binnenland 'weeds Blad. DE (DOOIE SLID. DE R. K. STAATSPARTIJ EN DE DE R. K. VOLKSPARTIJ. Verdere briefwisseling. Het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij ontving bet navolgend schrij ven: Tilburg, 19 Maart 1927 Aan het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij, p/a Secretariaat Hinthamerstraat 170, 's-Hertogenbosch. Mijne Heeren, Wij bevestigen do ontvangst van Uw schrijven, gedateerd 15 Maart, op 18 Maart j.l., houdende antwoord op ons schrijven van 8 Februari 1927, U toege zonden onder No. 34/Doss. 123. Wij stellen ons voor Uw schrijven ach tereenvolgens in Partij-Bestuur en Hoofd bestuur te behandelen en kunnen dus thans nog niet daarop vooruitloopen. In afwachting daarvan veroorlooven wij ons echter thans reeds op te merken, dat het ons hoogst onaangenaam heeft ge troffen reeds vóór het ontvangen van Uw brief in de dagbladen te moeten le zen, dat een lid van Uw Dagelijksch Be stuur, m.n de Heer A. G de Bruyn, zich volgens „De Maasbode" als volgt moet hebben uitgelaten in een voor de Studie club der Katholieke Kiesvereeniging te Utrecht gehouden inleiding: dat de Katholieke Volks partij de door de Katholieke Staats partij uitgestoken hand niet heeft „willen, drukken. Do juistheid van „deze mededeeling zou blijken, wan- „neer de onderhandelingen zullen „worden bekend gemaakt. „Overigens zeide spreker, dat wan- „ncer de Volkspartij-leiders een drang „in zich voelen opkomen om personen „buiten him kring scheldwoorden naar „het hoofd te gooien, zij eerst goed „moeten leeren lezen, opdat zij zich „niet al te zeer blameeren. Politieke „onkunde behoort niet tot onbeschoft- heden te leiden". Het zou de goede bedoelingen slechts kunnen schaden indien wij in dit sta dium ons zouden laten verleiden de ons door dat lid toegeworpen handschoen op te nemen en ons daarbij te bedienen van uitdrukkingen zooals hij gemeend heeft die te moeten bezigen. Bovendien hou den wij er ons van verzekerd, dat een dergelijke mentaliteit niet de gedachte weergeeft van het welwillend doel van Uw Bestuur. Wij bepalen ons voor het oogenblik slechts onze verontwaardiging daarover uit te spreken in de veronderstelling dat Uw Bestuur zelve wel aanleiding zal vin den om althans dat deel uit zijn betoog tegen te spreken, waarin hij verklaart, „dat de Katholieke Volkspartij de door de Katholieke Staatspartij uitgestoken hand niet heeft willen drukken." Immers dat is onwaar en het bewijs daarvoor levert ons laatste schrijven d.d. 8 Februari 1927 No. 34/Doss. 123, afge zien nog van do vraag: wie of de hand heeft uitgestoken en wie die aanvanke lijk niet heeft willen drukken. Voor ons is deze vraag niet twijfelachtig. Voorts moeten wij onze verwondering te Kennnen geven over Uw onderschrift bij Uw brief van 15 Maart j.l., waarin U me dedeelt, dat Uw Bestuur besloot, do tot nu toe gewisselde stukkdn in dit stadium ter informatie van al'en, die in deze zaak belang stellen, te publiceeren. Het komt ons voor, dat Uw Bestuur hier zichzelf schuldig maakt aan inbreuk op het overleg dat als vertrouwelijk zou worden beschouwd.Onzerzijdijs is deze ver trouwelijkheid niet geschaad geworden en wij betreuren het dat tot de opheffing daarvan door Uw Bestuur werd besloten zonder daarvoor onze toestemming to vragen. Wij behouden ons de vrijheid voor daar op naar goeddunken te reageeren, mede in verband met reeds vroeger gehouden besprekingen. Overigens stellen wij er prijs op hier nog eens te verklaren, dat wij in