INGEZONDEN MEDEDEELING %0ku<mdfes PUROL^Vl INGEZONüEN MEDEDEELING lijk doel, een beBtuur heeft gekozen, voor- gaarden van toetreding heeft vastgesteld, een contributie heeft bepaald en als ver- eeniging naar buiten is opgetreden; dat bedoelde verceniging ongehoorzaamheid aan en overtreding van de wet beoogde, ook al was het de uitgesproken bedoeling, de verboden film alleen voor leden en dus niet in het openbaar te vertoonen, aange zien, zooals reeds uit den uitdagendon naam der verceniging blijkt, het werkelij ke doel was, langs indirecten weg het pu bliek toch in do gelegenheid te stellen, de films te gaan zien. Het gerechtshof was dan ook van oor deel, dat de bij do oprichting der vereeni- ging voorbehouden formeele beperking van het recht van toegang tot de vertoo ningen, waarop door dc verdachten de na druk is gelegd, als niet ernstig gemeend moet worden aangemerkt. Ten slotte heeft het Hof nog in overwe ging genomen, dat art. 3 van de wet van 22 April 1855 geen onderscheid maakt tus- schen het openlijk en onmiddellijk aan tasten van het gezag der wetten en het langs omwegen en met bedekte middelen ondermijnen van dat gezag. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onqekeurd vleesch. In verband met de vleeschkeuringswet waren, ter behandeling door mr. Klein, tegen S. G. en W. G. te L e i d e n, vader en zoon, drie misdrijven ten laste gelegd, over ongekeurd kalfsvleesch e. d. Als getuigen werden gehoord de keur meester Veldhuysen en de rechercheur Mom die verklaringen omtrent de voor radige hoeveelheid aflegden. De quanti- teit stond echter niet in het verbaal ver meld, zoodat de zaak ter verdere behande ling werd uitgesteld tot 25 Mei. Rechts houden. G. v. d. L. te 0 e g s t g e e s t, die niet was verschenen, werd beticht bij het Groene Kerkje te Oegstgeest met zijn auto te weinig rechts te hebben gehouden, waardoor hij zekeren J. do Niet zou 'heb ben aangereden. Deze als getuige ge hoofd bevestigde dit, waarna de ambt. 10 of 5 dagen eischte. Van alles wat. Tegen A. S. te Leiden, die een jong- mensch beneden 14 jaar arbeid had laten verrichten werd 3 of 8 d. geëischt en te gen J. A. v. L. een melkhandelaar, die met zijn wagentje door de Mooi Japik- Bteeg was gereden in de richting van de Breestraat 1 of 1 d. Palingfuiken. Deze laatste zaak werd behandeld door mr. Nord Thomson. Het ging tegen een visscher te Sassenheim die palingfui ken had gezet in verboden water. Uit 't ver boor bleek, dat hij meende toestemming te hebben van den eigenaar. Deze had ech ter eenige maanden geleden het land plus het water ondershands verkocht, wat ver dachte niet wist en van den nieuwen eige naar had hij natuurlijk geen toestemming. Toen de ambtenaar 5 of 5 dagen eischte reduceerde de kantonrechter dit aanstonds tot 1 of 1 d. met teruggave van de in beslag genomen palingfuiken. Beleediging van een wethouder. Voor de rechtbank te "Botterdam stond het raadslid van Burink terecht wegens beleediging van den soc.-dem. wethouder de Bruin, te Schiedam. In een openbare vergadering te Schiedam zou hij n.l. heb ben gezegd, dat er te Schiedam eigenaar dige toestanden heerschten en dat de heer De Bruin zijn menschen 25 cent liet verdie nen en zelf 60 cent in zijn zak stak. Verd. gaf toe de bewuste woorden te hebben gebruikt. Hij had echter niet de bedoeling gehad den wethouder te belee- digon, hij had alleen het systeem van den wethouder in het daglicht willen stellen. Het O.M. eischt f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. genezen met Doos30"60,Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten. FINANCIËN EH 0EC0N0MIE. NED. SPAARVERZEKERING VOOR KATHOLIEKEN. De nieuwste „katholieke1' debacle. Wij hebben onlangs het