Eet meer HOiUHDsca ZWIISERSCHE Mtxaimk FONGERS INGEZONDEN S9IEDEBEELING Toestand van het L. O. De toe stond van het Lager Onderwijs in de ge in oen te uitsluitend af te meten naar de werkzaamheden van de Commissie zou on getwijfeld onjuist zijn. Over al hetgeen op s! ulc van het Lager Onderwijs in 1926 heeft plaats gevonden en waaromtrent het oor dcel van de Commissie niet is ingeroepen mag hier dan ock geen oordeel worden ge vold. Slechts wordt hier gewezen op eeni- go desiderata die met meerdere of min dere hardnekkigheid telkenjare om ver vulling vragen en die, hetzij door middel der jaarverslagen van de hoofden der scholen, hetzij uit de antwoorden op de vragenlijst der Commissie (welke door alle schoolhoofden wederom welwillend werden beantwoord), hetzij door de rapporten van de leden der Commissie belast met school bezoek, telkens weer onder de aandacht der Commissie gebracht worden. Daarbij wordt opgemerkt,- dat de algemecne toe stand wat het onderwijs zelf betreft zeker niet ongunstig genoemd mag word en/ In verreweg de meeste gevallen heeft het on derwijs steeds zonder stoornis voortgang gehad. In gelukkig niet veel gevallen had men te kampen met de onvermijdelijke personeelveranderingen, ziekte van perso neel of leerlingen en in de maanden No vember en December vooral met de griep epidemie. Bepaalde stoornis werd slechts aan drie scholen geconstateerd waarvan in twee gevallen wegens ziekte van het per soneel en in één geval wegens ziekte van de leerlingen. Wat de organisatie v het onderwijs betreft wijst o.m. het hoofd van de R. K. Jongenssehool aan het Rapenburg 48 erop, dat bij een langdurige ziekte van leden van het personeel geen kracht voor reke ning der Gemeente kan worden aangesteld wanneer het aantal onderwijzers volgens den Gemeentelijken basis is aangegeven. Het Hoofd van de school voor Buitenge woon L. O. vestigt er de aandacht op, dat tot schade der betrokken leerlingen nog steeds niet voorzien is in de dringende behoefte aan herhalingsonderwijs en een voudig ambachtsonder wijs voor zwakzin nigen. Anders dan in vele andere steden wordt hier in Leiden voor deze zooge naamde nazorg, misschien het voornaam- ste deel der eigenlijke zwakzinnigenzorg, nog niets gedaan. Aangebrachte verbeterin gen. Is de belangstelling voor vraag stukken rakende de inwendige organisatie van het onderwijs geenszins uitgedoofd ook de materieele kant, noodwendig ver- eischte voor een werkelijken bloei vaü het onderwijs het „mens sana in corpore sano" heeft hier overdrachtelijk toegepast ook zijn volle gelding blijkt een voor werp va.n aanhoudende zorg te zijn voor personeel en besturen. Hierna worden de verschillende verbete ringen, die zijn aangebracht, opgesomd, waarvan we die voor de R. K. cholen hier laten volgen. De R. K. Jongensschool, Haarlemmer straat 240, werd verrijkt met een speel plaats, hetgeen als een groote verbetering wordt gevoeld. Aan de R. K. Meisjesschool aan de van der Werfstraat 98100 werden twee klas- eelokalen en een gymnastieklokaal ge bouwd. De R. K. Meisjesschool aan de Oude Vest 193195 werd geheel verbouwd zoo dat deze thans volkomen aan de gestelde eischen voldoet. De verbouwing en splitsing van de R. K. Meisjesscholen 1 riioorende bij het Gesticht „de Voorzienigheid" behoort als officieel ingegaan op 1 Jan. 1927 tot het domein van het volgend jaarverslag. Gewenschte verbeteringen. Talrijker evenwel dan al deze tot stand gebrachte verb ringen zijn de naar vo ren geschoven wenschen to' wijziging in de inrichting van de