ZATERDAG 2 APRIL 1927 No. 5532 DENSDAG 6 APRIL 3)e Zeidbehz 6oti^ant 13e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling I LeideD 19 cent pei week I 2.50 pei kwartaal onif AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal. :co Post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver gaai tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- jetaling Atzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd „Jagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertontlAn 30 oenl per roget Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. g nimmer beslaat uit zes bladen, waaronder Üuslreerd Zondagsblad. (foensdag 6 April is voor alle kiezers, ook in 't bijzonder voor de Katholieke i, in de provincie Zuid-Holland een belangrijke dag. De stembus ben dan weer, om hun stemplicht ioen als burger en als Katholiek, om stemmen en op de lijst R K. Staatspartij te gaan amen. ïaarom is ook deze verkiezing een de Prov. Staten en niet voor Ka- of Raad zoo belangrijk, en waar- moeten wij ook bij deze stemming fjcipieel stemmen? ïaaroin ook deze verkiezing zoo be- pijk is, dat zullen wij straks nader «jzelten. op de eerste plaats een antwoord ie vraag: laarcm ook nu principieel stemmen? dan is ons antwoord tweeledig. Eerstens, omdat wij bij elke verkiezing principieel a op de lijst der R. K. Staatspartij, stemmen. jat moest eigenlijk iedere Katholiek fanzelfsprekend inzien, ilacbi is geen recht; doch maar al te wordt het recht miskend vai- den- die geen macht heeft! Ed daarom alièèn reeds, om n.l. gevaar voor miskenning onzer recit als Katholieken zoo gering mogelijk ioen zijn, daarom moeten wij een zoo mogelijke kracht ontwikkelen bij stembus, bij elke stembus: voor Ka- Staten of Raad. laar r is een dieper liggende reden, irom wij bij elke verkiezing princi- moeten stemmen. En dat is deze: dat bij elke verkiezing direct princio- in het geding zijn. Och neen, wij, Katholieken, zijn niet leidraagzaam, ten opzichte van hén, met ons in levensbeginsel verschil- Volstrekt nietl Zulk zou strijden de plichten van onzen Godsdienst. En ook zijn wij niet blind voor wat ieren goeds hebben in hun, op een het onze strijdig levensbeginsel ge viseerde politieke partij. Wij kunnen urdeeren! ïaar vast blijft staan, objectief ge en al zakelijk dat anderen en wij het terrein van het Staatsbestuur, in «ebreiden en beperkten zin, verschil de en niet met elkaar tegenstrijdige patelen hebben! En dat beginsel- schil mag bij geen verkiezing worden toezeld, worden miskend. Bij elke lezing kunnen wij niet anders, en wij verplicht: principieel te stem- I de tweede plaats, moeten' wij ook Woensdag principieel stemmen, om ar voor deze verkiezing ook speciale redenen die ons daartoe moeten bewegen. tol wij er alleen hier op wijzen, dat Staten kiezen de Gedeputeer- Sla t e n, die 'n zeer veel beteekenende dit hebben, en kiezen de Eerste Ka- wier belangrijke beteekenis vooral nu de verwerping van het Neder- ®ch—Belgisch Verdrag nog versch to geheugen ligt niet zal worden tend. 5 zullen dit, zoo mogelijk, nog dui- ®er inzien, als wij nu in het kort beantwoorden do andere vraag: 'aarom Is ook de Staten-verkiezing belangrijk? verkiezingen van de Provinciale to hebben drieërlei beteekenis. wreerst om de samenstelling der to zelf. de tweede plaats, omdat de Staten ellege van Gedeputeerden kiezen, de derde plaats, omdat de leden der tociale Staten de Eersto Kamer Om de Staten zelf. boroei'61 hebben de Staten-verkiezin- beteekenis om de samenstelling der a zelf. De sociale taak, welke deze toen to vervullen hebben, breidt zich uit. Op allerlei terrein is do Pro ton vertegenwoordiging thans werk- Provinciale Staten hebben een *®«unheid, welke zeker meermalen «utieke en ook de Godsdienstige be- jto? van de leden raakt. Dat komt uit o.a. bij vragen over: zelfbe- ton krankzinnigengestichten óf sub- jjj 8> van gemeentelijke of confes- 6 inrichtingen, bij