INGEZONDEN MEDEDEELING GERO' ZILVER Bij aankomst aldaar bleek zij echter reeds overleden te zijn. Noemen waardige verwondingen had zij niet opgeloopen; men constateerde slechts een kleine snijwond in het been tengevol ge van de gebroken autoruiten. Het ver moeden is dan ook, dat zij door den schrik gestorven is. De oude dame in de auto liep verwon dingen in het gelaat op en brak een pols. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. De tram be kwam zoo goed als geen schade. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in. Volgens den autobestuurder heeft hij met geen grootore snelheid dan 20 K.M. gereden en signalen gegeven, terwijl hij signalen van de tram niet gehoord heeft. Andere getuigen verklaren, dat de auto snel reed, de tram met weinig vaart om den bocht kwam en de bestuurder signa len heeft gegeven. Het ongeval op een zoo druk punt op den Zondagmiddag trok veel belangstel ling. Auto-ongeluk te Gent. Zaterdagochtend reed een niot gecarros- «eerde auto met groo:e vaart op den Kort- xijkschen weg te Gent. Bij do Elisabeth- laan slipte de auto. De drie inzittenden werden er uit geworpen. Eén hunner de Nederlander An toon Langenbcrg, 23 jaar oud, te Brussel verblijf houdend, werd op slag gedood. De twee andere inzittenden, een Belgische dame en heer, werden ge- wond en naar het ziekenhuis overge bracht. Motorbotsing op den Mulderstraatweg. Zondagmiddag omstreeks halfvijf, heeft op den Muiderstraatweg bij Amsterdam oen ernstig motorongeval plaats gehad. Twee motorrijders, die van tegenoverge stelde richting elkaar naderden, kwamen in vrij groote snelheid met elkaar in bot sing. Beide voertuigen sloegen tegen den grond en de drie personen, die er op za ten. werden ter aarde geslingerd. De be stuurder van een der motorrijwielen, de heer H. Paulden, uit Amsterdam, werd zeer ernstig gewond. Zijn duo-rijder en de bestuurder van het andere motorrij wiel werden eveneens gewond, doch min der ernstig. Dokter J Arons, uit Amster dam, die juist met zijn auto uit Hilver sum voorbijkwam, verleende de eerste hulp, en vervoerde met zijn auto de drie gewonden naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam. De twee minder ernstig gewonden kon den. na verbonden te zijn, huiswaarts keoren. De heer Paulden bleek een ernstige sche delbreuk, een gecompliceerde armbreuk en eenige andere verwondingen te hebben gekomen. Hij is in het ziekenhuis opgeno men, Zijn toestand is levensgevaarlijk, Doodelijk motor-ongeval. Zaterdagmiddag is nabij het Groot Se minarie te Haaren de 18-jarige Nico de "Vries uit Rossum met zijn motorrijwiel toen hij met flinke vaart uit do richting Til burg kwam en even omkeek tegen een boom gereden. De motor werd totaal vernield en de Vries viel. bloedend uit neus, mond en ooren, ter aarde. Spoedig waren dok ters uit Hclvoirt. Oisterwijk en Udenhout tor plaatse, doch zij konden geen hulp meer bieden. Een priester uit Helvoirt diende den on gelukkige het H. Oliesel toe, waarna hij overleed. Overreden en gedood. Te Nijmegen op den Graafschewcg, is Zaterdagmorgen een 4-jarig meisje, "W Gdoor een auto overreden Den bestuur der, den heer F., uit Arnhem, treft geen schuld. Het kind is enkele uren later in het Canisius-Ziekenbuis overleden. Menschenredder, die zelf drenkeling werd. Gistermiddag is een achtjarig jongetje, wonende in de Spinozastraat te Amster dam spelenderwijze in de Andrieskade ge vallen. Twee heeren. die in een auto passeer den, stopten dadelijk. Een van hen, een bewoner van Utrecht, sprong geheel ge kleed, te water Hij kon niet zwemmen en verkeerde weldra ook in levensgevaar. Daarop begaven zich nog vier andere hee ren te water. Een van hen had het jon getje dadelijk aan den wal. Met den an deren drenkeling had men evenwel meer moeite, omdat hij zich verzette. Toen men hem op den kant had, was hij reeds be wusteloos. Beide drenkelingen werden binnengebracht bij den geneesheer B Premsela. Het jongetje kon spoedig door een agent loopendo naar huis worden gebracht. Van den tweeden drenkeling konden gelukkig de levensgeesten weer worden opgewekt. