Tweede Blad. Donderdag 7 April 1927 MIME FAMILIE* mwMEML&tm een gem. huurverordening toegelaten? Volgens Prof. Meijers is eon regeling mogelijk. Ook de vereeniging van Nederlandscke emeenten heeft een concept-Huurveror- ening opgesteld, welke slechts op eenige nnten afwijkt van het dezer dagen ge- ubliceerdo ontwerp voor de gemeente Am- ierover is het advies ingewon- i van mr. M. Meyers, hoogleeraar aan Rijks-Universiteit te Leiden, en van ir, dr. J. H. P. M. van der Grinten, hoog- eraar aan de R. K. Universiteit te Nij- egen. Prof. Meyera acht het gemeentebestuur lkomen bevoegd, in het huishoudelijk lang der gemeente een verordening te laken, waarbij onder bedreiging van straf 3ndelingen verboden worden, die op het 09 abied van het burgerlijk recht liggen en 101 jje in het B. W. niet verboden zijn. Wèl e an men echter z. i. verlangen, dat de ge- P^eentelijke wetgever zich onthoude van de idling van onderwerpen, waarin bij het W. reeds is voorzien. De adviseur betoogt dan, dat de ge- ieente, waar art. 625 B. W. haar toelaat, f 1 ja bet belang der gemeente, de verhuring au een perceel te verbieden, ongetwijfeld svoegd ia tot het minder vèr strekkende irbieden van verhuren boven een bepaal- en prijs. Prof. Meyers, komende tot de practiscbe ra lityoering, onderscheidt vier punten. Huurcoinmissies kunnen z. i. door een »i emeenteraad niet worden ingesteld, met bevoegdheid, maximumprijzen in te len. Hierdoor zou een deel der uitvoe- itnde macht van B. en W. gedelegeerd aarden, hetgeen ongeoorloofd is. Even- plaatselijke huurcommissies zullen ine slechts zuiver adviseorend kunnen ju Ten tweede kan de verordening niet lorden toegepast op verhuringen, gesloten ik óór bet in werking treden der verorde- ling. Verder is nóch een gemeentelijke huur- miinissie, nóch eenig ander orgaan in een 6meente bevoegd, voorschriften te geven, lie het recht van huuropzegging beperken, OB i( anders regelen dan in het B. W. is voor- V schreven. Op dit terrein is de Rijkswet- 12! o?er reeds regelend opgetreden. Ten slotte :ht prof. Meyers een gemeentebestuur b ibevoegd, om door een plaatselijke com- H lissie woningen, in welker werkelijke be- rming niet ernstig is voorzien, te doen (rhuven. De Raad kan zonder onteigening iet aldus een derde tegen den wil van den igenaar in het genot van den eigendom 'ellen. Nog twee bezwaren ziet prof. Meyers bij en gemeontelijlcè regeling van deze ma'te- lie, nl. dat vele eigenaars van huizen (chtspersoon zijn en velen buiten de ge- nte wonen. Het eerste punt behoeft geen beletsel te zijn. daar geen wets- riikel verbiedt, dat een gemeentelijk ge- fid of verbod zich tot de beheerders van ichtspersonen richt. Moeilijker is de tweede kwestie. Wat tóen betreft, zijn personen, die zich Hen het territoir der gemeente bevinden, Heen dan onderworpen, wanneer het ge- 5d betrekking heeft op hun eigendommen, elke zich binnen het torritor bevinden en nnneer de voorgeschreven handeling bin- «n dat gebied verricht moet worden. Ten aanzien van de verboden kan de lo- [k wetgever aan een ieder een handeling irbieden, waarvan het gevolg zich binnen in territoir openbaart. Het verschil is, dat aan verboden ieder Verworpen is. mits zij het veroorzaken W een bepaald gevolg binnen he.t gebied «treffen, aan geboden slechts degenen,' ie door hun eigendommen aan de veror- !ningsbevoegdheid~ van den localen wet- pr onderworpen zijn FEUILLETON. Boman van Compbon Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. HOOFDSTUK I. Er gebeurde niets, waardoor het vertrek 'inde Murmania anders was, dan dab van fS !