IÜSEZOKDEN MEDEOEELING Ouick Otuak©r VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor jong en oud. Nederlanden van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland"" werkzaam waren, dat er uit ruim, II rook opsteeg, Zij gaven hiervan kennis aan den eersten officier, die daarop de dekslangen liet uitleggen en een onderzoek instelde ter plaatse, waar zich een allengs (lichter wordende rook vormde. liet bleek, dal in don reservebunker, dio in ruim 11 is ingebouwd en waarin luci fers en maten bij uitstek brandbare goederen dus geladen waren, brand was uitgebroken, vermoedelijk doordat een vonk uil een in het ruim opgestelde machine in den bunker was terechtgeko men. De aard van den brand liet zich zoodanig aanzien, dat men het geraden achtte do brandweer te alarmeeren. Ter stond' voer de drijvende brandspuit „Ja- sou'' uit, die onmiddellijk het blusscbings werk aanving voor zoover de dikke rook dit toeliet. Een aantal met rookmaskers voorziene brandweerlieden drong in het ruim door en begon de lading te ruimen om het zoodoende mogelijk te maken, dat het water, dat in groote hoeveelheid dooi de Jason in het ruiin werd gepompt, de vuurhaard kon bereiken. Up bet alarm „Middclbranijf' liet de brandweer bovendien nog vijf motorspui- ten, een personenwagen en een ladder wagen uitrukken om eventueel assistentie le kunnen verleenen. De rook sloeg aan twee kanten uit n.l. van uit het midden van bet schip en vanuit het trappenhuis uit. Tijdens de blussching ging men er toe over de lading matten uit den bunker to verwijderen. Nader vernemen wij nog het volgende: Tegen half 5 nam do rook, die uit den bunker waarin de brand woedde, opsteeg in hevige mate toe, zopdat de brandweer lieden het lossen van de lading moesten opgeven. Do brand nam toen een Cenigs- Zins ernstig karakter aan. Men vreesde een oogenblik, dat bet vuur zou door branden naar do ruimen. Men ging toen er too over de waterdichte schotten in het schip te sluiten In het dek boven den hunker heeft de ijfcndweer een paar ga ten gemaakt en daarna met tien stralen van de „Jason'' den bunker volgepompt. Te ongeveer 5 uur zijn de pompen van de „Jason stopgezet. De brand was toen ge-ljlu'é'il, omdat de geheele bunker on der water was gezet. Het schip bad daardoor slagzij gekregen. Do pompen van de „Prins der Nederlanden" zijn vervolgens begonnen den bunker weer leeg le pompen De schade van den brand bepaalt zich uitsluitend tot den bunker. Umtrent do oorzaak van den brand ver nomen wij, dat werklieden bezig geweest zijn met een autogeeu-laschapparaat een hoekijzer af te branden. Door gaatjes in oen schot zijn vermoedelijk vonken in de brandbare lading gesprongen. liet vertrek van het schip werd be paald op Dinsdag a.s. Dc vergiftiging van Kapitein Queck. Omtrent bet vergifligingsgeval van don kapitein Queck te 's-Gravcnbagc, deelt het Corr.-Bureau nog bet volgende roede: In bepaaldo kringen wordt weinig ge loof gehecht aan do verklaring, welke mevr. Queck van het voorgevallene gaf en waar bij zij mededeelde, dat hei slechts in do be doeling van majoor G. had gelegen Queck te bedwelmen en hom dan een vooraf opge maakte verklaring to doen tcekenen, zoo als G. baar later zou hebben bekend. Deze verklaring zou dan bevatten do toe stemming van het slachtoffer om bij de a.s. echtscheiding afstand te doen van het kind. De kieTbedoelde verklaring is echter door