\Jierde Blad. Zaterdag 26 Maart 1927 austenl. Weekoverzicht Do week, welke wij nu gaan overzien, een buitengewoon belangrijke geweest, ïerschillende schokkende gebeurtenissen jaren er uit het buitenland te melden, om ran et belangrijke binnenlandsche nieuws, 1 je verwerping van het tractaat met Bel- •je, op deze plaats nog maar te zwijgen. I Vroeger meenden de menschen, dat 5 rampen, zooals hongersnood, pest en oor- )j. reeds lang van te voren werden voor- 0 pe'ld door zinnebeeldige gebeurtenissen. lijzondero kometen waren als onheils* [oden zeer in trek, maar ook ongelukken, ian hooge heeren en vorsten overkomen, s louden dienen om catastrophcn te voor- [pellen. Onze verlichte eeuw gelooft daar liet meer aan, doch wanneer het mensch- 1 dom er nog geloof aan hechtte, zou het 11 lóans ruimschoots gelegenheid hebben ge lid om te peinzen over de onheilen, die wereld boven het hoofd hingen. Talrijk jjomres zijn de ongevallen, die gekroonde o ongekroonde staatshoofden in den laat- ften tijd hebben getroffen. Daar is voor- Kist de koning van Spanje, die op het 1 jiekbed werd geworpen; natuurlijk be aamde het een Spaanscben monarch dat tij de Spaansche griep kreeg. Welk onheil iit voor Spanje beduidt, weet ik nog niet, jaar dat Spanje binnenkort wat op zijn I dii krijgt, is zeker. Want ook Primo de L' Rivera was kort geleden zóó heesch, dat tij niet spreken kon. De dictator bekende j ;df, dat dit kwam van het bezoeken van ornavals-balsl Dezer dagen echter viel hij L' 'tu studeervertrek, hij gleed- uit op do fis gewreven parketvloer. Wat kan dat k illes beduiden dan een a.s. revolutie? Ver- wlgens heeft eenige dagen geleden de Bel- picho koning een licht grieüje gehad. Do Weekenis hiervan was duidelijk: verwer- a ;:Dg van het Nederlandsch-Be'gisch Ver- j trig Verder werd d.d. 20 Maart geseind, f ët de Amerikaansche presidint Goolidge i lijn rechterarm ernstig verstuikt had. Het is te vreezen, dat dit een teeken i3, dat de ungekondigde ontwapeningsconfereDtie ter j, i« zal mislukken. En ten slotte viel do prins van Wales weer eens van zijn paard, (i, hetgeen zou kunnen wijzen op de herhaal- e ij moeilijkheden welke de Britsche poli- tijk ondervindt met z'n buitenlandsche to: 'trdjes. De weifelende politiek in China hoeft althans bitter weinig succes ft nog toe, want ondanks alle onderhan- lingen met de geeltjes is dj positie der Britten net zoo hopeloos, als die van do ndero vreemdelingen. val, van Sjanghai en N a n- ing Wat reeds lang verwacht werd, i eindelijk deze week gebeurd: Sjanghai sdorr de Noordelijke troepen verlaten en ie stad is overgegaan in handen der Kan- joneezen; en een paar dagen later is ook i tanking gevallen Hevige gevechten, zoo- ils wij die gewend zijn uit den den grooten «log, ziin er niet bij voorgevallen. De iantonneezen werken meer met propa- anda dan met kogels. Wanneer de tegen- «anders terdege met pamfletten e.d. be- rerkt zijn en er een paar generaals zijn t ingekocht, maken zij met veel spectakol sa omtrekkende beweging en de schrik iiaat den vijand zoodanig in de beenen, kt zij op 'n holletje er vandoor gaan. Ge- s roonliji zien de wegtrekkende troepen nog tel kans om te gappen wat zij kunnen. Dat ns ook b t geval te Sjanghai, waar voor- il ia het Noordelijk gedeelte der Chinea- "'he stad de wijk Tsjapei, die door de in- kmatioaale nederzetting