KEZODOEN MEDEOEELINB UW IONSEUFECTIE Ijl INGEZONDEN MEOEOEELING Ned. R.-K. Huisvestings-Comitc. Ken algem-ecne vergadering. Men zendt ons het volgende commu nique: De algemecne vergadering van Kring- afgeaard igden, welke te 's-Hcrtogen- bosch we i d gehouden, werd geleid door den voorzitter, den HoogEerw. lieer Mgr. G G Prinsen, die tot do afgevaardigden, uit alle déden van het land naar Den Bosch gekomen, een Hartelijk welkomst woord sprak en vervolgens do verliezen memoreerde, c«.ic verscheidene Kringen door het overlijden van zeer verdienste lijke leden geleden hebben. Daarna hadden uitvoerige besprekingen plaats naar aanleiding van het jaarver slag en het financieel verslag, welke na beantwoording der sprekers door den sa mensteller, den heer J. Pastoor, werden goedgekeurd. De aftredende leden van bet hoofdbe stuur, de lu eren dr. L. Deckers, F. No- yons en J. Pastoor, werden bij acclamatie herkozen. Eenige afdeelingen drongen aan op meer medezeggingschap der afdeelingen door opname van haar vertegenwoordi gers in liet hoofdbestuur, waarin thans in hoofdzaak z'.tii.p nebben vertegen- woordigejs van landelijke organisaties op verschillmd gebied. Men achtte het van groot gewicht da! in het hoofdbestuur vooral zitting hebben personen, die blijk hebben gegeven van het practisch werk der kinderuitzending volkomen op de hoogte te zijn. Van een dergelijke verte genwoordiging in het hoofdbestuur ver wachtte niCQ ook een nauwer contact en een hetere voeling tusschen bestuur en Kringafdeelingen, die in tal van gevallen, waarvan er eenige werden gedemon streerd, liet werk der Stichting zal ten goede komen. Van de zijde van liet dage lijkse!) bestuur werd do gemotiveerdheid dezer wenscheil niet ontkend on, waar de Statuten elke besluursuilhreiding toe slaan voor zoover betreft de door de Kringafdeelingen te benoemen leden de vertegenwoordigers der organisaties worden door deze bonden zelf aangewe zen werd door het bestuur toegezegd dat, mot het oog op het zeer groot aantal Kringafdeeliingen in hot land, overwou gen zal worden op welke wijze het best aaa do wenschen is tegemoet te komen. Desnoods kan dan in een tusschentijds te houden algemeene vergadering, die ook om andere reden wel noodzakelijk kan worden, tol uitbreiding van het hoofdbe stuur worden overgegaan. Eene Kiwestie van inter-organisatori- schen aard met Amsterdam, waarvan do oplossing voor de Stichting als zoodanig avn zeer groot gewicht is, was aanleiding tot het vragen van tal van inlichtingen en het ui (spreken van verschillende meenin- gen. De voorzitter der studiecommissie, die tot taak had een oplossing in dezo kwestie te vinden, doch die daarin niet geslaagd was, lichtte het geheele ver loop der zaak toe, die daarbij naar vo ren bracht waarom de kwestie met Am sterdam er ten slotte een geworden was met het Bisdom Haarlem, zooals ook in het rapport der studiecommissie is ver meld. Ter vergadering bleek dat verschil lende kringen deze mededeejing hadden opgevat in dien zin, dat het cone kwes tie zou zijn geworden met de afdeelingen in het Bisdom Haarlem, waartegen vooral de kringen uit genoemd Bisdom met klem opkwamen. De heer Pastoor lichtte toe, dat hij geenszins de afdeelingen bad be doeld en verklaarde er zich slechts over te kunnen verheugen dal do Haarlcm- afJeclingcn, ter vergadering aanwezig, een zevental waaronder zeer voorname het standpunt van Den Bosch bleken te deelen. Eenstemmig was do vergadering van oordeel, dat de eenheid behouden moest blijven in het belang der Kath. kinderuitzending, terwijl do overtuiging werd uitgesproken, dat de gegeven voor lichting van eene zijde niet in alle deelen juist is