VRIJDAG f APRIL 1927 Qe Prov. Statenverkiezingen. 18e Jaargang. No. 5531 3)e ftzicbelre (Sou^cmt ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling ry of LeideD 19 cent pei week I 2.50 per kwartaal Kil onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL finco per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- yubaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd ;0on<lausblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewona advarlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. r Kleine advarlentiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagi buur en ver huur, koop en verkoop t Ü.SO. II «MER BESTAAI Uil DRIE BLADEN. Een waarschuwend en aanspo rend woord van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij. Aan de R. K. Kiezers in Nederland! In den loop der volgende week worden verkiezingen gehouden voor de sa menstelling der Provinciale Staten-col- jjjje's. Dit is een zéér belangrijk politiek nn, het mag merkwaardig hee lt in de practijk velen dit n et be en beseffen, blijkens de mindere "opkomst der kiesgerechtigden ter stom- is vooral hierom, dat bet Dage- Bestuur der R. K. Staatspartij jan den vooravond dezer verkiezingen waarschuwend en aansporend woord le R K. Kiezers in Nederland rich ten wil Waarschuwend: onderschat de betee- inis en het groote belang der Staten- rerk.ezingen niet. Eerstens voor het bestuur van ieder «west, waarbij het in de meeste provin- es geenszins onverschillig zal zijn, hoe groot de Roomsch-Katholieke fractie in tel Slatencollege is. Maar voor alle provincies geldt in ge lijke mate, dat deze verkiezingen een al gemeene krachtmeting zijn der politieke partijen, en dat de leden der Provinciale de kiezers zijn der Colleges van Gedeputeerde Staten en Eerste Kamer iff Staten-Generaall Dit vooral is de roote landelijke beteekenis van den ver- iejingsstrijd der komende dagen! Ieder lid der Staten brengt voor die terkiezmg één stem uit, doch die éóne item heeft een veel grootere stemwaarde art. 114, 1. der Kieswet). De positie er R. K. Staatspartij in de Eerste Ka- toer houdt dus met dezen verkiezings strijd onmiddellijk verband! Uit he? besef van dit groot politiek be lang oelt dan ook voort onze dringende aansporing tot alle R. K. Kiezers om stemplicht getrouw en goed te ver- tullen Uw stemrecht is tevens stemplicht, en mrlijk niet alleen als strikt wettelijke, kb ook als katholieke plicht. Onze aansporing gelde in het bijzon- fer de leden onzer R K. Staatspartij, en tooral hen, die als bestuurders of pro pagandisten de vlag onzer Partij verde- jze laatste dagen zooveel ln fa vermogen is! Spant Uw uiterste krachten in! Vooral na de reorganisatie onzer Par tij voelen wij ons nog méér dan vroeger h en sterk in ons groot landelijk partij- Terband Dit spore U allen des te meer tón Uw uiterste best te doen. Doen wij onzen plicht, dan zal ook vods Zegen op onzen vrijwillig volbrach- politieken arbeid rusten en ons het fflo zeer gewenschte succes brengen! n" Dagelijksch Bestuur der R. K. Namens het Bestuur, De Partij-Secretaris; FRANS TEULINGS. Art 114, 1. der Kieswet luidt: „Elke geldt, naar gelang der provincie Jkar zij is uitgebracht, voor het volgen- te aantal stemmen: Noord-Brabant 117 Gelderland 120 Zuid-Holland 208 Noord-Holland 171 Zeeland 59 Utrecht 86 friesland 77 Overijsel 95 Groningen 82 Drente 61 G'mburg 100 j6 getallen worden telkens na de be- lamaking der uitkomsten eener open- re volkstelling herzien. Godsdienst en politiek. Woensdagavond is vanwege de afdee- J heiden van den Vrijheidsbond een ST?0 redering in het Nutsgebouw j ouden in verband met de a.s. verkie- >a?,Van ^en ^er Provinciale Staten, tófin als sprekers optraden mevr. M. A. en—Tervaerts Israels uit Den Haag en teer J. Baak Jzn. te Leiden. len hebben met warmte bepleit het b» i»n op Uen Vrijhendsbond zooals «uzelf spreekt. l kdifor redevoeringen, die, te oordeo* par het verslag in het „Leidsch Dag- ^<*1 gematigd waren, geeft ons niets u 'ding tot opmerking, behalve één uit- g yan den heer Baak. 26 zeide, volgens genoemd verslag: 's zoo jammer volgens spr., dat dat de