«0 groote stoomboot, varende in do ^and OctoI>er van New-York naar Li- 'tóol of Southampton. Op de overbe- 'wkto bruggen was do gebruikelijke stort- tó van laats omhelzingen on van de ii mi wuifden als altijd ontelbare zakdoe- si m. Dames, in deken-mantels gebuid, ver- rouwden aan de hofmeesters hun dure 'uquetten toe, die zij gekregen hadden vrienden, dio, al naar 't uit kwam, JJ of verdrietig waren, om hen to zien ??en" ®-eeren van middelbaren leef- dio waarschijnlijk aan wal nooit op- :i 'ilon, verschenen plotseling mot petten, rnrtneo zij zich vermoedelijk verlegen "Wen hebben gevoeld in him eerste stu- pUjaren. Kinderen aten in de dnikte installatie meer chocolaadjes uit de legen doozen, die overal in de hutton 'Preid lagen, dan zo bedenkelijk voor- Jtzouden krijgen (of meer dan ze zou- kunnen verdragen). Twee jonge vrou- blozende wangen, korte rokken, «etten, - Volgt men derhalve do door prof. Meyers ontwikkelde leer, dan kan men nimmer het opmaken van bepaalde huurcontracten, buiten het territoir verbieden, ook al be treffen zij goederen binnen de gemeente; dit is immers een feit, dat buiten het terri toir geschiedt. Daarentegen kan men wèl verbieden met het gevolg, dat ook eigenaars, die bui ten de gemeente wonen en handelen, daar aan gebonden zijn het ter beschikking stellen aan huurders en het door hen laten betrekken van perceelen binnen het terri toir, zonder dat het huurcontract voldoet aan bepaalde, door de verordening gestel de voorwaarden. Door een zoodanige forrauleering te kie zen, ondervangt men dus het bezwaar van ontduiking dor verordening, door huur contracten buiten het territoir aan te gaan. Prof. v. d. Grinten staat afwijzend. Prof. Van der Grinten is van oordeel, dat do regeling dezer materie door de Grondwet uitdrukkelijk aan een hooger gezag is opgedragen. De rechtsverhouding tusachen huurder en verhuurder, waar het z i. in dezen uitsluitend om gaat, is im mers van burgen-echtelijken aard en door art. 151 der Grondwet tot het uitsluitend domein van den Rijkswetgever gemaakt. ïntusschen komt het dezen adviseur voor, dat een plaatselijke verordening, die enkel maximum prijzen vaststelt, niet kan worden beschouwd als een regeling van burgerlijk recht. In werkelijkheid bevat do concept-veror dening, ook al vermijdt zij het terrein van Huuropzeggings- en Huuraanzeggingswet, oen regeling met betrekking tot de rechts verhouding tusschen huurder en verhuur der, en is derhalve in strijd met den grond- wettelijken regel. Ook een poging om het beoogde doel en kel te bereiken door het vaststellen van maximum-huurprijzen zou z. i. reeds daarom schipbreuk moeten lijden, wijl een dergelijke regeling in ieder geval zóó on doelmatig en bezwarend zou zijn, dat de Kroon haar ongetwijfeld reeds hierom wegens strijd met het algemeen belang zou vernietigen. Gemeentelijke huurverordening te A'dam. In do Amsterdamscho Commissie voor de Strafverordeningen is het ontwerp gemeentelijke huurverordenxr.gen van de Miranda behandeld. Deze verordening zal, zooals men weet, in de plaats komen van de Rijkswetten. Het ontwerp is na uitvoe rige discussie goedgekeurd. Alleen mr. Frida Katz en wethouder von Fr ij tag Dcabbe verklaarden tegon het ontwerp te zijn. Het is dus te verwachten dat binnen kort een voordrachi aan den Raad zal worden voorgelegd. DE ROBAVER-WET. In de afdeelingen der Kamer ongunstig beoordeeld. Het wetsontwerp in zake de staatsgaran tie ten behoeve van de Rotterdamsche Eankvereeniging, dat de vorige week door de Regeering ia ingediend, is heden door- de