'onze AgenteD 20 cent per week f2.60 per kwartaal. U> k" Posl 12,95 per kwartaal •I Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné'e ver- -.„(jaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- iibetalii'g Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd ,dftgsblad 9 ct 18e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl) vooruitbetaling LeideD 19 cent per w per Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regol Voor Lngezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. c Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fü.50. nnner bestaat uil vijl bladen, waaronder Mlustreerd Zondagsblad. JULIANA-DAG. Prinses Juliana heeft heden den 18-jari- pd leeftijd bereikt. J)q koning is meerderjarig als zijn acht te jaar vervuld is", bepaalt ook onze jiondwet, en onder bijzondere omstan- jVaeden, die gelukkig niet aan de orde j;n en, naar wij vertrouwen mogen, ook rft zullen komen, kan de meerderjarig- van den Prins van Oranje, en van de ochter des Konings, die de vermoedelijke [gename is van de kroon, op het acht- inde jaar, resp. voor de verschijning van i burgerrechtelijke meerderjarigheid, dien. Prinses Juliana is dus heden nog niet Éêrdcrjarig geworden in den zin van art. der Grondwet. Maar toch wordt deze g terecht gevierd als een héél bijzonde- e verjaardag. Prinses Juliana verlaat nu als 't ware en leeftijd van een onbezorgd bestaan ij gaat nu ook inderdaad haar eigen huis lichten. Nu is het prinsesje een prinses worden. Het prinsesje heeft zich onder leiding an met zorg gekozen leeraren en leera- essen vergaard een veelzijdige kennis; ader leiding van hare Ouders heeft zij ieh een karakter gevormd. De prinses aai zich nu aan Leidens roemrijke Uni citeit /order voorbereiden op de taak, ie eenmaal op haar schouders zal worden' elegdzij gaat nu de fundamenten van aar kennis dieper leggen. Deze overgang als tot een ander leven i geheel naar den geest van de Grondwet, ie de prinses bij het bereiken van den !5-jarigen leeftijd een eigen jaarlijksch stomen toekent en haar van rechtswege lifting doet nemen in den Raad van State. (Hen leze hierover een artikel feuille- sn— in het 4de blad). De prinses heeft nu den leeftijd bereikt, tsarop haar moeder tot de regeertaak rerd geroepen. Wij mogen hopen, dat het nog vele ja- M zal duren, voordat prinses Juliana de legeering van haar Moeder zal overnemen. Jlaar dan mogen wij vertrouwen mI zij zijn een waardige opvolgster van ie Vrouwe, die Nederland lief heeft ais li Christen-vórstinne bij de gratie Gods! Allen, die in het Koninklijk Huis nog tijd zien en volkomen terecht 1 het (cntrum van onze nationale saamhoorig- :eid, zullen op deze voor de Koninklijke Familie, voor Prinses Juliana, én dus voor vaderland beteekenisvollen dag, van janacher harte dezen dag vieren als een ütionalen feestdag 1 Voor de groote meerderheid der Neder- mders blijft het Koningschap zijn aan- ifekkelijkheid behouden, omdat het het niversb vertegenwoordigt het nationaal bef lonqens-Patronaten, aan Christus trouw!" nieuwe Patronaatsgebouw h A d t o n i u b" (Hazewindsteeg/hoek Cat-riliastraat) te Leiden vraagt in deze «gen onze bizondere belangstelling en indacht. En gaarne denken wij, onge titeld allen, aan dat nieuwe gebouw, t „huis van bescherming en hding", „van opvoeding en vor- „van onderricht en ont- 'Pa n n i n g". borgen, Zondag 1 Mei, zal dit iMis van zorgen", als ik het zóó tos „op z'n Zondagsch" mag noemen 'orden ingewijd en in gebruik ge- j®en, zal de zegen van den Drie-Eenigen H den Vader, den Zoon en den H. wst nederig worden gevraagd en verkre- in het gebed van onze Moeder de H. zullen de Engelen des lichts komen %en binnen de muren van dat huis, om b mèt zijn bewoners, beschermelingen towel als Beschermheeren, te bewaren in ,fnod en wijsheid. Set zij mij vergund, ook op deze plaats, W.Eerw. Directeur, Pater Ant. van Week, en de Patronaats-Commissie „St. ïfonius" hartelijk „Proficiat" te wen- !"en met de tot standkoming van dit auwe, ruime, lichtrijke Patronaatsge- wT' M^elk