verschillende school gebouwen. Dat zoodanige verlangens steeds zullen blijven bestaan is in onze onvolmaakte wereld begrijpelijk en na tuurlijk. Echter treft het wel dat het mee- xendeel van deze wenschen niet nieuw is, doch dat zij bij herhal' z reeds in het ver leden zijn geuit. Het is der Commissie uit den aard der zaak niet gegeven te beoor- deelen of vervulling van deze verlangens tot het rijk der mogelijkheden behoort-. De drang en noodzakelijkheid van bezuiniging ook in onze gemeente zal in deze wel weer groote gewicht in de schaal leggen. i\aar de Commissie uit eigen wetenschap bekend is behoeven echter larg niet alle gewensch te wijzigingen gepaaid te gaan met het brengen van groote financieel© offers. .Waarbij niet uit het oog verloren mag .worden dat het onderwijs van oudsher een der kostelijkste bezittingen van ons volk geweest is, den vreemde tot voorbeeld, ons zelf tot heil. Geenszins dan geleid door de gedachte „frapper, frapper toujours" maar wel in de hoop dat in het volgend jaarverslag geconstateerd kan worden dat althans een deel van deze desiderata naar het land der werkelijkheid is overgehuisd zij hier de aandacht gevraagd voor de na volgende opgaven. Hierna volgen in het .verslag verschillende desiderata. Adviezen. Op verzoek van B. en W. .werden door de Commissie adviezen uit gebracht voor het Dalton-systeem, den bouw van de school in het Kooipark, en de Wiskunde op de U.L.O.-school voor (Meisjes. Het verslag besluit met eenige statisti sche gegevens. Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Doodelijk ongeluk op de mijn Juliana. Door electriciteit gedood. Op de mijn „Juliana" bij Eyghelshoven is gisteren ir. Roeland in de machineka mer van schacht twee in aanraking geko men met de hoogspanningsdraden der electrische geleiding, geladen met 3000 Volt. Hij geraakte bewusteloos. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Worstvergiftiging. Eén doode, twee zieken. Te Wolphaartr lijk is gisteren vermoe delijk tengevolge' van het nuttigen van vergiftigde worst overleden een zékere vrouw Heinsdijk. De toestand van haar man en dochter bij wie zich eveneens ver giftigingsverschijnselen hebben voorge daan is ernstig. Het lijk is in beslag genomen. Brand in een bioscoop. Een bediende gewond. Zondagmiddag omstreeks lialfvier vatte de film „Droomkoninkje", die vertoond werd in de Almelosche Bioscoop, vlam, vermoedelijk d jordat de film in aanraking kwam met de koolspitsen. In een oogenblik stond de geheele ca bine in lichterlaaie. Toen de politie met haar handspuit verscheen, was het ver trekje reeds geheel uitgebrand en het vuur met eigen middelen gedoofd. Behalve de film „Droomkoninkje" ver brandden nog drie andere films, benevens het filmapparaat en enkele :noodigdhe- den, zoodat gisteravond geen voorstellin gen konden gegeven worden. Toen de brand begon werd de zaal kalm ontruimd zoodat men een paniek wist te voorkomen. Een bediende kreeg eenige brandwon den in het gelaat. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Alles was verzekerd. »Tel." Verdronken. Zaterdagmiddag is het 9-jarige zoontje van den landbouwer O. te Neede, in een leemkuil in den Needschen berg verdron ken. Kind verbrand. Te Meerssen is een 2-jarig zoontje der familie, B. in een kuip kokend water ge vallen. Het arme ventje is aan de beko men wonden overleden. Uit den trein gevallen. Zaterdag is zekere H. uit een te Win schoten binnenkomenden trein gevallen en aan hoofd en een der armen verwond, zoo- dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een