bericht ge plaatst van de debacle van de N.V. Ne- derlandsche Spaarverzekering voor Ka tholieken te Amsterdam, de nieuwste van tic reeks ineenstortingen van z.g. „katho lieke'' ondernemingen. De „Morgen" ontving daarover een brief uit Heerlen: „Ook hier in Heerlen heeft het bericht in uw blad over „de Nederl. Spaarverze kering voor Katholieken" onder directie ran het Eerste Kamerlid, P. Haazevoet, groote onrust en teleurstelling gewekt. Verscheidene menschen zijn het slachtof fer geworden dezer „katholieke" financi- eele instelling. Als bewijs van soliditeit voor beleggingen word den leden voorge houden, dat do gelden zouden worden be legd in kerkelijke leeningen en hypothe ken van katholieke instellingen tot geen hooger bedrag dan 65 pet. der getaxeerde waarde. Daar het nog nimmer voorgeko men is, dal oen kerkbestuur niet ten volle zijn financieele verplichtingen is nageko men, beloofde dit een groote zekerheid en soliditeit der beleggingen. Ook stond het Reservefonds, alsmede het geheele maat schappelijk kapitaal borg voor de beleg gingen. Door deelname in de spaarkas be vordert men niet alleen, dat de gelden der katholieken belegging vinden in onze eigen instelling, maar bovendien steunt men de katholieke zaak, want jaarlijks zou 15 pet. van de winst bestemd worden voor noodlijdende R. K. Kerken en voor do missiën in Ned. Oost- en West-Indie. Door de ineenstorting dezer instelling, die veel goeds had kunnen stichten, is het vertrouwen hij velen wederom diep geschokt. Ik heb reeds ondervonden, dat men bij deze slachtoffer vooreerst geen geldelijken steun moet komen vragen voor éénig goed doel. Wij hopen, dat er in de toekomst geen „katholieke" financiële instelling meer in het leven wordt geroe pen dan onder bekwame en degelijke lei ding; anders dient dit alles slechts tot groot nadeel der katholieke zaak en der katholieke reputatie.'' In do „Maasbode'' schrijft de accoun tant. Dh. Keesom te Alkmaar, die op ver zoek van eenige deelnemers eenige jaren geleden een onderzoek instelde naar den stand van zaken, het volgende: „De plaatsruimte in dit blad is te be perkt om den inhoud daarvan weer te geven. Maar dit kan ik wel zeggen, dat het rapport vernietigend was ten opzichte van de gesties der directie. Ik bracht dit rapport uit aan mijn prin cipaal en was uit hoofde van mijn ambt verplicht verder daarover te zwijgen. Wat mijn principaal daarmede verder doen wilde, was zijn zaak. Wel zond ik met medeweten van mijn principaal een afschrift aan de directie, die er mij om gevraagd had. Daarop ont ving ik een schrijven van den accountant der maatschappij, die trachtte mijne be zwaren te weerleggen, doch ik bleef mijne conclusies handhaven. Wat gevoelde ik mij dikwijls geprikkeld tot schrijven, wanneer ik in de Kath. Illus tratie een advertentie van de Spaarkas las, luidende als volgt: „Indien iedere vrouw wist wat iedere weduwe weet, zou elke Katholieke man een Polis der Ned. Spaarverzekering bezitten". Ik had er wel een streep door willen halen en schrijven: „Indien iedere lezer van dit blad wist, wat het accountantskantoor-Keesom weet zou nieanand meer een polis der Ned. Spaarverzekering willen". Zooals ik reeds .mededeelde liet het be heer te wenschen over. Eén voorbeeldt Art. 16 der algemeene bepalingen luid de als volgt: „Ter bestrijding van alle kosten, gedu rende 15 jaren van beheer, organisatie, reclame, salarissen, administratie, wordt door de Vennootschap aan elke spaarkas A 8 pet. en aan elke Spaarkas B 10 pet. in rekening gebracht per inschrijving." Wat deed nu de directie? Ze hoekte dio 8 pet. direct ten volle als winst, ofschoon er nog 15 jaren een verplichting tegen over stond. Die winst werd dan grooten- deels besteed