ZATERDAG 16 APRIL 1927 No. 5544 OE BLIJDE PAASCHDA6. De Ontwapenings - kwestie. p0ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling fooi Leiden 19 cent pei week i 2.50 per kwartaaL onze Agenteü 20 cent per week 12.60 per kwartaaL iniDCO per "post I 2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- jjjgbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- litbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Ündagsblad 9 ct (u hup*nier bestaat uit vijt bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. 18e Jaargang. 5)e Gou/^a/nt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTi Gewone adverlentlën 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. s at*vor*onl'®n» van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. 't Mysterie, dat we vieren op den blijden faascbdag, de Verrijzenis des Heeren, keft 'n onoverzienbare beteekenis voor 't [eloofs- en genadeleven. Op de eerste plaats geeft het een vasten fondslag aan ons geloof. Want wanneer Degene, Die de geloofsleer ons bracht, ter jevestiging daarvan opstond uit de doo- ien, kunnen we veilig bij Zijn woord ons verleggen: door de Opstanding, door de ïerrijzenis grijpt God in, op grootsche rijze, om getuigenis af te leggen voor de naarheid der christelijke leer. En zoo kun nen we begrijpen het gezegde van Sint Paulus: „Als Christus niet verrezen was, jou onze prediking ijdel zijn, zou ijdel zijn wk uw geloof". Doch Christus' Verrijzenis bezit voor ons nog een andere waarde: de waarde Tan een toonbeeld, dat wordt nagevolgd in 'i menschen genadeleven, bij het begin en ie voleinding, zooals Sint Paulus dat al wer leert lij 't begin van 't genadeleven geschiedt èat door 't Doopsel, voorzoover dit aller- toodzakelijkst Sacrament 'n beeld van Heeren Begrafenis en Opstanding is. Evenals Christus na Zijn heiligen Dood fcgraven werd in de aarde om ten derde daaruit op te staan tot 't leven der heerlijkheid, zoo wordt ook de doopeling lis begraven onder 't water; hij verblijft in 't Tater, om den ouden mensch, den mensch der zonde daarin af te leggen en daarna tit de wateren des Doopsels op te staan et te verrijzen als een nieuwe mensch. mensch lan deugd en genade, geschapen naar God is waarheid en gerechtigheid. Doch nog grooter waardo bezit de Ver- lijzenis van Christus voor de voltooiing «an 't genadeleven: zij toont ons hoe het pnadeleven wordt bekroond. Hetgeen -ver- iind houdt met de leer van de gemeen- tchap der Heiligen. De heele heilige Kerk - de strijdende Kerk op aarde, de lijden- is Kerk in 't Vagevuur, en de zegevieren de Kerk in den Hemel vormt één groot mystiek lichaam, waarvan Christus het hoofd is en waarvan de strijdenden op «arde, de lijdenden in 't Vagevuur en de Rgevierenden in den Hemel de ledematen lijn. Hieruit volgt, dat, waar 't Hoofd is, ook de ledematen wezen moeten: de leden moeten 't hoofd volgen. Gelijk dus Ghris- 't hoofd, verrezen is en gekomen tot de heerlijkheid, zoo zullen ook moeten verrij- ten de leden die bij dit hoofd behooren, Kant. zoolang slechts 't hoofd verrezen is n niet 't heele mystieke lichaam, ontbreekt ff neg iets van Christus' Verrijzenis, kan CfarUus' Verrijzenis niet volkomen zijn. Christus is de eersteling, degenen, die coor geloof en genade met Hem verbonden moeten na Hem komen. Want heeft Christus reeds de zonde overwonnen, zoo- ht de mensch zich aan haar heerschappij onttrekken kan, zoo moet Hij ook den dood 'onrinnen, die van de zonde de treurige "asleep is. Eerst wanneer Hij zal zegevieren, niet over de zonde in zich, maar ook "ver de zonde in al haar gevolgen, eerst Kanneer hel, zonde en dood geheel en al machteloos zullen neerliggen aan Zijn voe- pas dan zal Christus' Overwinning schitteren in de volheid van haar luister, fas dan zal Christus' Verrijzenis cn Zijn Heerlijkheid volledig zijn, omdat dan de Men van Zijn mystiek lichaam zullen ver lezen zijn met 't Hoofd. De Verrijzenis 'an Christus is dus 't oerbeeld en 't onder- land onzer eigen verrijzenis. Wij. beder- «ijke en sterfelijke wezens, moeten ver- hjzen tot onbederfelijkheid en onsterfelijk- k'id, en de luister, waarin we schitteren i'dlen, zal zon en maan overstralen. En aan zal weerklinken dc machtige zegekreet, ons wordt meegedeeld door Sint Pau- IU3: nDood, waar is uw overwinning? Dood, Mar is de zege, die ge meendet behaald te hbon over alle vleesch? Dood, waar is M Prikkel?" En in sonoor slemgeluid zal antwoord weergalmen over heel 't aard- l)!i: «De dood is verslonden in de over- Mining! de dood leed de nederlaag!" 