DINSDAG 12 APRIL 1927 18e Jaargang. No. 5540 Se Êcicbelre Goti/ta/nt ^ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling uof LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal, raoco per post I 2.95 per kwartaal. |et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- njgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- ,tbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd dagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowoita advsrtontlBn SO oanl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 5 dubbele van het tarief berekend Kleine adverlenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. II NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. BUITENLAND e Ontwapenings-kwestie. NAAR EEN MISLUKKING? Engeiand tegen Frankrijk. 3ci 1 verklaart zich vóór de plannen van Goolidgo. /at in het begin der vorige week nog «I onwaarschijnlijk scheen, doch de latste dagen dier week reeds als mogelijk- eid besproken werd, is thans helaas ze il geworden, schrijft de correspon- ent van de „Msb.": De voorbereidingscom- der ontwapeningsconferentie zal :nnenkort moeten uiteengaan, zonder haar ak te hebben ten einde gebracht. De rechtstreeksche aanleiding tot do horsing van het werk is gisteren geble- ;n te zijn het onoverbrugbare meeninga- trachil tusschen Italië. Frankrijk en Eu- ;!and inzake de methode der vlootbeper- Ofschoon lord Cecil de vorige week inkrijk zeer aangemoedigd had een com- imisvoorstel in te dienen op de door ncden, Nederland en Frankrijk in •rweging gegeven grondslagen en of- hoon Boncour's Zaterdag ingediend voor werkelijkheid nog verder den Eu- ilschen wenschen tegemoet komt dan do invanbelijke compromisdenkbeelden der ingenoemde delegaties, verklaarde lord feil gister categorisch, dat de Engelsche lering dit compromis-voorstel niet kan innemen. Volgens de vrijwel algemeene opvatting Genève is deze afwijzing lord Cecil's igedrongen door de Britsche admiraliteit Londen, die blijkbaar ook geen ver- ere onderhandelingen op dezen grond- lag wenscht en Cecil's handen op dit punt schijnt gebonden te hebben. Engelsche regeering wilde blijkbaar en ongunstigen indruk dezer weigering erzwakken door lord Cecil te machtigen lie nog aangehouden twistpunten betref- het personeel van vloot en lucht- oot en de beperking ook van lucktvaar- igen op schepen toe te geven. Op deze inten was de aanvankelijke Engelsche renstand echter zoo buitengemeen .onre- ilijk en onhoudbaar, dat men hier nauwe jh van concessies kan spreken. De indruk der voorbereidingscommissie «k dan ook algemeen ongunstig voor geland. Van alle zijden huldigde men tegemoetkomendheid aan het Fransche jrstel, terwijl Engelandgeen wóórd van aardeering ontving, Behalve Engeland ebben alleen Gibson, die zijn standpunt a stommetje-spelen handhaafde en we- rom verklaarde zich van een oordeel ;r het Fransche compromis-voorstel te slhouden en generaal De Marinis, die Fransche concessies aan Engeland te gToot vindt, het voorstel van Bon- ar niet aanvaard. Zelfs Japan, Argentinië en Chili, die dusverre te dezer zake steeds met En- iind voor een beperking van den ton- sninhoud van categorieën van schepen leden, hebben zich hedenmofgen aan de isnsche zijde geplaatst. Engeland bleef iter afwijzen en ook de aandrang van i. Rutgers om voorloopig in eerste le ng het Fransche compromis te aanvaar- 50, overeenkomstig de steeds aangeno- «n houding, dat de commissie, indien 'er het verstgaande voorstel geen een- ?mmigheid verkrijgbaar is. dan het min- ler ver-gaande in de ontwerp-conventie pneemt, werd door lord Cecil slechts met dg stilzwijgen beantwoord. Onder