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is naar het Wilheïminagasthuis vervoerd. Verdronken. Sinds Zaterdagmorgen wordt te Deven ter het vierjarig zoontje van den schippej E. Verhago uit Rotterdam vermist. Het kind is vermoedelijk van het in de IJsel liggende schip te water geraakt en ver dronken. Lijk opgehaald. Tijdens het doorschultcn van een uit gaand stoomschip in do Nieuwesluis te IJmuiden is door het schrocfwater het lijk van een sedert drie weken vermisten put baas, die werkzaam was bij de sluitwerken aldaar, boven water gekomen. Het lijk werd voorloopig naar de algemeeno be graafplaats aldaar overgebracht. Een sensationeele achtervolging van een autodief. Do feestvierende menigte in do Toren- etraat te 's-Gravenhage, word Zaterdag avond omstreeks elf uur plotseling opge schrikt door een auto, die in tamelijke flinke vaart door deze straat en achter volgd word door niet minder dan drie agenten. Wat was er gebeurd? Tn de Torenstraat stond een kleine auto H 28685. De eigenaar was de stad in ge gaan, om te genieten van het Vijverfeest, illuminatie en vuurwerk. Van deze gele genheid maakte een man gebruik om met den wagen weg te rijden. Een voorbijgan ger uit Delft werd in den diefstal betrok ken, zonder dat deze wist, dat hij mede plichtig werd. De man toch vroeg den Delftenaar of deze soms zin had mede te rijden? Natuurlijk, antwoordde deze, waar op het tweetal gezamenlijk wegreed. Een agent van politie, die gezien had, dat de man eerst wat gepeuterd had aan den mo tor, vond de situatie wat verdacht en som meerde den auto te stoppen. In plaats van hier aan te gehoorzamen, schakelde de dief den motor op volle kracht, in de hoop zoodoende te ontvluchten. De agent, die weldra de assistentie van drie collega's kreeg, begon met een achtervolging. Hij riep nogmaals: stop, maar weer werd er geen gehoor aan gegeven. De auto kon echter door de groote drukte niet al te best vooruitkomen, zoodat nabij do Geest de agent een sprong nam en achter in den kleinen wagen terecht kwam. Toen remde de chauffeur plotseling, gooide het deurtje open en vluchtte weg. Een voorbijganger, die hem wilde tegenhouden, werd tegen do straat geworpen. De Delftenaar, zich van geen kwaad bewust, bleef kalm zitten en rd door de agenten ingerekend en weg gebracht naar het bureau Prinsostraat. Even later volgde de dief zelf. Do Delfte naar ontkent iets met den diefstal uit staande te hebben. De auto is eveneens naar de Prinscstraat gereden en zal als stuk van overtuiging moeten dienen, zoo dat, toen de eigenaar van den wagen ver scheen, hij zonder auto naar huis moest gaan. Huzaar me! een mes gestoken. Gisteravond om ongeveer elf uur ont stond op den Zuidsingcl te Amersfoort een ernstige vechtpartij tusschen eenige menschen uit oml.ggende gemeenten en huzaren van het garnizoen aldaar Eén der huzaren, de 20-jarige B. F. kreeg een diepe, ernstige wonde van bijna 10 c.M. lengte in den hals, waarbij bijna den slagader werd getroffen. De dader, de 33-jarige Van K., woon achtig te Barneveld, is op het politiebu reau in arrest gesteld. De gewonde hu zaar is in het M.lilair Hospitaal opgeno men. Zijn toestand is zeer ernstig. De overige burgers