liberale partij de eerste so- ijile wetgeving tot stand/ bracht, velen Cl1 van haar hebben afgekeerd en zich op politiek gebied geschaard heb ben aan do zijde van de Christelijk Histoi'ischen. Wanneer zij op theologisch terrein zich met de Chr. Historischen één gevoelen laten zij dan ook op Chx. Historischen stemmen, maar blijven zij liberaal denken dan mogen zij, het Chr. Historisch programma kunnen de, daarin niet mee gaan. In den Vrijheidsbond is voor pro- testantsche en voor katholiek geloovi- gen plaats. DAt is onbegrijpelijk. Eerst zegt de heer Baak, dat zij, die zich op theologisch terrein met de Chr. Hist, één gevoelen, dan ook maar op de Chr. Hist, moeten stemmen waarmede wij Let eens zijnl En dan beweert hij, heel po sitief: „In den Vrijheidsbond is voor pro- lestantsche en voor katholiek geloovigen plaats". Hiermede zijn wij het niet eens! Deze spreker op de Vrijheidsbondsche vergadering heeft 0. i. zichzelf wel wat te gengesproken! Eerst erkende hij verband tusschen Godsdienst en politiek; daarna negeerde hij dat weer. Maar.de natuur is sterker dan de leer; de waarheid dringt dieper door dan de dwaling. En de waar heid i b, dat er wel degelijk en inderdaad verband bestaat tusschen Godsdienst en politiek! V „Een nieuwe heilige" Wij lezen in „Het Handelsblad" onder bovenstaanden titel: Men schrijft ons: In Dortmund is sprake van een nieuwen heilige. Den 20sten Februari 1922 stierf daar de Franciscaner pa ter Jordan Mai. Hij werd op het Oos- ter-kerkhof begraven, zonder dat iemand aan zijn verscheiden meer dan gewone aandacht schonk. Hoe het nu verder gekomen is, weet men niet. Doch tegenwoordig gaat dè mare, dat dit graf wonderkrachten doet. Het graf wordt voortdurend door bidders belegerd. Men ziet ze knielen en bid den. Na het gebed nemen ze aarde van het graf mee naar huis. Bijna dagelijks moet de doodgraver verscheidene kruiwagens aarde aanvoeren. Het uiterlijk van het graf wint voortdurend in schoonheid door de er gebrachte Och, wat zijn die Katholieken toch naïef! zoo zal menig liberaal lezer van boven genoemd liberaal dagblad gedacht hebben, toen hij het bovenstaande las. Er gaat een „mare", dat bij het graf van iemand wonderen gebeuren! Hoe de mare „gekomen is, weet men niet!" Enhet graf wordt belegerd door menschen, die er iederen dag„ver scheidene kruiwagens" aarde vandaan halen en er geschenken naar toe sleepen! En zóó heeft men.... „een nieuwe hei- ligee" in de Katholieke Kerk! Neen niet „och die naïeve Katholie ken!", maar „och die verblinde of kwaad willige er-maar-op-los-schrijvers"! Zij weten of kunnen althans heel goed weten, dat men onder de Katholieken niet zoo maar wonderen aanneemt. En dat in de Katholieke Kerk niet zoo maar.„een nieuwe heilige" is gecreëerd! Met zulk onbeduidend geschrijf meent men echter de Katholieke Kerk te kunnen blameeren.Dat is, naar 't schijnt, de bedoeling. Die echter bij alle die denken en wèldenken, ons inziens, mislukken moet. HET DAGHET. Zoo schreef onze sportredacteur enkele weken geleden, toen hij aan onze lezers het verheugend feit kon mededee- len, dat eindelijk betere dagen voor onzo R.-K. Sportbeweging op komst waren. In het bijzonder was hier sprake van do R.-K. Voetbalbeweging in Leiden; im mers ondanks het harde werken en vele opofferingen van het bestuur der R.-K. Voetbalvereeniging „Leiden" waren do resultaten niet bevredigend. Nu echter dit best. den daadwerkelijken steun heeft ver kregen van verschillende vooraanstaande Katholieke stadgenooten, hebben wij de beste verwachtingen. Doch, geachte lezers, willen wij volko men slagen, hebben wij de medewerking noodig van alle Katholieke stadgenooten. Als wij zien dat men van andere zijde ook niet stil zit en ook daar tracht de jon ge menschen in hun sportvereeniging te krijgen, moet dit toch voor ons een waar schuwing zijn, om op onze hoede te zijn. Daarom Katholieken van Leiden, steunt onze zaak zooveel als in Uw vermogen ligt. Laat uwe kinderen zich aansluiten bij onze R.-K. Sportvereenigingen; niet al leen dat zij daar een zeer nuttige en ge zonde ontspanning hebben, doch U helpt tevens mede hen tot medewerkers te ma ken van onze R.