DONDERDAG 7 APRIL 1927 ge Jaargang. No. 5536 £eicbelte (Bou/tawlJ 30NNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling [^ideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal -if AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL o per po9t I 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- ,441 tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor ging Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd u-sblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlonflSc 30 oenl per regel Voor Ingeionden Mededeelingeo wordt bot dubbele ran het tarief berekend - Kleine adverlentfen. rao ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on vee buur, koop en verkoop 10.50. IMMER BESTAAT UIT TWEE BLADE*. Staten-verkiezingen. geven elders in dit nummeir cij- betreffende de gisteren gehouden o. verkiezingen. Limburg en Noord-Brabant en he zijn gisteren 7 provincies aan de men; in Utrecht is de verkie- fandaag. nog niet veel te zeggen over het [borg dat staat vast heeft goed gehouden; ondanks de icbtige propaganda heeft het social er geen vooruitgang gemaakt; do olieken zijn wederom in sterke een- kmchtig gebleken in deze Katho- provincie. rd-Brahant is niet zoo mooi ge- Twee zetels verlies voor de R. K. .-partij (niet een zetel zooals giste erst is gemeld) is te veel. Het id-Brabantsch Dagblad „Het Huis- i' schrijft in een beschouwing over uitslag: Met dat al is er een lek, en het verdient aanbeveling, in den husti- jen tijd het geval eens precies na te ipeuren: elke afbrokkeling, ook de kleinste, doet afbreuk aan onze partij Met 12 afgevaardigden zijn de an dersdenkenden in onze provincie te êterk in on3 Statencollege vertegen woordigd. in de gisteren bereikte resultaten is belangrijkste dat in Zuid-Holland terwijl wij dit schrijven, zijn nog cijfers uit alle Kieskringen bin der is, dat, indien heel Z.-Holland 1 heeft als de Kieskring Leiden de stad Leiden, Zuid-Holland 5ch is gebleven! ia in de gemeenten in onze oimge- zoowel in den Kieskring Leiden i Kieskring Gouda, over het door de Katholieken goed ge- t er flink gewerkt wordt door igandisten, moge blijken uit mede- iigen als die, welke wij ontvingen gstgeest en uit Katwijk, n.l. dat Katholieke stemgerechtigden, voor !?r niet ziek of door andere wettige verhinderd, naar de stembus wa- gekomen; daarvoor hadden de pro- ndisten wel gezorgd! de gemeente Leiden zijn bij d averkiezing ongeveer 10 meer en uitgebracht, dan bij de vorige iverkiezing in 1923 de Katho- nbebben 13 14 meer stemmen, mogen, voorzoover, wij den toe- op heden overzien, tevreden zijn, zéker nog niet voldaan! Een huisbakken opvatting! Kamerverslag in de liberale Rott. Grt." van hedenmorgen: tamelijk onsamenhangende, nleens grappige, maar aartsconser- itieve causerie werd door het Chr.- Historische Kamerlid Verkouteren ge- touden. Wat hij b.v. over de echt- tffceiding zei, lokte niet slechts me- tiïe gerechtvaardigde tegenwerping a interruptie uit het vestigde ook den indruk, dat mr. Verkouteren er fel zeer huisbakken en traditioneele jpvattingen op nahoudt, als hij van «heiligheid" van het huwelijk ge- waagt. #n» dat is niet uit „He Volk" of uit Telegraaf", uit het deftige(!) be en beschavende(!) Rotterdam- .heidsbondsche orgaan, hetwelk ™gheid van het huwelijk een huis- fn opvatting noemt! ^chicn zijn er nog wel Katholieken, Partij van den Vrijheidsbond steu- de stembus! Och ja, waarom ook B9eTEMLAHP" Ontwapenings-kwestie. voorbereidende commissie. Viootbeperking. N&ar een compromis. feprekiagen tusschen Cecil en Bon- een compromis inzake de vloot- hadden gisteren een bevredi- Terloop, ofschoon een volledigo over ruling nog niet werd bereikt, lansche en Britsche delegaties ver- ;_Q echter beide, dat de uitzichten :reensGunning groot zijn geworden, ^dslag der overeenstemming zal eujk zijn, dat Engeland aanvaardt, stolsel der beperking, den totalen tonneninhoud der ganscho vloot, zonder indeeling in scheepscategorieën, doch dat Frankrijk bereid is, waarborgen te bieden tegen de verrassingen van den vlootbouw door