werden op het politiebu reau aan een verhoor onderworpen. „De Crt." Brand. Vrijdagnacht woedde te Geffen een hevi ge brand. De boerderijen van do weduwo Bijleveld en haar schoonzoon G. van Nu land, gelegen in den Geffenschen polder brandden geheel af. Eenige stuks groot vee, bijna alle huisraad en de landbouw gereedschappen werden een prooi dor vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand, die achter in de boerderij van do weduwe Bijleveld moet zijn ontstaan, is niets bekend. Verzekering dekt slechts ten deele de groote schade. Werpwapenen op de publieke Raadstribune te Rotterdam. Sinds eenigen tijd worden alle bezoe kers van de publieke raadstribune te Rot terdam, vóór zij worden binnengelaten, door rechercheurs gefouilleerd. Dat deze maatregel niet overbodig is, bleek Donder dag, toen bij fouilleering van een der vol gelingen van Z. E. A. van Burink, die tot de publieke tribune wenschte te worden toegelaten, een ijzeren staaf van circa 40 c.M. lengte en voorzien van een lange punt werd gevonden. Het wapen werd in beslag genomen. Dat de man er bepaald goede bedoeling mede heeft gehad, wordt in twij fel getrokken, hoewel hij verklaarde, het stuk ijzer „zoo maar" in den zak te heb ben. Het raadslidmaatschap wordt allengs levensgevaarlijk, meldt het R. Nbld. Een vos gesnapt. In de omstreken van Wiessel maakte oen vos de laatste weken het leven van vele kippen en eenden onveilig, verschil lende dieren zijn het slachtoffer geworden van de bloeddorstigheid van dit roofdier. Eindelijk is het een der jachtopzieners van H. M. de Koningin gelukte de moeder vos neer te leggen. Ook werd het hol opgegra ven, waarin 5 jonge vosjes werden aan getroffen, welke thans in een hok zijn opgesloten. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. 1000 Menschen vergeten. Do vrees, dat er nog verscheidene lie den, d^e door den vloed verrast zijn, in nood zouden verkeeren, is Donderdag be vestigd toen iemand van het roode kruis ontdekte, dat er 1000 menschen, mannen vrouwen en kinderen in een deerniswaar- digen toestand samengeschoold waren op een bandijk te Red Fork in Arkansas. De menschen beschikten ternauwer nood nog over genoeg voedsel voor één dag, hadden geen beschutting en waren gedwongen geweest het vuile rivierwater te drinken, met allo gevaren van besmet ting, daaraan verbonden. Naar aanleiding van dit geval heeft het roodo kruis gelast, dat het heele getroffen gebied nogmaals afgezocht moet worden naar mogelijk achtergebleven slachtoffers. In het ondergeloopen en grootendecls ontruimde Greenville hebben negers van de buitengewone situatie partij getrokken om aan het plunderen te slaan. Er is nu bepaald, dat 's avonds na 8' uur niemand meer zijn verblijfplaats mag verlaten. De plunderaars zijn gepakt en opgesloten in do hoogste verdieping van de gevangenis, daar de rest van dit gebouw onder wa ter staat Aan de Roode rivier zijn thans ook de overstroomingen begonnen. Verscheidene lieden, die de wijk op de dijken genomen hadden, moesten weggehaald worden, om dat het water tot boven de kruinen van do dijken gestegen was. Dijk doorgebroken. Uit Memphis wordt gemeld: Het water is nog steeds gestegen en beeft den dijk bij de zuidelijke kromming doorgebroken. Het heele zuiden van den staat Arkansas staat nu onder water. Een leger van mannen werkt aan de verster king van den dijk maar de doorbraak kwam een halve mijl hooger dan de plaats die men 't meest bedreigd achtte. H.er en daar staat het land nu 10 a 30 voet onder water. De steden in de bedreigde streek wer den onmiddellijk ontruimd. Door middel van vliegtuigen, die berichten uitgooiden, werd men