JHEIIeoéP" „BALTIC" J UIT DE RADIO-WERELD daar Heracles zicli tegen Wageningen wel ral kunnen handhaven. Ook in deze afdeeling zal de laatst ge plaatste haar eerste-klasseschap moeten verdedigen. Hengelo gaat n.l. naar Apel doorn om legen A.G.O.V.V. te spelen. Ge zien Hengelo's schitterende eindspurt moet deze club beslist eerste-klas-fahig zijn, al zullen de mannen van Kluin en Landaal ■jr ook alles opzetten om te winnen. Indien de Apeldoornsche voorhoede echter een zeer productieve keer zouden hebben, zou do uitslag onzeker zijn, maar wij houden het op een overwinning van Hengelo. In afd. IV wordt nog van do competitie gespeeld B.V.V.P.S.V., die elkaar, al staat P.S.V. ook hooger op do ranglijst, wel niet veel zullen blijken te ontloopen, terwijl voor afd. V nog drie wedstrijden zijn vastgesteld. G.V.A.V. dat bij haar sladgenoote G W. op bezoek gaat, zal het o.i. wel tot een overwinning kunnen brengen. Friesland en Leeuwarden zullen elkaar niet veel ont loopen en Achilles zal een gemakkelijke overwinning kunnen behalen op W.V.V., dat in de eerste klasse toch niets meer te verliezen heeft. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Amsterdam: AjaxFeijenoord. ?8reda: N.A.G.Velocilas. AFDEELING H. Tweede klasse B. Rotterdam: XerxesA.D.O. Dordrecht: O.D.S.—Hermes D.V.S. Dorde klasse A. Hillegom: Hillenen—de Kennemers Leiden: U.V.S.T.H.B. AFDEELING Hl. Eerste klasse. Almelo: HeraclesWageningen. AFDEELING IV. Eerste klasse. Breda: B.V.V.—P.S.V. AFDEELING V. Eersteklass e. Groningen: G.V.V.G.V.A.V. Leeuwarden: FrieslandLeeuwarden. Assen: Achilles—W.V.V. Promotie- en degradatie-wedstrijden. Haarlem: Haarlem—H.V.V Deift: D.H.C.—A.S.C. Apeldoorn. A.G.O.V.V.Hengelo. Utrecht: KampongB.F.C, Velseroord: V.S.V.Concordia. Seriewedstrijden LV.V. „Lugdunum". 121II uur: V.D.S.IIZwart Blauw I. 2 3 uur: Duno ILugdunum IV. 3èAi uur: Duno IIILugdunum VI. 12ili uur: D.V.S, IIIFonegido II. KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. WesteHjke afdeeling. W e s t e 1 i j k o le klasse N. Amsterdam: D.T.V.—Hercules. Westelijke le klarse Z. Leiden: VitesseDeetos. Delft: D.K.O.—H. K.V. R'dam: Het Zuiden—O.S.O.R. Om den Zilveren N. v. d. Oag-bai. Loiden: SJD.O.Vitesse II. ZWEMMEN. Een record-mededinger. Zooals men reeds weet. verbeterde de Duitscher E. Rademacher Zondagavond to Brussel het wereldrecord over 200 M. schoolslag. Het toeval wilde, dat Walter Spence in Amerika dezer dagen eveneens denzelfden tijd over genoemden afstand maakte, n.l. 2 min. 48 sec. LUCHTVAART Pleiziervluchten tijdens de Jaarbeurs. Men meldt aan 't Haagsche Aneta-kan- toor: Gedurende de Jaarbeurs heeft, gelijk gebruikelijk, de K. L. M. op het vliegveld Soesterberg gelegenheid geboden tot het houden van pleiziervluchten. Dit was mogelijk door de welwillende medewerking van do militaire overheid. Do K. L. M. stelde voor de pleiziervluch ten een F. VH-a vliegtuig ter beschik king, de H-NACT en van Donderdag 17 t.m. Woensdag 23 Maart zijn 605 perso nen met de K. L. M. het luchtruim inge gaan. Allen waren zeer verrukt over de kleine luchtreis. Gedurende deze 7 dagen is het dan ook op SosterbeTg een zeer druk en levendig verkeer geweest van per sonen, die daadwerkelijk met do K. L. M. kennis willen maken. KERKNIEUWS Veertigjarig Priesterjubileum. Heden, 26 Maart, is het 40 jaar gele den, dat de weleerw. pater Philippus van Kessel O.F.M., pastoor der St.-Josephkerk to Delft, priester werd gewijd. Het jubi leum zal met het oog op den H. Vasten tijd gevierd worden op Zondag 1 Mei. Do welegfw. pater van Kessel werd 3 Maart 190o tot pastoor te Delft benoemd. Hij werd 10 Maart 1863 te Kerkdriel ge- poren. Op 18-jarigen leeftijd trad hij t<" Maastricht in de Orde van St.