1 Christus zijn we dus geroepen tot de heerlijkheid der Verrijzenis, doch we kunnen slechts er toe geraken door lijden en strijden. We moeten doormaken den strijd des levens en den strijd des doods, we moeten eerst zegevieren over ons aller vijanden: den duivel, do wereld en het vleesch. We dragen in ons, om zoo te zeg gen, twee menschen. 'n Hoogcren mensch vinden we in ons, die 't goede wil en de deugd, en in datgene slechts vermaak vindt, wat 't gezond-redeneerend verstand en de goddelijke wet voorschrijven, den mensch, die opstijgen wil tot waar do sterren bloeien. Maar daarnaast bespeuren we 'n lageren mensch, den mensch der zinnelij ke lusten en der hartstochten, die ons heendrijft naar waar 't slijk ligt en die ons aanzet tot wat strijdig is met de eeuwige Wetten Gods. „O ik, ongelukkige mensch!" roept Sint Paulus hij de beschouwing dezer droevige daadzaak uit, „wie zal mij bevrijden van 't lichaam dezes doods?" Wat kan in dezen tweestrijd, die gevoerd wordt in ons bin nenste, aan den hoogeren mensch den zege schenken? Wat kan ons heenvoeren tot de heerlijkheid der Opstanding? £n hij ant woordt: „De genade Gods door Christus on zen Heer." In de genade, die Christus ons verdiende en die ons toevloeit door de Hei lige Sacramenten, hebben wc 'n kracht ontvangen om in den strijd van leven en dood den zegepalm weg te dragon en eens tê komen tot de glorie dor Verrijzenis met Christus onzen Heer. Dr. H. VAN LIESHOUT, van de Orde van 't H. Kruis. Zoeterwoude. BUiTEMLAMD OPENING DER COOLIDGE- CONFERENTIE. Voorloopig bepaald op 12 Juni a.s. Uit Washington wordt gemeld: Na. een gedachten wisseling met de regeeringen te Londen en Tokio is de datum voor de ope ning der drie-mogendheden-conferentie tot beperking der maritieme bewapening voorloopig bepaald op 12 Juni a.s. Frankrijk. Arrestatie der Fransche communisten. Zeer bezwarende bewijzen. Door de arrestatie van de communisti sche arbeiders -is de politie in het bezit gekomen van verschillende voor leden der communistische partij bezwarende bewij zen. Er schijnt onder de communistische arbeiders in dienst van staals-arsenalen, dokken en militaire werkplaatsen een uit gebreide organisatie te bestaan, welke ten doel heeft inlichtingen van militair belang te bemachtigen. Het staat niet met zeker heid vast, waarvoor deze inlichtingen ge bruikt werden, doch uit eenigc aanwijzin gen blijkt, dat zij aan de Sovjet-regeering werden medegedeeld. De eerste arrestanten, Dadot en Mene- trier hebben getracht inlichtingen te verkrijgen over proeven met ontploffings middelen. De politie is in het bezit van vragenlijsten en andere brieven, tot dat doel door genoemde arbeiders aan andere communistische arbeiders in de rijkswerk plaatsen te Versailles verstrekt. Ook do dorde arrestant, Provost, is hierbij betrokken. De twee buitenlanders, Bernstein cn Grodnicki, worden er van beschuldigd do cumenten van militair belang aan een lid van het personeel der Sovjel-amhassado te hebben overhandigd. De beide arrestanten van St. Cyr wer den aanvankelijk weer vrijgelaten, doch na een nauwkeurig onderzoek der in be slag genomen papieren weder in hechtenis gesteld. Deze papieren hadden betrekking ^op verschillende technische rapporten en teekeningen van militair belang. Tevens is de arrestatie bevolen van een bekend com munistisch gemeenteraadslid, Cremet, en zijn secretaris, doch beiden zijn plotseling verdwenen, hetgeen op hun schuld zou kunnen duiden. Cremet was een zeer actief lid der com munistische partij en heeft meermalen Moskou bezocht. Dadot en Mcnctrier ver klaren hun belangstelling in technische ge heimen hiermede, dat zij plannen uitwerk ten voor reorganisatie der staatsindus- trieën. Indien hun schuld, bewezen zou -worden, zal de communistische partij veel aanhang onder de arbeiders verliezen, daar