Derde Blad. ingezonden nlldedeeling VERHAGEN's Parijsche Wafels, met den zuiveren Roomsmaak en „Elita" met marasquinsmaak, zijn niet te evenaren, Mevrouw ARME FAMILIE. Woensdag 20 April 1927 binnenland autobus-concessies in noord-holland. De Brockway-Bus Mij. krijgt concessie voor het traject Haarlem—Leiden; „De Sleutelstad" niet. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten aan de N.V. Nederlandsche Brockway-Bus-Maatschappij te Amster dam, ten behoeve van do N.V. Haarlem se Brockway-Bus Maatschappij te Heemstede, voor den tijd van 3 jaren ver gunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst van Haar lem naar Leiden, voor zooveel het door dien dienst te rijden traject in de Provin cie Noord-Holland ligt. flet ooilege van Ged. Staten heeft daar bij de volgende overwegingen laten gel den: „Dat volgens het oordeel van hun Col lege de tramlijn Haarlem (Heemstede) Leiden zooals deze op het oogenblik ge ëxplodeerd wordt, d. vv. z. over het ge deelte HeemstedeLeiden als stoomtram, de bestaande en zich ontwikkelende ver- keersbehoellen. in deze sterk bevolkte streek geenszins kan voldoen, zoodat niet ontkend kan worden, dat naast de tram, welker instandhouding met het oog op hel massaverkeer noodig blijft, de auto bussen niet gemist kunnen worden; dat de toestand echter geheel anders wordt, zoodra de geheele tramlijn Haar lem—Leiden geëlectrificeerd zal zijn en een frequente dienst tusschen beide ste den en de tusschengelegen gemeenten in de bollenstreek mogelijk zal zijn; dat dan met het oog en op de groot© kosten, aan de electrificatie verbonden, en op eene gezonde ontwikkeling van de electrische tramlijn, opdat deze ten volle in de verkeersbehoeflen kan voorzien, iedere concurrentie van autobuslijnen, waaraan dan ook geen behoefte meer zal bestaan, moet worden geweerd; dat het niet mogelijk is, zooals Burge meester en Wethouders der drie boven genoemde gemeenten Lisse, -Sassenheim en Hillegom en de raden der gemeenten Bennebroek en Sassenheim wenschen, van de Tramwegmatascbappij bet afleggen van de eene bindende verklaring inzake de electrificatie en de verdere exploitatie barer lijn te vergen, aangezien Gedepu teerde Staten de bevoegdheid daartoe mis sen, doch dat het beoogde doel kan wor den bereikt, door de autobusvergunning in dit bijzondere geval voor een bepaal den tijd te verleenen, teneinde de Tram wegmaatschappij in de gelegenheid te stellen binnen dien tijd de electrificatie der lijn tot stand te brengen, met de be doeling, dat, wanneer dit inderdaad is geschied, en de tramlijn daarna op be hoorlijke, aan de eischen van 't verkeer beantwoordende wijze wordt getixploi- teerd, na afloop van dien termijn geen verlenging van de vergunning voor de autobusdienst voor 't traject Noord-Hol- landsche grensHaarlem langs de we gen, die de tramlijn volgt, meer zal wor den toegestaan en geen nieuwe vergunning voor die wegen zal worden verleend; dat een termijn van 3 jaar voor het be oogde doel redelijk genoemd kan worden. Ged. Staten beschikken afwijzend op het verzoek van de N.V. Nederland sche Brockway-Bus-Maatschappij te Am sterdam, om vergunning ten behoeve van de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus- Maatschappij, te Heemstede, tot het in werking brengen van een autobusdienst van Haarlem naar Noordwijk aan Zee en terug, voor zooveel het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord- Holland ligt. Ged Staten beschikten afwijzend op het verzoek van de N.V. Autobus-on- derneming „De Sleutelstad'', te Leiden, om vergunning tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Leiden naar Haarlem en terug, voor zooveel het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord-Holland ligt. DIOCESANE VEREENIGING VAN R.