Held 05 c nou kasha] KNIP DEMONSTRATIE k jSmuirsiT^ Advertentiën. NETTE MEISJES AANBREIEN 9" - SU 4= He©s,eisggrisa©fot 54» HePseSi&eat ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Doorheen trein aangereden. Dinsdagmorgen had op den onbewaakten overweg nabij Noordhorn een ongeval plaats. Daar werd de wagen van den voer- man Pera, wonende te Grijpskerk, aange reden door den passeerenden sneltrein. P. wist zich tijdig in veiligheid te stellen; een der beide paarden, die voor den wagen gc- Épannen stonden, werd gedood. Autc-ongelukken. Een man overreden en gedood. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur had op den Dam te Arnhem een ernstig auto ongeluk plaats. De 54-jarige J. F., uit de Schutstraat, wilde den weg oversteken en werd door een luxe-auto, bestuurd door een ^77-jarigen beer uit Oosterbeek, die met zijn wagen van het Walburgsplein afkwam, aangere den. De man bekwam zeer ernstige inwendi ge verwondingen. Per ziekenauto werd hij naar het nabije Stedelijk Ziekenhuis ver voerd waar hij een uur later aan de beko men verwondingen overleed. Omstanders verklaren, dat de bestuur der voldoende signalen heeft gegeven. De politie doet nog onderzoek in hoever den bestuurder schuld treft. Vijf inzittenden ernstig gewond. Maandag is op den Rijksweg Venlo Nijmegen, nabij de Kleine Wei onder Well een ernstig ongeluk gebeurd, meldt de i,L K". De auto van den heer W uit Nijmegen is in volle vaart, wegens het springen van een achterband over den kop geslagen. De vijf inzittenden, 3 dames en 2 heeren, die van een priesterwijding te Weert kwamen, werden ernstig gewond onder den auto uitgehaald en naar het ziekenhuis te Well overgebracht. Dinsdagmorgen was de toe stand redelijk. Beter afgeloopen. Op den Rotterdamschen weg onder Over- Êchio is Maandagmiddag een vrachtauto van bode De Jong, tengevolge van het breken van een wiel over den kop geslagen en tegen een boom terecht gekomen. Van de vijf inzittende personen kreeg niemand ernstig letsel. De zwaar beschadigde auto werd met behulp van een kraanwagen naar Delft vervoerd. Ernstige aanvaring. Een schippersvrouw ernstig gewond. Zaterdagochtend j.l. heeft op het Mer- wedekanaal tusschen Nigtevecht en de brug in het Weesper Zandpad een aanva ring plaat9 gehad tusschen twee schepen, waardoor de schippersvrouw B. zeer ern stig verwond werd. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de kapitein van een sleepboot met een sleep vaartuigen tusschen twee andere, in tegenovergestelde richting varende slee pen wilde doorvaren, hoewel de ruimte dit niet toeliet. Ten gevolge van den hevigen wind voer een der schepen tegen de „Adriana Cornelia" en wel zoo hevig, dat de beide schepen lek stootten. Door den plotselingen schok struikelde vrouw B. over de lier van de „Adriana Cornelia" zij raakte bekneld tusschen de lier en den voorsteven van het schip, waarbij zij ern stige verwondingen aan het dijbeen opliep en ook inwendig gekneusd werd. De schippers op de overige schepen waren zoo verontwaardigd over bet ge beurde, dat zij den kapitein van de sleep boot te lijf wilden. Vrouw B. verklaarde, dat zij en haar zuster de eenige overlevenden waren uit een groot schippersgezin. De overige le den waren allen door ongevallen om het leven gekomen. «Tel." Klein kind verbrand. Bij een kindje van den kapper G., te Dieren, dat ernstig ziek was, moest ge stoomd worden. In een onbewaakt -oogen- blik is vermoedelijk de kap van de wieg met de spiritusvlam in aanraking geko men. In minder dan geen tijd was bet kind door de vlammen omringd. De ijlings toegeschoten ouders konden het aanvan kelijk niet bereiken. Toen zij er in ge slaagd waren het vuur te dooven, bleek de kleine ernstige brandwonden opgeloopen te hebben. Enkele oogenblikken later be zweek bet kind. Doodelijk ongeluk. De pakhuisknecht R. G. te Rotterdam bad gisteravond het ongeluk bij Van den Bergh's Fabrieken bekneld te raken tus schen vaten boter. Hij werd zóó ernstig inwendig gekneusd, dat bij in stervenden toestand naar het ziekenhuis Coolsingel werd overgebracht, waar hij kort daarop is overleden. Onder den trein. Do 61-jarige spoorwegarbeider R., uit de Hildebrandtstraat te 's-Gravenhage, is gis termorgen dicht bij zijn woning op de spoorbaan door een trein uit Rotterdam overreden en gedood. Het hoofd was van de romp gescheiden. Het lijk is op last van den officier van justitie naar het lijkenhuis vervoerd. Er zijn omstandigheden, die aan opzet bij het slachtoffer doen denken. Van het dak gevallen. Gistermorgen is een vrouw, die bezig was op het dak van perceel St.-Anthonie- breestraat 56 te Amsterdam, een paar kleedjes te kloppen, doordat zij het even wicht verloor, gevallen. Zij viel door de lantaarn en kwam in een winkel terecht. In bedenkelijken toestand is do vrouw, die moeder van zes kinderen is, naar bet Binnengasthuis vervoerd. Een zenuwlijder aan het werk. Een ou d-b randwacht in actie. Maandagmidadg om bij halfdrie ver scheen plotseling in het politieposthuis aan de Van Baerleslraat to Amsterdam, een man, die gejaagd mededeelde, dat er in de buurt brand was uitgebroken, en toen de brandschel, die in het posthuis hangt, aftrok. Toen de brandweer arri veerde was de aanzegger verdwenen. Hetzelfde vond plaats gisternacht om tien minuten voor één; ook nu kwam iemand hard een politiebureau dezen keer dat op de Stadhouderskade bin nen snellen, verklarende, dat er brand in de Nicolaas Berchemslraat was. Hierop werd de brandschel afgetrokken. De man, die als heer gekleed was, stond voor do deur van het bureau de wagens van de hoofdwacht Nieuwe Ach tergracht en van den post Van Ostade- straat op te wachten, en toen deze stil hielden riep hij: „Jullie kunt wel heen gaan, ik heb het rapport al opgenomen. Daarna klom hij op den wagen. De brand- wachts, die dachten dat de man dronken was, lieten hem zijn gang gaan en spoedig ging hij er weer af. Van brand in de buurt was niets bekend, waarna de brand weer inrukte. Gistermorgen om vijf minuten voor ze ven liep op het Centraalbureau der brandweer do schel van het Onze Lieve Vrouwegasthuis af. Daar de schelmelding van ziekenhuizen altijd ernstiger wordt aangeslagen dan van gewone brandschel len, rukten de motorspuiten van de sta tions Nieuwe Achtergracht, De Ruyter- kade en Dapperstraat, mitsgaders de manschappenwagen en de motorladder naar het gasthuis uit. De portier verklaarde dat een man, die zeer vreemd deed, binnen had willen dringen. Hij zeide, dat hij gestoken was en dat hij verbonden moest worden. In een onbewaakt oogenblik maakte de vreemde bezoeker het kastje van de brand schel, die in de portiersloge is, open en trok de schel af. Na dit gedaan te heb ben nam bij de vlucht. Het vierde geval deed zich gisteravond om lialfnegen in het Paleis in den Dam voor. Daar kwam een opgewonden per