rangeerder kreeg bovendien kleine verwondingen. Eene noodlottige botsing. Aan het Hoendiep te Groningen is de 38-jarige voerman D. Kersaan bij een bocht in aanraking gekomen met een te lefoonpaal. Hij bleef bewusteloos liggen en werd met een schedelbreuk en een her senschudding gevonden. Hij is in het zie kenhuis opgenomen. Autobotsing. Op den Rotterdamschen weg te Delft zijn Zondagavond omstreeks 9 uur een auto van den heer Staal uit Den Haag en een auto, waarin twee Amsterdammers za ten, met groote snelheid tegen elkaar ge reden. Het ongeluk vond plaats doordat laatstgenoemden een voor hen uitrijden de autobus wilden passeeren juist op het oogenblik dat de auto van den heer Staal zou voorbijrijden. De Amsterdammers konden na kleine herstelling aan hun auto ter plaatse hun weg naar Rotterdam voortzetten. De auto van den heer Staal die zwaar beschadigd was, werd met be hulp van een kraanwagen van den heer J. de Graaf weggesleept.. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. DE ONTKNOOPING VAN HET DRAMA ONDER ZUIDWOLDE. Het lijk van het slachtoffer opgegraven. Uit Hoogeveen wordt aan de „Tel." ge meld: Zaterdagmiddag twee uur is het parket uit Assen gekomen en heeft een bezoek gebracht aan het terrein van den moord, gepleegd, naar men aanneemt, door zekeren R. te Schotterhuizen, waarvan wij reeds een en ander hebben medege deeld. Daar werd nabij de woning in den grond aangetroffen het lijk van den ver moorden De Wit. Het bleek daaruit, dat men het slachtoffer een zak om het hoofd gebonden had en een touw om den hals. Men maakt daaruit op, dat R. hem dood geschoten heeft in de schuur, dat hij daar na den zak om het hoofd gebonden en toen het lijk met een touw gesleept heeft naar een kuil nabij de woning, die reeds eenige dagen geleden klaar was gemaakt. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de hagel in het hoofd van den ver moorde dezelfde afmetingen heeft als de hagel in de schuurdeur. Nadat het lijk be graven was, had men op de plek een boom geplant, nadat de grond eerst nog goed van mest voorzien en toen met aarde aangevuld was. De hond van den vermoor den De Wit heeft, naar het schijnt, enkele dagen op de plek gelegen, waar zijn baas begraven was, doch moet ook door R. zijn doodgeschoten. Het lijk is in een verzegelde kist over gebracht naar de begraafplaats te Zuid- woldo. Het schijnt, dat R. rijn vrouw pas eeni ge dagen na den moord hiervan in kennis heeft gesteld, waarbij hij haar o.a. moet hebben gezegd: „Als je wat zegt, dan ben je er zelf ook bij." Een verdwenen portefeuille. Eenige maanden geleden verzocht de politie te A'dam opsporing van een porte feuille met f 7000, welke een jeugdig kan- toorlooper, volgens zijn zeggen, had ver loren. De politie vertrouwde het geval niet en liet den looper nagaan. In zijn woning werd een paar malen huiszocki-"" gedaan, doch er werd niets gevonden. Op een oogenblik verliet de jongeling het land; de politie vond dit verdacht, doch zekere aanwijzingen ontbraken. Onlangs werd een klein inbraakje ge pleegd. De dader werd gepakt; hij bleek te zijn de kantoorlooper, die de porte feuille had „verloren". In het Huis van Bewaring „sloeg hij door". Hij had de portefeuille niet verlo ren, maar haar ter hand gesteld aan een paar makkers. Hij kreeg niet dadelijk wat voor zijn „moeite", "maar af en toe werd hem iets toegêstopt. Toen hij op die wijze wat bij elkaar had gekregen, toog hij naar Antwerpen, waar hij spoedig het geld er door joeg. Blatz' k keerde hij naar Am