3)e £eicbdre (Bou/^cmt WOENSDAG 6 APRIL 1927 slag Verkiezing der Prov. Staten. 18e Jaargang. No. 5535 4BON NEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL 0Dre AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL co per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'e ver- [baai tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor etaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd iagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oewono advertenllln 30 oen! per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine advertenttön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.50. NUMMER BESTAAI ÜIT ORIE BLADEN. lij publiceeren vanavond aan ons eau (aan de achterzijde) den ilag van de stemming in de stad den en, voor zoover bekend, van Kieskring Leiden en andere skringen in Zuid-Holland. Na den strijd. indaag is in Zuid-Holland „de slag" rcrd! in het resultaat is, natuurlijk, <iog bekend. (aar niemand heeft noodig, dat resul- le kennen, om te kunnen oordoelen, :ij al dan niet tevreden kan zijn over zichzelf. !n dat toch is de aangenaamste tovre- heid óf de bitterste ontevredenheid, ij tevreden te kunnen zijn, wordt voorwaarde geëischt, allereerst, d a t naar eer en geweten zijn stemplicht ft vervuld, dus heeft gestemd op de holieke lijst. Maar ook: dat men, voor ier daartoe in staat en geroepen, ande onverschilligen en weifelenden, heeft wekt, dien plicht aldus te vervullen. )ln kan men tevreden zijn en mag men verantwoord gevoelen, ffie gevoelt, met eerlijke zelfkennis, zich leze iets te verwijten te hebben, hij le een goed en krachtig voornemen voor Gemeenteraadsverkie- flft'j willen hier waardeering uitspreken r de bij de propaganda voor de Staten- iiezing verrichten arbeid door propa- disten, besturen van locale kiesvereeni- ;en en centrale besturen, fij hebben meer van nabij gezien het i van den R.-K. Staten-Kieskring Lei en dat verdient hulde! ie Federatie van R.-K. Staten-kies- ijen in Zuid-Holland heeft bij deze bezing bewezen, met één slag, zonne- ir, dat zij reden en recht van" bestaan ft wij moéten deze Federatie behou den sterk makenI Zuid-Holland ons vandaag bevre- in! Wij hopen het, en, eerlijk gezegd, verwachten het ook. 'aar, boe 't ook zij, na deze Statenver- »ng még er geen rustperiode intreden, niet van enkele dagen: met toewij- -rij onmiddellijk aangevangen de pro- anda voor de Gemeenteraadsverkiezing! BUITENLAND Ontwapenings- kwestie. De voorbereidende commissie. De beperking van het Marinepersoneel. to ontwapeningscomissie beraadslaagde 'eren over de bespreking der effectie- van het marinepersoneel, waarin de lanschEngelsche tegenstelling ander- «I hoogtij vierde. Engeland, Amerika, &d en Argentinië zijn tegen do beper- j der marine-effectieven en voeren als «dargument aan, dat het marineperso- reeds zijn natuurlijke grens vindt in toper king van het aantal of de tonnen- der schepen. to meerderheid der commissie staat de zijde van het FTansche ontwerp, .bet marinepersoneel wél wil beperken Nederlandsche gedelegeerde mr. W8 verklaardo zich eveneens voor het ^che standpunt. He vlootconferentie Van Coolidge. frankrijk behoudt zich de beslissing voor. to Fransche regeering heeft een ant- gezonden op de Amerikaansche van 14 Maart, waarin een urtnoo- ?8 is gedaan om een waarnemer to •en naar de conferentie voor de beper- der bewapening ter zee, waaraan tika, Engeland en Japan zullen deel- n. antwoord maakt het eerst duidelijk, 0 oorspronkelijke weigering van *rijk om deel te nemen aan een der- 0 conferentie, nog steeds van kracht 8 principes van het Franscho stand- niet betrekking tot de ontwapenings- jj Wor^en dan uiteengèzet en er °P gewezen, dat sedert de laatste Amerikaansche nota is ontvangen, de voor bereidende commissie voor een algemeene