deze omstandigheden besloot de sie gistermiddag Donderdag de irste lezing te beëindigen en dan de vol- inde week Dinsdag het rapport aan den ^d vast te stellen en daarna uiteen te voor onbestemden tijd, waarschijn- s zelfs tot October of November, bord Cecil, die gister bij de ontvangst |r journalisten een zeer teleurgestelden [druk maakte, verklaarde te hopen, dat den tusschentijd de openbare meening ib duchtig roeren zal, en dat ook de vol- Jidxmdsvergadering in September een lenwen stoot tot krachtigen arbeid zal en. Volkenbond Treedt Litauen uit den Volkenbond? iceds geen gedelegeerde meer naar Genève. „.ns een Litausch blad is de Litau- je regeering voornemens, het lidmaat- hap van den Volkenbond op te zeggen. i regeering heeft Teeds besloten, den va llen post van Litausch gedelegeerde bij 51 Volkenbond voorloopig niet meer te Bdten. 4 Duïtschland inslag op een consul der Sovjet-Unie. Door nationalisten te Koningsbergen. F11 Uen nacht van Zaterdag op Zondag °mstreeks middernacht op den Russi- en consul te Koningsbergen, Ernst Kantor, een aanslag gepleegd. Deze aan slag had de volgende voorgeschiedenis: Zaterdagavond hielden de nationalisten te Koningsbergen een vergadering, waar in het woord werd gevoerd door een spre ker uit Danzig, die een poging deed, om de nationalisten die zich gesplitst hebben in nationaal-socialisten en nationaal-so- cialistische arbeiders, weer bijeen te bren gen. Deze poging had evenwel geen suc ces, en na afloop van de vergadering, waarop het warm was toegegaan trokken troepen nationalisten huiswaarts. Een dezer troepen, veertig a vijftig man sterk, ontmoette in de Krugstrasse een gezelschap, dat Russisch sprak, hetgeen de nationaliten er toe bracht, de vreemde lingen uit te schelden. Onder het gezel schap Russen bevond zich ook de Russi sche consul, en iemand maakte er den na tionalisten op opmerkzaam, dat zij zich kalm moesten houden, daar hun beleedi- gingen zich ook tegen den consul richt ten. Hierop werd uit de groep nationalis ten met scheldwoorden in het Russisch ge antwoord. Nadat de consul afscheid had genomen van zijn vrienden om zich naar zijn nabij gelegen woning te begeven, werden hem plotseling van achteren stokslagen op het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan hij neerviel. De consul kreeg hierbij een lichte wonde aan het achterhoofd en een ernstige kwetsuur aan den voet. terwijl hij zijn pols verstuikte. De politie arresteerde ongeveer twintig nationalisten Als aanvaller van den con sul beschouwt zij den huisonderwijzer Bo ris Lechel, een in Rusland geboren JDuitsch onderdaan. Italië. Het proces-Zaniboni aangevangen. Beschuldigden in een traliekooi. Gisteren is voor de speciale rechtbank te Rome aangevangen de behandeling van het proces tegen den voormaligen sociaal- democratischen afgevaardigde Zaniboni, generaal Capello en vijf anderen, die er van beschuldigd worden een aanslag te gen Mussolini te hebben beraamd. Zaniboni en vijf medebeklaagdcn zijn in een getraliede kooi ondergebracht, terwijl generaal Capello naast de kooi tusschen twee carabinieri zit. Terwijl de griffier met monotone stem de acte voorleest zitten de beklaagden on beweeglijk; alleen Zaniboni schudt af en toe het hoofd. Het gerechtsgebouw wordt streng door carabinieri en leden der militia bewaakt. China Geen regeeringscrisis In Griekenland. Door tusschenkomst van den Griekschen minister-president Zaimis is een regee ringscrisis vermeden. De ministerraad besloot generaal Petsas, die door allo partijen als een gematigde wordt be- srhouwd; tot chef van de gendarmerie te benoemen. Het desbetreffende