MAANDAG 9 MEI 1927 16e Jaargang. No. 5556 d£eidóeli£ (Bou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Ageüten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- uitbetaling Afzonderlijk* nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cenl por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend - Kleine advertentiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAI UIT TWFI BLAOEIt V „Soberheid en zelfbeheersching". „Anima humana uaturaliter Christiana" dat wil zeggen, letterlijk vertaald, dat ce menschelijke ziel van nature christelijk is de menschelijke ziel kan geen volkomen bevrediging en algeheele voldoening vin den voor haar behoeften en strevingen, tenzij in de Christelijke beginselen; andere stelsels en godsdiensten kunnen die bevre diging en voldoening slechts schenken in- zooverre zij elementen van het christen dom omvatten. En in vele stelsels en gods diensten zijn deze meerdere of mindere elementen van het Christendom terug te vinden En, als die elementen er niet in zijn, dan worden ze door de meest onbedorven vol- gelingen er in gebrachtl Zoo zal menigeen onder de Katholieken ér verbaasd van opzien in het Com munistische Maandblad „Klassenstrijd" de volgende slotbeschouwing aan te treffen van een overigens uiteraard louter op de menschelijke rede gebaseerde beschouwing over „Sexueele Moraal" Zoo de leer van uitleving der sexueele begeerten, mits men zorgt zijn daden van bun gevolgen te ontdoen, de moraal werd voor een groot deel der arbeidersklasse, zou die klasse daarmee veel van haar na tuurlijkheid en oprechtheid hebben inge boet en bezweken zijn voor wat wezenlijk een verleugening van het leven is. W i e d e gevolgen niet wil, niet willen mag, ont boude zich ook van de daad. Soberheid en zelfbeheersching zijn noodie voor ieder die strijdt naar een boven hem uitrijzend doel. Tucht in bet sexueele leven behoort bij het beeld van den „bewusten arbeider". Wij spatieeren ,.De Nieuwe Eeuw", die het bovenstaan de citeert, voegt er aan toe: Als een schrijver als deze nu maar eens uit de feiten de conclusie wilde trek ken, dat het ideale beeld, dat hij verwezen lijkt wenscht te zien, niet bereikbaar is voor den louter natuurlijken mensch, maar bovennatuurlijke genadegaven eischt wil het gerealiseerd worden in het leven." terwijl hij, ook uit de feiten als hij wil. de conclusie kan trekken, dat de Communistische beginselen leiden tot een samenleving, die van een heel andere mo raal is doortrokken, dan welke hij wenscht; waarin van soberheid en zelfstandigheid heel weinig te vinden is! V Kunst. De Kunst is ons Katholieken lief. De geniale Broere heeft de beteekenis van de Kunst aldus uitgedrukt: Kunst doet bidden. Ware kunst, die in een edel hart en in ware gevoelens haar oorsprong vindt, kan niet anders dan Mnspireeren tot ver heven gedachten, dan de ziel opheffen tot haar Schepper. 't Is een gelukkig' van de organisatoren der St-Franciscus- feesten, om de feest-gedachte ook uiting te geven in de K u n s t Men weet het: Dinsdag 10 Mei zal in de Stadsgehoorzaal worden uitgevoerd hot wereld-bekende oratorium van Edgar Te- nel „Franciscus" Daarvoor is een groot koor van zangers en zangeressen maan den-lang geschoold. Daarin wordt medewerking verleend door solisten van groote reputatie en door een eerste-klas orkest. Met stelligheid mag daarom worden verwacht, dat deze avond een waar Kunst genot zal schenken. En ook.... dat de Katholieken in Lei den en omgeving de organisatie van de zen avond zullen toonen te waardeeren door de groote Stadsgehoorzaal te vullen. Over de verdere buiten-kerkelijke Fran- ciscusvierine dee'en wii nader nog wel verschillende bijzonderheden mede. BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Voldoening over Ruslands deelneming. 