MAANDAG 21 MAART 1927 INGEZONDEN MEDEDEELING |8e Jaargang. No. 5521 3)e Seidóclve ABONNEMENTSPRIJS bodraagtblj vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL oco pei post I 2.95 per kwartaal. I Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver baar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- Jètaling- Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd jjagsblad ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen il. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlön 30 cent per re^el Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. z Kleine adverlentlön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn ver buur, koop eu verkoop I 0.50. NUMMER BESTAAT BIT TWEE BLADER- f Zij, die zich met I April op Leidsche Courant" abonneeren, vangen tot dien datum de courant at is. stillen omgang. den nacht van Zaterdag op Zondag to Amsterdam weer plaats gehad de unites latie" van den Stillen Omgang, jlccn, 't is geen manifestatie in de luikelijke beteekenis van het woord; geen in geestdriftige redevoering en Kelijke schittering zich breed-uit ont ziende en omhoog opjubelende open ing van wat er leeft in veler harten. Ken kan 't noemen een manifestatie, als men iedere zinnelijk-waarneem- uiting van een overtuiging een ma stode kan noemen men kan 't noe- een manifestatie, als men ook een biddend koorgebed van monniken in kloosterkerk een manifestatie wil Hl e Stille Omgang te Amsterdam is een zinnebeeld van duizender „stil- omgang" in het dagelijksch gewoel i bet volle leven, in het leven van ar- 1 on strijd ïij zien daar vóór ons een eenvoudi- staag-plichtgetrouwen werker, een ioksarbeider, zorgzaam vader in een rachtig-Katholiek gezin. Hij weer- l buitensbuis tegenover zijn mede-ar- ers bespotting of althans kleineering zijn trouwe, gehoorzame Roomsche sop vatting; hij schenkt in huis zijn iwijde zorgen om met het hem toege- n loon rond te komen en zijn kinde- een in alle opzichten goede opvoe- te geven. En hij bezwijkt onder die in niet; hij is niet ontevreden; inte- leel: blij beleeft hij al z'n dagen: zóó jo taak, zijn roeping, zóó moet het. draagt zijn Geloof in zijn hart en maakt door het leven van arbeid en I zijn „stille omgang" lij zien daar vóór ons een moeder van 'alrijk gezin; in arbeid en zorg door- t zij dag na dag, van den ochtend tot avond, 't Is maar een „gewoon" scli. zoo zeggen er velen, ook Katho- tn, ook Katholieke dames van stand, misschien in een jaar minder „bui- leirone" dingen doen dan deze vroiiw tón dag. Zij is een stille heldin in Godsliefde ontspringende kracht. door het leven van arbeid en 3 haar „stillea omgang". iy zien daar zoo velen vóór ons uit standen, die aldus maken hun „stillei ang" door het leven.... ii zij vormen de beur en de kern van Katholieke volk; zij zijn ten slotte de kIh in de actie naar buiten, omdat dienstige actie, individueel en ge- aschappelijk beschouwd, haar bron it in de stilte, in de stilte van geloofs- Efbedsleven Zijn maar enkele losse gedachten, die naar aanleiding van den „Stillen hier wilden neerschrijven. katholieke kiezers in zuid-holland aan Uw stemplicht op 6 April a.s. '"6 Katholieken in de Kieskringen Lei- lfn Gouda stemmen dan op LIJST 12 BU3TEiSLAIttD Ontwapenings - kwestie. tankrijks antwoord aan Coolidge uitgesteld. 'D afwachting van Genève. f Franse he regeering heeft nog geen Mrd gezonden op do Amerikaansche Mdiging om een waarnemer te zen- Daar de drie-mogendhedenconferentie ^fende de bewapening ter zee. Het ka- dat naar men verwachtte Zaterdag ||hvoord zou opstellen, heeft dit tot dag uitgesneld. De reden hiervoor to zijn, dat men wil zien, welke po- do verschillende regeeringen volgen opzichte van de ontwapening in het l^ea. Deze politiek zal, naar men ver- 1 beginsel blijken op de bijeen- van de voorbereidende ontwape- ^aimissie, welke heden te Genéve %Q. Albanië. LOOS ALARM VAN ITALI6? Een Joego-Slavische ontkenning. Diplomatieke mededeeling uit Rome. De Times meldt dat de Italiaansche re geering eeu nota gezonden heeft aan de Engelsche en aan andere