Tweede Blad. Vrijdag 22 April 1927 STADSNIEUWS floris verster en zijn werk. EEN LEZING H. P. BREMMER. Gisteren avond trad voor het Stedelijk Museum „Do Lakenhal" in de Kleine Stadszaal de heer H. P. Brommer op, om naar aanleiding van do Verstev-tentoon- stclling een rede over diens persoon en werk te houden. De spreker werd bij het publiek inge leid door den voorzitter der Commissie voor „Do Lakenhal" de heor Bcimcringer, dio hoopte dat deze lezing dc aanwezigen aan zou sporen tot nadere kennismaking niet het levenswerk van den onlangs ont slapen kunstenaar. De heer Bremmer begon met te consta- teeren, dat Floris Verster een kunstenaar pur sang was, een figuur van don eersten rang, een man zooals men er weinig aan treft' de oud Hollandsche traditie waard. In'de 19de eeuw komt er een herleving der HolLandscho kunst door de oudere tijdgenooten van Verster, de impressionis ten, o.a. J. en V/. Maris, Israels, Weissen bach, Gabriël. Thijs Maris neemt een I eenigszins afzonderlijke plaats in. De im- pressionisten voelden heel sterk de nawer king van do kunst der 17de ecuwers cn legden zich vooral toe op het landschap. Omstreeks 1860 wordt dan de generatie geboren, die de kunst weer verder op zal voeren dan do impressionisten. Spr. noemt Breitner, Isaac lsraëls, De Zwart, Suize 'Robertson en Floris Vers ter. In visueelen, plastisch-emotioneelcn zin gingen dezen veel verder dan hun groote voorgangers. Het onderwerp wordt meer op zij gescho ven, men is breeder, vrijer in zijn keuze cn let meer op het uitsluitend schilder- lijke. Daarmee is de plaats van Verster nog niet bepaald. Maar een deel van zijn per soonlijkheid valt onder dit gezichtspunt. Omstreeks 1890 valt er een zwenking in do kunst waar te nemen. In dien tijd maakt Derkinderen zijn Processie van 't I Sacrament van Mirakel en zijn Bos- eche wandschilderingen, wat in 188G nog ondenkbaar zou zijn geweest. In 1889 laten de werken van Toorop, j Thorn Prikker en Voerman zien, dat het met het impressionisme gedaan is. Na tuurlijk werd er nog wel impressionistisch geschilderd en nu nog wel, maar dat is I een nabloei, een uiting die geen nieuwe beloften meer inhoudt. Na '90 is ook Verster in zwenking ge raakt en uit zich geheel tegenovergesteld I aan het impressionisme. Het zal spr. niet mogelijk zijn in een kort bestek een zui- •ver beeld van Vers tors evolutie te geven. Hij wil alleen de hoofdmomenten laten opleven in de aandacht van de aanwezigen en daaruit een beeld van de persoonlijk heid laten spreken. Verster heeft zijn werk altijd zuiver we- i ten te houden; hij heeft nooit gewerkt I voor de markt en heeft altijd gezocht do wonderlijk diepe zelfinkeer, die het we- I zen is van den kunstenaar. Na zijn inleiding begint de spr. met het vertoonen zijner lichtbeelden, die, wij kunnen er geen ander woord voor.geven, schitterend werden toegelicht. De heer Bremmer deed zich in deze met gloed e.i overtuiging voorgedragen inzichten ken nen als een man van zeldzaam rijke ken nis en groote verecring voor Verster. Het is onmogelijk om een eenigszins gedetail leerd overzicht te geven van al zijn aan wijzingen en opmerkingen, praegnant van inhoud, schoon van vorm, die ons een praehtigen kijk gaven op de veelzijdigheid en do genialiteit van Versier. Spr. begon met te laten zien, hoe V. als 13-jarigo knaap een os voor een kar tee- kende, schoolsch maar toch met een be lofte. Dan volgt in '83 het „Huisje met de bloempotten" een logement in de Bouwe- louwensteeg, dat den weidschen naam „de luis aan de ketting" droeg. Kleur, toon, atmospheer is hier reeds heel iets anders dan in de teekening. En aanstonds treft reeds het verstilde. Isaac lsraëls en Vin cent zouden zoo'n onderwerp veel drama tischer hebben