ontwapeningsconferentie te Genèvo bijeen is gekomen, waarin het Fransche stand punt is uiteengezet en Fransche plannen voor algemeene ontwapening zijn ingediend die veel steun hebben verkregen. Met het oog op deze besprekingen te Ge- nève verklaart de Fransche regeering, dat zij er de voorkeur aan geeft zich voor het oogenblik haar antwoord op de uitnoodi- ging om een waarnemer te zenden naar de conferentie voor te behouden. Italië. Italiaansch-Hongaarsch vriendschaps" verdrag. Graaf Bethlen, wiens reis naar Rome wij gemeld hebben, heeft gisteren aldaar het Italiaansch-Hongaarsche vriendschaps- en arbitrageverdrag onderteekend. De be langrijkste bepaling van dit verdrag is wel, dat Fiume voortaan een vrijhaven voor Hongarije zal worden. Uit Belgrado wordt officieus aan het Wolff bureau gemeld, dat Italië te Belgra do uitdrukkelijk verklaard heeft, dat het Italiaansch-Hongaarsche garantieverdrag tegen niemand gericht is, doch volkomen in overeenstemming is gehouden met den geest van het Volkenbondsverdrag. Het conflict met Jcegoslavië. De ond er handelingen zullen spoedig beginnen. In politieke kringen te Belgrado ver wacht men, dat de directe onderhandelin gen tusschen Italië en Joegoslavië spoedig zullen beginnen, nu gemeld wordt, dat de basis voor onderhandelingen door beide partijen is aanvaard. Spanje Nieuw complot tegen Primo. In Spanje is wederom een militair oompiot ontdekt, dat ten doel had de re- geering van Primo de Rivera oanver te werpen; te Barcelona zijn reedis vier of ficieren gearresteerd. In het begin van dit jaar hebben offi cieren van verschillende garnizoenen in de provincie anonieme brieven ontvan gen, waarin hen gevraagd werd zich aan te sluiten bij een beweging tot omverwer pen van den dictator. Gedurende eenige maanden was hieromtrent niets uitgelekt totdat een officier den door hem ont vangen brief aan zijn superieur liet zien. Weken lang trachtte men den verzender van den brief op te sporen, hetgeen ten slotte leidde tot de arrestatie der vier genoemdo officieren; deze blijven echter hun onschuld volhouden, waarom het onderzoek wordt voortgezet. De censuur heeft getracht het bericht van de ont dekking van het complot geheim te hou den, doch in militaire kringen werd het bekend foen te Madrid het proces tegen generaal Weyler begon. Het bericht heeft in geheel Spanje groote sensatie gewekt. Roemenië. De toestand des konings. Van hot H. Oliesel voorzien. Uit Boekarest wordt gemeld: De nuntius heeft Zondag den koning van Roemenië het laatste Oliesel toege diend. De koninkllijke familie vertoeft voortdurend in de nabijheid van den ko ning; hij is thans zeer ziwak, als gevolg van de koorts en de zich uitbreidende kanker. Griekenland Vleeschlooze dagen. Uit Athene wordt gemeld, dat in Grie kenland -vleesohlooz dagen zijn inge voerd op welke het verboden zal zijn vee te slachten of vleesch te verkoopen. Litauen. Groote onrust in Litauen. Een samenzwering van volks-socialisten. Naar wordt verklaard, is de Litausche regeering een door de volks-socialisten op touw gezette samenzwering op het spoor gekomen. In verband hiermede is het lid van den Landdag, Pajaujis, ge arresteerd. Door deze schending der immuniteit is onder de bevolking groote onrust ge wekt. De oppositiepartijen bereiden een algemeenen aanval op den premier, Wol- d eon ar as, voor en men verwacht dan ook een wijziging in de binnenlandscho po litiek. Do krijgsraden te Kowno hebben op nieuw doodvonnissen geveld, hetgeen do spanning nog heeft vergroot. In den boezem der regeering moeten voorts ern stige mceningsverschillen bestaan. Wol- demaras moet verklaard hebben, dat hij zonder deelneming aan de regeering door de volks-socialisten en de partijen van rechts niet langer de verantwoordelijk heid wenscht te dragen. Rusland De