onze houding -neergelegd in ons meerge noemd schrijven van 8 Februari j.l. geen wijziging hebben aangebracht en' U daaromtrent zal worden bericht. Met de meeste Hoogachting, (w.g.) W. C. SETTEUR, Voorzitter, (w.g.) FEL. DONDERS, Secretaris. Daarop is door het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij geantwoord als volgt: van 8 Februari j.l. het van ons bestuur gevraagd antwoord bedoeld was voor uw congres te houden op 20 Maart, valt daar uit zeer duidelijk af te leiden, dat onze briefwisseling ook naar uw op vatting niet 'n vertrouwelijk karakter droeg. Een Partijcongres toch is, naar on ze meeuing, uiteraard geen vertrouwelijke bijeenkomst doch eene publieke zaak. In do discussie door een lid van het Dagelijksch Bestuur govoerd tegenover eenigen uwer partijgenoot en, vermogen wij niet te treden. Voor 't overige kunnen de leden van het Partijbestuur en Dagclksch Bestuur der R. K. Staatspartij natuurlijk bin nen de grenzen van een redelijke partijdis cipline vrij eigen denkbeelden houden en uiten, zonder dat daardoor dé betrok ken besturen kunnen worden gebonden geacht. Ditzelfde standpunt is reeds vastgelegd in de eerste vergadering van het huidig Partijbestuur van 11 December 1926, en in de R.-K. pers gepubliceerd in het com muniqué dier vergadering. Het Dagelijksch Bestuur besloot ook de zen brief en uw schrijven van 19 dezer te publiceeren. Hoogachtend, Het Dagelijksch Bestuur der R -K. Staatspartij, (w.g.) RUYS DE BEERENBROUCK, Voorzitter. (w.g.) F. G. C. J. TEULINGS, Secretaris. De „Tribune" juicht de politie toe. „De Tribune" verhaalt met 6maak, dat de ex-partijgenoot Wijnkoop op een ver gadering te Amsterdam bombast ver kocht, dat de aanwezige arbeiders hem hebben tgodroogd" en ontmaskerd. Maar ze vertelt ook met genoegen, dat de „keet", die Wijnkoop veroorzaakte, voor do politie een gelegenheid was om de rest der bezoekers de anti-Wijnkopianen waren al weg) uit de zaal te zetten. Zelden erkent „De Tribune" <Pt do po litie goed werk doet, merkt „De Volks krant" op. Lettieren en Kunst OVER HET CHINEESCHE THEATER. Zaterdag 2 April 1927 10 ZIJN ONZE MANIEREN. Communistisch blad „De Tribune" itte onlangs een artikel over „De bur- beleefdheid en beschaafde manie- g schrijver ten zekere P. jam- t er over, dat de arbeiders druk mee aan de typische burgerlijke compli- tea en flikflooicrijen. ij is, zoo jammert P., er waarlijk op eld met „meneer" en met „u" te wor- aangesproken. Dat moet er volgens finaal uit; met al wat als goede ma- en de samenleving, die toch al reeds zonder moeilijkheden is, iets gemak- kan maken, moet radicaal worden En zoo krijgt, het is De Tribune zoo spreekt, lezer, de armoedzaaier dio iht staat, omdat hij een borrel te veel heeft of geene vaste woonplaats t. Jen raad om als de rechter (voorde keer als „de kwast in zwart plunje" lelt) hem ten slotte vraagt of hij nog in het midlen te brengen heeft, niet met een: Neen Edelacht- maar met een: „dat ik hier sta, is phuld van jou en je verdomde klasse- Verder krijgen wij do oude en kritiek op het „Weledele Heer" ft „hoogachtend" in de briefwisseling, eisch dat de kinderen niet langer ge- ngen zullen worden het „mooie band- geven, de afkeuring van het feit, dat werkman in de tram opstaat voor eene e, die den heelen middag boodschap- gedaan heeft en thee heeft gedronken, heerlijkheid van het snuiten ran z'n met zijn vingers, met als moraal: [bij iedere gelegenheid aan de hooge- üiddenstandsklasse laat merken, dat