tallooze subsi dies. Om de Gedeputeerde Staten. In de tweede plaats hebben de Staten verkiezingen beteekenis, omdat de Staten het college van Gedeputeerden kiezen. Het groote belang nu van de verkie zing van Gedeputeerden is, dat aan dit college bij de wet het toezicht op nage noeg alle besluiten der gemeenteraden is opgedragen. Behoudens beroep op de landsregeering in een aantal gevallen, kunnen die besluiten zonder goedkeuring van Gedeputeerden niet in werking tre den. Deze groote macht nu kunnen Gede puteerden zoowel ten goede als ten kwa de aanwenden. De practijk leert, dat men alle gemeenteraden niet maar vrijelijk kan laten begaan. Wie dus zich niet laat gelegen liggen aan de samenstelling van do Provinciale Staten, toont zich daardoor ten slotte ook in zeker opzicht onverschillig voor den gang in de verschillende gemeenten, mer, want: Om de Eerste Kamer. En óók tot op zekere hoogte voor de wetgevende werking Yan de Tweede Ka mer. In de derde plaats hebben de Sta- ten-verk.czingen beteekenis, omdat de le den der Provinciale Staten de Eerste Kamer kiezen en bijna alle besluiten der Tweede Kamer aan de goedkeuring der Eerste Kamer onderworpen zijn. 't Is om alle deze redenen duidelijk, dat alle Katholieke Kiezers en Kieze ressen a.s. Woensdag 6 April stemmen op de Katholieke lijst, d.i. in Zuid-Hol land LIJST NO. 12. V „Nog wel een enkele Roomsche er bij". In de dagen, die aan verkiezing vooraf gaan, krijgt men heel veel raars onder do oogen. Iedere partij moet er naar streven, om in de propaganda-lectuur oprecht en waar dig te zijn maar niet iedere pariij doet zulks, in ieder geval slaagt niet iedere par tij in dat streven. Wij hebben hier voor ons een brochure, die innoudt een rede, uitgesproken door ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, op de Algemee- ne Vergadering der Staatk. Geref. Partij, in April 1926. Deze rede wordt, met een voorwoord van ds. Kersten, door genoemde partij als bro chure uitgegeven, als propaganda voor de a.s. Staten-verkiezing. Deze brochure kan men, hoe men ook denke over hare waardigheid, niet ontzeg gen dat zij oprecht is. Oprecht in l^aar onverbloemd anti papisme. i En de Antirev. en de Chr. Hist, partij wordt verweten, dat zij met Rome willen samenwerken. Maar ook de, van de Chr. Hist, afge scheiden Herv. Staatspartij met haar lei der ds. Lingbeek, is niet anti-papistisch Lees welk 'n euveldaad ds. Lingbeek heeft bedreven. Hij heeft gezegd: „Ik meen dat in een in meerderheid „Protestantsch iand dan de weg was, dat „een zaken-kabinet werd "eformeerd, uii „in meerderheid Protestantsche mannen „van linker- en rechterzijde, met een en- „kele Roomsche er bij". En naar aanleiding van deze uitspraak merkt ds. Kersten op: Nog wel met een Roomsche er bij! En dat om de eenheid onder 't volk te be waren. Een éénheid, die or niet ia; die in z'n diepsten wortel niet bestaat. De vette letters en het uitroepteeken zijn van ds. Kersten. Ziehier de man geteekend. 't Is verschrikkelijk, dat een dominé, ds. Lingbeek, een ministerie wil hebben waar in ook een Roomsche is! 't Is verschrikkelijk in een land, waarin ongeveer 1/3 der bevolking Ka tholiek i sl 't Is verschrikkelijk in een land, waarin geen kerk zooveel volgelingen telt als de Katholieke Kerk tenzij men onder „Protestant" een aller wonderlijkst allegaartje zou willen reke nen! Men ziet, waartoe 't zou gaan als een richting-ds. Kersten aan invloed zou win nen! 