voor tantièmes, dividend enz. Zoo werd er winst verteerd ten koste van de spaarders. Met do beleggingen was het nog treuri ger gesteld! Volgens art. 21 moesten de beschikbare gelden worden belegd in leeningen aan R. K. instellingen, geldleeningen onder hypothecair verband, effecten en voor schotten aan inschrijvers. Maar de di rectie belegde ook (in strijd dus met de statuten) gelden in „bevriende" indus trieel© ondernemingen als de drukkerij „Dante Alighieri'' (thans verkeerende in staat van faillissement). Er is geld ge leend met als onderpand niet-volgestorte aandeelen in de N.V. zelf. En dan stond er in do toelichting bij de balans betref fende dezen post „vorderingen tegen On derpand.'' Van agenten waren betrekkelijk groote bedragen te vorderen; eenige vorderingen bleken onverhaalbaar. Van de gecalculeerde winst 1921/22 groot 16.833.71 was op ultimo Decem ber 1922 nog over: de administratie-reserve groot f 8862. het pensioenfonds groot 1237.12 kapitaalreserve groot 616.66 te zamen 10715.78 Hiervan was slechts f 1380 belegd. In mijn rapport kwam ik dan ook tot de conclusie, dat de belegging der gelden van deelnemers in de spaarkassen abso luut onvoldoende was. Administratief was het een warboel; de verschillende spaarkassen werdon niet eens separaat gehouden; dat alles stond door elkaar. Ik zou een boekdeel kunnen aanvullen van alles, wat ik ten kantore van genoem de Spaarverzekering zag. Er is later zeer veel over mijn rapport gesproken vooral in verzekeringskringen, totdat de directie voor haar bestaan noo dig oordeelde hare inspecteurs en agenten bij circulaire aan te schrijven, dat zij het rapport-Keesom moesten tegenspreken; „die wist er niets van, enz." Toen werd het mij te bar en dat was de aanleidende oorzaak om mij in 1924 in verbinding te stellen met de Verzeke ringskamer, een bij de Wet van 22 De cember 1922 ingesteld instituut, dat toe zicht uitoefent op het levensverzekerings- bedrijf. Met het gevolg, dat nu na ruim tweo jaren is ingegrepen. Mijnheer de redacteur, valt het niet te betreuren, dat de zaak nog zoo lang heeft geloopen voor dat werd ingegrepen? Kon die verzekeringskamer dan in twee jaar niet constateren, wat ik in één week had gedaan? Maar de staatsmachine, waarvan dit een onderdeel is, werkt niet zoo vlug! Dat is thans gebleken. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. In botsing met een autobus. Een motorrijder ernstig gewond. Gistermorgen te ruim elf uur had op den Ha-as treclitschen dijk, tusschen Haas trecht en Gouda, ter hoogte van de boerderij van den landbouwer De Graaf, een aanrijding plaats. Daar pas seerden n.l. elkander een autobus van den dienst OudewaterGouda, die te elf uur uit Haastrecht was vertrokken, en een motorrijwiel, bestuurd door een heer uit Apeldoorn. Op de duozitting zat een jon gen. Door nog onbekende oorzaak kwamen de beide voertuigen in botsing, waardoor de motorbestuurder en de knaap van het rijwiel werden geworpen. De eerste ge raakt© onder de autobus en bekwam een lichte hersenschudding. De jongen liep en kele schrammen op. Dr. Hakkenberg uit Haastrecht en een pleegzuster waren spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. De gewonde is naar Haastrecht vervoerd. Het motorrijwiel was geheel vernield. Auto in de sloot. Voorbij de Groot Brug op don weg van Tiel naar Eek en Wiel is Dinsdag, naar de „Tielsche Crt." meedeelt, een Ford auto in de sloot gereden. Van de vier in zittenden, die uit Heemstede kwamen, werden twee vrij ernstig gewond; dr. Ter Braak, wiens hulp werd ingeroepen, acht te overbrenging naar Tiel om daar ver bonden te worden noodig. Van den auto werden de ruiten ingedrukt en de zijkap vernield. Aan de gevolgen overleden. In