maling heeft aan hun geijkte ter- draagt het zijne bij tot de omverwer- van deze zoo lieve en beleefde bur- aatschappij". Vaderland" dat het artikel van Tribune" als bovenstaand samenvat, erbij, dat lut verlangend heeft uitge- naar een tegenspraak in een volgend En die tegenspraak is zegt het blad: „Met genoegen zagen wij, dat een van heeren-com munis ten daartegen is op komen, en wel de Weledel Geboren Heer Dr. I. A. N. Knuttel, welbekende geleerde, die mede zijne ichten wijdt aan het groote Neder- "Woordenboek, waarvan reeds vroeger generatie hoopte, dat het i afkomen, en er dan ook op intce- ade, maar die te dezen opzichte teleur- Eteld (en grave is gedaald". Knuttel komt met de uitspraak: PHet is toch te dwaas om los te loo- in beleefdheid en goede manieren dra-revolutionaire krachten te willen a. Nog eer zou men kunnen verdedi- dat het verwaarloozen van goede knieren contra-revolutionair is; wie rent, dat het er voor hem niet op aan- 0t, aanvaardt daarmee de stempeling tmensen tweede klasse". geeft ons aanleiding, om de vraag rotwoorden: Hoe staan wij, Katholie opzichte van de wellevendheid, t is eigenlijk voor ons, Katholieken vraag. j lach en er om, als het met die itlijke beleefdheid tot het overdreveno wij keuren het af, als eigenlijk Ergerlijke beleefdheid is een huiche- i een dekmantel voor onwelwillende flens, of wat, natuurlijk, minder naar toch ook niet goed is loüter dijkheid is zonder éénigen inhoud van leering of hoogachting, welwillend- of vriendschap. ir wij achten het een deugd, wij s het op hoogen prijs in anderen en «a het van ons zelf, als feitelijk dio slijke beleefdheid is een uiting van tf leeft i n ons aan verstandelijke leering of hoogachting van den even ed, aan oprechte gevoelens van wel- "iheid of vriendschap. staan wij, Katholieken, tegenover levendheid. azijn onze manieren: niet loutercon- weele vorm, nog minder gewilde hui- 4 maar uitingen van wat wij ken- moeten in practijk brengen als de deugd: do naastenliefde, door die wellevendheid, door die manieren bij tallooze kleine voorval- a het dagelijksch leven, hebben wij 'gelegenheid om de deugd der naas te te beoefenen! 'wij bij de wellevendheid die deugd- ons ten doel stellen, dan zullen vanzelf ontwijken die kwasterige 'hing, die aanstellerige pedanterie, 1% men hij de welevendheid, in de 'manieren, lenslolto zichzelf, de stree- 1,11 zijn eigen leego ijdelheid zoekt! 's-Hertogenbosch, 29 Maart '27. Aan het Bestuur der R. K. Volkspartij. Secretariaat Postbus 32. Tilburg. Mijne Hoeren, Het schrijven van 19 dezer van Uwen Voorz;>»cr ?n Secretaris is in de vergade ring van hrs*. Dagelijksch Bestuur der RK Staatspartij, gehouden op 25 Maart, ter tafel gebracht. In antwoord daarop heeft genoemd Be stuur besloten U bet navolgende te be richten: Wat de openbaarmaking der gevoerde briefwisseling aangaat, stelde het Partij bestuur zich op het standpunt, dat uit den aard der zaak het Katholieke Volksdeel recht cr op heeft, vooropgesteld het groote belang van het onderwerpelijke vraagstuk, den stand der zaken te ken nen in het stadium, waarin do onderhan delingen door Uw schrijven van 8 Febr. j.l. werden gebracht. De bespreking van 19 December 1926 is, volgens afspraak, vertrouwelijk gevoerd, behoudens bet tor conferenlio door allen goedgekeurde perscommuni qué. dat openbaar werd gemaakt. Waar echter, ook blijkens uw schrijven Profesor Pelliot van do Sorbonne hield gisterenavond in Pulchi Studio to 's-Gra- venhago een