-Francisc waar bij 3 October 1881 werd gekleed 4 October 1882 geprofest. Te Roermond ontving hij 26 Maart 1887 de H. Priester wijding. Achtereenvolgens is zijneenv. ka pelaan geweest le Weert, Gorkum en Rot terdam; van 1894 tot 1905 was hij to Leiden, waar hij do eerste adviseur was der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond en voor die afdeeling een ge subsidieerde teekenschool oprichtte. Pastoor van Kessel heeft de Delft veel gedaan voor de luister van Gods Huis en de opvoeding der jeugd. In het Wester kwartier werd een bijkerk gebouwd, enke le jaren geleden tot zelfstandige parochie kerk verheven; en waar in die volkswijk ook een lagere school en een bewaar school werden opgericht. In de eigen pa rochie werden het St.-Rosa- en het St.- Franciscuspatronaat opgericht. Zijneerw. is directeur van de Derde Or de van St.-Franciscus en stelt thans po gingen in het werk in zijn parochie een meisjesschool te stichten. „Resb." ONDERWIJS Examen tot het verkrijgen van het Hanze-diploma. Evenals vorige jaren, zal de Nederland- scbo R.-K. Middenstandsbond (Federatie van de vijf Diocesano Hanze-Bonden in Nederland) wederom de gelegenheid open stellen tot het afleggen van bovengenoemd examen. Het examen zal worden gehouden te 's-Hertogenboscb, Roermond en Rotter dam en wel het schriftelijk examen op 25 Mei 1927 op alle genoemde plaatsen en 't mondeling examen op 1 Juni te Rotter dam, op 8 Juni te Roermond en op 15 en 22 Juni tc 's-Hertogenbosch. Het schriftelijk deel van het examen om vat de vakken boekhouden, handelsreke- nen, Nederlandsche taal en Handelscor respondentie; het mondeling gedeelte de vakken boekhouden, handelsrekenen, han delskennis, handelsrecht en handelsaard- rijkskunde. Indien voor de vakken boek houden en handelsrekenen aan het schrif telijk werk het cijfer 7 of een hooger cij fer wordt toegekend, worden de candida- ten voor die vakken van het mondeling examen vrijgesteld. Het schriftelijk werk van het vak boek houden mag naar verkiezing volgens de enkele- of volgens de dubbele methode worden uitgewerkt. Bij het mondeling examen in boekhou den zal geëxamineerd worden in enkel en/of dubbel boekhouden, ter keuze van de(n) candida(a)t(e). De candidaten moeten zich aanmelden door een formulier vóór 1 Mei a.s. be hoorlijk ingevuld en onderteekend in te zenden aan den Penningmeester der Exa mencommissie. De benoodigde formulieren en de exa- meneischen kunnen worden aangevraagd. RECHTZAKEN ART. 40 BEZOLDIGINGSBESLUIT. Do Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de bekende procedure tusschen den G. B. P. T. T. en den Staat over de be trekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit. Zooals bekend, werd na de intrekking van art. 40 met ingang van 1 Mei 1921 een korting toogeuast op de salarissen der ambtenaren. De C. B. P. T. T. achtte de intrekking van het artikel niet rechtmatig en stelde een vordering in op naam van den ambte naar van der Wielen tot uitbetaling van het gekorte bedrag. Deze vordering werd echter door do Haagsche rechtbank en in hooger beroep door het Haagsche Hof ontzegd. In cassatie overwoog de Hooge Raad thans, dat art. 63 der Grondwet aan den Koning de bevoegdheid geeft om een een maal vastgestelde salarisregeling te her zien, en dat het betoog, dat het ingetrok ken artikel 40 een verkregen recht zóu be vatten, hetwelk onttrokken zou zijn aan de bevoegdheid van den Koning, den eischer niet kan baten. De Hooge Raad overwoog verder, dat de in het oude art. 40 opgenomen waarborge alleen dan zou kunnen doorwerken, wan neer hij ware gegrond op een hoogere macht dan een algemeenen maatregel van bestuur. Het ingestelde cassatieberoep werd dan ook verworpen. SALARISKORTING SPOORWEG AMBTENAREN. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak over de salarisver mindering van het spoorwegpersoneel. Op 24 December 1923 werd het Regle ment Dienstvoorwaarden aangevuld met een nieuw artikel, volgens hetwelk na 31 December 1923 voorloopig 10 pet. van de loonen zou worden ingehouden tot de tot standkoming van een nieuwe salaris- regeling. Door eenige leden van 't personeel, die niet hadden meegewerkt aan de totstand koming van het nieuwe artikel, werd de rechtmatigheid van de korting betwist op grond van het oude artikel 36. De kantonrechter (e Amsterdam ont zegde de ingestelde vordering, welke in hooger beroep echter door de rechtbank aldaar werd toegewezen. In cassatie overwoog de Hooge Raad thans, dat het reglement Dienstvoorwaar den de arbeidsvoorwaarde^ tusschen maatschappij en personeel beheerscht, en dat de bindende kracht van het nieuwe artikel niet kan worden betwijfeld, aange zien de maatschappij met toestemming van den minister van Waterstaat hevqpgd is ten opzichte van de arbeidsvoorwaar den van het personeel eenzijdig wijziging te ^engen. wijziging geldt ook voor het per- ïat reeds in dinst is. ">ge Raad vernietigde derhalve van de rechtbank en bekrach- !his van den kantonrechter. Programma's voor Zondag 27 Maart. Hilversum, 1060 M. 8.309.30. Morgeuconcert. Frl. Luisc Lauenroth, uit Berlijn, piano. Frl. Gisi Toth de Kisker, sopraan, la. Praeludium in G-dur, Bach, b. Praeludium no.2, c. Fuga no. 2 (piano). 2a. Piëtra Signore, Stradella, b. Do Ehre Gottes, Beethoven (sopraan). 3. Rede door den heer A. Ver meulen, over: Een zaaier ging uit om zijn zaad to zaaien. 4. Davidsbundler no. 11 D-dur (piano). 5. Busslied, Beethoven (so praan. 6a. Largo mesto, aus Sonate op. 10, no. 3, Beethoven, b. Adagio cantabile, aus Sonate Pathétique (piano). 9.50 v.m. Kerkdienst in Gebouw Salva- tori te Amsterdam. I.002.30. Concert. Zang-matinée door de Vereeniging „Ons Hollandsch Lied", te Den Haag, o. 1. v. J. D. v. Ramshorst. Mevr. A. v. Ramshorst, mezzo-sopraan. A. Goedman, begeleiding. Zangclub „Con Amore". 2.30. Namiddagconcert, door de Am- sterdamsche Orkestvereeniging in Artis te Amsterdam, o. 1. van Frans van Diepen beek. 6.00. Kerkdienst in het Geb. v. d. Evang. Gemeente te Amsterdam. 8.00. Persber. en sportuitslagen. 8.10. „De Hugenoten", opera van Meyer beer. Margareta van Valois-Jeanne Baci- Tec. Valentine, dochter v. d. Graaf de St. Bris, Greta Santhagens. Urbain, edelknaap v. Margareta, Helène Gals. Raoul de Nan- gis, Jules Moos. De Tavannes, Herre de Vos. De Cosse, A. Hendriks. De Thore, M. v. Reen. Bois Rose, Jac. Cauveren. Graaf de Nevers, Anton Dirks. Graaf de St. Bris, Paul Pul. Daventry, 1600 M. 3.50. Concert door de militaire band en het London and North-Eastern Railway- koor. 5.405.50. Vertellingen u. h. Oude Tes tament (The giving of the law). 8.20. Orgelconcert van de St. Botolph's kerk. 8.35. Kerkdienst. 9.15. Causerie: The mental after care association. 9.20. Tijdsein, weerb., nieuws. 9.40. Liszt-Programma. B. Baillie, so praan. E. Schulhoff, piano. Symphonie- orkest. II.05. Epiloog. „P a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.201.05. Koorzang en preek. 1.052.10. Concert, orkest en zang. 5.20. Vasten-preek door Père Sanson uit de Nótre Dame te Parijs. 8.359.35. Concert, Mme. Menant, Liedjes v. d. straat met jazzbandhegel. M. Landeau, gedichten: Campbell en Connely Engelsche liedjes. Mme. W. Coudray, zang Mme. Huherval, declamatie. 9.35r-11.20. Concert orkest Mario Cazes Langenberg, 469 M. 8.209.20. Morgenwijding. 12.201.20. Beethoven-concert (sopraan panio, viola). 3.104.05. Voetbalwedstrijd. 4.205.20. Vocaal concert door kna penkoor. Orkest, koor en solisten. 8.509.35. Vocaal concert. 9.5011.20. Dansmuziek Königswusterhausen 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 8.2010.50. Morgenwijding. 