het Academisch ziekenhuis te Gro ningen is overleden de 46-jarige vrouw A. K., uit Meeden, die aldaar de vorige maand ernstige brandwonden had opge- loopen. Verdronken. Te Emmer Compascuum is de 14-jarige zoon van H. de Vries, bij het voortduwen van een praam te water geraakt en ver dronken. Hij was de oudste zoon van het vrij talrijke gezin. Gisterenmorgen is in de rivier de Waal, onder de gemeente Millingen te wai ter geraakt en verdronken de 10-jarige Jan Kikkert. Het lijk is nog niet gevon den. Gisteravond is de 7-jarige A. J. Kar dinaal uit de St. Laurensstraat te Botter dam in de Delftsche vaart te water ge raakt. Na een half uur dreggen werd het ventje opgehaald en kon men slechts den dood consta-teeren. Het gevaarlijke wapen. De bediende van de firma Albert Heijn, die Maandag zijn nieuwe betrekking in het filiaal te Boxtel had ingenomen, had 's avonds bij het uitpakken van zijn kof fer, het ongeluk te vallen, waarbij 'n klei ne revolver, die hij volgens de „M.ct." bij het uitpakken in de hand had, afging en do kogel in zijn hoofd trof. Door de bewo ners werd het schot niet gehoord en men vond hom eerst den volgenden morgen be wusteloos op zijn kamer liggen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd om den kogel te verwijde ren. Zijn toestand is ernstig. Men vreest voor zijn leven. Lek gevaren. Te Scheveningen kwam binnen de hou ten zeillogger SGH 302, Willem van der Zwan, van de reederij A. van der Zwan en zonen aldaar, welk schip lek was. De vorige week Woensdag waa het schip ter fcaringvisscherij van Scheveningen uitge varen en heeft bij het uitsleepen door de hevige deining den grond geraakt en zoo doende lekkage gekregen. Deze lekkage is van dien aard geworden, dat het schip ver plicht was naar huis te keeren. De schade van het schip is vrij groot, zoodat de ree derij, met het oog op de hooge reparatie kosten, het schip niet meer ter haring- visscherij zal uitzenden. De inbraak te Hillegersberg. Do derde dader gearresteerd. Gisternacht is door de politie uit Hil legersberg in gezelschap van een Rotter- damoch rechercheur aldaar van zijn bed gelicht, een zekeren J. F. R., medeplichtig aan de inbraak in de woon schuit van den uitvoerder de Jong te Hil legersberg. De toestand van den gearresteerden J S. die door een schot in zijn rug vrij ernstig werd verwond en in „Eudokia" pleegd wordt, is vooruitgaande. De man zal, indien zijn toestand dit mogelijk maakt naar het Huis van Bewaring worden over gebracht. Verduisteringen door een majoor der militaire administratie. Naar wij vernemen, is de majoor der mi litaire administratie E., die in verband met verduisteringen te Gouda op last van den officier van justitie te Utrecht in het Huis van bewaring aldaar was ingesloten, waarna zijn gevangenhouding door de Utrechtseho rechtbank was bevolen, thans ter beschikking van de militaire autoritei ten gesteld. De officier van justitie te Utrecht heeft majoor E. n.l. medegedeeld, dat zijner zijds de zaak niet verder wordt vervolgd, aangezien de officier de rechtbank onbe voegd acht tot behandeling dezer zaak. Majoor E. is gisteren van het Huis van bewaring te Utrecht naar dat te 's-Gra- venhage overgebracht, zoodat thans als gevolg hiervan de majoor voor het Hoog Militair Gerechtshof zal moeten terecht staan. Diefstallen. Door de recherche te 's-Hertogenbosch zijn aangehouden de 19-jarige F. v. E., en de 26-jarige G. v. d. L., die talrijke dief stallen van goederen uit auto's en vracht wagens hebben gepleegd. Verschillende ontvreemde goederen als vaatjes margarine, vaatjes zeep, een bus koffie, kousen en sokken enz. werden in een verborgen werkplaats in beslag geno men. Verdachten hebben bekend. Mislukte achtervolging. Gisterenavond