WOENSDAG 13 APRIL 1927 18e Jaargang. No. 5541 Ceictaone Sou/tomt ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbi) vooruitbetaling i Leiden 19 cent pet week 12.SO per kwartaal onz* Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal 3co per post I 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor :taling Atzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd ,iiagsblad 9 Ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawono adverleollSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vee- huur, koop en verkoop fO.50. 1 NUMMER BESTAAT (UT ORIE BlADEIt BUITENLAND i Ontwapenings - kwestie. De commissie gaat voort danks meeningsverschillen 3e voorbereidingscommissie der ontwa- jngsconferentie heeft ondanks de cata- ;fe van Maandag <Je bespreking der jere punten van de ontwerp-conventie hg voortgezet ïenigeen, vooral in de wandelgangen het Volkenbondspaleis, hoonde de amissie wegens haar bureaucratische ratting om met het werk voort te gaan, links de mislukking. Bij een rustige ordeeling zal men echter moeten toe ren, dat het voor den lateren voortgang het ontwapeningswerk nuttig is, dat commissie de geheele ontwerp con ven- behandelt en den tekst in eerste le- vaststelt, daarbij voortgaande te stre- naar een zoo sterk mogelijke vermin- ing der geschilpunten. Men moet Jbr. ;don en zijn medeleden dus prijzen, dat niet in vertwijfeling overhaast zijn uit- «epaan. belangrijkste discussie van gisteren e insluiting van het personeel van it en luchtvaartdienst onder de be dingen der conventie met betrekking het personeel Zooals Cecil eergiste- reeds aankondigde, heeft de Engel- regeering op dit punt toegegeven, h Sato vertelde nu, dat de Japansche tering ondanks de veranderde hou- van Engeland hij haar verzet tegen beperk'ng van het personeel der vloot hardt. Eenstemmigheid was dus we- niet bereikbaar, doch Sato schijnt reden, wanneer van zijn oppositie rdt me'ding gemaakt en gedoogt, dat bij eerste lezing de door alle andere dele- es gewenschte begrenzing van het tpersoneel in de ontwerpconventie dt opgenomen. her'trens werden tal van ondergeschik- noeilijkheden inzake de luchtvloot uit weg geruimd, wat wel geen grooten, toch wel eenigen nieuwen vooruit- g beteekent. Italië. Hef proces tegen Zaniboni. De eerste zitting. gemeld, is Maandag bet proces onnen tegen Zaniboni, voormalig so- istisch Kamerlid, generaal Luigi Ca en drie anderen, beschuldigd van poping Mussolini te vermoorden, op 4 iember 1925, en het fascistisch regiem ;er te werpen. r zijn strenge maatregelen genomen tan de beraadslagingen een zoo ge- mogelijke openbaarheid te geven. Al- met een door den voorzitter van de :iale militaire rechtbank verstrekt toe- [sbewijs kon men binnen komen, «neraal Capello, die tot dusver alleen maar werd verhoord, ontkende dat hij onverzoenlijk vijand van het fascis- ii. ontkende voorts dat hij een militairen and op touw had gezet.' Hoe zou hij zijn vijftigjarige ondervinding van het rooit hebben kunnen denken dat het t zulk een poging zou ondersteunen? liboni had hem in 1925 verteld, dat hij complot voorbereidde; hij vroeg hem 000 lire om hem in staat te stellen honderd man naar Rome te dirigee- Zaniboni had echter nooit gezegd het te hebben Mussolini te vermoor- ten herinnert zich dat de politie in den [en van den 4en November 1925 een aer van het Dragoni Hotel te Rome ïendrong en Zaniboni bezig vond een 'hinegeweer op te stellen ip de richting het balcon van het Palazzo Chigi, p Mussolini aanstonds een rede zou fen. Een auto stond in de onmiddelijke ijheid van het hotel, met proviand, om den moordenaar weg te bren- 1 De politie was