aanvaarding van de ver plichte openbaarmaking van het vloot- bouwprogram dat gedurende een zekeren tijd niet zou mogen worden veranderd, ten zij in buitengewone omstandigheden. De militaire uitgaven. Uiteenloopende stroomingen. Bij de bespreking der militaire uitgaven maakten zich twee stroomingen geldend, die een gevaar met zich brengen, dat in het geheel niets op dit gebied zal tot stand ko men. Duitschland en Amerika wenschen recht- streeksche beperking van het oorlogsma teriaal der landmacht door vaststelling van het maximum aantal kanonnen, gewe ren, tanks, enz. Frankrijk wenscht indirecte beperking van het oorlogsmateriaal der landmacht door beperking van het maximumcijfer der begrootingsuitgaven voor aankoop en de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Gisteren was nog geen compromis-moge lijkheid gebleken. De discussies duurden slechts kort, daar Italië, Amerika en Zwe den zich beklaagden over den al te grooten ijver van den voorzitter Loudon, waarna de voorbereidingscommissie tot heden werd verdaagd. Duitschland Conflict in de Silezische metaalindustrie. Vijftienduizend arbeiders uitgesloten. De bond van werkgevers in de Silezische metaalindustrie heeft de algemcene uitslui ting afgekondigd, waarmede gedreigd was ter bescherming van de met stakinga be dreigde ondernemingen. Hierdoor zijn van a.s. Woensdag af 15.000 metaal-arbeiders uitgesloten. Tsjecho-Slowakije Staking van glasbewerkers. Gablonz in staat van beleg. In het Duitsch-Boheemsche district Ga- blonz-Tannwald is Maandag een staking van glasslijpers uitgebroken, die ontevre den zijn over den export van onbewerkt glas, waardoor hun kansen op ruime ver diensten ontgaan en een groot aantal werk loos zijn geworden. Maandag en Dinsdag hebben de stakers betoogingen gehouden die een nogal ru moerig verloop hadden. Daar ook voor Woensdag nieuwe de monstraties waren aangekondigd, heeft de Tsjechische regeering het raadzaam geacht den staat van beleg in het heele district af te kondigen. Indien de regeering niet bereid is tege moet te komen aan de eischen der stakers dreigen de vakvereenigingen met een al- gemeene staking, .niet alleen van de glas-, maar ook van de textiel- en metaal-beweT- kers in het heele Noord-Boheomsehe in dustriegebied. China DE CHINEESCHE CHAOS. Een inval in Sovjetgebouwen te Peking. Met toestemming der gezanten. Gistermorgen hebben Chineesche politie beambten en soldaten van Tsjang Tso Lin een inval gedaan in de gebouwen, die naast de Russische ambassade te Peking gelegen zijn en eveneens aan de Russen toebehoo- ren, waarbij de ambassade zelf evenwel ongemoeid is gelaten. Ongeveer 300 man gewapende militairen en politietroepen om ringden plotseling de gebouwen, sprongen over de afscheidingsmuren, drongen naar binnen, waarbij zij zich door deuren niet lieten tegenhouden en overrompelden de bewoners. Ongeveer 50 Ghineezen, onder wie de agitator Lik-Soe-tsjoe en 20 Rus sen zijn gearresteerd. Deze gebeurtenissen hebben groote op winding teweeggebracht en den geheelen dag heeft een dichte menigte van buiten landers en Ghineezen staan kijken, hoe karrevracht na karrevracht met pamflet ten, geschriften, roode vlaggen en banieren voor optochten en wagens met geweren, pistolen en munitie door de Chineesche politie zijn weggevoerd. Do huiszoeking in de gebouwen is den geheelen dag voortgezet, doch de autoritei ten hebben nog geen bijzonderheden be kend gemaakt omtrent het materiaal dat haar in handen is gevallen. Toen de politie de gebouwen binnendrong trachtten de Russen wel vele documenten te verbranden, doch de Chineesche politie heeft de meeste nog kunnen redden. De Dal-bank, die in dezelfde straat staat en waarin vroeger de Russische postdienst was ondergebracht, werd het eerst onder zocht en daarna de andere gebouweh van dit blok. Voor de Russische ambussade echter stonden gewapende Russen, blijkbaar met bet doel elke poging om het gezantschap binnen te dringen tc beletten. De Dal-bank en de andere gebouwen zijn niet door diplomatieke onschendbaar heid gedekt en de