overal gewaarschuwd direct na de doorbraak. New Orleans nog niet veilig. Het opblazen van den dam bij Poydras bracht aanvankelijk niet de verlichtiu; voor New Orleans, die verwacht werd. De aarden onderlaag hield het veel te goed uit en Zaterdagmorgen om 8 uur, toen 800 pond dyamiet tot ontploffing was ge bracht, was het gat nog betrekkelijk kleiu. Langzamerhand echter brokkelden de kanten af en nieuwe explos.es werden voorbereid. In weerwil van de onzekerheid van den toestand blijft de bevolking van New Or leans kalm. Het water wil niet zakken. Nader wordt gemeld: Het peil van den Mississippi is nog steeds n et gedaald. De was houdt aan en gaat bovendien ge paard met hoogen vloed in de golf van Mexico. De ingenieurs hebben verklaard, dat zij nog meer dynamiet zullen gebrui ken om andere stukken van den dijk bij Poydras te vernielen. De Arkansas-r.vier heeft don dijk over een breedte van 1600 M. doorbroken. Het water stroomt vijf districten in Z. O. Ar kansas binnen en bedreigt verscheidene stadjes. MIJNRAMP IN VIRGINIA. Twee dooden, vijftien gewonden. Nog 75 arbeiders opgesloten. Uit Fairmont ("West Virginia) wordt ge meld: In een kolenmijn te Everettsville heeft een ontploffing plaats gehad, waar door de ingang der mijn vernield is. 75 mijnwerkers zijn in de mijn opgesloten. De kracht der ontploffing was zoo groot, dat twee arbeiders, die op de kolenkipplaats aan het werk waren, gedood werden. Naar gemeld wordt, kregen vijftien anderen ver wondingen. Eén mijnwerker wist de plaats der onheils levend te ontkomen. Grcote brand te Frankfurt am Mein, Zaterdagnacht is de expeditie-afdeeling van de bekende groote fabriek voor glazen daken, Claus Mayer, te Frankfurt am Main, in vlammen opgegaan. Vele ter af zending gereed staande glazen daken wer den vernield. De schade bedraagt meer dan honderdduizend mark. STADSNIEUWS 25000 aansluitingen bij het Electriciteitsnet. Door de Stedelijke Licht- en electrici- teitsbedrijven is Zaterdag de 25000e aan sluiting aan bet electriciteitsnet tot stand gebracht. Een feit van beteekenis als men be denkt, dat dit een arbeid is van 20 jaren. Nu 20 jaar geleden op den 15en Octo ber van het jaar 1907, werd de eerste aansluiting tot stand gebracht bij do Da mes Gez. Sasburg in- de Haarlemmerstraat en nu de 25000 ste bij P. G. van Vliet Morschstraat 25 alhier. Dat teekent de vooruitgang, beter ge zegd de volledige verovering der electri- citeit. Doorhet eleclro-technisch en technisch administratie-personeel is dit feit in te genwoordigheid van den directeur, den heer Klinkenberg, eenigszins feestelijk naar voren gebracht. Op het admini stratie-kantoor is een versiering aange bracht van bloemen en planten. Van deze 25000ste aansluiting is een vergroot exemplaar opgehangen en om geven met electrische lichtjes, waarhij ge memoreerd is: Electrische bedrijven 19071927. 25000ste aansluiting. Deze simpele, eenvoudige herdenking is er niettemin een van groote beteekenis, Ter gelegenheid van dit feit, zal aan Mcj. v. Vliet een geschenk bestaande uit een eleclrisch strijdijzer worden aange boden. Ver. tot Bev. van den Bouw van "Werkmanswoningen. In de Vrijdag bier ter stede gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van den bouw van werkmanswo ningen heeft de secretaris, rar. E. A Cosman, het jaarverslag over 1926 uitge bracht. Daarin wordt medegedeeld, dat dit jaar voor de vereeniging een jaar van voorbereiding is geweest. Het bestuur heeft verschillende besprekingen gehad en correspondentie gevoerd met B. en W. van Leiden, welke de verwachting recht vaardigen, dat in het volgend jaar met de stichting van een nieuw