3)e ÊcidócJie (Sou/temt DONDERDAG 5 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5559 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pex week 12.50 per kwartaaL Bii onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post 1 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per rogeF Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. oil NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER. V Ook voor ons. In Noord-Brabant wordt een krachtige, frissche actie gevoerd tegen het ook weer blijkens de jongste verkiezingen in deze Katholieke provincie veld winnend socia lisme. Zoo is er gisteren te Eindhoven een groote vergadering gehouden van ver tegenwoordigers der Katholieke organi saties. Op deze vergadering behan delde prof. Heezemans het onderwerp: „Het socialisme in Noord-Brabant" en mr. G. Mutsaerts sprak over: „De opdracht en de plicht van den R. K. jongen werkgever". Het heeft niet alleen voor Noord-Bra bant nut wat daar gezegd is! Wij willen daarom hier een en ander onder de aandacht brengen van wat naar de meening van de sprekers oorzaak is van den groei van het socialisme in Bra bant. En wat ook de groei van het so cialisme in Holland bevordert. De heer Mutsaers wees er o.m. op, dat onze Katholieke organisaties vaak te wei nig doordrongen zijn van den Katholieken geest; het Katholicisme alleen toonen in do opening en de sluiting der vergaderin gen met den Christelijken groet! Met dr. Witlox acht spr. het de eerste opdracht en eerste plicht, dat wij allen, ieder in zijn eigen organisatie, terugkee- ren naar de vereenigingen in haar jong- sten tijd, toen zij sterk waren in haar verheven doel, krachtig in haar middelen, ontleend aan de Pauselijke leiding. Waunteer wij, zegt spr., die retraite niet maken, welnu, dan wil het spr. voorkomen, dat straks het vergaren van meer goud en zilver, het eenige propaganda-lokmiddel voor onze Roomsche organisaties gaat wor den; dat wij straks inde vereenigingsorga- nen en periodieken met de loupe moeten zoeken, om te ontwaren, dat wij ons in Roomsch milieu bevinden; dat wij straks op de vergaderingen slechts door het ope nings- en sluitingswoord, worden herinnerd aan oen Roomsch bijeen zijn. En komt daar niet bij, zoo ging mr. Mut saers verder, dat, wanneer de organisatie- actie zich beperkt tot de op zich zoo ge rechtvaardigde en prijzenswaardige zorg voor economisch en materieel voordeel der leden, de organisaties van werkgevers en werknemers tegen elkander den strijd zul len aanbinden, om daarin het hoogste re cord te behalen, terwijl daardoor de ge- organiseerden meer en meer de oogen verlangend zullen richten naar respectie velijk den liberalistischen en socialisti- schen korf van materialisme, die nu een maal bloemen van sterkeren geur en kleur vergaart dan die der Roomsche bieden mag? Prof. Heezemans wees op het groote ge vaar van de pers een waarschuwing, die toch ook wel voor Holland op haar plaats is! Och, als we wisten, zeide spr., wat voor een kwaad de z.g. neutrale en anti-gods dienstige pers doet in Noord-Brabant dan liepen alle weidenkenden samen, allen, ka tholiek en niet-katholiek, om raad te schaffen. En ook hield spr. o.m. voor, dat men plaatselijk de werkliedenbond onze R. K. Volksbond moet sterk maken; het verzwakken van dezen bond komt overal ten goede aan het socialisme. Het is spr. opgevallen, dat zoo dikwijls fcet kwijnen van den plaatselijken werk liedenbond gepaard ging met een toene- aiend aantal socialistische stemmen, doch