behandeld. Bij Verster treft het zuiver picturale. Bij het „Ezeltje" eveneens van '83, treft reeds het bijna volkomen complete. Dit is meesterlijk en hoeft voor Frans Hals cn Breitner niet onder te doen al zouden dio het anders hebben gedaan. Het is vi sueel, zooals zoovclcn visueel hebben ge schilderd, maar Verster heeft zijn visie in nerlijk verwerkt. lsraëls en Vincent kon den zoo niet schilderen; hen behccrscht een andere mentaliteit; zij waren drama tisch, terwijl voor Verster het uiterlijk be logen leven niet het primaire was. Bij de „Koolsnijder" zijn we in een heel >nderc sfeer. Hier zijn invloeden van Mau- *o cn Breitner werkzaam; van Mauve het geheel der compositie, van Breitner het breed accent van dc figuur van den buk kende n man. 1 Een „Stilleven" geeft den spr. aanleiding tot h©t maken van een serie opmerkingen dio op zichzelf uitgewerkt konden worden tot een geheel® rede. Het Stilleven geeft zuiver visueele 'choonheid en Schopenhauer, een van de tfeiuigc wijsgeeren die kijk cp kunst had den, vond het Stilleven de meest supc- 'ieurc vorm van kunst, waarin heb meest Xezenlijko naar voren komt. Buitenge woon belangrijk was de vergelijking welke 'Pr. hier trok tusschen Rembrandt, de on- 'intastbare, en Vers ter, die hij in sommige 'Pziehten hooger stelde. een „Bloemstuk" bracht spr. in hcr- ^ring, lioe weinig Verster noodig had om de schoonheid te beleven, getuige het tafeltje met eenige voorworpen in de „La kenhal", en hoo die voorwerpen telkens weer terogkooren. Niet in de voorworpen op zich zelf, maar in do eigen persoonlijke wijze van zien zit de kracht van den schil der. En hoe anders zag V. dan de 17de eeuwers, hoeveel beweeglijker en tevens ingetogener wanneer hij zijn bloemen in flesch of pot arrangeerde. In '91 valt oen landschap te „Noorden" met veel geduld geschilderd, dat impres sionistisch aandoend herinnert aan Weis- senburch. In '93 een bloemstuk „Na liet feest" waarin zoo treffend het even ver lepte, hot even over de grens van 't loven heen zijnde is weergegoven. Dan komt in '93 een hoekjo uit het park van Endegeest, dat in zijn wonderlijk vragende vormen herinnert aan Toorop en het zelfde zoe ken naar nieuwe banen treft in „Warmon derhek". Verster wilde niet doodloopcn in één wijze van zien en in één werkwijze. Hij wildo zich zelf steeds vernieuwen cn verdiepen. En dan komt plotseling de waskrijtteekenhxg „Eucalyptus", waarin vormen en kleuren alles aan strenge ban den is gelegd. De schilder heeft het zich moeilijk gemaakt, wetend dat beheerschte hartstocht veel dieper werkt dan de vrij uitlaaiende. Aan zoo'n teekening werkte hij met zeldzame concentratie wel een half jaar. Maar dan moest hij zich weer uiten in kleurenweelde en komt er een uitbundig bloemstuk! Zoo gaat het voortdurend. Na de brandende weelde van bloemen in olie verf weer dat innerlijk statueuze van was- krijt, het moelijkste materiaal om mee te werken. Wat V. er mee bereikt heeft, wordt ons aangetoond door de „Hoogland- sche Kerkgracht", een in zijn klaarheid mystiek beeld van dichterlijke verinni ging. En daarnaast het voor velon kille en onbewogene „Buurtje te Oegstgeesb", dat wel oen van do meest verstilde mijmerijen van den kunstenaar is. Als hij zich dan deze beperking lieeft opgelegd, viert hij weer zijn kleuren- hartstoclit bot in de „Bokkingen". „Als ik een penseel in mijn hand neem, sla ik op hol", getuigde de schilder bij zijn leven en dit wetende nam hij dan weer het stug ge waskrijt om zich te boheerschen, waar van het Huis te Borger een schitterend voorbeeld geeft. Na do pauze werden nog een aantal lichtbeelden vertoond, torwijl do voor dracht deed denken aan een bron, die steeds maar levend water opstuwt pare lend in 'b zonlicht. Wij