bovendien voor uitbreiding lbaar is, en waarop, als het later nog F n°odig mocht blijken en het Kerkbe- or van „O. L. Vrouw Ontb. Ontv." dit toestaan alsnog een „verdieping" a worden gobouwdl «^.krijgt zoo onwillekeurig den indruk, j. bier „do schaapjes op het droge" Of het inderdaad ook zoo is?? yaQ Lubeek zou alle weldoeners en vrienden daarop een ont- antwoord kunnen geven '-nond denk nu evenwel aan andere schaap- öo aiS ^ever lammetjes, n.l. aan Patronaatsjongens, dia ten volle waard zijn, dat zij beschermd en gesterkt worden in de „Sturm- und Drangperiode". Het is dan ook naar aanleiding van dit Feestgetij in den Patronatenbond, de in wijding van het nieuwe Patronaatsgebouw „St. Antonius", dat ik hier enkele gedach ten wil geven betreffende het jeugdwerk van onze Patronaten. „Jongens-Patronaten, aan Christus trouw!" Ziedaar het bekende devies, gelegd rondom het monogram Christi, op het uni forme Patronaatsinsigne in Nederland. „Aan Christus trouw!" Ziedaar de beteekenis en het doel van geheel ónze Katholieke Jeugdorganisatie. Aan Christus trouw! En dan gaan mijn gedachten naar een onsterfelijken Paus Pius X, die, nu een zeventien jaren geleden, door het decreèt der Kinder-communie de kinderen opriep, om bij het eerste ontluiken van het kinder verstand, bij het eerste onderscheiden van goed en kwaad, mede aan te zitten aan het feestmaal van Gods liefde. Wat een machtige steun werd door dit de creet, om alles te herstellen in Christus, geschonken aan de ouders en opvoeders der jeugd! De grondslag was gelegd, Christus gaf zich, ook aan de kinderen, de kinderen moesten zich geven aan Hem. Om nu die jeugd, welke behoort aan Christus, aan Christus ook te doen trouw blijven in de moeilijke jaren der jongelingschap, wer den er, en worden er nog steedB Patrona ten opgericht, als een bij uitstek krachtig middel, om de opvoeding, met Christus be gonnen, met Christus ook te voltooien. Aan Christus trouwl De ken nis en de praktijk van den godsdienst bij ons Roomsch geslacht te versterken en te verdiepen, ziedaar de grondslag, de eenig veilige grondslag van het Patronaatswerk, de hoofdzaak, waaromheen al het andere in het Patronaatsleven zich moet groepee- ren. Juist op den moeilijksten leeftijd, waar in het karakter zich gaat vormen, waar in het kinderverstand het waarom? van vele antwoorden uit hot Katechismus- boekje gaat vragen, mag en moet het kind niet aan zichzelf worden overgela ten, maar worden geleid en gesteund; en waar nu die leiding en die steun, zelfs van de braafste ouders, door de boosheid en verleiding der wereld, vaak te kort schiet waar die leiding en die steun bij velen bijna geheel ontbreekt, daar moe-t de jeugdorganisatie, geleid door den Pries ter, de helpende hand bieden, om het erf deel der vaderen, het kostbaar Roomsch geloof, onbesmet te bewaren. Neen, het Patronaatswerk is geen louter liefhebberij werk, maar een stuk gezonde opvoeding, waar het woord, maar vooral het voor beeld van hen, die in overheid zijn gesteld bezieling moet geven en kracht. Nog an ders gezegd: de Patronaten zijn niet lou ter bewaarscholen, maar bovenal vorm scholen voor het leven, waar de jeugd zich 'leert versterken en bewapenen voor den strijd des levens. En ziedaar de beteekenis van de ruim 500 Jongenspatronaten in Nederland, met hun ruim 29000 beschermelingen, ziedaar de beteekenis van de 160 Jongenspatrona ten in ons Bisdom, met hun 9353 leden! Flinke getallen, maar toch, maar toch. Te gelegener tijd wil ik eens een sta tistiek publiceeren, die zal aantoonen, dat al is er geen reden tot klagen, er ook in 't geheel geen reden ia tot rusten. Jongens Patronaten, aan Christus trouw I Op dezen vreugdedag moet de vlag in top, de blijdschap in het hart, het insigne op de borst, de feestzang op de lippen, om de jeugd, die aan Christus toebehoort, voor Christus ook te bewaren! G. J. KEMPERMAN, Voorzitter R. K. Patronatenbond. V „Een nieuwe wereld." Een waar woord over de radio schrijft bet Orgaan van de Vereeniging van Herv. Kerkvoogden, als