WOENSDAG 4 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5558 e £cicbelve (Sou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bn onze Agenten 20 cent per we)k 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ifl voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlSn 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bel z dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertenllën, van ten hoogst. 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop eu verkoop 10.50. V Het Koningschap. De Nederlanders zijn „nuchter", wordt er gezegd. En wij schamen ons voor deze kwalifi catie geenszins; de nuchteren staan onder ons. nuchteren, over het algemeen heel goed aangeschreven. Vandaar dan ook het nuchter willen schijnen! En dan wordt van die eigenschap een caricatuur gegeven, ongeveer zooals iemand, die zich nederig wil aanstellen, het omgekeerde van de nederigheid te zien geeft! Wij gelooven, dat bij sommige^ Neder landers het nuchter willen schijnen de oorzaak is van die zekere onverschillig heid, welke zij aan den dag leggen opzichte van het koningschap. Zij zijn niet tegen het koningschap, om dat 't er nu eenmaal is, maar gevoelen er toch ook niets voor doen althans zoo eD zeggen, dat 't hun onverschillig is, of er is een koning (of koningin) of een pre sident. Maarlaten dezulken zich nu juist niet door een zeker onberedeneerd gevoel (meesleepen, inplaats dat zij werkelijk 'nuchter over de zaak nadenken? Bij eenig nadenken moet men toch, dunkt ons, onmiddellijk inzien, dat een groot verschil tusschen koning en presi dent o. m. hierin ligt. dat een presidents verkiezing telkens resultaat is van politie- ken strijd en wellicht ook van politiek ge ls noei, en dat een jacht om den presidents zetel te verkrijgen en te behouden hèèl veel kwaads in een Staat kan aanrichten. Gelukkig de Staat, waarin het koning schap de regeeringsvorm is èn dat koning schap waardige dragers heeft. De waardigheid van de draagster van het hoogste gezag in ons land, is dezer dagen weer 'ns schoon naar buiten uitge straald in de rede, die H. M. de Koningin heeft gehouden op den 18den verjaardag van Prinses Juliana. Wij nemen hier met instemming over ■wat „De Volkstrant" van de bedoelde rede zegt: Deze woorden zijn mooi en wijs Mooi: de koningin en de prinses re kenen niet op eigen kracht, maar stel len ootmoedig haar vertrouwen in God, die de koningen en de volken bestuurt. - Wijs: de koningin houdt de prinses voor, zich in te leven in het tijdperk dat voor haar ligt; niet naar het ver leden moet zij zien, noch daarnaar haken, maar haar tijd verstaan met zijn nieuwe wenschen en strevingen en behoeften. Niet geroepen heerscheres van het volk moet de prinses zich voelen; zij moet zich het vertrouwen waardig maken van het volk, aan welks geluk en welzijn zij eenmaal haar beste ga ven en krachten zal hebben te wijden. Mooie en wijze woorden, inderdaad. Zij typeeren een der koninklijke waardig heid waardige draagster! BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Heden eerste zitting. Grooto deelname. De economische wereldconferentie te Genève is hedenmorgen te 11 uur ge opend. De eerste zitting was slechts een offic# 2ele opening. De algemeene debatten zullen in verband met het feit, dat de Rus sische delegatie eerst hedennamiddag kon arriveercn, morgenochtend beginnen. De algemeene debatten zullen worden geopend door professor Gassel, uit Zwe den, waarna do vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Duitschland het Woord zullen voeren. De internationale economische confe rentie is door veel meer gedelegeerden, bezocht dan ecnige andere conferentie, tot nu toe onder de auspiciën van den volkenhond gehouden. Ruim 350 deskun digen uit 43 landen, waaronder 4 staten, die niet lid van den volkenhond zijn, te "weten de Ver. Staten, Rusland, Turkije en Egypte, zijn vertegenwoordigd. De conferentie zal een consultatief ka rakter dragen en kan geen conventies sluiten, daar de delegaties door de ver schillende regeeringen in haar persoon lijke hoedanigheid gekozen zijn en niet als woordvoerders van de officieele poli tiek. De gedelegeerden hestaan uit fabrikan ten, kooplieden, bankiers, economisten, landbouwers, ambtenaren met