soon binnen en verklaarde aan den wachtcommandant van de militaire poli tie, dat er brand was in „de Bisschop", 't half afgebroken koffiehuis, dat op den hoek Dam-Damrak staat. Baar de hoofd wacht Prinsengracht op weg was naar een kleinen brand in de De Wittenstraaty werd do hoofdwacht De Ruyterkado en de post Rozengracht opgecommandeerd. Inmiddels hadden de beambten van de centraio seinzaal zich reeds telefonisch in verbinding gesteld met de militaire post in het Koninklijk Paleis, waar zij ten antwoord kregen, dat er brand was aangezegd in de Bisschopstraat Blijk baar was de soldaat geen Amsterdammer. Eenige minuten later meldde de bevel voerder der brandweer zich en zeide, dat nergens brand te bespeuren viel. Voor al le zekerheid reden de voertuigen naar bet voormalig, café „De Bisschop" en hier vond men een man, die vreemd deed. Een brandmeester, die öp do hoogte was van de vorige gevallen, hield hem tegen en spoedig was de politic ter plaat se. De zonderling werd overgebracht naar het bureau St.-Pietershal. Eenige brandwaclits hadden in hem een oud-kameraad herkend, die vijftien jaar geleden dienst had gedaan op de hoofdwacht Prinsengracht en die ter za ke een interne kwestie zijn ontslag had genomen. Nadien leidde de man een zeer ongeregeld leven en raakte aan den drank verslaafd. Eenigen tijd was hij in het Wilhelminagasthuis verpleegd, doch onlangs ontslagen. Hij verkeerde in zeer overspannen toestand en leefde zich weer in het brandweerleven in. Viermaal trok hij in twee dagen tijd een schel af. Hij zeide Van Vliet te heeten, doch bij onder zoek bleek, dat zijn naam anders luidde. Daar de ongelukkige, die ongeveer 45 jaar is, verre van normaal bleek te zijD. en de Geneeskundige Dienst ook al zijn opsporing had gevraagd, werd hij per autobrancaTd naar het "Wilhelminagast huis vervoerd, waar men hem in het ze nuwlijderspaviljoen heeft opgenomen. „Tel." Op een kommies gescheten. Zondag is tusschen Elten en Emmerik door twee personen geschoten op 'n Duit- schen kommies, die hen wilde visiteeren. Van de vijf schoten troffen twee den kom mies in het voorhoofd. De daders, die van een inbraak te Gleef waren verdacht, zijn vermoedelijk op Nederlandsch gebied ge vlucht, waar men tot heden vergeefs naar hen heeft gespeurd. De toestand van den kommies is zeer ernstig. Ernstige mishandeling. In „de Hoeve" onder Nieuwkuik heeft, naar de ,,'S-Hert. Crt." meldt, Maandag avond een ernstige mishandeling plaats ge had. De acht-en-zeventig-jarige A. v. d. Pol boorde nl. rumoer nabij zijn huis, waarop hij met een lamp in de hand naar buiten ging om te zien wat er gaande was. Zoodra hij echter buiten was, kwam een persoon op hem af, sloeg hem de lamp uit de hand en bracht daarop v. d. Pol met een groot mes een diepen steek in den rug toe. Ook de zoon van v. d. P., die hierop naar buiten kwam, kreeg ernstige steken in do zijde, waarbij waarschijnlijk de long ge raakt is. Beiden verkeeren in ernstigen toestand, ofschoon er volgens verklaring van den dokter geen direct levensgevaar bestaat. Als verdacht van deze misdaad is door de maréchaussee uit Heusden in hechte nis genomen de achttienjarige W. van O., eveneens in de Hoeve woonachtig. Hij blijft alle schuld outkenneu, hoewel hij door v. d. Pol en zijn zoon als de dader aangewezen werd. Ook worden alle jongelui gehoord, die met verdachte op het midder nachtelijk uur in gezelschap waren. Geen