geweest. Do aanwezigo 7 Haar- Jemsche afdeelingen namen het initiatief tot het bijeenroepen eener vergadering van alle Haarlemsche Kringafdeelingen op Zondag 8 Mei a.s. in Den Haag, namens hen uit te schrijven door den Kring Rot terdam en waarop ook bet hoofdbestuur zal worden uitgenoodigd, op welke verga dering do kwestie nader zal behandeld worden, waarna een afvaardiging het re sultaat daarvan aan den Bisschop van Haarlem zal gaan mededeelen. Het door het bestuur gedane voorstel om in hel geheele land een inzameling te houden ten behoeve van het Nederland- sche zwakke kind, in het bijzonder ook de veenkindcren, werd aangenomen. Be paald werd dat die inzameling overal zooveel mogelijk in Juni zal plaats heb ben, doch in ieder geval vóór September De algemecne leiding werd opgedragen aan het Centraal Bureau. Nadat ook de financieele regeling der uitzending van kinderen en nog eenige zaken behandeld waren, waarbij o.a de grooto onvoldaanheid van verschillen de afdeelingen tot uiting kwam over het door de „Centrale Commissie voor Uit zending van Kinderen naar buiten" aan liet Comité toegemeten aantal uit te zon den Katli. kinderen werden vanuit de vergadering inüch'/ngen gevraagd onv treut de gestaakte Hongaarsche kindcr- actie en de actie van het nieuw opgerichte comité. De heer Pastoor gaf daarop een uit voerige aanvulling van wat hij reeds om standig in het jaarverslag bad neerge schreven over die minder aangename kwes tie, met het resultaat dat de vergadering unaniem de houding van het bestuur in deze goedkeurde. Door dr. P. van der Heijden, medisch inspecteur der Stichting, werd niedcdcc- ling gedaan omtrent de voorbereiding dier inspectie en het daaromtrent met dr. Heij- raans te Amsterdam gepleegd overleg, waarna de ontworpen plannen werden goedgekeurd. De burgemeester van Mogen bracht nan het slot der vergadering dank en hul de aan het R.-K Huisvestingscomité voor \v.it hel in den tijd van den watersnood heeft gedaan speciaal aan den directeur don lieer Jos. van Mackelenbergh, met Ituon men 't meest in contact kwam, ter wijl do voorzitter voor de pauze reeds een hartelijk dankwoord had gesproken tot den heer J. Pastoor, voor het werk dat door hem voor den watersnood was verricht en da', zoo keurig is beschreven geworden in het door hem samengestelde boek over de hulpvoriec-mng. Huldiging van Dr. J. Th. de Visser. Minister Lambooy reikt hem het Mobilisatiekruis uit. In de groole zaal van den Dierentuin hoeft gisteravond do Landstormcommissie 's-Gravenliage vergaderd, in hoofdzaak om aan Dr. J. Th. de Visser als oud-veld prediker in algcmcenen dienst het mobili satiekruis uit te reiken. De voorzitter van de Nationale Lantl- stormcoramLssie, de generaal-majoor tit. b. d. L. F. Duymaer van Twis, heette al len welkom, in het bijzonder minister Lambooy, do oud-ministers dr. de Vis ser en J. J. C. van Dijk, generaal Snij ders en generaal van Terwisga. De Haghe-Sangers, die de samenkomst al geopend hadden met het statige Wil helmus, zongen nu nog Morgenlied. Daarna betrad minister Lambooy het podium. Hij legde bizondere getuigenis af van zijn belangstelling voor den Land storm. Als de Landstorm zich handhaaft op het peil van nu, is elke revolutie van te voren onderdrukt. Want op het eerste alarm grijpen 50.000 brave Nederlanders naar de wapens. Toen generaal van Terwisga, zoo ver volgde de minister, bet initiatief nam lot oprichting van den Bond Het' Mobilisatie- kruis, stonden velen sceptisch tegenover dezo actie. Maar do initiatiefnemers ble ken een goed inzicht te hebben. Buizon den stellen liet kruis op prijs. Daarom wekte spr. alle oud-gemobiliseerden op om lid te worden. Ik zeg