niemand gezien, behalve dan door de betrokkenen. Waar het papier gebleven is, weet men tot op beden niet. Ook heeft men niet kunnen nagaan of de toegediende scopolamine vloeibaar was of in poedervorm. Dit wordt van belang geacht om te kunnen vaststellen, op welk tijdstip liet vergif in de chöéolado gedaan is Op don bowuslen Zondagochtend wer den door de dienstbode van kapitein Queck drie koppen chocolade binnengebracht Majoor G. nam ze van de dienstbode aan en reikte er een van aan kapitein Queck OYCT. Gedurende dit korte oogchblik moet G. kans gezien hebben dc scopolamine in de kop te doen, welke hij voor deh kapitein bestemd bad. Hoewel uit den aard dér zaak het rap port der deskundigen geheim is, schijnt toch wel te zijn komen vast te staan, dat de hoeveelheid scopolamine, velko in het lichaam van kapitein Queck werd aange troffen, absoluut doodolijk is geweest. Een eigenaardig feit wordt voorts ge oordeeld dat bij den majoor niet- de gedach te is opgekomen aan oen tegengif, indien zooals hij voorgaf de bedoeling slechts was de kapitein te bedwelmen. Wel is waar bestaan er geen afdoende tegengiften tegen scopolamine, maar er zijn stoffen welke fnits men niet te lang wacht de door scopolamine ver oorzaakte reactie kunnen vertragen, zoo- dnt het proces een ander verloop hoeft. Indien majoor G. zich werkelijk in de hoeveelheid zou hebben vergist, zou hij on getwijfeld getracht- hebben door middel van een tegengif zijn vergissing zooveel mogelijk te herstellen. In plaats hiervan ging hij echter naar ziju woning, den ka pitein in waanzinnigen toestand achterla tende, om de cyaan-kali to halen. Het cyaan-kali of blauwzuur is zooals men weet een der zwaarste vergiften, dat zélfs in do kleinste hoeveelheden binnen onkelo seconden don dood ten gevolge heeft, .doordat het een verlammende werking op het hart uitoefent. Deze feiten worden van belang geacht in verband met de vraag, of majoor G. ten aanzien van de scopolamine-vergiftiging, moord dan wel doodslag ten laste gelegd zal worden. Voorts moet nog door de justitio nage gaan worden of de majoor de scopolamine eerst onlangs had aangeschaft, of dat hij deze reeds .geruimen lijd in zijn bezit bad. Ook gaat do Justitie nog na in hoeverre dit de eerste maal is, dat getracht werd kapitein Queck te vergiftigen. Commissaris Kramer arresteerde den majoor in diens spreekkamer. Juist toen hij bezig was een patiënt te helpen. grond terug gevonden, De winkelier is ge arresteerd en ter beschikking gesteld van den commandant van do luchtvaartafdee- ling te Soestcrberg. Aangehouden. Door rijks- en gemeentepolitie zijn tq Gameren gearresteerd de gebrs. v. H., verdacht van diefstal van 1100 met ge weldpleging. De arrestatie had plaats met behulp van een politiehond. Boschbrand. Van een sparrenbosch to Paterswildo INGEZONDEN MEDEOEELING De Sigaret die voldoet en naar de volgende doet verlangenJfavVides Majoor G. werd per auto naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar hij den-r zelfden avond bij een verhoor een volledi ge bekentenis 'beeft afgelegd. De doodslag te Weert. Wegens doodslag gepleegd op den 34- jarigen koperslager H. M. Meyers te Weert, is gistermiddag naar het Huis v Bewaring te Roermond overgebracht dé 34-jarige kastelem TT .T T -'nk uit Weert. De verdachte heeft bekend. Uit het onderzoek 19 komen vast te staan, dat verdachte zunuci ecnig leiding den