lezing over het Chineesche Theater. Wij, die het Oosten een beetje kennen, vroegen ons af, welke details hij zou kie zen en hoe het mogelijk zou zijn, om in anderhalf uur een publiek, grootcndeels leeken, eenige indruk te geven over wat het Chineesche Theater was, is en voor stelt, Hij legde de nadruk in zijn lezing over het Chineesche Theater, vooral op de vertooning en liet het verschijnsel in de wereld van de cultuur-historie op den ach tergrond. In prettig vloeiend Fransch, met een uiterst beschaafde, rustige stem, begon Professor Pelliot zijn rede. Hij voerde ons terug naar de 8e dynastie en gaf als de opinie van eenige onderzoekers de mee ning ten beste, dat het Theater zijn oor sprong vond in het feit, dat een van do Concubines van den keizer zich verveelde, zoodat deze besloot mannon te laten ko men, die haar scènes uit het leven en uit de klassieken kon voorspelen. Natuurlijk weet Pelliot heel goed, dat elk Theater en clko speelkunst zijn oorsprong vindt in een religieus verleden, dat elke dans en elke vertooning tenslotte voortgespro ten is uit religie. Hij bedoelde dan ook meer de huidigo vorm, dio vanaf de 8e dynastie tot 25 jaar geleden, heel China beheerschte. Hij vertelde ons hoe het de cor in het klassieke Chineesche Theater niet bestond. De acteurs kwamen op op eon verhooging in de zaal en hadden als accessoirs traditioneele hulpmiddelen. Hun bewogingen waren niet vrij, of overgela- ten aan eigen opvatting. Alles was gesty- leerd en vastgelegd, zelfs de grime mocht geen haar afwijken van de eens gestelde eischcn, die voor iedero persoon varieer de. Een krijgsman had een masker dat. in niets leek op dat van een roover, of van een zeeman. Paardenvolk had een ander masker dan voetvolk, een generaal een ander masker en andere kleedij dan een officier. Dierenmaskers werden heel vaak gebruikt, omdat in China, als in Tapan tot op heden ton dage nog heel veel gelooven in do zielsverhuizing van nog levende menschen in het lichaam van dieren. Wij hadden in Hong-Kong en Shanghai Chineesche Theaters gezien, maar eigen lijk nooit begrepen, wat de vreemde lap pen bedoelden, waarmoe acteurs soms over bet tooneel liepen. D ook heeft Pel liot opgehelderd. Een man, die een lap vertoont, waarop twee wielen staan, zegt daarmee: Ik zit in een rijtuig. Een man met ccn lap, waarop een boot staat, zit in een boot. Een man met een zweep is noodzakelijk een ruitor euz. Wat ons in China vooral getroffen bad, verklaarde Pelliot voor ons. Wij kwamen in China uit Japan en stonden dus niet zoo geheel vreemd tegenover het Oost-er-- schc tooneel. Toch hebben wij ons tot nu toe nooit kunnen verklaren, hoo b.v. een mannelijk tooncelspeler, die met zijn ar men do beweging van roeien maakt, ons veel moor begrip bijbrengt dat bij in een boot zit cn rooide, dan wij in Europa ooit verkrijgen met veel echt-cr hulpmiddelen. Pelliot verklaarde dit. Door ecuwcnlango traditie, die aan elke beweging ik zou haast zeggen ract mathematische zeker heid de kracht cn expressie heeft gegeven, die noodzakelijk zijn, om onze verbeelding a travers dit mouvement do werkelijkheid lo doen aanvoeren. De Chineesche aetour heeft liet door oefening cn ik durf haast zeggen door atavisme zoo ven gebracht, dat hij als hob ware do cristallisatio van elk gevoel en van elke daad kan geven. Het i3 nog maar heel kort, dat de vrou wen toegang hebben tot de planken. Man nen speelden inderdaad da vrouwenrollen zoo voortreffelijk, dat niemand do