te ongeveer kwart voor 7 ontstond op de Kórte Hoogstr. te R'dam, die reeds vol was met pantoffel paradeerenden, tusschen een 10-tal man nen om onbekende oorzaak een vrij hevige vechtpartij. In de hitte van den zomeravond vochten de kerels vijf tegen vijf met groote geestdrift en wilden van politie-inmenging niets weten. Het hielp dan ook niet of eenige agenten den strijd op vredelievende wijze wilden doen eindi gen. Tenslotte waren blanke sabel en gummistok noodig om de vechtenden uit een te jagen. Een agent, die even later op den Stei ger liep, werd door voorbijgangers aan gesproken. Deze wezen hem twee mannen aan, die onder de vechterbazen- zouden geweest zijn. De politieman achtte het wenschelijk deze personen aan te houden, doch toen zij dit bemerkten namen zij de vlucht. De agent loste twee schoten in de lucht, doch de mannen ontkwamen. Met een mes gestoken. In het Zeeuwsche dorpje Koewacht is bij een vechtpartij zekere P., een Belgisch douanier, zoodanig met een mes in het on derlijf gestoken, dat men voor zijn leven vTeest. Felle brand. Gistermiddag is te Voorburg een felle brand uitgeroken in de hoenderfokkerij van de heeren Looman en Zoon aan de Laan van Nieuw Oost Einde 117. De brand is ontstaan in de hoenderfokkerij en breidde zich spoedig over de aangren zende stallen van den heer G. de Groot uit. De Voorburgsche brandweer was met 2 motorspuiten op het terrein aanwezig en trachtte met zes stralen den brand te overmeesteren. Dank zij het krachtig en vlug optreden van de brandweer zijn de belendende woon huizen behouden gebleven. Een groot aantal kuikens en broed- eieren is bij den brand verloren gegaan. Een aantal belangstellenden, onder wie de burgemeester, was op het terrein aan wezig. Nader wordt nog gemeld: De hoenderfokkerij is geheel tot den grond afgebrand. Bovendien zijn alle ma chines en circa 15.000 eieren, die zich in do broedmachines bevonden, door den brand vernietigd. De schade is belangrijk. Ook de stalling van den heer De Groot heeft zeer geleden. De aanzienlijke hoeveelheid hooi, die zicli in de schuur bevond, is door het water vrijwel waardeloos geworden. Laat in den middag is men begonnen bet hooi uit de schuur te verwijderen. Het blusschingswerk kon eerst in den avond worden beëindigd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De verbrande perceelen waren verzekerd. Nog meer branden. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken bij H. Kruysen in de kom van het dorp Dreumel. Ook de daarnaast gelegen boerderij van de we duwe G. van der Werf werd door het vuur aangetast, evenals de daarbij behoo- rende schuur. Verzekering dekt de schade. De inboedels zijn gedeeltelijk gered. Gisteravond even over negenen woed de in pand 14 in de Zandstraat te Rotter dam, dat bestemd is voor afbraak, doch waarvan het benedengedeelte, thans nog in gebruik is als pakhuis en de tweede verdieping bewoond wordt door het gezin van den groentehandelaar C. v. d. Berg een ernstige binnenbrand. Waarschijnlijk hebben jongens brandende lucifers in het pakhuis gegooid, waardoor de aanwezige voorraad houtwol en liout in brand is ge raak. De vlammen deelden zich weldra mede aan de houten trap, welke naar de bovenverdieping leidt. Op het geroep: „Brand, brand!" werden ook de bewoners gewaarschuwd, doch zij bemerkten, dat het naar beneden komen al gevaar opleverde. Een taxichauffeur, die met zijn wagen in de nabijheid stand plaats had, snelde de trap op om hulp te bieden. De groentehandelaar droeg zijn vijf kinderen stuk voor stuk de trap van de tweede verdieping af, terwijl de chauf feur ze verder naar buiten in veiligheid bracht. Buren ontfermden zich over de kinderen en later ook over de beide