gezin kunnen ondorhoudon, waartoe meer dan twee kinderen belioo- 1 IV. Zoo neen, is do minister dan bereid een zoodanige herziening der salaris rege ling te bevorderen, dat evenbedoeluo amb tenaren, ook indien zij meer dan twee kinderen hebben, een voldoende bezoldi ging gunnen onlvangen?

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1