-K. BIJZ. ONDERWIJZERS IN NEDERLAND. De 35ste aigemeene vergadering. De Diocesane vereeniging in het Bisdom Haarlem van R. K. Bijzondere Onderwij zers in Nederland hield gister haar 35ste ai gemeene vergadering in een der zalen van het Gem. Concertgebouw, Lange Begijne straat, te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer. Te half 10 werd in de Kerk van O. L. Vrouw an het Spaarne, een schoolmis op gedragen, waaronder zang door de leerlin gen de St. Canisiusschool onder leiding van den heer L. van Emmerik. Na de H. Mis werden eenige geestelijke liederen door de leerlingen uitgevoerd. De vergadering, die omstreeks half 11 aanving werd door de voorzitter geopend met de volgende rede: Openingsrede voorzitter. Men kan van meening verschillen over de juiste afbakening van het arbeidsveld onzer Augustinus-Vereeniging en onze D. V. vast te leggen in deze formule: de be hartiging der belangen van het onderwijs in den ruimsten zin, en daarnaast zeer speciaal de behartiging der belangen van het Katholiek onderwijs en den Katholie ken onderwijzer de onvolmaaktheid, die alle menschenwerk aankleeft, wettigt op zich reeds de veronderstelling, dat er voor belangenbehartiging ook in de hui dige periode stof te over is. En onderwijs en onderwijzer worden nog te zeer als een stiefkind beschouwd. Men klaagt over de vele millioenen, welke het onderwijs verslindt, zonder zich af te vragen, of die millioenen het besteden waard zijn. Deze vraag blijft achterwege, omdat geestelijke waarden nu eenmaal Mj den gemiddelden menech lager in waar deering schijnen te staan, dan de mate- rieele, ook bij ons Katholieken, bij wie het bloed nog te dikwijls blauw-liberaal, of rood-socialistisch stroomt. Een dubbel ge vaar voor elke maatschappij, die niet wil opgaan in de zorg van het stoffelijke. Uit de miskenning der cultureele waar de van goed volksonderwijs volgt noodziu- kelijk, dat het in de breede lagen der ont wikkelden ontbreekt aan het besef, dat stilstand ook hier achteruitgang is. Ne derland met zijn zesklassige school is op onderwijsgebied het China van Europa. En zelfs de poging, om door invoering van een papieren zevende leerjaar iets meer te bereiken dan een schijnresultaat, gaat sommigen nog te ver. Verklaarbaar is het daarnaast, dat men er geen bezwaar tegen heeft, het stelsel van assistenten steeds meer ingang te doen vindon. Ook in de gemeenteraden werken Katholieken daaraan dapper mee. En met dit systeem wordt een ongeorga niseerd fooienstelsel tot systeem verheven, dat onzen eersten Onderwijsminister niet voor den geest stond, toen hij het had over een georganiseerd fooienstelsel. En nu bespreek ik te dezer plaatse nog maar niet den onwil van de Regeering om een motie als die van den heer Bulten uit te voeren. Toch zal, hopen we, mede door het werken onzer vereeniging een eind moe ten worden gemaakt aan allerlei misstan den, wil het onderwijs zich ten volle ont plooien, wil het Katholiek opvoedend ele ment daarin volledig tot zijn recht komen En, waar wij er naar streven onze taak als Katholiek opvoeder ten volle te vervul len, daar moet de strijd voor een betere constructie van den toestand van onder wijs en onderwijzer onze volle aandacht be houden. We willen evenwel niet blind zijn voor de lichtpunten die wij overal zien. De doorvoering der Gelijkstelling is de techniek van ons onderwijs ten goede gekomen; gebrek aan leermiddelen zal niet meer de oorzaak zijn, dat wij de me dedinging der Overheidsschool behoeven te vreezen. Onze examens worden iets zwaarder, ons geestelijk kunnen krijgt een zwaardere krachtproef te doorstaan. Onze allerwege opgerichte godsdienstcursussen hebben de kennis der Katholieke leer on der de onzen verbreed en verdiept. En daarnaast mag met genoegen worden ge constateerd, dat, ondanks de matige be langstelling van ons corps in zijn geheel er een kern is waarvan ik te dezer plaatse gaarne hulde brengt die warm voelt voor ons vak, die overtuigd is, dat alleen voortdurende studie en zoeken van nieuwe wegen het ontstaan van sleur kan tegenhouden. Onze aigemeene vergadering staat voor een lange agenda. Niet het minst belang rijke punt is dat der Schoolmis. Kan een vergadering van Katholieke