afdeelingen van de Tweede Kamer on derzocht. Het betreffende ontwerp is naar wij vernemen, bij dit afdeelingsonderzoek verre van gunstig ontvangen. Van ver schillende zijden toch werd er critiek op de gestie van de regeering in dezen uitge oefend. De critiek was van dien aard, dat zelfs de vraag gewettigd schijnt, of het wetsontwerp een meerderheid in de Ka mer zal verwerven. ïntusschen zijn nog verschillende inlich tingen aan de Regeering gevraagd. De wegenbelasting. De toepassing. De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat tot nadere aankondiging voor de toepassing van do Wegenbelastingwet zal worden verstaan onder: luchtbanden: rubberbanden, be staande uit een buiten- en een binnenband, waarin zich lucht bevindt onder eene hoo- gero dan atmosferische spanning en waar bij onder normalen spanningstoestand in cnbelasten staat de oppervlakte van de dwarsdoorsnede van den binnenband ten minste 9/16 gedeelte van de oppervlakte van de doorsnede van den geheelen band, buiten don montagcring gemeten, bedraagt; cushionbanden: rubberbanden, in verband met hunne elasticiteit als cushion banden te beschouwen en als zoodanig-in den liandel pebraoht. vni één der'in on derstaande opgave vermelde merken, voor zoover in do thans gevolgde samenstelling geen wijziging wordt gebracht, echter slechts indien de banden geen geringere rubberdikte, buiten den montagering ge meten. hebben den 4 cM.r Overman-cus hion; Vredestein-cushion; Macintosh N. A P. Pheumatic-Tyre; Goodrich; Henley- Air; Automatiqne-Ducasblc; Continental- cushion; United-States-cushion; Reithoffer- Luchtkamer band; Peters-Union A. G. Band; Fulda-Parabol Luft-Kammer-Rei- fen; massieve banden: rubberbanden, die niet zijn luchtbanden of cushionbandeo. Graaf Apponyi In ons land. Een lunch van „Volkenbond en V r e d e". Aan de lunch, door het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, gisterenmiddag half een in restau rant Anjema te 's-Gravenhage georgani seerd ter eero van graaf Apponyi zaten on geveer 50 dames en heeren aan. Onder deze bevonden zich de Hongaarsche Zaak gelastigde, de heer von Rudnay, dr. W C. A baron van Vredenburch en mr. dr. F. A C graaf van Lynden van Sandenburg. Do tafol werd gepresideerd door den voorzitter der Vereeniging voor Volken bond en Vrede, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State. Bij den aanvang van den lunch hield mr. Limburg een korte toe spraak in de Fransche taal. Namens de Vereeniging Volkenhond en Vrede heette hij graaf Apponyi welkom en dankte hem voor het aannemen der uit- noodiging. Tegen het einde van de lunch hield graaf Apponyi een korte voordracht. De film van het .ucharistisch congres te Chicago. Do film-afdeeling van de K. S. A. zal direct na Paschen vertoonen de film „Chriat.ua' Triomf in Amerika". „Het In ternationaal Eucharistisch Congres in Chicago". Voor Z. D. H. Mgr. van de We tering zal de film in een privé show ver toond worden. Hot betendo Katholieke Parijzer weok- blad „Le Vio Catholique" schrijft over deze film o.a. het volgende: „Het waarlijk grootsche karakter der gebeurtenissen, bekend als het Eucharis tisch Congres van Chica0 werd getrouw weergegeven in de brillanto scenes, welke door de Fox Film Company werden ver toond in do Cinema Luletia, te Parijs, on der voorzitterschap van Z. E. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, die ook in Chicago was. Mot Kardinaal Bonzano, den Pauselij ken logaat, wiens tegenwoordigheid tus schen do verschillende tablaux als het ware een verband legt, is nu ook het Ci nema-publiek tegenwoordig bij de enthou siaste ontvangst, welke New York geeft aan de uit Europa overgekomen kardina len en bisschoppen. Dat publiek is later tegenwoordig bij de schitterende plech tigheden in de kathedraal van den Heili gen Naam. Dan volgen de grandiose betoogingen in Chicago, die wonderlijko volksmenigten in het Stadion en vooral de H. His in de open lucht onder de meest aangrij pende omstandigheden. Een enkele seconde vermoeien misschien die ontelbare tableaux, waar bet onover- zic.nbaro Stadion van Chicago letterlijk verdwijnt onder het krioelen van de ont zaglijke volksmenigten. Onder do tallooze tableaux met mooio ef fecten is wel een der markantste dat, hetwelk de kardinalen vertoont, gezeten op lum tribuno van het Stadion, een ver baasde blik om zich heen slaande, over zulk een weergaloos schouwspel. Deze episode vormt een sculpturalen aanblik on der het telkens afwisselend spelen van hot licht. Heel gelukkig gekozen is ook do opname der geweldige kinderkoren. 62000! En juist op het oogenblik dat in do zaal een kinderkoor Gregoriaanscho liturgische gezangen kooren deed, leefden op bet witte doek weer op de kleine zan gers uit Amerika, door de toeschouwers uitbundig geapplaudisseerd. En over al die wonderlijk-afwisselende scenes, boven geloovigon en nieuwsgieri gen uit, daar wapperen ontelbare wimpels in den wind, symboliseerend als het ware hoe do Christelijke gedachte steeds meer en meer alle men3cheli\k pegen gaat domi- neeren„Msbd." Gemengde Berichten ongelukken. Door een auto gegrepen. Gisteravond werd te Kampen do 7-jarigo K. bij het oversteken van do Oudestraat door een auto aangereden. Een der wielen ging hét kind over de borstkas, tengevolge waarvan vier ribben werden gebroken. Men vreest voor bot leven van het kind. Dinsdag is de rijwielhandelaar J. D wonende aan do KI. Stokstraat te Maas tricht met zijn rijwiel onder een vracht auto geraakt. Een der wielen ging hem ever het lichaam. Met zware verwondin gen werd hij in levensgevaarlijken toe stand in hot hospitaal opgenomen. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor 12 is op den Haagweg te Rijswijk de 50- jarige J. N. B. uit do Rozenstraat aldaar, filiaalhouder van de broodfabriek De Bruin die met zijn bakfiets de Laan „Hofrust" uitkwam, door een uit Den Haag komen den auto gegrepen. Rijwiel en berijder wor den over den weg geslingerd. B. bekwam een ernstige hoofdwond en werd na voor- loopig aan het politiebureau verbonden te zijn naar het ziekenhuis te Den Haag ver voerd. Autobotsing. Gisternacht ongeveer 3 uur trof oen agent van politie op do brug ovor de Bilt- sche Grift, nabij do gasfabriek te Utrecht een luxe auto am, waarin zes personen waren gezeten. Een der voorwielen van de auto was vernield, '.veneens de voor ruit on het spatbord, terwijl de brugleu ning, die totaal verbogen bleek, aanduidde, dat do auto hiermee in botsing gekomen was. Vier van de zes inzittenden, die allen eenigermate onder den invloed van ster ken drank waren, hadden verwondingen gekregen aan het hoofd, de armen en de beenen. Met den auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst zijn zij naar de Rijksklinieken vervoerd. De politie zal een onderzoek instellen naar de schuldvraag. Autobus en tram. Dinsdagavond is op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam bij de Mathenesser- laan een autobus van den dienst Rotter damSchiedam, bij een poging een tram voorbij te rijden, legen con andere tram gebotst en het trottoir opgereden, waar hij een hoogen mastlantaarn heeft vernield Van den bu3 zijn alle ruiten