DINSDAG 26 APRIL 1927 18e Jaargang. No. 5551 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent pei week 2.50 per kwartaaL Bij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'B ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend r Kleine advortentlön, van ten hoogste 80 woorden, waarir betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver»- huur, koop en verkoop I U.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. C. J. L. VAN DER MEER f Gisterenavond te ongeveer zeven uur is in de tram van Den Haag naar Leiden onder Wassenaar plotseling overleden de hoer G. J. L. v. d. Meer, uit Noordwijk Zoo is dan gevallen een man, wiens kracht onverwoestbaar scheenl Terwijl anderen op zijn leeftijd de overledene was 74 jaar zich gedrongen gevoelen, om rust te nemen, was de heer v. d. Meer nog iederen dag, van den ochtend tot den avond, werkzaam met een activiteit, die menigen jongen man kon beschamen. Diep treft dit sterfgeval, om het vol komen onverwachte. De overledene scheen allen een kern-gezonde man toe. Hij was gisterenmiddag, met z'n gewone frissche opgewektheid, van huis gegaan, om te s-Gravenkage de huldiging van mgr. Nolens bij te wonen. Diep treft het, om de banden, die door het heengaan van dezen man worden verbroken; om de leegte, die hij achter laat, om de droefheid, die zijn dood in vele kringen wekt. Allereerst in den -kring van zijn huis- genooten Wij betuigen de echtgenoot9 en den kinderen onze diepe deernis bij dezen zoo zwaren slag.Hij was inderdaad de immer-zorgzame echtgenoot en vader, het krachtige gezins-hoofd. Hij heeft z'n kinderen nagelaten een groole handels onderneming, sedert enkele jaren ge naamd N.V. Noordwijks Royal Nunsery, waarvan hij de oprichter was. Ruim vijftig jaar geleden trok hij als een der pionniers naar Engeland om daar bollen te verkoopen en legde zoo den grondslag van de thans bloeiende zaak. Een self made man een persoonlijkheid, die werken kon en heel veel te bereiken wist, omdat hij wilde, omdat zijn energie en zijn optimisme alleen moeielijkhedon kende, om die te overwinnenI Met deze zeldzame gaven heeft de over ledene gewoekerd niet alleen voor eigen zaak, maar ook en niet minder voor de algemeene belangen en speciaal voor de Katholieke belangen. Dankbaar herdenken wij den nu overledene hier op de eerste plaats als den mede-oprichter en sedert vele jaren den president-commissaris van de N.V. De L^idsche Courant. In volle "waarheid mag worden getuigd, dat zijn heengaan hier een leegte achterlaat, wel ke pijnlijk wordt gevoeld! Zijn nagedach tenis blijft aan De Leid«che CoiT- r a n t in een eerbiedige herinnering als van den man, die met groote toewijding en veel wijsheid de belangen der vennoot schap, de belangen der Roomsche pers beeft gediend. Dan moet er, eveneens met groolo dankbaarheid, worden herinnerd aan do oprichting van het Katholiek Krankzin nigengesticht te Noordwijkerhout voor mannen, waarbij de heer v. d. Meer zulk een groot aandeel heeft gehad, en aan do .Voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting van een Katholiek Krankzin- I nigengasticht te Noordwijk voor vrou- .wen, waarbij hij een bezielende stuw kracht was, en waarvan hij, helaas, de voltooiing niet meer heeft mogen beleven. Voor de gemeente Noordwijk heeft de hear v. d. Meer veel en hard gewerkt ruim 25 jaar als Raadslid voor welke functie hij eenige jaren geleden heeft be dankt en vele jaren als wethouder en loco-burgemeester. Verleden jaar, den 14den Juni, is, ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaat schap van de Prov. Staten, op ondubbel zinnige spontane en hartelijke wijze van de meest verscheiden zijden den heer v. d. Meer dank en hulde gebracht voor wat hij als Statenlid in het belang der pro vincie heeft mede helpen tot stand bren gen. Bij do jongste