dit alles, aldus de minister, om nogmaals uil te laten ko men, welk een schoone decoratie het Mo bilisatiekruis is. Tegenover deze decoratie staat nu dr. de Visser. Hij was de gees telijke verzorger van Leger cn Vloot. Het instituut van Wcermachtgccstelijke is in gesteld tijdens de Mobilisatie. Dr. de Vis ser was dus een van de pioniers. Hij werd pionier op een leeftijd dat anderen gaan rusten. Dr. do Visser verrichtte zijn moeilijke taak uitstekend, zóó goed, dat het zaad der revolutie verstikte. De mi nister hoopte, dat dr. de Visser nog vele jaren met trots aan die moeilijke jaren zou terugdenken. Daarna spelde hij hem het kruis op de borst. (Luid applaus). De heer J. M. Krijger Jr. vereerde me vrouw do Visser een mooien ruiker van seringen en rozen, en Die Haghesangers zetten het Jubilate in. Dr. de Visser dankte den mihistCT. Het begin van zijn veldpredikersloopbaan, zoido hij, was een stuk tragiek, omdat hij de plaats innam van wijlen Ds. A. S. Talma, den man die in 1914 naar den mi nister ging om te pleiten voor do geeste lijke verzorging van onze gemobiliseerd en en zich zelf beschikbaar stelde voor dat moeilijke werk. Destijds was ds. Talma al niet meer zoo sterk. Ik verzoek U, vervolgde dr. de Visser, zijn nagedachtenis te eeren door U van Uw zetels te verheffen. Daarna dankte dr. de Visser den oud-opperbevelhebber generaal Snijders voor zijn hulp en mede werking. Spontaan stemde de vergadering in met een „Lang leve generaal Snijders". Do heer Duymaer van Twist lag daarna' oen huidetelegram van generaal Muller Massis voor. De heer J. M. Krijger Jr. reikte ver volgens do prijzen uit die de Haagsehe Landslormers bij schietwedstrijden heb ben behaald, nadat hij een warme verde diging van het Landstorminstituut ten beste gegeven had. Na de pauze heeft de oud-minister van Oorlog, de heer J. J. C. van Dijk, nog een kort woord gesproken. Generaal Duymaer van Twist heeft ten slotte met een enkel woord do samen komst gesloten. Do verschillende, toespraken worden af gewisseld door hel zingen van Die Hagho SanghcTS, onder leiding van den direc teur, den heer Hubert Cuypers. Na den watersnood. Eon monument ter herinnering van het bezoek van do Koningin cn den Prins. In do buurschap Alverna (Wychcn) wordt tegen het einde van dozo maand een monument onthuld ter herinnering aan het bezoek van de Koningin en den Prins aan deze gemeente in do dagen van den watersnood. Het zal een 31 M hooge zuil van Beiersch graniet zijn. SPQ/ST, VOETBAL. A.S.C.—A.D.O. Voor den wedstrijd tegen A.D.O. Zon dag a.s. is het A.S.CV-elftal als volgt sa mengesteld (v.r.n.l.): Wamstekcr Jr., doel Wamsteker Sr. en Josson, achter Bliek, Wassenaar en Vreeken, midden Kiehl, Janssen, Goslings, Meyer en Ste- phanus, voor. Reserves zijn: Van dei- Meer, Hegenbarth, Noor, Van der Mark. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Aan de R. K. Handels-, Kantcer- cn Winkelbedienden, te Leiden. De jaarvergadering van onzen Bond, die morgenavond, Donderdag, in Hotel Rijn land, Steenstraat wordt gehouden, geeft ens aanleiding ons langs dezen weg te richten lot allen, die werkzaam zijn op een kantoor, in den handel of in. een win kel. Op de eerste plaats tot do leden van on zen liond een woord van aansporing en opwekking om deze vergadering, waarin eenige zeer belangrijke punten behandeld zullen worden, hij te wonen. Wil onze ver- eeniging werkelijk datgene prestoeren, wat men redelijkerwijze van haar mag ver- Wij brengen een schitterende col- jectie JONGENS ZOMER TRICOT, in nieuwe gemeleerde kleuren: Beige, Bleu, Bois de Rose en Jade. Jongenstrui met Jacquard o in i rand en das. leeftijd 4 jaar G.IU Stijging per maat 