door een zekeren 'dia gewaarschuwd, oen agent-provo- W, die het vertrouwen van Zaniboni weten te winnen. i Juni 1926 was het voorlopig onder- voltooid en de beklaagden zouden de rechtbank verschijnen, toen de kaalde aanslagen op het leven van Duce de afkondiging van een speciale op de verdediging van het konink- aoodzakelijk maakte, waarbij een spe- i militaire rechtbank in het leven ge- tëa werd. Het proces-Zaniboni is de lo zaak, welke deze rechtbank te be llen krijgt, doch daar het misdrijf werd cegd vóór de afkondiging der nieuwo is de doodstraf, welke deze rechtbank bevoegd is uit te spreken, voor deze t niet van toepassing. Bulgarije. Incident aan de Joego-Slavisch— Bulgaarsche grens. on Bulgaarsch korporaal gedood. Bulgaarsche bladen maken melding *0 incident aan de Jc Bulgaarsche grens in het district Trau. Een Joego-Slavisch soldaat bracht een bezoek aan een Bulgaarschen post en na een langdurig en vriendschappelijk on derhoud, keerde hij weer naar Joego-Sla visch gebied terug, vergezeld van een Bulgaarsch korporaal. Plotseling schoot de soldaat echter zijn geweer af en dood de den korporaal, het lichaam bleef op Bulgaarsch grondgebied liggen. De auto riteiten noodigden den commandant van den Joego-Slavischen grenspost uit deel te nemen aan een gemeenschappelijk on derzoek naar het incident. Vier dagen heeft men vergeefs gewacht op zijn komst. Men hoopt, dat de kwestie onmiddellijk door de beide regeeringen lot klaarheid zal worden gebracht. Litauen. De Litausche Landdag ontbonden. Als gevolg van een motie van wantrouwen. In de zitting van gisteren van den Li- tauschen Landdag te Kowno is de arres tatie van dr. Pajaujis besproken. De meer derheid der commissie, ingesteld om een onderzoek naar de aanhouding in te stel len, kwam tot de conclusie, dat deze ten onrechte is geschied. De premier Wolde- maras Verdedigde het tegenovergestelde standpunt. Een door de volks-socialisten ingediende motie van wantrouwen werd met 45 stemmen tegen dertig aangenomen. De premier overhandigde vervolgens den voorzitter van den Landdag een door den staatspresident onderteekend besluit tot ontbinding van den Landdag, dat door den voorzifter werd voorgelezen. China. DE ZUIDELIJKEN OP DE VLUCHT. Woe Pei Foe verschijnt weer. Zullen Nanking en Sjanghai heroverd worden? De roode vlaggen worden te Poekau en Tsjinkiang weder even vlug ingehaald als zij werden uitgestoken. Er schijnt geen twij fel meer over te bestaan, dat de Noorde lijken de Zuidelijken bij Tsjoetsjau, 30 mijl ten Noorden van Poekau, verslagen hebben. De Chineesche kooplieden zijn er dan ook vlug bij om een nieuwe vlag uit te stekeü, wanneer de politieke hemel van kleur verandert. Zelfs te Sjanghai begint de Kwomintang-vlag te verdwijnen om plaats te maken voor de republikensche vlag met de vijf banen. Er zijn te Sjanghai berichten ontvangen dat Soen Tsjoeng-fang weder de Jangtse is overgetrokken en nu met zijn gewone snelheid optrekt langs den spoorweg. Het schijnt vast te staan, dat Soen groote suc cessen heeft behaald bij Tsjinkiang, waar de Zuidelijken overhaast de vlucht ne men in de richting van Nanking en Tsjangtsjau. Van laatstgenoemde plaats zijn officieele berichten ontvangen, dat do Zuidelijken zich verder westwaarts terug trekken in de provincie Tsjekiang. Een brigade Zuidelijken, we'ke stand hield na bij Jangtse, is volkomen in de pan ge hakt, terwijl een andere afdeeling van vierduizend man, die oorspronkelijk deel uitmaakte van de troepen van Soen, doch na de débacle in Tsjekiang naar de Zui delijken overliep, zich weder onder den ouden generaa' heeft geschaard. Wanneer Soen werkelijk langs