't Is zoo waar, dat een klein-land groot kan zijn in zijn mannen en aan die waar heid denken we als wij kennis nemen van de breede opvattingen van den leider der Staatk. Geref. Partij! BUITENLAND De Ontwapenings- kwestie. DE VOORBEREIDENDE COMMISSIE. Compromis inzake den diensttijd. Beperking der militaire lucht- strijdkrachten. In de ontwapeningscommissie te Genève is gistermorgen een compromis tot stand gekomen, met betrekking tot de kwestie van den diensttijd. Krachtens dit compromis mag voor de Staten met verplichten militairen diens», de totale diensttijd van het jaarlijksch cou tingent het cijfer niet overschrijden, dat voor iederen staat in de ontwapeningscon ventie zal worden vastgesteld Het staat den verdragsluitenden mogendheden na tuurlijk vrij, onder het vastgestelde cijfer te blijven. Onmiddellijk daarop maakte de com missie een aanvang met do beraadslagin gen over de beperking der luchtstrijdkracb ten, waarbij direct weder de Engelsch- Fransche tegenstelling in al'e scherpte aan den dag trad. Engeland wenscht na melijk uitsluitend het aantal der militai re vliegtuigen en luchtschepen te beper ken, terwijl Frankrijk tevens het perso neel wil beperken, daarbij eventueel reke ning houdend met de civiele luchtvaart. De Engelsche gedelegeerde, lord Robert Cecil, verklaarde, dat bij in deze aange legenheid geen intransigent standpunt wil innemen Echter wensehte hij de aandacht te vestigen op de moe'lijkheid. om onder scheid te maken tusschen militaire en ci viele luchtvaart, hetgeen vooral gold met betrekking tot het personeel Do Fransche gedelegeerde, Paul Bon cour, daarentegen betoogde, dat het toch niet aangaat al'een bij de strijdkrachten te land de afgerichte reserves te benerken, en deze bij de luchtstrijdkrachten buiten be schouwing te laten De gezant der Vc-ree 'ede Staten te Bern. Gibson, en #e Z^pLe^ rezant ie Bern, Hennings verdedigden het in de subcommissie ook door Duitschland inge nomen standpunt, dat alleen de militaire luchtvaart onder de beperkingsbepalingen mag vallen. Roemenië. De toestand van den koning. Volgens berichten uit Boekarest moet de toestand van den Roemeenschen ko ning, wiens gezondheid toch reeds uiterst precair is, zeer ernstig zijn geworden door een aanval van influenza. Reeds werd ge meld. dat zijn overlijden elk oogenbük verwacht kon worden, doch hedenmorgen kwam het bericht, dat s konings toestand weer redelijk wel was. Anti-semietische studentenrelletjcs. In verschillende Roemeensche universi teitssteden zijn in den laatsten tijd studen tenrelletjes met een anti-semiet:sch karak ter uitgebroken Te Klausenburg werden Joodsche studenten te bloede geranseld, te Czernowitz trokken de studenten door de straten der stad en vernielden zij de vensterruiten en uitstallingen der Jood sche winkeliers Marokko OPNIEUW EEN ERNSTIGE TOESTAND De Ktama's zijn in vollen opstand. Spaausche kolonne in de pan gehakt. Uit Rabat wordt aan de „Matin" ge meld, dat er uit de Spaanscho zone ern stige berichten worden ontvangen. De Ktama's zijn in vollen opstand. De Spaau sche post te Bab Flib is naar de Fran- schen gevlucht De Spaausche kolonne van kapitein Ostaritz is bij een poging om Bab Flib te hernemen in nauwe bergpassen, in de pan gehakt. China TSJANG KAI-SJEK IN ONGENADE. Openlijke breuk met de Communisten. Revolutie in de revolution- naire beweging. Uit gezaghebbende bron verneemt de „United Press", dat de verwijdering van den opperbevelhebber der Ivantonneescho troepen, generaal Tsjang Kai-sjek, uit de Kwomintang aanstaande is. Reeds zijn van Hankau uit instructies te dien aanzien ge geven, die echter niet vóór do volgende week ten uitvoer zulen worden gelegd. Naar men verwacht zal Tsjang Kai- sjek's val den strijd, die thans in den boo- zem van de Kwomintang wordt gevoerd, openlijk aan den dag doen treden. Een revolutie in de revolutionaire beweging wordt voorzien, in verband waarmede Tsjang en zijn generaals evenals de natio nalistische autoriteiten onophoudelijk con- fereeren. Tsjang concentreert, naar wordt verno men, de hem trouwe troepen in de nabij heid van Sjanghai, en men gelooft, dat de mogelijkheid bestaat, dat hu' zich onenliik tegen Hankau zau verzetten, het régime van den Kantonneeschen minister van Buiten- landsche Zaken, Tsjen, en van diens Rus- sischen adviseur, Borodin, zal omverwer pen en een eigen regeering vormen. De