woningcomplex zal kunnen worden aangevangen. Reeds hebben B. en W. zich bereid ver klaard daarvoor een terrein ter beschik king te stellen aan den Morschweg en heeft de architect der vereeniging, de heer Buurman, de plannen en teekeningen voor den bouw in gereedheid gebracht. "Wan neer de raad zijn goedkeuring hecht aan die plannen en de noodige gelden voor de uitvoering beschikbaar stelt en ook het rijk zich met dit bouwplan zal kunnen ver eenigen, zal in 1927 het werk kunnen wor den begonnen. De verhuring der woningen leverde geen moeilijkheden op. Het personeel der vereeniging vervulde zijn taak tot groote tevredenheid van het bestuur. In plaats van mr. A. Tepe, die als be stuurslid ontslag nam, werd gekozen mr E. J. M. H. Bolsius, die zijn benoeming aannam. Het bestuur hoopt, dat het in 't volgend jaarverslag, uitvoerige mededee- lingcn zal kunnen doen omtrent den bouw der nieuwe woningen. 25-jarig jubileum. De beer O. Kesselring, chef-glasblazer aan het Natuurkundig Laboratorium al hier, zal den 7den Mei, 's middags te 3 uur, in de groote collegekamer van het laboratorium, ingang Nieuwsteeg, gehul digd worden, wegens 25-jarige ambtsver vulling. In, de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. R.H.W. Limonadefa- brieken werd het dividend vastgesteld op 5 pet. De aftredende commissaris, de heer R. van Eecke, werd als zoodanig herko zen. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde houdt Vrijdagavond haar ge wone maandelijksche vergadering in het Nutsgebouw alhier. Als spreker zal op treden dr. G. J. Wijnandts Francken met het onderwerp: Heebel's denkbeeld over dachte, die alles ontkende en zeide nieis Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag jl. ten overstaan van: J. A. van Hamel, notaris alhier: Bree- straat 171, Ph. Rosdorff qq. voor 16900, Turfmarkt 11, G. L. de Goederen qq. voor 11700, Julanalaan 3 (Ocgstgeest) Ph. Rosdorff qq. voor 7600, Teelland, Oegst- geesf, Sj. Postma voor f 5175, Rijn en Schiekade 126. G. G. Hubert voor 64200, Fabrieksgebouw Rijn- en Schiekade 124 5000, A. van Leent qq voor 5000. B. H. Sturapel, Notaris alhier: Garage Pelikaanstraat 13 en 15 c.a. P. J. Petit qq. voor 15200, Houtmarkt 14 G. L. van Lam qq. voor 1520, 3e Gortestraat 61 en 63 P. van den Wijngaard qq. voor f 1740. G. Versluijs, notaris alhier: Da Costa- straat 14 J. P. de Bruijn qq voor 5800, Staalwijkstraat 18, J. van Welzcn qq. voor 2660. Mr. II M. A. Coebcrgh, notaris alhier: Stille Rijn 8, M. de Tombe qq. voor 7100 Lange Diefsteeg 11, B. A. van Ulden voor 4100; Pasteurstraat 2d en 2e H. L. Speel (rq. voor f 5350, Pasteurstraat 4 en 4a G. P Hoogoveen qq. voor 5200; aldaar 6 en Korte Hansenstraat 2. J. Warnaar qq voor 4350: Korte Hansenstraat 4 en 4a A. Dorrepaal voor 4600; aldaar 6 en 6a G. Beukenholdt voor 4450; aldaar 8. 8a 10 en 10a A. .T. Goddijn qq. voor f 9100: Pasteustraat 21 J. Warnaar qq. voor J 5550; Hansenstraat 44, 44a J. W. F Licht qq. voor 4300; aldaar 48 W. F Fiket qq voor f 2500: aldaar 50, P. de Jongh qq. voor f 2575; aldaar 52 W. v d Werf qq. voor 2600: aldaar 54 en 54a M. W v. d. Klugt voor 4700. S. J. Ruizeveld, notaris te Zoeterwoude: Villa ..Bella Vista", niet gegund. wu^itK. Feestconcert ter viering van den 18den verjaardag van de Prinses. Christel ij ke Oratorium- vereeniging „Con Amore". Het was een mooi en interessant pro gramma dat „Con Amore" Vrijdagavond onder leiding van directeur Smink in de Hooglandsche Kerk ten gehoore bracht. Begonnen werd met Princesseliet Wil- helmus-melodie van 1607, naar den tekst van Vondel's Princeliet. Gelijk in het tekstboekje vermeld stond, komt de Wil- hclmusmelodic