behoef te voelde, echte vrouwen op het tooneel to zien. Zelfs do kleine venninkto voeten van de Japansche vrouw uit de betore kringen bootsten zij zoo bedriegolij'- na, dat Europeanen, die lang in China waren, telkens wer twijfelden of het toch geen echte vrouwen waren. Zelfs nu de vrouw op het tooneel rechten gekregen heeft, worden de beste rollen en de moeilijkste toch nog door mannen in travesti ge speeld. Pelliot liet ons heel mooie en duidelijke kieken zien, oa. oen reproductie van een Russische schilderij, waarop Chineezen iu een theater met gespannen aandacht de voorstolling volgden. Het is voor het eerst van mijn leven dab ik een Europeesche uitbeelding van Oosterlingen gezien heb, dio werkelijk de geest van het Oosten in zijn tweeslachtig- lioid van felle innerlijkheid en gedwongen uiterlijkheid heeft vast gelegd. Een van de mooist© kieken was die van de aoteur „Geur van Orchidee" in een vrouwenrol. Men kan zich geen sterkere essentie van vrouwelijkheid voorstellen, dan die welke deze acteur uitbeeldt. Dat is niet 'n vrouw, dat is de vrouw en het beste van de vrouw. Na afloop dankte de heer Treub in keurig Fransch, hartelijk en kort. Het is prettig een Hollander behoorlijk Fransch te hooren spreken. En welke functie iemand ook bekleedt, men moest geen Hollander toestaan vreemden in hun taal aan to spreken, mits hij het volmaakt of quasi volmaakt kon doen. Het maakt een ellendige indruk iemand te hooren spre ken over „L'art mysterieuse du Japon. Vanaf het oogenblik dat Professor Pel liot begon te spreken tot het eindo toe, waren ~llen met volle aandacht bij de le zing. Een geslaagde avond en als bet waar is, dat iemand gezegd heeft, dat Pel- liot's voordracht oppervlakkig zou zijn, dan doen wij het beetc over dergelijke cri tici de schouders op te halen. ELLEN FOREST. N, c maar kom nu toch eens kijken Morgen op het sportterrein, Als de voetbalveteranen Allen daar verzameld zijn. DA&r een voetbalwedstrijd, slechts uit Liefde voor do Roomsche sport, Roken maar dat dat een reuzen Fijn partijtje voetbal wordt. Mannen, zoo van dertig jaren Of van veertig wel misschien, Met zoo'n buik, dat zij hun oigen Knieën niet meer kunnen zien, Gaan nog eens hun jeugd beleven, Worpen zich met ziel en lijf In den strijd, al zijn hun boenen Als een tafelpoot zoo stijf Al hun kind'ren komen kijken Naar wat Pa op 't veld presteert, „Kijk daar gaat iel Kijk, daar trapt it Hó, nou doet ie 't net verkeerd, Kijkes, kijk es, die daar, die daar, Kijk, ze zitten 'm achterna, Kijk, nou trapt ie mis kijk dio daar Op den grond rolt. da's m ij n Pu" Maar die heele voetbalwedstrijd Gaat niet enkel om do gijn; Men wil toonen, niet hoe 'top het Maar hoe 'torn het veld moet zijn. Dat men ook eens bij moet dragen Voor de Roomsche voetbalsport. Zonder steun, dan is 't geen wonder. Dat het eind'iijk noppes wordt. Morgén wordt spor tin innend Leiden Op iets „extra-fijns" vergast. Dus: vooruit, nu eens door allen Flink diep in den zak getast. Kom, vooruit, kom nu eens kijken. Wees niet zoo kaaskoppig koel. Morgen wordt er hard gevochten Voor hot groote RonmeHio „doel". De Amsterdamsche Schouwburg. De Amsterdamsche raad heeft tenslotte opnieuw voor 3 jaren met 3 optiejaren het „Vereenigd Tooneel", leiders Ed. Ver kade en Verbeek, den stadsschouwburg gegeven als vaste bespelers. Onzè lezers kennen de voorgeschiede nis dezer kwestie. Wij hopen er nader op terug te komen. UIT DE OMGEVING LISSE. Examens Rijkstuinbouwschool. Ge