vertegenwoordigers der buitenland- sche mogendheden zijn in voortdurende voeling met hun respectiew regeeringen en men verwacht, dat de mogendheden spoedig definitieve verklaringen zullen af leggen. Voorts gelooft men dat de aankomst te Amoy van oen Japansch eskader, bestaan de uit drie slagkruisers, vijf lichte krui sers, veertien torpedojagers en vijf duik- booten, in verband staat met de zich ver scherpende situatie in China. De evacuatie van buitenlanders uit het binnenland duurt nog steeds voort. Volgens den „Times"-correspondent te Sjanghai komen er berichten uit Kanton, dat de nationalistische regeering reeds een decreet zou hebben uitgevaardigd waarbij Tsjang Kai-sjek ook onthevoi wordt van zijn post als opperbevelhebber van de Zui delijke troepen. In kringen van het Kwo mintang te Sjanghai wordt erkend, dat een dergelijk besluit onvermijdelijk is gewor den, nu de breuk tusschen Tsjang en de communi ten, die in de nationalistische partij de leiding hebben, niet meer te over bruggen is. De uiterst-linksche Chineesche bladen vallen intusschen Tsjang voortdurend he vig aan Japan wordt daarbij beschuldigd van intriges om een verbonu tusschen Tsjang Kai-sjek en Tsjang Tso-»in tot stand te brengen, ter bestrijding van den Rus- sischen invloed in China. Ontruiming van Kanton. Vierentwintig mannen, vrouwen en kin deren zijn te(Hongkong aangekomen; voor het meerendeel komen zij uit de Christe lijk universiteit te Kanton. Uit Sjamien wordt gemeld dat de Brit- sche vrouwen en kinderen bevel hebben gekregen, Kanton te ontruimen en zich naar Sjamien of Hongkong te begeven Mer ï.vacM een detachement "BritscTie soldaten voor de verdediging van Sjamien, de Europeesche wijk van Canton. Van het Vaticaan. Het gouden feest van Kardinaal Gasparrl. Een geschenk des Pausen. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Het gouden priesterfeest van den kar- dinaal-staatsseretaris Gasparri is Donder dag, gelijk aangekondigd, alleen in intie- men kring gevierd De hooge jubilaris droeg een stille H. Mis op in de Capella Paolina, in tegenwoor digheid van familieleden en vrienden. De Paus schonk den kardinaal een gou den kelk, door wijlen den Fransclien kar dinaal Richard bij testament aan Paus Pius X z.g nagelaten. Het geschenk was vergezeld van een ge schreven opdracht. BIMWEliUHD EERSTE KAMER. OVERZICHT. De Minister-President aan het woord. Minister De Goor hoeft op de algemeene beschouwingen geantwoord. Drie punten waren de belangrijkste. Dat zijn: De Belgische kwestie, de financiën en de handelspolitiek Wat het eerste punt aangaat, merkte de Minister op dat het kab net, bij zijn optreden, het Belgische tractaat gereed en namens de bei do regeeringen getee kend had gevonden. Het was toen een eisch van politiek fatsoen geacht om dat tractaat aan het oordeel der Volksverte genwoordiging te onderwerpen en het te doen verdedigen door den man, die daar voor het allermeest geschikt was Maar een programpunt van dit kabinet was het dus niet en liet was nooit als zooda nig behandeld. Nu het echter is verwor pen, moet de te volgen gedragslijn in de Belgische kwestie worden bepaald en dat wordt wèl een zaak van het heele kabinet. Ten aanzien van de financiën betoog de de minister, dat de opbrengst der m'ddelen over de eerste twee maanden van 1926 weliswaar 5.8 millioen boven de raming is, maar dat men deze uit komst niet mag nomen als maatstaf voor die van het heele jaar. Want in die 5.8 millioen zit een meevaller van vier mil lioen van de rijwielbelasting en die wordt bijna geheel in niereerste maan den betaald. Trekt men dio er af, dan houdt men 1.8 millioen over twee maan den over en vermenigvuldigt men dat met zes dan krijgt men een kleine elf millioen, waarvan echter bij de belas tingverlaging reeds acht millioen is ver disconteerd. Vrij uitvoerig sprak de minister over de handelspolitiek, waarbij hij zich hoewel gematigd toch vrijhandclaar