den spoorweg NankingSjanghai verder trekt, is het niet waarschijnlijk, dat hij veel tegenstand zal ontmoeten, daar Tsjang Kai-sjek hier slechts over een bri gade Tsjekiang-troepen beschikt, die het nooit tot een treffen met den vijand heeft laten komen. Intussclien werken de Zuidelijken koortsachtig aan het aanleggen van ver sterkingen. Op den Leeuwenheuvel, die achter Nanking oprijst, worden extra ka- nonen opgesteld, die gericht zijn op het aan den anderen oever gelegen Poekau. De buitenlandsche kanonneerbooten zijn een halve mijl de rivier stroomopwaarts gevaren om buiten de vuurlinie te komen. Een verrassend bericht is, dat Woe Pei Foe weder uit zijn afzondering te voor schijn is gekomen, het opperbevel over de Fengtien-troepen heeft overgenomen van den zoon van Tsjang Tso Lin, Tsjang Hsoe-liang, en nu optrekt naar Hankau. Intussclien wordt de stand van zaken te Hankau betreurenswaardig. De stakin gen, boycots on de onmogelijke eischen van dc vakbonden hebben allen handel en industrie lam gelegd en groote menigten hongerige werkloozen trekken door de straten, waar herhaaldelijk wordt gevoch ten en waar het nu zeer gevaarlijk is voor de weinige nog onvergeblevcn buiten landers. Uit Sjanghai meldt sir Percival Phi lips aan do „Daily Mail", dat, terwijl het nog steeds onzeker is, waar de Noorde lijke legers voornemens zijn het meeste voordeel te trekken van de onverwachte nederlaag der Kantonneesche troepen ten Noorden van dc Jangtse, is het duidelijk, dat onder de Zuidelijke troepen groote verwarring lieerscht, ten gevolge van de nieuwe bedreigingen. Indien de Noorde lijke in staat blijken samen te werken, heb ben zij oen goede kans Nanking cn zelfs Siantrhai te heroveren DE STRIJD IN DE KWOMINTANG. Gevechten te Sjanghai. Invallen bij de communisten. In de Kwomintang is het thans gekomen tot een openlijken strijd tusschen de com munisten en do gematigden, naar aanlei ding van het feit, dat de soldaten van Tsjang Kai-sjek een inval hebben gedaan in vijf broeinesten der bolsjewisten in de Chineesche stad Sjanghai. Omtrent dezen inval wordt het volgen de gemeld: De buitenlandsche autoriteiten werden gewaarschuwd alle toegangen tot de ne derzetting te sluiten en de Chineesche troepen werden versterkt met een duizend tal gewapende Kwomintang-arbeiders, die in het geheim opgesteld waren in verschil de deelen van de stad en de voorsteden. Bij het aanbreken van den dag werd ge lijktijdig de aanval begonnen op alle com munistische wijkplaatsen. De communis ten boden heftigen tegenstand en het ge vecht duurde voort tot tien uur in den mor gen. Eenige leden van de algemeene arbei ders-unie verschansten zich in het hoofd kwartier, terwijl 300 communisten met machinegeweren posten innamen in het gebouw van de Commercial Press. Toen er evenwel veldkanonnen op hen werden gericht, gaven zij zich over. Twintig communisten .verden gedood, velen gewond en honderden gearresteerd. Pei, de militaire bevelhebber van Sjanghai heeft bovendien een grooten buit behaald aan geweren, machine-geweren, bommen en automatische pistolen. Bovendien wordt beweerd, dat Wang Tsoean, do voornaam ste drijfkracht van de communistische vak beweging, gedood is. Het is misschien teveel gezegd, dat de macht der communisten gebroken is. doch ongetwijfeld hebben zij een ernstige ne derlaag geleden. Ook een inval te Hangtsjau. Omtrent de invallen in verschillende centra der bolsjewisten wordt nog gemeld dat door de aanhangers v.n Tsjang Kai- sjek een bezoek werd gebracht aan de voorsteden van Sjanghai, Tsjapei en Nan- aot, alsmede aan Poetoeng, dat aan den anderen oever van de rivier is