sterdam terug, waar hij ging inbreken. Hij vertelde ook wie zijn „makkers" wa ren. Zij zijn thans gearresteerd. Een paar duizend gulden is nog bij he teruggevon den. De kantoorlorper is, gelijk boven ve- meld, reeds gedetineerd, de beide „mak kers" zullen ter beschikking van de justi tie worden gesteld. Eernstige vechtpartijen. Zondagavond' hebben te Rotterdam weer ernstige vechtpartijen plaats gehad. Te gen elf uur stonden op den Schiedamsche- dijk eenige vrouwen met een man te pra ten, toen een tweetal agenten van politie naderde. Het drietal liep den agenten op zettelijk in den weg. De dienaren der wet maanden den man tot doorloopen aan en een van hen gaf den man een duw. Deze, de 26-jarige D. W. H., die onder den in vloed van sterkedrank verkeerde, maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij met ge balde vuisten op de agenten toeliep, ree- pende: „Dat zal ik je betaald zetten." Het publiek ging nu een meer vijandige hou ding tegen de agenten aannemen. De poli tiemannen kregen het hard te verantwoor den. Eenige rechercheurs schoten hun in het nauw gedreven collega's te hulp en losten eenige revolverschoten in de lucht. Toen dit nog niet hielp, nam een rechercheur de sabel van een in u iterm gekleeden colle ga, die nog steeds met den man aan het vechten was, over en 'reef het publiek uit elkaar. Ten slotte slaagde men er in den arrestant naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg over te brengen. Verder heeft er een vechtpartij in de Veerlaan plaats gehad tusschen een drie tal Arabieren. Een hunner N. H. kreeg vier steekwonden in den rug, snij wonden in het gelaat en verwondingen aan het achter hoofd. Hij moest i*~ het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Beide andere Arabieren werden in bewaring ge steld. Op den Breede Hilledijk had eveneens een „internationale" vechtpartij plaats. Hier geraakten eenige Duitschers en Spanjaarden slaags. De 29-jarige Duitsche stoker H. S. kreeg c*. drie plaatsen ste ken in den rug. Hij werd in zeer ernstigen toestand naar het ziel enhuis aan den .Coolsingel gebracht. In de laatste twee gevallen was minne nijd de oorzaak. „Tel." Met een schop op 't hoofd geslagen. Uit Hardenberg (O.), wordt gemeld: Za terdagavond wilde de arbeider Gerbers te Slagharen zich over 't land van zijn buur man, den arbeider Zwiep aldaar begeven. Zwiep verbood hem dit. Toen Gerbers niet wilde luisteren, nam Zwiep zijn schop, welke hij bij zich had en sloeg G. hier mede op 't hoofd ten gevolge waarvan deze neerzeeg. Bliksem ingeslagen. Tijdens een kort onweder sloeg Zondag te vier uur de bliksem in de arbeiderswo ning van P. Spijk aan den Middendijk te Uithuizermeeden. De 50-jarige vrouw van S. werd door het hemelvuur getroffen. Hoewel zij geruimen tijd buiten kennis bleef kwam zij later op den avond weer tot het bewustzijn. Verder werden nog enkele meubelen versplinterd zonder dat er echter brand ontstond. Ballon gedaald. In do buurt van Peize-Roden (Dr.) is Zaterdagnacht een ballon gedaald, omdat do passagiers meenden, dat zij in de buurt van de Noordzee waren. Zij kwamen uit Elbersfeld en zijn naar Groningen vertrok ken, na den nacht in het land te hebben doorgebracht. Uitgeleverd. Te Venlo werd door de Duitsche politie aan de Nederlandsche overgegeven de melkknecht A. V. .uit Sonsbeek, laatst wo nende te Mors (D.), die 4J^ jaar gevange nisstraf in Duitschland achter den rug had wegens diefstal met braak. In Nederland wordt hij verdacht van oplichting, ver schillende diefstallen en smokkelarij