opvoeders wel een onderwerp behandelen, waaruit het speciale karakter onzer Katholieke bijzon dere school mee spreekt: het leiden van het kind tot het intens deelnemen aan de liturgische handelingen die do dagelijk- sche vernieuwing van het Kruisoffer om geven? Ge zult het, hoop ik, waardeeren, dat een priester-oud-schoolman dit onder werp zal inleidendat onze collega, de heer Van Emmerik, met zijn jongens de prac- tijk heeft willen laten zien, nadat onze St. Alfonsus-commissie haar zoo gewaardeerd rapport had uitgebracht. Waar in zoo ver schillenden vorm getracht is en wordt ons te doordringen van de beteekenis en de mogelijkheid der Schoolmis, daar mag de wensch worden geuit, dat van deze'ver gadering een krachtige opwekking moge uitgaan tot het bevorderen via de school van het bijwonen dor dagelijk- sche H. Mis. Hebben wij als Katholieke bijzondere onderwijzers een eigen taak, dat sluit niet uit onze nauwe verwantschap met de Katholieke openbare onderwijzers, die thans voor het eerst in ons midden heb ben plaats genomen en die ik gaarne hier begroet. Door hun opneming in onze rijen, zij het dan ook met beperkte rechten, is een oplossing gevonden voor de bestaans- onmogelijkheid van den R. O. O. B., waar mede wij ons reeds vóór jaren hebben bezig gehouden. Wij hebben het vast ver trouwen, dat het eenmaal onzen Bisschop zal behagen, hun gelijke rechten te geven als hun bijzondere collega's met handha ving natuurlijk van het bijzonder karak ter onzer St. Augustinus-Vereeniging. Ook van onze nieuwe categorie medeleden verwacht is krachtige medewerking in het nastreven onzer belangen in den ruimsten zin. Dit zal hun te gemakkelijker vallen, waar het aantal punten van samenwer king zoo groot is, waar de groote trait d'union is het Kat' liek-zijn. Dames en Heeren, onze overladen agenda vraagt dezen dag veel arbeid en veel inspanning. Terwijl ik U allen een hartelijk welkom toeroep, ga dit vergezeld met een beroep op Uw aller eendrachtige samenwerking, opdat deze vergaderi ig vruchten drage voor ons Katholiek bijzon der onderwijs en ons, zijn dienaren. Besprekingen. Nadat het bondslied door allen staan de was gezongen werden de notulen der 34e aigemeene vergadering goe-^keurd. Door den voorzitter werd namens het hoofdbestuur daar thans het 7e lustrum wordt gevierd voorgesteld het volgend te legram, aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem *e zenden: „St. Augustinue", herdenkend het 7e lustrum, betuigt bij hernieuwing kinder lijken trouw en vraagt Uwen bisschoppe- lijken zegen". Hiermede stemde de vergadering met applaus in. Een speciaal woord van dank werd ge richt tot de onderwijzers der Canisius school, in 't bijzonder tot den heer v. Em merik, die met zijn schare van jongens de H. Mis hedenmorgen zeer heeft opgeluis terd. Het was een mooie prestatie, waar voor de heer v. Emmerik een woord van dank verdient namens de vergadering. (Aplaus). Na een woord van welkom aan den heer Bulten besprak de voorzitter de prijsvraagkwestie inzake het geschiede nisboek. Gememoreerd werd de opname der oud R. O. O. B.-leden in „St. Augustinue", zij hot dan met beperkt© rechten. De voorzitter hoopte, dat allo oud-lodon van R. O. O. B. tot „St. Augustinue" zou den toetreden. De hoer A. J. W. Brugman beeft het ad- viseerend bestuurslidmaatschap aan vaard. Hot hoofdbestuur drong er verder op aan, dat leden, die in moeilijkheden vor keeren, zich zoo spoedig mogelijk wenden tot het hoofdbestuur. Dit geldt niet voor de leden alleen, maar ook voor de afdee- lingen afzonderlijk. De voojzittcff bevai dit punt ten zeerste in de aandacht der afdeelingen aan. De erkenning der Katho- lieko onderwijzers in het Westen van dat land gaat wel beter, maar is nog niet, wat ze zijn moet, meende de voorzitter. Do kwestie van den keurraad is nog niet volkomen opgelost, maar het voornemon bestaat ook het leelcen-element toe te la ten. Do heer Wildschut is, indien ze tot stand komt, daarvoor aangewezen. „Msbd." (Wordt