ook omgekeerd, dat een bloeiend vereeni- gingsleven ter plaatse samenging met een fering aantal roode stemmen. Nu weet 8pr. goed dat „post hoc, ergo propter hoc" een sophisme is, maar na zijn ver ier informaties durft hij toch deze con clusie trekken: Een bloeiende arbeiders beweging in Brabant zal gevolgd worden door een vermindereing der socialistische macht, echter ook omgekeerd: als we onze Roomsche arbeidersbeweging neerha len, ze misschien tot den grond toe afbre ien, dan jagen we onze menschen bij hon derden, ja bij duizenden naar het linksche kamp; in die richting gaat dan ook de ïtrijdmethode der socialisten. Het hier geciteerde uit de redevoeringen, voor Brabanders gehouden, mag zeker wel ernstig ook door ons, Hollanders, worden overwogen I BUiTEHLAEaP Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De openingszitting. De eerste redevoeringen. Zooals gemeld is gistermorgen tegen half 12 de economische wereldconferentie te Genève geopend met een redevoering ,Van den vroegeren Belgischen minister president Theunis. In de namiddagzitting bestond er ook ©nder de gedelegeerden en deskundigen slechts betrekkelijk weinig belangstel- fcng voor de redpvoerineen van urofessor Cassel (Zweden), graaf Bonin Longare (Italië Sir Walter Runciman (internatio nale kamer koophandel) en Glimic (Polen) hetgeen den indruk verwekt, dat evenals bij de volkenbondsvergaderingen het wer kelijk belang der conferentie gelegen zal zijn in de besprekingen in de commissies. Theunis heeft verklaard, dat de vermoe delijke einddatum der conferentie 21 Mei zal zijn. De Fransche gedelegeerde Lou- cheur werd op voorstel van Theunis tot eersten vice-president der conferentie ge kozen. Het program der conferentie. Het programma der economische we reldconferentie is in drie deelen te plitson. Het eerste deel behandelt de economische oorzaken van ,de tegenwoordige verstoring van het evenwicht in den handel en de in dustrie, vooral wat den invloed op den wereldvrede betreft. In het tweede deel wordt bijzondere aandacht geschonken aan de handelsbe lemmeringen, waaronder invoer- en uit- vieiMrerboden, tarieven en fiscale maat regelen. De industrieele overeenkomsten, combinaties en kartels vallen onder dit deel. Onder het derde deel vallen landbouw problemen in hun betrekking tot de in dustrieele productie. De aankomst der Sovjet delegatie. De Russische delegatie is gistermiddag om halfzes te Genève gearriveerd. Aan het station wachtten een paar honderd jour nalisten uit alle landen en een groot aan tal nieuwsgierigen de aankomst van den trein af. De Geneefsche politie hhd deri wachtenden evenwel dezelfde poets ge bakken, als indertijd de Duitsche delega tie tegenover de nieuwsgierigen te Lo carno heeft gedaan. De ealonwagen der Russische delegatie, dien de Zwitserscbe Bondsspoorwegen van Bazel af ter be schikking hadden gesteld, liep namelijk leeg het station binnen. Het bleek, dat de spoorwegautoriteiten aan het station Bellevue, 6 K M. vóór Genève, den trein hadden doen stoppen. Den Russische gede legeerden werd daar verzocht in de ge reedstaande auto's plaats te nemen, die hen om halfzes voor het „Hotel d'Angle- terre" afzetten. Voor het hotel had zich een groote menschenmenigte verzameld, die evenwel gemakkelijk op een afstand kon worden geouden. De journalisten, die op grond van hun legitimatie het hotel wilden betreden, werden aan een tamelijk scherpe controle onderworpen. De Russische gedelegeerden verklaar den. dat zij door de Zwitserscbe