bijna geheel van kt overige stadsgedeelte is afgesneden, de krugtrekkende Sjantoeng-troepen een ware eestenboel hebben aangericht. Door de «gedisciplineerde soldaten, naarstig bij staan door allerlei onguur gespuis, is er geroofd, gemoord en gebrard naar harte- Een paar maal heeft men geprobeerd •oor de afsluiting der internationale ne derzetting te breken, doch deze aanvallen werden door de buitenlandsche troepen afgeslagen. Menige Europeaan zal in deze dagen verzucht hebben: „Gelukkig, dat do Engelscho regeering niet zoo stom geweest is, om to luisteren naar de vredelievende stem der socialisten, die geprotesteerd heb ben tegen het zenden van Britsche troepen naar Sjanghai". Waar een flinke macht goed gewapende militairen de wacht houdt, zullen zoo spoedig de geeltjes niet binnen dringen, doch waar zulk een macht ont breekt, worden allo helscbe machten los gelaten. De Chincescho generaals snoeven allemaal geweldig en do een na den ander belooft den buitenlanders alle mogelijke vrijheid ea veiligheid, maar tot nog toe ia het beter gebleken meer op zichzelf te vertrouwen dan op de woorden van Tsjen's, Tsjang's of hoe zij allen heetcn mogen. Inlusschen mogen de buitenlanders to Sjanghai nog blij zijn, dat het zoo geloo- pen is. In de Ghineezensta.il moge het er vrij Spaansch naar toe gegaan zijn, bin nen de omheining van de internationale nederzetting is het rustig gebleven. Wat zou er gebeurd zijn, als de Noordelijken het eens in hun kop haddon gekregen, om zich tot het uiterste te willen handhaven in het bezit dezer stad? Gezien de tot nu toe steeds gevoerde Ghineezentaktiek was daarvoor echter niet veel kans. Zooals ook elders gebeurde, is te Sjanghai de bevelvoerende generaal naar den vijand overgeloopen met een deel van zijn troepen. Bij Nanking is het er eveneens onbloe dig naar toe gegaan. Te Sjanghai meende men algemeen, dat de Noordelijken bij Nanking een vrij sterke positie innamen en dat zij de stad wel niet zoo gauw zou den behoeven te ontruimen. Maar tot ieders verwondering namen de Noordelij ken dezer dagen plotseling de kuiienenlie ten aan de Kantonneezen den weg vrij om al wandelende de stad te bezetten De vreemdelingen moesten in allerijl de stai verlaten en namen de wijk op een heuvel De Kantonneezen richtten toen heel gezellig een kanon op de heuvel en gingen aan 'i bombardeeren. Daarop spraken de kanon nen aan boord van de Britsche schepen op de breede Jangtse een woordje mee, waarna men er eindelijk in slaagde de be narde Europeanen en Amerikanen te be vrijden. Naar gemeld wordt, is ook do situatie te "Hankau gevaarlijk. Wanneer men op de kaart van China kijkt, zal men zien, dat de Kantonneezen thans geheel China ten Zuiden van de Jangtse in hun macht heb ben. «Om Albanië. Aan het eind van de vorige week, werd er te Rome plotseling een alarmkreet geslaakt. De „Giornalo d'Italia" kwam met een reeks onthullingen over militaire toebereidselen in Joego slavië met het doel om een aanval te doen in Albanië En de Italiaansche regeoring was er als de kippen bij, om aan de Euro- peesche mogendheden een nota te richten, waarin zij verklaarde, dat er gevoelige klappen zouden vallen, als Joego-Slaviö daarmee niet gauw ophield. De Joego slavische regeering antwoorddo meteeu, dat er van deze beschuldigingen geen woord waar was en dat Italië zich wel wat al te zeer met