decreet zal onverwijld onderteekend worden. Tevens heeft de ministerraad besloten, de behandeling der nieuwe grondwet in de Kamer te bespoedigen. Griekenland HET GEBEURDE TE NANKING. Een noia der mogendheden. Drie eischen. De 5 in China vertegenwoordigde mo gendheden hebben een gezamenlijke nota overhandigd aan Tsjen, den minister van buitenlandsche zaken der Kanton-regee ring te Hankau en aan den vertegenwoor diger van Tsjang Kai-sjek te Sjanghai, in welke nota de volgende drie eischen gesteld zijn: le. Behoorlijke bestraffing van den ver antwoordelijke persoon, die de leiding heeft gehad bij de wanordelijkheden te Nanking en bestraffing van allen, die aau de buitensporigheden hebben deelgeno men. 2e, Een schriftelijke verontschuldi ging van den nationalistischen opperbevel hebber, waarin ook de verzekering moet worden gegeven, dat in de toekomst alle gewelddadige aanvallen op buitenlanders verhinderd zullen worden. 3e. Volledige schadevergoeding. Verder wordt in de nota de eisch ge steld, dat de nationalisten den betrokken regeeringen waarborgen moeten geven, dat zij spoedig de voor een en ander noo- dige maatregelen zullen treffen. Moeilijke positie der Japanners. Hun uittocht uit Soetsjau verhinderd. In de geheele Jangtse-vallei begint de stemming zich al even sterk tegen de Ja panners als tegen de Engelschen te kec- ren. Volgens een Japanner, die er in ge slaagd is uit Soetsjau te ontsnappen, ver- keeren de Japanners in deze stad, ten ge tale van 34 mannen en tien vrouwen, in ernstig gevaar door de groote opwinding onder de bevolking. Uit vrees voor de ge volgen van d9 massa-demonstratie der arbeiders, die sisteren gehouden zouden worden, had de Japansche consul allen Japanschen onderdanen bevolen do stad te verlaten, waarbij de strikste geheim houding werd betracht. De uittocht zou gistermorgen om twee uur plaats hebben, doch ongelukkigerwijze hadden de vak- vereenigingsleiders van den beraamden aftocht de lucht gekregen, waarop het volk, aangespoord door de arbeiderslei ders, het Japansche consulaat en vijf Ja- pensche fabrieken omsingelde. Hierdoor werden de Japanners, die zich in deze gebouwen bevonden, verhinderd de stad te verlaten. Met zekerheid wordt medege deeld, dat de Chineesche politie de vak- vereenigingsleiders heeft geholpen bij hun optreden. Do Japansche consul te Sjanghai heeft zich onmiddellijk tot den Chineeschen commissaris van Buitenlandsche Zaken gewend en geëischt, dat den autoriteiten te Soetsjau bevel zal worden gegeven aL- len Japanners vol'edige bescherming te verleenen. Er is nog geen bericht ontvan gen, dat de opgesloten Japanners weder de vrijheid heb 1>fq herkregen. De Japansche concessie te Hankau wordt nog altijd scherp bewaakt en vrij wel alle Japanners hebbpn de stad verla ten Het in meerderheid communistische Polit'e'e Bureau van de Kwomintang en de Chineesche militaire autoriteiten heb ben Zaterdag besprekingen gevoerd over de eventueele bezetting der Japansche concessie. Het Politiek Bureau is vóór een bezetting, terwijl de militaire leiders zich er togen verklaard zouden hebben, Op het oogenblik schijnt nog niets beslo ten te zijn. Uit betrouwbare bron wordt geme'd, dat Eugène Tsjen den Japanschen con sul te Hankau definitief heeft beloofd, dat geen poging zal worden gedaan om de Japansche concessie te bezetten en dat de anti-Japansche propaganda in Zuid- China zal v orden onderdrukt, indien Ja pan zou willen weigeren zich aan te slui ten bij het protest van Engeland en Ame rika in zake Nanking (wat Japan toch ge daan heeft). BANNEN B.a?iD_ BEZOEK VAN BELGEN AAN NEDERLANDSCHE DORPEN. Aanplakbiljetten tegen de verwer ping van het verdrag. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een zevental Belgen van den kant van Maeseijk met een a-uto het Limburg- sche grensdorp B oosteren binnengereden. Zij hebben op enkele huizen en het post kantoor twee niet-onderteekendo biljetten aangeplakt van den volgenden inhoud: „Wij komen heden vreedzaam en vriend schappelijk, enkel om onze verloren Lim- burgscho broeders te groeten en te bewij zen, dat wij ze niet vergeten. Krijgt Lim burg, krijgt België inzake herziening van het verdrag van 1839 geen voldoennig, dan komen wij weder, maar ditmaal om voor niete meer terug te trekken, zoolang de vrijheid en het recht niet heerschen aan beide oevers der bevrijde Maas." „Limburg wordt verlost van de Holland- sche protestantsche verdrukking en heb zucht! België wenscht geen verovering, land noch burger, maar eiseht herstel van het opgedrongen verdrag van 1839 en vooral vrije verbinding met Limburg cn de Maas, en vrijen doorgang per spoor- wog en kanaal naar het Rijnland. De dam, in 1839 tusschen Limburg en België opge worpen, moet weg. De voorspoed en de toekomst van Limburg liggen in het Wes ten en in het Zuiden, met en bij België en niet te Rotterdam en in het Noorden. Limburgers hebben het recht over zich zei ven te beschikken en in alle vrijheid te on derhandelen onder regeling van hun belan gen met België en de buitenwereld." Behalve in Roosteren zijn de Belgische nachtvogels ook in het verderop gelegen Dieteren geweest, waar de biljetten langs den weg uit den wagen zijn geworpen. Ook do stijfselpot en de kwast, zijn achter gelaten. Even steelsgewijs als de Belgen gekomen waren, zijn zij weer verdwenen. Roosteren tot een „groote plaats" ver heven door de Antwerpsche Métropolc, die van de nachtelijke expeditie melding maakt onder het hoofd: „In het afgestane Limburg; een groep Belgen plakt biljetten aan, waarin op de wederaansluiting bij België wordt aangedrongen" ia een dorp, waarvan do kom 420 inwoners telt. Dicteren (gem. Susteren) heeft een bevol king van 540 zielen. Belgische autoriteiten spreken van een kwajongensstreek. Do correspondent van de „N. Rott." te Brussel meldt: In La Dernière Nouvelle verscheen gis teravond het volgende bericht, dat ook door verscheidene andere Brussclsche bla den werd overgenomen; „Men meldt ons uit Maastricht, dat Bel gen in den afgeloopen nacht in de streek van Roostoren, Xederlandsch Limburg, zich op Ncderlandsch grondgebied hebben begeven en er pr lamaties hebben aange plakt, waarbij aangedrongen wordt op het vereenigen van Limburg met België, ten einde deze provincie tegen de gevolgen der verwerping van het Nederlandsch-Belgi- sche tractaat to beschermen. Dit incident heeft in de streek groote opschudding ver wekt." In hot departement van buitenlandsche zaken alhier, evenals aan het departement van binnenlandsche zaken werd mij ver zekerd, dat de Belgische autoriteiten van dit incident niets meer weten dan wat daarover in de bladen is verschenen. Men was in deze departementen van oordeel, dat mocht het feit werkelijk gebeurd zijn, do beteekenis ervan toch niet grooter kan zijn dan deze, welke men zou hechten aan oen niet te voorkomen kwajongens streek, welke door alle ernstige menschen moet worden afgekeurd. Ook in het Nc derlandsch© gezantschap alhier blijkt van deze zaak niets bekend te zijn. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Het hoofdbestuur acht wettelijke regeling van den arbeidsduur in het bloembollen- bedrijf niet in het belang van dat bedrijf. Verdere plannen voor het eigen gebouw. Onder leiding van den heer E. H. Kre- lage heeft het hoofdbestuur van de Alge meen© Vereeniging voor Bloembollencul tuur vergaderd. Do minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan den Nederl. Tuin- bouwraad verzocht, zijn oordeel uit te spreken over do door den R. K. en den Chr. Landarbeidersbond gedane voorstel len botreffendo de regeling van den ar beidsduur van volwassen mannen, op te nemen in een ontwerp-landbouwarbeids- wot. Aan de afgevaardigden van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur in het bestuur van den Nederl. Tuinbouwraad zal worden verzocht to kennen to geven, dat in het blocmbollenbedrijf aan een wettelijke regeling van den arbeidsduur, gezien de practijk, geen behoefte wordt gevoold. Verwezen zal verder worden naar het reeds in 1922 daaromtrent opgestelde rapport van het hoofdbestuur. Beoordeeld zijn voorloopige schetsont werpen voor de verandering van het ge bouwencomplex aan de Leidscho Vaart, in gezonden door cenige daartoe uitgenoo- digdo architecten. Met algemeene stem men is besloten, met den architect A. T. Kraan te Ocgstgcest in nader overleg te treden over do uitwerking van zijn ont werp. Dit ontwerp zal dan tegelijk met den beschrijvingsbrief worden toegezon den aan do afdeelingen. Aan de hand hiervan zullen deze besprekingen kunnen openen over een voorstel tot het heffen van oen beursentreo gedurende een be perkt aantal jaren, om de financiering van het aangeboden ontwerp mogelijk te ma ken. Do algemeeno vergadering, waar uit sluitend over deze kwestie zal worden be slist, is bepaald op Maandag 9 Mei. Minister Kan in den polder Wilnis. Do minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gisteren met den lieer Meijer de Vries, hoofdcommies bij zijn de partement, een bezoek gebracht aan den polder Wilnis, alwaar een groot aantal werkloozcn uit do gemeente Utrecht werk zaam zijn bij do ontginning van gronden. De leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht do hecren Van Andel en Wen- kamp, benevens de griffier van de Staten, jhr. mr. Quarlcs van Ufford, en de in specteur der Ncderlandscho Heide-maafc- schappij de lieer Houtzagers hebben den minister rondgeleid. De Raadsverkiezing te Rotterdam. Bij do in de diverse parochies van Rot terdam gehouden stemming tor vaststel ling van de definitieve volgorde der can- didaten-lijst der R. K. Kiesv. voor dc a.s. Raadsverkiezing, werden 1813 stemmen uitgebracht, waarvan 145 van onwaarde. Het politiek advies kreeg 1467 stemmen, terwijl 201 afwijzende stembiljetten wer den ingeleverd. Do candidaten zijn: F. L. D. Nivard, Mr. W. F. C. Baars, H. E. van den Brule, Mej. J. M. J. Meijer, J. J. Hendriks, Dr. C. M. Kleipool, H. W. Hoebe, F. J. Lind- sen, Ir. E. H. A. Kraayvanger, Mr. J. A. M. Pott, Drs. O. Pcrridon, H. J. Belleman, P. F. Frankhuyzen, P. J. Sundert. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Gedwongen logé's. Op bet sluitings uur der café's bevonden zich in „De Roskam" nog een drietal gasten, 2 uit Katwijk aan den Rijn en 2 uit het na burige Rijnsburg die, nadat de politie volgens gebruik verzocht had zich te ver wijderen hieraan geen gevolg wenschte te geven omdat zo in de Roskam zouden logeeren. Dit kwam de politie, zeer be grijpelijk, verdacht voor, hetgeen later bleek goed gezien te zijn. Als de hoeren er nief bleven logeeren moesten ze er toch uitkomen weshalve de uitgangen ■-•••- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen in de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève dreigen op een fiasco uit te loopen. Aanslag op een consul der Sovjet-Unio te Koningsbergen. De mogendheden in China hebben een gezamenlijke