verslagene in een café met een stoel een slag op het hoofd heeft gé- geven. De verslagene is toen nog per fiets naar het poh'ticbureau kunnen gaan, waar luj een volledig relaas van het gebeurde heeft kunnen geven. Zijn toestand verer gerde echter met het uur, zoodat hij in den loop van den nacht, ten gevolge van her sen verbloeding, is overleden. Diefstal van een kostbaren ring. Gisterochtend vervoegden zicli twee Ma rokkanen in een juwelierswinkel aan het Noordeinde No. 182 te Den Haag. Zij ga ven voor een ring te willen koopen. Ver schillende voorwerpen werden door den verkoopcr getoond en zij bepaalden ten slotte hun keus op een kleinen ring van weinig waarde. Deze werd door hen ge kocht. Een oogenblik. nadat do twee vreemde lingen den winkel verlaten hadden, be merkte de juwelier, dat een gouden ring met kostbaren briljant verdwenen was. Dadelijk viel een ernstig vermoeden op de twee Marokkanen. De politie, van bet voorgevallene in kennis gesteld, plaatste bij de verschillende stations rechercheurs om te beletten dat de vermoedelijke die ven de stad zouden verlaten. Om kwart over elf zag men een aantal Marokkanen 't waren acht personen, kooplieden in kleeding en snuisterijen in de omgeving van het Hollandscho Spoorstation. Toen zij zich gereed maakten om met den trein te vertrekken, werden zij door rechercheurs gearresteerd en naar het po- litie-bureu aan den Rijswijkscben weg ge leid De juwelier, die gewaarschuwd was, herkende oogenblikkelijk de twee vreem delingen, die in den loop van den ochtend in zijn winkel waren geweest Een fouilleering leverde niets op; ook de vrij omvangrijke bagage werd onder zocht, maar dc gestolen ring werd niet ge vonden. Het vermoeden bestaat, dat de aange houdenen reeds gelegenheid hebben ge had den ring te verkoopen. De twee Marokkanen, die een bezoek in den juwelierswinkel hadden gebracht, en verdacht worden zich aan diefstal van den vermisten ring te hebben schuldig ge maakt, zijn in verzekerde bewaring ge steld; de overigen konden hun reis voort zetten. EeJriegelijke bankbreuk. In het begin van deze maand werd een \Vinkelicr to Soest in staat van failisse- ment verklaard. Deze winkelier was ver bonden aan bet. vliegkamp te Soesterberg en droef bovendien een zaak in rijwelen, radioariikelen, tabak sigaren enz. In den loop dezer maand kwamon dc politie klach ten ter oore, dat de winkelier, vooral des nachts, goederen uit zijn familie zaak aan particulieren leverde. Een onderzoek werd iugesteld, met het resultaat, dat een groot aantal artikelen te Soest en De Bilt bij burgers in beslag werd genomen. Op gespoord werden o.a. rijwielen met onder- deelen, radio-artikelen, meubilair enz. Ver schillende dezer goederen worden in den (Dr.) zijn gisteren 1000 hoornen ver brand, tengevolge van het onvoorzichtig omgaan met vuur door jongens, die er vertoefden. ByafeeiB. Berichten ONGELUKKEN. TORNADO-VERWOESTINGEN IN DE VER. STATEN. 