Albanië's belangen bemoei de. Dc waarheid is, dat zoowel Italië als Joego-SIavië een oogje op den rijkdom van Albanië hebben De kuststreek van Albanië is zeer vruchtbaar, maar onbebouwd en onbewoond wegens de daar heerschende moeraskoorts, die niet uit te roeien is, zoo lang daar geen draineeringswerk op groo- te schaal verricht wordt. Een andere rijk dom van Albanië zijn zijn uitgestrekte bos- schen. Do delfstoffen-rijkdom eindelijk moet zeer groot zijn, maar is onverkend. Langs de heele kust vindt men over een breedte van ruim CO K.M sporen van de aanwe zigheid van petroleum, asfalt, aardpek, kolenbeddingen, ijzererts enz Al deze schatten worden door de Albaneezen zelf niet benut; zoodat het niet te verwond, rn is, dat de heeren met begeerige blikken toezien. Italië is op het oogenblik de favo riet van de tegenwoordige regeering, zoo dat het vanzelf spreekt, dat Joego-Slaviö degenen begunstigt, die de huidige regee ring ten val willen brengen. Zoodoende is de toestand altijd min of meer gespannen, vooral na de tot -stand koming van het Verdrag van Tirana tusschen Italië en Al banië, waarbij Italië vele voordeelen wor den toegekond. Het jongste conflict liot zich aanvankelijk ernstig aanzien, dat dank zij do kalmeerende adviezen der an dere mogendheden en bet aanbod van Joe go-SIavië om een onpartijdig onderzoek te doen instellen naar de beweerde mili taire toebereidselen, is bet geschil allengs in rustiger banen gekomen. Italië smaalt intusschen op dit onpartijdig onderzoek; het haalt toch niets uit, want als na veel wikken en wegen eindelijk een onderzoe kingscommissie is samengesteld, zijn allo sporen reeds lang weggewerkt! Ontwapening. Ten slotte een meer vredelievend onderwerp. Deze week is do commijsie tot voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie te Genóvo weer bijeengekomen. Deze commissie heeft tot taak om aan de hand vau de rapporten der diverse sub-commissies een ontwerp sa men te stellen, welke als basis kan dienen voor de besprekingen in de a.s. groote conferentie. Do Engelsche gedelegeerde lord Cecil en zijn Erarsche collega Paul Boncour hebben beiden zoo'n ontwerp in gediend. Wij hebben beide ontwerpen deze week gepubliceerd en zien thans geen aan leiding om daarop nader terug te komen. Geen van beide ontwerpen zal waarschiju- lijlc opgewijzigd worden aangenomen, zoo dat er alle reden bestaat om een nadere bespreking uit te stellen, totdat de com missie definitief een ortwerp zal hebben aangenomen Tusschen de redevoeringen van al deze vredelievende heeren, klonk de stem van den Italiaanschen generaal dc Warmis wel wat mililairistisch. Hij verklaarde n.l. dat allo beperking van bewapening opperbest was, maar dat Italië zoozeer bij de andere mogendheden ten achter was, dal het eerst z'n strijdkrachten eens flink moest uit breiden. Hij noemde dit: „rekening houden met de rechtvaardigheid en mei de vei- ligheidsoisclien van ieder kind" Ja. die veiligheidseischen zullen nog neel wat moeilijkheden opleveren. Gewoonlijk is ieder land op zich vredelievend genoïg, maar z'n buurman Het zal er wel op uitdraaien, dat een soort conven'ie wordt aangenomen, welke zoo soepel is, dat ieder land haar kan uitleggen, zooals het zelf wil. En dan zullen wij de ontwapenings conferentie nog geslaagd noemen! SPORT VOETBAL. DIOC HAARL. BOND. DE DISTRICTS WED STRIJD TE LISSE. Leiden—Den Haag. 