43 Staten vertegenwoordigd. In volkenbondskringen, waar men met voldoening heeft kennis genomen van de «fficieele Russische mededeeling omtrent de deelneming aan de economische confe rentie met een talrijke delegatie, vestigt men de aandacht op het bemoedigende feit, dat het politieke en diplomatieke element 4u de Russische delegatie zeer schaarsch t "vertegenwoordigd is en dat de overgroote meerderheid der gedelegeerden bekend fifaat als bekwame technische deskundigen meer dan als propagandisten voor de bosjewistische ideeën. Dit wekt de hoop, dat men met de Rus een zakelijke discussies zal kunnen voeren dat de tribune van Genève niet al te zeer misbruikt zal worden als propoganda tribune voor communistische opvattingen. Het aantal deelnemende staten is thans tot drie en veertig gestegen. Voor het eerst zijn alle drie belangrijke niet-volkenbonds- staten: Amerika, sovjet-Rusland en Turkije aanwezig. Frankrijk. De „anarchistenbende". Een tegenspraak. Wij maakten Zaterdag melding van een telegram uit Parijs, volgens hetwelk te Parijs een uitgebreide anarchistische orga nisatie zou zijn ontdekt, meerendeels be staande uit Italianen en Spanjaarden. Ten einde zich gelden-te verschaffen, zouden zij zich aan meer dan 160 inbraken hebben schuldig gemaakt. De Parijsche re cherche ontkent thans formeel dat er zulk een ontdekking is gedaan. Verondersteld wordt, dat deze mededee lingen gelanceerd zijn in verband met de activiteit der politie in de zaak van den garage-houder, die er van beschuldigd wordt wapens aan de Catalaansche samen zweerders te hebben geleverd. De inbeslag nemingen van onlangs bij een aantal me deplichtigen van dezen garagehouder heb ben, naar men "elooft, aanleiding gegeven tot de genoemde geruchten. Engeland De vakvereenigingswet. Vandaag beginnen in het Britsche La gerhuis de debatten over het wetsontwerp op de vakvereenigingen. De Labourpartij heeft sinds gisteren een felle actie tegen deze wet ingezet. De regeering heeft een amendement op de wet ingediend, vol gens hetwelk de uitsluiting even onwellig zal worden als de staking. De bedoeling is aan te toonen, dat het wetsontwerp geen maatregel is, welke één partij begunstigt. Albanië. Gisting te Skoetari. De correspondent van de „Voss Ztg." te Skoetari meldt aan zijn blad, dat, ofschoon er uiterlijk volstrekte rust heerscht, het in deze stad onder de bevolking ernstig gist. De meeste bewoners van Skoetari beschik ken over oude Oostenrijksche legergewe ren. Alle huiszoekingen van de laatste ja ren naar wapenen hebben geen noemens waardig succes gehad. De correspondent heeft er zich echter persoonlijk van over tuigd, dat er zelfs machinegeweren aan wezig zijn. Een groot aantal Albaneezen te Skoetari zouden liever zichzelf en hun ge zinnen laten doodschieten dan de geheime wapenbergplaats te verraden. Daarbij komt nog, dat de troepen, die Achmed Zogoe heeft gezonden om de rust in Skoe tari te handhaven niet meer vast in de hand der officieren zijn. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Hankau bakt zoete broodjes. De communstien te Hankau schijnen plotseling tot een algeheele verandering in hun politiek te zijn gekomen. De bevol king wordt niet langer opgezet tegen de buitenlanders en er wordt angstvallig voor gezorgd, de vreemdelingen verzoeningsge zind te stemmen. Er is een comité voor de handhaving der orde benoemd, dat spe ciaal een einde moet maken aam de de monstraties tegen de vreemdelingen en dat overtreding der bepalingen zelfs met de doodstraf bedreigt. Gezegd wordt, dat ook de algemeene ar beidersunie er toe gebracht is, de commu nisten in hun vriendschappelijk optreden tegen de buitenlanders te steunen. De te gen de vreemdelingen gerichte aanplakbil jetten zijn afgescheurd en worden vervan gen door biljetten die o.a. tot opschrift dragen: „Buitenlanders hervat uw zaken weder! De buitenlandsche industrieën moe ten haar bedrijven weder openen!" Do vakbonden hebben nieuwe „tien ge boden" aangeplakt, waarin molestatie van vreemdelingen verboden wordt, onder wel ken vorm dan ook. Wat onder molestatie verstaan wordt, is verder uiteengezet en omvat o.a. ruzie zoeken met vreemdelin gen, stelen van goederen, zwendelarij, on geoorloofd binnendringen van woningen, het voeren van oorlog tegen de vreemde lingen en het aanplakken van tegen de vreemdelingen gerichte biljetten. Blijkbaar zijn de communisten te Han kau bevreesd geworden, nu zij er zich ten slotte rekenschap van geven, dat hun kruis tocht tegen de vreemdelingen slechts er toe geleid heeft, dat de kip met dt gouden eieren geslacht is. Zij worden bedreigd door de duizenden werkloozen, hongerige arbeiders et koelies, die zij zelf gewend hebben aan het plegen van allerlei geweld dadigheden, voorts door de steeds krach tiger wordende anti-communistjsche stem ming en Let groeiende prestige van Tsjang ai-sjek onder de gematigde elementen. Een succes voor Tsiang Kai Sjek. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Tsjang-Kai-Sjek ten zuiden van Nanking drie divisies van de Hankau-troepen, die geisoleerd waren, doen ontwapenen; bij het gevecht, dat daaraan voorafging wer den slechts 30 man gedood. Zuid-Amerika. Een oproer te Rio de Janeiro. Uit Rio de Janeiro wordt gemeldt: Ten- gevolg van het feit, dat bepaalde bladen de veronderstelling hadden geopperd dat een ongeluk, overkomen aan Braziliaan- sche vliegers, die den Atlantischen Oceaan wilden oversteken, het gevolg was van on- kwaamheid der bemanning, ontstond een oproer Menigten deden eei^ aanval op de dagbladbureaux. Vele schoten werden ge lost Een sterke politie- en cavaleriemacht is uitgerukt De militairen maakten ge bruik van hun vuurwapens. Verscheidene oproerlingen werden verwoud. BINNENLAND 062 PCT. MILUONNAIR. Blijkens de gegevens 19261927 heeft 66 pet. der aangeslagenen een Inkomen beneden f 2000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft wederom het bekende overzicht van den belastingdruk gepubliceerd, thans over het belastingjaar 19261927. In het overzicht komen staatjes voor betreffende de Rijksinkomsten- en Vermo gensbelasting, waaruit o.a. blijkt, dat ruim 66 pet. van alle aangeslagcnen in eerstgenoemde belasting een inkomen heb ben beneden 2000 en gezamenlijk slechts 12 pet. bijdragen in het totaalbedrag uozer belasting in hoofdsom. Voorts hebben 0.04 pet. van alle aange- siagenen een inkomen van 100.000 en booger, welke categorie ruim 18 pet bij draagt in het totaal bedrag der belasting Wat de Vermog&isbelasting aangaat kan worden vermeld, dat *bijna 44 pet van alle aangeslagenen een vermogen hebben beneden 30.000, die teze oen bijna 8 pet. bijdragen in do totaalo:' ;"f d^zor be lasting betalen. Opvallend is 't dat in 's Gravenhage, zoowel het aantal aangesla genen als het bpdrag der vermogens, be langrijk boven de overeenkomstige cijfers van Amsterdam en Rotterdam uitkomen, hoewel het aantal inwoners kleiner is. In Lonneker en