kregen eerst heb populaire werk de 3 kannetjes, met dio prachtige lichtre- flexen en dio doen denken aan Vermeer, al voelde Verster zelf, dat hij dien niet geheel kop benaderen. We zagen „Schepen in 't Kanaal", het prachtig interieur van do „Hooglandscho Kerk", waarin hij zich op dc meest supreme wijze met waskrijt heeft gouit. Wij zagen nog Stillevens, Bloemstukken en ook por tretten. In de laatste heeft V. zich streng gehou den aan de uiterlijke gelijkenis, terwijl ook de psychische zijde belicht wordt. Wij za-gen do ontroerend mooie Judas penningen en do spr. deed ons gevoelen hoe do schilder tot het allerlaatst toe zich zelf verdiept en verinnigt. Een dankbaar applaus beloonde den spr. voor zijn zeer mooie voordracht. Do voorz., de heer Reimeringer, be dankte den spreker en hoopte dat men met vernieuwde belangstelling de tentoon stelling zou gaan bezichtigen. Hel Vijfde Congres van het Ocstersche Genootschap. Het congres is gisteravond voortgezet met een voordracht van prof. Louis Mas- signon uit Parijs, over het onderwerp: „L'organisation du travail et les Corpora tions en Islam". De vergelijkende beschavingsgeschiedenis leert, aldus spreker, dat een cultuur zich slechts kan handhaven op grond van per manente groepen van geschoolden, d.w.z. van handwerkslieden en hunne corporaties De civilisatie van den Islam kent deze organisatie in belangrijke mate; hoewel Goldziher en Snouck Hurgronjo er de aan dacht op gevest jgd hebben, is een nadere bcstudeering van het verschijnsel nauwe lijks begonnen. Spreker heeft in 1925 de resultaten gepubliceerd van een officiecle enquête, naar de moslimsche organisaties in Marocco, met een eerste proeve pener blbliographie der geschiedenis van den handen-arbeid in den Islam, welke 1-11 nummers omvat. Wat is het speciaal Mohammedaansch gezichtspunt ten aanzien van de organisa tie van den arbeid? Niet de uitrusting, die niet specifiek moslimsch is; maar wel naar de ideëelc en do wettelijke zijde. Reeds ten tijde van het ontslaan van den Islam wa ren er in de woestijn van Arabië, sociale verschillen en klassennaijver. In de sle den kooplieden, dio door lijfeigenen hun landerijen lieten bebouwen; in de woestijn nomaden met hun kudden die zij door lijf eigenen lieten weiden. Wanneer do oude industrieele centra in het Oosten door den Islam veroverd worden, ontstaat sinds dc 9de eeuw morkbaar een sociale op schuiving ten gunste van den arbeid. Als symptomen daarvan zijn lo noemen: de opstand der Zindj (landbouwende lijfeige nen aan den Beneden-Eufraat), en de Kar- matenbeweging, welker beteekenis de Goojo voor het eerst in het licht gesteld heeft. Ge organiseerd door een geheim legitimislisch genootschap, liep zij uit op do richting van een Fatiraidisch legenkhalifaat in Egypte. Hier konden zich dan ook gedurende twee eeuwen de corporaties organiseeren onder de gunstigste administratieve en rechterlijke voorrechten. Toen de ortho doxe regeering opnieuw aan het bewind kwam, slaagde zij er ook met strenge maat regelen nie' in de verkregen rechten geheel te vernietigen. Van de 12de eeuw tot op den tegenwoordigen tijd zijn in. stand gc- bjevcn gilden met inwijdings- en andere riten, die somtijds sterk aan reiigieuse broederschappen doen denken, en nog ster ker aan de westersche vrijmelselaarsorga- i nisalies. In dit verband mag de bijzondere plaats der joodsche en christelijke werk lieden in Mohammedaansche landen opge merkt worden, die wel is waar nauwelijks geduid, doch wettelijk als de beoefenaars van geldhandel, juweliershandwerk en geneeskunde werden beschouwd. In alie Mohammedaansche landen, waar bet kanoniek recht volle geldigheid heeft, wordt do wettelijke positie der handwer- kerslieden bepaald door twee