en tevens van desertie. Hij is ter beschikking gesteld van den garnizóens-commandant. Kras! Te Beuningen heeft een vrouw van 99 jaren en 11 maanden bij de jongste verkie zingen haar stem uitgebracht. Buiienl. Berichten ONGELUKKEN Reeds drie dooden te Wetsdorp. De ontploffing had plaats tijdens het onderzoek der boeken. Uit De Wetsdorp (Oranje-Vrij staat) wordt gemeld. Het gemeenteraadslid Vil- joen, dat bij de ontploffing in het stadhuis ernstig gewond werd, is thans overleden Dit is het derde slachtoffer van de ontplof fing, daar Maltiz onmiddellijk na de ont ploffing dood was en Ortlepp gisteren ge storven is. Alle drie waren bezig met een onderzoek van de boeken van den gemeen tesecretaris, toen de ontploffing plaats had De gemeente-secrearis, De Leeuw, kreeg ernstige brandwonden. Scheepsramp aan de kust van Nieuw-Schotland. Twaalf schipbreukelingen vermist. Uit Halifax (Nieuw Schotland) wordt gemeld: Van het visschersvaarluig „Com monwealth", dat op 8 April jl. door brand werd' vernield, zijn thans negen leden der bemanning gered. Er ontbreken er echter nog twaalf. Men vreest, dat zij verongelukt zijn. Motcrlcgger in de Ocsfzee vergaan. De motorlogger „Bertha Breede" uit Ko penhagen, op weg naar Stettin met een la ding ijzer aan boord, is tengevolge van den storm tér hoogte van Arkona (eiland Rü- gen) gezonken. Twee leden der bemanning verdronken; de kapitein werd zwaar ge wond, doch door een passeerend schip op gepikt. Nieuwe scheepsramp gemeld. Uit Douarnemez wordt gemeld.: Van de stoomboot „Dundee", die op 26 Maart met 17 koppen aan boord de haven heeft verla ten, zijn sindsdien geen berichten ontvan gen. Men veronderstelt, dat het schip met man en muis in den storm is vergaan. Drie kinderen verbrand. Te Lindendorf in het district Sensburg (Oost-Pruisen) zijn bij een brand in een schuur drie kinderen van den eigenaar, jongetjes van vier, vijf en zes jaar, in de vlammen omgekomen. De kinderen moe ten sigaretten in de schuur gerookt hebben, waardoor de brand veroorzaakt werd. Lijken van bergbeklimmers gevonden. Naar uit Bazel wordt gemeld, zijn de vier vermiste bewoners van het berghotel op den Rocher do Naye als lijken terugge vonden. Zij moesten uit een ongeveer 2'A meter hooge sneeuwlaag worden uitgegraven. De lijken "Zijn naar Montreux overge bracht. Aardbeving in Hongarije. De bladen melden dat Zondagmiddag om 1.41 en 36 sec. te Kecskemet een hevi ge aardbeving werd waargenomen, die echter geen schade van belang heeft aan gericht. De beving werd ook geregistreerd te Nagykörös, Czegled en Felegyhaziut. Massamoord in Hellingen. In het dorp Hellingen district Hildburg- Lausën, heeft eergisteren nacht de weduwe Margaretha Lange haar 19-jarige stiefdochter door bijlslagen gedood, terwijl het meisje sliep. Daarna wurgde de vrouw haar twee eigen kinderen van 8 en 8 jaar en hing zich op. Nederlandscli Oost-lndië Gratieverieening in Indiö. Thans wederom twee commu nisten begenadigd. Aneta meldt uit Batavia: Aan de twee beklaagden, die beschuldigd waren van moord op een politie-agont, en die door den Landraad te Batavia op 6 Januari jl. tot de doodstraf veroordeeld waren, is gratie verleend. UiT BE OMGEVING LANGERAAR. Kerkschapen. Bij de gehouden vcr- kooping van kerkschapen, hebben deze 43 per stuk opgebracht. Kooper was de heer W. Roest. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Petrus Cornelis, z. van 0, P. van S.eijn en M. M.,JKoot. Gerari dus Leonardus, z. van J.