'fc Is morgen weer oen goede dag voor den Dioc. HaarJ. Bond in den Kring Lei den. De Iccuiolftallen van de districten Lei den en den Haag zullen morgen op heb terrein nan do Esschelaan te Lisse elkaar on I moeten. Reeds tweemaal in de afgoloopcn week is de aandacht van do R. K. Voetbal- enthousiasten op dezen wedstrijd geves tigd. Daarbij werd cr reeds aan herinnerd, dat het vertegenwoordigend elftal van het district Leiden daar een glansrijke over winning op het Goudsche districtselftal thans tegen het Haagsche keurolftal moet uitkomen. De Geestelijk adviseur van het voetbal district Leiden, de Weleerw. heer J. C. C. Groot, wees in een kernachtig artikeltje op de bijzondere beteekenie van dezen wed strijd. Timers de opbrengst van dezen wedstrijd wordt gestort in het fonds tot afbouw var Haarlem's Kathedraal. Zietdaar weer eens een bewijs te meer, dat onzo R. K. Voetballers niet alleen do sport beoefenen om maar doelloos wat te trappen. Indien noodig verleenen do Ka tholieke voetballers gaarne steun aan goe de werken en zoo ergens, dan kan hier van een bijzonder goed werk gesproken wor den. Wat kunnen we dan anders doen dan van harte hopen, dat deze voetbaldag een groot succes worde. Een succes in de al lereerste plaats voor het goede doel, dat hier beoogd wordt, een succes in do tweede plaats ook voor de R. K. Sportbeweging. We loven op het oogenblik in Leiden in een sfeer van oplaaiend enthousiasme ten opzichte van de R. K. voetbalbowe- ging en we zijn ervan overtuigd, dat ve len uit ons district met belangstelling zal volgen, hoe deze actie zich zal ontplooien. Wat kunnen we nu anders doen dan den wensch uitspreken, dat we morgen een voorproefje mogen smaken van deze ste vig opgezette actie. Wil zulks het geval zijn dan moet het morgen vol, stampvol loopen op het Lisse-terrein. In Lias" zelf is de belangstelling natuurlijk bijzonder groot, maar wo verwachten ook, dat en uit Lissc's omgeving, van Leiden tot en met Haarlem velen zullen optrekken naar do E8schelaan om niet alleen getuigen te zijn van een ongetwijfeld bijzonder inte ressanten wedstrijd tusschen twee goedé elftallen, maar ook om duardoor een klein offertje te brengen aan den afbouw van Haarlem's Kathedraal. Hopen wc, dat het weer ons nu eens niet in den steek zal laten, maar integen deel zal uitlokken tot een tochtje naar buiten. Ter herinnering geven we nog de volgen de bijzonderheden: De wedstrijd, dio geleid zal worden door den heer Piët uit Beverwijk, vangt te half drie aan. Het Leidscho districts-elftal speelt in Oranje-shirt, het Haagsche in groen zwart-shirt. De ploegen zien er als volgt uit: H. Goddijn J. Beijk A. Meershoek Jae. v. d. Zwct Adr. v. d. Berg P. v. d. Poel W. v. d. Weijden W. Buschman A. Goddijn M. v. d. Vlugt C. v. Maris O G. v. Doorn O. Bontje J. v. Waarden G. Kemperman S. Leeuwens H. Kruidenberg J. Lohman W. v. Boheemen J. v. d. Kleij J. v. d. Loos J. Toledo. Reserves van Leiden zijn: Ant. v. d. Helst, F. Hofman, H. v. d. Zon, P. v. No bel en, T. v. d. Berg en Th. Homan. Reserves van Den Haag zijn: J. Lint, W. Stein en B. Hooglander. Het overig gedeelte van het wedstrijd programma is voor morgen al zeer klein, zoodat wo een bespreking voor deze keer achterwege willen laten. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Districtswedstrijd. Lisse: Leidsch XIHaagsch XI. Competitie. Tweede klasse G. Haarlem: T.Z.B. IO.V.V. I rest. tijd 67 min. Haarlem: T.Y.B.B. IIYictrix I. Tweede klasse D Wassenaar: Blauw Zw. ID.H.L. II. Den Haag: V.A.O. I-G.D.A. II. Derde klasse G. Den Haag: R.I.A. I-S.D.O. II. Vierde klasse G. Leiden: Leidon III-S.J.C. III. Vierde klasse EL Den Haag: Gr. Floris IIWest! II. Den Haag: V.V.P. II—D.H.L. IV. Extra-competitie. Voorschoten: V.V.L. IAllianco I. Haarlem: R.K.V.Z. II—B.S.M. I. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Overzicht. Hel zou morgen een zeer intcrcssanlo vcelbaldag kunnen worlen, daar or heel wat" mooie wedstrijden op liet programma staan, maar op bet oogenblik, dat wij dit schrijven plast het water uit de lucht als bij een zondvloed cn het ziet er zelfs niet uaar uit dat het spoedig veranderen zal. Waarschijnlijk zullen vele velden zulk een overvloed van water uiet kunnen verzwel gen, zoodat dan ettelijke lerreinafkeurin gen het gevolg zullgn zijn, maar het is nogal langen tijd droog weer geweest, zoo dat de terreinen wd irat water kunnoL verdragen. We zullen dus het v'oetbal-tournooi voor morgen hier maar vast volledig laten spe len en dan zien we vooreerst twee wedstrij den in de competitie om het kampioen schap van Nederland! Ajax, dat den eersten wedstrijd, tegen Velocitas wou, zij hel ook met den ou- even goal, krijgt nu in Amsterdam bezoek van Feijcnoord, dat den laatsten Zondag op niet zoo heel superioro wijze het kam pioenschap barer afdceling behaalde. Toen waren de Rotterdammers legen A.S.C. geenszins in kampioensvorm en om tegen Ajax succes te hebben zal cr heel wat beter gespoeld dienen te worden. Al krijgt Ajax aan Feijenoord a-u ge makkelijker tegenstander dan Velocitas was, toch zullen do Amsterdammers ter dege dienen op te passen, want Feijenoord heeft een schotvaardigcr voorhoede dan Ajax en dat kon dan wel eens don door slag geven Velocitas gaat uaar Breda om N.A.C te bekampen Wat daarvan te zeggen? Moei lijk is het hier ook zelfs maar een ver- moedelijken uitslag te voorspe'ien. Dar cr echter van beide zijden voor eon mogelij ke overwinning gevochten zal moeten wor den, staat vast. De Groningers spelou een constanter spel dan do mannen van Ver- legh, maar als deze nu al hun krachten inspinnen wordt de uitslag toen weer onzeker en dan zal het verschil tusschen beide ploegen wel niet groot blijken tezijn Voor afd. I is er alleen de wedstrijd Ex celsior'l Gooi, dio natuurlijk van geen belang meer is. Bij ton Potterdamschc overwinning zou Excelsior do derde plaats gaan bezetten, maar wij houden het toch op oen overwinning van 't Gooi Voor do promotie-degradatie-compctilie wordt aan den Schoterweg HaarlemH. V.V. gespeeld. Eigenlijk een tragische strijd, want hoevel malen zullen bcido ploegen niet tegen elkaar in het strijdperk zijn getreden in hun langdurig verblijf in de eerste klasse. Bcido ••lubs zijn sympa thiek, H.V.V gunner, we van harte een be houden verblijf in do eerste klasse. Haar lem evenzeer de terugkeer daarheen. Laat een fair spel dan maar beslissen, daar van een vermoedelijken uitstag weinig te zeggen is. Voor de eerste klasse der 2de afd. is de eenig vastgestelde wedstrijd V.O.C.H.F. G. uitgesteld, zoodat.de groote ontmoeting hier is D.H.C.A.S.G. voor de proinotie- en degradatiewedstrijden. D.H.C. is eer sterke ploeg, die nu voor de dorde maal