10.50. Symphonie-Blaasconcert, tot 12.30 3.505.20. Orkestconcert. 7.50. Populair concert. Orkest en A. Alexandrowa, sopraan. 9.5011.50. Dansmuziek. Hamburg, 394 M. 8.3510.15. Morgenwijding. 10.5011.50. Harmonie-concert. 12.251.05. Orkestconcert. I.051.50 Kamermuziek. 5.357.10. Orkestconcert. 7.2011.40. Concert. Van Minnezan gers en schoone vrouwen. Daarna dans muziek. B r u s 8 e 1, 509 M. 4.206.20. Dansmuziek. 8,5010.50. Gala-concert. Orkest en Mme. Zelikson, zang. Programma's voor Maandag 28 Maart. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.30. Vrouwenuurtje door mevr. Rhémonda. 5.006.00. Kinderuurtje, door mevr. Ant. v. Dijk. 6.006.45. Concert door het H. D. 0- orkest. 6.457.15. Tuinhouw-halfuurtje, door den heer Jacob Smits, over: Do beteeke- nis van de hoomkweekerij in 't algemeen en den export onzer producten in 't bij zonder. 7.157.45. Engelsche les voor beginners 7.45. Politieber. 10.00. Persber. 8.10. Kamermuziek door het Hülser- Trio, bestaande uit de heeren: Willy Hül- ser, piano. Julian Gumpert, viool, Carl. Klein, 'cello. Mevr. Hovyd Krauss-Adema, zang. Werken van Beethoven, Mozart en Schubert. Daventry 1600 M. II.20. Daventry-kwartet en solisten (so praan, bas, piano). 12.05. Duetten. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Gestrafte benzinelingen. B. do K., chauffeur te 's Gravenhage, heeft art. 15 eu 16 van het motor- en rij- wielregl. overtreding. Verd. heeft op 17 Febr. j.l. op de Koofdstr. te Hillegom het verkeer in gevaar gebracht, door met zijn motorrijtuig links rijdende,, een ander 12.20. Concert (vervolg). I.202.20. Orgelconcert met cellobegel. 3.15. Voorlezing: Sailing alone round the world. 3.20. Lezing: India. 4.05. Dansmuziek. 4.35. Lezing: The movements of living creatures. 4.50. Dansmuziek. 5.20. Huishoudpraatje. 5.35. Kinderuurtje 6.20. Orkestconcert. 6.50. Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05. Orkestconcert. 7.20. Causerie. 7.35. De sonates van Mozart. 7.45. Franscho voorlezing. 8.05 Het Casano Octet en University Col lege Students Songs Poetry. S. Fischer, sopraan. 9.20. Tijdsein, weerb., nieuws. 9.4011.20. „Kismet", een Arabische Nacht in 3 acten van E. Inoblock. II.20—12.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s 1750 M. 10.50—11.20. Concert. 12.502.10. Goncertorkest en Mme. Al- lard, zang. 5.055.55. Concert, Declamatie. Mile. Dufour, zang. Pianomuziek. 8.5011.00. Fragmenten van „Cosi fan tutte", opera-comique van Mozart. Langenberg 469 M. 10.2011.20. Concert. 12.251.25. Orkestconce: 4.205.20. Orkestconcert. 8.209.45. Humor in de muziek. Or kest, koor en solisten (sopraan, alt, tenor, bariton, bas) 10.00—1 ±.00. Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. I.50—7.05. Lezingen en lessen. 7.35. „Lobetanz", tonoeelspel in 4 acten van O. J. Bierbaum en L. Thuille. Ver sterkte Dresdener Orkest. 10.0511.50. Dansmuziek. Hamburg 394.7 M. II.501.20. Orkestconcert. 1.252.05. Kamermuziek 3.354.20. Zang met cellebegtl. 4.205.35. Orkestconcert. 7.209.20. Vocaal concert. Pianobegel. Brussel 509 M. 4.205.05. Orkestconcert. 5.056.20. Dansmuziek. 8.209.10. le acte van de operette „Seppel" 9.55—10.50. Orkestconcert. Om 9.50 een lezing. KATHOLIEKE RADIO OMROEP. Het gaat steeds met versnelde pas. Van allo kanten des lands komen aan vragen om inlichtingen over op te richten katholieke radio-vereenïgmgen, en onder- geteekende begint er bijna dagwerk van te krijgen om te gaan spreken voor vergader de radio-enthousiasten Maar dat is niets. Hij heeft er thans den tijd voor, en het liefste is hem veel brieven te ontvangen met uitnoodigingen. Het gaat zelfs zoo vlug, dat er vereenigingen wor den opgericht, zonder dat eerst de aanvra ge heeft