regeeringen met de mededeeling, dat Zuid-Slavië blijkens ontvangen berichten, een inval in Albanië voorbereidt met het doel het tegenwoor dige regeering onder president Zogu. Italië zal dan ook niet werkeloos kunnen toezien. Een dementi van Joego-Slavische zijde. Het Avala-agentschap publiceert de vol gende nota uit Belgrado: De inhoud van het artikel in een Ita- liaansch blad, over de beweerde militaire voorbereidingen in Joego-Slavië, is in allo deelen uit de lucht gegrepen. Ongerustheid in Albanië. Uit Tirana wordt geseind, dat aldaar groote onrust is gewekt door het bericht over voorbereidingen op Joego-Slavisch grondgebied van een nieuwe opstandige beweging tegen de ALbaneesche regeering door dezelfde groepen, die daarin verleden jaar November niet geslaagd zijn. Dat ontevreden elementen hun organi satie en besturende comité's in Joego-Sla vië gevestigd hadden, was reeds lang be kend, - doch dit verontrustte de Albanee- sche regeering verder niet, welke ver trouwt in staat te zijn zich te verdedigen tegen elke opstandige beweging. Een strijd evenwel tegen invallende groepen, die goed zijn uitgerust en gesteund worden door 'n an deren en sterkeren Balkanstaat is een veel ernstiger probleem. Hoewel tot nog toe geen groote troe penbewegingen hebben plaats gehad, is een bataljon tot binnoD twee uur afstand van Skootari verplaatst, terwijl het garni zoen van Dibra versterkt is. Volgens an dere berichten zou het de bedoeling zijn om ongeregelde benden tegen Albanië te doen oprukken van uit Dulcigio aan de kust, in welk geval do Joego-Slavische re geering een zone van enkele kilometers diepte langs de grens zou ncutraliseeren en alle verantwoordelijkheid voor latere gebeurtenissen van de hand zou wijzen. Italië's houding. Fascistische stemmen. Uit Rome wordt aan de „Lokal Anzei- ger" gemeld, dat de berichten omtrent het oorlogsgevaar aan de Adriatsche Zee daar druk wordt besproken. Het Italiaansche krantenlezend publiek heeft de berichten omtrent de nota's der Italiaansche regee ring aan de mogendheden langs een om weg vernomen. Dit is de oorzaak dat er tal van oncontroleerbare geruchten in omloop zijn. De pers dringt aan op kalmte, doch legt op opvallende wijze den nadruk op Ita lië's kracht. Het voor geheel Italië toon aangevende verordeningsblad der fascis tische partij schrijft: „Het fascistische Italië neemt met ab solute kalmte de agitatie waar van de kliek der hooge militairen te Belgrado, aan het hoofd waarvan eenige onverantwoordelijke personen staan, die aan grootheidswaanzin lijden, en tot elke misdaad in staat 'zijn. Italië zal in het bewustzijn van zijn kracht en zijn recht zijn koelbloedigheid niet ver liezen Met dezelfde koelbloedigheid be schouwt het ook de secondanten en het weet, waar de aanmoediging en de raad gevingen aan Belgrado vandaan komen. De geheele wereld weet, dat Italië geens zins van plan is, den vrede in Europa te verstoren". In diplomatieke kringen hoort men slechts over de koortsachtige activiteit der Europeesche kabinetten spreken, doch J niemand denkt aan den Volkenhond. Het is niet bekend, of Mussolini ten opzichte van Genève hetzelfde standpunt inneemt als de regeeringen der overige mogendhe den. Men neemt evenwel aan, dat Frank rijk neutraal zal blijven, wanneer Italië gewapenderhand zou moeten samengaan met Albanië, waartoe het door het ver drag van Tirana verplicht is. - Bezorgdheid in Frankrijk. Aanmaning tot kalm to. De Italiaansche nota, heeft te Parijs groote bezorgdheid gewekt. In het alge meen hecht men te Parijs geen geloof aan de berichten. De Fransche openbare mee ning is gunstig gestemd voor Joegoslavië en men koestert de verdenking van moge lijke Italiaansche intriges. Erkend wordt echter, dat de betrekkingen tusschen Ita lië en Joegoslavië door dit incident tot een gevarlijko spanning worden opgevoerd en men eischt algemeen, dat prompte diplo matieke slappen worden gedaan door de andere mogendheden, ten einde een con flict te vermijden. De Temps" waarschuwt in een wel overwogen artikel, 'dat waarschijnlijk de meening van de Quai d'Örsay weergeeft. Onze Anthraciet is goed. 1074 Onze bediening zorgvuldig. Onze zakken zijn verzegeld. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET BI1'. HEERENSINGEL 34/35 - TEL, 1523 Ook to Amsterdam, HiLvcrsum, Bussum, Haarlem tegen de Balkangeruchten en herinnert Italië er aan, dat Frankrijk niets liever wenscht, dan dat er tusschen Rome en Belgrado goede betrekkingen bestaan en dat Frankrijk steeds al zijn invloed te Belgrado heeft aangewend ten behoeve van een verzoening. Het blad gelooft, dat het voor de twee regeeringen mogelijk is met betrekking tot het huidige geschil tot over eenstemming te komen door directe on derhandelingen met volkomen openhartig heid te vroren. De meaning van Griekenland. „De toestand verontrustend" Griekenland volgt met aandacht de spanning in de Italiaansch-Joegoslavi sche betrekkingen. De „Hestia" vat de si tuatie als volgt samen: 7,De toestand is zeer verontrustend voor den vrede op den Balkan. De openbare meening in Grieken land, dat meer dan cenig ander land be lang heeft bij het handhaven van den vre de, kan in de huidige omstandigheden slechts de hoop, koesteren dat de Volken bond zoo spoedig mogelijk lusschenbeide zal komen, daar dit de eenige organisatie is, die de situatie tot rust kan brengen en een botsing kan voorkomen, welke nood lottig zou zijn voor geheel Europa". Een ministerieele verklaring. „Geen sprake van actie in Alhani De Joegoslavische minister van Builen- landsche Zaken, Peritsj, heeft Zaterdag in de Skoepsjlina een rede gehouden, wel ke in verhand met dGn huidigen toestand met groote belangstelling tegemoet werd gezien. Het huis en de tribunes waren dicht bezet. De rede van Peritsj was van het begin tot het einde kalm en zakelijk en maakte een merkbaren indruk op de toehoorders. .Herhaaldelijk werd hij onderbroken door bewijzen van instemming, met name tóen hij omtrent Joegoslavië verspreide alar- meerende berichten met nadruk tegen sprak en op de vredelievende bedoelingen van Joegoslavië wees. Hij verklaarde, dat het land niets gevoelt voor een of ander militair avontuur. „Wij zijn bereid", aldus Peritsj, „elk bewijs voor onze vredelievende politiek te geven. Zelfs zijn wij bereid, een enquête in ons kind toe te laten, in te stellen door militaire en andere deskundigen uit alle landen, die zich ter plaatse ervan zullen kunnen overtuigen, dat de stand van onze nationale verdediging het normale niet te boven gaat en dat berichten omtrent toe bereidselen tot een inval in Albanië onge grond en tendentieus zijn, en verspreid zijn met de bedoeling, in Albanië onge rustheid ten aanzien van Joegoslavië te verwekken". China. HET FRONT BIJ SJANGHAI DOORBROKEN. Spoedige bezetting der stad verwacht. Hevige gevechten bij Nanking. De bezetting van Sjanghai door do Kantonneezen wordt zeer spoedig ver wacht. De optreklkende zuidelijke strijd krachten zijn nog slechts enkele kilome ters van - de stad verwijderd. De verde diging van de Sjantoeng-slrijdkrachlen aan het Soengkiang-front is bezweken. Het front wordt opgerold en de noorde lijken trekken in do richting van Sjan ghai terug, waar reeds duizenden hun ner troepen binnenkomen. De Kantonneezen vinden Soelsjau reeds ontruimd, waardoor zij den be langrijken Sjangliai-Nanking spoorweg beheerschen en den sleutel van Sjanghai in handen hebben. Hun troepen, die van bet Zuidwesten aanvallen, zijn de Wham poo-rivier, 10 K.M. van Soenkiang over getrokken en bevinden zich, naar thans gemeld wordt, reeds in de nabijheid van dio stad. Talrijke vluchtelingen komen in pa niekstemming Sjanghai binnen, waar het gedonder der kanonnen reeds duide lijk kan worden gehoord. Do troepen, onder bevel van den gou verneur van Tsjekiang, die samenwerkt met de Zuidelijken, hebben Tsjangtsjau Zondagmorgen bezet. Hierdoor is dus de spoorwegverbinding tusschen Nanking en Sjanghai verbroken. De troepen van Kiangsoe, die verondersteld worden aan de zijde dre Noordelijken Ie slaan, heb ben zich teruggetrokken binnen de ver sterking van Kiangyin (atati do JaovtseV De Noordelijke