ervaring op bet gebied der handelspolitiek en verte genwoordigers van arbeiders, organisa ties van verbruikers en van coöperatieve .vereenigingen. Onder de gedelegeerden bevinden zich Sier vronwon. De derde zoon des konings kroonprins. Blijkens een draadloos bericht uit Ma drid, waarin nadere bijzonderheden ont breken, is bepaald dat prince Juan, de derde zoon van koning Alfonso, zijn vader op den troon zal opvolgen, in verband met den slechten gezondheidstoestand van zijn twee oudere broeders. (Koning Alfonso en koningin Victoria hebben zes kinderen: vier jongens en twee meisjes. De oudste, infant Alfonso, is twintig jaar oud, doch, naar vaak ver luidde, lijdend aan een ongeneeslijke bloedziekte; de tweede zbon, infant Jairn, is 19 jaar oud. Het heet dat hij doof stom is. De huidige troonopvolger, infant Juan, werd in 1913 geboren. Red.) Oostenrijk Zwendel bij de Weensche verkiezingen? Beschuldigingen tegen de sociaal-democraten. Door de burgerlijke partijen worden in de pers en op vergaderingen beschuldi gingen geuit aan het adres der sociaal democratie, betreffende een beweerden zwendel bij de verkiezingen. De fraude zou zoo groote en zoo bepaalde vormen hebben aangenomen, dat men in parle mentaire kringen reeds rekent op een be sluit, volgens hetwelk de vertegenwoordi gers der burgerlijke eenheidslijst tegen het resultaat der verkiezingen voor den nationalen raad zullen protesteeren. Albanië. Buigaarsche benden in Albanië. Zij bedreigen Joegoslavië!. In de streek van Korga op Albaneesch gebied valt een sterke concentratie van Buigaarsche komitadsjis waar te nemen. Terwijl Joegoslavië tot dusverre slechts aan de Joegoslavisch- Buigaarsche grens bendenaanvallen behoefde te vreezen, zijn thans ook de onderprefecturen Stroega en Ochrida aan de Joegoslavisch-Alhanee- sche grens sterk bedreigd.. De leden der bij Korga verzamelde benden zijn afzon derlijk van Bulgarije over Joegoslavisch gebied Albanië! binnengekomen. Om de Bulgaarsck-Joegoslavische grens te kun nen overschrijden, hebben zij van valsche passen gebruik gemaakt. Zij staan in ver binding met het Macedoniscb comité, dat in verband met de vijandige gezindheid van den Alhaneeschen premier, Achmed bey Zogoe, thans ongehinderd zijn acti viteit tegenover Joegoslavië op Albaneesch gebied kan hervatten. Deze komitadsjis zullen dus eventueel van Albanië uit de Joegoslavische greus overschrijden. Zij zijn een paar honderd man sterk en goed bewapend. De organi sator der benden is een Bulgaarsch kolo nel, die sedert eenigen tijd aan het Bui gaarsche gezantschap te Tirana was ver bonden. Door zeer betrouwbare personen, die met de organisatie der komitadsji-benden goed op de hoogte zijn, wordt verklaard, dat de soldij door Italië wordt betaald, zoodat de Italiaansch-Bulgaarsche sa menwerking tegenover Joegoslavië bier wel op zeer duidelijke wijze zichtbaar wordt. De activiteit der komitadsjis ver krijgt daardoor een nieuwe stimulans. In goedingelichte diplomatieke kringen te Tirana wordt beweerd, dat Italië onlangs aan Bulgarije belangrijke concessies iu do Macedonische kwestie heeft gedaan; zelfs wordt in die kringen van een ge heim Italiaansch-Burgaarsch verdrag ge sproken. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Aanslag op mevrouw Soen Jat-sen. Regeering voor Kiangsoe ingesteld. De Ghineesche bladen te Peking maken melding van een moord-aanslag op me vrouw Soen Jat-sen, die thans te Han- kau verpleegd zou worden, getroffen door verscheidene geweerkogels. Blijkens Ghineesche telegrammen uit Nanking is een regeering voor Kiangsoe ingesteld, welke gebaseerd is op het commissariaten-systeem. De Ghineesche generaal Wei-Ji-san, die na de nederlaag van Kwo Soen-ling met het restant van zijn leger naar het Kwo- mnitsuun overging en sinsdien den op- marsch der Fengtien-troepen in Zuid-Ho- nan tegenhield ten behoeve van de Kan- tonneezen, is naar gemeld wordt, weer te- teruggekeerd tot zijn ouden bondgenoot Tsjang Tso-lin. Zijn troepen zullen wor den opgenomen in het Moekden-leger en zullen daardoor den opmarsch naar Han- kau voor Tsjang Tso-lin vergemakkelijken, als de generaal tenminste niet weer van gedachten verandert. Mevr. Borodin ie Peking aangekomen. Mevrouw Borodin en de