slaagd bij het op 1 April gehouden eind examen aan de Rijkstuinbouwschool voor do Bloembollencultuur te Lisse: Th. Ad miraal, Noordwijk, met aauteekening En- gelsch, Duitsch, Machinoschrijven, Steno grafie; H. A. Bergman, Sassenheim, met aanteekening Engelsch, Machineschrijven; A. Verdegaal, Sassenheim; Tb. G. A. Da mes, Lisse, met aanteekening Eng., Duitsch Mach. schrijven; Franc. E. v. d. Mey, Lis se, met aanteekening Eng., Duitsch, Fransch en Machin. schrijven; P. v. Leeu wen, Utrecht, met aanteekening Eng., Fransch en Mach. schrijven; L W Mie- dema, Delft; D. Q. Mulock Houwer, Haam stede (Zeel.) met aanteekening Fransch; N G. ran Noort, Noordwijkcrhout, met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch, Mach. schrijven cn Stenografie; A. Vooren Hillegom, met aanteekening Fransch on Mach schrijven: J L van Waveren, Haar 'ern, met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch en Mach. schrijven. Wonderlijk. Het 9-jarig zoontje van den arbeider J. Langeveld alhier had gis- fem.\nvddag de onvoorzichtigheid op oen 7oorl yrollendo wcgivals te gaan hangen. Hij sloeg over dit rollende rling heen en gelukkig had de voerman dit direct m de gaten, zoodat hij direct stopte. Tea werd liet ^entje flink geraakt; hel werd op een draa^'1.aar naar dr. de Graaf gebracht I Ook dr Haase werd ontboden Geen van beiden kon eenige breuk constateerer., nl hoewel de jongen over pijn klaagt. Het is betrekkelijk goed afgeloopcn Geboren: Maria d, van Tn van Leeu wen en W. van Dnuren Jau z van H Ma.-hergen en G. Smink. Ondertrouwd: H. G. Koppers en J Wassenaar. Overleden: H. de Graaf wedr. van S. W. de Ridder 60 j. RUNSBURG. Bloemenhandel. Voor export is nog onvoldoende vraag doch voor het binnen land is het iets levendiger al zijn de prij zen nog laag. Betaald werd voor goedo kwaliteit: Wapen van Leiden f3—3.10, Prins van Oostenrijk f 2.40—2.80, Fred. Mc ore f 2.102.20, Rose Gris de lin f 1.80 2.10, Eleono-i f 2.202.30, Flamingo f 2.70—2.80> Cramoisio Brillant f 2.302.40, La Reine f 1.601.S0, Pride of Harlem f2.502.70, Proff. Rauwenhoff f 4—4.20, William Copland f 3.40—3.70. Diverse Dar- winnen f 1.703.40, Kouden grond Narcis sen f 0.200.40, extra soorten f 0.901. De tulpen komen thans allen uit de kou- do kassen. SASSENHEIM. Hulp bij ongelukken. Voor bot vol gen van den cursus, uitgaande van do iïoll. Mij. van Landbouw, voor eerste hulp bij ongelukken, te geven door dokter P. Lo Grand, hebben zich 17 deelneemsters opgegeven. VOORHOUT. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield do R.K. Kiesvereeniging „Eensge zindheid" alhier een ledenvergadering, waarin als spreker optrad de« HoogEd Gestrnege Heer Prof. Dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer der Statcn-Gene- raal. Do voorz., de hoer H. A. Allard, opende deze vergadering met den Ghr. Groet en heotlo den Zeereerw. Heer Pastoor, P. J Sghravenmado, den Hoogedelgestreugen Heer Veraart, alsmede de aanwezige le den welkom. Spreker moet tol zijn 'eedwezon erken nen, dat deze vergadering slechts matig is bezet in vergelijking met de goedo op komst der vorige vorgaderingen en wijdt dit aan do onvoldoende belangstelling der leden voor de verkiezing der 'eden van de Provinciale Staten, alhoewel deze ver kiezing voor do katholieken toch van groot belang is, daar de leden der Eerste Kamer en van Gedeputeerde Staten door do Prov. Staten worden gekozen Hierna werden de notulpn door den se cretaris, den heer F. M Angevaare. ge lezen en