30 ct. Jongenspakjes met koordslui- tlng en gestreepte kraag en qor manchetten, leeftijd 4 jaar I Stijging per maat 25 ct. Jaspé Jongenspakje, in fijne tinten, met geblokte kraag en nnr manchetten, leeftijd 4 jaar Stijging per maat 50 ct. Zie onze Etalages. Vrij entrée - Vrij entrée wachten, dan is daartoe toch zeker de volle medewerking van alle leden noodza kelijk. Wij weten, dat niet elkeen zich met een bestuursfunctie of anderszins kan belasten, maar het minste, wat wij toch van elkeen mogen verwachten, is een be wijs van belangstelling in en medeleven met het werken van onzen bond. Dat be wijs zien wij o.a. in het trouw bezoeken der vergaderingen en daarom: thans allen present! Tot de nict-leden do vraag: acht gij U, ondanks de aansporingen onzer kerkelijke overlieden, ondanks het zoo noodzakelijke van principiëole, dit is voor U van Katho liek organisatie, ondanks het algemeene en persoonlijke belang, dat in organisatie •gelegen is, acht gij U ondanks dit alles toch nog verantwoord, indien gij buiten de voor U bestemde organisatie blijft Tracht deze vraag eens objectief te beant woorden d. w. z. zonder den invloed van persoonlijke voorkeur of betweterij, en wij zijn er van overtuigd, uw antwoord zal ontkennend moeten luiden. Wij gelooven dan ook slechts één reden te mogen aan voeren ter verklaring van het feit, dat gij U nog niet in onzen bond georgani seerd hebt en die reden is: onbekendheid roet onze vereeniging. Welnu, thans is er voor U de gelegenheid, om eens iets meer van haar te weten te komen, en wij noo- Cigen U flaarom uit, tot bijwoning der vergadering op morgenavond. Voor alle R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden luidt dus thans het parool: Donderdagavond naar de ver gadering in Hotel Rijnland, aanvang half negen! Het bestuur van de afd. Leiden v. d. Nederl. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor-, cn Winkelbedienden „St. Franeiscus van Assisië". STADSNIEUWS „GELOOF EN WETENSCHAP." Fra Angelico. Een zeer interessanto voordracht met lichtbeelden. Voor „Geloof cn Wetenschap" hield gis teravond prof. dr. Gerard Brom een redo met lichtbeelden over fra Angelico. Zon der inleiding begon de spreker zijn be schouwingen bij het eerste lichtbeeld, do bekende reidans der Dominicaner-paters in het paradijs. Wij gaan regelrecht don he mel in, aldus spr. Fra Angelico heeft zijn naam Engelachtige verkregen door het schilderen der liemelsche sferen. In zijn werk is iets verrukts, wat boven alles in de kunst uitsteekt. Niet steeds in aesfche- tische, vormelijke waardeering, maar er zit altijd- iets betoovcrends in. De zwaar- sombere Michel-Angelo getuigde daarvan en do geleerde Burkhardt zeide, dat iemand, die niet houdt van fra Angelico, evenmin verstand kan hebben van klas sieke kunst. Fra Angelico stelt het hemelsch para dijs niet abstract voor, als een statig rijtje heiligen, die zich zitten te vervelen, maar verplant den hemel in een wei met bloe men. Ook onze 10e ccuwsche Lucas van Leyden heeft dat gedaan, maar hoe veel minder teergevoelig. Bij Beate Angelico is het bovennatuurlijke nooit iets tegenna tuurlijks; dc extase beeldde hij uit, niet in kramptrekkingen, maar in rust. Daarna vertoonde spr. de zoo mogelijk nóg bekender twaalf musieeerendc enge len, in een gebogen lijst rondom een al taarpaneel geschilderd. Door slechte re producties op een achtergrond van goed koop goud dreigen deze beelden tegen tc slaan. Hoo schoon zijn zij in werkelijk heid. Tweo beroemde dominees, Busken Huet en Allard Pierson, hebben, beiden aan het einde van hun leven gekomen, gezegd diep onder den indruk te zijn van die kunstwerken. Busken Huet, dc twijfe