kampioen van haar afdeeling is, maar het nimmer tot de eerste klas brenger kon en met een bij uitstek productieve voorhoede. A.S.C. heeft ongetwijfeld .n do afgoloo- pen competitio weinig gepresteerd, waarbij echter Vrouwo Fortuna zeer dikwijls den Leidenaars opvallend in 'en stook liet. Het goedo spel door A.S.G. verscheidene malen gedemonstreerd, zooals den laatsten Zor. lag nog togen Fcyenoord, goeft wel goeilu boop, maar dan moeten vooral to gen een ploeg als D.H.G. allen al hun krach ten geven. Gelukkig staat er. tegen een goe do Delftsclie voorhoede oon uitnemende Ï.Qidscbe achterhoede, maar hot is nioi al leen noodig doelpunten to voorkomen, maar ze ook te maken en wij kunnen do gedach te niet van ons afzetten, dat A.S C het einde van haar verbliif in do eerste klasse tegemoet gaat. Aan de Leidenaars is het nu, dit wantrouwen to beschamen Verder worden in deze afd meerdero niet onbelangrijke wedstrijden gesnoeid zooals XerxesA.D.O. en O.D.S.Ilcrmes D.V.S., waaruit dc andere togenstander van A.S.G. geboren zal moeten worden. Verder gaan de Velseroorders een eer ste gooi naar het twccde-klasscschap doen ten nadeele van. de club van Jan Thomée. Het zou jammer zijn, als ook deze oude sympathieke Delftschc club tenslotte het veld zou moeten ruimen, wat intusschen tegen V.S.V wel zeer goed mogelijk zou kunnen zijn. Verder krijgen We hier U.V.S.Ï.H.B. U.V.S. komt in gevaar en zal tegen T.II.B revanche moeten nemen ook voor do neder lagen van Lugdunum en I. F G. togen die Haarlemmers. In afd. III krijgt Heracles Wageningen op bezoek. Wint Heracles, dan is voor het kampioenschap een beslissingswedstrijd noodig tusschen Enschedé en Heracles Ons dunkt dat dit wel het geval zal zijn. FEUILLETON. t diamanten halssnoer. i) Mevrouw Dónant poogt niet, haar echt- l®oot te onderbreken, doch lieur gelaat, t«emt een onbeschrijflijk, smartelijke uit drukking aan. De arme moeder buigt thans «t hoofd, door een overweldigend ver- «riet terneergedrukt en laat het rusten op schouder van heur gemaal. Harts tochtelijke snikken doortrillen haar slan- gestalte, doch de bron harer tranen Mijnt opgedroogd: de ongelukkige vrouw Wt haar noodlot al te veel beweend, dan tot zij er nog meer tranen over zou kun* 'en storten Bemerkende het smartelijk zieleleed zij- j-ft geliefdo vrouw, door zijn woorden haar ^rokkend, verdwijnt de laatste zweem van "jro uit dokters Dénants gemoed; lief*3o- '°1 sluit hij zijn wederhelft in de armen en JSt haar feeder op de koortsig gloeiende 'ui gen. „Ach" zucht zij thans, „gij hebt gelijk, wuis Ik weet het, dat Fernand onzer ou- 'aardig is; dat hij naar mijn smeekbeden JJ hoeft willen luisteren; ik weet, dat do ••tlerste ellende slechts hem tot inkeer zal wnneo brengen, maar toch; het is zoo Phjk, zoo nameloos smartelijk voor hot ^werhart, te moeten aanzien, dat ons ^"Bst kind lijdt, zonder dat ik zijn lijden o® versachten. Ach, had ik toch uw fj^ht, om dit gevoel van teederheid te wonen onderdrukken! Doch ik ben on- I i,!r^aar' In stede van u eon gezelligcn te bereiden, heb ik een snaar aan- I We^er trillingen ons beiden niets bitterheid baren. En dat, terwijl gij °P mijn Terjaardag zulk een heerlijke verrassing hebt bereid! Mevrouw Dénand staat eindelijk op, be schouwt nog een wijle met welgevallen het kostbaar kleinood, dat beur boezem siert en begeeft zich daarna