algemeen© beginselen; 1. dat van de goederen ia de doode (wakf). Daar b.v. het water een gave Gods is, is al wat daarmede in ver band staat een goed in do doode hand (ka nalen ten bate van molens, badhuizen, tuinen enz.) 2. Dat van het toezicht op dc markt, om vattende de controle van maten, gewich ten, levensmiddelen; het consulteeren van do vertegenwoordigers der speciale corpo ratie, verkeerspolitio en toezicht op do scholen. Uniformiteit van wetgeving en techniek hebben een type van reglementeering in bet leven geroepen ton opzichte van de verdeeling der gilden, dat men in do groote steden van Fes tot Dehli en van Cairo tot Kazan terugvindt. Deze traditioncele or ganisatie vindt men in allo Mobamme daansche landen van overbeerschend Ara bisch o, Iraansche en Turksche nationali teit. Ten gevolge van Europeeschen invloed zyn de volgende storingen in deze organi satie ingetreden; het wakf-beheer heeft plaats gemaakt voor slaatsbeheeer, staats monopolies, regio, concessies dikwijls toe- geslaan aan Joden en Christenen; daar naast staatsleeningeu, indirecte belastin gen patenten, gedeeltelijk strijdig met het Alohammedaansch recht. In de tweede plaats is te noemen bet verdwijnen van het bovengenoemde markttoezicht (hisba), van talrijke organisaties, te gronde gegaan door import van goederen. Andere organi saties zijn geëmancipeerd of geëuropeani- seerd. Tengevolge daarvan heeft zich een proletariaat van ongeschoolden gevormd. Spreker geeft vorschillendo voorbeelden van het door hem geschetste verloop in verschillendo Mohammedaansche landen; o.a. wijst hij op den invloed der honderd duizend Noord-Afrikaauscho werklieden die naar Frankrijk gekomen zijn en van daar nieuwe, in den regel communistischs ideeen medegenomen hebben. j ?°E.Ur0pa 'lee*1 men ten aanzien van het Mohammedaansche handwerk voorna melijk twee theorieën naar voren gebracht, de marxistische en dc rassentheorie. Do eerstgenoemde eischt de ontruiming door Europeanen van koloniën met een Moham medaansche bevolking. De andere plaatst de Moslims onder de inferieure rassen Zonder dat spreker zich voorstelt een mid- denweg tusschen dezo twee uitersten aan te geven, kan hij hot niet nalaten tot slot van zyne beschouwing te herinneren aan de schoone woorden door Prof. Snouck Hurgronje, vijf jaar geleden van dezelfde p a's gesproken over do gelijkheid der rassen in den Islam. Uit den Rotterdamschen Raad. Tumult op de publieke tribune. Wederom heeft do Rotterdamsclie Raad gisteren drie resultaatloozo stemmingen gehouden voor <lo benoeming van een wet houder in de plaats van den heer Schou ten, waarbij telkens zooveel blanco stem men werden uitgebracht, dat de stemmin gen ongoldig waren. Rotterdam heeft dus nog geen wethouder van Financiën, zoo dat op een vraag van den heer Van Aal ten, dio speciaal do financiën betrof, do voorzitter, mr. Do Jong, moest antwoor dendat er geen wethouder van Finan ciën was cn het collego zich over de voor ziening nog moet beraden. Thans is de zaak dus zóó, dat over een week alweer over de benoeming van een wethouder zal worden gestemd. In dien tusschentijd wordt het wethouderschap van Financiën, cu Bedrijven waargenomen door andere loden van liet college van B. en W. Er waren adressen van workloozen in gekomen na het sluiten van de lijst. Deze adressen waren afkomstig van werkloozcn, dio a.s. Zaterdag worden afgevoerd van do steunlijsten, een feit, dat steeds in het voorjaar plaats vindt, ten oinde do steun- verleening to beperken en de werkloozen te prikkelen tot het zoeken naar werk. Do heer Van Burinlc stelde nu voor deze adressen, die nog niet in het college van B. en W. waren behandeld, aan het eindo der raadsagenda een punt van discussie te laten