ouders en een zwager van v. d. Berg, die naar buiten waren gekomen. De brand was door den brandweer spoedig gebluscht. Een groot aantal spuiten was uitgerukt, doch de meesten behoefden geen dienst te doen. Een zuinige belooning. Een brievenbesteller te Axel vond een actetasch waarin zich voor een waarde bevond van meer dan f 100.000. De eerlijke vinder zond een telegram aan den eige naar, die elders woonde en ontving als be looning het bedrag van f 1.60 waarvan de seinkosten nog moesten worden afgetrok ken, meldt de „Msb.". Vrij en niet vrij! De beide personen, die te 's-Gravenha- ge gearresteerd waren als verdacht van brandstichting in een perceel aan het Groenewegje, werden door de politie we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. De zedenpolitie vond later echter ter men de menschen toch in bewaring te hou den als verdacht van overtreding van het rendez-vous verbod. Tegen hen is te dezer zake proces-verbaal opgemaakt. Het ouderlijk huis ontvlucht. De politie te Nijmegen heeft aan het station aldaar aangehouden den 20-jarigen J. L., wonende te Amsterdam, die het ouderlijk huis was ontloopen na een be straffing. Hij was aan het station van ver moeidheid neergevallen. Het jongemensch is naar zijn woning teruggebracht. BuitenB. Berichten ONGELUKKEN DE OVERSTROOMING IN DE VER. STATEN. Steeds nieuwe gebieden onder water. De Mississippi is Dinsdagavond, zooals reeds gemeld, onverwachts door den dam bij Millikensend gebroken, waardoor der tigduizend personen uit honderden plaat sen naar het hooger gelegen deel van Delhi moesten vluchten. De nieuwe door braak is de ernstigste, sinds die te Stops Landing. De deskundigen gaven als hun mecning te kennen, dat 30.000 vierkante mijlen aan de 11.000, die thans reeds onder water staan, zullen worden toegevoegd. Toen de doorbraak plaats had, waren er slechts eenige mannen van een patroil- le op den dijk aanwezig. Zij zagen, hoe het water over een breedte van 45 M. over den dijk sloeg. Voordat zij Vicksburg, dat 15 K.M. zuidelijker ligt, konden waarschu wen, „smolt" de dam weg. Terwijl het wa ter door de bres in den dijk het lagere land binnenstroomde, waarschuwden vliegtui gen door middel van strooibiljetten de be woners der omliggende streken voor het dreigende gevaar. Ook telefonisch en telegrafisch werden waarschuwingen gezonden en bij het aan breken van den dag was de geheele bevol king van het bedreigde gebied op de vlucht. Allen waren door de noodlottige tijding verrast omdat men geloofde, dat het ge vaar geweken was. De meeste bewoners hadden dan ook geen maatregelen voor een eventueel© vlucht getroffen, en toen het oogenblik van vluchten was aangebro ken, ontbrak de tijd hiertoe. Voor zoover thans bekend, zijn er bij deze nieuwe doorbraak geen menschen om het leven gekomen, doch velen hebben angstige oogenblikken doorgebracht en in sommige gevallen kon men zich nog slechts op het uiterste moment in veiligheid brengen. Een aanzienlijk deel van het gebied, dat door de nieuwe overstrooming zal worden getroffen, staat reeds onder water ten ge volge van vier doorbraken van de dijken nabij Vidalia. Men verwacht, dat de waterstand bij Tallulah van 1.80 M. tot 3 M. zal stijgen. Baton Rouge, 80 K.M. verder naar het noordwesten, dat nog nooit onder water heeft gestaan, en dat goede diensten be wijst als schuilplaats voor duizenden dak- loozen, is thans ook niet meer veilig. Verder naar het zuiden, langs de Roode en Atchafalaya-rivieren, zijn honderden mannen, waaronder talrijke gevangenen, ingespannen bezig met het versterken der rivierdijken, die op vele plaatsen dreigen door te breken. Dc Roode Rivier, waarin het water lroog

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4