het wijst op de mogelijk heden, die in de radio liggen opgesloten en waarvan we nu nog maar „een flauwe schemering" zien. „Onze gemeenschap staat nog maar aan het begin van een nieuwe wereld, die door de radio ontsloten is. Zeker is het aan te nemen, dat de wijze, waarop in de toekomst de menschen geestelijk met elkaar in gemeenschap zullen staan, geheel anders zal wor den. Zooals de uitvinding van de boek drukkunst mogelijkheden schiep, waar aan de verre voorvaderen, die alleen de schrijfkunst als de hoogste geleerd heid kenden, niet konden denken, zoo zal do radio mogelijkhsden scheppen, waarvan het huidige geslacht nog sltchts een flauwe schemering ziet." Toch ook nn reeds is de radio een uit vinding van buitengewone betee kenis, ook en niet 't minst onder het op zicht van do verspreiding van denkbeelden, van de propaganda. En, eveneens heel juist, schrijft dan ook bovengenoemd orgaan: „Laat de gemeente dor getrouwe kerkgangers inzien, welk een groot- sche Evangelisatie-arbeid iederen Zon dag door de lucht wordt verricht, en laat zij dan zorgen, dat uit een finan cieel oogpunt zulks onbekrompen kan geschieden, dat de allerbeste techniek daarvoor kan worden gebruikt, en de allerbeste sprekers daarvoor kunnen worden gevraagd." De „grootschheid" van het nut dat door de radio kan worden gesticht en ook rc-eds wordt gesticht is inderdaad tref fend! Daarom moeten ook de Katholieken, en allereerst de Katholieken, overtuigd zijn; en zij moeten naar die overtuiging hande len. V Nogmaals: I Mei op Zondag. Wij gaven in ons nummer van Donder dag eenige beschouwingen over de vraag, of optochten als een 1 Mei-betooging op den Zondag al dan niet behooren te wor den toegestaan wij deden dit naar aan leiding van het feit, dat de S.D.A.P. op 1 Mei (morgen) voor het eerst te Leiden een optocht op Zondag houdt. Wij gaven die beschouwing afgezien van de huidige Zondagswet. Wij maakten er daarna opmerkzaam op, dat het geen gemakkelijke vraag is, in hoe verre deze Zondagswet dergelijke optochten op Zondag verbiedt. Zooals men weet moeten B. e n W. de Zondagswet handha ven, en kunnen dus B. en W. een optocht op Zondag weigeren krachtens de Zon dagswet, terwijl de burgemeester dezen weigeren kan krachtens zijn taak om de openbare orde te handhaven. In bedoelde driestar hebben wij echter een opmerking gemaakt, die rectificatie vereischt, n.L in het volgende: De burgemeester van Leiden, de heer mr. v. d. Sande Bakhuyzen, heeft aao de S. D A. P. vergunning verleend om op Zondag 1 Mei een optocht met muziek enz. te houden. Dit is een afwijking van den door den vorigen burgemeester gevolgden regel, die dergelijke dingen op den Zondag nooit wilde toestaan. Ons was, toen wij dit schreven, nog niot bekend, dat de optocht met muziek enz. op a.s. Zondag eerst te half negen 's avonds (op de Papengracht) aanvangt. (Wel zal er 's middags oen fietstocht zijn en 's mor gens en 's middags zullen er kinderstoeten langs de straat trekken, doch zonder mu ziek; en dat beschouwt men dan ook niet als een optocht en daarom heeft men daarvoor noch aan B. en W. noch aan den burgemeester vergunning gevraagd). Naar wij met zekerheid weten, is een verzoek, om 's avonds na 8.30 uur op Zon dag (dus na afloop der Godsdienstoefenin gen) een optocht met muziek te houden, nooit aan den vorigen burgemeester ge vraagd. Dus van „een afwijking van den door den vorigen burgemeester gevolgden regel" kunnen wij niet spreken. Zeker is daarentegen, dat de vorige burgemeester wèl meermalen heeft toegestaan een trek ken met muziek voorop door de S.D.A.P van het station naar het Volksgebouw op den Zondagavond. Dit wilden wij nog even opmerken naar aanleiding van al wat er te doen is over de a.s. 1 Mei-viering op Zondag te Leidei}. Pastoor A. J. Oudejans. Het zilveren priesterfeest van den zeer- eerw. heer Pastoor Oudejans te Warmond word neden en morgen gevierd. Pastoor Oudejans is na kapelaan te zijn geweest te Alphen aan den Rijn en te Haarlem vele jaren belast geweest met de zeer verantwoordelijke taak van leeraar aan het Klein-Seminarie Hageveld. Daar heeft hij, door zijn gedegen wetenschap en priesterlijke deugd, vele toekomstige priesters, die nu in ons Bisdom werkzaam zijn of daartoe nog geroepen zullen wor den, opgeleid en gevormd. En nu is de jubileerende priester sedert ruim zes jaar de Herder van de St.