slechts weinig Franschcn bereid zijn spionnagein hun land te billijken. Deze zaak zou dus van groot politiek belang kunnen worden, want wat de communistische partij aan aanhangers verliest zal de socialistische partij winnen en het ziet er dan ook naar uit dat do socialisten na do algemeene verkiezingen de sterkste partij zullen zijn. Italië. Het proces-Zaniboni. De rol der loge. In het proces tegen Zaniboni, den ont werper van het plan om Mussolini uit den weg te ruimen, welk voornemen ech ter, zooals men weet, niet kon worden uit gevoerd, blijft de hoofdheklaagde do min of meer sympathieke rol van één, die alle schuld op zich neemt, vervullen. Gelaten en half glimlachend zat do beschuldigde in de ijzeren kooi, die, naar Italiaansch gebruik, in do rechtszaal wordt geplaatst. Generaal Capello, na hem gehoord, ont kende alle schuld. Hij verklaarde daaren tegen, aan Quaglia, die onvindbaar is, reisgeld gegeven te hebben om Zaniboni van alle avontuurlijke plannen af te hou den. De beklaagden, Duigi Calligaro, (een ar beider) en Czio Celotti legden weinig op heldering brengende verklaringen af. De vroegere directeur-generaal* der vei ligheidspolitie, Crispo Mancado, als ge tuige gehoord deelde o.a. bijzonderheden mede omtrent het verstrekken van geld door de loge voor het verwerken van anti fascistische demonstraties. Generaal Capello belastte zich met de organisatio der anti-fascistische groepen De loge ondersteunde dezo organisatori sche actie en gaf de eerste maal 120.000 lire en later 45 000 lire. De anti-fascistische organisaties ontvin gen ondersteuningsgelden uit. het buiten land. Albanië. Het ItaliaanschJoego-Slavisch conflict. Toch voor den Volkenbond? Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft het optreden van Italië, dat verklaarde, dat er geen sprake kan zijn van onder handelingen over het verdrag van Tirana, in politieke kringen aldaar een slechten indruk gemaakt. Tegenover deze houding van Italië blijft Joego-Slavië niets anders over dan om de bescherming van den Volkenbond te vra gen Het is mogelijk, dat de regeering van Joego-Slavië zich reeds in de eerstvolgen de dagen tot den raad van den Volken bond zal wenden Men beseft te Belgrado dat een derge lijke stap zoowel voor den Volkenbond als voor den politieken toestand in Europa een onaangename zaak is, doch men ziet geen anderen uitweg, nu Italië deze hou ding aanneemt. China. TSJEN BEANTWOORDT DE NOTA'S. Commissie van onderzoek voorgesteld. „N iet verantwoordelijk voor Nankin g." De Kantonneesche minister van Buitcn- landsche Zaken, Tsjen, heeft Donderdag middag aan de vertegenwoordigers van Engeland, de Verecnigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië zijn antwoorden op do nota's dier mogendheden doen toekomen, waarin hij voorstelt, een internationale commissie te vormen, die een onderzoek zou kunnen instellen naar de incidenten welke zich van tijd tot tijd in China voor doen. In de nota's aan Engeland en de Vereenigde Staten wijst Tsjen er op, dat deze mogendheden bet „wcerlooze Nan king" gebombardeerd hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat incidenten zich zullen blijven voordoen, zoolang de eenzijdige verdragen bestaan. Tsjen geeft niet toe, dat dc nationalis ten verantwoordelijk zouden zijn voor de gebeurtenissen te Nanking. Reuter meldt nog uit Sjanghai, dat de nota van Tsjen aan de Ver. Staten ver klaart. dat de nationalistische regeering bereid is alle schade aan het Amcrikaan- sche consulaat te Nanking te vergoeden, terwijl zij ook bereid is een behoorlijke schadevergoeding te geven voor het per soonlijk letsel aan Amcrikaansche onder danen berokkend, tenzij volkomen vast staat, dat dit veroorzaakt is door hot bom bardement van Engelsclien, Amerikanen of van de „noordelijke opstandelingen". Gruwelen in Hoenan. Monsterachtig bolsjewisme. De boerenbond volvoert met geweld de verdeeling van het land in de provincie Hoenan, door de tegenwoordige eigenaars te vermoorden. In alle sleden van Hoe nan hebben afschuwelijke gewelddaden plaats; er heerscht in deze provincie thans een monsterachtige vorm van bols jewisme. Eisch tot gevangenname van Borodin. „V ijanden