verkiezing had de heer v. d. Meer zich niet meer opnieuw beschikbaar gesteld. Meerdere belangrijke functies heeft de overledene vervuld. Zoo is hij voorzitter en bestuurslid geweest van do R-K. L. T. B., bestuurslid van „Bloembollencul tuur'', bestuurslid van de Gezondheids commissie in district Katwijk, enz. De regeering had de vele verdiensten van den overledene erkend door de be noeming tot Ridder in de Orde van Oran je-: Onverwacht is het sterven van dezen stoeren, plicht-getrouwen werkzamen man. Maar niet onvoorbereid.In de Goede Week had de overledene een geslo ten retraite meegemaakt in het St. Cle- menshuis te Noordwijkerhout. Een ge lukkige voorbereiding voor 'n plotseling sterven.... Over deze retraite hebben wij den heer v. d. Meer nog j.l. Vrijdagavond hooren spreken in eenvoud en met groo te waardeering. Toen de heer v. d. Meer zich gister avond in de tram onwel gevoelde, haalde hij nog gauw papier uit zijn zak om daar op zijn naam te schrijven't Was, alsof hij zich van het naderend einde be wust wasl Hij gaf dit briefje aan een medereiziger enwas gestorven. De tram stopte onmiddellijk en den overledene werd in de naastbijgelegen woning binnengedragen, waar een ge neesheer constateerde, dat een beroerte de oorzaak van het overlijden was. Van daar is het stoffelijk overschot vervoerd naar de woning van den heer G. Knij- nenburg te Wassenaar, schoonzoon van den overledene; heden is het naar Noord wijk overgebracht, waar Vrijdag a.s. de uitvaart en begrafenis plaats heeft. R. I. P. BUITENLAND De Ontwapenings-kwestie. Tegen den gasoorlog. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie is Maandagmiddag weer bijeenge komen. De delegaties van Belgiü, Joego-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije dienden een voorstel in, volgens hetwelk de ver dragsluitende partijen zich verplichten den gasoorlog en den bacteriologischen oorlog te verbieden, alsmede den invoer, uitvoer en fabricatie op haar gebieden van stoffen, welke voor dezen oorlog kun nen gebruikt worden, als ze voor dit doel ingevoerd, uitgevoerd of gefabriceerd worden Do gedelegeerden van Duitschlaud, Chili en Argentinië) stemden met dit voorstel in. Daar echter de gedelegeerde der Vereenigde Staten voorbehoud maak te, werd de kwestie tot do tweede lezing uitgesteld. Lord Cecil blijft optimist. Lord Cecil, die, ofschoon hij dagen lang het bed heeft moeten houden, een on verstoorbaar optimist is gebleven, ontving gisteren de persvertegenwoordigers en verklaarde hun, dat de voorbereidende ontwapeningsconferentie het voornaam ste deel der taak, haar door den Volken- bondsraad opgedragen, heeft vervuld. Na de wekenlange inspannende werkzaam heden der commissio is de conclusie, dat do ontwapening een absoluut uitvoerbare politiek vormt, want het is niet bewezen, dat er hindernissen gTOOt genoeg zijn om een vermindering en beperking dor bewa peningen door een algemeene regeling te beletten. Frankrijk. De Rove-tunnel. Door president Doumorgue geopend. De president van de Republjek opende gisteren te Marseille de Rove-tunnel, oen ondergrondschen waterweg, die Marseille met Frankrijks binnenlandsch kanalen- stelsel verbindt. Deze tunnel behoort tot het allerbelangrijkste ingenieurs-werk, dat er in moderne tijden is tot stand ge bracht. De bouw van deze tunnel heeft 17 jaar geduurd; zij vormt een merk waardig stuk van het Rhóne-Middelland- scho Zee-kanaal. Over een lengte van 23.000 voet doorboort deze ondergrond- scho waterweg, de langste ter wereld, het gebergte. De tunnel is 72 voet wijd en 50 voet hoog en gelijkt een spoorwegtuunel, breed genoeg voor dubbelspoor Bij hot uilgraven van de tunnel zijn 21 mililoen kub'eke meter materiaal verplaatst, meer dan anderhalf maal zooveel als voor do twee Simplon-tunnels. Oostenrijk De verkiezingen. Do