troepen, hebben naar ge meld wordt, een front ingenomen op on geveer 60 kilometer ten Zuiden, van Nan king. Dit front loopt van Kiangning- tsjen oostelijk tot aan den spoorweg. He vige gevechten worden aan dit front ge meld, vooral op de rechterflank. Zater dag zijn ongeveer duizend gewonden der Noordelijken te Nanking aangekomen, terwijl talrijke* gewonden der Zuidelijken te Woehoe aankomen. Pi vraagt 50.000 pond. Verwacht wordt, dat de gouverneur van Sjanghai, Pi-Tsjoe-tsjen naar do Kantonneezen zal ov#Hoopen, hetgeen reeds eerder werd gemeld, doch blijk baar nog niet is geschied. Pi schijnt ech ter niet uit liefde voor de Kantonneesche zaak te willen overloop en, maar uitslui tend om er zelf een voordeeltje uit te slaan. Hij heeft 50.000 pond gevraagd voor de overgave der stad. Indien de Kantonneezen daarop niet ingaan, dreigt hij met voortzetting van den strijd voor de paarten van Sjanghai, hetgeen hom in moeilijkheden zou brengén met de Britsc'ue troepen, die buiten do neder zetting op Ghineesche grondgebied slaan. 1700 muiters neergeschoten. Amerikaansche zendelingen, die uit Nanking aanRomen, melden, dat er La den omtrek hevig wordt gevochten. Vele burgers zouden daardoor twee dagen geleden gedood en gewond zijn. Zeven tien honderd man troepen van Tsjang Tsoeng-tsjang, die aan het muiten waren geslagen trachtten het arsenaal te Nan king te veroveren, doch zij werden door do trouw gebleven troepen neergeschoten. In verband met deze ongeregeldheden hebben bijna alle Europeanen de Stad ontruimd Staatsgreep tegen Tsjang Ts o-l i n. Volgens Japansche -berichten uit Mandsjoerije hebben de tegenslagen dnr Fengtientroepen een paniekstemming veroorzaakt te Moekden, waar een. staats greep tegen Tsjang Tso-lin verwacht wordt. Dat de macht van Tsjang Tso-lin vermindert blijkt wel uit de daling van de Mandsjoerijsche waarden, die thans minder dan 10 van de nominale waarde doen. 100 Soldaten op de Jangtse verdronken. Een "bericht uit Sjanghai meldt, dat het Ghineesche motorschip „Tsjongfoe" op de beneden Jangtse, na op een zand bank geloopen te zijn, gezonken is, waar hij 100 soldalen om het leven kwamen, het schijnt, dat de kapitein aanvankelijk weigerde deze gevaarlijke zandbank te passeeren, doch hij werd er toe gedwon gen met dit noodlottige gevolg. De naamsverandering van den H. D. O. „Het Volk" schrijft: Vole luisteraars hebben met eenige verwondering gehoord van de naamsverandering van den H.D.O. Zij begrepen er niets van, want zoo op het oog verandert niets anders, dan dat uit het groepje menschen, dat den H.D.O. autocratisch bestuurt, de.ingenieur White gewipt is en een ander zijn plaats heeft ingenomen,* welk feit heel gewichtig wordt geconstateerd in de mededeeling, dat het comité geheel uit Nederlanders bestaat. Dat daarvoor een naamsverande ring noodig zou zijn, valt niet aan te ne men, Wel zou dat begrijpelijk zijn, als do H.D.O. zich had gedemocratiseerd tot een bonafide verceniging, in het bestuur waarvan de luisteraars wat mee te zeg gen hébben. De werkelijke oorzaak van de verande ring is echter ergens anders te zoeken. Do H. D. O. heeft namelijk maar pro gramma's verkocht aan do drukkerij „Ja cob van Campen", die daardoor in staat is de veel te dure „Radio-luistorgids" uit to geven. De H. D. O. wil van do ruim ƒ50.000 die de uitgever aan dit blad verdient, een graantje méér meepikken, en de uitgever wil aan dien wensch niet voldoen. Als echter de H.D.O. verdwijnt, bestaat ook het contract niet meer cn is de nieuw gestichte omroep vrij een eigen orgaan uit te geven. Het .en'blijkens de mededeelin gen ook de bdocling is. Als dat orgaan, inden het de program ma's, evenals de „Radio-luistergids", mo- nopoliscerd maar wat goedkoopcr wordt en daardoor voor ieder beter bereikbaar! Jubileum notaris Oaamen. Zaterdag herdacht notaris A. J. G. Daa- men te Haarlem den dag, waarop hij voor 40 jaar tot notaris werd benoemd. Zater dagmorgen had een kerkelijke .plechtig heid plaats in de R. K. Kerk aan het HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens verzekering van Joego-SlaviA heeft Italië loos alarm gemaakt. Uit ver schillende landen wordt evenwel gemold, dat men den toestand met bezorgdheid gadeslaat. Het Noordelijke front in China door da Kantonneezen doorgebroken. Hevige ge vechten bij Nanking. De val van Sjan ghai ieder oogenblik verwacht. Paniek stemming in Moekden. Doorden tornado in Arkansas zijn 30 personen gedood en 75 gewond. (Buiten- landsche Bericht, 2e blad). BINNENLAND. Do Stille Omgang te Amsterdam. Een steeds grootere deelname. (1ste blad). De uitzending van werkloozen naar Drente is voorloopig opgeschort in ver band met de overweging van andere plannen ter verruiming van werkgelegen heid. (2de blad). Door een gasverstikking te Gro ningen drie kinderen overleden. (Gemengde Berichten, 2de blad). Nadere bijzonderheden betreffende ar restatie inzake de roofmoord aan hef- Be- zuidenhout te 's-Gravenhage. (Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. Het gouden professiefeest van Zuster Irene, bewaarschool-onderwijzeres. UIT OE OMGEVING LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. De >.ulpverleening door particu liere motorspuitjes. Verbouw Paroch. Jongensschool. Donderdagavond te 7 uur kwam do Raad der gemeente Stompwijk in openb. verg. bijeen. Voorz. burg. W. Keijzer, sccr. H J. v. Delft, aanwezig alle leden, behalve het lid v. Dam. De voorz. opent de forg, met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen. Naar aanleiding der notulen vraagt de heer Verheijen, hoe het staat met. den Broekweg, of er nog gewerkt wordt om dezen weg op den legger van wegen eu voetpaden te krijgen. Tevens merkt spr. op, dat hij niet, zooals in do notulen staat, tegen 'o geheele wcrkloozenregeling heeft gestemd, doch alleen tegen art. 5: waar van hij gaarne aanteekening wenschte. Do voorz. antwoordt, dat den Brooltweg de volle aandacht heeft van B. en AV. Wat betreft het tegenstemmen bij do workloo- zenregeling: in do notulen wordt ook bo- doeld, dat alleen tegen art. 5 is gestemd. Er zal echter aanteekening van gehouden worden. Do ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Hot voorstel van B. en W. tot verstrek ken van algemeene machtiging aan B. en AV. inzake uitvoering Raadsbesluiten tot verrichten van Burgerrechtelijke hande lingen wordt z. h. s. aangenomen. Bij punt 3 vaststelling voorschotten voor 1927 overeenkomstig art. 103 L. O.-web 1920 deelt do voörz. mede, dat B. en AV. inlichting hebben ingewonnen bij do Ge meenten Woubruggc, Nieuwkoop cn Noot dorp. Do gom. Nieuwkoop is hot gemiddel de en dienovéreenkomslig willen B. en AV. aan do R. K. Jongens- cn Meisjesschool f 12.05 p. k. geven. Z. h. s. goedgelyïurd Bij punt 4 wijziging Gem. begrooting .1926 cn af- en overschrijvingen, merkt heb lid Verheijen op, dat bij de af- en over schrijvingen een post staat van f G00 voor den brand bij O vergauw. Hij vindt deze post zeer hoog en kan niet bogrijpe'n, dat het zoo hoog is. Vooral do posten voor do motorspuitjes zijn veel te hoog on hij merkt op, dat do tuinders zich móeten wachten zulk een hoog bedrag te vragen. Ook komt hierbij nog een post voor van f 19.50 voorschot aan burg. Spr. wilde gaarne weten, waar dit bedrag voor bo- stemd was geweest. Do voorz. zegt, dat'in derdaad de post wat hoog is, doch dat verschillende uitgaven zijn gedaan cn dat vooral do eigenaars der motorspuitjes groote bedragen hebben gevraagd. AVat do post van' f 19.50 betreft, deze is uitgege ven aan koffie, etc. voor do monr on, die daar den geheelen dag en halve nacht in hot uat hebben gestaan; bovendien is den verschillenden hoeren van Voorburg iets aangeboden. Hot lid Verheijen meent geen opmerking te moeten maken over den post van f 19.50, als die gebruikt is voor hetgeen den voorz. mededeelt; hij heeft deze vraag ge steld, omdat hij gehoord had, dat er nog gedineerd was; do voorz. antwoordt, dat hem hiervan niets bekend is. Het lid v. Wijk merkt op, dat de heer Verheijen hem is voor geweest, doch hij had dezelfde vragen willen stellen. Hii

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1