der openbare ord o". De centrale conlrole-commiésie een uitvoerend lichaam samengesteld uit voor aanstaande personen uit do Kwomintang is te Nanking bijeen geweest, en heeft den eisch gesteld, dat de Suvjct-adviscur Borodin iu hechtenis zal worden genomen, terwijl de commissie de Hankau-regoeriug in staat van beschuldiging heeft gesteld Voorts heeft de commissie geëischt, dat ook de Kanton-minister van Justitie en die van Landbouw, zoomede eenigo commu nistische partij-leiders in-hechtenis zul len worden genomen, daar zij vijanden zijD Van do openbare orde. Tsjang Kai-sjek herovert Poekau. Doch hij hoeft gebrok aan munitie. Berichten van hot Chineesche front, zoo meldt de Chicago Tribune, zeggen dat Tsjang Kai-sjek door een plotselinge flank beweging als bij verrassing Poekau, tegen over Nanking gelegen, weer heroverd heeft. Hij zou 1400 man Wit-Russische troepen omsingeld hebben, die behooren tot het Sjangtoeng-leger van Tsjang Tsoen-tsang. Zooals bekend werd Poean eenige dagen geleden dcor de noordelijken genomen Tsjang Kai-sjeks terugtrekken zou echter slechts een schijnbeweging zijn geweest. Hij liet de 1400 Wit-Russen die door het hoofdleger der noordelijken gevolgd zou den worden, rustig de stad binnentrekken, doch toen zij daar waren, nam hij ze allen gevangen. In zijn opmarsch naar het Noorden wordt Tsjang Kai-sjek gehandicapt door gebrek aan munitie, daar de arsenalen te Kanton en Hankau door communisten worden bewaakt, die Tsjang Kai-sjek geen munitie willen verschaffen omdat hij zich tegen de rooden verzet. Thans betrekt Tsjang Kai-sjek zijn munitie van het arse naal te Sjanghén. Overzicht van den toestand. Volgens de Times valt er weinig veran dering in den toestand te Sjanghai waar te nemen. De situatie te Amoy, Swatau en in verschillende andere steden in Zuid- China verbetert. Gemeld wordt, dat do go- matigden hun positie in het Zuiden ver sterkt hebben; to Kanton nemen zij voor zorgsmaatregelen tegen de pogingen der rooden om de macht in handen te krijgen Te Hankau geeft do toestand iets min der reden tot bezorgdheid voor de Amcri kaansche bewoners. De Amcrikaansche commandant to Sjanghai heeft niettemin aan een kruiser en twee torpedojagers op dracht gegeven naar Hankau te vertrokkon Weer een oproep der Sovjets. De communistische internationale heeft een oproep gericht tot de arbeiders en do onderdrukte volken, om te protesteeren te gen de voorbereiding van een nieuwen wereldoorlog, te eischen de terugtrekking van buitenlandsche troepen uit China en zich te verzetten met alle middelen tegen het vervoer naar China van wapenen en manschappen. EIGENLAND Vragen van Kamerleden. Het Fransche tariofontworp on onzo industrie. Op do vragen van den heer Fleskcns be treffende de houding der Regeering ten aanzien van verplaatsing eener industrie naar liet buitenland en het doen van stap pen bij de Fransche regeering tot verla ging der voorgenomen rechten op gloei lampen cn radio-artikelen, heeft de lieer Slotemakcr de Bruine, Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het volgcndo geantwoord: 1. Ondergoteekende is van oordcel, dat het dc taak der Regecring is, te trachten verplaatsing eener industrie naar het bui tenland te voorkomen. Hem is bekend, dat in het onderhavige geval hij ongewijzigde aanneming van het Fransche tariofontworp te voorzien is, dat meer dan één industrie ernstige moei- lijking zal ondervinden on dat de naam- looze vennootschap: Philips' Gloeilampen fabriek, naar haar leider vreest, de voor ziening van de Fransche markt zal moe ten doen plaats vinden door stichting eener fabriek in Frankrijk. 