autoritei ten met alle voorkomendheid waren be handeld; er werd nergens tegen hen ge demonstreerd. De leider der delegatie, Ossinski, is, naar verluidt, voornemens, morgen of overmorgen een groote programrede te houden. Duitschiand Verbod van communistische betogingen. Op den Stahlhelm-dag. De president van politie te Berlijn heeft de communistische betoogingen op 7 en 8 Mei, die als demonstraties tegen den stahl helm-dag op touw waren gezet, verboden. De communisten, die voor die gelegen heid van buiten naar de hoofdstad komen, zullen van de stations niet in optocht door do stad mogen trekken. Frankrijk. De Russische schuld aan Frankrijk. Langzaam vorderen de besprekingen. In de „Paris Soir" publiceert de Sovjet gezant te Parijs, Rakofski, een verklaring over de Fransch-Russische onderhandelin gen in zake de voor-oorlogsche schulden en het verleencn van handelscredieten door Frankrijk aan Rusland. Door de halsstar rige houding der Kussen vorderen deze be sprekingen slechts langzaam, al is de ge zant blijkbaar van meening, dat er voort gang is te bespeuren. Er is namelijk over eenkomst bereikt ten aanzien van de hoog te der annuïteiten door Rusland aan Frankrijk te betalen en omtrent den duur dezer betalingen. Uit Rakofski's verklaring blijkt verder, dat Frankrijk een goed geld naar kwaad geld wil gooien en geen groote geneigdheid vertoont, handelscredieten toe te staan. Daar de buitenlandsche handel van Rus land een staatsmonopolie is, is de Russi sche staat garant voor deze credieten en de gezant is zeer verwonderd, dat Frank rijk dezen borg niet veel vertrouwen schenkt. Italië. Het Glornale d'ltalia onthult weer. Fransch oorlogsmateriaal voor Joegoslavië? Het „Giornale 'dltalia"verneemt uit Fiume, dat een Fransch stoomschip met een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal enkele dagen geleden uit Marseille is aan gekomen in de Joegoslavische haven Sus- sak. Het oorlogsmateriaal is gelost in te- eeowoórdisrheid van een süeciale militaire commissie en werd per specialen trein naar Belgiado gezonden. Gezegd wordt, dat dit oorlogsmateriaal afkomstig is uit een belangrijke Fransche maritieme ba sis. Nog twee schepen, die eveneens oor logsmateriaal bevatten, zijn, naar beweerd wordt, op weg naar genoemde Joegosla vische haven uit Marseille. Marokko De strijd met de Mooren. Een echec van de Spaansche troepen? Onder alle voorbehoud wordt gemeld, dat volgens de bladen de Spaansche troe pen die in de vallei van Tarzoet operee- ren, een échec zouden hebben geleden waardoor twee kolonnes zouden zijn af- Britsch-lndië. Ernstige onlusten te Lahore. Tien dooden, dertig gewonden Na de begrafenis der drie Mohamme danen te Lahore, die Dinsdag bij een straatgevecht gedood gedood zijn, kwam het tot ernstige onlusten tusschen Sikhs en Mohammedanen. Naar gemeld wordt, zijn reeds tien personen gedood en dertig gewond. De autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen voor het handhaven van de orde. Een gestoorde plechtigheid. Een telegram uit Surat meldt, dat een plechtigheid ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der geboorte van Shivaji door Mohammedanen gestoord zou zijn. Deze wierpen steenen naar de Hindoes, die een processie op straat hielden. De politie moest van de vuurwapenen gebruik maken. Een persoon werd gedood en twee China. De twee Tsjangs. Tsjang Tso-lin verbiedt geld te leenen aan Tsjang Ka 1-ajek. Uit Sjanghai w>rdi gemeld, dat Tsjang- Tsolin een ultimatum heeft gezonden aan