Emmen heeft meer dan de helft der aangeslagenen in de Rijksin komstenbelasting slechts een inkomen be neden 1400. In de gemeenten Hilversum Rheden, 's Gravenhage, Nijmegen, En schede en Arnhem zijn de verhoudings- cijfers betreffende het aantal aangeslage nen met een inkomen van 10.000 en hooger het grootst. KERKNIEUWS Veertigjarig priesterfeest. De zeerecw. pater H. A. v. Kcssel, pas toor der St. Jozefparochie te Delft, vierde gister zijn veertig-jarig Priesterfeest. Zaterdagavond werd de jubileercnde herder, die voor eenige dagen r.aar elders was vertrokken, onder klokgelui in de smaakvol versierde kerk ingehaald, waar- Da een kort Lof werd gecelebreerd. De Zondagmorgen gaf Delft met z'n tal- looze vlaggen in stralende lentezon oen feestelijk aanzien. Om halfacht was bet algemeene H. Communie, ter intentie van den jubileerenden-pastoor. Om halfelf droeg de jubilaris een plech tige Hoogmis op, waaronder do hoog- eerw. Deken J. J. de Graaf, naar aanlei ding der woorden van het Evangelie van dezen Zondag „Ik ben de goede Herder", de groote verdiensten van pastoor v. Kcs sel schetste. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, waaronder toespraak van den zeereerw. jubilaris en „Te Deum". GEMEENTERAAD. Rector Gymnasium. De Curatoren van het Gymnasium beve len voor de benoeming van rector aan: lo. Dr. M. Engers, rector aan het gymnasium te Zwolle; 2o. Dr. D. E. Borselaar, rec tor van het gymnasium te Gouda. Leeraar H. B. S. Als leeraar in de Franscho taal en let terkunde aan de H. B. S. bevelen B. en W. aan: lo. dr. H. Zwanenburg, leeraar der H. B. S. te Ter Apel; 2o dr. G. G. Ellerbroek, leeraar aan de H. B. S. te En schede. Verlaging slachthuis-tarieven. De commissie van beheer over het open haar slachthuis heeft een verlaging van de slachttarievon voorgesteld van enge- veer 15 pet. en verder een speciaal slacht- tarief ten behoeve van fe Leiden geves tigde vleeschwarenfabrikanten, ten einde voor hen de concurrentie met elders geves tigde fabrikanten gemakkelijker te maken B en W. stellen den raad voor de door de commissie voorgestelde wijzigingen van de desbetreffende verordening goed te keuren. Uitvoering van Raadsbesluiten. B. en W. deelen den raad mede, dat aangezien de Hooge Raad bij arrest van 22 Januari 1926 heeft beslist, dat de uit voering van burgerrechtelijke handelingen van don gemeenteraad niet wordt be- heerscht door de voorschriften van de artt. 70 en 179a der Gemeentewet het noodig is, een regeling te treffen om te voorko men, dat die handelingen door den rech ter ongeldig zouden worden verklaard. Blijkens het door prof. mr. E.-M-. Meyers aan de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten uitgebrachte advies kan de op lossing worden gevonden in het geven door den gemeenteraad van een uitdrukkelijke machtiging aan B. en W. tot uitvoering van de burgerrechtelijke raadsbesluiten. Uit een administratief oogpunt is het het eenvoudigst B. en W in navolging van vele andere gemeenten, daartoe een algemeene machtiging te verstrekken. Ook verdient het aanbeveling dat de raad de reeds door B. en W verrichtte nandelingen ter uitvoering van vroegere burgerrechtelijke raadsbesluiten alsnog be krachtigt. De riooleering. Ten behoeve van de centrale rioleering is. het noodig een installatie te maken voor een beweegbare afsluiting van de Slaagh- sloot met oen ijzeren valschut. B. en W. stellen voor, do kosten daar van ad 4500 gld. toe te staan. SINT ANTONIUS-PATRONAAT. Het nieuwe gebouw. Gistermiddag om 4 uur is het nieuwe gebouw vau hot St. Antonius-patronaat