-Mat- thias-parochie te Warmond opvolger van mgr. Smeulders z.g. En in deze jaren heeft de parochie hem leoren kennen en leeren waardeeren. In devote toewijding aan den dienst van het Altaar, in gestadige zorg voor het ziele- heil der aan hem toevertrouwde geloovi- gen, werkt hij dagelijks, rustig en kalm maar óók doelbewust en krachtig strevend naar wat hij zichzelf als plicht heeft voor gehouden. Van zijn energiek arbeiden gotuigen de vele verbeteringen en verfraaiingen, wel ke hij in deze weinige jaren in het kerk gebouw heeft aangebracht: de polychro meering, de centrale verwarming, de elec- trische verlichting, de nieuwe preekstoel. En nieuwe, grootsehe plannen, tot wel zijn der parochie, staan den Pastoor voor den geest plannen, welke zijn kracht dadige toewijding aan de belangen van Katholiek Warmond in een scherp licht stellen en onderstreepen, dat er voor de parochie alleszins reden is om met bijzon dere dankbaarheid het priesterjubileum van baar Herder te vieren. Katholiek Warmond weet den priester te eeren. Dat is in de geschiedenis, ook der laatste jaren, herhaaldelijk gebleken. En daarvan zal nu ook weer vanavond en morgen blijk worden gegeven als on getwijfeld heel de parochie zal feestvieren. Feestvieren buiten het kerkgebouw Feest vieren allereerst en allermeest in de kerk door hartelijk God te danken voor het ontzaglijk vele goede door Hem geschon ken in een vijf en twintigjarig priesterle ven en Hem zegen af te smeeken voor het verdere leven van dezen jubileerenden priester in lengte van dagenl BUiTENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE Rusland doet mee. Do delegatie benoemd. De Sovjetregeering heeft besloten toch aan de Economissche Conferentie te Ge- nève deel te nemen. De daarheen vertrek kende delegatie zal onder leiding van Os- sinski staan. Vijf deskundigen zullen de delegatie vergezellen. Mcj. mr. Van Dorp tot gedelegeerde benoemd. De Raad van den Volkenbond heeft mej. mr. Van Dorp benoemd tot een der drie door hem aangewezen vrouwelijke gedele geerden ter economische wereldconferen tie. Duitschland De ontruiming van het Saargebied begonnen. Uit Saarbriicken wordt gemeld: Met de ontruiming van het Saargebied door de Franscho bezettingstroepen is thans een aanvang gemaakt. Gisteren Zijn namelijk twee eskadrons van het 2de regiment dra gonders naar S. Avoid vertrokken; do rest van het regiment volgt binnen enkele da gen. De Stahihelmdag. Communistusche agitatie Do communisten voeren sedert eenige dagen een krachtige actie onder het per soneel van de Berlijnscho tram, de ondor- grondsche spoorwegen en de autobusonder- nemingen, ten einde lien te bewogen op 7 en 8 Mei als protest tegen den Stahihelm dag to staken. Te bevoegder plaatse ver wacht men van dit pogen weinig succes. Do christelijke en de democratische orga nisaties weigeren to staken, maar ook hij do rest van het personeel bestaat weinig neiging het werk neer to leggen. Engeland Dc wet op de vakvereenigingen. De houding der partijen. De politieke toestand in Engeland schijnt gedurende eenigen tijd beheorscht te zullon worden door den strijd over de wet op de vakvereenigingen, welke de volgende week in tweede lezing in het lagerhuis in behan deling zal komen. De conservatieven zijn naar gemeld wordt zeer voldaan met de ontvangst van deze wet in de kiesdistricten, ondanks de heftige oppositie van de arbeiderspartij. Meer dan duizend vergaderingen ter onder steuning van de wet werden in de afgeloo- pen week door conservatieve sprekers toe gesproken, en tien leden van het kabinet hebben gesproken voor massa-vergaderin gen. De tegenaanval van do labour-partij wordt georganiseerd op een bijeenkomst, gisteren te Londen door het bestuur