vervolgd). FINANCIËN EN 0EC0N0NIIE. BINNENLAND. Kerkelijke leeningen. Gis terciënsers te Nieuwkuik Ten laste van de orde der E. P. Gister- ciënsers te Nieuwkuik (abdij O. L. Vrouw van Onsenoort) is o.in. bij de Ned. Land- bouwbank te Amsterdam en de heeren Lontjes en Drossaorts te 's-Hertogenbosch do inschrijving opengesteld op eene 5 pet. obligatieleening groot 180.000 in stuk ken van 1000, 500 en 100 tegen pari- koers. De storting moet geschieden op 20 April a s. Holl. Disconteeringsbank. Een nieuwe uitgifte. Naar wij vernemen zal de Hollandsche Disconteeringsbank op 26 April a.s. do in schrijving openstellen op 800.000 gewo ne aandeelen in stukken van 1000, tot den koers van 105 pet. De nieuwe aandee len deelen ten vole in het dividend over 1927. NED. 0. INDIë. De economische toestand in Indië. In do jaarvergadering van de Handels vereniging te Medan heeft de voorzitter, de heer van den Berg, een uitvoerige rede gehouden In het afgeloopon jaar was, volgens spr. in N.-Indië de oeconomische toestand over het algemeen zeer gunstig. De groote land- bouwexportbedrijven konden ook in 1926 zeer bevredigende prijzen voor hun pro ducten maken Spr. constateert do rustige uitbreiding van do cultures te Medan. Het rubber- areaal is ongeveer 200.000 H.A. groot en leverde een productie op van bijna 60.000 ton. Van overhaasting en koortsachtige uit breiding onder den invloed van het booge prijsniveau van 1925 valt niets waar te nemen. De exporlhoeveelheid van het gewest Medan is in 1926 niet veel vooruitgegaan De tabaksuitvoeren waren in 1926 iels ge ringer dan 't voorafgaande jaar. De totale gewestelijke exportwaarde van bet gewest wordt door spr geschat op ongeveer 310 millioen De export van Belawan steeg aanmerkelijk en bereikte ongeveer 125.000 ton. Alle gegevens wijzen er op, dat de snelle ontwikkeling van 1925 plaats ge maakt heeft voor een langzamer tempo on dat de toestand bezig is zicb te stnbili- seeren De ontplooiing van den imporlliandcl was in 1925 en het begin van 1926 zoo geweldig dal men voor „overtrading" be gon te vreezen Door de verschillende om standigheden draagt het laatste gedeelte van 1926 niet meer het karakter van een hoog-conjuncluur; wij zijn tot rustiger, meer gestabiliseerde toestanden terugge keerd. Intusschen laat zich volstrekt geen ernstige crisis, zelfs geen bepaalde de pressie voorzien, zooals die na de hoog conjunctuur der jaren na den oorlog volgde UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 19 Aprilt Hilversum, 1050 M. 12.Politleber. 12.302 Lunchmuziek door het Trla* non-trio. 3.30—430 Uurtje voor Wees- en Zie* ken buizen. 6.745 Concert door bet H. D. O.^or-1 kest Mia van de Eynde, sopraan. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Populair conoert door het H.D.O.- orkest, o.l.v. Willem van Warmelo. In do pauze optreden van Ed. Verkade, in Shakespeare s „Macbeth". Davontry, 1600 M. 10.20 Het Goodhart's sextet en solisten (sopraan, bariton, viool). 11.05 Gedichtenvoorlezing door O. March. 11.20 Concert (vervolg). 12.201.20 Gramofoonmuziek. I.20 Openingsplechtigheid van het Na tional Museum of Wales in Cardiff door den Eugelschen koning. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Lezing: The Aissaouos of North Africa. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 5.35 I.andbouwber. 5.40 Dansmuziek. 5.50 Tijds., weerb., nieuws. 6.05 Causerie 6.20 Lozing: Women's Hockey and the Australian Tour. 6 35 Liedereu van Hugo Wolf. R. Clays, tenor 6.45 Lozing: Helping the African to grow up. 705 Concert. L. Gasparini, cello. M. Hamblett. piano. 7 20 Orkestconcert, door het Stedelijk Orkest van Bournemouth. 8.20 Weerbcr., nieuws 8.40 I^ezing: Round about Jerusalem. 8.55 „Spring" M. Thomas, sopraan. V. Hely Hutchinson, piano E Le Breton Martin, gedichten. R. Robertson, piano. L. Godowski, viool 9.5011 20 Dansmuziek. „Ra .11 o-Paris", 1760 M. 9.5010.20 Concert II.501 10 Orkestconcert. 4.05—4.55 Klassiek uurtje. 