laar, zei het treffend en in zijn mond klinkt liet zoo tragisch wie voor die engelen staat, heeft het gevoel het Chris tendom nooit gekend te hebben. Zwevende boven do aarde is die troui- pottecreiulc engel dat slanke, dat ranke, nog geaccentueerd door smalle vleugels cn wapperende liuten een opgaan boven do aarde. In ccn tijd, dat vooral dc spie ren en dc beenderen goed geschilderd werden, gaf fra Angelico dezo geestelijke kunst. Spr. vergeleek het verschil tusschen zijn kunst en die van de Renaissance met het verschil tusschen Gregoriaansclic en gefigureerde muziek. De Grcgoriaansche muziek maakt zich los van de maat, heeft dat vrije, dat zwevende, waarnaar Schu mann zoon heimweh had. Toch zijn Angelico's schilderijen vrij van valsche gevoeligheid. Michel Angelo zei van hem: hij heeft in' den hemel moeten zien om zulke engelen te schilderen. Hij waagt zich niet in eigenlijk pathos; deze engelen zijn werkelijk geesten, geen pa ges, zooals in do Renaissance, waar. do sluier-gewaden dienen om het lichaam niet te bedekken en de engelen dikwijls door vrouwen werden voorgesteld. Fra Angelico's engelen zijn bovengeslachtelijk, zooals er geschreven staat: in den hemel zal geen onderscheid zijn tusschen man en vrouw. Niemand kan dat definieeren. Zijn engelen aarden cenigszins naar dc zacht heid en eerbied van do vrouw, maar heb ben toch niets verwijfds. In een geheel andere stemming brachten de volgende afbeeldingen: de graflegging van Christus. Hoe zou do jonge Raphael zoo iets heel anders hebben weergegeven. Gewoond in hetzelfde Florence, niet zoo heel lang daarna, bezat hij een geheel an deren geest. Bij hem is elke deelnemer aan do handeling poseur, dio zijn deelneming toont in het lijden van den Heiland. Bij fra Angelico vergeet olke figuur zichzelf om geheel op te gaan in het lijden. Wat hierbij vooral zoo treft, is de uitdrukking van de nederigheid. Do trots op iemands gelaat, in iemands houding kan men uit beelden, maar niet de nederigheid, die zich verbergt. Dat is juist zijn geheim: dat hij de ziel, het onzichtbare weet weer te geven. In dezo Kruisafnemingen ia bui tengewoon veel traditio verwerkt-, zijn geen beelden gebruikt, die het volk niet kent, opdat het veile, nieuwsgierig, niet zal worden afgeleid. Evenwel heeft do schilder-monnik in zijn werk toch zijn persoonlijkheid gedrukt. Bij deze schildering staat ook afgebeeld en het komt herhaaldelijk voor de ordestichter St. Dominicus, dertien eeuwen na Christus gestorven. In de mid deleeuwen was dat gewoon. Deze ge beurtenis speelt zich af in het Nieuwe Testament, in Christus' Kerk, waartoe ook wij allen behooren. Met een groot woord zou spr. dit willen noemen: het supra-his- torische. De gewijde historie bezit een eeuwige actualiteit, zooals de Kerk het uitdrukt in haar liturgie b.v. op Kerst morgen: heden werd geboren. Een ander lichtbeeld stelde voor Petrus Martyr, met de gapende schedelwond en de stille vinger op den mond een tym- pan boven den ingang der kloosterkerk, welsprekend uitdrukkend: „Silentium", zwijg nu. Van fra Angelico is deze verma nende en toch niet verwijtende heilige ccn der ontroerendste werken. Wij denken bij zijn naam steeds aan huppelende engelen, maar hij zou geen kunstenaar zijn ge weest, indien hij zich niet in de werkelijk heid wist te verplaatsen. In Italië is telkens cn telkens een kloos terhof, een cortile, de plaats waar men het meest; onder den indruk komt. Het vierkante binnenplein, omsloten door rhytmische zuilen en in 't midden zoo- als in fra Angelico's klooster een scha duwende ced.er, bindt to samen: natuur, kunst en godsdienst. Een harmonie, zoo als wel in geen land ter wereld zóó