nota aan de Kantonncesche regeering overhandigd over het gebeurde te Nanking. BINNENLAND. Een vergadering van het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur". (1ste blad) Onze Geïllustreerde Paeira De photo-pagina geeft o u i. van: het omhoogbrengen der Willemsbrug te Botterdam: b'oemententoonstclling to Lissc; water rondom Roermond controleerd werden Dit wekie ook d«» belangstelling op van andore personen van wie een tweetal, dat weigerde door te loopen en meende do polit e in dor lijko gevallen wel een beetje te mo en plagen, voor een poosje opgebors u werd Toen de „logeergasten" na m d- dernacht meenden dat alles voili toog men huiswaarts Hiervan nam politie, die zich verdekt had n goedo nola. Enkele processen-verbaal werden dien avond opgemaakt. LISSE. Blcemen-stelers. Zaterd" 1 of Zondagmorgen vroc hër't nvn nadeelo van den bloembollenkweeker d. Aart op den Duin aan de 2e P> oü een aantal tulpenbloemen mot kruit al bij den grond afgesneden. Di- juist van een nieuwe, nog weinig bei e variëteit was, deel v. d. A. aangifte den RijkpveMwac.hl.er Boererafu TTV. m i deze gelukken den r, een c van den Engel, to pakken to krijgen, f' ces-verbaal word opgemaakt, '/oodat man zijn gerechten straf niet ontgaan Bij den bollenkwceker P. Wanm-nk-m deed men Zondagvoormiddag op den I aan do Spekkelaan be: olf-P- bij Kami NOORDWIJK. Botsing tusschen tram en auto. termorgen beeft er op den Heerei tor hoogte van de Beeklaan een «n i ding plaats gehad tusschen een tram N Z.H T.M en een vrachtauto, die. schoon de bestuurder der tram - i had gereven nog voor de tram de IJ laan wilde inrijden De auto werd 5 'J m"fer modege-rieurd en daarna nmv worpen Van do vier personen, die 7i '1 in de auto bevonden, bekwamen »-r niet ernstige verwondingen. De ;iuto be kwam belangrijke schade, terwijl van tram slechts een lamp werd verni Door do poPtio wordt e^n onderzo-1 gesteld. Ruilhandel 1 Mevr I) dot l bij d<- polilio aangifte, dat zij na in een win1 I eeDigo inkoopen te hebben gedaan, - n verkeerd rijwiel had medegenomen To-'n zij kort daarna do vergissing bemerkte en het rijwiel wilde verwisselen, kwam zij tot de ontdekking, dat haar rijv 1 was medegenomen. Mogelijk wordt deze vergissing nog tot een goede oplossing gebracht Aanbesteding. Gisterenochtond is openbaar aanbestood hot bouwen van 2 transformators tations voor rekening van het gemeentelijk electriciteifsbedrijf. In geschreven werd als volgt: van Duyn en Vink te Noordwijk aan Zee fRIOO: Voge laar te Noordwijk f5860: Lnngelaan te Noordwijk f6200; N. van der Wiel te Noordwijk f 5500. De gunning heeft nog nio t.plaats gohad. Bouwen. Door het gemeentebestuiir is bouwvergunning verleend aan: 1. de N.V. Sportvereeniging te Noordwijk aan Zee voor verbouwing van het Casino. 2. J. Kncgt voor het bouwen van oen pakhuis aan den Offenweg. STOMPWIJK. Raadsverkiezing. De uitslag de-r ge- houden stemminö voor de officieel© gros lijst der R. K. Kiosvereenigingen in de Gemeente Stompwijk voor den nieuwen Gemeenteraad was als volgt: Buurtschap Stompwijk. 1. J. O. v. d. Bosch; 2. N. W. de Groot; 3. W. Hoo- geveen; 4. A. Waaijer; 5. N. Wijsman. Loidschendam. 1. Joh. v. Wijk; 2. N. Willemse; 3. J. de Lange; 4. J. P. W. M. Mooijman; 5. G. L. de Groot; 0. J. S. de Gier. Veen weg. 1. W. L. v. d. Meer; 2. N. W. Mooijman; 3. O. A. G. Jansen; 4. Th. G. v. d. Zande. Do officieel© R. K. candidatenlijst voor den Gemeenteraad te Stompwijk is door do R. K. Centrale Kiesverceniging vast gesteld Is volgt: 1. J. O. v. d. Bosch; 2. Joh. v. Wijk; 3. W. L. v. d. Meer; 4. N-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1