van 1607 liet meest nabij aan het „Lied van Chartres" dat als de stammelodie van het Wilhelmus wordt be schouwd. Om dit te laten hooren speelde het Amsterdamseh instrumentaal solisten- kwartet bovengenoemd ruiterlied aan de tallooze toehoorders voor. Na het keurig a cappella gezongen „Prin cesseliet" volgde „Laudate Dominum" vai Mozart voor sopraan, solo, koor en orgel. Hoe fijn van geest zingt de religieus-voe lend o Mozart zich uit. Wij maakten kennis met de sopraan zangeres Grctha de Knegt-Ter Haar. Rus tig zette zij de moeilijke solopartij in. Voortreffelijk beheerscht is haar adem techniek, glansrijk zijn do hooge tonen van haar dragende, lichte stem. Dc lagere tonen zijn niet zóó „licht-overtogen". Het wil ons voorkomen, of door hoog gebruik van borststem de middentonen wat vlak klonken. Voor solo door ensemble-zang begeleid blijkt deze zangeres uitmuntende eigenschappen te bezitten. Vast gaat zij haar gang, zich handhavend boven koor en instrumenten; de coloratuur loopt pa relend en licht. Ook bier maakte het koor goede sier evenals in het „Halleluja''' van Binck. Diri gent Smink legde zijn talent als koorlei der open en het koor zong met liefde, lust en toewijding, heel den avond door. Zeer duidelijk was ook de vertolking der 'fctoly- phonio gedeelten. Het Amsterdamseh instrumentaal solis ten-kwartet bestaande uit de heeren Speets en Tonnis (trompet), Sell (Wald hoorn) en Haagman (bazuin) verleende medewerking op dit concert en speelde „Pastoraio en „Gloria"' (Thema Ostina a van Ru de Vlaaming. Twee composities van den hoornist Sell werden ten gehoors gebracht „lm Walde", een werk waarinde componist zelf do solopartij speelde, en waarin Hij zijn virtuositeit op zijn moeilijk te bespelen instrument ten toon spreidde. Ook de „Fantasie dramatique" is van. zijn hand. De componist blijkt uitnemend op de hoogte te wezen van de behandeling der instrumenten. Zoodra het orgel mede- speelde was het of de solisten zich meer emotioneel konden uitleven en kwam er meer charme en bewogenheid over hun inzichten. De samenklank in het Choral „Weinet nicht" van Grauw was dan ook alleszins prijzenswaard. De heer A. S. kweet zich loffelijk van zijn taak, begeleidde zeer verzorgd nage noeg alle koorwerken. Wij weten hoe dirigent Smets groot© brillante koren lief beeft en lioe gaarne dit ensemble zulke koren verklankt. Met groot élan werd dan ook het „Consurge Filia Sion" van Saint-Saëns uitgevoerd. Zou een opmerking geoorloofd wezen dan zou het deze zijn: Laat het koor zich nog meer toeleggen op verscheidenheid in expressie. Een woord van lof aan de onge noemde dames en heeren van het dubbel- kwartet. Ean grandioos slot van dezen feestelijken avond was „Te Deum Laudamus" van Haydn, begeleid door orgel en koper voor koor en dubbel-kwartet. „Con Amore" heeft zich hoog gehouden. Do grooie be langstelling der toehoorders was het wel verdiende loon voor het sympathiek muei- ceeren van „Con Amore". Na dankgebed en heilwensch voor Prinses Juliana ging men huiswaarts. J. K. BIOSCOOP. Casino. Het programma, dat de directie van het bioscooptheater aan de Hoogewoerd voor do komende week heeft samengesteld, is van een gehalte, dat allo toeschouwers wei bevredigen moet. Het begint als altijd met muziek en het journaal, waarin de meest actueele gebeur tenissen op het doek worden geprojecteerd Dan een serie prachtige kleurfoto's van de Amerikaansche stad Chicago, die van dui 'elijk beeld geven van deze millif enen- stad. Voor de pauze een zes-ae' r "Rij. zij en het spookhuis", of „De duivel" De duivel is een hynotiseur, wiens hel per zich als dokter bij rijke zieken in dringt, om