gelegen. De plaatselijke politie, die eveneens aan de in vallen medewerkte, was gewapend met mi trailleurs, revolvers en bommen, waarme de elk centrum werd bestookt. Een groot aantal arbeiders werd ge wond, zeshonderd werden ontwapend en in arrest gesteld. Het hoofdkwartier van de vakvereengingen is thans door Chineesche troepen bezet. Een dergelijke inval heeft plaats gehad te Hangtsjau, waar eveneens een groot aantal personen werd gearresteerd en ont wapend. De toestand te Peking. Tsjang Tso Lin begint zich na de suc cessen zijner troepen weer sterk te voelen. Het door hem bezette gedeelte der gezant- schapswijk is tot dusverre uog altijd niet weer ontruimd: alle protesten tegen dezen toestand blijven onbeantwoord. In reheel Noord-China vinden massa executies var radicalen plaats; te Tientsin alleen werden 150 personen geëxecuteerd. Mevrouw MacMurray, jchtgenoote van den Amerikaanschen en verschillende an dere dames behoorende tot de Ameriknan- sche legatie, zijn vertrokken. Blijkbaar neemt de onrust toe, daar ook de Britsche dames en die van .ndere nationaliteiten eveneens in grooten getale vertrekken. De Russen weer in vrijheid gesteld. Uit Peking wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat do Russen, die bij den inval in do gezantschapsgebouwen gearresteerd zijn, weer in vrijheid zijn gesteld. Het per soneel van het Russische gezantschap te Peking keert Zaterdag a.s. naar Rusland terug. 171 oorlogsschepen in de Chineesche wateren. In de Chineesche wateren bevindt zich thans de sterkste marinemacht, die daar ooit verzameld was. Er zijn niet minder dan 171 oorlogsschepen onder commando van acht admiraals, waarvan drie Engel- sche, drie An rikaansche, een Franschc en een Japansche. Van de schepen behooren 76 aan Groot-Britlaiinië, 48 aan Japan. 30 aan de V.S., 10 aan Frankrijk, 4 aan Ita lië, en elk één aan Spanje, Portugal en Nederland. MOBILISATIE VAN HET JAPANSCHE LEGER? Aankomst van versterkingen in Mandsjoerije. Ook Russische troep en- concentraties. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sjanghai, dat alle teekenen wijzen op oen algemeene mobilisatie van het Japansche leger. De Japansche inwoners van Han kau hebben oen verzoek ingediend om het zenden van een expoditieleger, ten einde het hun aangedan<> onrecht te wreken. Naar gemeld wordt, komen in de Maud sjoerijsche spoorwegzone krachtige Japan sche versterkingen aan. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat volgens berichten uit Chaiftin mn de Si berische gTens sterke Russische en Chinee sche troepenmachten geconcentreerd wor den, die zich op eventueele vijandelijkhe den voorbereiden. De Russische troepen zijn vier divisies sterk, waarbij anderhal ve divisie, bestaande uit Chineesche com munisten. Alle Japansche bladen zijn van oordeel, dat het lot der Russen te Peking een hoogst ernstigen toestand in het leven roept, waarbi» ook Japan misschien be trokken zal zijn, al schijnen de bladen van meening, dat Moskou niet naar de wape nen zal grijpen. BINNENLAND DE STATENVERKIEZING VOOR ZUID-HOLLAND. Het Centraal Stembureau voor do ver- k'czing van leden voor do Prov. Staten van Zuid-Holland heeft gisteren den of- ficieelen uitslag bekendgemaakt. In af wijking van den reeds gepubliceerden officieuzen uitslag kan worden gemold, dat in plaats van den heer Schilthuis is gekozen de heer J. Korthand te Schoonho ven en in plaats van den heer Nolet de heer P. A Th. van der Weyden te N i e u w koop, terwijl met den heer dr. J. Schok king te Leiden, die driemaal gekozen was, gekozen zyn verklaard de heeren B van Eesteren te Den Haag en A. Verduyn Sr. L i s s e. Bondsraad