tüaeciliastraat, hoek Hazewindsteeg) van de Hartebrugsparochie plechtig in ge bruik genomen. Aanwezig waren bij deze plechtige opening in een der ruime, frissche, zeer mooie localen, de zeereerw. heer pastoor J H. Crombag O.F.M., de weieerw. pa ter A J. v. d. Donk O.F.M., voorzitter van de plaatselijke Jeugdcommissio, de weleer w. heer E. J. Kemper man, voorzit ter van den Patronateiibond Leiden, de weleerw. heer H. Coppens, directeur van het patronaat te Oegstgeesl, de zeereerw. pater li. Wooldorink U.F.M., rector van de bijkerk aan den Haagweg, de weleerw. pater J. E. v. Lubeck O.F.M., van het klooster aan den Haagweg, de weleerw. paters i'riggo F. M. en Goossens U r .Al., het Kerkbestuur der Hartebrugs parochie, besturen van andere patrona- teif en jeugdorgan salies hier ter stede, andere genoodigden, het bestuur van het St. Airtoniuspatronaat, oudera en be schermelingen van het patronaat. Do Weleerw. pater A. J. v. Lubcek, Directeur van het patronaat, opende deze eerste samenkomst in het. nieuwe ge bouw met, zooals Zijneerw. zeide, ten woord van beteekenis in allo omstandig heden des levens, een woord van geloof, hoop en liefde: geloofd zij Jesus Christus. Dczo plechtige groet, slaande aanhoord, werd door allen met „Amen" beantwoord. Vervolgens verwelkomde Zijneerw. de verschillende aanwezigen. Pater v. Lubeck daukte hierna degenen die door hun arbeid een uitgeleefd fa brieksgebouw hebben omgevormd tol oen schoon patronaatsgebouw. Mag dit een aansporing zijn, aldus do Directeur, voor degenen, voor wie dit gebouw bestemd is, om hel patronaat te waardeeren en lief te hebben En voor de ouders geen prikkel om mede te werken; dat zij mogen in- z en, dat het palrouaatswerk niet is een aparte liefhebberij maar een werk, dat door l'aus en Bisschoppen als noodzake lijk wordt voorgehouden, zooals in een zeer lezenswaardig artikel in „De Leid- sche Crt." van Zaterdagavond is uiteen gezet. Het patronaatswerk is een paro chiewerk. En spr. wil openlijk hulde en dank brengen aan den zeereerw. pastoor en het Kerkbestuur voor den daadwerkeüj ken steun, van hen. ondervonden (ap plaus). Hierna werd het „Patronaalslied" ge zongen. Vervolgens verrichte de zeereerw. heer pastoor Crombag de plechtige inwijding van het gebouw. Daarna had plaats de plechtigheid der Intronisatie, die ook door allen met de votie werd gevolgd. Gezongen werd nu het lied „Koning Christus." De zeereerw. heer pastoor Crombag nam het woord. Zijneerw. wees er op, dat dit do derde keer is, dat hij in de parochie een palro- naatsgebouw inwijdt. Maar dit gebouw is zóó, dat er geen vierde zal noodig worden. Na school en katechismus zijn do jon gens zeker niet voldoende voorbereid op de gevaren van het leven, waardoor ge loof en zeden worden bedreigd. Een uitrusting met kerkbezoek, rozen krans en scapulier is uitstekend, maar niet voldoende. Daarbij moet komen: Godsdienstkennis. En vermeerdering van Godsdienstkennis is het eerste doel van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Geen anarchistenbende te Parijs. Gisting te Skoetari. Veranderde politiek van Hankau. Het in den Mississippi-dijk gemaakt» gat is nog niet voldoende, om do water massa te doen wegstroomen. Nieuwe over stroomingen. (Buitenl. Berichten, 2de blad en Telegrammen). BINNENLAND. De 18de verjaardag van Prinses Ju liana. De viering. Een rede van moe der tot kind. (2de blad en 1ste blad Laat ste Berichten). Voetbalwedstrijd Nederland—België Een ernstige botsing tusschen auto en tram te Arnhem. Eén doode. (Ge mengde Berichten, 2de blad). Onder Oegstgeest