met haar echtge noot naar de eetzaal, waar beide in ge sprekken van velerlei aard hun droevige herinneringen trachten te vergeten. Een viertal weken zijn sedert verloopen. Mevrouw Dénant, door een lichte longont steking aangetast, is sinds eenige dagen aan het ziekbed gekluisterd, doch de dok ter kan zijn drukke praktijk niet geheel en al in den steek laten, om haar te ver troetelen, zooals hij zoo gaarne zou hebben gedaan. Toch verzuimt hij, de minder ern stige patiënten te bezoeken en verwijlt bij de overigo zoo kort mogelijk,t om toch zijn lieve vrouw maar zooveel doenlijk aflei- ling lo kunnen verschaffen, daar hij dit voor haar spoedig herstel het meest heil zame middel weet. De ziekte zelf immers is gemakkelijk te genezen, doch do vol strekte rust, geeft haar al te ruim de gele genheid, zich over te geven aan heur on draaglijk zielelijden. 't Is avond. Op een akelig, vunzig zol derkamertje in een der smalste steegjes van do stad Antwerpen, zit een jonge man, het gelaat in de handen verborgen, op een schamele houten stoel. Deze stoel vormt met een kreupele tafel en een klein, ongeschilderd kastje het eenige meubilair van het onooglijk vertrek, 's Mans kleeding draagt de sporen van een langdurig ge bruik, zijn donkero lokken zijn verward, zijn schoenen versleten. Als .een vreemd soortig gonzen, dringt het rumoer der stralen en pleinen tot dit armoedig kamer tje door, doch de bewoner schijnt bet-niet te bemerken! EmdelijJr richt hij «ich langzaam op, zijn vermagerde handen vallei! slap langs hot lichaam neer en. het hoofd een weinig voorover gebogen, gaat hii zenuwachtig het vertrek op en neer. Fernand Dénant, want hij is het, is een schoone, jonge man. De regelmaat en fijn heid zijner nu vermagerde trekken, de wel gevormdheid zijner wasbleeke handen, ge heel zijn houding en voorkomen wijzen op een afkomst en opvoeding, waarmede zijn versleten plunje en de armoede van het vertrekje, waarin hij zich bevindt, een scherpe tegenstelling maken. Zijn schoone donkere oogen missen thans elko uitdruk king van geest en wilskracht, doch weer spiegelen moedeloosheid en wanhoop. Zijn wasbleeko kleur en zenuwachtige bewegin gen getuigen van monigen, in drinkgelag on hasardspel doorgebrachten nacht. Hij is hot slachtoffer geworden eener nood lottige hartstocht, waaraan hij in den be ginne een enkele maal toegaf, tegen welks aandrang hij zich later niet meer vermocht to verdedigen en die hem thans lot volsla gen vertwijfeling heeft gevoerd Steeds onrustiger wordt zijn tred, steeds luider zijn dof gemompel. Eindelijk slaakt hij een rauwe wanhoopskreet en laat zich lusteloos weder op zijn stoel nederzinben. Alsof het dreigde te berslen, vat hij kram- achtig het hoofd in beide handen, dan balt hij wanhopig de vuisten on heft ze drei gend op. Plotseling rukt hij do lade der tafel open en haalt daaruit een revolver te voorschijn. „Waarom", zoo klinkt het op doffen toon, „waarom nog langer dat ellendig leven te rokken? Ileb ik uiet reeds genoeg gebrek en ontbering geleden? Mijn leven is verwoest voor altijd. Vrijwillig heb ik mijn geluk mot voeten getreden. Ik heb mij door mijn hartstocht laten meesleuren tot aan Öe2. rand des afgronds. Thans is het te laat, öm Jerug te kecren, ik ga het leven, dat mij oen last is geworden, beëindigen, zonder door iemand to worden betreurd!" Plotseling echter