verklaarde, ondanks alles. Na do rede van den Minister cn korte HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In de voorbereidende ontwapenings commissie is een compromis getroffen inzake den diensttijd. De toestand van den Roemeenschen koning ernstig. Opnieuw een ernstige toestand in Ma rokko. Tsjang Kai Sjek in ongenade. Een openlijke breuk met de communisten. BINNENLAND. In de Eerste Kamer zijn de algemeene beschouwingen over de >taatsbegrooting gesloten. Aan de orde zijn de verschillende hoofdstukken (Overzicht, lsto blad) De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzake Naamlooze Vennoot schappen. De behandeling van het wets ontwerp inzake besmettelijke ziekten is na de aanneming van een amendement go- schorst (Overzicht, 1ste blad). Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een Postraad voor Int Staatsbe drijf van de Posterijen, de Telegrafie ea Telefonie (1ste blad). Een partieele herziening vai do Woning wet Is in voorbereiding (1ste blad). In ons land, te Nijmegen, wordt geves tigd een Centraal Bureau voor de R.-K. Universiteiten (1ste blad). LEIDEN. In de Lakenhal i: heden geopend een tentoonstelling van de werken van den Leidschen schilder Floris Verster (5do bl.) ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Een artikel In het eerste lad beschouwt de beteekenis en de belangrijkheid der ver kiezingen voor de Prov. Staten (ls»e blad). Naar aanleiding van eenige artikelen in „Oe Tribune", 't communistisch dagblad, bespreken wij de vraag, hoe wij als Katho lieken staan ten opzichte van do burgerlij ke beleefdheid (2de blad). Onze apologetische medewerker be schouwt de bijzondere waarde van het bid den van de gebeden der Kerk (3de blad). Onze medewerker Ajo trekt een parallel tusschen de twee groote Katholieke Staats mannen Mgr. Schaepman en Mgr. Nolens (3de blad). De letterkundige medewerker bespreekt enkele schoone Lente-zangen (3de blad). replieken is men kalm aan de hoofd stukken begonnen- Bij de begrooling vau financiën hoeft de minister medegedeeld, dat bet rap port van de commissie van Scbaik (do tabakscommissie) op komst is Dat was bekend. Reeds maanden geleden was door den minister gezegd, dat het in het voorjaar komen zou, maar er is nog niets te zien. Het wachten duurt, zooals trouwens altijd in dergelijke zaken, wel erg lang Een lijdensgeschiedenis, cn niet ecu „Leiden's" geschiedenis, zooals mr Men- dels interrumpeerde, liet jhr. mr. De G ij e 1 a a r (Chr. H.) hoeren over zijn ervaringen opgedaan met hel schatten van vermogens en goederen door belas ting-ambtenaren, waaronder er z. i. zijn die er plezier in hebben de men3clien te tyraniseeren. Hij vroeg oen aanschrijving aan de ambtenaren. TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Wetsontwerp besmetteii.ke ziekten. Een paar uren gingen gisteren nog heen aan de behandeling der principieele amen dementen van den heer B ij I e v e I d (A.- R.) op het wetsontwerp, houdende voor zieningen tegen besmettelijke ziekten, door welke amendementen een regeling in de wet zou komen, ter tegemoetkoming aan gewetensbezwaren tegen inenting. Zeer uitvoerig heeft de heer B ij 1 e v e 1 d (A.- R.) zijn amendementen verdedigd.. Minister Slotemaker de Bruine verklaarde het o.i. overdreven-zakelijk onaannemelijk, omdat het een politieke strekking had. Bij de stemming bleken alleen do anti revolutionairen en de heeren Zandt cn Kersten (St. Ger. Partijl vóór de amendementen van den heer Bijleveld, die verworpen werden. Wie gedacht mocht hebben dat na ver werping van de amendementen de wet in. veilige haven was, kwam bedrogen uit, want na do aanneming van een amende ment van de commissie van rapporteurs op artikel 18 vroeg de minister schorsing en kon de Kamer naar huis gaan. In dit wets ontwerp worden maatregelen voorgeschre ven ten opzichte van verdachten en bacil-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1