is een auto te water geraakt. Geen ernstige ongelukken. (Je blad). OMGEVING. Het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. heer Pastoor A. J. Oudejans te Warmond. (2de blad). De Zeereerw. heer Pastoor P. J. Schra- venmade te Voorhout zal zijn emer taat nemen. (2de blad) het patronaat. Ontspanning is, boewei ook noodig, slechts bijzaak. De jongens in de parochie muuten be grijpen, hoeveel offers er in en door het patronaat worden gebracht, om hun zie len rein en zuiver te houden, dat moeten zij waardeeren en daarbij mecwrken Zijneerw zegt zijn steun^ aan -del pa tronaat toe. en eindigt met "cle hoop uil ie spreken, da» er nooit iets iD zal obouivn w it in strijd is met den Chris»» h;1 n groet: Geloofd zij Jesus Christus. Alsof deze vriendelijke, har.dyke woorden het seen waren geweest, wuaro gewacht werd, br/ak nu een stroom -s van hartelijke felicitaties en gos, I ,i- ken. Eerst trad een der oudste jongt van hel patronaat, li Singeling, len :»».»- neelo, die zijn felicitatie vergezeld i i gaan van een geschenk van de patron, s jongens, n 1. een mooi schilderij, voor stellende een rijken jongeling, tlzei, it it de jongens blij waren eD trotseti, u.n y wilden uilen in een herinnering aan - zen dag en aan de woorden ven Chris ..i tot den rijken jongeling: Als gij hei leu n wilt ingaan onderhoudt dan de geboden Namens de ouders der patrutmni u- gens sprak do heer J Nijliuis. een gein wensch uit, waarhij spr naar vor a bracht het groote nut, dal hei patruiM.it geeft aan de jongens, de moreele steun en do kracht om te raiddei) van de aunmL - lijkheden der wereld staande te blijven Ook de ouders wilden toonen dat zij de arbeid der bestuursleden hoog op t stelden en boden daarom ais geschenk aan een gaskachel voor de bestuiirs a- mer. Het oud-patronaatslid C. de Heulen, dio het palrouaat nog steeds mot onv< r- zwakte trouw aanhangt, zong dan ei n liedje, waarin de verdiensten van d ree- leur en bestuursleden naar voren werh u gebracht. Dit was slechts ter afwisseling, want Dog waren de vriendelijke woorden niet ten einde. Een der bestuursleden, de Iner N Vree burg, nam het woord om te schetsen do zorgen, moeiten en offers, die de eei v. Directeur op zich heeft genomen, om dit grootsche werk tot stand te brencen Lij hoopt, dat de eei w d recteur nog lang zijn jongens met dezelfden ijver mpi rand en daad mag bijstaan en daarvan ook vruchten mogo zien Namens bet bestuur biedt spr. als geschenk een tafelkleed voor de bestuurskamer aan Pater van Lubeek, dankte dan ont roerd voor al die vriendelijke woorden tot hem gericht, voor al die mooie ge schenken van jongens, ouders en bestuur en gaf dan het woord aan den weleerw. Pater A. J v. d Donk Deze richtte zich als voorzitter der plaatselijke jeugdcommissie tot directeur en bestuur om hun dank te brengen na mens de plaatselijke commissie voor jeugd organisatie. Nog vele financieele en per soonlijke offers zullen er gebracht moe ten worden, zegt spr., maar die offers zullen rijke vruchten afwerpen voor de jongens dezer parochie. Spr. schetste in een ernstig woord het doel van het pa tronaat. Spr. hoopt, dat in dit nieuwe groote gebouw, het aantal jongens ook mocht vermeerderen zelfs meer dan ver dubbelen en hoopt bij het bestuur van het St. Antoniuspatronaat steeds modewer king te zullen vinden voor datgene wat de taak is van de plaatselijke commissie voor jeugdorganisatie. De weleerw. heer Kapelaan G. Kem perman bracht in een geestig spoechje een gelukwensch over aan Directeur ea

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1