50 deoden, 100 gewonden. Omtrent de tornado's die in bet over stroomde gebied van Noard-Amerika heb ben gewoedj wordt nog gemeld, dat eenige dorpen geheel verwoest weTden. Meer dan vijftig personen zouden gedood en mee? dan honderd gewond zijn. Totaal zijn thans 35 duizend mensehen dakloos. De Amerikaansche minister van Oorlog heeft den commandanten der legerkorpsen hevel gegeven, aan de gouverneurs van de zeven Mississippi-staten allen mogelijken bijstand te verlecnen. In een deel van bet overstroomde gebied regent het nog steeds hevig. De officieele weervoorspelling ver wacht nog meer regen. De tornado's, die in Illinois, Missouri, Nebraska en Oklahoma gewoed hebben, hebben aan minstens 31 personen het le ven gekost. De grootste verwoestingen wer den in den omtrek der stad Princeville aan gericht. Te Hugo in den staat Oklahoma werden elf personen gedood. NIEUWE RAMP IN JAPAN. Honderden huizen te Kanazawa verbrand. Slechts zware stortbuien hebben kunnen voorkomen dat een brand, gisteren té Ka nazawa (eiland Hondo) om vier uur uit brak een nog veel rampspoediger omvang, aannam. Reeds zeshonderd huizen, een schoolgebouw, twee ziekenhuizen en één textielfabriek waren door den brand ver nield, toen geweldige regens vier uur later het vuur doofden. De schade wordt op vier mi Ui oen yen geraamd. De mijnramp bij Bergen. Nog twee 1 ij k e n g e b. 0 r g e a. Men heeft gisteren de lijken van nog twee mijnwerkers, omgekomen bij de ramp bij Bergen, geborgen. De koningin heeft ban de familie der slachtoffers een nieuwe gift van 20.000 francs gezonden. De koning en de koningin hebben het peetschap op zich genomen van het kind van een mijn werker, dat geboren werd enkele uren na den dood van den vader. De voorzitter van de internationale hoteliersvereeniging heeft 100.000 francs an de families der slacht offers gezonden. -De cverstrecmingen in het Mississippi- gebied. 50.00Q dakloozen. Volgens een bericht uit New York zijn thans in liet Mississippigebied ongeveer 6250 vierkante mijlen overstroomd. Hel aantal dakloozen bedraagt 50.000. Hcndcrdvijfiig passagiers cp een wrak. Het passagiersschip „Riverina" 3790 ton is bij het eiland Gabo tijdens een geweldigen storm gestrand. Hoewel de red dingsdienst actief is en meerdere schepen in do nabijheid zijn, was liet lot dusver we gens de hoogc golven, niet mogelijk do pas sagiers van het ten ondergang gedoemde schip to halen. Inlusschcn blijft men aan boord van het schip, dat in doorlooponde radio-verbin ding staat met do kust, goeden moed hou den. Eén der passagiers, een Amerikaan sche zangeres, naar Sydney onderweg geeft haar geheele repertoire ten beste, om de beangstigde vrouwen eü kinderen do ver schrikkingen van den storm die maar blijft aanhouden en het gevaarlijk hellen gaan van de boot te doen vergeten. De cycloonachtigc storm duurt nu reeds zes volle dagen. DE TREINMOORD IN MEXICO. Nadere bijzonderheden. De dochter van een ex-presi dent onder dc slachtoffers. Volgens den offkieelen Amerikaan- tschen draadloozen dienst biedt de plek: waar de trein, dio naar Mexico-stad on- derwog was, door bandieten overvallen en verin-and werd, een beeld van gruwe lijke verwoesting. Do aanval op den trein, waarin zich 600 reizigers bevonden, werd uitgevoerd door een bende van 500 goed gewapende bandieten, die den trein eerst hadden laten ontsporen. De passagiers trachtten uit den trein, die in brand was geraakt, le ontkomen, doch werden door do ban dieten met een snelvuur ontvangen .Alle personen, die niet meor wisten te ontko men, werden in de achterste wagons sa mengedrongen, die vervolgens met petro leum ©vergoten en in brand gestoken werden. Een dochter van den oud-president Qbregon werd uit een wagen gesleurd en ernstig mishandeld. Volgens de laatste berichten vreest men dat meer dan 200 personen om het le ven zijn gekomen. De Mexicaansche