-K. zaak. Bezoekt allen a.s. Zondag half 3 den ve teranen-wedstrijd op het terrein van „Lei den" (zie advertentie). Geeft u en uw jon gens op als lid of donateur, waartoe aan de kassa of aan het kleedgebouw gele genheid is. Hiermede steunt U daadwer kelijk onze goede zaak. Katholieken van Leiden en Omstreken, Zondag a.s. in grooten getale naar het terrein van „Lei den"! BUITENLAND De Ontwapenings-kwestie. DE VOORBEREIDENDE COMMISSIE. De vermoedelijke resultaten. Geen neiging om te verminderen. De besprekingen der ontwapenings commissie verliezen zich de laatste da gen in militair-technische beschouwingen, die gistermorgen hoofdzakelijk liepen over de beperking der officieren en onder-of ficieren, waaraan op verzoek van den Italiaanschen generaal de Marinis ook de beroepssoldaten zijn toegevoegd. De heer de Brouckere kwam nogmaals terug op de beperking van den diensttijd als middel tot vermindering der aanvallen de kracht van een volk, waarbij hij voor stelde dat de staten, die den diensttijd beperken, niet het recht zullen hebben de hieruit voortvloeiende vermindering in weerbaarheid te compenseeren door ver meerdering van het aantal jaarlijks op te roepen manschappen Dit ontlokte een protest aan den Japannees Sato, die te kennen gaf, dat Japan voornemens is binnenkort den diensttijd van 22 maanden tot 18 maanden te beperken, doch daar door genoodzaakt is het aantal manschap pen te vermeerderen. Japan wil daarom de staten vrij laten den duur van den dienstplicht te bepalen en slechts door .de conferentie te laten constateeeren do algemeene neiging tot fi^rn:'ridering. Ook gisteren bleek weer overtuigend hoe weinig staten feitelijk geneigd zijn hun weerbaarheid te verminderen Veelmeer wordt gezocht naar formules, die het den staten mogelijk maakt hun bewapening te handhaven dan wel naar die, welke de be wapeningen inkrimpen Hoewel thans slechts een schema voor een conventie wordt opgesteld, waarin de conferentie de getalen zal hebben in te vullen, is te voor zien, dat het resultaat der eerste ontwape ningsconferentie ondanks het protest van Duischland en den wensch van sommi ge staten om verder te gaan, voorname-' lijk zal zijn een stabiliseer ing der bewa pening, waardoor aan den bewapenings wedloop paal en perk kan worden ge steld. Albanië. het italiaansch—joego-slavisch conflict. Waarom Mussoüni de alarmklok luidde. onder h oud met B 0 d r e r o. generaal De speciale verslaggever van de „Petit Parisien" heeft te Belgrado een onder houd gehad met den Italiaanschen ge zant, generaal Bodrero. Waarom, zoo vroeg de verslaggever, meende de Reg. te Rome te moeten aan nemen. dat Joego-Slavië militaire maat regelen trof tegen Albanië? Men moet letten op de voorgeschie denis, antwoordde Bodrero; aan de Joe- go-SlavischAlbaneesche grens wemelt het van Komitadji's, meestal vreedzame boeren, maar bij tijden gevaarlijke partij gangers. Met hnn hulp bracht Joego-SIa- viö twee jaar geleden Achmed Zogoe in Albanië aan het bewind Welnu, kort ge leden hadden wij den indruk, dat een der gelijke manoeuvre zich zou herhalen. Men begrijpt, dat de Italiaansch0 regeering, die, met instemming der mogendheden, een groot beschavingswerk in Albanië ver richt, niet wil, dat dit werk door troebelen wordt vernietigd. Als Mussolini do alarm klok heeft geluid, dan was dat uitsluitend om een ramp te vermijden. Ik heb den indruk gekregen, zei de man van de „Petit Parisien", dat de he vigheid van het gelui volstrekt niet even redig was aan de werkelijke grootte van hot gevaar. Daar ben ik het niet mee eens, aldus Bodrero. In streken waar bijna altijd la tent oorlog is, kan de minste onrust ern stige gevolgen hebben. Een Komitadji-opstand, gesteund aan de andere zijde van de grens, kan gemak kelijk in een ernstig conflict ontaarden. Wij hadden reden te vreezen, dat het daar toe komen zou. Want u weet, de Joego- Slaven vinden het niet aangenaam, dat de Italianen in Albanië zitten. Hun devies is: „de Balkan voor de Balkanvolken". Vijftien doodvonnissen in Albanië. 