uitmaken, zoodat vóór a.s. Zater dag, den fatalen datum waarop de steun ophoudt, nog maatregelen genomen kun nen worden. De raad verwierp dit voorstel met op één na algemeene stemmen. AUeen do heer Van Burink was er voor, terwijl zijn partijgenoot dr. Van Ravcsteyn zich tijdeus de stemming verwijderd had. Toen nu do lieer Kievit (s.d.a.p.) zijn stem uit bracht, begon een der bezoekers van de publieke tribune hem uit to schelden, wat voor andere bezoekers het sein was om eenige minder fraaie benamingen de ruim te in te slingeren. Mr. De Jong liet daarop de tribune ontruimen, wat met veel tumult en een hagelbui van scheldwoorden ge paard ging. De heer Van Burink riep zijn makkers op de publieko tribuno nog na: „Tot ziens Zaterdagmorgen op do Hoog straat," daarbij doelende op het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon, waar 's Zaterdags do uitbetaling der steungel den plaats vindt. Na afloop der raadszitting werden vele raadsleden op straat door dc samenscho lende werkloozen minder vriendelijk beje gend. Het georganiseerd overleg bij het Rijk. Een spoedvergadering der centrale commissie aangevraagd. Namens het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Ovorheidsper- 1 soneel (A.C.O.P.) cn het permanent comité »-an Christelijke organisaties in publieken dienst, verzochten dc hoeren F. S. Noord- hoff en L. Vermeulen den voorzitter der centraio commissie voor georganiseerd overleg in ambtenanr&zakon, oon spoed vergadering te willen uitschrijven ter bo- sproking van de positie van het rijksper soneel, dat op arbeidscontract is aange steld. Het ligt tevens in de bedoeling inlioh- tingen to vragen over de herziening van het bezoldigingsbesluit, ovor de herclassi ficatie der gemeenten en over de amble- paarswot. Bovendien zullen waarschijnlijk de rege ling van den arbeidstijd van het personeel bij de proefstations aan de orde komen, zoomede do salarieering van het personeel bij den rijksstudiodienst voor de lucht vaart en een aantal andero aangelegen heden. Het jubileum van Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Ter gelegonheid van het zilveren pries terfeest van Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. beeft de „Katholieke Illustratie' een herdenkingsnummer uitgegeven, waar in Arthur Tervooren een artikel geschre ven heeft mot tal van herinneringen aan den 25-jarigon priesterarbeid van den ju bilaris. In een artikel „Pater Borromaeus voor do lens" ziet men voor zich eenige gebeur tenissen uit jeugd en rijperen leeftijd van den Franciscaan. Op een 16-tal pagina's zijn niet minder dan 20 foto's van den Pater afgedrukt, welko een interessant beeld geven van zijn veelzijdige werkzaamhoid. Op de slotpagina staat hot „Alleluja" van Wierts. LEGER EN VLOOT LEGERWEDSTRIJDEN 1927. Men schrijft ons: Nu er reeds vijfkampen bestaan voor oflicCctren en onderofficieren, welke ge regeld worden door het N O. C., deed zich do laatste jaxen de behoefte gevoe len deze ook te houden voor de corpsen van ons leger. Het is toch hoogst noodza kelijk, dat ook de manschappen lichame lijk behoorlijk onderlegd zijn voor hun oorlogstaak Om dit nu te bereiken en daarbij een vriendschappelijke rivaliteit tusschen do corpsen te krijgen organiseer de men dezo legerwedstrijdcn. Zij mogen zich dan ook verheugen in een steeds toe nemende populariteit bij het leger, het geen telkenjare blijkt uit het stijgende aantal der deolcmendo corpsen. Het gaat bij deze wedstrijden niet om de indivi dueel© prestatie, doch om de gezamenlijke prestaties der deelnemers van een corps Hiervoor mag ieder corps uitkomen met eon ploeg, bestaande uit acht deelnemers en twee reserves. Van deze acht deelne mers mogen slechts twee onderofficier of één officier eu één