te vin den is. In Angelico's klooster, van San Marco, te Florence, zijn thans al zijn werken, wat de pancelen betreft,samengebracht in hun eigen milieu. Van de talrijke fresco-schil deringen op de muren toonde spr. eerst de Kruisiging in de kapittelzaal, met do „su- pra-historischo" uitbeelding van tal van heiligen, zooals Laurent-ius en Cosmas on Damianus, de beschermheiligen van den schenker en van het huis der Medici. Op deze schildering kwam ook een prachtige figuur voor van St. Franeiscus den hei lige, die na Maria, het meest in de kunst is afgebeeld. Na de pauze heeft prof. Brom ons „in meer dan één zin naar boven gevoerd". Op het dormitorium onder de eenvoudige dak stoel heeft fra Angelico in iedere cel een fresco geschilderd. Het is een gelukkige schuld, aldus spr., dat het klooster gesae- culariseerd is; het is nu open voor ieder een, ook voor het vrouwelijk geslacht. Zijn werk, geschapen in de verborgenheid van het klooster, door een mensch die de we reld was ontvlucht-, wordt nu door de we reld achterna geloopen en zoo krijgen velen, die anders nooit het evangelie hoo- ren, het evangelie thans gepreekt vanaf de muren. Tegenover de trap treft onmiddellijk de „Boodschap des Engels", en een opschrift vermaant iedereen, hier niet voorbij tc gaan zonder een „Ave" tc bidden. Ook in dit fresco wordt do tijd overspannen: Ga- briël brengt de Blijde Boodschap in een gedeelte van den kloosterhof, door Miehe- lozzo voor San Mareo gebouwd. Als een vogel op een tak, zoo eenvoudig zit Ma ria in stille samenspraak naar den engel voorovergebogen, als ccn duif, zooals het Hooglied zingt. Verheven is de voorstelling van de Ge daanteverwisseling op de Thabor, dc over- groote, bovenmenschelijke witte figuur van den Zaligmaker. Het bizondere van fra Angelico's opvatting is, dat de volle na druk wordt gelegd op liet goddelijke, het wonderbare. Op schilderingen van ande ren, is, ófwel het dramatische gelegd het schrikken der apostelen, ófwel het technische weergegeven in het zweven van den Verlosser. Een ander fresco: De Bespotting van Christus. Dc middeleeuwschc Germanen hebben deze tragedie in alle rauwheid en bloederigheid uitgebeeld. Fra Angelico legt meer den nadruk op het geestelijk lij den een diepere opvatting, die bij ons ook thans nog weinig tot uiting komt. Spr. verwees naar de ontroerende preek van kardinaal Newman „The mental sufferings of Our Lord". Fra Angelico heeft het aan grijpend wecrgcgeveiïV dc beulen zijn geen wreedaards, doch werktuigen en slechts aangeduid: door een spuwenden mond, een stole, waaraan handen. Dat is ontzaggelijk diep gedacht: dc wonden van den Chris- Katholieke AgcnCa LEIDEN. Donderdag R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, en Winkelbedienden! Hotel Rijnland, SteenstraaL aan vang half negen. Vrijdag. Propagandaclub, R-.K. Volks bond, spocdeischen vergadering (Meifeest), Bondsgebouw, 8 uur. Algemeene Agecreeaa LEIDEN. De avond-, nacht- on Zandagdicnst der apotheken wordt van Maandag 2 tol en met Zondag 8 Mei a.s. waargenomen door de apotheek van den heer \V Peile, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. tus zijn do zonden van de menschen, zoo treffend ook gegeven in dc Matlhilus-pas- sion: „Weissage, weissage, wer dich selling?" waarna de koraal invalt: „Ich bin's, ieh sollte büszen." Op deze fresco zit Christus in een lang gewaad, breed uitge plooid en gedrapeerd, als de bespotte ko ning: mair: als koning en... hij ziet dooi de blinddoek heen; hij ziet alles. Dc zon daren behoeven niet te vragen: wie heeft u geslagen 1 Hij weet 't. De Kroning van Maria een voorstel ling waar fra Angelico zijn hart aan gaf. Op paneolen in