Russische regeeriug heeft boveidien de ex-territorialiteitsrech- ten reeds eenige jaren geleden opgegeven. De noordelijk regeering is tot dezen in val overgegaan op grond van ontvangen inlichtingen, dat talrijke agitatoren te Pe king waren aangekomen en in de gebou wen der Russische regeering vertoefden, van waaruit zij een staking voorbereidden. Daar geen Chineesch ambtenaar de le- gatiewijk kan binnenkomen zonder toestem ming van het corps diplomatique heeft de noordelijke regeering vooraf verlof ge vraagd voor de huiszoeking en omdat het corps diplomatique van meening was, dat er geen voldoende grond aanwezig was om permissie te weigeren voor de uitvoering van een onderzoek van gerechtelijken aard, is het verzoek toegestaan Do Russische zaakgelastigde heeft een krachtig protest ingediend bij het minis terie van E: itenlandsche Zaken te Peking. Algeemeen wordt groote voldoening uit gesproken over het optreden der Chinee sche autoriteiten. Generaal Pi onthoofd. Uit Tsinanfoe wordt gemeld dat gene raal Tsjang Tsoeng-tsjang zijn onderbevel hebber Pi Tsjoen-sjen, die Sjanghai aan de Kantonneezen heeft overgegeven, heeft doen onthoofden. Pi Tsjoe-tsjen was tot gouverneur van Sjanghai aangesteld door Tsjang Tsoeng- tsjang. Toen de Kanton-troepen de stad naderden, liep het gerucht, dat hij voor 50.000 pond Sjanghai zou overgeven en overloopen naar he. Zuiden. Of hij dit bedrag kreeg, is nimmer ge meld, maar vaststaat, dat hij op 21 Maart, toen zijn troepenmacht verzwakt was door den terugtocht der Noordelijken naar Nan king, verklaarde de stad niet langer te kunnen verledigen. Gemeld werd, dat Pi na de overgave commandant werd van een Zuidelijke di visie, maar blijkbaar is hij binnen het machtsbereik van zijn vroegeren chef ge bleven. Het conflict tusschen rooden en gematigden. Uit Honkong meldt de „Times": Alles wijst er op, dat het conflict tusschen de rooden en de gematigden in de nationa listische partij spoedig te verwachten is. Te Canton hebben de autoriteiten aan de rooden verboden een demonstratie te hou den, terwijl zij aan 30 000 gematigde ar beiders hebben toegestaan een betooging te houden tegen de tyrannie der rooden. Amerika Gevechten in Nicaragua. Overwinning der regeerings- troepen. De Nicaraguaansche legatie te Washing ton deelt mede, dat de liberale troepen vol komen in de pan zijn gehakt bij een ge vecht te Muymuy; meer dan duizend op standelingen zijn met zware verliezen op de vlucht gejaagd Een colonne, die ter versterking der liberale troepen oprukte, werd eveneens door de conservatieve re- geeringstroepen verslagen. BONENLAND EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de gemeentebegrocting voortgezet. Wij komen hierop nader terug. Koninklijke besluiten. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is aan mr. A. A. baron van der Feltz, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, tevens belast met do functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechtshof, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit de Koningin en aan den Lande bewezen, en is benoemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. dr. S. J. M. van Geuns, thans advocaat-generaal bij gemeld hof: is tijdelijk belast met de functiën van di recteur van politie voor het ressort van het gerechtshof te Amsterdam mr. dr. S. J. M. van Geuns, benoemd procureur-generaal bij dat gerechtshof. STADSNIEUWS DE VERKIEZING VAN GISTEREN. Wij zijn gisteravond, toen de .cijfers van de 46 stembureaux bekend waren, gaan becijferen, hoe het resultaat dezer stem ming zou zijn, als het ©r een was ge weest ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad. En wij kwamen toen tot de ze conclusie: R.-K. 7 zetels (nu ook 7). A.-R. 4 zetels (nu ook 4). Chr.-Hist. 8 zetels (nu 6). S.D.A.P. 9 zetels (nu 8). Vrijheidsbond 2 zetels (nu S). Vrijz. Dom. 1 zetel (nu 2). Democr. 