tegelijk met haar gearresteerde Russen zijn met een escorte van 30 politie-agenten van Tsi- nanfoe naar Peking gebracht, waar zij gisteravond zijn aangekomen. Zij zullen binnenkort terecht staan, beschuldigd van deelneming aan een samenzwering tegen de regeering te Peking. Groote communistische demonstratie te Hankau. Men meldt uit Hankau, dat eenige bui- tenlandsche communisten, die de gasten zijn van de regeering te Hankau, name lijk Mann (Engeland), Doriot (Frankrijk) en Crowder (Ver. Staten), het woord heb ben gevoerd bij een groote communisti sche demonstratie op 1 Mei. Amerika Boycott van Amerikaansch waren. In Noorwegen. De georganiseerde arbeiders van Noor wegen hebben den Amerikaanschen ge zant te Oslo medegedeeld dat zij als pro test tegen de veroordeeling tot de dood straf van de twee Italiaansche anarchris- ten vanzetti en Sacco alle Amerikaansche waren in geheel Noorwegen zullen boy cotten. Schepen bevracht met Amerikaan sche waren zullen niet worden gelost en do waren zelf zullen niet in het land wor den vervoerd. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe executie van priesters en Katholieke jonge mannen. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": De „Oss. Romano" verneemt uit Gua- delajara over de afschuwelijke vervolgin gen, waaraan priesters en Katholieke lee- ken bioot staan, het volgende: Nog steeds is men diep onder den in druk van den moord op den priester Jo zef Gennaro Sanchez, die op 28 Januari te Tecolotlan werd doodgeschoten. De vervolging en onderdrukking der Katholieken blijft voortduren, vooral in verschillende gedeelten van den staat Ja- isco. Een bijzonder smartelijke gebeurtenis heeft de Katholieke stad Guadalaja ge troffen door den marteldood van den ad vocaat Anacleto Gonzales Flores en zijn vier vrienden Luigi Padilla, Eriberto Na- varrete en de gebroeders Raimondo en Giorgio Vardas, allen bekenden ijverige le den van de Katholieke jongemannen-ver- eeniging in Mexico. Op een vroegen morgen in het begin van April werden ze ten huize van dr. Francesco Vardas, waar ze verbleven, ge vangen genomen, naar een kazerne ver voerd, daar eerst gruwzaam gemarteld en vervolgens zonder vorm van proces dood geschoten. Allen verdroegen de verschrik kelijkste martelingen met heldhaftigen moed naar het voorbeeld der eerste mar telaren.'Anacleto, die het laatst stierf, sprak zijn makkers tot het laatste oogen- blik moed in, terwijl ze zoo lang ze kon den gezamenlijk baden. Alle vijf behoorden ze tot om hun ge loofsijver bekende families en verheugden zich ook in een goede sociale positie. De advocaat Flores was sinds 1921 eerste voorzitter van de Katholieke jonge- mannenvereeniging in den staat Jalisco, was een uitstekend redenaar en wendde zijn groote talenten aan ten bate der Ka tholieke actie. Onvermoeid werkte hij aan de organisatie en de ontwikkeling van den bond ter verdediging van de gods dienstvrijheid, zoowel in woord als in ge schrift. Verder wordt de dood gemeld van den priester Ermenegildo Lara, die in het kleine plaatsje Sant Ignazio Gorro werd doodgeschoten. Nader maakt het blad nog melding van het gevangen nemen van tal van man nen en vrouwen in Guadalajara, terwijl anderen werden gefusilleerd, zoo ook twee bokende Katholieken, de gebroeders Fran cesco en Czechiel Huerta, broeders van twee pastoors in het aartsbisdom Guada lajara. Er wordt een complete jacht gemaakt op de priesters, die zich verborgen hou den en aan wie de regeering verwijt, dat zij de aanstichters zijn van de gewapende beweging tegen het gouvernement. TWEEDE KAMER. Weisontwerpen. Departement van defensie. Bij de Tweede Kamer zijn o.m. inge diend een wetsontwerp tot wijziging op de Dienstplichtwet, dat in de plaats treedt van het op 23 Januari 1925 ingediende ontwerp (zie uitvoerig hieronder) en een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag nopens de meting van binnen vaartuigen d.d. 27 November 1925. Verschenen is voorts de memorie van antwoord op het verslag van de Kamer nopens het wetsontwerp wettelijke voor ziening naar aanleiding van de opheffing van de departementen van marine en van oorlog en van de instelling van een de partement van defensie. WIJZIGING DER DIENSTPLICHTWET Het Instituut der