N. R. K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers-, Cacao-, Chocolade en Suikerbewerkers. Zondag 10 April vergaderde to Rotter dam do Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Brood-, Kook-, Banketbakkers-, Cacao-, Chocolade- on Suikerbewerkers, onder leiding van den heer II. J. Sprokop. Bij do opening der vergadering "sprak do voorzitter een woord van welkom tot dc leden van den bondsraad cn tot den Eerwaarden Adviseur, Pator W. v. d. Bosch, waarna hij herinnerde aan het 30 jaar bestaan van den bond op 28 Maart j.l., bij welke gelegenheid in alle afdeoliu- gen oen H. Mis aan God werd opgedragen uit dankbaarheid. Mede was een herden kingsnummer van Ons Vakblad uitgege ven. Do notulen der voorgaande bondsraads vergadering werden zonder bemerking goedgekeurd. Het ledental dat op 1 Ja nuari 1926 bedroeg 2130 steeg in dat jaar tot 2194 leden. Het financieol verslag van den Bonds- penningmeester S. P. van Tol, over het jaar 1926, vermeldende aan inkomsten en uitgaven een bedrag groot f 46142.58 word goedgekeurd. Het bondsvermogen bedroeg op 31 December 1926 f 83.005.99. Eveneens werd goedgekeurd het financieel verslag der werkloozenkas 1926. Aan werkloos- heidsiiitkeeringen werd verstrekt over 1926 oen bedrag groot f 15621.56. Het kapitaal der kas steeg over 1926 met f 16839.94 en bedroeg op 31 December van dat jaar f 23.544 59. In bespreking kwam het rapport der commissie, welke zich ten dool had go- steld dat deel der Arbeidswet 1319, het welk op het brood bakkers bed rijf betrek king heeft, aan een bespreking te onder werpen. De bondsraad hechtte hare volle goedkeuring aan do houding door do ge delegeerden van den bond in dio commis sie aangenomen. Hierna kwam in 'modeling bet rap port van de Amsterdamscho studiecom missie uit het bakkersbedrijf. Dit rapport moet voorloopig als niet voor publiciteit geschikt worden beschouwd. Do conclusie waartoe dit rapport komt, cn wclko in do richting gaan van de vorming em"'" ge mengde bedrijfsraadhet verplichte lid maatschap en de bodrijfsrcchtspraak der gezellen, werden door do vergadering in beginsel aanvaardbaar geacht. Hot rapport van do Centrale Commis- sio uit het bakkersbedrijf, betrekking heb- bende op hot door de bodrijfsvereenigin- gen te geven vakonderwijs, ontmoette bij do vergadering gefen onverdeelde instem ming, omdat, met betrekking tot het aan tal tot het bedrijf toe te laten leerlingen, geen regelingen wordon voorgesteld. Mot betrekking tot bovengenoemde pun ten werd een voor do toekomst te volgen gedragslijn vastgesteld. Electrificatie en verkeers-veiligheid der spoorwegen. Op do in Januari j.l. gehouden vergade ring van de vakgroep locomotiefpersoneel der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel is de electrificatie en de verkeers veiligheid der spoorwegen een ernstig punt van bespreking geweest. Mede als gevolg van vroegere bemoeiing zijn de volgende eischen tot stand geko men, welke, betrekking hebben op bedrijfs- publick- en personeelbelang. Ten eerste: dat bij de electrische tractie op dc nieuw geëlectrifieeerde lijn Ainsler- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het proces-Zaniboni (aanslag tegen Mussolini) begonnen. De nederlagen der Zuidelijken In China duren voort. Op bevel van Tsjang Kal Sjefc zijn invallen gedaan in communistische centra te Sjanghai. Mobilisatie van het Ja pansche leger. Ernstig soorwegongeluk te Brünn in Tsjecho-Slowakije. (Buitenlandsche Ba- richten, 3de blad). BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis Kapelaan N. J. van der Weijden te Nieuwkoop (Kerkn., lo blad) Bijzonderheden volgens do XXième