plaats gehad der bisschoppelijk goedgekeurde statuten. Niet zoo haastig, mijne vrienden. Want het is toch beter eerst te weteu waartoe men zich verbindt, wat de voor- deelen zijn, welke de verplichtingen, welke geest er spreekt uit die statuten en of men zich daarmede vereenigingen kan. Het is wel heel opvallend, dat nu aan de vereeni gingen door de bisschoppelijk goedgekeur de statuten een leidraad is gegeven, het nu zoo vlot loopt en de een na de ander het levenslicht aanschouwt. Laten onze katho lieke menschen zoo door blijven gaan, dan kunnen die vereenigingen spoedig een ver gadering van afgevaardigden bijeenroepen om ook de statuten op te maken voor een bond, wat zeker niet veel moeite zal kosten nu de lijn is aangeven in de vereenigingen welke allo op dezelfde basis gegrondvest zijn. Wij hopen dan ook, dat het bestuur van den bestaanden hond, die nog niet ge slaagd is met de bondsstatuten deze zaak' b.v. in de Paaschvacantie aan de orde zal brengen en een vergadering beleggen zal, waarop de afgevaardigden der verschil lende Katholieke radioverenigingen bij een komen om gezamenlijk en in de gróót ste harmonie de hand te leggen, die èn de vereenigingen onderling èn leze weer door den bond aan den K. R. O. verbinden zal. Het spijt ons, dat wij nog niet in de ge legenheid zijn om nadere bijzonderheden te melden over $en eigen zender. Dit al leen kunnen wij verklaren dat wat ook sommige propagandisten van andero om roepverenigingen praten over „een ge huurde zender", „een zender op afbeta ling", „een overnemen van der. ouden zen der van Hilversum" en meer dergelijken onzin, dat eenvoudig trucs zijn, teneinde te voorkomen, dat men lid wordt van den K. R. O. Geen zorg verder wat er komt is nieuw en goed en zeker niet minder dan het beste, wat er op het oogenblik van Ne derland beluisterd wordt. Steeds komen er nog kleine moeilijkhe den voor, die niet van beteekenis zijn, maar die er ons toch van terughouden om offi- cieele mededeelingen te doen van den nieuw op te richten zender. Dat neemt niet weg, dat er druk aan gewerkt wordt. L. H. PERQUIN, Yoorz. v. d. K. R. O. motorrijtuig in te halen, waardoor de te gemoet komende auto moest stoppen om een aanrijding te voorkomen. Verd. heeft geheel onnoodig 100 Meter links langs de straat gereden. Eiscli f 20 of 20 dg. Uitspr. conform. H. H. B. te Amsterdam heeft te Hil- logom art. 15 en 18 van het raptor- en rijwielreglement overtreden. Verd. \eed op DE „ELSTREE SOLODYNE"- ONTVANGER. Do buitengewone belangstelling, welk. voor de „Elstrec solodyne"-ontvanger ii do radio-tijdschriften is gewekt, deed mi hesluiten eenige bijzonderheden over dezi schakeling mede te deelen. In September 1926 verscheen in lie Engelsche radio-maandblad „Modern Wi reless" van de Radio Press Ltd, een scha keling, genaamd de „Elstree Solodyne" een 5-lampstoestel bestaande uit 2 trap. pen H. F. versterking, Detector en twe< trappen L. F. versterking. Dit is een neu. trodync schakeling, waarin met metalen kappen afgeschermde spoelen gebruik! worden. De ontwerper van de schakeling is Mr. Reyner, een der medewerkers van de „Radio Press". Het woord Elstree heef! op de schakeling geen betrekking, 't is de van het plaatsje, waar zich !t labora- torium van de uitgevers bevindt. Het voornaamste voordeel van deze schakeling is haar bijzonder groote selec- tiviteit, als gevolg van de afgeschermde spoelen en twee afgestemde H. F. kringen, Verder is op een kleine binnenantenne o] raam zeer goede ontvangst te verkrijgen wat de selectiviteit nn? meer ten goedg komt De antenne- en beide H. F. knagen wor den ieder afgestemd met een variabelen condensator, die alle drie dezelfde stan den innemen en daarom op één as gekop- peld worden. Met één knop verdraait