van hen kon of wilde de politie aanwezin gen geven. Voorloopig is v. O. op vrije voe ten gesteld. Vier offerblokken geledigd. Onbekenden hebben zich gisterennacht door verbreking van een deur toegang ver schaft tot een R. K. hulpkerk bij den Fran- kenslag te 's-Gravenhage en vier offerblok ken geledigd. Hoeveel geld er werd gesto len kon niet worden vastgesteld. Inbraak. Gisterennacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot de villa van Mevr. W. aan den Singel te Schiedam. De inbrekers zijn door een gat, dat zij in den tuindeur gemaakt hebben, binnengekomen. De dienst bode, die thuiskwam, stoorde de inbrekers, ■waarna deze do vlucht namen. Enkele werktuigen moesten zij achterlaten. Er wordt niets vermist. Vangst van een Ned. trawler in beslag genomen. De douane te Grimsby heeft de vangst van een Ncderlandschen trawler in be slag genomen, zulks in verband met een overtreding van de visscherijwetten. BMaiercg. Belichten ONGELUKKEN VEERTIG PERSONEN VERDRONKEN. Bij het overzetten over de Donetz. Volgens een bericht uit Moskou zijn bij het overzetten over du Donetz in de Oekrainö veertig personen om het leven gekomen. Toenemends typhus te Montreal. Het aantal typhusgevallen le Montreal, is in een enkelen dag met 167 toegenomen en bedraagt thans 1438. Duizenden perso nen laten zich inenten. Grcote fabrieksbrand te Laeken. Gisterenochtend is in de fabriek van Ma- rouf te Laeken (België) door onbekende oorzaak brand uitgebroken die onmiddel lijk een grooten omvang aannam. De Brus- solsche brandweer bestreed gedurende vier uur het vuur, dat zij evenwel eerst mees ter kon worden, nadat de fabriek met alle machines en voorraden was uitgebrand. De schade bedraagt drie millioen francs, die door verzekering wordt gedekt. Soldaten in een hinderlaag. Een gevecht.in den omtrek van Dublin Zondagochtend zijn een twintigtal Ier- sche. soldaten, even buiten Dublin in een hinderlaag gevallen. De soldalen, alle wiel rijders, hadden vier hunner afgezonderd als voorhoede, daarop volgde een man om de verbinding te onderhouden, ten slotte kwam de hoofdtroep. In een bocht van den weg stiet de voorhoede op twee auto's, die den weg versperden, Toon zij de auto's genaderd was, sprongen ongeveer 20 ge wapende gemaskerde mannen uit, die haar gevangen namen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de verbindingsman in den bocht. De gomaskerdon schoten op hrm en wond den ho;n aan een dgr.boenen. De gewonde schoot terug, waarop de hoofdmacht aan snelde. Er ontwikkelde zich een gevecht, dat met do vlucht der gemaskerden, van wie er tenminste een gewond moet zijn, eindigde Even voor den aanslag warén een arts uit Dublin en eenige andere heeren por auto door de gemaskerden aangehouden, die hen togen een muur plaatsten onder bedreiging hen te zullen doodschieten als zij verder gingen. Tijdens het gevocht, wa ren zij naar een naburig huis gevlucht. De arts verleende den gewonden soldaat de eerste geneeskundige hulp. CELLULOSE UIT MAÏSKOLVEN. Een nieuw procédé. Dit kan een omwenteling brengen in de grondstoffen- voorziening van de kunstzijde-, papier- en andere industrieën, die cellulose verwerken. Uit New York wordt aan <le „Times" ge meld, dat een groep bekende financiers, w.o. de heer Lewes L. Clarke, leider van de American Exchange Irving Trust Co., de beer F. \V. ter Meulen, <fie Nederland- scbe kapitaalbelangen vertegenwoordigt en