2. De Regecring heeft onmiddellijk, nadat haar de tekst van het nieuwe Fran sche tariefontwerp ter beschikking stond, bet noodige verricht, door publiciteit en met behulp der organisaties op verschil lend gebied, om de aandacht van dc ver schillende bij den handel met Frankrijk betrokken belanghebbenden op liet ont werp te vestigen. Zij heeft, mede gebruik makende van de als gevolg van die bekendmaking to barer kennis gebrachte wenschen der Ne- derlandsche belanghebbenden, aan Hr. Ms gezantschap te Parijs opgedragen, niet alleen er de aandacht der Fransche Regeering op te vestigen, dat bij invoering van de voorgenomen verhooging der doua netarieven aan den invoer daar te lande van velo Nederlandsche artikelen, waar onder ook verschillende der voortbrengse len van do onder 1 genoemde fabriek, zeer ernstige moeilijkheden in den weg zul Jen worden gelegd, doch tevens met klem aan te dringen, de met het oog op die belan gen noodzakelijke wijzigingen in hei ont werp-tarief alsnog in overweging te willen nemen HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De vlootconferentie van de V. S., Japan en Engeland zal 12 Juni a.s. bijeenkomen. Wil Joego-Slavië het conflict omtrent Albanië voor den Volkenbond brengen? De Kantonneesche minister van buiten landsche zaken heeft de nota der mogend heden beantwoord. Tsjang Kai Sjek heefl Poekau heroverd. Een eisch tot gevangen" name van Borodin, den Sovjet-adviseur. BINNENLAND. Hef Luchtverkeer in Indië. Sabang beginpunt (Luchtvaart, 4de blad). De uitbreiding van de Luchtpost (Post en Telegrafie, 2do blad). Een middel tegen mond- en klauwzeer (L. en T., 4de blad). De uitvoer van bloembollen en bloemen (L. en T., 2do blad). De moord op een kapitein te 's"Gravcn- hage Bekentenis (Gemengde Berichten, 2do blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Een hoofdartikel beschouwt de beteeke nis van het Paaschfeest (1ste blad) Het beroemde Loflied der Zonne va* Sinf Franciscus wordt besproken door on zen letterkundigen medewerker. 3de blad). Onze apologetische medewerker beschouwt het gebed als middel om nader tot God te komen (3de blad). Ajo houdt een causerie over de stembu- reaux bij de verkiezingen voorheen en thans (3de blad). Het voorgestelde Kiesreglement der R. K. Staaatspartij. Do pers heeft het gisteren gepubliceerde rapport niet ongunstig ontvang- „Do Morgen" b.v. is or heel goed ovor tevreden. En geen enkel blad, dat wij hebben co zien, beoordeelt hot rapport in zijn hoofd strekking ongunstig. Eigenaardig is het verschillend oordeel van twee bladen over de z.g. Kiescomité's. „De Residentiebode", die vindt, dat door het z.g. kwaliteits-advies, hetwelk den Kies kringen wordt opgelegd, de leiding erg straf is, vervolgt dan: „Eén omsUindighoid is er gelukkig, die velen met. oen strakker aantrekken dor leidsels zal verzoenen. Er is voor gezorgd, dat voor do vrije plaatsen men zich niet behoeft to beperken tot één kieskring (of tot. een groep, zooala bij het reglement van 1924), maar dat men stemmen kan inzamelen over héél het land. Daardoor bobben afwijkende „donkrichtingen" om dat leelijke woord nog eens te gebruiken inder daad net volle pond gekregen. Michael is- ten en anderen, die zich vroeger hierin belemmerd achtten, kunnen dus volko men bevredigd zijn door dit ontwerp. Do Commissie toonde ook hier, een open oog voor grieven to hebben." „Het Centrum" daarentegen juicht dio Kiescomité's niet toe „Een ander voornaam punt in hot con cept-reglement betreft het vormen van kiescomité's. Do commissie ziet daarin een middel om bezwaar tegen het politiek advies to ondervangen. 't Is mogelijk, dat dit resultaat zal worden bereikt, maar, of men het gehéél zal bereiken, lijkt ons voorshands twij felachtig, terwijl van don anderen kant do positie der kiesvereenigingen door do actie der kiescomité's, al wordt die actio dan ook „binnen het reglementair ka der en ander do toeziende zorg der kring- besturen" gobracht, dreigt te worden verzwakt. Het zal van belang zijn dit punt nog eens tor dege en van alle kanten to be schouwen, oinlat do rechten en het be staan der kiesvereenigingen en organi saties naar behooren blijven verzekeren. Organisatorisch, en voor de eenheid en discipline in do partij, hangt hiervan zeer veel af." Wij gevoelen do bezwaren van „Het Centrum". Drogistzaken. Maatregelen togen nict- vakkundigen. In do j.I. gehouden vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Drogisten- bond deed do voorzitter de medodecling dat oen overeenkomst was gesloten mot groothandelaren en fabrikanten tot sa menwerking om het opzetten van drogist zaken door nict-vakkimdigen tegen 10 gaun. Hei is een bedroevend feit, aldus do

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1