Voor-oefening. De verkorting van den dienst tijd voor voorgeoefenden met eenmaand verminderd. Blijkens de Memorie van Toelichting, betreffende bovengenoemd ingediend wetsontwerp treedt dit in de plaats van dat, hetwelk werd ingediend bij Konink lijke Boodschap van 23 Januari 1925. Ofschoon onderscheidene wijzigingen, voorgesteld, bij het vorig wetsontwerp, de instemming van de tegenwoordige Minis ter van Oorlog, Marine a.i. en Binnen- landsche Zaken hebben, zijn er ook onder werpen, waaromtrent zij eenigszins ande re denkbeelden zijn toegedaan, terwijl zij bovendien, voor een deel als gevolg van voorstellen van commissarissen der Ko ningin 'f van burgemeesters, wijzigingen wensckelijk achten ten aanzien van bepa lingen, welke bij het vorig wetsvoorstel niet zijn behandeld. Ten aanzien van hetgeen op de vooroefe ningen betrekking heeft, wenscht de Mi nister van Oorlog het volgende mede te deelen Naar zijn meening zullen de oefeningen tot verwerving van het bewijs van voorge oefendheid niet mogen worden beperkt tot hen, die tot gewoon dienstplichtigen zijn aangewezen, met uitsluiting van alle an deren, doch moeten deze oefeningen, ge lijk ook thans het geval is, worden gehou den vóór de inlijving. Door alleen gewone dienstplichtigen toe te laten, zou de vrij willige weerbaarmaking geheel op den achtergrond treden. Aan allen, die, zon der in vredestijd tot dienstvervulling ge roepen te worden, eenige militaire ge oefendheid wenschen te verkrijgen, zou ten eenenmale de pas worden afgesneden, hetgeen niet gewenscht is te achten. Bo vendien zou die regeling tot gevolg hebben, dat in vele plaatsen, waar het aantal deelnemers zeer gering is, in het geheel geen gelegenheid tot vooroefening zou kunnen worden gehouden. Dit dient te worden voorkomen. Door een later te bespreken wijziging ten aanzien van de loting zal worden ver meden, dat de oefenklassen in den loop van het jaar beduidend verzwakken, door dien zij, die vrijgeloot zijn, geen belang stelling meer voor de oefeningen hebben en wegblijven. Ten aanzien van den tijdsduur, waar mede ten gevolge van het verkrijgen van het bewijs van voorgeoefendheid, de eer- ste-oefeningstijd kan worden verkort, on derschrijft de Minister het oordeel, uilge sproken in de Memorie van Toelichting, betreffende het vorig wetsontwerp, dat de resultaten, tot dusverre, met de vooroefe ningen verkregen, niet wettigen de verkor ting te blijven handhaven op 4 maanden. Handhaven van dezen termijn zou moeten leiden tot het zoodanig opvoeren van en zóó streng vasthouden aan do eischen, dat zeer velen zouden moeten worden teleur gesteld, doordat zij het diploma niet ver werven. Daarom wordt voorgesteld do verkorting op 3 maanden te stellen. Eén categorie van voorgcoefenden is er, voor welke de duur van de verkorting zou kunnen worden verlengd. Voor hen n.l. die reeds vóór hun inlijving als dienstplichti ge het examen voor reserve-sergeant met goed gevolg hebben afgelegd en in den rang van sergeant of sergeant-titulair zijn aangesteld, kan, als zij voor de officiers opleiding worden aangewezen, de ccrstc- oefeningstijd van 12 maanden zonder be zwaar tot de helft worden teruggebracht. In de plaatsen, waar, in verband met de geringe sterkte of te hooge kosten wegens de afgelegen ligging, geen onderwijs van miltairc zijde wordt gegeven, zal van overheidswege do behulpzame hand wor den geboden aan erkende weerbaarheids- en schietvereenigingen, gemeentebesturen of particulieren, die bereid zouden zijn jongelieclon voor bovenbedoeld bewijs op te leiden. Aangezien elke man, die als voorge- oefende in het leger treedt, voor het Rijk een besparing beteekent, kunnen voren bedoelde vereenigingen, particulieren, ge meenten enz., die diplomahouders afleve ren, ter aanmoediging, per ingelijfden di plomahouder een premie ontvangen, waar van het bedrag ware vast te stellen op pirn, f 30. Tot het verkrijgen van den vereischlen waarborg, dat de voorgcoefenden dougde- lijk voorbereid zijn, zullen de diploma's niet worden uitgereikt dan nadat de adspi- ranten ter zake vanwege het legerbestuur een onderzoek hebben ondergaan. Met het oog op de kosten zal het stre ven er op zijn gericht, voor het eigenlijke onderwijs zooveel mogelijk