de beer J. C. Vaneck, president van de Shell Union Oil, van den uitvinder dr. Bela Dorner, de Amerikaansche rechten heeft gekocht van wat genoemd wordt een belangrijk- ontdekking op het gebied van de vervaardiging van cellulose uit maïs kolven. Grondige proeven hebben aangetoond, dat chemische pulp van een zeer goede hoedanigheid thans op commercieelen grondslag kon worden vervaardigd uit maïskolven en wel tegen een veel lageren kostprijs dan waartegen pulp uit hout cn katoen kan worden -erkregen. Dit beteekent, dat wat vroeger als afval moest worden beschouwd, thans kan wor den omgezet in groote hoeveelheden pulp voor de vervaardiging van kunstzijde, pa pier, films, explosiestoffen en honderd an dere producten van groot belang. Naar men zegt, moet de kunstzijde, die volgens dit procédé werd vervaardigd van betere kwaliteit zijn dan die welke ge maakt werd uit houtpulp, terwijl zij niet onderdeed voor het product, dat uit ka- toenafval werd bereid. Pulp, die uit maïskolven werd vervaar digd volgens het Dorner-procédé, had oen gehalte van zuivere cellulose van 99.3 pet. Voor heb fabriceeren van een ton chemi sche pulp zijn drie tons maïskolven noodig tegen 2*/, ton hout, doch de kosten voor de verkrijging van maïskolven zijn veel geringer dan die van hout. Naar gemeld wordt geeft het Departe ment van Handel in Amerika krachtigen steun aan de ondernemingen met h-' - og op de hulp, die een ontwikkeling van de vervaardiging vaxi celluloso op deze wijze aan de maïsbocren zou kunnen brengen. Dr. Dorner is leider van de laboratoria der Koninklijke Hongaarsehe Spoorwe gen." „Hbld." UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Geen Zondagssluiting en Ver bod van mclkbezorging op Zon dag. Door den gemeenteraad ia benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School in bet Dorp Mej. "W. H. Meesenbroek en is aangenomen een voorstel van de meer der held van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van W. Zonneveld e.a. inzake winkelsluiting op Zondag en het verbod van melkbeaorging op Zondag. Door wethouder C. Eggink» de minder heid van het collego van B. en W., werd een praeadvies uitgebracht ten gunste van de verplichte winkelsluiting op Zon dag in verband met de Zondagrust en de de ardonantiën Gods. Voor bet voor stel der meerderheid van B. en W. stem den: W. G. Duynisveld, wethouder, L. H. van "Wissen, J. F. de Kleermaeker, J. A. Mens, J. Bragaar en W. A. Baron Schim melpenninck van der Oye. Tegen stem den: C. Eggink Jr., J. Taal, D. Limburg, A. Verboon en J. J. Dijkman, zoodat de verplichte winkelsluiting op Zondag en het verbod van melkbeeorgen op Zondag verworpen is met 6 tegen 5 stemmen. Raadsverkiezing. De Gemeenteraads verkiezing alhier zal plaats hebben op Dinsdag 24 Mei a.a. OEGSTGEEST. Raadsverkiezing. Door de verceni- ging „Gemeente Belang", zijn de volgende perisonen geplaats op de lijst: 1. C. Bak-* ker, 2. Dr. Varenkamp, 3. Dr. Simon Thomas, 4 Senff, 5. J. Milikan, 6. Dr, Burgerhoff-Mulder, 7. Mevr. dr. Tirnmer- man-$parnaay, 8. J. Vos. KATWIJK AAN DEN RIJN. Propaganda-vergadering. De R.