gebroken, de voorwielen en de vooras zijn vernield, de motor en de motorkap zijn in elkaar ge drukt. Van de in den bus zittende passa giers kregen de 45-jarige T. G. uit Schie dam, de 27-jarige H. B. uit de Claos de Vrieselaan en zekere W. A. uit Schiedam verwondingen, ten gevolge van de vallende glasscherven. Zij zijn door het personeel van een toevallig voorbij komende auto van den geneeskundigen dienst verbonden Van den aangereden tramwagen zijn tweo ruiten vernield en is het voorbalcon ernstig beschadigd De chauffeur van den autobus, dc 24-ja- rige J G. II., uit Schiedam, heeft ver klaard, dat het ongeluk te wijlen zou zijn aan het weigeren van do voetrem en van het debrayage-pedsal. Do autobus is in beslag genomen Het auto-ongeluk op den wen naar HcdeL Omtrent het ernstige motor-ongeluk bij Treurenberg, op den weg naar Hodel, waarbij Th. Aarts en W. de Wit gedood zijn, vernemen wij nader, da,t de beide lijken gevonden werden door een automo bilist uit Woudvichom. Een der slachtoffers moet nog eenigen tijd geleefd hebben. De automobilist waar schuwde onmiddellijk een dokter en een geestelijke, die echter geen hulp meer konden bieden. De poütio uit Den Bosch was spoedig ter plaatse, waarna het ver der onderzoek geleid werd door do ma rechaussee Ook de substituut-officier van Justitie, mr Vermeulen, stelde zicli ter plaatse op de hoogte. Omtrent dé oorzaak van het ongeluk heeft men nog geen ze kerheid. Men vermoedt echter, dat de mo tor, die volgens een ooggetuige met vrij snelle vaart door Orthen is gereden, ach ter op een kar is gereden en daaronder ge raakt is Daarop zou n.l. de toestand, waarin de motor zich bevindt, wijzen. Io UIT DE RADIO-WERELD. Programma'» voor Vrijdag 8 April. H i 1 v o r s u m, 1 0 5 0 M 12.Politieber. 5.6.45 Concert door hot H D O kwar tet. Beatrix Noljora-sopraan Ö.457.45 Franscho lea voor beginoor» en meergevorderden. 7.45 Politieber. 8.10 Les vanwege hot Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 8.35 Concert door het H.D.O.-orkost, o.l.v. Nico Treep. Solist: Joy Mc Arden- sopraan. Davenlry 1600 M. II 20 Het Daventry-kwartot en solisten (sopraan, lenor, piano). 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Orkestconcert. 3.35 Voorlezing: Emma. 3.40 Fransche les. 4.05 Moderne Engelscbo muziek. Peo ple's orkest. 5.05 De band of the Royal Regiin, o» Artillery. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkeslconcort. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie. 7 35 De werken van Liapounov. E. Mit« chel, carillon. 7.45 Lezing: Sorts of poetry. 8.05 Vocaal-concert (Schoolkoren). 8.20 Een Weatherly recital. D. Ben nett, sopraan E Dakin, contra alt. D. Nob!o, bariton 9.20 Tijds., weerber., nieuws. 9.40 Causerie. 9 55 Het Daventrykwartet cn solisten (sopraan, viool). 10.22 „The Blue Mazurka", operette in 2 neten van Lehar. 112012 20 Dansmuziek. „Radio-Paria 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50210 Concert. Orkest cn IIc. Kerlane, zang 5 055,55 Concert Declamatie on piano en vioolmuziek. 8.50—11.Concort. Gevarieerde avond Orkest, vocale solisten en een causerie. Langenberg 469 M. 10.2011.20 Concert 12.251.25 Orkeatconcert. 4.205.20 Kamermuziek. 7.20 „Die Verlobung boi der Laternc", operette van Offenbach. „Das Madchen von Elizodo", operette van Offenbach. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Königswusterhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 en 560 M 2.207.05 Lezingen cn lessen 7.35 Pianoconcert door W. Christie, piano. 8.35 Orkeslconcert. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg 394 7 M 1.252.05 Kamermuziek 3.354.20 Weensche muziek. 4 205.15 Humor en satyro. 5 206.10 Vroolijk concert. 7 2011 10 Concert en koor. Daarna dansmuziek Brussel 509 M 5.206.20 Orkestconcert. 7 50 Vlaamsche literatuur. 8.5010.50 „Tosca", opera. RADIO-AANGIFTE. Aangezien nog niet allo houders van radio-ontvanginrichtingcn op do voorge schreven wijze aangifte hebben gedaan, y/ordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat zij, ingevolge het be paalde in artikel 5 van dc ministorieclc be schikking van 8 Augustus 1921, no. 1, af- dceling posterijen en telegrafie, verplicht zijn van de aanwezigheid van een dorgo- lijkc inrichting kennis te govcn aan den Directeur van het Rijkstelegraafkanloor lor plaatse, c.q. aan dien van een nabij gele gen Rijkstelegraafkantoor, indien zich ter plaatse zulk een kantoor niet lievindt Be langhebbenden wordt in hun eigen belang aangeraden, aan hun verplichting tot vo renbedoelde opgaaf, waarvoor formuliereD aan all" Rijkstelegraafkantoren kosteloos vei i i /':'i I" voldoen jt e strikken op hun. schoenen waren op vertrouwelijlcen voet geraakt met van de jongere scheepsofficieren en vroolijk gekleurde truien en hun gelach (dat weldra een van die einde- loozo, oceanische begeleidingen zou wor den, dio den wal wederom zoo aantrekke lijk maken) wedijverde reeds met het ge raas van do schroef. Iedereen pochte om 't hardst, dat het voedsel zoo uitstekend was op de Murmania en hoopto in stilte, dat hot gevoel van gevangen te zitten in een aftandsch e warm-water kruik (of wel ke min of moer gepaste vergelijkingen verzonnen werden om de atmosfeer onder 't dek to beschrijven) spoedig over zon waaien in do frisscho Atlantische bries. Werkelijk, men moest 't toegeven, oogen- schijnlijk overheerschte het optimisme, uitgezonderd de gevallen van eenige was- bleeko dames, dio nu reeds uitgestrekt la gen met bet bestudeerd teruggetrokken© van hen, die aan chronische hoofdpijn lij den. Geen wonder dus, dat John Touchwood, de populaire romantische tconeolscbrijver en niet populair realistische romanschrij ver, zich overgaf aan zijn eigen prettige bespiegelingen over thuis, toen hxj dien geest van onweerstaanbare opgewektheid om zich heen voelde. Het was een van die oogenblikken, waarin hij voelde, dat do aantijging van sentimentaliteit, zoo her haaldelijk door verheven critici tegen zijn werk gemaakt, weerlegd werd door het volle leven zelf. Hij keok zijn mederei zigers aan, als wilde bij ze. gelukwen- schen, dat ze zijn latero en meer winst gevende kunsttheorie bevestigden; en al merkto hij af en toe, hoe de hofmeesteres met een blik van kiosch medegevoel aan belanghebbenden toonde op welke wijze op do boot voorzien was in de behoeften dor zwakke, menschelijke natuur, tocli maakte dit hem niet ontvankelijk voor sombero invallen over kunst of over hot leven, ten deele, omdat hij zich op zee altijd kiplekker voelde en ten deele, om dat hij als realistisch schrijver zeer zeker geen succes had gehad. „Is er nog tijd om mo vóór den lunch te laten schoren, hofmeester?" vroeg hij opgewekt. „Over twintig minuten gaat do eerste bel, mijnheer." John ging even naar zijn hut om het protest tegen een conventioneel hoofddek sel, dat hij voor deze reis gekozen had, uit zijn valies te halen (het was een ja gerspet van rui- - s.of) en een oogenblik later zat hij in den barbierswinkel en ver wonderde cr zich over, waarom iemand zich verplicht zou achten do uiteenloopen- de artikelen te koopen, dio aan iederen haak en in elk hoolqo van do Ideine hut tentoongesteld