8.059.30 Liederen van Schubert en Schumann Muziek van Wagner Cause rie. Langenberg, 460 M. 10.2011.20 Orkestconcert 12.501 50 Aria's en liederen met pia- nobegcl Solisten: A't, sopranen, bariton, viool. 7.358.20 Vroolijk concert. 8 209.40 Symphonieconcert door hot Werag-orko-st. R Grote, cello 9.501120 Dansmuziek, door de Lut- terkapel van rafó Kaiserhof Munster Konigswusterhausoo, 1250 M. o n B e r 1 ij n, 484 en r»6« M. 1-50—7.05 Lezingen en lessen 7.50 Moderne Lyriek door R Reehor 835 Kamermuziek Trio MayerMahr, piano, viool, ce'lo, viola, contra-bas) Quintet op 114, Schubert. 9.50—11 50 Dansmuziek. Hamburg, 30-1.7 M. 11.501.20 Orkestconcort. 1.252.10 Kamermuziek. 4.205.15 Orkestconcort 5.206.10 Vroolijk concert. 7.2011 10 Mendels8oli n -avond Or kest en solisten. Daarna Moderne dans muziek met causerie: Moderne dans en tempo. Jazzband. Brussel, 509 M. 4.205.20 Kindermatince 7.208.50 Orkestconcert. 8.509.20 „Le cheveau blanr" 1-acter. FEUILLETON. Bomun door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. „De kwestie is, ik heb een massa met J0 te bespreken, John," legde Laurence ontstemd uit, en daarom, hij zette een ge acht, alsof hij wilde zeggen: „en daarom kan Frieda's bedtijd naar den bliksem joopen," maar hij slikte deze onstichtelij ke woorden in en begon zijn brood te krui melen. Eindelijk werd er besloten, hoewel ieder een zich zeer voldaan voelde na de roast- beef en pronkboonen, om half zeven te dmeeren, inplaats van om half acht. „Ik weet nog .zoo goed," zei de oude Mevrouw Touchwood, „dat die arme papa liefst om half vier dineerde. Dan had Mj op die manier een langen ochtend voor fcjn patiënten en tijd voor sigaar na den ®ten voordat hij aan de apotheek begon, '«e soupeerden meestal koud, behalve als toj op nachtbezoek uit moest, in dat geval aten we soep." Iedereen was blij, dat hij in de twintig- Mo eeuw leefde, en men glimlachte de oude r^16 vriendelijk toe, die, voelende dat anec<^0^° succes sad gehad, een tweede begon te vertellen, over hoe ze op naar anecdote succes had gehad, een S® wereldtentoonstelling. Dit verhaal fjnurde onafgebroken voort onder de pud- waarschijnlijk omdat het „trifle" was a Harold er geen brokje van wilde mis- "8 door onbezonnen in de rede vallen. Na den lunch leidde men John door het heele huis en den heelen tuin en wenschte hem telkenmale geluk met zijn verstandi ge daad, Ambles te hebben gekocht. Men liet hem gevoelen, dat grondbezit hem nog meer op een apart standpunt plaatste dan tooneelschri j vers-succes. „Op zijn manier was Daniel ook be roemd," zei Hilda, „maar wat heeft hij me nagelaten?" John denkende aan de honderd twintig pond, die de bank haar jaarlijks uitkeer de, en aan de verzameling opgezette koli- bri'6 in de garde-meuble, wier overbren ging naar Ambles hij aldoor vreesde, voel de dat Hilda niet ondankbaar welsprekend was geweest. „En natuurlijk," sloot Laurence zich hierbij aan, „een dominee voelt altijd dat zijn pastorie-landen waarvan de waarde tusschen twee haakjes weer een pond per hectare gedaald ia, niet zijn eigendom zijn." „Ja, zie je," merkte Edith op, „als er eens iets akeligs met Laurence gebeurde, zouden zo aan zijn opvolger komen." De blikken der twee echtgenooten ont moetten elkaar wederom als twee vlinders in de lucht. „Daarom," ging Laurence voort, „nu je zegt, dat jc dio acht hectaren wei denkt te koopen, zijn wij er allemaal van overtuigd, dat je daardoor je bezit mooi afrondt." „Ik geloof zeker, dat je er heel verstan dig aan doet," zei Hilda gewichtig. „Het zou Ambles veel grootcr maken, niet waar?" opperde Edith, „acht hectaren zie jeheusch, ik denk zoo, dat acht hectaren zoodat even groot is als van „Kom Edith," zei haar man, „verveel dien goeieD John nou niet met vergelijkin gen, we staan op het oogenblik allemaal naar die wei van acht hectaren te kijken." De kittige kerry-koetjes keken don toe- komstigen eigenaar vredig aan, totdat Ha rold er een met een kogeltje uit zijn wind buks raakte, toen begonnen ze