verlofspciso- neel voor de instructie te bestemmen. AUTOBUSSEN IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan K. Bolhuis te Noordwijk aan Zee ver gunning verleend tot het in werking hou den van een autobusdienst van Noordwijk aan Zee (Huis ter Duin) over Noordwijk- Binnen, Noordwijkerhout, Zilkerduinweg, Ruigenlioek, Zilk, Vogelenzang naar Haar lem cn omgekeerd, zulks in combiuatie HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De economische wereldconferentie is he denmorgen begonnen. Een groote deelna me. (Buitenl. Berichten 1ste blad en Fi* nanciën en Oeconomie, 2de blad). Een beschuldiging van fraude bij de verkiezingen aan het adres van de Oos- tenrijksche socialisten. De kerkvervolging in Mexico. Uitbreiding der overstroomingen Ir Amerika. B^lenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Wijziging van de Dienstplichtwet (1ste blad). Te Zandvoort is plotseling overleden de Zeereerw. Heer M. C. M. Bohl, pastoor aldaar. (Kerknieuws, 2de blad). Ongeval met electrische trein tusschen Leiden en Haarlem. (1ste blad). Concessies voor autobussen in Zuid- Holland verleend en geweigerd. (1ste blad). Uitreiking mobilisatiekruis aan dr. J. Ih. do Visser (1ste blad). Een organisatie van Wasscnaarsche forensen. *e blad). met Jac. Heemskerk te Noordwijkerhout, en voor zoover de in deze provincie gele gen gemeenten betreft. Ged. Staten hebben, voor zoover de in hun provincie gelegen gemeenten betreft, afwijzend beschikt op een verzoek van de N. V. Haarlomsche Broek- waybus-mij. te Heemstede om vergun ning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Noordwijk aan Zee over Noordwijk-Binnen, Noordwijkerhout, Ben- nebroek, Vogelenzang, Bloemendaal en Heemstede naar Haarlem, aangezien nara hun oordeel op het traject Noordwijk aan Zee—Haarlem, voo zoover de in Zuid- Holland gelegen gemeenten betreft, door de autobusdiensten der ondernemers van do bestaande diensten voldoende in de be hoeften voorzien. Ged. Staten hebben aan de N.V. II a a r- lemsche Brockwa y-m ij. te Heem stede, voorzooveel de in Zuid-Holland ge legen gemeenten betreft, vergunning verleend tob het in werking houden van een autobusdienst van Leiden (Turf markt) over Oegstgeesl, Sassenheim, Lis- se, Hillegom naar Haarlem en omgekeerd. Voorts hebben zij vergunning ver leend aan de N.V. autobusonderneming Do Sleutelstad te Leiden tot het. in werking houden van een autobusdienst van Leiden (Papestraat) langs Oegstgcest en Sassenheim naar Lisse en omgekeerd. Afgewezen i3 het verzoek van laatstgenoemde N.V. tot het in werking brengen van oen nieuwen dionst van Lisso naar Hillegom en verder tot Haarlem, voor zoover de gemeente Hillegom aan gaat, daar in het verkeer op dit traject door de treinen der Hollandscho Spoor, de stoomtram en de autobussen der Haar- lemsehe Broekwaybus-mij. h.i. voldoende wordt voorzien. Ged. Staten hebben nan de liecren J. Maarse en O. Kroon to L o i ra u i d c n, voorzoover de in hun provincie gelegen gemeenten betreft, vergunning verleend tot het in werking houden van oen auto- busdienst: a. van Rijnzatcrwoude oyer Leimuidcn, Oude en Niouwe Wetering naar Leidon; b. van Oude Wetering langs Roelofarendsveen naar Leiden en c. van Aalsmeer en Leimuiden on verder langs do route van lijn a naar Leiden en omge keerd. ELECTRISCHE TREIN-MISèRE. Tusschen Hillegom en Vogelenzang. EloctTiflche bovenleiding gebroken. Gisteravond omstreeks balfnegen is op den spoorweg tusschen Hillegom en Vo gelenzang de electrische bovenleiding ge broken. Hierdoor kon de daar rijdende electrische trein niet verder en werd het spoor versperd. Dientengevolge moest tus schen beide stations het geheele trein verkeer naar Amsterdam en Rotterdam over enkel spopr worden geleid, waar door de meeste treinen 10 tot 20 minuten vertraging ondervonden. Nadat met behulp van een montage* wagen uit Haarlem de bovenleiding waj hersteld, kon tegen 10 uur 's avonds het treinverkeer weer over dubbelspoor plaats hebben Koninklijke Besluiten. Posterijen en telegrafie. Bij Kon. besluit is benoemd tot direo- t teur van het post- en telegraafkantoor tó Middelburg, A. Veenhoven, thans direc teur van het poBt- en telegraafkantoor te Tiel.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1