het klooster heeft hij het geschilderd op een gouden, in het Louvre op een azuren achtergrond, het fresco is gehouden in het blanke van do hemelsfe ren. Een afbeelding tegelijk zoo vertrou welijk en zoo verheven: do blonde Chris tus, de kroon houdend boven het gebogen hoofd van Maria. Het Laatste Avondmaal, hier: de Eerste H. Communie in de sobere zaal van heb San Marco-klooster met doorkijk in den binnenhof. Hier een wisselwerking tus schen eeredienst en kerkelijke kunst. De kunst, de eeredienst verrijkend, haalt haar voedsel uit den eeredienst. Daarom zal de kerkelijke kunst meer aan haar wezen be antwoorden naarmate men zich meer gaat verdiepen in het wezen van den eere dienst. In dit fresco o.m. toon! fia Angelico zich de kunstenaas van het Nieuwe Testa ment. Michel Angelo, de geweldige, de donkere, do diepe is meer verwant aan het Oude, Angelico met zijn vreugde, vrede cn klaarheid meer aan het Nieuwe; hij heeft zelfs nooit een Oud-Tc9tamentisch tafreel uitgebeeld. Op dit Laatste Avandmaal moet men zoeken naar Judas een groot ver schil met zijn tijdgenooten, die den verra der alleen, midden voor de tafel, zetten. Maria is erbij tegenwoordig, net is de Communie van eiken dag van eiken Chris ten. Daarna vertoonde spr. een zijluik met een rei van engelen en heiligen, die in sier lijke zwenkingen omhoog-dansen ge schilderd met do onbedorvenheid van een kinderoog. Angelico heeft eens een soort prcni.cn-, bijbel op een paneel saamgebracht en een tafreel daarvan vertoonde spr. „Dc Vlucht naar Egypte", geschilderd in een vereenvoudiging als juist onze dagen zoe ken maar bij hem zonder gekunsteld heid en zonder iets op te offeren van den vorm. Ondanks do vereenvoudiging her kent iedereen het landschap met dc stijve cypressen als Italiaansch. Ook heden wordt vereenvoudigd, maar onze tijd is nu eenmaal belast met een opzettelijkheid en bewustheid, ja, een overbewustheid, waardoor die vereenvoudiging niet roccr is van een spontanëitcit als in de midden eeuwen In Florence zijn verreweg de meeste werken van fra Angelico; enkele muur schilderingen zijn er ook in hel Valieaan in dc kapel van Nicolaas V, waarvan prof. Brom o.a. vertoonde St. Bonaventu- ra, de peinzende mysticus en St. Lamen ting, kerkschatten verdeelend, met vlam men op zijn dalmatiek. Andere renais sances chiiders plaatsen de heiligen op voetstukken en tronen, profaneeren ze tob antieke hcröen; fra Angelico plaatst St. Laurens in eenvoud en deemoed onder do renaissance deur van ccn kerk zonder pose," zonder gebaar. Een hciligo heeft hier heiligen voorge steld. Fra Angelico is niet heilig door vorm van proces, maar door de traditie. Door dit attribuut staat hij geheel eenig in do kunst. In zijn heiligheid, besloot spr., ligt de oorsprong, do bron, waardoor zijn werk het beste werd gekenmerkt. Do waarn. voorzitter, de heer Th. Flecr- kamp, die de spreker ook had ingeleid, dankte hij mocht ongetwijfeld verzeke ren: namens allo aanwezigen voor zijn met groote gespannen aandacht gevolgde voordracht en zijn schitterende lichtbeel den. 't Is een avond geweest, waarop alle allo aanwezigen veel hebben genoten. Do voorzitter zeidc, dat door samen loop van omstandigheden verhindering vau sprekers G. en \V. dit seizoen maar vier avonden heeft kunnen geven. Hij kan echter verzekeren, dat^ daar nu ook de kas iu goeden staat verkeert, het volgend seizoen meerdere interessante avonden zullen worden geboden. Pref. Keesom te Rome. Men schrijft uit Rome aan do „Msbil": Zaterdagavond had in de groote ati&i der pauselijke cancellcvia dc reeds aan gekondigde lezing plaats van prof. Kcesosn

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2