verkiezingen voor den gemeenteraid en voor den Nationalen Raad zijn over" geheel Oostenrijk rustig verloopen. Er is zeer druk gestemd. De voojloopige in druk is, dat er in de partij-verhoudingen geen verandering :s gekomen. Do burger lijke partijen behouden in den Nationalen Raad, de socialisten in het stadhuis te Wcenon de meerderheid. De kleine par tijen hebben niets bereikt; slechts de so cialisten en de in de burgerlijke ecnhe'ds- lijst vereenigde Christelijken, Groot- Duitschen, Hakenreuzler en middenstan ders hebben zich weten te handhaven. In den Woenschen gemeenteraad hebben de Zionisten het eenige mandaat, dat zij be zaten, verloren. De verhouding van de partijen blijft in den Wceasqjien gemeen teraad onveranderd. Totdusver telde deze 78 social'sten, 41 christelijken en één zio nist; thans zijn er 78 socialisten en \1 christelijken. De commmj/den hebben noch in den gemeenteraad, noch in den Nationalen Raad oen zetel verworven. Italië. Tegen de Vrijmetselaars. Do Italiaanschc grootmeester gevonnist. Naar het Giornale d'Italia meedeelt, is de grootmeester dor Itabaanscho vrijmet selaars Domizio Torrigiani in hechtenis genomen en veroordeeld tot oen verblijf van vijf jaar op een hem aan te wijzen plaats. Griekenland De politieke onrust. Pangalos smeedt weer complotten. Uit Belgrado wordt aan het „Berl Ta- geblatt" gemeld, dat de geheele Griekscho pers erkent, dat de politieke atmosfeer in Griekenland weder met samenzweringen en nervositeit geladen is. De voormalige dictator Pangalos heeft van zijn gevangenis op Kreta uit brieven gericht (die evenwel onderschept zijn) tol zijn voormaligcn ordonnans-officier Koct- zavos, den bataljonscommandant Steplia- nakos, kolonel Vokos en den oud-minister van Oorlog Tseroelis, waarin bij hun om medewerking verzoekt. Op het eiland Kre ta moeten alle subalterne officieren aan hangers van Pangalos zijn; zij wenschcn, dat Pangalos' nationale denkbeelden ten uitvoer worden gelegd. De oud-dictator verlangt de vorming van organisaties, daar hij hoopt, dat het binnenkort weder tot een militaire beweging in Griekenland zal komen Do huidige regecring heeft een scherp onderzoek ingesteld. Talrijke officieren zijn overgeplaatst of naar afgelegen eilan den gedeporteerd Voorts is besloten, om viermaal per week discussies over de grondwet te doen plaats vinden, opdat deze vóór 31 Mei kan worden aangenomen. Interessant is, dat ook de huidige pre mier Kondilis weder met staatsgreepplan nen in verband wordt gebracht Hij schijnt echter op eigen houtje te willen handelen en in elk geval tegenstander van Pangalos te zijn. Kondilis moei er naar streven, het thans aan het bevv nd zijnde coalitiekabinet eventueel door oen militairen staatsgreep op zijde te zetter Rusland Moskou wacht zijn tijd af. Rede van Worosjilof op het Radencongres. Gisteravond is in het Groote Theater te Moskou het Radencongres der Unie van Sovjet-republieken, bestaande uit twee duizend afgevaardigden, bijeengekomen. Allereerst werd het officieele rapport der regeering over het roode leger en over de militaire organisaties der Unie uitge bracht door den volkscommissaris van Oorlog, Worosjilof. In zijn rede besprak de volkscommissa ris de noodzakelijkheid om een troffen met de Westelijke wereld te voorkomen totdat de mililairo macht van de Sovjet- regeering voldoende voorbereid was oni zeker te zijn van de overwinning Het is opmerkelijk, dat Worosjilof en de andere bolsjewistische leiders nim mer spreken van „indien een oorlog mocht komen" maar steeds zeggen „Wan neer do oorlog komt" Zij verklaren altijd definitief, dat een botsing onvermijdelijk is, doch dat alleen het tijdstip nog niet bepaald kan worden. Worosjilof voer op de gewone wijze uit tegen den Volkenbond en verklaarde we derom dat do Bond volkomen bankroet is. A'le randstaten, aldus