de Kamer van Koophandel aldaar, waarin hij de Kamer verbiedt om aan Tsjang- Kai-sjek een leening toe te staan van 30 millioen dollar, zooals oorspronkelijk het plan was. De zakenlieden van Sjanghai weten thans niet wat te doen; zij overwe gen echter, dat de strategische positie van Tsjang-Kai-sjek niet zeer sterk is. Amerika De Mexicaanschc regeering houdt opruiming. Tachtig bandieten godood. De Mexicaansche regeering deelt mede, dat tachtig rebellen Maandag gedood zijn, doordien verschillende benden in de pro vincies Guanajuato, Guerrero en Zaca- tecas uit elkander zijn gejaagd of zijn uit geroeid. Een dezer benden was mede ver antwoordelijk voor den aanslag op den passagierstrein. De burgeroorlog in Nicaragua. Een wapenstilstand. Volgens een Reuter-berlcht uit Managua is er tusschen de strijdende partijen in Ni caragua een wapenstistand gesloten van tweemaal 24 uur om het aan generaal Moncada den militairen bevelhebber der liberalen, mogelijk te maken, zich naar Ti- pitana te begeven teneinde daar een onder- boud te hebben met Stimson een ge delegeerde van president Coolidge. Stimson had opdracht gekregen van president Coolidge om in Nicaragua te gaan beproeven, het geschil tusschen de partijen, d. z. de „conservatieven" en de „liberalen" bij te leggen. De wapenstilstand is Dinsdag ingegaan. BINNENLAND HOOGE RAAD VAN ARBEID. Voorontwerp Winkelsluitingswet. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden van de Commissie, welke aan den Raad praeadvies zal uitbrengen om trent voorontwerpen van een Winkelslui tingswet en een Werktijdenbesluit voor winkels: Lid en voorzitter: C- J- Ph. Zaalberg. Leden: Prof. J. D. J. Aengenent; L. Attema (Clir. Middenst. Bond); J. G. Blankert (Ned. Middenst. Bond); B. de Boer (A. N. V.); F. Claes (R. K. Wcrkg. Ver.); Mr. A. M. Engels; A. A. van Ha- mersveld (R. K. Werkl. Ver.); Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar (R. K. Mid denst. Bond); Mr. J. H. de Mol van Ot- terloo; J. Nauta (Chr. Vakverbond); Mej. A. Polak; Th. van Ravesteijn (Verb. Ned. Werkg.); H. Schutjes (N. V. V.); G. J. A. Smit Jr. (N. V. V.) „Ctr." Ontwerp-Ziektewet. Tegemoetkoming aan bezwaren. Hoewel het ontwern-Ziektowet. dat eer lang bij de Tweede Kamer zal worden in gediend, in wezen hetzelfde karakter zal hebben als het indertijd gepubliceerde voorontwerp, zal, naar de „Tel.'' verneemt de minister van Arbeid aan verschillende bezwaren en bedenkingen, welke tijdens de behandeling in den Hoogen Raad van Arbeid en ook daarbuiten zijn geopperd, in meerdere of mindere mate tegemoetko men. Het is evenwel nog niet met zeker heid te zeggen, wanneer het ontwerp zal worden ingediend, wijl het, na de aange brachte wijzigingen waaraan op het oogenblik op het departement gearbeid wordt, nog den Raad van State moet passeeren. Het is wel de bedoeling, het ontwerp nog tijdens dit zittingsjaar aan hangig te maken. De K. L. M. en de particuliere steun. Ver over de drie ton bijoen. Naar wij vernemen heeft de K. L. M. thans ver over de f 300.000 aan particu lieren steun bijeen van de vijf ton, die krachtens de overeenkomst met het Rijk verschaft moet worden, teneinde van do regeeringssubsidie verzekerd te kunnen zijn. Met nog gedane toezeggingen staat het thans zoo goed als vast, dat het ver- eischte half millioen er zal komen. „Tel." OS1DERWBJS Prof. Dr. R. H. Saltet. t Te Montreux is gisterennacht in don ouderdom van 74 jaren overleden prof. dr. R. H. Saltet, oud-hoogleeraar in de ge zondheidsleer en de