1 zetel (nu 2). Comm. 1 zetel (nu 1). Natuurlijk is deze becijfering geen pro fetie van wat er bij do gemeenteraadsver kiezingen in Mei zal gebeuren. Eerstens, het kiezerscorps is dan an ders en uitgebreider. Vervolgens, er werken ook weer andere factoren mede. In 1923 berekenden wij aan de hand van de cijfers van de Statenverkiezing, dat de verhouding bij de daarop volgende ge meenteraadsverkiezingen zou worden 19 rechts tegen 14 links en zij is geworden 17 rechts tegen 16 links. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vcrg..Jert op Maandag 11 April, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid der Commis sie van Fabricage, (vac. J. Splinter Gzn.) 2o. Benoeming van een lid der Commis sie voor het Grondbedrijf (vacature: J. Splinter Gzn.). 3o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vacature: A. I. Wilmans Mz.). 4o. Benoeming van vier schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 19271 April 1928 5o. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie. 6o. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „de Ambachts school" 7o. Benoeming van vier leden der Schat- tingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. 8o. Praeadvies op het verzoek van Dr. N. J. Beverson, om eervol ontslag als Rec tor van het Gymnasium. 9o. Voorstel tot nadere vaststelling van do vergoeding, bedoeld bij art. 101 der T a- ger Onderwijswet 1920, over het jaar 1922, voor de besturen van verschillende bijzon dere scholen cn tot vaststelbng van de daar op betrekking hebbende begrootins^s'aten lOo. Voorstel tot onieuw vaststelling van de verordening van 13 Juli 1925 (Gem.blad no. 14), tot heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in de gemeente Leiden llo. Voorstel: a. om goed te keuren dat door B. en W. beroep is ingesteld van de beslissingen van Gedeputeerde Staten, in zake den aanslag in de Forensenbelasting van een 2-tal per sonen; b. om te besluiten tot het instellen van beroep tegen aanslagen als bedoeld sub a, van een 2-tal personen. 12o. Praeadvies op het beroepschrift van de American Petroleum Company, te gen de afwijzende beschikking van B en W. op haar verzoek ora vergunning tot verbouwing van hare inrichting aan den Zijlsingel 13o Verordening, tot wijziging der ver ordening van 17 December 1914 (Gem. Blad no. 37), betreffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 14o. Praeadvies op de verzoeken van een 31-tal huiseigenaren, om voorziening over eenkomstig art. 20 der Woningwet, naar aanleiding van tot hen gerichte aanschrij vingen tot verbetering van hunne wonin gen. 15o. Voorstel; a. om niet aan te nemen de motie van den heer van Eek, inzake wijziging van de sa menstelling en den werkkring van de Com missie van Financiën; b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 31 Januari 1901 (Gem.blad no. 3), be treffende do samenstelling en den werk kring der Commissie van Financiën. 16o. Interpellatie van mevr. Dietrich do Rooy, in zake de benoeming van een klerk bij den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst. Ontslag Rector Gymnasium. Naar aanleiding van oen verzoek om ontslag van dr. M. J. Bcversen als rector van het gymnasium to Leiden met ingang van 1 September stellen B. en W. den raad voor, dit ontsla# eervol te verlee- Inrlchting American Petroleum Company aan den Zijlsingel. De American Petroleum Company, te 's-Gravenhage, komt bij een, in handen van B. en W. om prae-advies gesteld, adres aan den Raad, in beroep tegen de afwijzende beschikking om vergunning tot het ver bouwen van hare inrichting aan den Zijl- singeL B. en W. deelen den Raad mede: „Zooals uit het ingediende bouwplan en de daarbij behoorende omschrijving blijkt, bestaan de werkzaamheden, die adressan te aan haro inrichting wil doen uitvoeren, in hoofdzaak uit het vernieuwen en tol garage inrichten van den paardenstal, het HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND De ontwapeningsbesprekingen te Genève De Chineesche bevelhebber van Sjang hai door Tsjang Tsjoeng trecht gesteld. Inval in gebouwen der Sovjets tc Pa king. BINNENLAND. Uitslagen van de Staten-verkiezingen. Wij geven o.m. gespecificeerde uitslagen v. de stad Leiden en de Zuid-Hollandschi Kieskringen Leiden en