ouderofficier zijn, waaruit blijkt, dat hot zwaartepunt ge heel ligt bij de deelnemende manschap pen, hetgeen natuurlijk ook het grondprin cipe dezer wedstrijden is. Dit jaar beloven dozo wedstrijden uiterst belangrijk te worden door het nu reeds groote aantal ingeschreven korp sen. Men verwacht minstens een 300-tal deelnemers. De wedstrijden zullen gehou den worden te Amersfoort. Do Minister v Oorlog heeft alle mogelijke medewerking toegezegd. De Commissie van Voorberei ding slaat onder do beproefde leiding van den kapitein P. W. Scharroo. betgeen op zichzelf oen succes waarborgt. Er wordt bovendien nog oen Eore-Co- mi té gevormd. Do wedstrijden zullen bestaan uit: lo. Klimmen over een schutting, voorafge gaan en gevolgd door een snelloop van 25 M.; 2o. Polsstokverspringen; 3o. Hand- granaatwerpeu; 4o. Springon over oen CYenwichtsboom; 5o. Veldloop. SPORT. VOETBAL. DIOG. HAART. BOND. Nederlaagwedstrijden R.K.V.V. Teijiingen. A.s. Zondag zal er begonnen worden mot de nederlaagwedstrijden van de R. K. V V 'ioijlingen te Sassenheim. Er is dan ook een bijzonder groot programma af te wer ken. Wanneer het weer zoo medewerkt als vorige week dan is Sporthof te klein. Om 12.30 uur speelt Teijiingen TI zijn eersten nederlaagwedstrijd tegen heiden II, het geen zeker een inspannenden wedstrijd be looft to worden. Wij vertrouwen, dat do reserves mooi combinatiespel zullen geven Ban zal ook zekor do belangstelling voor l et 2de elftal groot zijn. Om 2 uur komt Teijiingen I in het veld er. wal tegen de kampioenen van de lste kl? -so D. H V. B., W. F. C. uit Wijker- bog. In de Leidsche Courant van gisteren stond vermeld, dat Leiden I een wedstrijd zou komen spelen en flat had ook zeker too geweest, wanneer W. F. C promotic- wedstrijden had moeten spelen, doch deze zijn echter uitgesteld, zoodat Teijiingen I ook een begin kan maken aan zijn genoem de wedstrijden. Dit belooft een interessante wedstrijd te worden, als men zich herinnert hoe Teij iingen voor do competitie tweemaal met 21 hoeft gewonnen. De ploegen zijn dus ongeveer van gelijke kracht en wanneer er ook weer zoo gespeeld wordt als vorige weck Zondag tegen Celer dan kunnen wij er wei op rekenen, dat do wedstrijd het aanzien waard is. Men zou nu denken na den wedstrijd van het eerste dat er niets meer te doen was. Dat is echter niet hot geval, want dan komen de oude voorgangers nog eens in het groene veld nl. de veteranen. Om 4 uur zal de Teijiingen Veteranen-ploeg zich heb- 1 en te verdedigen tegen do Veteranen van e R. K. S. V. „Leiden". Kort geleden ebben wij do Veteranen van Leiden zien .pelen en dan gelooven wij nog niet, dat Teijiingen zoo gemakkelijk do overwinning in de wacht zal sleepon. Er zal zeker voor gesjouwd moeten worden hoor mannen maar tracht do eer van uw vereeniging hoog te houden. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijd van Zwaluwen-elftallen. A.s. Zondag vindt volgens de „Spkr." op het terrein van Ajax te Amsterdam een wedstrijd plaats tusschen de twee volgende Zwaluwen-elftallen: - Elftal A: Rambonnet (Bo Quick); Van Bun (P. S. V.), d. Geest (Sparta); Tap (Vitesse), Dinkla (E. D. O.), Vaags (Vites se); Manssen (Excelsior), N. N. (V. O. C.) Dogerman (V. I. O. S.). Post (D. H. C.) Vermeer (Quick H.). Elftal B: v. d. Ziel (Zwolsche Boys); Wamsteker (A. S. C!.), Koster (Stormvo gels); Geutskens CR. C. H), Den Doodt (D. E. C.), v. d. Broek (Xerxes); Landaal (A. G. O. V. V.), Meinsma ('t Gooi), Lun- gen (A. F. C.), Hallo (Go-Ahead), Twelker (Ajax). SCHAKEN. Wintcrwedstrijd Lcidsch Schaakgen, In de le groep van dezen wedstrijd zijn nog de volgende partijen beëindigd. De af gebroken partij W. de BruinG Schop pen is door De Bruin gewonnen, de afge broken partij