-K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensgezind heid" hield gisteravond een groote propa ganda-vergadering in verband met do a.s. Provinciale Statenverkiezing. In fliuke ge tale, waaronder ditmaal zeer veel dames, was men opgekomen naar deze vergade ring, waar als spreker optrad de Hooggo- leerdo Heer Prof. Alpb. Steger, lid der Eerste Kamer. Met volle aandacht werd de rede van Prof. Steger gevolgd en do Voorz. mocht zeker wel zeggen do tolk dei vergadering te zijn toen hij na do rede Prof. Steger eon hartelijk dankwoord meende te moeten brengen voor het ge sprokene, hierbij tegelijk den wonsch uit sprekend dat op 6 April a.s. Roomsch Kat wijk als op één man zou stemmen op no. 1 van lijst 12, hetgeen de grootsten dank zou zijn die men prof. Steger zou kunnen betoonen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. De vergadering werd daarna met gebed gesloten. WARMOND. Samenwerking van Antirev. cn Chr.-Hlst. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing hebben de Chr.-Hist Kiesver. en do A -R. Kiesver. de lijsten gecombineerd en ko men nu uit met deze lijst: 1. J. Heijl, aftr. (C.-H.); 2. J. C. Dekker (A.-R.); 3. J. v. d. Voet (G-H.); 4. v d Heijden C^.-R.) Bij de N.V. Zilvertabrlek te Voorschoten kunnen van 14—18 jaar GEPLflfiTST WORDEN. Bovendien worden door ver schillende WERKGEEFSTERS COLPORTRICES EN DIENSTBODEN, zoowel voor den dag als voor dag en nacht, gevraagd. Aanbiedingen uitsluitend te richten aan den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, Afdeeling Arbeidsbemiddeling voor Vrou wen, ingang Garenmarkt. De Directeur v. d. Gem. Dienst voor Sociale Zaken, r F. C. G. A. WliKMANS. f 5000.- gevraagd door zakenman, voor uitbrei ding van een zeer solide zaak, inc-t ruime overwaarde. Br. bur. v. d. bi. No. 6410b. (WEGENS STERFGEVAL) in het Notarisbuis to Leiden, bij opbod cn atslag, op Vrijdagen I en 8 April 13927 telkens 's avonds 7 uur, ten overstaan van Notaris A. 1). VIJGH te l eiden, van: 1. Het HUIS te Leiden' aan de Beestenmarkt No. 50 met eene gemeenschappelijke uitgang naar de Nieuwe Beestenmarkt, groot 67 cen tiaren, bevattende 10 Ver trekken, Keuken en Kelder. Verhuurd tot 1 Mei 1927 voor f 39.50 per maand. 2. Het HUIS en ERF te Leiden,aan de le Binnenvest- gracht No. 4, groot 39 cen tiaren, bevattende 3 Ver trekken, Keuken, Plaatsje en Zolder. Verhuurd geweest bij de week voor f 2.75. De perceelcn zijn voorzien van Gas- en Duinwaterleiding (perceel 1 tevens electrisehc lichthuurleiding). 1070 'Aanvaarding en betaling der Kooppenningen 9 Mei 1Ö27. bezichtiging in de weken van veiling en afslag Dinsdag en Donderdag van 24 uren. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris 11. L. MORRA te 's Gravenhage, en bij genoemden Notaris VIJG tl, Rapenburg 62. ifjji InlichtingenJ. DE CLER, Rijnsburnerweg 9, Leiden Openbare Verkooping van een groote partij Afbraak O]) Donderdag 31 Maart voorin. 1! uur, bij Calé v. GEYLSWIJK te Stompwijk. Not. VAN HAMERSVKLT 6356 Zoetcrmecr. wan Kousen „DE NIJVERHEID 40 Haarl.straat 40 Warmond. Abonnementen en advertentlBn worden aangenomen door G. DE WINTER. NATUREL 130/140 cM breed IN KLEUREN 130/140 cM. breed PER METER Kasha BorduTe 130 cM. breedgrote sortering De door mij persoonlijk gedemonstreerde KNIP METHODE bij tie firma VÓ00M DREESPSANN alhier, wordt voortgezet 04m. Dames, bezoekt geheel vrijblijvend tleze demonstratie. Elk patroon bevat 17 maten, van 2 jaar tot de grootste Damesmaat. Prijzen der patronen: Lange BSantel .F I.SO korte RftanteS !.f)8 Japon 1.15 Rok„Q.50 Cape of Klokrok „O.75 kragen9.58 Hoeren- of Bamesnaes-aSon 0.38 Citopatronen verkrijgbaar. HEERENGRACIIT 54

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5