231 opstandelingen krijgen gevangenisstraf. Naar een te Skoetari verschijnend blad meldt, heeft de krijgsraad ïn verband met den tegen Achmed bey Zogoe gerichten opstand in Noord-Albanië van November j.l. 15 personen ter dood veroordeeld. Ver der zijn 231 opstandelingen veroordeeld tot gevangenisstraffen van in totaal 1598 jaar. Veertien verdachten, die naar het buitenland zijn uitgeweken, zijn bij verstek ter dood veroordeeld, terwijl tegen 26 ver dachten het proces nog hangende is. Marokko .Opleving der onlusten. Ernstige verliezen voor de Spanjaarden. In verschillende deelen van de Spaan- sche zone in Marokko hebben weer onlus ten plaats, die echter geen verband met elkaar houden. In het Ktama-district nabij de grens der Spaansche zone, waar in de eerste week van Maart een opstandige be weging is uitgebroken, wordt de toestand verontrustend genoemd. De Spaansche troepen zijn hier in een hinderlaag gelokt en hebben ernstige verliezen geleden. Er zijn thans versterkingen gezonden. Volgens andere berichten is ook opgetre den tegen Ahd-cl-Krim Udrassi in het ge- bier van de Beni Idir, ten Zuid-Westen van Tctoean, waar hevig gevochten is. Een Spaansche post in het Djebel Habeb-ge- bied is door een opstandige bende aange vallen, bij welk gevecht 15 Spanjaarden zijn gedood. In het land van de beni Ghomara zijn drie Spaansche posten door opstandelin gen overmeesterd. Voorts heeft een ern stig incident plaats gehad bij do Wad Loe- 'kos, waar het Spaansche kamp aan den Tetoean-Sjesjoeanweg in het gebied van de beni Hassan door rebellen is overvallen. China DE CH1NEESCHE CHAOS. De onlusten te Nanking. Gezamenlijke maatregelen. Reuter verneemt, dat de Britsche regee- ring ernstig onderzoekt welke maatregelen door de mogendheden dienen genomen te worden naar aanleiding van de gebeurte nissen te Nanking. Daar onder alle nationaliteiten slachtof fers zijn to betreuren, is de Britsche regee ring van raeening, dat alle reden bestaat om gezamenlijk maatregelen te nemen. Op het oogenblik worden reeds ondernande- lingen gevoerd, die echter nog niet tot een besluit hebben geleid. Het Britsche stand punt is, dat de gepleegde daden van ge weld niet gemakkelijk vergeven kunnen worden. Do juistheid van dit standpunt zal beter ingezien worden, als men er zich rekenschap van geeft dat de verklaringen der slachtoffers zelfs nog besnoeid moes ten worden, voordat men ze kon publi- ceeron. Het ontwerp voor de schadevergoedings- eiscben, die aan de Kantonneesche auto riteiten zullen worden gesteld in verband mot de daden van geweld te Nanking, is opgestelden wordt door de betrokken mo gendheden onderzocht. De vraag, welke stappen gedaan zullen worden, indien de eischen niet worden in gewilligd, zal eveneens onmiddellijk onder de oogen worden gezien, ten einde alles, wat op een herhaling der incidenten ge lijkt, te voorkomen. De berichten, die heden uit Nanking ko men, zeggen, dat de houding dor Kanton- ceezen aldaar jegens de buitenlanders steeds feller wordt. De toestand aan do rivieroevers maakt het voor buitenlanders gevaarlijk aan land te gaan. Twee buitenlandsche schepen, die den vorigen nacht do haven verlieten, zijn hevig beschoten. Kanonnen op de heuvels en op de stadsmuren worden ge richt op alle schepen, die de haven bin nenkomen. Er hebben opnieuw plunderin gen plaats gehad in huizen van buiten landers. De toestand te Sjanghai. Be zetting onnoodig? De Kantonneesche opperbevelhebber Tsjang Kai-sjek heeft de vertegenwoordi gers van do buitenlandsche pers te Sjang hai bijeengeroepen en de volgende verkla- ring afgelegd: „Ik heb persoonlijk bevel gegeven aan den commandeerenden officier om streng op te treden tegen de personen, die ver antwoordelijk zijn voor het ln gevaar brengen van het leven en de eigendommen der vreemdelingen. Wanneer de nationa listen schuldig zijn, zullen zij do volle ver antwoordelijkheid voor het betalen eener schadeloosstelling aanvaarden." Tsjang Kai-sjek verkaarde mot nadruk, dat de status van Sjanghai gewijzigd moet worden. „Al dat prikkeldraad en die zand- zakkenbarricaden zijn buitengewoon ver nederend; toen do Noordelijke hier waren, werdon dergelijke voorzorgsmaatregelen