werkloosheid. Volgens officieel© berichten in de Sov jet-bladen zijn in de steden in Sovjet- Rusland in totaal 10.813.000 arbeiders van wie 1.271.000 zich ais werkloozen hebben aangemeld. Een der voornaamste oorzaken der wrekloo9heid is de toevloed van arbeiders uit de dorpen naar de steden. De kaus, dat deze arbeiders in de industrie werk vinden, neemt af, terwijl hun aantal steeds grooter wordt. Slechts 400.000 in geschreven werkloozen ontvangen steun, welke circa 16 roebel per maand be draagt. Vijftig procent der werkloozen zijn vrouwen, veertig procent zijn onge schoolde arbeiders en twintig procent hoofd-anbeiders, waarbij vele onderwij zers en doctoren. Marokko De strijd in Marokko. Een Franse h officier gedood. Fransche troepen onder bevel van ge neraal de Cambrun hebben den Fran- schen post van Kechada Zaoeia in het gebied van Moelaf Amrane, ten Oosten van Wezzan weer bezet. Deze post ging drie weken geleden voor de Franschen verloren, toen een bende opstandelingen de streek overrompelde, waarbij de Fran sche officier, die aan het hoofd stond van de hulp-expeditie werd gedood. Hier mede is het Fransche bewind in dit ge bied weer hersteld. Het Fransche bivak bevindt zich nu op ongeveer" 2 K.M. van de grens der Spaansche zone. China DE CHINEESCHE CHAOS. De strijd tusschen Noord en Zuid. De twee part ij en slaags geraakt. De opmarsch der nationalisten, naar de Gele Rivier ondervindt nu tegenstand van de Noordelijken, die Zonda^ tegenaanval len ondernamen en na een verwoed ge vecht Kwantain, ongeveer 100 mijl ten Noorden van Nanking veroverden. De nationalisten hebben versterkingen gezonden; er zijn 200 gewonden te Nan king aangekomen. Het standpunt der mogendheden. Amerikaansche concentratie op Tientsin. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten, in geval van nood alle Amerikanen in Noord-China te Tientsin te concentreeren. De stad zal op dezelfde wijze verdedigd worden als Sjanghai. Er zal geen verandering komen in de politiek der Vereenigde Staten met be trekking tot de samenwerking met de an dere mogendheden in China, doch er zal samenwerking plaats hebben ten aanzien van de gezamenlijke verdediging der vreemdelingen op de punten, waar deze geconcentreerd zijn. Geen Belgisch soldaat naar China. Het „Berliner Tageb'att bevat een arti kel van de hand van den Belgischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Van- dervelde; getiteld: „China op weg naar de vrijheid" In dit artikel verdedigt de minister het prijsgeven door België der concessierech ten in Tientsin Ten tijde van de expedi tie tegen de Boksers, aldus schrijft Van- dervelde, had het officieele België den plicht mee te doen en dit in China symbo lisch te demonstreeren door het zenden van een paar soldaten. Thans echter is men het cr over eens, zelfs in het on waarschijnlijke geval dat een eenheids front der mogendheden tegenover China tot stand komt, zelfs het zenden van vier man met een korporaal ten behoeve eener militaire actie te moeten weigeren. Op het oogenblik dat België besloten heeft onderhandelingen te openen over het sluiten van een nieuwe verdrag met als grondslag gelijkheid en wederkeerig- heid en te dien einde afstand heeft ge daan van zijn concessierechten te Tient sin, heeft het Chineesche volk begrepen, dat dit een moreel argument van groote waardo tegenover do mogendheden betee- kent. Amerika De strijd in Nicaragua. De conservatieven openen het offensief. De Nicaraguaansche conservatieven hebben Maandag een offensief geopend in de streek van Tierra Azul. Generaal Vi- quez zegt 300 liberalen op de Monte Be- nita omsingeld to hebben. Binnenkort zal men een aanval doen op de geheele li berale stelling. De conservatieven bewe ren, over voldoende voorraden te beschik ken voor het openen van een definitieven aanval op de liberalen. ttlNwEMLAND. De Staten-verkiezingen. NOORD-BRABANT. Gisteren zijn in de Prov. Staten van Noord-Brabant gekozen: De stand was: R.K. Staatspartij 60 R.K. Staatspartij 61 S. D. A. P. 3 S. D. A. P. 3 Chr. Hist. 3 Ghr. Hist. 3 Antirev. 