ze daarna te hynotiseeren. in dien toestand het testament te laten veran deren ten gunste van den „duivel" en dan hen te dooden. „Hij" is de man, die hun spel doorziet en hen bespionneert, een taak, waarin de gymnastische toeren van Frank Morrel! uitermate goed naar voren komen. „Zij" is zijn meisje,dat woont bij Tante Cunningham, op wien de „duivel" het gemunt heeft an het huis, waarin dit alles zich afspeelt is „het spookhuis". Dit is een alleraardigste film, die zes ac- ten lang, zeer genoegelijk en in 'groote spanning bezig houdt. Maar wat na de pauze komt is werke lijk overweldigend. Een drama van hot los te soort: „D" toren der leugens" of ..De' ke:zer van 'Porto Paar den- go!" u.t- nu'gen roman van Salma Lagerloff. Het is de geschiedenn een Zweeasch b n- gezin, mot een eenige dochter, die op acht tien-jarigen leeftijd in de stad gaat dienen om voor baar vader de pacht te gaan v r- dienen, die hij niet kan betalen en. op den behaalden datum niet ten."' 1 T'ie smart beneveld liet ver-'and van haar va der, die zich, een snel herinnerend dat i ij vroeger met zi;n dochter speelde, keiz"r v n Portugal waant er. iederen dag naar de boot raat om te zien of de k mt Totdat 7" W t n- -v 1 Tot beschaming barer brave ouders Zij kan daar niet blijven en verirvkt weer, haar vader bemerkt dit, snelt haar achterna, maar de boot is juist ver trokken en hij springt in 't water en ver drinkt. Dat bewerkt de terugkeer van hel meisje op het goede pad. Het spel van den keizer (Lon Chaney) en de dochter (Nor ma Shearer) is boven allen lof verheven. De beelden, vooral die der Zweedsche land schappen, zijn subliem en om de inhoud van deze film die niettemin van goede strekking is, raden wij volwassenen aan deze film te gaan zien. Luxor. Het programma van deze week is heel aardig bij elkaar gebracht. Na het ge bruikelijke journaal gaat de geestige bur lesque „Vader tegen wil en dank" Jlet kiezen van een titel voor een film is toch maar alles. Bij het lezen ervan echter voelt men, dat het natuurlijk weer een co- medie is, die met eenige wanverhouding niets uitstaande heeft 't Is eenvoudig de geschiedenis van een meisje, dat een kind als vondeling in baar auto ontvangt pq, als haar vader haar geen geld wil geven voor onderhoud, zoekt zij een betrekking. Lord Fairfad neemt haar aan ais parti culier secretaresse, doch hij kijkt wel wat vreemd als zij, bij haar vertrek naar Pa rijs. ook ec-n kind bij zich blijkt te heb ben. De allervermakelijkste kluchten, waarbij nu eens de „moeder" dan weer en vooral de „vader" zich in penibele s tna ties bevinden, doen zich voor. Lilian Har vey vervul op uitnemende wijze de hoofd rol als „moeder" Op het tooneel deed het duo Ponty, opera-zangeres, zich hooren Zij verhaas- den ons dóór hun kolossaal geluid, wat evenwel niet altijd ons kon bekoren. Niet temin toonde het publiek zich dankbaar door een langdurig applaus. Na de pauze draaide zich een filmwerk af, -dat als een van de vele werelddrama's uit groote steden kan beschouwd worden. Een meisje uit een apachenkroeg, tegen haar zin gedwongen te stelen, komt in aanraking met een theaterdirecteur, die haar engageert voor het tooneel. Zij heeft echter maar al te zeer last van planken koorts, die tot scènes leidt met de revue ster, die niet meer met haar wil optreden. Daarbij speelt dan de geschiedenis van de rose, diamant een groote rol. Alles keert ten goede en Nellie, de meid van dc straat, wordt zelf een „ster". Nog eenmaal een scène, als haar vroegere vriend uit de ge- i vangenis ontvlucht, maar het slot is na tuurlijk bevredigend.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4