~ v. d. PI - en Q. Raaphorst. Maria Cornelia, d. van C. van Elk en C. Hoogkamer. Petrus Gerardus Jozephus, z. van J. v. d. Elst'én M. v. d. Lans. Ignatius Wilhelmus Jo hannes, z. van C. A. Dobbe en C. M. Hul- sebosch. Wilhelmus Helena Maria, d, van P. Hermans en G. C. Kortekaas. Cornelia Catharina, d. van J. C. Caspers en I. H. avn Winsen. Petrus Cornelis z. van C. Koster en Th. M. van Abswoude! Johannes Jacobus, z. van W. P. Neder- stigt en A. van Eekeren. Jahanna Cla- sina, d. van C. J. Duijndam en J. v. d, Meij. Overleden: H. J. Evers 42 j.*echtg. van W. Hij wegen. P. van den Burg 49 j. echtg. van C. van Seggelen. J. Assies 49 j. te Haarlem. H. Strücker 47 j. te Rotterdam. Johannes Duivenvoorden 2 mnd. alhier. M. v. d. .burg 40 j. echtge- noote van J. Duivenvoorden. C. van der Putten 41 j., echtg. van J. Zuiderduin. F. H. C. de Roos 4 j. te Amsterdam. WASSENAAR. Ondertrouw'd: J. Elzenga en T. Kriege. Geboren: Aloysius Ludowinus Joaii: nes Antonius z. van P. L Huibers en A. M. J. Biezenaar Jacobus Petrus Ma ria d van D. A. van Veen en Th. H Zon neveld George z. van H. Adkins en J. H. Letsch. Cornelia Wilhelmina d. y A. van 't Slot en D M. Groenendijk Pie- ter Cornelis z. van H. J. Parlevliet en C. J. C. Alkemade Cornelis z vaD J. A, van der Ham en H. Bouwhuizen Overleden: Cornelis Maria Gerar dus Beijersbergen 2 j. Helena Maria Kouwenhoven 24 j. Pieter van Veen ra. van C. de Greef 68 j. ram «ededeeuh Filiaal Breestraat 85 Tel. 216 Met herstelplaats voor elk fabrikaat 0f£ eiJNSYREE? ALPHEN AAN DEN RIJN. Hlttcn-avonluur. Gistermorgen is nabij de Steenstraat, hit en brik van den' melkhandelaar v. G. in een langs den straatweg gelegen sloot geraakt. De hit werd gered terwijl de bestuurder door tijdig van den wagen te springen van een vervaarlijk koud bad verschoond bleef. NIEUWKOOP. Raadsverkiezing. Zondag werd door de R. K. Kiesvereeniging alhier stem ming gehouden voor definitieve caudi- daatstelling, waarvan de uitslag is als volgt: Th. v. Leeuwen 1316 p., A. J. Ver haar 1292 p., Chr. v. d. Loo 1179 p., C. Verwer 1220 p., J. Woerden 1072 p., A. J. Reinders 964 p., Verhagen 928 p., A. v. Houten 595 p., zoodat de lijst is sa mengesteld als volgt: 1. Th. v. Leeuwen, 2. A. J. Verhaar, 3. C. Venver, 4. Chr. v. d. Loo, 5V J. Woerden, 6. A. J. Rein* ders, 7. W. Verhagen, 8. A. v. Houten. De aanrijder de dupe. Gisteren werden drie onbekende personen aange reden door den motorrijder Rijuoker uit Utrecht. Déze kwam te vallen en liep ernstige been- en hoofdwonden op. De aangeredenen bekwamen lichte kwets uren.' NOORDEN. Raadsverkiezing. Zondag had de 2fl stemming plaats van do reserves voor dfi groslijst. Uitgebracht waren 209 stem men, waarvan 28 van onwaarde. De stemmen waren als volgt verdeeld: J- Fransen 144, G. van Dieme 119, - P- van der Helder 106, P. Pieterse 100, P- C. Vroonhof 95, zoodat de eerste drie personen plaatsvervangend zijn. De lijs! zal in zijii gel k el worden ingediend, j LEIDEN. Ondertrouwd: L. J. Del B^erfl gesch. 29 j. en M. J, Prins jd. 30 j. F. C Romanesko jm 28 j en P. M. Boen- mer jd. 28 j. M. Verhoeven jm. 33 en A. E M. C. Baks jd. 26 j. A. Ver hoeven jm. 30 j. en M, Arnoldus jd. 28 j- L. v. Norden jm. 27 j. en J. A. Alt to 29 j. M. Pet jm. 21 j en C. Onvlee ]d- 20 j. M. Blok jm. 20 j. en M. W. Mader jd. 21 j. W. J. Wagemaker jm. -9 en R. Steenbergen jd 28 j. H. J- Boos jm. 28 j. en I. Massaar jd. 21 A W, M. Petit jm. 27 j en C. J. A; Kray jd 26 j P. de Meij jm. 22 E M A Naninck jd. 20 j. J. Siera to 22 j. en M. v. d. Wetering id. 20 j.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10