men dus alle drie de condensatoren. Een 1- knops-ontvanger, zoo men de Solodyne noemt, is 't niet, daar voor de terugkoppe ling ook een variabele condensator noo- dig is. De gebruikte spoelen hebben een bijzonderen vorm. Het is feitelijk een doos waarin de noodige spoelen gewikkeld zijn en waarvan de uiteinden aan stekerpen- nen zijn bevestigd. Aangezien men voorde geheele golflengteschaal (2002000) vau den omroep twee stel spoelen behoeft, n.l, één voor de golflengte tusschen 200 en 600 M. en één voor die van 9002000 M., zijn de spoelen uitwisselbaar gemaakt De spoelhouders zijn voorzien van 6 steker bussen, waarin de stekerpennen passen. Hier overheen komt nu een metalen doos, zoodat de spoel geheel afgeschermd is en onderlinge koppeling tusschen de verschil lende kringen niet kan voorkomen Het scherm wordt bovendien aan aarde gelegd. De bijna onoverkoombare moeilijkheden met meerdere trappen H. F. versterking zijn dus door de afgeschermde spoelen met één slag opgelost, wat de ontvangtechniek zeer ten goede zal komen. Inmiddels is op 't Elstree-laboratorium, dat thans door de radiolampenfabriek van John Scott Taggart aangekocht is, een So lodyne met 3 lampen geconstrueerd, die oveneens geschikt moet zijn voor luidspre ker-ontvangst en dezelfde goede eigen schappen bezit als de Solodyne met 5 lam pen. Bijzonderheden omtrent deze schake ling zullen na beproeving in onze radio rubriek gepubhVeord worden. LU IDSm^Efi-AANSLUITING. Het is voor de goede werking van den luidspreker noodig dat hij op een bepaalde wijze met bet toestel verbonden wordt In het onderstuk van den luidspreker (bij een hoornlooze luidspreker resp. ach ter de conus) zit n.l. een sterke magneet, waaromheen zeer vele draadwindingen. Nu moet de stroom van den anodekring der laatste lamp zoodanig door deze windingen gaan dat het magnetisme versterkt wordt. Bij de meeste merken luidsprekers is 't niet mogelijk de plus van de minpool te onderscheiden en vindt de aansluiting dikwijls maar op goed geluk af plaats. Een eenvoudig middel om te onderzoeken of de aansluiting juist is bestaat hierin Men schakelt den luidspreker in en draait zoo lang aan do stelschroef tot de weergave even vervormd is. Daarna wor den de heide luidsprekerverbindingen om gewisseld. Is de vervorming nu nog groo- ter geworden, dan is de aansluiting goed en kan men met de stelschroef dén luid spreker weer opnieuw instellen. Is de weergavo daarentegen na 't omwis selen van de beide aansluitingen beter ge worden, dan is de aansluiting verkeerd en moeten do dragen opnieuw omgewisseld worden. Als de vervorming toeneemt wijst dit er op dat de membraan nog sterker aange trokken wordt, het magnetisme alzoo ver sterkt en de stroom in de juiste richting gaat. Wordt de vervorming minder, dan neemt het magnetisme af; wordt dus ver zwakt en geeft 't bewijs dat de stroom in de verkeerde richting loopt. Nadat een maal de juiste aansluiting gevonden is wordt de steker zoodanig gemerkt, dat voortaan een onjuiste verbinding voorko* men wordt. Bij verkeerde aansluiting zou 't magnetisme op den duur verloren gaan en de luidspreker een zachter geluid gaan geven. WERKTE EKEËilsaiaEN RADSQ-ORDERDEELEN voor den Zei.Souwesïden Amateur, Steeds ruimen voorraad. B.E.KLC.O. v.h. GEER AERTS-RE [1TER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1110 12 9 19 Jan. '27 des namiddags 5.30 uur in do richting Haarlem met. een zoodanige snel heid dab het verkeer in. gevaar werd go* bracht. Verd. heeft althans een wielrijder zoodanig aangereden, dat deze kwam to vallen, hoewel deze wielrijder gchee' rechts van den weg reed. Verd. zegt den man niet te hebben kunnen zien door dc kromming van den weg.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 12