medische politie aan de universiteit van Amsterdam. Hij werd den 8en Maart 1853 te Amster dam geboren en promoveerde, na eerst in Leiden en in het buitenland te hebben ge studeerd, te Amsterdam tot doctor in de medicijnen, op proefschrift: „Bijdrage tot de kennis van de werking van het arsenic- zuur op den gezonden mensch". In 1890 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam, welke func tie hij in September 1923, wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd moest neerleggen. Daarna vestigde hij zich te Berlijn. Als hygiënist heeft hij vooral groote be kendheid verworven. Vóór zijn professo raat was hij o.m. adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord- Holland en directeur van den gemeentelij ken gezondheidsdienst te Amsterdam. „Msbd." H. Ammerdorffer. t Men schrijft aan „De Tijd": Na een zeer korte ongesteldheid, een blaasontsteking, is in het R. K. St. Elisa beths Gesticht te Alkmaar overleden, de heer H. Ammerdorffer, Hoofd der R. K. School te Ursem en jarenlang voorzitter van do afd. Alkmaar der R. K. Diocesaan- vereeniging. Onder zeer groote belangstel ling vierde hij dit voorjaar zijn gouden jubileum als leerkracht bij het R. K. Bij zonder Onderwijs. In merg en been ka tholiek, bezat hij de gave een uitstekend onderwijzer te zijn, waaraan hij paarde een streng eerlijk karakter, wat hem wel eens in botsing bracht met autoriteiten. Over eenige maanden zou hij den dienst met pensioen gaan verlaten. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Zijn ziel ruste in vrede. LAMP- F.Bi TUIGBOUW Het vetgehalte van niet-volvette kaas. Maatregelen ter voorkoming van ondergehalten. De minister van binnenlandscho zaken en landbouw heeft aan de drie kaascon- trolestations voor niet-volvette kaas go- schreven, dat hem is medegedeeld, dat het meer en meer voorkomt, dat zeer jonge kaas met een hoog vochtgehalte in den handel wordt gebracht, waardoor het ge vaar ontstaat, dat do rijpe kaas een te laag vetgehalte vertoont en dus niet aan de garantie zal voldoen. Het is toch voldoende bekend, dat in de zeer jonge kaas, nog geen drie weken oud, de verdeeling van het zoutgehalte zeer onvolledig is, zoodat boormonsters uit dergelijke kaas als regel een hooger vet gehalte aanwijzen dan boormonsters, la ter uit de oudere kaas genomen. Hierbij kunnen zich vrij aanzienlijke verschillen voordoen. De minister acht dit een ernsti ge bedreiging van den goeden naam van onze kaascontrole, waarvan onze kaasox- port tenslotte de nadeeligo gevolgen zou kunnen ondervinden. Onder deze omstandigheden, waarbij nog in aanmerking is te nemen het toene mend verwerken van gepasteuriseerde kaasmelk, waardoor bet gehalte aan eiwit- achtigen stoffen cn aan vocht wordt ver hoogd, komt het ten minste raadzaam voor, dat ook van regeeringswege do noo- dige voorzorgen worden genomen, ten ein de ondergehalte te voorkomen. In verband hiermede heeft de minister aan de in de stations voorkomende bepa- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De eerste dag van de economische we reldconferentie te Genève. In Nicaragua hebben de strijdende par* tijen een wapenstilstand gesloten. Door een paar nieuwe dijkdoorbraken Ie de overstrooming van de Mississippi weer uitgebreid. (Buitenl. Berichten, ,2de blad). BINNENLAND. Actie tegen het rapport van de Staats commissie voor den Radio-Omroep. (Uit de Radio-Wereld, 2de blad). De zaak van de Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. (Financicta en Oecono- mie, 2de blad). De samenstelling van da Commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, welke ad vies zal uitbrengen over het wets-ontwerp inzake Winkelsluiting. (1ste blad). LEIDEN. B; cn W. stellen voor het percentage H. O. te handhaven. (1ste blad). OMGEVING. Mishandeling met doodelijken afloop fa Noordwijkerhout voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. (Rechtszaken, 2de blad;. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. (lste blad). ling betreffende de z.g. interne grens voor het vetgehalte in jonge kaas officieel© sanctie verleend en zullen aangeslotenen er dus voor hebben zorg te dragen, dat het vetgehalte in de droge stof der kaas bin nen 3 weken na den dag van bereiding ton minste 2 pet. meer bedraagt dan het rijks- mcrlc op de kaas aangeeft. UIT DE OMGEVING. LISSE. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De uitslag van do gisteren gehouden stemming is als volgt: Liberale partij, 194 stemmen, ver deeld als volgt: H. Ph. Sobels 142 st-, E. van Slogteren 9, J. v. d. Mcij Gz. 17, J. M. van Til 18 en D. Blok 8. Staatkundig Ger. Partij, 235 stemmen, verdeeld als volgt: G. Tromp 222, K. Slootweg 1, J. Kooyman 2, C. J. Segers 9, J. Mijnders O, B. Ahbink 1, R. Kath. Staatspartij, 1491 stemmen, verdeeld als volgt: J. Pijnacker 1414, P. Warmerdam 40, A. H. Schrama 2, iG. Langeveld 2, G. Schrama 5, L. Onderwa ter 6, A. Th. van Kesteren 13, P. Romijn PiZ. 1, H. van der Vlugt Mz. G. Vree burg O, J. Rotteveel 4, L. G. Êlforing O, 5. F. Barnhoorn 2, F. N. A. Beyssens 2. Ghr. Hist, en Anti-Rev. Partij, 726 stemmen, verdeeld als volgt: A. Verduyn Jr. 405, J. P. Segers 272, J. Kuipers 22, J. Noorlandt G, Gerrit van Parijs 11, L. Algeron 3, J .Morbus 1, W. Polman O, G. van der Bent 0, G. Vermeer O, J. Pot man 1, J. G. Zaneveld 1, H. Marceille 2, H. v. Voorst Gz. O, G. van Parijs 1, J. do VreedeO, G. van Nieuwkoop O, W. Krös- schell 1. Totaal uitgebracht 2707 stemmen; van onwaarde 61 st.; aantal geldige stemmen 264G. De kiesdeeler was 203 7/13. lie nieuwe Raad zal als volgt zijn sa mengesteld: 7 KatjiQlieken en wel J. Pijnacker (aftr.); P. Warmerdam (aftr.), A. H. Schrama (aftr.), G. Langeveld (aftr.), G. Schrama (aftr.), L. Onderwa ter (aftr.) en A. Th. van Kesteren. Het aftredend lid M. v. d. Lans was niet gecandideerd. Ghr. Hist. 2 leden en wol A. Verduijn Jr. (aftr.) en J. Kuipers (aftr.) Auti-Rev. 2 leden J. P. Segers (aftr.), en J. Noorlandt. Het aftredend lid L. Algera is niet herkozen. Staajk. Gr. 1 lid G. Tromp (aftr.) en Liberalen 1 lid H. Ph. Sobels (aftr.) De verhouding der partijen is dezelfdo gebleven. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De uitslag van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezing is als- volgt: Stemdistrict I (Raadhuis): lijst I (R. Kath.), uitgebracht 626 slemmon, verdeeld als volgt: P. J. Warmerdam Hz. 523, W. Th. Langeveld 6, E. Oosldam Jacz. 5, Jac. Geerlings 1, E. Oostdam llz. 7, L. M. van Noort 9, A. H. van Noort 18, G. van der Klauw Ghrz. 4, J. W. van Parra 10, P. P. Verdogaal 28, G. J. Ruig- rok 1, N. H. de Klerk 1, J. van der Voet 6, L. van Hensbergen 7 en. J. P. War* merdam P.Mz. 0. Lijst II (Chr. Hist.) uitgebracht 179 stemmen, verdeeld als volgt: Jan Hugo Jlir. Gevers 129, J. Passchier 21, M. B. Schroder 5, P. Reijneveld 4, J. Bouw* meester 13, A. J. Koudija 1, J- Wasse naar 0, W. J. Guldemond 0, J. Padding 1 en Joh. van Dijk Rz. 1. Stemdistrict II (Zilk). Lijst I

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1