onveranderd goedgekeurd Alsnu verkreeg de spreker vao dezen avond het woord Het deed hem genoegen, zeide hij. dat hij bij zijn po'ifieken rond gang ook hier in Voorhout de belangen van do Katholieken tn hef openhaar le ven zon kunnen aantoonen en een woord van opwekking zou kunnen spreken Spr wijst op de belangrijkheid van de verpo zing der leden van de Prov Staten, daar door dit college de Eerst© Kamer en de le den van Ged Staten worden gekozen, zoodat een ieder katholiek overtuigd moet wezen van dit groote belang Tm- mors, wij moeten onze beginse'en en rech ten als katholiek kunnen doen gelden in het openbaar leven cd vooral in de ver tegenwoordiging in de Slatcn-Genernal, Provinciale Staten en Gemeenteraad aan gezien men anders wederom zou tcrug- keeren naar de tijden der verdrukking, zooals in de 16de eeuw tijdens de Hervor ming. Toen immers haddon de Katholie ken in het landsbestuur niets Ie vertei len. De grondslag der R -K Staatspartij, welke thans als een hechte en eensgezin de partij staat tegenover de andere par tijen. is gelegd door hef Doorluchtig Ep»s- copaat van Nederland, toen de Bisschop pen van Nederland de Katholieken hph- ben aangespoord. ;n het jaar 1868. Ie stre ven naar de ge'ijkstelling van het hij- t zonder onderwijs met het openhaar Hier naar is gestreefd en na een kommervol- len strijd is do gelijkstelling tol stand eo- komon Deze strijd is echter nog niet beëindigd daar men ook gelijkstelling moet hebben met onze R -K Hoog© Burger Scholen en Universiteiten Men heeft te waken op do omstandigheid, dat men inbreuk wil ma ken op hef geven van onderwijs door re ligieuzen enz Spreker wijst er op dat wij als Katho lieken ons moeten scharen onder één vaan en dat wij, al kan men het een ieder niet naar den zin maken, moeten blijven waken voor de eenheid Immers, wanneer verbrokkeling der partij plaats beeft, geeft men de macht of invloed der partij uit handen, hetgeen men kan zien in de sla- ten Uelgië, Frankrijk en Tjseclio-S'owa- kije, waar. alhoewel daar de Katholieken in groote meerderheid zijn, do macht be rust bij andere partijen, als gevolg van do onderlinge verdeeldheid der Katholieken. Hier is het echter niet het geval, omdat de Kathobeken. wanneer 't om of over on ze beginselen gaat. steeds één zijn en één blijven Dank zij de goede leiding van dr. Schaepman en Mgr Nolens ;s onze R K. Staatspartij in de Tweede Kamer steeds, wanneer bet belangrijke punten betrof, één geweest Spreker herinnert er aan dat Mgr Nolens onlangs zijn 40-jarig pries terjubileum heeft gevierd cn nl reeds ruim 80 jaren zijn beste krachten heeft gewijd aan de katholieke zaak en a's lei der van R -K Kamerfractie en brengt hem hiervoor zijn dank (Applaus). Do verkiezing van de leden der Pro- vincialo Staten Is niet alleen van belang omdat zij de leden der Eerste Kamer en Gedeputeerde Staten kiezen, doch ook om dat door dit collogo zooveel wordt tot stand gebracht betreffende de Water staat. hot aanleggen van wegen, het v©r- leencn van subsidies, liet toezicht op de krankzinnigen en vooral op de finnociee- lo gemeentepolitiek Dat niet alleen het streven van do R K. Staatspartij is goed onderwijs spreekt van zelf Immers do loop dor tijden hoeft bo vendien nog andere beginselen naar voren gebracht, welke door do partij moeten worden verdedigd: op sociaal gebied, en op het gebied der moraal Spreker herin nert hier aan dc encycliek van Paus I.oo

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3