minister van oorlog heeft zich persoonlijk aan het hoofd ge steld van een afdeeling ruiterij, die de bandieten zal achtervolgen. Een officieel rapport uit Limou, in welks nabijheid de afschuwelijke aanval plaats had, meldt, dat het aantal slacht offers 130 bedraagt, wat, voegt het rap port er aan toe, wellicht nog overdreven is; maar de verschrikkelijke slachting wordt ten volle bevestigd. Jacht op de bandieten. Uit de puinhoopen van den door bau- dieten bij Limon in den staat Jalisco aan gevallen en in brand gestoken trein zijn tot dusverre meer dan Vijftig lijken gc borgen. Acht vliegtuigen Lebben order gekre gen de bandieten op te sporen. Gister avond is op de te Mcxieo-city verschij nende dagbladen tie censüur ingesteld. De trein was geheel bezet met reizi gers, die terugkeerde^ van oen Heilige week-herdeniking. Onder de slachtoffers zijii vele vrouwen en kinderen. "Wie zijn de schuldigen? Curiositfeitshaïve vermelden wij nog even een beschuldiging van den chef van den staf van president Calles, welke aan toont, hoe de Mexicaansche autoriteiten inderdaad voor niets staan. Genoemde chef heeft een verklaring gepubliceerd, vr-aarin niets meer of minder wordt -ge zegd, dan dat hetMexicaansche episcopaat de aansticht*1 er is van de treinmoordü Typhus-epidemie. Te Swadlincote hij Burton en Trent, is een ernstige typhus-epidemie uitgebroken In één gezin stierven drie van de vijf pa tiënten. De medische autoriteiten stellen een naarstig onderzoek in naar do oorzaak der epidemie. SPORT VOETBAL. - R.K 'FEDERATIE. Promotie en degradatie. Het- technisch bestuur der R. K. E. beeft volgens de „Sport-Hl." voor dc westelijke overgangsafdeelingen en de daarbij betrok ken twëedo-klasaideelijigen volgende nieu we promotie- en degradatieregeling vastge steld: Overgang B. no. 8 en 9 spelen een halve competitie met don kampioen der tweede klas G om een plaats in overgang B. Overgang G no. laatst speelt een halve competitie met do kampioenen van de twee de klasse E on H om twee plaatsen in overgang C. Door deze regeling worden heide afdee- lingen gebracht op 8 elftallen. DE OLYMPISCHE SPELEN. De Stadionbouw. Door liet gemeenteraadslid Boekman te Amsterdam zijn aan B. en W. dier stad een aantal vragen gesteld o.a.: Is B. en W. het besluit van het N.O.G. bekend om het nieuw te bouwen Stadion oen belangrijk geringer aantal zitplaatsen te doen be vatten dan 45.000? Achten B. en W. dit besluit niet in strijd met de bedoeling van de aangenomen voordracht tot het ver lecnen van een bijdrage aan het N. O. G. in de kosten der te stichten gebouwen? Zijn B. en W. in slaat mededeeling te doen omtrent de wijze van voorbereiding en aanbesteding van den bouw van dit nicuwo Stadion? Hebben B. en TV. zich vergewist, dat herhaaldelijk gebleken tweespalt in de leiding- van het N.O.G. geen gevaar oplevert voor het slagen van de Olympische Spelen? INGEZOIÏDEfü HOEEIING Wat O. S. aan de Amerikanen kosten. Een Amerikaansch blad meldt, dat een bedrag van drie kwart millioen gulden benoodigd is om de reis van de Ameri kaansche atlileten naar de Olympische Spelen 1928 to bekostigen. Dit wordt djjs i 2500 per man. Op energieke wijze zal men in geheel Amerika te werk gaan oit, dit bedrag bijeen te krijgen De hooi, waarop de Amerikanen gedurende do Spelen gehuisvest blijven, zal tusschen 4 en 8 Juli uit Amerka verireken Ondei de voornaamste takken van sport, waar in op de Spelen door Amerikanen mede gedongen zal worden, noemt liet blad zwommen, rooien,'boksen, worstelen en temiis. Zou liet F. I. L. T.