Gouda (2de blad) de eindresultaten uit andere provincies en verhoudings-cijfers uit de drie groote steden Amsterdam, Rotterdam en Dei. Haag. (lsto blad) In een lang gevoelde behoe<te voorzien. Amper een paar dagen zijn de zoc smaakvol verbouwde magazijnen van Gcbra Bruning, Hoogstraat, alhier, voor het pu bliek heropend of reeds duidelijk valt ts constateeren, dat hiermede in een lang ge voelde behoefte is voorzien Leiden is rijk aan flinke, forsch go- bouwde volkszaken, maar tot nu toe ont brak het aan een modern ingericht manu facturen- en meubelmagazijn in het mid del- en betere genre Doch ziet, Bruning wordt verbouwd en in één slag bezit Leiden, hetgeen hei al t< lang heeft moeten ontberen Een heerlijke uitkomst voor onze dame* die, eenerzijds gaarne zoo vonrdeelie mo gelijk willende slagen, van den anderen kant ofkeerig zijn van het ongezellige wa renhuis-systecm Bij Bruning vinden zij de goi dkoopero. maar daarboven ook do middel- en beter* genres, en dat alles nimmer duurder meestal zelfs voordeeliger dan elders, maar zij vinden het altijd in een gezelliger op moer intieme omgeving Bruning blijkt do kunst to verslaan v,.o onze dames het koopen te maken tol' eet waar genot. Als nt1 rcods sinds meer tian twnp gw slachten bij voortduring wordi herhaald Wat Bruning doet is altijd goed, dan mo gen wij wel zeggon dat Bruning bekend stond als do beste zaak, maar zij is than» daarenboven ook de gezelligste op haar gebied. Dat do zaak van Bruning, lloogstraa» 12, dan ook nu reeds duidelijk do tee kenen vertoont van een nieuwe ongekend» vlucht, verwondprt ons niet. Het is lo gisch en verklaarbaar Eerlijk geschreven wij hadden nio anders verwacht. 7541 bouwen van een nieuw en het sloopen var een bestaand kantoortje en het maken vat een nieuw afsluithek De paardenstal staat ongeveer 5 M l u - ten do op het uitbreidingsplan aangegeven rooilijn en derhalve op voor straat bost" in den grond, terwijl het op te richten kan toorgebouwtje niet in die rooilijn zal wor den opgetrokken, doch daarachter Het plan wijkt dus. voor zoo.eol de ver nieuwing van den paradenstal betreft, af van het uitbreidingsplan cn is vervolgen? in strijd met het bepaalde bij de artikel- i 1 en 2 van de verordening op bet bouwec en sloopen, aangezien de paardenstal niet staat en het kanloorgel juwtje niet zal worden opgericht in de rooilijn en niet aan een straat of weg, toebchoorende aan het Rijk, do Provincie of de Gemeente En vermits, ingevolge hot tweede lid vao artikel 5 van do Woningwet, pene vergun ning tot het geheel of voor een gedeelte vernieuwen van een gebouw moet worden geweigerd, indien het plan afwijkt van "eo goedgekeurd uitbreidingsplan en indien niet aan de voorschriften van de bouwver ordening wordt voldaan, was het verzoek niet voor inwilliging vatbaar en moest daarop derhalve afwijzend worden be schikt. Tegen die afwijzende beschikking nu komt adressartte in beroep voor zooveel be treft de vernieuwing van den pardenstal at wel op grond hiervan, dat do veranderitt- slechts zal bestaan in het maken van oa- kele groote deuren in den paardenstal, zoo dat dus vn vornieuwing van dien stal geen sprake is. Blijkens de bij haar aan ons gericht ver zoek, d.d. 11 December 1926, overgelegde teekening en de bovengeuoemde omschrij ving is deze bewering echter niet juist De aan den paardenstal te verrichten werk zaamheden blijven toch geenszins beperkt tot het maken van enkele deuren, maar om vatten nog verschillend andere ingrijpende verbouwingen, n.l. het afbreken van de trap naar den hooizolder, het wijzigen van do balklaag, in dien zin dat de rolderbal- ken, die hun dracht verliezen door hel zoo goed als geheel wegbreken van den bestaan den voorgevel, zullen worden opgevangen door een raamwerk gevormd door ijzeren balken en stijlen en ten slotte het verwij deren van de kolommen tusschen de paar» denstanden en het maken van een schuif deur in den zijgevel. Ons College is dan ook met de Commii sio van Fabricage van oordeel, dat het aa

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1