de volkscommis saris, van Finland tot Roemenië, berei den zich voor op den oorlog tegen de Unie Sovjet-republieken. Vorder deelde Worosjilof mede, dat 't roode leger thans over een uitstekend corps officieren beschikt, het aanvankelijk plan deze officieren uit de soldalenran- gen te rcerutecren, had gefaa'd. Hij noem de zes militaire academies en andere in richtingen, welke reserves zullen voorbe reiden op het „onpleizier ge oogenblik, wbi do uitbreekt, die eon ver schrikkelijk tolge'd aan menschenmate- riaal zal eisehen China. DE CHINEESCHE WARBOEL. De nieuwe nota der mogendheden. Naar de „Times" meldt, heeft de Engel- echo regeering, ten einde hot afzenden van het gemeenschappelijk antwoord op do ontwijkende nota van minister Tsjen te bespoedigen, voorgesteld de laatsto ali nea van do nota, waarin de mogelijkheid van hot treffen van sancties werd aange kondigd, te laten vervallen. Mocht Tsjen bij zijn ontwijkende hou ding volharden, dan kan deze mogelijk heid later nog steeds worden besproken. Do andere mogendheden hebben zich hiermee accoord verklaard. Tsjang Tso Lin president van China? Volgons een bericht uit Poking treed in den laalsten tijd het denkbeeld op den voorgrond, om Tsjang Tso Lin tot presi dent van de Chincoseho republiek uit te roepen. Do openbare mcening voelt veel voor dit denkbeeld, aangezien oen president schap van Tsjang Tso Lin onder do te genwoordige omstandigheden het beste zou zijn. Geen opperbevelhebber meer. Eon militair directorium. Zooals men weet, hebben do communis ten Sjang Kai Sjck als opperbevelhebber van do Zuidelijke troepen afgezet, waar na zij den z.g. „Christcn"-generaal Feng als zoodanig hebben aangesteld. Doch ook deze bleek een „verrader" en teleurge steld door zooveel verraad heeff do com munistische rogeering le Hankau het ambt van opperbevelhebber maar radi caal afgeschaft. In plaats van den opper bevelhebber zal een militair directorium komen. De toestand te Nanking. Tsjen afgetreden. Uit Nanking wordt gemeld, dat do ge bouwen der International Export Compa ny door Chineesche troepen zijn bezet. Er wordt niet meer geplunderd. Nog steeds wordt er uit Pockau over do rivier naar den „Lccuwenheuvel" cn vice versa go- vuurd. Uit Hankau wordt gemeld, dat do toestand daar tor stedo rustig is. Do auto riteiten trachten zooveel mogelijk inciden ten to voorkomen. Tsjen, do z.g. Kanton- neescbe minister van Buitcnlandscho Za ken, is afgetreden, nadat een motio van vertrouwen in hem was verworpen. Tal van arbcidersposten hebben zich bij bot nationalistische leger gevoegd. De toestand te Kanton. Een mislukt plan. Do extremiston tc Kanton, die zich nog niet gewonnen willen geven, hebben ge tracht do anti-comraunistischo demonstra tie, die Zaterdag gehouden zou worden, to gebruiken als aanleiding om den comman dant van het garnizoen te Kanton to ver drijven. Het plan was een rood leger to vormen van 100.000 man, waarvoor allo roode vakbonden een bepaald aantal man schappen moesten bijdragen. Dit leger zou dan moeten samenwerken met do roodo boeren, die oen guerilla voeren in den om trek, terwijl een aanval zou moeten wor den gedaan op do politie stations cn en- kclo andoro gebouwen. Do commandant had evenwel maatrege len genomen en alle extremiston, die pam fletten verspreidden, worden gearresteerd. De rooden trachtten daarna een algemce- no staking uit te roepen en zij slaagden er in het spoorwegverkeer stil te leggen ovenals de drukkerijen van do nieuwsbla den. Een zeeliedcnstaking kon evenwel wor den voorkomen. De commandant heeft in het geheim twaalf der voornaamste rad draaiers laten onthoofden evenals zeven verspreiders van pamfletten van wie twee vrouwen, die hem den gehcelen weg naar do executie-plaats vervloekten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een grootmeester