2 Antirev. 2 RJL Volkspartij 2 R.K. Volkspartij 2 Vrijheidsbond 2 Vrijheidsbond 2 Vrijz. Democr. 2 Vrijz. Democr. 1 De R. K. Staatspartij heeft dus 1 zetel verloren aan de Vrijz. Democraten. De S. D. A. P. is in Brabant niet vooruitgegaan. DRENTHE. Gisteren zijn in de Prov. Staten van Drenthe gekozen: De stand was: R.K. Staatspartij 2 R.K. Staatspartij 2 S. D. A. P. 9 S. D. A. P. 7 Ghr. Hist. 6 Ghr. Hist. 5 Antirev. 6 Antirev. 7 Vrijheidsbond 5 Vrijheidsbond 6 Vrijz. Democr. 5 Vrijz. Democr. 4 Plattel andersbond 3 Plattelanderebond 4 De S. D A. P. wint hier dus 2 zetels, ook do Vrijz Democr. gaan een zetel vooruit, terwijl Antirev., Vrijheidsbond en F lat tela ndens ieder 1 zetel verliezen. VIle Indische Conferentie. Voor R.-K. studenten, die hun carrière in Indië willen maken Door do Unie van R. K. Studentenver- eenigingen word op 2 en 3 April in hotel „Wittebrug" te Den Haag, de VHe Indi sch© Conferentie belegd. Weer waren tal rijke studenten hier vereenigd, die zich na afloop van hun studietijd naar Indië denken te begeven. Geanimeerde bespre kingen werden gevoerd mot eenige daar toe uitgenoodigde oud-Indische gasten en verlofgangers. Den eersten dag werd een tweetal inlei dingen gehouden over het gaan van de R. K. jongelui naar Indië. Nogmaals werd de aandacht erop gevestigd dat het zoo noodig is dat goede Katholieken uitko men. Zondagmorgen sprak pater Electus O. M.C. over het Katholicisme in de Buiten gewesten. Het bleek, dat het goed gezien was dit jaar eens speciaal de aandacht te vestigen op het deel van Indië buiten Java. Des middags werd besproken de be oefening der wetenschap in Indië en het werd allen duidelijk, dat op dit gebied de Katholieken een grooten achterstand nog in te halen hebben. Velen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om aan de gemeenschappe lijke maaltijden in de pauzen met de gas ten der Unie te confereeren over Indische toestanden. De Unie doet werkelijk een goed werk met het organiseeren van deze jaarlijk- sche bijeenkomsten. Uit den Rotterdamschen Raad. Wethouder Sohouten treedt af. Na uitvoerige discussies over kortingen op salarissen van het gemeentepersoneel, is tenslotte in don Rotterdamschen ge meenteraad een beslissing gevallen. Een voorstel Lührs, om de kortingen op de wedden van 8 pet., zooala door B. en W. voorgesteld, terug te brengen tot BJ-4 pet., is met één stom meerderheid aange nomen. Terstond daarop heeft de wethouder voor de Financiën de heer J. Schouten (A. R.) te kennen gegeven, de verantwoor delijkheid niet langer te kunnen dragen. Vooraf had wethouder Schouten reeds medegedeeld dat aanneming der motie- Lührs het hom onmogelijk zou makon zijn functie langer waar te nemen. De ruim f 700.000 die hiervoor benoodigd zullen zijn, zijn volgens den wethouder alleen te ver krijgen door verhooging van den belas- tingfaefcor en hieraan wenscht de heer Schouten niet mede te werken. Daarom verlangde hij ook dringend, dat de motie- Lührs behandeld zou worden voor men den factor vast zou stellen. Het voorstel Lührs werd aangenomen met 2221 stemmen. Voor stemden de 18 s.-dM 2 communisten, 8 r.-k., 1 v.-d.; tegen stemden B r.-k^ 4 v.-b., 4 c.-h., 7 a.-r. en 1 v.