allemaal, al schoppende met hun pooten en wuiven de met hun staarten over de wei te hollen. „Laat dat, jongen," zei John boos, voor zijn doen erg boos. Door dio wei liep na melijk een kortere weg naar Galton en John was juist voornemens dien te nemen, ofschoon hij zich nooit op zeer intiemen voet met koeien voelde, zelfs al waren zo heel kalm. „Lieveling, wees niet zoo wreed," ver maande Hilda, „die arme koe deed je toch geen kwaad." „Ze keek naar me," protesteerde Ha rold. „Er is een legende over den heiligen Franciscus van Assisië, Harold," begon zijn oom Laurence, die je ongetwijfeld in- teresseeren zal en tegelijkertijd ,,'t Spijt me, dat ik je in do rede val," zei John, „maar ik moot weg. Dat tele gramik kom terug voor de thee...." Haastig liep hij heen, en toen iedereen hem nariep, dat er een kortere weg was door do wei, wuifde hij vroolijk terug, net alsof hij dacht, dat men hem een prettige wandeling toewensebte, doch hij nam den omweg. Het was ruim'acht kilometer naar Gal ton en in de tegenovergestelde richting, waarvan hij 's ochtends gekomen was, maar op dozen mooien herfstmiddag, steeds bergaf gaande door goudgetinte bosschen met blauwe vergezichten vóór hem, genoot John van de wandeling, niet 'fc minst, omdat hij in den aanvang een paar maal stilstond om te bodenken, hoe leuk hot zou zijn, Miss Hamilton en Miss Merritt te ontmoeten bij den volgenden draai van den weg. Later bekommerde hij er zich niet om, Miss Merritt er bij lo denken en tenslotte merkte hij, dat zijn aandacht zoo sterk op Miss Hamilton was gevestigd, dat hij zich verplicht achKc, zichzelf onder 't oog te brengen, dat Miss Hamilton in deze omgeving een veel zwaardere kritiek zou moeten kunnen doorstaan, dan Miss Hamilton op bet pro menadedek van de Murmania. Toch bleef John aan haar denken en zoo prettig ver gezelde zij hem in gedachten en zoo on gelooflijk zoel was do middag voor dien tijd van het jaar, dat hij 't grootste deel van den weg al slenterend had afgelegd. Ten minste toen hij den kerktoren van Galton zag schrikte hij toen hij bemerkte, dat 't al vier uur was. HOOFDSTUK III. Het uitzoeken van geschenken voor kin deren is nooit een gemakkelijke taak, om dat, wil men er werkelijk plezier van bele ven, men iets moet koopen, dat den gever evenveel genot verschaft als dengene voor wien het bestemd is. In John's geval werd deze moeilijkheid nog vergroot door bot feit, dat hij speelgoed moest vinden, dat er Amcrikaansch uitzag en dat nog wol in do slecht voorziene winkels te Galton. Hij begreep, dat hot onzinnig was, belcedigcnd zelfs, om Frieda als type van luxueus Amcrikaansch speelgoed dio pop aan te bieden, wier rose wangen in dc zon van vijf lI:im|>sliiro zomers verwelkt waren en wier glimlach er niet in geslaagd was, klei ne meisjes to be'-oren, die nu al huwbure jongedames waren. Evenmin veronderstel de hij, dat Harold, do voornaamste slulo ken van een miniatuur uhlanenuniforin, bevestigd op een stuk karton met ezels- ooren zou beschouwen als bewijs van Ame rikaanecho ondernemingsgeest, met bet roestend zwaard in de schecde en de ver gulde piek der lans die niet den minsten indruk van metaal meer maakte. Einde lijk, net toon de klo' vijf uur sloeg, ont dekte hij in een verloren hoekje van den ijzerwinkel, waar hij in wanhoop beland was, na het zien van speelgoed in de twee boek- en papierwinkels, oen toboggan en geen gewone toboggan nog wel, maar oen Canadeoscho toboggan met de afbeel ding van oen roodhuid erop. „Ik heb 't besteld voor oen klant in 1895," zei de smid, „U herinnert zich mis schien wel, dat wij toen voel sneeuw heb ben gehad." Al had Methusalem hot ding besteld in zijn kinderjaren, John zou geen seoond* geaarzeld hebben het te koopen. „Wilt U het hm.... inpakken," zei hij en legde hot geld neer. „Zal ik 't niet liever aan den bode mee geven, mijnheer?" steldo de smid voor „Hij gaat morgenochtend den kant van Wrottosford uit." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7