waren; doch kort daarop overwoog hij zelf ernst'i de voordooien van een paar schoenen met touw-zolen op een hellend dele „Bijzonder sjiek artikel, mijnheer," zei do barbior. „Ik heb er eens een heelen voorraad van opgedaan in Gibraltar, toen wij om e Zuid voeren. Zal ik U glad sche ren, mijnheer?" „Tweo maal, graag." „Teore huid?" „Nogal." „Goed, mijnheer. U hebt-nogal een zwa- ren baard. Beheert U zichzelf, mijnheer?" „Gewoonlijk, maar ik was vanochtend erg vroeg op." „Yeiligheidsscbeermcs, mijnheer?" „Als je de benaming juist vindt, ja, een yeiligheidsscheermcs." „Zo zijn erg in do mode nu veilig heidsfietsen, veiligheidslucifers, veilig heidsscheermessen; ze hooren bij onzen tijd.. zeker mijnheer; een beetje meer naar rechts, dank U mijnbeer! Zclcor niet den eersten keer dat U oversteekt?" „Nee, den derden koer." „Interessant land, Amerika. Zelf ben ik uil Wandsworth. Uw haar wordt wat dun netjes bij do slapen. Wilt U niets hebben om 't wat to laten aankomen? Een ando ren keer? Goed mijnheer. Dajik U. Schei ding links, geloof ik?" „Geen vet," zei John, zoo heftig als hij maar kon. Do barbier zetto het potje bril lantine spijtig terug. „Wat wilt U dan wel?" Het was alsof hij een bedorven kind aansprak. „Bloem cn honing? Eau-de-quinine? Of misschien oen friction? Ik heb lavendel, anjelieren, muurbloem, viooltjes, seringen...." „Bayrum", verklaarde John met nadruk. De barbier zuchtte om zoo'n weinig avon tuurlijk mensch, en John, die het niet over zich kon verkrijgen om zelfs do gevoelens van oen barbier to kwetsen, bezon zich en maakte den man daardoor eon en al glim lachende dankbaarheid. „Nogal sterk," zei John half veront schuldigend; want terwijl hij gefrictio- neerd werd, vertelde do barbier hortend, tusschen het wrijven in, dat hij do ge woonte bad, telkens wanneer hij te Liver pool of New York aan wal ging, te zoe ken naar oen nieuw haarwater, waschmid- del of pommade, en John wildo hem la ton voelen, dat hij een dergolijken onderne mingsgeest waardeerde. „Vindt U 't te sterk? Dat is een goede fout, mijnheer." „Ja, dat zei wol." „Wat er mij zoo bij.ader in aantrok was de échte lucht." „Ja, ja, akelig echt," gaf John toe. Hij stond op en bekeek zichzelf in den scbeor8piegcl. Toen hij den blonden, nogal blozenden man, iets onder de zes voet lang, met vertrouwelijke, blauwe oogen en volle, maar goed gevormdo lippen weer spiegeld zag, kwam hij tot do geruststel lende gevolgtrekking, dat hij cr niet ah fcwoc-en-veertig on con half uitzag; bijna, onder het mcor aanduiden, dan wel flui ten van het wijajo Nancy Leo was hij ge neigd den barbior zijn leeftijd te laten raden. Doch hij besloot zich hieraan toch maar niet bloot to stellen, trok zijn rook- kleurigo jas wat af, zotto zijn jagerspob op, gaf den barbier een voldoende fooi om nog tot afscheid een licfkoozing vaft den borstel te ontvangen, beloofde over de touw-zoiori schoenen to zullon nadenken en stapte vergenoegd in de richting van waar do bel voor den lunch klonk. Waro John Touchwood niet de populai re romantischo tooneelschrijvor en do niot- populaire realistische romanschrijver go- weest, dan zou hij in den eersten lunch op oen Atlantische zeereis een beeld gezien hebben van de krankzinnigheid der nicn- schen cn den verdcrfelijkcn wil dor goden. Nu ochter, dank zij zijn gewoonte om ter stond laag-bij-de-grondscho gedachten op to smukken met roze-rood idealisme, ver gat hij den leelijken ondorgrond, dio met zooveel smaak, hoewel duidelijk, verbloemd werd. (Worut vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3