-heskit nog niet aan de overzijde van den Oceaan bekem' zijn? Officieele uitgaven. Reeds nu bereiken Let Comité 1928 volt', klachten over de exploitatie van -z.g. offi cteele uitgaven voor de Spelen in 1928. Hét is in hét belang van het publiek, dat er gewaarschuwd wordt, voorzichtig te zijn met elke aanbieding, die niet voor zien is van een machtiging van bel Co mité. Tot dusverre zijn nog geen offi cieele uitgaven gepubliceerd. Wel zal ecrstda-.gs begonnen worden met de ex ploitatie van het officieele propaganda boekje, dat over de geheele wereld ver spreid zal worden en dan in et-s- oplag» van 600000 exemplaren verschijnt. Be houdens nadere publicatie kan het Comité dan ook alleen voor dit hoekje de verant woordelijkheid aanvaarden. WifcRKFtSERSCHrS^ DELFT. 21 April Boter. Beier 1.00 2 10 per K.G Aanvoer: J95'/8 12/16 we gende samen 4020 K.G. nandel vlug. Vee. Vette koeien 1 kw, 180—363 Kalfkoeien ƒ215415, Vaar-kocien ƒ350— 2.75, Magere varkens 16—18, Nuehtcvo Kalv. 513, Weilammei-en ƒ814 Big gen 816, Paarden 100250, Ruini- vleesch per KG. 10.850.65, magere varkens 0.60 per KG. levend gewicht. Aanvoer: 559 Runderen, 10 Paarden. I Vet kalf, 468 Magere kalv., 55 Schapen of lammeren, 417 varkens, 865 Biggen, a Geiten of Bokken, 346 lammeren AMSTERDAM. 21 April. Veiling. -- Groenten. Aardappelen nieuwe 1.201 40 per mandje. Peulen 1.40- 1.60 per K.G. Hollandsche bloemkool ?2 30.id. II 1218Pransebe uit St. Pol de Léon 03—33.Uit Angers 2225.—, Komkommers groen f 24— 34.geel 3034.Aardbeien 8 50, per 100 stuks, S'a 3 50—6 20, id. II ƒ1.602.20 per 100 krop. Spinazie 918.Hollandsch watlof 1622—, id. II 8—10.—per 100 K.G Peen ƒ21 30, Rabarber 10—^22, Raapstelen 3 4.80, Sclderio f 1216, Peterselie f 4 -8, Kervel 4—5, Radijs 79, per 100 ►9 BloemG n: Hadley 008—0.14, Gol den Ophe'ia f 0:04—0.07, Ophelia 0.04- 0.08, Keizerin f .0.05—0.09 Columbia ƒ0.06—0.09, Sumburst f G.G4*-0.06, Cor- des 0.070.10, Marcel Royer 0.08— 0.12 per etuk. Seringen: Marié Logray 0.23—0.32, id. II ƒ0.12—0.18, Spalb 0.15—0.21, Sneeuwballen ƒ0.07011 per tak. Tulpon: Copland 2.50—4., Bar- tfgon 34 50, Murilla 23, Grisde- lin ƒ1.502 50, Baron deLatinay f 3— 5, Sanders 2 50—4, Cal'a's 17—22, Hollandsche Anemonen 2—2.50, rood O.GO-^l.Am. Anjers f 710, Narcis sen in diverse soorten 0 30-*-O.H0ypot 100 atiiks Lelies fJapansche) f 18—20, per 100 kolk. Lathyrus in diverse kleum 0 300.42 per bos van 25 stuks Planten. Violen 0.30—0.55 Primula's ƒ0.250.45. Madeliefjes ƒ0.25 -0.45 per bakje, Aza'ea's f 1.50—3.50, Hortensia's 0 80^—2.10, Cineraria's 0.25—0.48, Tradescantia's f 0.26—0.28 Coleus 0.300.42 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 20 April Vei ling. Groenten. Spinazie 11 ct. pc? KG., Radijs 3 cent per bos, Sla 2.20—6 per 10O krop. Peulen 6 607.20 per 10 pond. ZOETERWOUDE. 20 April. Veiling „Zorg en Vlijt" Aangevoerd 2726 kip peneieren Prijs 55.70, 793 eenden eieren 4.304.90. kalkoeneieren JU-46 per 100 stuks. Konijnen 0.502.Ö5, kip pen 1 252. NOOTDORP. 20 April Veiling. Eieren Aangevoerd 5535 stuks. Kippeneieren ƒ5.056 80, eendeneiereu 4.15—565, kievietseieren ƒ0.110.13, duiven HX-5-- j 0.30, kippen 1.50, geitep 0.752.053.w per stuk.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10