Siècle van de aanplak-manifestaties in Limburg (Binnenland, 3do blad). Ingediend is de begrooting van het We genfonds voor 1927, met een eindbedrag van ruim vijftien millioen gulden (Binnen land, 3e blad). Rapport der Centrale commissie inzake vakonderwijs aan bakkersgezellen (Bin nenland, le blad). De definitieve uitslag der Statenverkie' zingen in Zuid-Holland (Binm nl., lo blad) Jaarvergadering Ned. Vereeniging voor Koeltechniek (Wet. Ber., 2c blad). damRotterdam enz. niet het eenmans systeem zal worden ingevoerd. Ton tweede: dat zij, die dienst zullen doen als bestuurder der electrische treinen wat hun loon- en overigo arbeidsvoorwaar den betreft, gelijk wordon gesteld met lo comotiefpersoneel bij do stoomtractie. Ton derde: dat er een behoorlijk examen program zal worden samengesteld, voor zoowel theoretische als practische eischen van vakbekwaamheid, waarbij dan voor het nu dienstdoende ervaren personeel bij do electrische tractie uitzondering moei worden gemaakt. Het salaris der beiastingkommiczen. De Ambtenaar deelt mede. dat de minis ter van financiën, naar aanleiding van de door den heer J. ter Laan in de Kamer ter sprake gebrachte kwestie van uitbeta ling van 'n bedrag van 46.000 aan kom miezen der belastingen wegens te weinig genoten salaris en de toegezegde overwe ging van een onpartijdig onderzoek door een commissie, thans aan genoemd Ka merlid heeft geantwoord: dat hij na nauw gezette overweging heeft besloten niet tot benoeming van arbiters in deze aangele genheid over te gaan. „Het Koninklijk be sluit van 16 Januari 1025 no 4 heeft vao 1 Januari 1925 al hot ondervonden nadoel voor de hicrbedoeldo kommiezen voor de toekomst hersteld. Doch evenals in dit be sluit voor allo ambtenaren wordt terugge komen op de slechts uit hoofde van nood zakelijke bezuiniging getroffen regeling van do Ministerraadsbeslissing van 27 Ju ni 1922, zou ook oen restitutie van het on dervonden, geldelijk nadeel dezer regeling zich, naar mijne meening, niet mogen be perken tot bovenbedoelde kommiozen. Tot den mitsdien eventueel vereischten alge- mcenen maatregel vind ik geen termen. Het reconstrueeren van het verleden is als regel onbegonnen werk en hot al of niet billijke van een getroffen maatregel dient beoordeeld lo worden in het licht van don tijd, waarin hij is genomen. Dit is ook in het belang van de ambtenaren, omdat het voortdurend verleenen van terugwerkende kracht aan mildere bepalingen, het tot standkomen van zulke bepalingen eer be lemmert dan bevordert". Congres Ambt. Rijksbelastingen. Te Arnhem is Maandag en gisteren on der voorzitterschap van den hoor Do Boer het jaarlijksch congres gehouden van den Bond van ambtenaren bij 's Rijks belastin gen. Behandeld werden o.a. een reeks voor stellen door de afdeelingen ingediend. Aan het bestuur werd opgedragen een onder zoek in to stellen naar de werking van het stelsel van toelagen on vergoedingen. Er zal worden geijverd voor inperking der clas sificatie van de gemeenten cn in het bij zonder voor beperking van dezen aftrek tot 4 voor do ambtenaren van den ac- tieven dienst der belastingen. Besloten werd tot aansluiting bij den Bond tot on dersteuning van Ambtenaren (H. O. R. A.) Besturen van Bondsraad worden bij ac clamatie herkozen. In do middagvergadering van Dinsdag werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De Bond enz., van oordeel, dat de ver-' antwoordelijke taak van den belasting* ambtenaar een zoodanige bezoldiging nood«i zakelijk maakt, dat hem een onafhanke lijk beslaan is gewaarborgd; van meening, dat het tegenwoordige Bo

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1