-d. Dadelijk daarop stelde de heer Schou ten zijn mandaat ter beschikking van het college van B. en W. en sprak de hoop uit dat spoedig een ander in zijn plaats zou worden benoemd. Van de Katholieken stemden voor de hoeren Hendriks, Hoche en v. Dongen. Brussel en Den Haag. Jhr. Van Vrodenburch blijft te Brussel. Het Ned. Correspondentie-bureau heeft van het departement van Buitenlandsche HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Frankrijk heeft zijn houding omtrent de vlootconferentie van Coolidge nog niet be paald. De koning van Roemenië van het H. Oliesel voorzien. De Noordelijken en Zuidelijken zijn in China slaags geraakt. BINNENLAND. Uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten van Noord Brabant en Drente (lste blad). De verkiezing In Limburg (Uit de Pers, 2de blad). Te Utrecht had de installatie plaats van de commissie, welke zal hebben te rapporteeren over de stichting eener sociale hoogeschool voor R. K. arbeiders (2e blad). De wethouder voor de Financiën te Rot terdam, de heer Schouten, afgetreden (lste blad). LEIDEN. Voordracht van graat Apponyi te Leiden over de ontwikkeling van het Hongaarsche staatswezen (3de blad). Zaken bevestiging ontvangen van het be richt, dat in verband met de benoeming van jhr. mr. Beelaerts van Blokland tot Minister van Buitenlandsche Zaken, ihr. dr. Van Vrédenburch als gezant te Brus sel gehandhaafd blijft. RECHTZAKEN GERECHTSHOF TE 's-GR AVENH AGE. De moord In de Asterstraat le Rotterdam. In hooger beroep is vanduag behandeld do zaak tegen den 38-jarigen caféhou 'er Fr. L. G. de R., die op Zaterdag 8 Novem ber 1926, dee namiddags omstreeks half vijf, de 22-jarigen havenarbeider K. Rein- goud met revolverschoten heeft gedood en deswege door de Rotterdamsche Recht bank is veroordeeld tot 314 jaar gevange nisstraf. Het O. M. bij de Rechtbank had B jaar gevangenisstraf tegen verdachte ge- eischt. Verdachte bekende. De versla gene, die een ongeoorloofde verhouding had met verdachte's vrouw, sarde verdachte voort durend en dreigde hem meermalen. Een en ander is reden voor verdachte geweest een revolver te koopen. In den middag van den 6en NovemL r is verdachte Rein- goud toevallig tegengekomen in de Aster- straat. Toen R. hem wederom sarde, is verdachte zijn positieven kwijt geraakt en heeft hij op R. geschoten met het beken- do noodlottige gevolg. Getuigen werden thans niet gehoord. De advocaat^genoraal mr. Brants meen de, dat het misdrijf wel verklaarbaar is en dat het verdachte daarom niet zoc zwaar aangerekend behoeft te worden als gewoonlijk het geval is. Maar daartegen over staat, dat verdachte reeds dagen te voren met een geladen revolver rond liep. Spr. meende dan ook, dat men met de reeds door de Rechtbank getoonde cle mentie niet verder mag gaan. De eerbied voor een monschenleven raag niet uit het oog worden verloren. Spr. wees er nog op, dat te zijner tijd voor don verdachte buitendien n^g de mo gelijkheid bestaat van toepassing van het instituut dor voorwaardelijke invrijheid stelling. Spr. eindigde met bevestiging van het vonnis der Rechtbank te vragen. STADSNIEUWS R. K. DIOCESANE VROUWENBOND. Een lezing van Pater Lieshout. In do kleine Stadszaal hield de Lcidsche afd. van bovengenoemden bond gister avond een ledenvergadering, waarin als spreker optrad de ZeerEerw. Zeorgel. heer Dr. H. van Lieshout, professor in het Kruisheerenkloostor te Zoeterwoude. Om kwartier na acht opende de presi dente Mevr. Kleerkamp, do minder goed bezochte vergadering met den Chr. groet, waarna zij de aanwezigen welkom heette en speciaal den spreker van den avond verwelkomde. Mevr. v. d. Hart, de secretaresse, las de notulen der vorige vergadering en die van het jaarfeest. Onder de mededeelingen was een cir culaire tot medewerking en steun aan heb Borromaeusfonds, dat ter gelegenheid van het zilver i Priesterfeest van den Zeer Eerw. Pater Borromacus de Greeve O.F.M. zal worden gesticht ter opleiding van Franciscaanscho missionarissen. De col- lecto onder do pauze voor dit doel gehou den bracht op do somma van f 11.59. Do geestel. adviseur, do ZeerEerw. Pa»-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1