der vrijmetselaars In Italië veroordeeld. Nog meer bisschoppen uit Mexico ver bannen. Een priester geëxecuteerd. Een financieele dictatuur in Mexico. BINNENLANO. Overleden is de heer C. J. L. v. d. Meer te Noordwijk. lid van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland. (1ste blad). Groctsch algemeene huldiging van mgr. dr. Nolens te 's-Gravenhage. (2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De pholopugina geeft o.rn photo's van; de voorbereiding van de Prinses Ju'iana- feesten to 's-Gravenhage: een strand in het voorjaarl; een wolkenkrabber in New- York; aan boord van het tankschip ,.Tri- mountain". Mexico. DE KERKVERVOLGING. Nog meer bisschoppen uit Mexico gebannen. Een priester geëxecuteerd. Uit New York wordt gemeld: Behalve do vijf bisschoppen-, die Vrijdagavond met aartsbisschop Moro dol Bio, het hoofd van het episcopaat, godeportoord zijn. heeft do Moxicaanscho rcgcoring ook aartsbisschop Vora Curia uit Puobla, don bisschop van Huojutla en don pastoor van de kathe draal van Puebla over do grens gezet. Ho- weord wordt, dat or thans in Mexico nog maar vijf bisschoppen zijn, onder wio aatsbiaschop Orozco y Jiminoz uit Guodo- lajara, die ich, naar men vermoedt, in Jalisco Hchuil houdt. Allo gedeporteerd* geestelijken zijn beschuldigd van aanspo ring tot opstand. Bisschop Zn rata dceldo bij zijn aan komst te Lnrodo in Texas modo. «lat hij een jaar lang in cm staatsgevangenis» heeft doorgebracht. Hij was beschuldigd van rebellie togen do regeering, doch heeft nooit terechtgestaan. Zaterdag is* in Jalisco ecu pricsiei ge ëxecuteerd. Do rogeering heeft medege deeld, «lat hij met een anderen priester een opstandige beweging heeft georganiseerd. Financieele dictatuur. Volgens oen bericht uit Mexico-City beeft president Calles den minister van financiën dictatoraio bevoegdheden ver leend om <le financiën van het land te re gelen. Do minister mag volgens zijn eigen goedvinden over de eigendommen van «let Staat beschikken en «leze eventueel ver koopen cl met hypotheek belasten. De re- gccringsuitgaven zullen worden beperkt. Tegen d-« beschikkingen van den minister van financiën is geen hoogcr beroep toe gelaten. Do nieuwe regeling gaat ter stond in. BINNENLAND Prinses Juliana in den Raad van Stato. Do plechtige zitting bopaald op 2 Mei a.s. Naar hot Corr. Bur. meldt, zal do plcch- tigo, buitengowono vergadering van don Raad van State, door II. M. «lo Koningin to prosidoeren, welke bestemd is om Prin ses Juliana in «lit hooge Staatscollege to installcorcn, gehouden worden op Maan dag, 2 Mei des namiddags te 2 ure. Invoer van Havana-sigaren. Een bekend importhuis heeft zich deze. dagen per adres tot den minister van fi nanciën gewond, teneinde wijziging te vorkrijgen in do thans bcstaan«le regeling, die een, haars inziens, onbillijke bovoor- rcchting doet ontstaan ten gunste van particulioro Havana-sigaren-importeurs en ten nadeelo van don importcorendcn han- dolaar. Do Nedorlandsche Bond van Siga- rcnwinkclier8vcrcenigingen heeft dit adrca on«lorsteund. Do particuliere importeur betaalt over den kostprijs 50 pet. vorhooging. De im porteurs betalen bandcrolle-belasting over kostprijs der sigaren, 30 pet. invoerrecht, hun winst en die van den winkelier. Invoerrecht op vleesch. Do commissie van deskundigen voor do samenstelling van de prijscourant ter be rekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch heeft in haar vergadering van 23 dezor bedoelde prijscourant vast gesteld als volgt: rund- cn kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 kg. f80;; paarden- vlccsch, versch of gekoeld, 100 kg. f 50. Gcdurcndo do maand Mei zal mitsdien het invoerrecht voor do hierboven bedoel de vleeschsoortcn bedragen 10 pOt. van do hiervoor vermelde waarden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1