M. BloemW. de Bruin is remise geworden. U. G. Segaar trok zich terug, do zes door hem nog te spelen par tijen worden voor hem verloron verklaard. In do 2e groep verloor Th. A. M. Cou- wenberg van N.N., do afgebroken partij F. de BruijnW. N Samson is door De Bruin gewonen. In de eersto groep moeten thans nog 6 partijen gespeeld worden. Bol moot nog spelon tegen G. Bosscha, G. Schoppen en W. do Bruin. Schoppen nog tegen Ir. Van Hoek en Bloem, dan ig er nog do afge broken partij M. M. SceaarDo Bruin In do 2e groep moeten nog 9(1 partijen gespeeld worden LUCHTVAART TRAGISCH VLIEGONGELUK TE MELBOURNE Bij de verwelkoming van den hertog en de hertogin van York. Vier slachtoffers Een tragisch ongoval heeft pistoren dn vreugde der bevolking van Molhourno bij d6 verwelkoming van den hertog en do hertogin van York in rouw doen vorkoo- ren. Een veertigtal vliegtuigen voltooide juist dc laatste manoeuvres ter begroeting der hooge bezoekers, bü het betreden van het regceringspalols, toon de schroef van ren machine den vlougel eener andero macli no trof en afscheurde Do eerste machine vloog nog ovon verder, verloor toen het staartstuk en stortto neer evenals het vlieg tuig, dat door de schroef getroffen was Ren machine kwam in do strateta terecht, do andore op de garage van het postkan toor, bovendien vlogen beide machines in brand, wmrdoor do vier inzittend in in do vlammen omkwamen Het vuur deelde zich ook mede aan de pnrape, waar een aantal postauto's word vernield Verdere persoon lijke ongevallen zijn niet te betreuren Duizenden waren getuige van het scho ongeluk. d<nt na een dag \an enlhou- siasto vreugde het gejuich deed verstom men en do stad met droefenis vcrvu'de Den hertog en do hertogin van York h'ee,' de aanblik vin het ongeval b"«' ParijsNew York per vliegtuig. Zondag begint do tocht. Wanneer het woer het toelint zal Nun- gosaer, do uit don oorlog welbolcendo vlie ger, Zondagmorgen ora vior uur vnn het vliegveld van Bourget opstijgen en ziin vliegtocht over den Al-lantisehen Oceaan naar New-York ondernemen. Fonck, ovcneena oen vin Frankrijk s be roemdst® oorlogsvliegore, heeft zijn plau om over den Atlanlischon Oceaan I® vlie gen nog niet opgegoven. IT ij blijft echter bij zijn voornemen do vlucht in oingel „or de richting te doen. Gisteron beeft hij zich to Havre naar de Vcreenigdo Sloten inge scheept. In September hoopt hij zijn tocht to kunnen doen. Aan de Noordpuolcirkel. Kapitein Wilkins. Evenals het vorig jaar vertueft thans ook weer kapitein Wilkins te Point Bar row in Alaska, van welko plants hij met oen vliegtuig vluchten maakt in het Pool gebied. Op een dezer vluchten is hem cn ongeval overkomen. Tlij moest op het ijs wegens een motordofcct een noodlanding maken. Toen men gerubuen tijd niets meer van den vlieger en zijn metgezellen or de, vreesde men het orgste, doch t ..ns wordt uit Point Barrow geseiud, dat kapi tein Wilkins en zijn tuakker Eielson na een voetreis van 116 K.M. over het ijs to Bocchy Point in Alaska zijn gearriveerd. RECHTZAKEN Coremans wegens opruiing veroordeeld. De Rotlerdamscho rochtbank hooft ver oordeeld het rapuljaausche gemeente raadslid Coremans, tegen wien het O. M. drio woken gevangenisstraf had goüischt ter zake van opruiing, bij verstek tot 25 booto of vijf en twintig dagen hechtenis. Fraude bij de vischvoorziening te Amsterdam. Do Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren do twoede zaak behandeld togen een 54-jarigen vroegeren klerk-kassier bij den Centralen Dienst der Levensmidde len-voorziening te Amsterdam, dio werd beschuldigd van twee verduisteringen tot bedragen van 4000 en 10.000. Alles in aanmerking nemende, oischto do officier twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3