niet genomen; waarom dan nu wel? Ik ge voel dit als een meten met twee maten ten gunste van de Ghineesche militaristen. Ik ben zeer wel in staat, wet en orde te hand haven. De aanwezigheid der buitenland sche soldaten en oorlogsschepen en het nog steeds voortdurende aanleggen van prikkeldraadversperringen veroorzaken HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De mogendheden, vertegenwoordigd In de voorbereidende ontwapeningscommis sie, schijnen weinig animo te hebben voor vermindering der bewapening. Nieuwe onrust in Marokko. De mogendheden in China overwegen een gezamenlijk optreden naar aanleiding van de gebeurtenissen te Nanking. BINNENLAND. De eiectrificatie van de lijn Rotterdam—* Amsterdam, Een proefrit. Verschil lende mededeelingen. (2de blad). Naar aanleiding van het bezoek van graaf Apponyl te Leiden op a.s. Dinsdag heeft onze correspondente te Boedapest een onderhoud met dezen Hongaarschen Staatsman gehad. (3de blad). De Eerste Kamer houdt algemeene bei schouwingen over de Staatsbegrooting. (Overzicht, 1ste blad). De Tweede Kamer behandelt het web ontwerp tegen besmettelijke ziekten. (Over zicht, 1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: onzen nieuwen minister van Buitenland sche Zaken; onzen nieuwen gezant te Washington; een boomplantdag; een ver- keersverbetering op den Rijksstraatweg De SteegDieren, een toenemende spanning tusschen vreem delingen en Ghineezen." Begin der staking te Hongkong? Uit Hongkong wordt gemeld: De Ghinee sche bemanning van oen der rivlerstoom- booten heeft te Kanton het schip verlaten. Het is nog niet bekend, wat de beman ning daartoe heeft gebracht, 'Wh het wordt mogelijk geacht, dat er he -in in moet worden gezien van de lan' ver wachte staking. Do Ghineesche matrozen hebben onlangs gevraagd dat hun een lo kaal ter beschikking zou worden gesteld voor „ontspanningsdoele:nden", doch dit verzoek is afgewezen ingevolge het ver bod der regeering om anti-Engelscho ver gaderingen te houden Kanton schijnt op het oogenblik de minst roode stad onder het nationalistisch bewind te zijn Do ver- eeniging van aanhangers van Soen Jat- sen, den vader der Ghineesche nationalis tische beweging, welke vereoniging verle den jaar ontbonden werd, is weer her leefd. en als eerste daad heeft zij een anti communistische proclamatie uitgevaar- digd Verder is een anti-communist'sch Chinees benoemd tot leider der universi teit, die gewijd is aan Soen J°'-sen, welke tot dusver oen der roode bolwerken was. Wexicc. Mexicaansr.h bandietisme. Do Mexicaansche legerautorileilen lo Guadelajara hebben een vergeefscho po ging gedaan om den Amerikaan Edgar Morris Wilkings, die Zondag j.l met zijn tienjarig zoontje door bandieten is ont voerd en voor wien een losgeld van 40.000 pesetas wordt geëischt, in vrijheid te stel len. De Amerikaansche consul Dwyra heeft aan het departement van Builenscho Zaken gerapporteerd, dat er schermutse lingen hebben plaats gehad tusschen de Mexicaansche soldaten en de bandieten, doch zonder resultaat. Het zoontjo is in middels in vrijheid gesteld on naar Guade lajara gezonden met den schrifte'ijkon eisch inzake het losgeld. De Mexicaansche autoriteiten zijn voornemens, nogmaals een poging te doen om den Amerikaan to bevrijden. BINNENLAND. EERSTE KAMER. OVERZICHT. Algemeene beschouwingen. Do heer W i b a u t (S. D.) heeft in z'n korte begrootingsrode o.a. ©en pleidooi gehouden voor het vrije ruilverkeer. Ln 't algemeen kon de heer G o 1 ij n (A. R.), de volgend© spreker, zich mot het regeeringsbleid vereenigen, er was voor hem dan ook geen aanleiding voor algemeene beschouwingen. Alleen wilde hij zeggen dat het voorzichtig financieel beleid der Rogeering meer waardeering verdiende. Bij het accres der middelen zijn wij aangewezen op hetgeen uit Indi sche baten toevloeit en als hierin veran dering kwam, zou men z. i. merken dat onze eigen welvaart veel minder groot is dan sommigen wel denken. Wat de handelspolitiek betreft sloot spr. zich aan bij prof. Diepenhorst en bepleitte een gedifferentieerd tarief to-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1