van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rusland zendt een delegatie naar de eco nomische conferentie van den Volkenbond. Labour-agitatie tegen de Engelsche wet op de vakvereenigingen. Do dijk van de Mississippi doorgestoken Geen onlusten (Bnitenl. Berichten). BINNENLAND. De 18e verjaardag van Prinses Juliana Haar lidmaatschap van den Raad van State (1ste en 4de blad) De viering te 's-Gravenhage (1ste blad) Aanbiedingen van geschenken namens de Hongaarsehe moeders en namens het volk cn de regiering van Zuid-Afrika (lste blad). Naar de Minister van Financiën mede deelt ligt het niet in het voornemen voor loop ige vrijstellingen van wegenbelasting te verleencn (lste blad). Voor de rechtbank te Assen werd giste ren tegen J. S., een der verdachten van den roofoverval te Emmerhout 12 jaar gevan genisstraf geëischt (Rechtzaken, le blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Ajo schrijft over de bekende Katholieke letterkundige Marie Sloot (3de blad). Onze apologetische medewerker be schouwt de plichten der Christelijke liefde (Sdo blad). Onze letterkundige medewerker vervolgt zijn beschouwingen over „De Lentezangen" (3de blad). het Vakverbond gehouden. De beraadsla gingen begonnen met een uitvoerige motie, waarin gezegd wordt, dat het in werking treden van de bepalingen van de wet on vermijdelijk moet leiden tot een uitgebreid en gezamenlijk verzet van do zijde dor milllioenen georganiseerde vnkvereeni- gingsleden. Voorts wordt in de motie voor gesteld, dat de conferentie de campagne tegen het wetsontwerp mot de meeste kracht zal voeren. George Hicks, do voorzitter van den al- gemeenen raad van het vakverecniginas- congres, die de vergadering presideerde, opende het debat met een krachtige redo- voering. Hij verklaarde dat de vakvoroeni- gingvsbeweging in groot gevaar verkeert. Wij wenschen op volkomen constitutioneel wijze te handelen, doch wij zullen tot het bittere einde strijden om deze wet, welke een karakter van wraak heeft, de neder laag bezorgen. Daarop deelde hij mede dat een amende ment is ingediend, waarin voorgesteld wordt, dat indien aan het wetsvoorstel wordt vastgehouden, de alcemeene staking zal worden afgekondigd. Een voorstel van den voorzitter, om over dit amendement discussie te voeren, werd met een overwel digende moerdorhoid verworpen en de mo tie werd daarop in haar oorspronkelijken vorm aangenomen. Denemarken Geen ontwapouingspiebiscict. Gistermiddag heeft het Deenscho Folke- ting met 74 tegen 03 stemmen het door de radicalen ingediende wetsvoorstel verwor pen betreffende do een voor 1 Juli a.s te houden consultatief plebisciet over de ont wapeningskwestie on de afschaffing van den algemeenon dienstplicht. De Balkan Het Italiaansch-Joego-Slavisch conflict. Militaire maatregelen langa de grens van Kroatië? Een te Agram verschijnend blad publi ceert een artikel van zijn bijzonderen cor respondent over den toestand in de Itali- aansche grenszone Tarvis-Fiume. Naar de correspondent meldt, is over dit gebied de staat van beleg afgekondigd. Alle dorpen zijn er door afdeelingen van do fas cistische militie bezet. Deze manschappen oefenen een uiterst strenge controle uit op de Sloveenscho bevolking, en speciaal op do vreemdelingen. Aan de daar wonende Slovenen of aan de Italianen van Slovcen- echen stam worden paspoorten geweigerd. Er zijn reeds toeristen gearresteerd. Deze zijn, in afwachting van instructies uit Rome, voorloopig in de gevangenis opge sloten. In heel het gebied Tarvis- Fiumo zijn verdedigingswerken aangelegd, o.a. beton nen emplacementen voor zwaro artillerie. Op de groote verkeerswegen en strategische punten zijn prikkeldrada-versperringen aangebracht. Stations zijn vergroot. Hoogero officieren doorkruisen in auto's do streek, om het terrein to inspeo- teeren. Do Italiaansche vloot in do haven van Quarnero ontving bevel, zich gereed te houden. In de haven van Pola, welke slechts tot basis diende voor eenige torpedobooten zijn

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1