laat hij do reeds opge heven hand met het vuurwapen dalen. In de lade, die nog open staat, is door den ruk een boek zijwaarts geschoven, waar door een portret thans zichtbaar is, het portret eener schoone, hoewel reeds be jaarde vrouw. Eenige seconden blijven zijn thans verwilderdo oogon op die schoono beellenis rusten; 't is alsof hij in die spre kende oogen het antwoord op eon onuit gesproken vraag zoekt te lezon; dan werpt hij verachtelijk het moordwapen van zich, neemt het portret op en brengt het met bevende band aan do lippen. He is, als doet do bescnouwing der beel tenis zijner moeder wederom een glimpje van hoop stralen uit Fernands verwron gen trekken. „Zou ik het nog eens wagen", zoo mompelt bij' in zich zelf. „Reeds een paar keeren, wanneer alles voor mij verlo ren scheen, was zij mijn reddende cngeL Maar nu? Zal zij mij nogmaals willen hel pen, vooral daar mijn schuld thans zoo ontzaglijk groot i3? Ik zal het beproeven, morgenochtend, als papa is. uitgegaan, om do patiënten te bezoeken; weigert zij, dan rest mij altijd nog het laatste middel, om het verschrikkelijk onheil, da' mij dreigt, af te wenden." Dit zeggende, neemt hij het vuurwapen van den grond op en legt het weder in de tafellade. Dan zet hij zich ne der, om mot onverholen weerzin een voor hem gereed staand sober avondmaal te nuttigen. 't Is elf uur in den ochtend. Lachend giet de Scptcmberzon haar verkwikkende stralen over de gelendo velden en brengt j een weldadige warxnto aan de rijpende gewassen, Als een kostbare parel in eVh ketirig stuk zilverdrijfwerk gevat, zoo lir'kj?ut fcich het lieve ".«'laat vau mevrouw Dénant af op do hagelwitte kussens van het ledikant in do tuinkamer. Do horslellendo zieke beschouwt met welgevallen het betoove- rend lichtgespeel der zonnestralen op hel in herfstkleuren getinte loof der ooflboo- mon. Ach, vyaarom kan zij nu niet naar buiten gaan, om met vollo teugen die heer lijke, met bloemengeur doorbalscmde lucht in te ademcncn. Het is haar te moede, als waren dio groote tuindeuren dc tralies van haar gevangenis. Maar waarom zou zij dio tralies niet verbreken? Heur echtge noot had baar immers toegestaan, de deu ren to laten openen, wanneer het weer dit toeliet? Heur fijne hand dwaalt onwille keurig naar het tafeltje naast het ledikant en doet zacht een bellctjo klinken Bijna onmiddellijk gaat do deur van een aangrenzo-nd vertrek open en treedt een jong meisje de tuinkamer binnen, 't Is El- ly Abling, de gezelschapsjuffrouw der zie ke. Reeds een vijftal jaren in haar tegen woordige betrekking werkzaam, heeft Elly de liefde en het vertrouwen harer meeste res weten te winnen en wordt zij door den dokier en mevrouw als kind des huizes behandeld. En, waarlijk, do heer en me vrouw Dénant zouden zich over het bezit van zulk een dochter niet beklagen üit Elly's schoon gelaat straat steeds frisch- beid en levenslust Hour sprekende, guiti ge oogen geven aan het blozend gczichtjo een ongemeen geestige uitdrukking. Een overvloedige, hoogblonde haardos omvat het schalksche kopje met een schat van natuurlijke krull enen verhoogt er op zeld zame wijze do bekoorlijkheid van Heur schoone, slanke gestalte is gehuld in oen eenvoudig, doch elegant, wit japonnetje, terwijl als eenig sieraad een fraaie, rase ioós baaa boezem tooit. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11